PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής!!



epp494
14/02/2016, 23:48
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι κάτοχος scooter beverly250 εδώ και πέντε χρόνια και γενικά από μικρός (32χρονώ τώρα) οδηγώ παπιά και έπειτα scooter.

Ήρθε η στιγμή πλέον να αλλάξω το scooter και έψαχνα κάτι σε καινούριο, καταλήγοντας στο xmax250. Για να μην πολυλογώ, τελικά άλλαξα γνώμη και κατέληξα να ψάχνω για αγορά μηχανής και ο κυριότερος λόγος είναι ότι θεωρώ τη μηχανή πιο ασφαλή από scooter, αλλά και μ'αρέσει περισσότερο (επίσης βαρέθηκα το αυτόματο, βολικό στην πόλη, βαρετό δε)
Είμαι 1,78 - 85 κιλά (αν αυτό βοηθάει κάπου)

Το δίλημμα τώρα είναι

- V-strom 650, μοντέλο 2009, το οποίο θα βγει γύρω στα 5000€ (με βαλίτσα και προστατευτικά)

ή

- Honda cb500x με 5200€ περίπου αλλά 2013 μοντέλο (σε αυτό το μηχανάκι ίσως πάω σε καινούριο αφού η honda κόβει περίπου 400€ και από 6750€ πέφτει στα 6350€)

Την μηχανή θα την χρησιμοποιώ μέσα στην Αθήνα κατά κύριο λόγο αλλά και κάποιες κοντινές εξορμήσεις με καλύτερο καιρό.
Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι να είναι αρκετά ασφαλής (φρένα, στήσιμο κλπ.), δεν με ενδιαφέρει να είναι γρήγορη η μηχανή!

Δεν έχω εμπειρία σε μηχανή οπότε θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σας!

Μικe777
14/02/2016, 23:58
το honda ειναι ωραιο που το εχω δει!
κι αν μπορεις να το παρεις καινουργιο εννοειται αυτο
αλλιως το vstrom ειναι πιο δυνατο και θα σου μεινουν και τα φραγκα...;)

basilis_k6
15/02/2016, 00:04
το vstrom εχει αθλια φρενα. σε ολα τα αλλα ειναι καλο.
εγω θα επερνα το cb. κυριως γιατι ειναι πολύ πιο ελαφρια η αισθηση και στην πολή ειναι πανευκολο σε σχεση με τη μαουνα το στρομ και επισης καιει απο 1 έως 2 λιτρα κάτω απο το στρομ. ολα αυτα επειδη ειπες οτι δεν θες κατι γρηγορο γιατι η πραγματικοτητα ειναι οτι το cb δεν παιρνει τα ποδια του.

epp494
15/02/2016, 00:28
το honda ειναι ωραιο που το εχω δει!
κι αν μπορεις να το παρεις καινουργιο εννοειται αυτο
αλλιως το vstrom ειναι πιο δυνατο και θα σου μεινουν και τα φραγκα...;)


το vstrom εχει αθλια φρενα. σε ολα τα αλλα ειναι καλο.
εγω θα επερνα το cb. κυριως γιατι ειναι πολύ πιο ελαφρια η αισθηση και στην πολή ειναι πανευκολο σε σχεση με τη μαουνα το στρομ και επισης καιει απο 1 έως 2 λιτρα κάτω απο το στρομ. ολα αυτα επειδη ειπες οτι δεν θες κατι γρηγορο γιατι η πραγματικοτητα ειναι οτι το cb δεν παιρνει τα ποδια του.

Τα χρήματα τα έχω για μεταχειρισμένο αλλά δεν με πειράζει να βάλω και 5δόσεις (τα 1400€) και να πάρω το καινούριο.
Δεν με ενδιαφέρει να είναι δυνατό το μηχανάκι, γενικά δεν το πιέζω πολύ το γκάζι :-) και αφού είναι η πρώτη μου μηχανή θέλω ήρεμα πράγματα και να μου δίνει αίσθηση ασφάλειας.
Και για καμιά εκδρομούλα εδώ γύρω στην Αθήνα.
Αυτό με τα φρένα του v-strom δεν το γνώριζα, εδώ στο φόρουμ το διαβάζω. To Honda έχει καλύτερα φρένα από το v-strom?
Επίσης σε σχέση με το scooter η μηχανή σου δίνει καλύτερη αίσθηση ασφάλειας στο δρόμο?

basilis_k6
15/02/2016, 00:36
Τα χρήματα τα έχω για μεταχειρισμένο αλλά δεν με πειράζει να βάλω και 5δόσεις (τα 1400€) και να πάρω το καινούριο.
Δεν με ενδιαφέρει να είναι δυνατό το μηχανάκι, γενικά δεν το πιέζω πολύ το γκάζι :-) και αφού είναι η πρώτη μου μηχανή θέλω ήρεμα πράγματα και να μου δίνει αίσθηση ασφάλειας.
Και για καμιά εκδρομούλα εδώ γύρω στην Αθήνα.
Αυτό με τα φρένα του v-strom δεν το γνώριζα, εδώ στο φόρουμ το διαβάζω. To Honda έχει καλύτερα φρένα από το v-strom?
Επίσης σε σχέση με το scooter η μηχανή σου δίνει καλύτερη αίσθηση ασφάλειας στο δρόμο?
με μια λέξη ναι. αλλα αυτο δεν ειναι και κανονας. προφανως αν μιλάμε για τα ιδια λεφτα μια μοτοσυκλετα ειναι αρκετα καλυτερη απο ενα σκουτερ. βεβαια τωρα τα σκουτερ εχουν ξεφυγει. το beverly εχει τρακτιον κοντρολ. ισως να εχει και πολύ καλη συμπεριφορα στο δρομο αλλα στα χερια ενος έμπειρου οδηγου δεν υπάρχει συγκριση γιατι ειναι σκουτερ.

δεν ξερω αν εχει καλυτερα φρενα. αυτο θέλει αρκετο χρονο για να το καταλαβεις και δεν τον ειχα πανω στη σελα του. επισης δεν ηταν δικο μου για να αρχισω να κανω τρελλες και να δοκιμαζω φρενα.

για αυτα που θες να κανεις το cb θα σε καλύψει πληρως πιστευω. αισθηση ασφαλειας δεν ξερω τι σημαινει για σενα. εμενα την απολυτη αισθηση ασφαλειας μου την δινουν μονο τα καθαρα supermoto. ειναι υποκειμενικο λοιπον.

SHOOTER045
15/02/2016, 00:41
TRANSALP 700

ptc
15/02/2016, 00:46
Δεν είχα οδηγήσει ποτέ μου σκούτερ και το περασμένο καλοκαίρι μου δάνεισε ένας φίλος το Beverly του για δυο μέρες γιατί είχα τη μηχανή(GSR600) στο συνεργείο. Φίλε πραγματικά έβαλα τα γέλια. Η διαφορά στην αίσθηση για μένα είναι χαοτική. Πήγαινα με τα μισά χιλιόμετρα, τέτοια έλλειψη εμπιστοσύνης μου έβγαζε.

Για μένα το cb είναι πιο καλή αγορά για σένα, ως πιο ευκίνητο μέσα στην πόλη και με μικρότερη κατανάλωση. Επίσης το βρίσκω και πολύ συμπαθητικό εμφανισιακά, σε αντίθεση με τη μαούνα της Suzuki.

epp494
15/02/2016, 00:51
για αυτα που θες να κανεις το cb θα σε καλύψει πληρως πιστευω. αισθηση ασφαλειας δεν ξερω τι σημαινει για σενα. εμενα την απολυτη αισθηση ασφαλειας μου την δινουν μονο τα καθαρα supermoto. ειναι υποκειμενικο λοιπον.

Αυτό βλέπω και γω, ότι το cb είναι πιο κοντά σε αυτά που θέλω, αν και στην αρχή έβλεπα v-strom αποκλειστικά μόλις πριν λίγες μέρες μυρίστηκα το cb, πήγα το είδα και μου άρεσε γενικά.
Αίσθηση ασφάλειας εννοώ ότι, για παράδειγμα όταν πηγαίνω με το beverly που έχω τώρα με 80-100km/h αν μου πεταχτεί κάτι κάνω το σταυρό μου και δεν σταματάει.
Θα ήθελα καλύτερα φρένα χωρίς να χάσω τον έλεγχο.. και καλύτερο έλεγχο σε απότομη αλλαγή πορείας..


με μια λέξη ναι. αλλα αυτο δεν ειναι και κανονας. προφανως αν μιλάμε για τα ιδια λεφτα μια μοτοσυκλετα ειναι αρκετα καλυτερη απο ενα σκουτερ. βεβαια τωρα τα σκουτερ εχουν ξεφυγει.
Σωστό αυτό που λες. Όταν λέω για scooter εννοώ ένα scooter των 4500-5000€ τύπου beverly, x-max και όχι κανένα BMW ή t-max κλπ που ξεφέυγουν κατά πολύ από τα υπόλοιπα..

basilis_k6
15/02/2016, 01:00
Αυτό βλέπω και γω, ότι το cb είναι πιο κοντά σε αυτά που θέλω, αν και στην αρχή έβλεπα v-strom αποκλειστικά μόλις πριν λίγες μέρες μυρίστηκα το cb, πήγα το είδα και μου άρεσε γενικά.
Αίσθηση ασφάλειας εννοώ ότι, για παράδειγμα όταν πηγαίνω με το beverly που έχω τώρα με 80-100km/h αν μου πεταχτεί κάτι κάνω το σταυρό μου και δεν σταματάει.
Θα ήθελα καλύτερα φρένα χωρίς να χάσω τον έλεγχο.. και καλύτερο έλεγχο σε απότομη αλλαγή πορείας..

μόλις διέγραψες το vstrom απο τη λιστα σου :lol::lol::lol:


σοβαρα τωρα.
δεν ξερω αν το cb ειναι καλο σε αυτο τον τομέα. γενικα ειναι ενα ελαφρυ μανιτζεβελο μηχανακι. ένας που πέτυχα στο δρόμο (γυρω στα 25, ντυμένος στα δερματα και με ανοιχτη εξατμιση) μου είπε οτι κάνει πολύ ευκολα παιχνιδι και ειναι πολύ ευελικτο. Το vstrom παντως στριβει καλα και ας μην του φαινετε. μαλλον στριβει καλυτερα απο το cb. μηπως να το οδηγησεις το cb? υπάρχει και το mt-07 αν σε ενδιαφερει. λιγοτερο φορτωμα, περισσοτερο γκαζι, καλα φρενα, ελαφρυ και απειρως πιο ομορφο.

epp494
15/02/2016, 01:00
TRANSALP 700

Πιστεύω πως είναι ακόμα πιο βαρύ και ογκώδη από το v-strom γιαυτό και το έχω αποκλείσει..

epp494
15/02/2016, 01:08
μόλις διέγραψες το vstrom απο τη λιστα σου :lol::lol::lol:


σοβαρα τωρα.
δεν ξερω αν το cb ειναι καλο σε αυτο τον τομέα. γενικα ειναι ενα ελαφρυ μανιτζεβελο μηχανακι. ένας που πέτυχα στο δρόμο (γυρω στα 25, ντυμένος στα δερματα και με ανοιχτη εξατμιση) μου είπε οτι κάνει πολύ ευκολα παιχνιδι και ειναι πολύ ευελικτο. Το vstrom παντως στριβει καλα και ας μην του φαινετε. μαλλον στριβει καλυτερα απο το cb. μηπως να το οδηγησεις το cb? υπάρχει και το mt-07 αν σε ενδιαφερει. λιγοτερο φορτωμα, περισσοτερο γκαζι, καλα φρενα, ελαφρυ και απειρως πιο ομορφο.

Τόσο πολύ το v-strom ε? και δεν του το είχα :D Πραγματικά δεν είχα καμία ιδέα, θεωρούσα από διάφορες κουβέντες με γνωστούς (που το έχουν) ότι είναι αξιόπιστο και στα φρένα του..

Μάλλον θα πρέπει να κάνω και ένα test ride μήπως βγάλω άκρη.
Το Mt-07 δεν μου αρέσει να σου πω την αλήθεια (υποκειμενικά είναι αυτά :p) θέλω κάτι που να φέρνει σε on-off (όχι ότι θέλω να το πηγαίνω σε χώμα) και το cb νομίζω ότι φέρνει πιο πολύ!
Ουσιαστικά το cb στην κατηγορία on-off δεν είναι ή κάνω λάθος?

SHOOTER045
15/02/2016, 01:15
Πιστεύω πως είναι ακόμα πιο βαρύ και ογκώδη από το v-strom γιαυτό και το έχω αποκλείσει..

V strom 650 220 kg
Transalp 700 214 kg
Πολυ ποιο ήρεμο, ποιο χαλαρό ποιο ευκίνητο για εντός.
Με φρένα (εκδοση sbs-abs)απείρως καλύτερα που θα ζήλευαν πολλοί.
Με ελάχιστες αλλά χαζές βλάβες.
Με άνετη σέλα για δυο.
Φορτώνεται και μέχρι τα 120/130 είσαι οκ σε ταξίδι.
Απο εκεί και πάνω καίει αρκετά

basilis_k6
15/02/2016, 01:15
η κατηγορια ον οφ εχει πεθανει μαζι με το αφρικα και το παλιο τρανσαλπ αλλα ναι, ας πουμε οτι ειναι ον οφ ολα αυτα. δεν ειναι αθλια τα φρενα του αλλα οι δαγκανες που του ταιριάζουν έχουν γινει δυσεύρετες στο ebay. επισης υπαρχει κοσμος που το πουλησε μονο για αυτο το λογο. νομιζω οτι σου τεριαζει πιο πολυ το cb. καπου θα βρεις ενα τεστ ραιντ. οσο για το στρομ ολο και καποιος κοντα σου θα εχει να το κανεις μια βολτα.

epp494
15/02/2016, 01:27
η κατηγορια ον οφ εχει πεθανει μαζι με το αφρικα και το παλιο τρανσαλπ αλλα ναι, ας πουμε οτι ειναι ον οφ ολα αυτα. δεν ειναι αθλια τα φρενα του αλλα οι δαγκανες που του ταιριάζουν έχουν γινει δυσεύρετες στο ebay. επισης υπαρχει κοσμος που το πουλησε μονο για αυτο το λογο. νομιζω οτι σου τεριαζει πιο πολυ το cb. καπου θα βρεις ενα τεστ ραιντ. οσο για το στρομ ολο και καποιος κοντα σου θα εχει να το κανεις μια βολτα.

thanks για τις απαντήσεις σου, γενικά είμαι τύπος που το ψάχνει πολύ οπότε θα το ψάξω πολύ πριν αποφασίσω αλλά προβάδισμα έχει το cb για μένα.
Θα τα οδηγήσω και τα δύο και θα αποφασίσω, εκτός και να προκύψει και κανένα άλλο πέραν αυτών των δύο :smokin::p

epp494
15/02/2016, 01:30
V strom 650 220 kg
Transalp 700 214 kg
Πολυ ποιο ήρεμο, ποιο χαλαρό ποιο ευκίνητο για εντός.
Με φρένα (εκδοση sbs-abs)απείρως καλύτερα που θα ζήλευαν πολλοί.
Με ελάχιστες αλλά χαζές βλάβες.
Με άνετη σέλα για δυο.
Φορτώνεται και μέχρι τα 120/130 είσαι οκ σε ταξίδι.
Απο εκεί και πάνω καίει αρκετά

Δεν είναι και άσχημο το transalp αν και για κάποιο λόγο δεν το έβλεπα καθόλου..
Μιας που έχεις Honda μήπως γνωρίζεις κάτι παραπάνω για το cb?

SHOOTER045
15/02/2016, 06:36
Για cb ναι




Το 400αρι όμως

toyar
15/02/2016, 07:18
απο οσα αναφερθηκαν μονο το suzuki ειναι made in japan
προσωπικα θα το επαιρνα μονο γι αυτο το λογο
σε μια πενταετια αυθεντικα γιαπωνεζικα δεν θα υπαρχουν και το vstorm αν το προσεχεις θα ειναι ακομα σαν καινουριο

epp494
15/02/2016, 08:14
Για cb ναι




Το 400αρι όμως

To 400F εννοείς? Από φρένα πως είναι?
Γενικά τι εντύπωση σου έδωσε.

epp494
15/02/2016, 08:16
απο οσα αναφερθηκαν μονο το suzuki ειναι made in japan
προσωπικα θα το επαιρνα μονο γι αυτο το λογο
σε μια πενταετια αυθεντικα γιαπωνεζικα δεν θα υπαρχουν και το vstorm αν το προσεχεις θα ειναι ακομα σαν καινουριο

Είναι ένα δυνατό θετικό του V-strom, ίσως είναι ένας λόγος για τον οποίο κρατάνε πολύ καλή τιμή τα μεταχειρισμένα.
Γιατί είναι αρκετά τα 5000€ για μηχανάκι 6ετίας νομίζω.

SHOOTER045
15/02/2016, 08:18
To 400F εννοείς? Από φρένα πως είναι?
Γενικά τι εντύπωση σου έδωσε.

Tο κλασικό sf400

duke200
15/02/2016, 09:04
CB500X. ωραιο μεκανακι και μπορει να μεταμορφωθεί σε true adventure (πολύ πιο ικανό στο χώμα απο όποιο africa), με την προσθήκη κατάλληλων ελαστικών-βαλιτσών.

παρτο καινουργιο κατα τη γνώμη μου.

DAYMAN
15/02/2016, 09:05
cb φιλε πιο φρεσκο σαφως καλυτερα φρενα απο του vstrom ομορφοτερο το cb (αν και αυτο ειναι υποκειμενικο) και πολυ οικονομικο.Vstrom ειχα 2 το cb το ειχα για μια μερα και ομολογω οτι με εντυπωσιασε για αυτα που υποσχεται να κανει.

epp494
15/02/2016, 12:22
cb φιλε πιο φρεσκο σαφως καλυτερα φρενα απο του vstrom ομορφοτερο το cb (αν και αυτο ειναι υποκειμενικο) και πολυ οικονομικο.Vstrom ειχα 2 το cb το ειχα για μια μερα και ομολογω οτι με εντυπωσιασε για αυτα που υποσχεται να κανει.

Όντως η τιμή του είναι αρκετά καλη και νομίζω με καλύπτει πλήρως το μηχανάκι..
Παντως το vstrom κρατάει την τιμή του παρα πολυ καλα.. Δηλαδή 5000€ για μηχανάκι εξαετίας είναι αρκετά..

basilis_k6
15/02/2016, 12:45
το vstrom κραταει τιμη για δυο λογους. 1ον ειμαστε ελλαδα και οταν κατι το μαθουμε σαν καλο η κακο περνανε +5 χρονια να αλλαξουμε γνωμη. 2ον οταν έφτασε στη δυση της καριερας του εσκασε η χοντρη κριση και τα καινουργια μηχανακια ηταν αγνωστη λεξη. ολοι ηθελαν ενα καλο μηχανακι οικονομικο και καλο. συνέχισε λοιπον να πουλαει σαν τρελλο απο χερι σε χερι.

devil's animal
15/02/2016, 16:41
Όντως η τιμή του είναι αρκετά καλη και νομίζω με καλύπτει πλήρως το μηχανάκι..
Παντως το vstrom κρατάει την τιμή του παρα πολυ καλα.. Δηλαδή 5000€ για μηχανάκι εξαετίας είναι αρκετά..


Είναι ένα δυνατό θετικό του V-strom, ίσως είναι ένας λόγος για τον οποίο κρατάνε πολύ καλή τιμή τα μεταχειρισμένα.
Γιατί είναι αρκετά τα 5000€ για μηχανάκι 6ετίας νομίζω.



δεν απλα αρκετα τα 5Κ για το v-strom...ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλα...
μπορεις να παρεις πολυ περισσοτερο "μηχανακι" με αυτο το ποσο...if you catch my drift...


εγω θα προτιμουσα μεταχειρισμενο γιατι οι τιμες ειναι πολυ καλες και υπαρχουν μηχανακια με ελαχιστα χλμ και αρκετα προσεγμενα...

αφου σε ψηνει το cb και το v-strom δες και κανενα αλλο δικυλινδρο...π.χ. versys ή er6...

epp494
15/02/2016, 17:16
δεν απλα αρκετα τα 5Κ για το v-strom...ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλα...
μπορεις να παρεις πολυ περισσοτερο "μηχανακι" με αυτο το ποσο...if you catch my drift...


εγω θα προτιμουσα μεταχειρισμενο γιατι οι τιμες ειναι πολυ καλες και υπαρχουν μηχανακια με ελαχιστα χλμ και αρκετα προσεγμενα...

αφου σε ψηνει το cb και το v-strom δες και κανενα αλλο δικυλινδρο...π.χ. versys ή er6...

Γενικά το θέμα καινούριο-μεταχειρισμένο σηκώνει πολύ κουβέντα και είναι και λίγο υποκειμενικό.
Το σίγουρο είναι ότι στο καινούριο χάνεις λεφτά, αλλά η αίσθηση του καινούριου είναι πραγματικά μοναδική..
Είναι και βέβαια στον χαρακτήρα του καθενός, εγώ για παράδειγμα είμαι αρκετά ψείρας και δίνω ιδιαίτερη σημασία στο να αγοράσω κάτι καινούριο.
Άλλοι βέβαια προτιμάνε κάτι σε μεταχειρισμένο και τις περισσότερες φορές κερδίζουν από αυτό.

Το er6 που λες φίλε μου δεν μου αρέσει, γενικά δεν ου αρέσει αυτό το στυλ (εντελώς υποκειμενικό)
Το versys δεν με τρελένει εμφανισιακά αλλά δεν με αφήνει και αδιάφορο, και βλέπω σε μεταχειρισμένα αρκετά καλές τιμές.

epp494
15/02/2016, 21:57
Μετά από μία συζήτηση που είχα μου πρότεινε ένας φίλος να κοιτάξω την BMW f650GS (2010'-11' μοντέλο).
Μου αρέσει σαν μηχανή αλλά έχω μπερδευτεί λίγο, βλέπω ότι υπάρχει η 650cc και η twin 800 η πρώτη μονοκύλινδρη, η δεύτερη δικύλινδρη.
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με τις διαφορές των δύο? εγώ κοιτάω περισσότερο την 650cc, οικονομικότερη σε καύσιμο και σαν αγορά, αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά κυβικά.
και τι πιστεύετε για την συγκεκριμένη μηχανή σε σχέση με vstrom650 και cb500x..

basilis_k6
15/02/2016, 22:01
https://www.youtube.com/watch?v=xrHxpHtj2t8

epp494
15/02/2016, 22:14
https://www.youtube.com/watch?v=xrHxpHtj2t8

χαχαχαχαχαχαχαχ :D:p:eek::confused:
Εντάξει κατάλαβα.. χαχα, αλλά βοήθησε με λίγο περισσότερο?

basilis_k6
15/02/2016, 22:19
καλο, ελαφρυ, οικονομικο, κακη σελα, ασχημο, οικονομικο ξανα, σβελτο, ακριβο, ασχημο ξανα... και Bmw. δηλαδη αμα βγαλει ζημια τον ηπιες. ακριβα σερβις και ακριβη συντηρηση. το εψαξα αρκετα και εγω στο παρελθον. αμα στο δωσουν 4.000 το 2κυλινδρο οκ. μπορει να λεω και πολλα.

epp494
15/02/2016, 22:39
καλο, ελαφρυ, οικονομικο, κακη σελα, ασχημο, οικονομικο ξανα, σβελτο, ακριβο, ασχημο ξανα... και Bmw. δηλαδη αμα βγαλει ζημια τον ηπιες. ακριβα σερβις και ακριβη συντηρηση. το εψαξα αρκετα και εγω στο παρελθον. αμα στο δωσουν 4.000 το 2κυλινδρο οκ. μπορει να λεω και πολλα.

Αυτό με τα ακριβά service πονάει λίγο και αν πάω σε μεταχειρισμένο και τρέμω για οποιοδήποτε πρόβλημα άστα να πάνε.
Μονοκύλινδρο με δικύλινδρο διαφορές? Απότι έχω διαβάσει το δικύλινδρο είναι πιο άνετο σε ταξίδι, με το μονοκίλυνδρο κουράζεται περισσότερο η μηχανή, σχετικά με το πιο είναι οικονομικότερο οι απόψεις διίστανται.. Σωστά?
Σχετικά με την ομορφιά του f650 είναι σχετικό, σίγουρα δεν είναι 1200GS που είναι πολύ όμορφο, αλλά και άσχημο δεν το λες ..

basilis_k6
15/02/2016, 22:46
στις φωτο ειναι ωραιο απο κοντα ειναι δραμα. για μονοκυλινδρο πας σε μοντελα πισω απο το 2009. νομιζω καπου εκει τα εκανε ολα 2κυλινδρα

epp494
15/02/2016, 23:14
στις φωτο ειναι ωραιο απο κοντα ειναι δραμα. για μονοκυλινδρο πας σε μοντελα πισω απο το 2009. νομιζω καπου εκει τα εκανε ολα 2κυλινδρα

Φίλε μου σε τι μηχανή τελικά κατέληξες όταν έψαξες για f650gs? τί μηχανή έχεις τώρα?

basilis_k6
15/02/2016, 23:25
Φίλε μου σε τι μηχανή τελικά κατέληξες όταν έψαξες για f650gs? τί μηχανή έχεις τώρα?

στρομ

epp494
25/02/2016, 02:12
Eπανέρχομαι και πάλι, αφού οδήγησα το v-strom, το cb500x και το transalp, η αλήθεια είναι ότι μου άρεσαν όλα (μην ξεχνάτε έχω εμπειρία μόνο σε scooter ;))
Αλλά αποκλείω πλέον το cb500x αφού τα άλλα μου άρεσαν πιο πολύ, κυρίως εξωτερικά.. Οπότε το δίλλημα παραμένει με τα εξής:
- v-strom 650 ABS
- transalp 700 ABS
- BMW 650GS ή 800GS ABS (το 800 βγαίνει βέβαια αρκετά ακριβό :look: και με ζορίζει)
Το μηχανάκι θα το πάρω μεταχειρισμένο (2008-2010 χρονολογίες περίπου)
όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει γιατί θα είναι η πρώτη μου μηχανή και δεν γνωρίζω.
Να θυμίσω ότι την μηχανή θα την χρησιμοποιώ στην Αθήνα (όχι πολύ κέντρο) και καμιά βολτίτσα..

ευχαριστώ!!

SHOOTER045
25/02/2016, 06:41
V strom 650 220 kg
Transalp 700 214 kg
Πολυ ποιο ήρεμο, ποιο χαλαρό ποιο ευκίνητο για εντός.
Με φρένα (εκδοση sbs-abs)απείρως καλύτερα που θα ζήλευαν πολλοί.
Με ελάχιστες αλλά χαζές βλάβες.
Με άνετη σέλα για δυο.
Φορτώνεται και μέχρι τα 120/130 είσαι οκ σε ταξίδι.
Απο εκεί και πάνω καίει αρκετά

Transalp 700

epp494
25/02/2016, 09:26
Transalp 700
Αυτό με τα φρένα το θεωρώ πολύ σημαντικό..
Καίει περισσότερο από το vstrom εντός πόλης;;

RaGe_Raptor
25/02/2016, 09:33
Εγώ θα έπερνα στρομ λόγω πλαισίου - κινητήρα. Έχω δει τι μπορεί να κάνει στα κατάλληλα χέρια σε ορεινή διαδρομή :uplate:

Panos76
25/02/2016, 09:45
Προσωπικά θα επέλεγα το ΤΑ για την φιλικότητά του, την εμφάνισή του (θα έβαζα και τα καγκελάκια στο φανάρι), παραδόξως δεν κυκλοφορούν πολλά σε σχέση με τους προκατόχους του (ένα + για εμένα) και γενικά σε έναν αρχάριο νοιώθω ότι κουμπώνει καλύτερα.

Όλα αυτά θεωρητικά, από τα συμφραζόμενα, μιας και δεν έχω ιδία άποψη για κανένα από τα μηχανάκια.

Το μπεβδεδικό θα το γούσταρα πολύ (από εμφάνιση και αγριάδα) αν δε με ένοιαζε το οικονομικό.

epp494
25/02/2016, 10:32
Προσωπικά θα επέλεγα το ΤΑ για την φιλικότητά του, την εμφάνισή του (θα έβαζα και τα καγκελάκια στο φανάρι), παραδόξως δεν κυκλοφορούν πολλά σε σχέση με τους προκατόχους του (ένα + για εμένα) και γενικά σε έναν αρχάριο νοιώθω ότι κουμπώνει καλύτερα.

Όλα αυτά θεωρητικά, από τα συμφραζόμενα, μιας και δεν έχω ιδία άποψη για κανένα από τα μηχανάκια.

Το μπεβδεδικό θα το γούσταρα πολύ (από εμφάνιση και αγριάδα) αν δε με ένοιαζε το οικονομικό.

Για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό που λες, να είναι ένα ήρεμο μηχανάκι και ευκολοοδήγητο..
Βέβαια πιστεύω πως είναι χαρακτηριστικά τα οποία έχουν και τα τρία v-strom, TA, BMW..
Δεν ξέρω από κατανάλωση αν είναι όλα στα ίδια επίπεδα..

Μανολης67
25/02/2016, 10:45
Προχθες οδήγησαενα mt 03, που ήταν προς πώληση σε έμπορο...
αναρωτιέμαι πως υπάρχει κόσμος που αγοράζει σκούτερ, όταν υπάρχουν τέτοια μηχανάκια που είναι στην πόλη τόσο φιλικά και πρακτικά, και έχοντας πάντα την ασφάλεια και την αίσθηση πραγματικής μοτοσυκλέτας.

Panos76
25/02/2016, 10:51
Ίσως είναι υποκειμενικό το θέμα + χρηστικότητας.

Πχ. εμένα δε μου αρέσει οπτικά η οικογένεια MT.

Ίσως αυτός που πάει για σκούτερ και δεν έχει σχέση με μηχανάκια να τρόμαζε στην ιδέα ενός γυμνού από προκατάληψη κ μόνο.

Είναι πολλά που μπαίνουν στην εξίσωση.

epp494
25/02/2016, 11:03
Προχθες οδήγησαενα mt 03, που ήταν προς πώληση σε έμπορο...
αναρωτιέμαι πως υπάρχει κόσμος που αγοράζει σκούτερ, όταν υπάρχουν τέτοια μηχανάκια που είναι στην πόλη τόσο φιλικά και πρακτικά, και έχοντας πάντα την ασφάλεια και την αίσθηση πραγματικής μοτοσυκλέτας.

Είναι λίγο υποκειμενικό αυτό με τα scooter, σε άλλους μπορεί να αρέσει και άλλοι απλά το βρίσκουν βολικό.
Και η αλήθεια είναι ότι για να κυκλοφορείς αποκλειστικά μέσα σε πόλη το αυτόματο βολεύει..

basilis_k6
25/02/2016, 12:53
παρε στρομ γιατι ειναι το καλυτερο απο ολα στο γενικο συνολο. μην παρεις γιατι ειναι πολυφορεμένο, δεν εχει καλα φρένα (φτιαχνονται ομως).
παρε τρανσαλπ γιατι σου τεριαζει καλυτερα στο στυλ που περιγραφεις. μην παρεις γιατι καιει παραπανω απο το στρομ και δεν πουλιεται το ιδιο ευκολα.
παρε bmw γιατι ειναι το καλυτερο τεχνολογικα, εχει απιστευτα χαμηλη καταναλωση και τα καλυτερα φρενα-αναρτησεις. μην παρεις γιατι ειναι bmw. (λαχειο ειναι, κι αν σου κατσει?)

τελικά παρε το τενερε το 660...

Panos76
25/02/2016, 13:01
τελικά παρε το τενερε το 660...

Το οποίο το πάω τρελά αλλά από ότι διαβάζω έχει αρχίσει και αυτό τα κουφά του.

Προσωπική ψήφος σε αυτά τα 2. Τενερε και τρανσάλπ.

Θα ήθελα πολύ κάποιος που τα γνωρίζει κ τα δύο να μας πει δυο λόγια (μπαίνοντας εμβόλιμα στο θρεντ του φίλου).

est
25/02/2016, 13:25
Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τις τιμές στα στρώματα..(μάλλον γιατί δεν με ενδιαφέρουν καθόλου:p)
Πόσο έχει ένα Στρομ του '08-'09;
Γιατί Τρανσαλπ της ίδιας χρονολογίας με 3,5-4Κ το παίρνεις.
Καλά, για bmw δεν αναφέρομαι καν γιατί εκεί ξεφεύγει το θέμα..

epp494
25/02/2016, 13:45
Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τις τιμές στα στρώματα..(μάλλον γιατί δεν με ενδιαφέρουν καθόλου:p)
Πόσο έχει ένα Στρομ του '08-'09;
Γιατί Τρανσαλπ της ίδιας χρονολογίας με 3,5-4Κ το παίρνεις.
Καλά, για bmw δεν αναφέρομαι καν γιατί εκεί ξεφεύγει το θέμα..

Η τιμή του strom '09 περίπου 4800-5000 ίσως και παραπάνω κάποιοι περίεργοι :lol:
Προσωπικά εγώ αν πάρω το strom θα το πάρω από φίλο στα 4800 με 30.000χλμ.
Το transalp από ότι είδα γλιτώνεις ένα χιλιάρικο εύκολα σε σχέση με το strom..
Όπως έχουμε πει και πιο πάνω είναι λίγο υπερβολικό που το strom κρατάει τέτοια τιμή, τι να κάνεις ζήτηση είναι αυτή :smokin:

SHOOTER045
25/02/2016, 14:15
Το οποίο το πάω τρελά αλλά από ότι διαβάζω έχει αρχίσει και αυτό τα κουφά του.

Προσωπική ψήφος σε αυτά τα 2. Τενερε και τρανσάλπ.

Θα ήθελα πολύ κάποιος που τα γνωρίζει κ τα δύο να μας πει δυο λόγια (μπαίνοντας εμβόλιμα στο θρεντ του φίλου).

Απο TENERE ξερω
Αλλά απο το 750...
Δεν χρειάζεται, ας ψάξει θέματα για το 660

epp494
25/02/2016, 14:17
παρε τρανσαλπ γιατι σου τεριαζει καλυτερα στο στυλ που περιγραφεις. μην παρεις γιατι καιει παραπανω απο το στρομ και δεν πουλιεται το ιδιο ευκολα.


ισχύει ότι καίει παραπάνω μέσα στην πόλη το transalp; μιλάμε για μεγάλη διαφορά?

SHOOTER045
25/02/2016, 14:24
Όχι
Στα χαμηλά δεν καίει.
Αλλά πάνω απο 140 ναι.
Στα 178 (κοντέρ ) και 180 κάτι σε κατηφορια τελειώνει.
Άρα καταλαβαίνεις

epp494
25/02/2016, 14:28
Όχι
Στα χαμηλά δεν καίει.
Αλλά πάνω απο 140 ναι.
Στα 178 (κοντέρ ) και 180 κάτι σε κατηφορισ τελειώνει.
Άρα καταλαβαίνεις

thanks, αυτό με ενδιαφέρει.. Αν καίει στα χαμηλά, για πάνω από 130-140 δεν με ενδιαφέρει.

SHOOTER045
25/02/2016, 14:34
Απο προσωπική εμπειρία
Λάστιχα η dunlop trailmax η michelin anakee 3
Μονός η HONDA λέει 29/29
εγώ βαζω 31-32
Διπλός
Η HONDA 29/42
31/42
Αν θα πας σε αυτό.
επίσης επέλεξε την μεγάλη ζελατίνα

Panos76
25/02/2016, 14:39
Μήτσο όταν κοιτούσα ένα φεγγάρι (ΤΑ700) μου άρεσαν τα πολλά εργοαστασιακά έξτρας που υπήρχαν σε κάποια από αυτά.

Μέσα σε όλα κάποια είχαν C-ABS, αυτό τι λέει σε σχέση με την απλή έκδοση;

leo1964
25/02/2016, 14:58
Για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό που λες, να είναι ένα ήρεμο μηχανάκι και ευκολοοδήγητο..
Βέβαια πιστεύω πως είναι χαρακτηριστικά τα οποία έχουν και τα τρία v-strom, TA, BMW..
Δεν ξέρω από κατανάλωση αν είναι όλα στα ίδια επίπεδα..

Η μπέμπα είναι η πιο οικονομική,τα άλλα ρουφάνε,ειδικά το transalp

epp494
25/02/2016, 15:12
Απο προσωπική εμπειρία
Λάστιχα η dunlop trailmax η michelin anakee 3
Μονός η HONDA λέει 29/29
εγώ βαζω 31-32
Διπλός
Η HONDA 29/42
31/42
Αν θα πας σε αυτό.
επίσης επέλεξε την μεγάλη ζελατίνα

thanks για τις συμβουλές, αν καταλήξω στο ΤΑ θα ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες νασαι σίγουρος :look:

epp494
25/02/2016, 15:28
Η μπέμπα είναι η πιο οικονομική,τα άλλα ρουφάνε,ειδικά το transalp

Δύο αρνητικά που έχουν πει για την bmw650 είναι ο μονός δίσκος στο μπροστά φρένο
και ότι είναι πιο ακριβά τα service.. καμία ιδέα πάνω σε αυτά??

basilis_k6
25/02/2016, 15:39
ενα xt με καλυτερη καλυψη και λιγο πλαστικο ειναι. λογικα και καλυτερη σελα. για πολη και κοντινες διαδρομες θα τα παταει κατω ολα αλλα δεν ειναι τουρισμου. ειναι ομως on off. αυτη η κατηγορια ξεκινησε σαν ψευδοεντουρο και τωρα καταντησε ψευδοστριτ.

SHOOTER045
25/02/2016, 16:25
Μήτσο όταν κοιτούσα ένα φεγγάρι (ΤΑ700) μου άρεσαν τα πολλά εργοαστασιακά έξτρας που υπήρχαν σε κάποια από αυτά.

Μέσα σε όλα κάποια είχαν C-ABS, αυτό τι λέει σε σχέση με την απλή έκδοση;

Αυτό είναι σύστημα της HONDA που βασίζεται στο σρβοφρενο του αυτοκινήτου.
Δηλαδή
Σε φρένο πανικού υπάρχει εγκέφαλος που< διαβάζει > την δύναμη πέδησης,και φρενάρει ανάλογα και τον άλλο τροχό για ισορροπία και ποιο άμεσο σταμάτημα.
Πατας τέρμα το μπροστινό και αυτόματα χωρίς να πατησςεις ενεργοποιείται το φρένο και στον πίσω τροχό.
Μιλάμε άλλη φάση.

est
25/02/2016, 16:59
Η μπέμπα είναι η πιο οικονομική,τα άλλα ρουφάνε,ειδικά το transalp

Έχω το 650 ΤρανσΑλπ. Είχα και το 600..
Το 600άρι μέσα στην πόλη, διπλός πήγαιν-έλα με νορμάλ χρήση και όχι κρατημένη, 6-6,2/100. Έξω 5,8-6 με ταχύτητα 120-130.

Το 650 ίδια χρήση 6,5-6,8/100 μέσα, 5,8-6,5 έξω. Με γκάζι (140-150 εθνική δικάβαλος) έχω δει και 8/100. Εκεί πλέον δουλεύεις κοντά στις 7,000 στροφές και είσαι κοντά στην τελική του (170).

Το 700άρι από αυτά που έχω ακούσει βρίσκεται στο ενδιάμεσο των 2 μοντέλων από κατανάλωση, δηλαδή στο 6-6,5.
Το στρώμα είναι στο 5-5,5 σωστά;
Μιλάμε για 1 λίτρο/100 χλμ διαφορά.
Και μην αρχίσουμε τα ότι "ναι αλλά όταν το ανοίξεις στα 150-160 το στρώμα θα καίει 2 λίτρα λιγότερα/100" γιατί αν πάρει στρώμα ο φίλος για να βαράει 160άρες, ε, λάθος μηχανάκι θα έχει πάρει..

Αν είχε μπροστινό 21" το 700άρι και γνωρίζοντας τη φιλοσοφία των προγόνων του, σίγουρα θα το κοιτούσα για επόμενο μηχανάκι. Αλλά επειδή μ'αρέΖει το χωματάκι, ο 19άρης δεν κάνει για 'μένα.
Το μόνο που πρέπει να κοιτάξει ο υποψήφιος αγοραστής για το 700άρι ΤΑ, είναι να το πάρει σε όσο πιο χαμηλή τιμή γίνεται γιατί δείχνει να μην κρατάει την αξία του όσο τα προηγούμενα μοντέλα.
Αυτά από εμένα.

epp494
25/02/2016, 18:01
Έχω το 650 ΤρανσΑλπ. Είχα και το 600..
Το 600άρι μέσα στην πόλη, διπλός πήγαιν-έλα με νορμάλ χρήση και όχι κρατημένη, 6-6,2/100. Έξω 5,8-6 με ταχύτητα 120-130.

Το 650 ίδια χρήση 6,5-6,8/100 μέσα, 5,8-6,5 έξω. Με γκάζι (140-150 εθνική δικάβαλος) έχω δει και 8/100. Εκεί πλέον δουλεύεις κοντά στις 7,000 στροφές και είσαι κοντά στην τελική του (170).

Το 700άρι από αυτά που έχω ακούσει βρίσκεται στο ενδιάμεσο των 2 μοντέλων από κατανάλωση, δηλαδή στο 6-6,5.
Το στρώμα είναι στο 5-5,5 σωστά;
Μιλάμε για 1 λίτρο/100 χλμ διαφορά.
Και μην αρχίσουμε τα ότι "ναι αλλά όταν το ανοίξεις στα 150-160 το στρώμα θα καίει 2 λίτρα λιγότερα/100" γιατί αν πάρει στρώμα ο φίλος για να βαράει 160άρες, ε, λάθος μηχανάκι θα έχει πάρει..

Αν είχε μπροστινό 21" το 700άρι και γνωρίζοντας τη φιλοσοφία των προγόνων του, σίγουρα θα το κοιτούσα για επόμενο μηχανάκι. Αλλά επειδή μ'αρέΖει το χωματάκι, ο 19άρης δεν κάνει για 'μένα.
Το μόνο που πρέπει να κοιτάξει ο υποψήφιος αγοραστής για το 700άρι ΤΑ, είναι να το πάρει σε όσο πιο χαμηλή τιμή γίνεται γιατί δείχνει να μην κρατάει την αξία του όσο τα προηγούμενα μοντέλα.
Αυτά από εμένα.

Ακριβώς φίλε μου, το μηχανάκι με ενδιαφέρει αν καίει μέσα στην πόλη και όχι με 130+ εκτός.
Μιας που το είχες το μηχανάκι μπορείς να μου πεις τα μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα του σχετικά και με τα άλλα δύο όπως:
- κίνηση στην πόλη, κίνηση εκτός (κοντινά ταξίδια), άνεση σέλας κλπ.
- τα φρένα του πως ήταν
- αν σου έβγαλε ζημιές, ακριβό-φθηνό στα service κλπ..

Όσο για την τιμή που λες, για μεταχειρισμένο που κοιτάω εγώ έχει ένα χιλιάρικο κάτω από τα v-strom, οπότε και αν χάσεις στην μετα-πωλητική αξία, συνολικά δεν νομίζω να βγω χαμένος!!

est
25/02/2016, 18:54
Για το ΤΑ650 να σου πω; Αυτό έχω, όχι το 700άρι. ;)

epp494
25/02/2016, 19:13
Για το ΤΑ650 να σου πω; Αυτό έχω, όχι το 700άρι. ;)

Φαντάζομαι θα είναι πανομοιότυπα με το 700.. Όχι; :sick:

SHOOTER045
25/02/2016, 19:35
Φαντάζομαι θα είναι πανομοιότυπα με το 700.. Όχι; :sick:

Οχι

est
25/02/2016, 19:43
Για το 650 να σου πω 2 λόγια σχετικά με τη χρήση, αλλά αφού σε νοιάζει το 700άρι καλύτερα να λάβεις αυτά που λέγονται για το 700άρι υπόψιν.
Προβλήματα και ζημιές δεν έχω. Είμαι στα 135.000χλμ και το μηχανάκι είναι στην οικογένεια από το 2004. (το είχε ο πατέρας μου πριν)
Η καθημερινή μετακίνηση είναι εύκολη και δεν με κουράζει καθόλου, μόνο σε σημεία που χωράνε παπιά και σκούτερ (τα μικρά σκούτερ) δεν θα περάσει. Είναι άνετο και για τους 2 και δεν ενοχλεί ο πίσω τον μπροστά (θέση ποδιών, κάθισμα με κλίση που να γλυστράει και τέτοια). Αναρτήσεις μαλακές. Γενικά το καταλαβαίνεις πως έχει φτιαχτεί με προορισμό την άνεση και όχι τις επιδόσεις.
Στο χώμα δεν θα πει όχι. Δεν εννοώ σημεία που θα πήγαινες με ένα KTM EXC ας πούμε, αλλά μάλλον εκεί που πάνε τα LC4 Adventrure & 950-990 Adventure θα ακολουθήσει..όχι με τον ίδιο ρυθμό, αλλά με ένα σετάκι λάστιχα για τέτοια χρήση θα ανέβει τη δύσκολη ανηφόρα και θα κατέβει την πετροκουτρουβάλα..
Στο ταξίδι πάω με 120-130, αν βιάζομαι να προλάβω κάτι 140. Πιο πολλά δεν θέλει και δεν θέλω. Πάει μέχρι 160 σερί και για πάντα (μέχρι να σου τελειώσει η βενζίνη δηλαδή) και το μόνο που θα γίνει είναι να ανέβει η θερμοκρασία στη μέση. Γενικά η θερμοκρασία είναι στο 1/4. Τελική 170κάτι αλλά κλάιν.
Λάδια, φίλτρα, μπουζί, τα κάνω μόνος μου. Είναι εύκολο και χαλαρωτικό.:D Βαλβίδες δεν έχω μάθει ακόμα να ρυθμίζω (ούτε έχω τα εργαλεία) αλλά που θα μου πάει..
Μιλάω για το μηχανάκι μου, οι άλλοι που έχουν τα άλλα μηχανάκια ας μιλήσουν για τα δικά τους.:D
:wave2:

epp494
25/02/2016, 19:53
Για το 650 να σου πω 2 λόγια σχετικά με τη χρήση, αλλά αφού σε νοιάζει το 700άρι καλύτερα να λάβεις αυτά που λέγονται για το 700άρι υπόψιν.
Προβλήματα και ζημιές δεν έχω. Είμαι στα 135.000χλμ και το μηχανάκι είναι στην οικογένεια από το 2004. (το είχε ο πατέρας μου πριν)
Η καθημερινή μετακίνηση είναι εύκολη και δεν με κουράζει καθόλου, μόνο σε σημεία που χωράνε παπιά και σκούτερ (τα μικρά σκούτερ) δεν θα περάσει. Είναι άνετο και για τους 2 και δεν ενοχλεί ο πίσω τον μπροστά (θέση ποδιών, κάθισμα με κλίση που να γλυστράει και τέτοια). Αναρτήσεις μαλακές. Γενικά το καταλαβαίνεις πως έχει φτιαχτεί με προορισμό την άνεση και όχι τις επιδόσεις.
Στο χώμα δεν θα πει όχι. Δεν εννοώ σημεία που θα πήγαινες με ένα KTM EXC ας πούμε, αλλά μάλλον εκεί που πάνε τα LC4 Adventrure & 950-990 Adventure θα ακολουθήσει..όχι με τον ίδιο ρυθμό, αλλά με ένα σετάκι λάστιχα για τέτοια χρήση θα ανέβει τη δύσκολη ανηφόρα και θα κατέβει την πετροκουτρουβάλα..
Στο ταξίδι πάω με 120-130, αν βιάζομαι να προλάβω κάτι 140. Πιο πολλά δεν θέλει και δεν θέλω. Πάει μέχρι 160 σερί και για πάντα (μέχρι να σου τελειώσει η βενζίνη δηλαδή) και το μόνο που θα γίνει είναι να ανέβει η θερμοκρασία στη μέση. Γενικά η θερμοκρασία είναι στο 1/4. Τελική 170κάτι αλλά κλάιν.
Λάδια, φίλτρα, μπουζί, τα κάνω μόνος μου. Είναι εύκολο και χαλαρωτικό.:D Βαλβίδες δεν έχω μάθει ακόμα να ρυθμίζω (ούτε έχω τα εργαλεία) αλλά που θα μου πάει..
Μιλάω για το μηχανάκι μου, οι άλλοι που έχουν τα άλλα μηχανάκια ας μιλήσουν για τα δικά τους.:D
:wave2:

ευχαριστώ πολύ ρε φίλε, πραγματικά πολύ αναλυτικός.. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχουν διαφορές με το 700 αλλά φαντάζομαι πως είναι στημένα με την ίδια λογική τα μηχανάκια.
Όποιος έχει κάποιο (v-strom650,transalp700,BMW650gs) και μπορεί να δώσει πληροφορίες ευπρόσδεκτες!!! :smokin:

epp494
26/02/2016, 01:56
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με την BMW, βλέπω το F650gs και το G650gs (μοντέλα 2010-11)..

Κάπου διάβασα ότι οι διαφορές είναι:
- F650gs (ίδιο σε κυβικά με το F800gs) είναι το δικύλινδρο, 800cc, κατασκευή Γερμανία
- G650gs μονοκύλινδρο, 650cc, κατασκευή Κίνα

Ισχύουν αυτά? Εγώ πάντως βλέπω το G650gs το οποίο είναι κοντά στα λεφτά που θέλω να δώσω καθώς το F650gs ξεφεύγει λίγο.
Ο μονός κύλινδρος είναι στα + ή - για την δουλεία που το θέλω? (περισσότερο πόλη και καμιά κοντινή βόλτα)
Επίσης η κατασκευή στην Κίνα μπορεί να μην λέει και τίποτα αλλά μπορεί και πολλά (αν έχουν μπει και φθηνότερα υλικά για μείωση τιμής)
Αλλάζει κάτι στην σύγκριση με τα v-strom και TA700 που κοιτάω?
Σόρυ αν γίνομαι λίγο κουραστικός αλλά με μπέρδεψε λίγο η μπέμπα :eek:

taisteal
26/02/2016, 02:13
Το μονοκυλινδρο στην πολη ειναι καλυτερο απο ολα.
Και ας λεει ο αμυρου :p
Το bmw εχει καλο μοτερ,ειναι αξιοπιστο και με πολυ χαμηλη καταναλωση,αλλα αν παθεις ζημια
θα τα χωσεις.
Επισης εχει και πολυ καλη οδικη συμπεριφορα.
Το v-strom και το ΤΑ δεν εχουν καμμια σχεση με το bmw,ειναι δικυλινδρα με περισσοτερο γκαζι
αλλα στην πολη κουραζουν περισσοτερο σε σχεση με ενα μονοκυλινδρο γιατι ξυπνανε ψηλα.
Το ΤΑ 700 το ξερω και το θεωρω μεγαλη πατατα της honda,to v-strom ειναι σε ολα καλυτερο του,
πιο οικονομικο,πιο γρηγορο και πιο ανετο στο ταξιδι.
Τωρα ετσι για την ιστορια,τα xt660r η x, με το Tenere δεν εχουν καμμια σχεση περα απο τον κινητηρα.
Δεν εχει περισσοτερα πλαστικα απλα,ειναι αλλο μηχανακι.
Για μενα αν κινεισαι πολη περισσοτερο,παρε το bmw,που και πιο μακρια να θελησεις να πας δεν θα πει οχι.

toyar
26/02/2016, 06:13
αν σου αρεσουν ολα το ιδιο και πας για μεταχειρισμενο τοτε απλα παιρνεις οποιο βρεις σε καλυτερη κατασταση

epp494
26/02/2016, 09:32
Το μονοκυλινδρο στην πολη ειναι καλυτερο απο ολα.
Και ας λεει ο αμυρου :p
Το bmw εχει καλο μοτερ,ειναι αξιοπιστο και με πολυ χαμηλη καταναλωση,αλλα αν παθεις ζημια
θα τα χωσεις.
Επισης εχει και πολυ καλη οδικη συμπεριφορα.
Το v-strom και το ΤΑ δεν εχουν καμμια σχεση με το bmw,ειναι δικυλινδρα με περισσοτερο γκαζι
αλλα στην πολη κουραζουν περισσοτερο σε σχεση με ενα μονοκυλινδρο γιατι ξυπνανε ψηλα.
Το ΤΑ 700 το ξερω και το θεωρω μεγαλη πατατα της honda,to v-strom ειναι σε ολα καλυτερο του,
πιο οικονομικο,πιο γρηγορο και πιο ανετο στο ταξιδι.
Τωρα ετσι για την ιστορια,τα xt660r η x, με το Tenere δεν εχουν καμμια σχεση περα απο τον κινητηρα.
Δεν εχει περισσοτερα πλαστικα απλα,ειναι αλλο μηχανακι.
Για μενα αν κινεισαι πολη περισσοτερο,παρε το bmw,που και πιο μακρια να θελησεις να πας δεν θα πει οχι.

Από ότι λένε οι περισσότεροι όμως και το έχω διαβάσει σε πολλά reviews το TA700 υπερτερεί τουλάχιστον στα φρένα από το strom :rolleyes:
Για να πω την αλήθεια το BMW το είχα σαν τρίτη επιλογή αλλά με ψήνει όλο και περισσότερο..
Θα πρέπει να το ψάξω ακόμα πριν αποφασίσω..

epp494
26/02/2016, 09:34
αν σου αρεσουν ολα το ιδιο και πας για μεταχειρισμενο τοτε απλα παιρνεις οποιο βρεις σε καλυτερη κατασταση

Φίλε είμαι της άποψης να καταλήξω σε αυτό πόυ θέλω και μου κάνει περισσότερο και μετά να το ψάξω για να το πάρω..
Έχω υπομονή και μπορώ να περιμένω καιρό για να βρω μια καλή περίπτωση.

est
26/02/2016, 09:42
Που είναι αυτό το τεστάκι που έλεγε πως το ΤΑ700 πάει μαζί με το ΒΣτρομ μέχρι τις 5000 στροφές και ότι μετά ξυπνάει το ΒΣτρομ και αποδίδει τα παραπάνω άλογά του....
Ότι δηλαδή στην καθημερινή μετακίνηση στον πραγματικό έξω κόσμο και όχι στα νούμερα η διαφορά στην απόδοση, υπάρχει μεν, αλλά αν δεν είσαι "σε κάθε κάθε φανάρι εκκίνηση μοτό τζιπι", κλάιν.
Από εκεί και πέρα, όχι δεν υπερτερεί σε όλα το Στρομ. Υπάρχει και αυτό που το λένε χρηστικότητα και για κάποιους μετράει πολύ.
Για το bmw να ψάξεις και να μάθεις την ιστορία του μοντέλου και τις διαφορές μεταξύ τους γιατί λόγω του μπερδέματος υπάρχουν πολλοί επιτήδιοι που πουλάνε ότι να'ναι.

Panos76
26/02/2016, 10:33
Το σημαντικότερο για εμένα είναι να μάθει κάποιος τα κόστη χρήσης (κυρίως για τη Bmw), ανταλλακτικά, εργασίες και αν υπάρχει κάποιος Bmw specialist με σημαντικά χαμηλότερες τιμές ως προς την εργασία. (τα ίδια βέβαια ισχύουν και για χοντα, σουζούκι, κλπ).

foogr01
26/02/2016, 11:45
Για τα G 650 GS τα 2009 και 2010 μοντέλα πριν το facelift συναρμολογούνταν (όχι κατασκευή) στην Κίνα (από τη Loncin με αυθεντικά εξαρτήματα ROTAX). Τα ξεχωρίζεις από το μαύρο κινητήρα. Τα προηγούμενα με ασημί κινητήρα είναι Germany. Από το 2011 και μετά που άλλαξε και το σχέδιο εντελώς (τα αλήθωρα φώτα) είναι πάλι Germany.

Τα παραπάνω στα γράφω γιατί είχα 5,5 χρόνια G650GS του 2009 και το έψαξα αρκετά. Δεν έβγαλε κιχ και αποδείχτηκε το ίδιο αξιόπιστο με τα προηγούμενα (<=2007) αδερφάκια του. Για να μάθεις περισσότερα για το συγκεκριμένο μονοκύλινδρο κάνε μια αναζήτηση πρώτα στο φόρουμ και μετά ρώτα ό,τι απορίες παραμένουν άλυτες.

:wave2:

zopas
26/02/2016, 12:00
Μακρια απο τρανσαλπ 650,ναι στο τρανσαλπ 700..τα καλυτερα φρενα μακραν του ανταγωνισμου και πολυ πιο ιδανικο για πολη- χωμα...εννοειται οτι ως χοντα ξεχνας και συνεργεια..

amyroukai
26/02/2016, 12:25
+1 ψηφος στο μονοκύλινδρο.

Αστεία (4ως5 λ/100χλμ) κατανάλωση, χωρίς πολλές απαιτησεις συντήρησης, τελικά το μόνο που μου έμεινε ως κακό ήταν τα φώτα του, μιλάω για το προ φεισλιφτ μοντέλο.

Πατίνι μέσα στην πόλη λόγω βάρους ύψους γεωμετρίας, αρκετά άνετο (λίγο στριμωγμένα γόνατα ανάλογα το ύψος του αναβάτη), κραδασμοί ελάχιστοι. Και θα πάει άνετα και εκτός πόλης.

epp494
26/02/2016, 13:00
Για τα G 650 GS τα 2009 και 2010 μοντέλα πριν το facelift συναρμολογούνταν (όχι κατασκευή) στην Κίνα (από τη Loncin με αυθεντικά εξαρτήματα ROTAX). Τα ξεχωρίζεις από το μαύρο κινητήρα. Τα προηγούμενα με ασημί κινητήρα είναι Germany. Από το 2011 και μετά που άλλαξε και το σχέδιο εντελώς (τα αλήθωρα φώτα) είναι πάλι Germany.

Τα παραπάνω στα γράφω γιατί είχα 5,5 χρόνια G650GS του 2009 και το έψαξα αρκετά. Δεν έβγαλε κιχ και αποδείχτηκε το ίδιο αξιόπιστο με τα προηγούμενα (<=2007) αδερφάκια του. Για να μάθεις περισσότερα για το συγκεκριμένο μονοκύλινδρο κάνε μια αναζήτηση πρώτα στο φόρουμ και μετά ρώτα ό,τι απορίες παραμένουν άλυτες.

:wave2:

Φίλε μιας και το είχες, τα service είναι ακριβά και συχνά;..αυτο με αγχώνει λίγο..

epp494
26/02/2016, 15:19
+1 ψηφος στο μονοκύλινδρο.

Αστεία (4ως5 λ/100χλμ) κατανάλωση, χωρίς πολλές απαιτησεις συντήρησης, τελικά το μόνο που μου έμεινε ως κακό ήταν τα φώτα του, μιλάω για το προ φεισλιφτ μοντέλο.

Πατίνι μέσα στην πόλη λόγω βάρους ύψους γεωμετρίας, αρκετά άνετο (λίγο στριμωγμένα γόνατα ανάλογα το ύψος του αναβάτη), κραδασμοί ελάχιστοι. Και θα πάει άνετα και εκτός πόλης.

Ξέρεις να μου ππεις λίγο για τα service?
γιατί κάποιοι λένε ότι είναι ακριβά της BMW..
είναι ακριβά και συχνά;

amyroukai
26/02/2016, 15:31
Ξέρεις να μου ππεις λίγο για τα service?
γιατί κάποιοι λένε ότι είναι ακριβά της BMW..
είναι ακριβά και συχνά;

Ακριβά δεν νομίζω. Δυο λίτρα λάδι πες 15 ευρώ, το φίλτρο λαδιού έχει 7 ευρώ, δύο μπουζι των 3 η 4 ευρώ έκαστο...; εργασία δεν ξέρω τι χρεώνουν. Όσο το είχα δεν πήγε συνεργείο, δεν υπήρχε λόγος για τόσο απλά πράγματα.

Καλύτερα να ρωτήσεις εκεί που έχεις σκοπό να το πηγαίνεις.


Βρήκα αυτό. Συχνά; δεν είναι, κανονικά είναι.

353188

leo1964
26/02/2016, 16:08
ισχύει ότι καίει παραπάνω μέσα στην πόλη το transalp; μιλάμε για μεγάλη διαφορά?

καίει,το είχα
13χιλ/λίτρο

leo1964
26/02/2016, 16:12
Ξέρεις να μου ππεις λίγο για τα service?
γιατί κάποιοι λένε ότι είναι ακριβά της BMW..
είναι ακριβά και συχνά;

Δεν είναι ακριβά τα σέρβις.
Εγώ βρήκα για παράδειγμα τα μπουζιά προς 3 ευρώ το καθένα.Φίλτρο 5 ευρώ,το αλλάζεις κάθε 10.000 χιλ.
Λάδι ημισυνθετικό Shell,πήρα κούτα από Σαλόνικα,6,5ευρώ/λίτρο.
Λάδι,μπουζί τ'αλλάζεις και μόνος σου,δεν χρειάζεται να είσαι τελειόφοιτος πολυτεχνείου

epp494
26/02/2016, 20:58
thanks για τις πληροφορίες των service, συμπεραίνω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα service της bmw.
τα συμπεράσματα που έχω βγάλει, από τις μέχρι στιγμής απαντήσεις σας αλλά και συζητήσεις με γνωστούς, από την σύγκριση των strom650 - TA700 - G650gs

strom: (+) καλά μηχανικά μέρη (εχθρός του συνεργείου όπως ισχυρίζονται), κίνηση εκτός πόλης (-) φρένα, κίνηση εντός πόλης
TA700: (+) φρένα, κίνηση στην πόλη (-) κατανάλωση
G650gs (2011): (+) χαμηλή κατανάλωση, κίνηση στην πόλη (-) δεν έχει αρνητικά μάλλον :p

Επίσης ένα + στο strom στην δικιά μου περίπτωση (αν επιλέξω αυτό) είναι ότι θα το πάρω από γνωστό στα 4700€ 30.000χλμ, το μηχανάκι το ξέρω είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

foogr01
26/02/2016, 22:41
thanks για τις πληροφορίες των service, συμπεραίνω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα service της bmw.
τα συμπεράσματα που έχω βγάλει, από τις μέχρι στιγμής απαντήσεις σας αλλά και συζητήσεις με γνωστούς, από την σύγκριση των strom650 - TA700 - G650gs

strom: (+) καλά μηχανικά μέρη (εχθρός του συνεργείου όπως ισχυρίζονται), κίνηση εκτός πόλης (-) φρένα, κίνηση εντός πόλης
TA700: (+) φρένα, κίνηση στην πόλη (-) κατανάλωση
G650gs (2011): (+) χαμηλή κατανάλωση, κίνηση στην πόλη (-) δεν έχει αρνητικά μάλλον :p

Επίσης ένα + στο strom στην δικιά μου περίπτωση (αν επιλέξω αυτό) είναι ότι θα το πάρω από γνωστό στα 4700€ 30.000χλμ, το μηχανάκι το ξέρω είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Για το G 650 GS: Το service το έκανα τα 2 πρώτα χρόνια στην BMW λόγω εγγύησης. Μετά έκανα τα πάντα μόνος μου. Πραγματικά δεν είναι τίποτα αν πιάνουν τα χέρια σου. Τιμές για αναλώσιμα όπως τα είπε ο amyrou. Στην αντιπροσωπεία κανονικά χρεώνουν κάθε δουλειά με μία στάνταρ ταρίφα εργασίας. Να πούμε του στραβού το δίκιο αυτό δε πολυσυμφέρει. Αυτή είναι η πολιτική που επιβάλλει η εταιρία. Τώρα ανάλογα που θα πας, αν πας σε αντιπροσωπεία, ρώτα να δεις τι θα σου πούνε πρώτα και αν κάνουν κάτι καλύτερο και δεις ότι σε συμφέρει τους το αφήνεις. Αλλιώς υπάρχουν πάμπολλα συνεργεία που έχουν ασχοληθεί με το μηχανάκι αυτό και στο περιλαμβάνουν με κόστος service πολύ λογικό ! Ψάξου και θα βρεις κάποιον που να είναι σοβαρός. Από ανταλλακτικά δε χρειάζεται πάντα να παίρνεις από τη BMW. Υπάρχουν ένα σωρό after που κάνουν την ίδια δουλειά. Είναι απλό μηχανάκι και δε ζητάει πολλά.
Ελπίζω να βοήθησα :wave2:

epp494
26/02/2016, 22:57
Για το G 650 GS: Το service το έκανα τα 2 πρώτα χρόνια στην BMW λόγω εγγύησης. Μετά έκανα τα πάντα μόνος μου. Πραγματικά δεν είναι τίποτα αν πιάνουν τα χέρια σου. Τιμές για αναλώσιμα όπως τα είπε ο amyrou. Στην αντιπροσωπεία κανονικά χρεώνουν κάθε δουλειά με μία στάνταρ ταρίφα εργασίας. Να πούμε του στραβού το δίκιο αυτό δε πολυσυμφέρει. Αυτή είναι η πολιτική που επιβάλλει η εταιρία. Τώρα ανάλογα που θα πας, αν πας σε αντιπροσωπεία, ρώτα να δεις τι θα σου πούνε πρώτα και αν κάνουν κάτι καλύτερο και δεις ότι σε συμφέρει τους το αφήνεις. Αλλιώς υπάρχουν πάμπολλα συνεργεία που έχουν ασχοληθεί με το μηχανάκι αυτό και στο περιλαμβάνουν με κόστος service πολύ λογικό ! Ψάξου και θα βρεις κάποιον που να είναι σοβαρός. Από ανταλλακτικά δε χρειάζεται πάντα να παίρνεις από τη BMW. Υπάρχουν ένα σωρό after που κάνουν την ίδια δουλειά. Είναι απλό μηχανάκι και δε ζητάει πολλά.
Ελπίζω να βοήθησα :wave2:

Βοήθησες πάρα πολύ φίλε μου.. είμαι άσχετος από μηχανές και τέτοιου είδους σχόλια μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα!
:beer:

toyar
27/02/2016, 05:43
thanks για τις πληροφορίες των service, συμπεραίνω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα service της bmw.
τα συμπεράσματα που έχω βγάλει, από τις μέχρι στιγμής απαντήσεις σας αλλά και συζητήσεις με γνωστούς, από την σύγκριση των strom650 - TA700 - G650gs

strom: (+) καλά μηχανικά μέρη (εχθρός του συνεργείου όπως ισχυρίζονται), κίνηση εκτός πόλης (-) φρένα, κίνηση εντός πόλης
TA700: (+) φρένα, κίνηση στην πόλη (-) κατανάλωση
G650gs (2011): (+) χαμηλή κατανάλωση, κίνηση στην πόλη (-) δεν έχει αρνητικά μάλλον :p


Επίσης ένα + στο strom στην δικιά μου περίπτωση (αν επιλέξω αυτό) είναι ότι θα το πάρω από γνωστό στα 4700€ 30.000χλμ, το μηχανάκι το ξέρω είναι σε πολύ καλή κατάσταση.


πολυ σημαντικος παραγοντας να παρεις μηχανακι γνωστου που το γνωριζεις..........

epp494
27/02/2016, 12:15
πολυ σημαντικος παραγοντας να παρεις μηχανακι γνωστου που το γνωριζεις..........

Όντως είναι μια λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά.. Θα έχω πιο ήσυχο το κεφάλι μου για το τι παίρνω!!

est
27/02/2016, 12:33
Σαφώς! Δεν υπάρχει μεγαλύτερο + από το να ξέρεις τι μηχανάκι παίρνεις. Και δεν μιλάμε για κάποιο "ιδιότροπο" μοντέλο, για ΒΣτρομ λέμε που έτσι κι αλλιώς έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους.
Άντε, καλές βόλτες!

epp494
27/02/2016, 14:05
Σαφώς! Δεν υπάρχει μεγαλύτερο + από το να ξέρεις τι μηχανάκι παίρνεις. Και δεν μιλάμε για κάποιο "ιδιότροπο" μοντέλο, για ΒΣτρομ λέμε που έτσι κι αλλιώς έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους.
Άντε, καλές βόλτες!


νά'σαι καλά :beer:
μέχρι να πουλήσω το μπεβερλάκι συνεχίζω την έρευνα και καταλήγω (λογικά στο vstrom)