PDA

View Full Version : 15/2/2015 - Ημέρα κατά του Παιδικού Καρκίνου.



sniper
15/02/2016, 09:59
Σήμερα είναι η μέρα κατά του παιδικού καρκίνου.

Το ανοίγω γιατί γράφουμε κι ανοιγουμε θέματα για χιλιάδες άλλες μ@λακίες αλλά όχι αυτό.

Αν νομίζουμε ότι έχουμε προβλήματα, μια βόλτα από νοσοκομεία ή μονάδες που φιλοξενούν αυτά τα παιδάκια είναι αρκετή να μας συνεφέρει.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει τις μονάδες Ελπίδα, Φλόγα κλπ καλά θα ήταν.

Panos76
15/02/2016, 10:11
Αν νομίζουμε ότι έχουμε προβλήματα, μια βόλτα από νοσοκομεία ή μονάδες που φιλοξενούν αυτά τα παιδάκια είναι αρκετή να μας συνεφέρει.


+άπειρα._

Το ίδιο έλεγα σε φίλους όταν το διαπίστωσα ο ίδιος πριν 2 χρόνια στο Παίδων.

Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ μικρό μπροστά σε αυτούς τους γονείς.

DrEvil
15/02/2016, 10:29
Όποιος μπορεί να βοηθήσει τις μονάδες Ελπίδα, Φλόγα κλπ καλά θα ήταν.

Οπως πριν απο περιπου 10 ημερες ανακαλυψα, μπορει καποιος να βοηθησει με πολλους τροπους τα ιδρυματα αυτα, περαν της οικονομικης ενισχυσης.

sahara
15/02/2016, 10:45
Οπως πριν απο περιπου 10 ημερες ανακαλυψα, μπορει καποιος να βοηθησει με πολλους τροπους τα ιδρυματα αυτα, περαν της οικονομικης ενισχυσης.

Aν ειχες την καλοσυνη θα ηταν ισως χρησιμο να ανεφερεις και εδω μερικους.

DrEvil
15/02/2016, 11:12
Προσφατα, σε τελειως ασχετη φαση, εμαθα οτι μεσα απο δωρεες κι εθελοντικες εργασιες που ουτε μας περνανε απο το μυαλο, βοηθουνται τετοιες προσπαθειες.

Επικοινωνησα λοιπον με τον τοπικο οργανισμο, θετοντας τον εαυτο μου στην διαθεση τους (σε οτι αφορα πραγματα που γνωριζω να κανω) κι τελικα τους εκανα συντηρηση στα συστηματα Η/Υ τους και τον δικτυακο εξοπλισμο τους (οχι μονο εγω, αλλα ολη η ομαδα μου στην εταιρεια που εργαζομαι), προφανως δωρεαν.
Προγραμματισαμε και μια τριμηνιαια συντηρηση των συστηματων, το οποιο για να το λαβουν απο την 'αγορα' ηταν ενα σημαντικο κοστος για τον προϋπολογισμο τους.

Καθως δεν μιλω για την Ελλαδα, καλο θα ηταν να επικοινωνησει οποιος θελει με τα προαναφερθεντα (η οποιο αλλο) ιδρυμα και να προσφερθει για εθελοντικη εργασια.

devil's animal
15/02/2016, 11:24
ειμαι εθελοντης αιματος πολλα χρονια...σχεδον απο την ενηλικιωση μου...
μολις προσφατα εμαθα οτι μεγαλυτερη προσφορα κάνεις αν δώσεις αιμοπεταλια..τα οποια (ως επι το πλειστον) πανε αποκλειστικα για μικρα παιδια με καρκινο...

ξεκινησα λοιπον και πλεον δινω αιμοπεταλια, αντι για απλα αιμα...
ειναι μια πιο χρονοβορα διαδικασια..ξεκιναει απο 1 ωρα και μπορει να φτασει 2ωρο ή και παραπανω..αναλογως τις διαστασεις σου και την ποσοτητα που θες να προσφερεις...

μπαινεις σε ενα μηχανημα, που ουσιαστικα σου παιρνει τα αιμοπεταλια και μονο αυτα κανοντας επεξεργασια του αιματος και φυσικα σου γυρναει ολα τα αλλα στοιχεια του αιματος πισω...γι'αυτο και ειναι τοσο χρονοβορο...

τα αιμοπεταλια αντικαθιστανται απο τον οργανισμο σε 15 μερες, οποτε δεν ειναι σαν την κλασσικη αιμοδοσια που δεν μπορεις να δωσεις ξανα για 3 ή 4 μηνες...

και ανα μηνα να δινει καποιος δεν εχει κανενα θεμα...

το μονο θεμα που προκυπτει ειναι του χρονου οπως εγραψα και παραπανω...


παρτε πληροφοριες στα αιματολογικα τμηματα των κοντινων σας νοσοκομειων και καντε μια προσφορα ζωης...
:beer::beer:

sahara
15/02/2016, 13:16
Προσφατα, σε τελειως ασχετη φαση, εμαθα οτι μεσα απο δωρεες κι εθελοντικες εργασιες που ουτε μας περνανε απο το μυαλο, βοηθουνται τετοιες προσπαθειες.

Επικοινωνησα λοιπον με τον τοπικο οργανισμο, θετοντας τον εαυτο μου στην διαθεση τους (σε οτι αφορα πραγματα που γνωριζω να κανω) κι τελικα τους εκανα συντηρηση στα συστηματα Η/Υ τους και τον δικτυακο εξοπλισμο τους (οχι μονο εγω, αλλα ολη η ομαδα μου στην εταιρεια που εργαζομαι), προφανως δωρεαν.
Προγραμματισαμε και μια τριμηνιαια συντηρηση των συστηματων, το οποιο για να το λαβουν απο την 'αγορα' ηταν ενα σημαντικο κοστος για τον προϋπολογισμο τους.

Καθως δεν μιλω για την Ελλαδα, καλο θα ηταν να επικοινωνησει οποιος θελει με τα προαναφερθεντα (η οποιο αλλο) ιδρυμα και να προσφερθει για εθελοντικη εργασια.

:a10:

Pan (dvs)
15/02/2016, 13:54
Aν ειχες την καλοσυνη θα ηταν ισως χρησιμο να ανεφερεις και εδω μερικους.

Υπαρχουνε αρκετοι συλλογγοι που βοηθανε με καθε τροπο αυτα τα παιδια.Εδω μπορεις να δεις αρκετους απο αυτους:http://karkinaki.gr/%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B1/

Μπορεις να δωσεις αιμοπεταλια,αν δηλωσεις εθελοντης (http://http://www.oekk.gr/%CE%B5%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AE/) μπορεις να παρεις μερος στην διοργανωση ημεριδων η αλλων εκδηλωσεων.Αυτο ομως που μπορεις να κανεις σχετικα ευκολα,ειναι να κρατησεις παρεα σε καποια απο αυτα.

Πολλοι θεωρουνε οτι ειναι περιττο να βοηθησουνε αυτα τα παιδια,ισως επειδη δεν γνωριζουνε οτι:

"Ο καρκίνος της παιδικής ηλικίας μπορεί να ιαθεί" (http://lampsi.org/).

Pan (dvs)
15/02/2016, 14:02
Kαι να το παω λιγο παραπερα αυτο που εγραψε στο αρχικο θεμα ο Sniper?

Δεν θα ητανε ασχημη ιδεα αντι να HABEMοπαπαριαζουμε,να μεζευτουνε 10-15 νοματαιοι να πανε σε μια απο αυτες τις εκδηλωσεις,ομορφα,οργανωμενα σαν φορουμ.


Και δεν λεω μαζευτουΜε,μονο και μονο επειδη εισαστε αρκετοι και θα εχει αλλη βαρυτητα η παρουσια σας.