PDA

View Full Version : μεταβιβαση με καταθεμενες πινακιδες



pepepepe
14/02/2016, 10:31
καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να μεταβιβασω τη μηχανη με καταθεμενες πινακιδες λογω κτεου.εχω κανει μερικη καταθεση και οχι διαγραφη.

SOTOS80
14/02/2016, 10:48
Απ όσο ξέρω πρέπει να ασφαλιστεί το μηχανάκι..... Να πάρεις τις πινακίδες πίσω ... Να περάσει ΚΤΕΟ και μετά να γίνει η μεταβίβαση. Υπάρχουν πλέον ασφαλιστικές που κάνουν προσωρινές ασφάλειες πχ για έναν μήνα για αυτό τον λόγο.

SHOOTER045
14/02/2016, 10:52
καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να μεταβιβασω τη μηχανη με καταθεμενες πινακιδες λογω κτεου.εχω κανει μερικη καταθεση και οχι διαγραφη.

Αν δεν χρωστάει τέλη κυκλοφορίας η μηχανή μπορείς.
Γίνεται κανονικά η μεταβίβαση, βγάζουν καινούργια άδεια στον αγοραστή στην οποία αναγράφεται οτι δεν είναι για κυκλοφορία(ετσι έγραφε δική μου άδεια που μεταβιβάστηκε σε εμένα και κατεθεσα άδεια και πινακίδα μέχρι να την φτιάξω)
Η αν δεν εχει πρόβλημα η μότο (μηχανικά κτλπ )και είναι οικονομικοί οι λόγοι που δεν περαστηκε ΚΤΕΟ, να πάρει προσωρινή άδεια και εντός 10 ημερών (νομίζω) να περάσει ΚΤΕΟ και με το χαρτί του ΚΤΕΟ να πάει ο αγοραστής στο συγκοινωνιών και να του βγάλουν καινούργια άδεια

pepepepe
14/02/2016, 10:58
η μηχανη στη φωτο ειναι.δεν χροσταει τελη μονο για το τρεχον ετος 2016.την εχω στην αποθηκη μερικα χρονια.κατι ψιλα θελει

SHOOTER045
14/02/2016, 11:10
Εγώ έτσι αγόρασαν όπως σου είπα ποιό πάνω

telegonos
14/02/2016, 11:37
1-ασφάλιση και αρση ακινησίας-τρέχον τέλος (στην ΔΟΥ σου, εκεί που έχει γίνει η ακινησία)
2-κτεο (σε ένα ΚΤΕΟ)
3-μεταβίβαση στον αγοραστη (στο μεταφορών ή και σε ΚΕΠ)
4-εφοσον το επιθυμει ο αγοραστης, νεα ακινησια (στην ΔΟΥ του)

Μεταβιβαση οσο αδεια και πινακιδα ειναι σε ακινησια ΔΕΝ γίνεται, πρεπει ΠΡΟΦΑΝΩΣ να βγει απο την ακινησια και να παρεις την αδεια στα χερια σου, αλλοιως με τι άδεια θα κανεις μεταβιβαση;

leftos
15/02/2016, 09:06
Γινεται μεταβιβαση κανονικα χωρις κτεο ασφαλεια. Απλα μονο στο υπουργειο που γραφει επανω οχι για κυκλοφορια.
Οταν το φιαξει και θελει παει περναει κτεο και βγαζει νεα αδεια ο νεος ιδιοκτητης ειναι πολυσηζητημενο θεμα και αν το ψαξεις θα το βρεις.

4. Παρέχεται η δυνατότητα στις Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών των Περιφερειών της χώρας να εκδίδουν άδειες <<ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ>> στα επιβατικά ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα και στις μοτοσικλέτες, λόγω μεταβίβασης, εφόσον παράλληλα με τα λοιπά δικαιολογητικά, δεν κατατίθεται ισχύον δελτίο τεχνικού ελέγχου από ΚΤΕΟ.

Σε κάθε περίπτωση μεταβίβασης χωρίς την προσκόμιση του ισχύοντος δελτίου τεχνικού ελέγχου από ΚΤΕΟ, οι πινακίδες κυκλοφορίας θα κατατίθενται στις Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών και θα επαναχορηγούνται μαζί με το έντυπο άδειας κυκλοφορίας με την προσκόμιση του ισχύοντος δελτίου τεχνικού ελέγχου ΚΤΕΟ και αφού αφαιρεθεί η παρατήρηση <<ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ>>.

και ενα απο τα χιλιαδες θεματα

http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=16&t=27588&start=4155