PDA

View Full Version : Ελαστικά για gsxr 600



amorgr
14/02/2016, 10:19
καλησπέρα παιδιά !!

Είμαι νέος στο Forum και θέλω βοήθεια σχετικά με τι λάστιχα να φορέσω στο gsxr μου
Είναι 600 κ8 και το χρησιμοποιώ κυρίως για ταξίδια και βόλτες μέσα στην πολύ κανα Σ/Κ

ευχαριστώ εκ των προτέρων

killbill
14/02/2016, 19:58
Εάν δεν είσαι χιλιομετροφαγος, εγω θα σου πρότεινα μαλακό λάστιχο, hypersport.

Δες για Continentsl Sport Attck 3, Brisgestone S21. Εκτός και εάν θες κατι πιο touring αλλά θα ξεραθούν πιο γρήγορα και θα θέλουν ζέσταμα για να κρατάνε.

Εγω παντως με το Conti Attack το 2 ειμαι πολυ ευχαριστημένος , πριν έβαζα μονο Bridgestone.

Αν πας για πιο τουρισταδικα δες Conti road , και τα αντίστοιχα Bridges


καλησπέρα παιδιά !!

Είμαι νέος στο Forum και θέλω βοήθεια σχετικά με τι λάστιχα να φορέσω στο gsxr μου
Είναι 600 κ8 και το χρησιμοποιώ κυρίως για ταξίδια και βόλτες μέσα στην πολύ κανα Σ/Κ

ευχαριστώ εκ των προτέρων

McTalas
15/02/2016, 00:45
Dunlop gp racer 212 ή gp racer pro και δεν θα ξαναλλαξεις εταιρεια
Μπορεις να παρεις και μεταχειρισμενα στα 150€ σε παρα πολυ καλη κατασταση.

McTalas
15/02/2016, 00:47
Μην βάλεις τουρισταδικα λαστιχα στο μηχανακι σου. Κριμα ειναι δεν θα το ευχαριστιεσαι...
Αλιως ας επερνες από την αρχη τουρισταδικο μηχανακι.

leo1964
15/02/2016, 05:43
Μην βάλεις τουρισταδικα λαστιχα στο μηχανακι σου. Κριμα ειναι δεν θα το ευχαριστιεσαι...
Αλιως ας επερνες από την αρχη τουρισταδικο μηχανακι.

Συμφωνώ κι επαυξάνω!!

amorgr
15/02/2016, 21:44
Για Pirelli Diablo Corsa III τι λέτε ?

amorgr
15/02/2016, 21:48
Dunlop gp racer 212 ή gp racer pro και δεν θα ξαναλλαξεις εταιρεια
Μπορεις να παρεις και μεταχειρισμενα στα 150€ σε παρα πολυ καλη κατασταση.

Μεταχειρισμενα στα 150 ? δεν είναι κάπως επίφοβο ? δεν θα ήταν προτιμότερο σε κάτι πιο φθηνό αλλά καινούργιο ? (PILOT POWER MICHELIN )

Hayate
15/02/2016, 22:31
Αυτή τη στιγμή φοράω τα Continental Sport Attack 3 τα οποία τα πήρα 150 ευρώ μεταχειρισμένα ελαφρώς.Τι εννοώ ελαφρώς;αγοράστηκαν απο αγωνιζόμενο του ΠΠΤ ο οποίος τα είχε φορέσει μόνο για χρονομετρημένα.Τα συγκεκριμένα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση,είχε πατηθεί το λάστιχο λογικό αλλά δεν τα είχε ξεφτυλίσει ο άνθρωπος ίσα-ίσα είχαν πολύ φυσιολογική φθορά για χρονομετρημένα.Αν θες την άποψη μου ψάχτο λίγο με τα μεταχειρισμένα απο αγωνιζόμενους.το 1ο ζευγάρι που του φόρεσα εγώ ήταν τα BT-R10.Προσωπικά έμεινα υπερευχαριστημένος και με τα συγκεκριμένα μέχρι που τα έσκισα στα Track Day και στις βόλτες και αναγκαστικά έπρεπε να τα αλλάξω γιατί θα σαβουριαζόμουν ξέχωρα που το πίσινό έπεσε στο πεδίο της μάχης απο βίδα.Στις βόλτες ειδικά δε με πούλησε ποτέ.GSXR 600 κ7 έχω.Dunlop δεν έχω φορέσει ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου πώ.

McTalas
15/02/2016, 23:11
Μεταχειρισμενα στα 150 ? δεν είναι κάπως επίφοβο ? δεν θα ήταν προτιμότερο σε κάτι πιο φθηνό αλλά καινούργιο ? (PILOT POWER MICHELIN )

Οχι.
Οπως λεει και ο χαγιατε, αγοράζω μετεχειρα απο αγωνιζομενο. Το λαστιχο ΔΕΝ ειναι τελειωμενο/κακοδουλεμενο κτλ κτλ. Για την δικη μου χρήση ειναι υπεραρκετα και εχει απίστευτο κρατημα στον δρόμο. Σκεψου οταν πηρα καινούργια 211 τα κρατησα 3 χρονια. Με βολτες καθημερινη οδηγηση και λιγο πιστα. Τα μετεχειρα 212 gp pro τα κρατησα 20 μηνες και στο βρεγμενο δεν ειχα κανενα θεμα. Απιστευτο λαστιχο με την καλύτερη αποδοση που έχω δει προσωπικα εε λαστιχα.
Θα προτεινα να παρεις καινουρια γομες. Αν ομως δεν εχεις τα 300 τοτε μετεχειρα απο αγωνιζομενο ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογή.
Και δεν μιλαω για αρχαια λαστιχα εβαλα πριν ενα μηνα με dot μεσα του 15

WiSe
16/02/2016, 08:19
Γιατι κανεις δεν λεει για το michelen pilot power 3?

RaGe_Raptor
16/02/2016, 09:16
Για τη χρήση που περιγράφεις Michelin pp3 , Dunlop sportsmart etc. Αυτής της κατηγορίας χρησιμοποιώ εγώ στο δρόμο. Ειδικά το Michelin βγάζει και πολλά χλμ. Δεν χρησιμοποιώ γόμες στο δρόμο γιατί δεν πάω πάντα αρκούντως γρήγορα για να πιάσουν θερμοκρασία λειτουργίας και φυσικά βγάζουν πολύ λιγότερα χλμ

DoctoR_k6
16/02/2016, 09:48
Οχι.
Οπως λεει και ο χαγιατε, αγοράζω μετεχειρα απο αγωνιζομενο. Το λαστιχο ΔΕΝ ειναι τελειωμενο/κακοδουλεμενο κτλ κτλ. Για την δικη μου χρήση ειναι υπεραρκετα και εχει απίστευτο κρατημα στον δρόμο. Σκεψου οταν πηρα καινούργια 211 τα κρατησα 3 χρονια. Με βολτες καθημερινη οδηγηση και λιγο πιστα. Τα μετεχειρα 212 gp pro τα κρατησα 20 μηνες και στο βρεγμενο δεν ειχα κανενα θεμα. Απιστευτο λαστιχο με την καλύτερη αποδοση που έχω δει προσωπικα εε λαστιχα.
Θα προτεινα να παρεις καινουρια γομες. Αν ομως δεν εχεις τα 300 τοτε μετεχειρα απο αγωνιζομενο ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογή.
Και δεν μιλαω για αρχαια λαστιχα εβαλα πριν ενα μηνα με dot μεσα του 15

+1000


Για τη χρήση που περιγράφεις Michelin pp3 , Dunlop sportsmart etc. Αυτής της κατηγορίας χρησιμοποιώ εγώ στο δρόμο. Ειδικά το Michelin βγάζει και πολλά χλμ. Δεν χρησιμοποιώ γόμες στο δρόμο γιατί δεν πάω πάντα αρκούντως γρήγορα για να πιάσουν θερμοκρασία λειτουργίας και φυσικά βγάζουν πολύ λιγότερα χλμ

Βαλε Dunlop την επομενη φορα κ θα παθεις πλακα...αν ΔΕΝ κανεις σουζες κ ασκοπα γλιστρηματα θα σου βγαλουν αρκετα χιλιομετρακια!!
Κ αν γουσταρεις υπερβολες(οχι τρομερη βεβαια) βαζεις το 200/55 πισω...λες κ εχεις πατημα με λαστιχο αυτοκινητου θα νιωθεις!!:D

spyrakos35
16/02/2016, 10:00
Αυτα κανετε; πατε και παιρνετε λαστιχα απο αγωνιζομενους και το παιζετε Μπαγκοσμιοι μετα;

Hayate
16/02/2016, 10:03
Συμφέρει,κάν'το κ εσύ ζηλιάρη!

DoctoR_k6
16/02/2016, 10:04
Αυτα κανετε; πατε και παιρνετε λαστιχα απο αγωνιζομενους και το παιζεται Μπαγκοσμιοι μετα;

Πολλοι που θελουν ενα καλο λαστιχο κ δεν εχουν η δεν θελουν να δωσουν ολοκληρο το ποσο το κανουν...δεν ειναι κακο. Ειδικα αν τα λαστιχα ειναι καλομεταχειρισμενα.
Εγω παντα καινουρια βαζω γιατι ετσι οπως εχουμε γινει με παιρνει να τα αλλαζω ανα 2 χρονια(πλεον) κ οχι ανα 6-8 μηνες(παλιες καλες μερες:cry:)

spyrakos35
16/02/2016, 10:06
Ωστοσο μου κανει εντυπωση η χρηση πολιτικου ελαστικου σε δοκιμαστικα...

kostas777
16/02/2016, 10:14
Εμένα πάντως τα μεταχείρω αγωνιστικά μου κράτησαν 3 track days οριακά, ενώ με τα καινούργια «δρόμου» είχα κάνει πολύ περισσότερα. Οπότε δεν ξέρω αν με συμφέρει, εκτός αν τα πάρω φθηνότερα από 150.

Hayate
16/02/2016, 10:17
Ωστοσο μου κανει εντυπωση η χρηση πολιτικου ελαστικου σε δοκιμαστικα...

Ποιος μίλησε για "πολιτικό" ρε;Απλά δεν είναι σλίκ,είναι με χάραξη κανονικά.

noodles
16/02/2016, 11:16
εχεις αρκετες επιλογες. στο δικο μου 600 εχω michelin pilot power 3 και δε τα αλλαζω. εχω δοκιμασει και αλλα, αλλα αυτα με καλυπτουν πληρως. μπορεις να βαλεις dunlop d211 (οχι τα 212 που ειναι γομες, μη μπερδευτεις), οπως επισης και bridgestone s20, pirelli rosso corsa (το πιρελλι δε θα βγαλει πολλα χλμ, γυρω στα 8).

WiSe
16/02/2016, 11:27
εχεις αρκετες επιλογες. στο δικο μου 600 εχω michelin pilot power 3 και δε τα αλλαζω. εχω δοκιμασει και αλλα, αλλα αυτα με καλυπτουν πληρως. μπορεις να βαλεις dunlop d211 (οχι τα 212 που ειναι γομες, μη μπερδευτεις), οπως επισης και bridgestone s20, pirelli rosso corsa (το πιρελλι δε θα βγαλει πολλα χλμ, γυρω στα 8).

Και γω δε τα αλλαζω...... ειναι απιστευτο λαστιχο.

Ποσο σου κραταει το μπροστα? Και ποσο σου κραταει το πισω και τι στυλ οδηγησης εχεις?

noodles
16/02/2016, 11:55
το πισω αντεξε 12κ μεχρι να καραφλιασει (χωρις παντες και βλακειες ομως). το μπροστα εχει 15κ τωρα, στη μεση εχει ακομα. περισσοτερη φθορα ειναι στο πλαι. στυλ οδηγησης: στριψιμο και λιγα τελικιασματα. δε φρεναρω δυνατα ομως πχ απο τελικη, η πριν τη στροφη (περισσοτερο δουλευω κατευασματα) γιαυτο το μπροστα εχει αρκετο ακομα. το μπροστινο rosso corsa που ειχα πριν, το εβγαλα στα 8 και αντεξε αλλα 2.-2.5 σε ενα φιλο.

WiSe
16/02/2016, 12:19
το πισω αντεξε 12κ μεχρι να καραφλιασει (χωρις παντες και βλακειες ομως). το μπροστα εχει 15κ τωρα, στη μεση εχει ακομα. περισσοτερη φθορα ειναι στο πλαι. στυλ οδηγησης: στριψιμο και λιγα τελικιασματα. δε φρεναρω δυνατα ομως πχ απο τελικη, η πριν τη στροφη (περισσοτερο δουλευω κατευασματα) γιαυτο το μπροστα εχει αρκετο ακομα. το μπροστινο rosso corsa που ειχα πριν, το εβγαλα στα 8 και αντεξε αλλα 2.-2.5 σε ενα φιλο.

Το μπροστινο το αλλαξα μετα απο 21000χλμ και δυο χρονια χρησης.

Το πισω το αλλαζω ανα 10000χλμ αλλα οχι καραφλο.... ειχε 1,5 χιλιοστο πελμα στο κεντρο και αρχισε και γλυστραγε.... το σκιζω λιγο στις μπαντες καμια φορα

alex14
16/02/2016, 13:08
Εχω ακουσει οτι οι γομες στην ουσια αχρηστευονται μετα απο ορισμενους "κυκλους " χρησης (ζεσταμα - παγωμα)
πχ 200. Δηλαδη δεν παιζει ρολο μονο ποσα χιλιομετρα κανεις ουτε η φθορα χρησης. Στεκει ?

RaGe_Raptor
16/02/2016, 14:22
Εχω ακουσει οτι οι γομες στην ουσια αχρηστευονται μετα απο ορισμενους "κυκλους " χρησης (ζεσταμα - παγωμα)
πχ 200. Δηλαδη δεν παιζει ρολο μονο ποσα χιλιομετρα κανεις ουτε η φθορα χρησης. Στεκει ?

έχω διαβάσει ότι μετά από 6-7 heat cycles αρχίζουν και χάνουν σε απόδοση. μένει τώρα να γράψει κι ένας που ΞΕΡΕΙ :D

amorgr
16/02/2016, 22:17
Τώρα αυτά που βλέπω εδώ κλίνω προς το DUNLOP D211 GP καινούργιο αλλά εξετάζω και τo DIABLO CORSA ΙΙΙ που είναι και διγομο :a015:

McTalas
17/02/2016, 00:39
Χάνει σε αποδοση ναι, αλλα η απόδοση αυτη δεν γίνεται αντιλιπτη και δεν σε επιρεαζει στο δρομο. Για τρακ ντει δεν θα βγαλει οσο ενα καινουριο. Αλλα σε καθημερινη χρηση δεν ειχα κανενα προβλημα σε λογικά πλαισια έτσι.
Νο1 λυση ειναι να παρεις ενα ζευγαρι καινούργιο, αν ομως δε βγαινεις οικοκομικα απο το να διαλεξεις ενα υποδεέστερο λαστιχο τοτε ενα καλο μετεχειρο ειναι value for money.

devil's animal
17/02/2016, 10:05
Τώρα αυτά που βλέπω εδώ κλίνω προς το DUNLOP D211 GP καινούργιο αλλά εξετάζω και τo DIABLO CORSA ΙΙΙ που είναι και διγομο :a015:



και αυτο γομα ειναι...
απλα ειναι το προηγουμενο μοντελο απο το 212...

πριν βγει το 212 το 211 ηταν πριν τα KR...

εξαιρετικο λαστιχο που δουλευοταν πολυ σε διαρκεια και ειχε τεραστια περιθωρια κρατηματος...

κυκλοφορουν ακομα και παιζουν πιο φθηνα απο τα 212 και νομιζω οτι για εναν ερασιτεχνη ειναι σαφως πιο vfm επιλογη...

noodles
18/02/2016, 14:33
τα 211 gp δεν βγαινουν πλεων. εχουν αντικατασταθει απο τα 212 τα οποια ειναι και αυτα γομες. βαλε 211 gp racer. το δουλευουν πολλοι σε track days κτλ. :cool:

amorgr
18/02/2016, 22:32
Σας ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια !!