PDA

View Full Version : Δαγκανες για africa twin



sgi
16/02/2016, 16:58
σκέφτομαι να αλλαξω και τις μπροστά δαγκανες σε συνδυασμό με σωληνάκια υψηλής κ μεγαλυτερη τρομα(πηρα μια απο z1000 16αρα αλλα δεν ειναι ακτινικη).
οι δισκοπλακες μου δεν ειναι μανισιες(δεν γνωρίζω τι ειναι τις ειχε πανω οταν το πηρα)
φυσικά κοιταω μονο για μεταχειρισμενες δαγκανες.
θα ηθελα να μου πειτε:
1)αν εξαρτατε το τι δισκοπλακα εχω ωστε να κανει η δαγκανα?
2)απο ποια μοντελα οι δαγκανες ταιριαζουν στην αφρικα, ή κανουν ολες απλα θέλουν τους κατάλληλους αποστάτες?
3)τι μαρκα προτεινετε?
4)οι μανισιες ποσα πιστονια εχουν? μην παρω παλι με τα ιδια!
5)κατα την αγορα τι να προσεξω ωστε να μην παρω καμια χαλασμενη?
6)εφοσον η τρομπα μου δεν ειναι ακτινικη πρεπει κ οι δαγκανες να ΜΗΝ ειναι? η δεν παιζει ρολο?
7)αξίζει κατα την γνωμη σας αυτη η αναβάθμιση?
Coolδαγκανες με abs δεν μπαίνουν στην αφρικα ε?

αυτα τα ολίγα προς το παρόν!

απαντηστε μου σε ολα αν γνωρίζετε για να κατατοπιστω οσο το δυνατον καλύτερα!

ααα και επίσης αν κατα τυχη πουλαει κανεις δαγκανες ας μου πει!
Ευχαριστώ!

kordix
16/02/2016, 19:05
Τρόμπα 18ρα + σέρβις μαμά δαγκάνες + σωληνακια μεταλλικά + ελατήρια πιο σκληρά μπρος πίσω στις αναρτήσεις και θα σταματαει η αφρικα όπως πρέπει.

sgi
17/02/2016, 06:42
τρομπα εχω πάρει μια 16αρα οχι ακτινική,με τι δαγκανες μπορω να την βαλω γιατί εχω χασει την μπαλα.μπορεί να με κατατοπισει καποιος, μην πάρω καμια κ δεν κανει!

Boogie
17/02/2016, 10:04
Φίλε μου να με συγχωρείς αλλά οι ερωτήσεις που κάνεις δείχνουν άγνοια σε ένα θέμα που είναι πρωταρχικής σημασίας για τη διατήρηση της σωματικής μας ακεραιότητας.

Δεν κάνεις αυτά που λέει ο kordix να είσαι και σίγουρος?

sgi
17/02/2016, 10:15
το ξερω οτι εχω άγνοια πανω στο θέμα,γι αυτο ρώταω για να μου πειτε οσοι γνωρίζουν να μην αγοράσω κατι που δεν κανει η ειναι χαλασμενο! δεν ειπα οτι θα τα βαλω πανω μονος μου,θα παω σε μαστορα να το κανει!
απλα θελω να τα αγορασω κομματι κομμάτι κ μετα τα περναω.

sapila racing
17/02/2016, 10:25
Το να ταιριάξεις άλλες δαγκάνες δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Επίσης τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα αναλόγως με τι δαγκάνες θα επιλέξεις.
Προτιμότερο είναι να αλλάξεις σωληνάκια, να γίνει κι ενα service στις υπάρχουσες δαγκάνες και να είσαι ΟΚ με πολύ μικρότερο κόστος όπως σου είπε κι ο kordix πιο πανω.

sgi
17/02/2016, 10:55
ναι οκ το καταλαβαίνω αυτο,μπορεί ομως καποιος να μου εξηγήσει τι πρεπει να προσέξω να παρω τις σωστες δαγκανες κ καλύτερες απο αυτες που εχει η μαμα στο αφρικα? ωστε να ειναι συμβατές κ με την τρομπα που εχω παρει( 16αρα μη ακτινικη) κ με την μηχανη?

sapila racing
17/02/2016, 11:09
ναι οκ το καταλαβαίνω αυτο,μπορεί ομως καποιος να μου εξηγήσει τι πρεπει να προσέξω να παρω τις σωστες δαγκανες κ καλύτερες απο αυτες που εχει η μαμα στο αφρικα? ωστε να ειναι συμβατές κ με την τρομπα που εχω παρει( 16αρα μη ακτινικη) κ με την μηχανη?

Το Africa εχει 2πίστονες με γλύστρα.
Αν θέλεις 'καλύτερες' θα πας σε 4πίστονες. Βέβαια αν πας σε χώματα και πατήσεις φρένο πιθανότατα θα σου μπλοκάρει εύκολα.

Και μια ερώτηση.
Αν έπαιρνες αλλες δαγκάνες από τις original πού θα πήγαινες να σου φτιάξουν αντάπτορες για να μπούν στο μπροστινό σου?
Δεν είναι τόσο απλό.

Oπότε ξαναδιάβασε παραπάνω.

sgi
17/02/2016, 11:44
καταρχιν παω μονο σε 4πιστονες μη ακτινικες ετσι? δλδ αν βρω μια 4πιστονη ακτινικη στα ιδια λεφτα δεν μπαινει ε?θα εχει θεμα?
ξεκαθαρισε μου πρωτα αυτο
δευτερον δεν υπαρχουν δλδ 4πιστονες δαγκανες που να ταιριάζουν στο αφρικα χωρις ανταπτορες? γνωριζει κανεις να μου πει που το εχει κανει καποιος?
πχ απο varandero δεν κανουν?
ολοι οι ανταπτορες ειναι χειροποιητοι? κ παλι δεν μου φαίνεται τοσο δυσκολο,μπορει κ να ειναι,για να το λες κατι παραπανω θα ξες! αλλα λογικα θα γίνεται κ δεν πιστεύω να ειναι τοσο ακριβοι ε?

sapila racing
17/02/2016, 13:18
καταρχιν παω μονο σε 4πιστονες μη ακτινικες ετσι? δλδ αν βρω μια 4πιστονη ακτινικη στα ιδια λεφτα δεν μπαινει ε?θα εχει θεμα?
ξεκαθαρισε μου πρωτα αυτο
δευτερον δεν υπαρχουν δλδ 4πιστονες δαγκανες που να ταιριάζουν στο αφρικα χωρις ανταπτορες? γνωριζει κανεις να μου πει που το εχει κανει καποιος?
πχ απο varandero δεν κανουν?
ολοι οι ανταπτορες ειναι χειροποιητοι? κ παλι δεν μου φαίνεται τοσο δυσκολο,μπορει κ να ειναι,για να το λες κατι παραπανω θα ξες! αλλα λογικα θα γίνεται κ δεν πιστεύω να ειναι τοσο ακριβοι ε?

Ακτινικές δαγκάνες δεν μπαίνουν.
Δεν νομίζω να υπαρχουν 4πίστονες να βιδώσουν στις υπάρχουσες βασεις χωρίς αντάπτορες.
Για να φτιάξεις αντάπτορες θα πληρώσεις περίπου όσα και για μεταχειρισμένες 4πίστονες, γύρω στο 100 ρικο να υπολογίζεις.
Επίσης πολύ πιθανόν να μην χωράνε κάν να μπούν 4πίστονες γιατί θα βρίσκουν στις ακτίνες.
Αυτα απο εμένα, καλή συνέχεια.

DrBig
17/02/2016, 13:23
Δεν παίζει να παιρνει τετραπιστονες δαγκάνες ακτινωτος τροχός 21. Θα χτυπάνε στις ακτίνες.
Οι μόνη τετραπιστονη που θα χωράει ενδεχομένως είναι η motomaster.

Κάνε αυτό που σου είπε ο κορδιξ, η βάλε πλήρες μπροστινό από 950/990 αν θέλεις να τα σκασεις.

p@nos
17/02/2016, 13:30
μπορουν να μπουν και τετραπιστονες αλλα θα χρειαστει μια φλατζα τους δισκους για να ερθουν πιο εξω...γενικα εχει πατεντα το θεμα ομως...

sgi
17/02/2016, 15:46
ποπο ζόρικα τα πραγματα δλδ! :-(
δεν υπάρχει κανεις αφρικανος που να την εχει κανει αυτην την πατεντα δλδ ε?
υπαρχουν μηπως 3πιστονες? που να χωρανε?
τι καλύτερο σε δαγκανα μπορω να βαλω λδλ?

daz
17/02/2016, 16:37
Γιατί τόσο μεγάλο κόλλημα με τις δαγκάνες?



τι καλύτερο σε δαγκανα μπορω να βαλω λδλ?

Τι ακριβώς θέλεις να βελτιώσεις, τις δαγκάνες ή τα φρένα σου?

p@nos
17/02/2016, 17:49
ποπο ζόρικα τα πραγματα δλδ! :-(
δεν υπάρχει κανεις αφρικανος που να την εχει κανει αυτην την πατεντα δλδ ε?
υπαρχουν μηπως 3πιστονες? που να χωρανε?
τι καλύτερο σε δαγκανα μπορω να βαλω λδλ?


κατ αρχην να βαλεις μια τρομπα καταλληλη για τις δαγκανες σου...η 16αρα θα εχει το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που νομιζεις οτι θα εχεις, θα κανει τη μανετα κουτσουρο και θα φρεναρεις και λιγοτερο απο πριν (απλοι νομοι φυσικης)

με τα μεταλλικα σωληνακια θα βελτιωθει η κατασταση, βαλε και ενα καλο σετ τακακια και βλεπεις μετα αν δεν εισαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα

sgi
17/02/2016, 19:20
τι εννοείς αντίθετο αποτελεσμα? δεν ειναι καλύτερα η 16αρα απο την 14αρα μανισια που φοραει?
δεν το καταλαβα αυτο,αν μπορείς εξηγησετο μου λιγο πιο απλα!

p@nos
17/02/2016, 20:42
οχι δεν ειναι καλυτερα...

χοντρικα, μικροτερη τρομπα, περισσοτερη δυναμη φρεναρισματος, μεγαλυτερη διαδρομη μανετας και πιο μαλακη αισθηση στη μανετα

μεγαλυτερη τρομπα, λιγοτερη δυναμη στα φρενα, μικροτερη διαδρομη μανετας και σκληροτερη αισθηση

η μονη σου λυση ειναι ειτε να βγεις καλυτερα τακακια...

kordix
17/02/2016, 22:03
Το εχω ξαναγράψει αλλά πάμε αλλη μια. Στο άφρικα, είχα βάλει τρόμπα από hornet 600 και μπήκε κουτί ΚΑΙ ο καθρέπτης ΚΑΙ η κοντή μανετα του άφρικα. Του είχα επίσης σωληνάκια μεταλλικά του έκανα και ενα σέρβις στις δικές του δαγκάνες και επιτέλους φρέναρε. Ομως ειχα φτάξει και τις αναρτήσεις γιατί καλά φρένα με σουμιέ ανάρτηση είναι πολύ κακός συνδυασμός. Αν θες να χώσεις χρήμα, βάλτου ενα πίσω αμορτισέρ και θα δεις.

Το παλιό άφρικα μπορεί να μην εχει γκάζια αλλά σε φρένα πανικού δικάβαλο, με τριβάλιτσο και 120+ ας πούμε, τα φρένα του αδυνατούν να το σταματήσουν εγκαίρως.

Αυτό βέβαια είναι και καλό και κακό. Από τη μια πας γρήγορα χωρίς να το θέλεις ούτε εσύ ούτε το μηχανάκι :p αλλά και σε άλλες περιπτώσεις κάνεις χώμα ξαφνικά χωρίς να το θέλεις ούτε εσύ ούτε το μηχανάκιιιιιι "γαμωτ γαμωτ γαμωτ". :D




Αν θες σώνει και καλά να χώσεις χρήμα, βάλε πίσω δισκόπλακα braking. Aν θες να χώσεις πιο πολύ βάλε και μπροστά. Τις εβαλε ένας φίλος και απ ότι μου είπε είδε μεγάλη διαφορά στο φρενάρισμα. ΠΡΟΣΟΧΗ μου το είπε, δεν το έκανα εγώ, οπότε πραγματικά δεν γνωρίζει αν αξίζει το χρήμα.

sugariasgeorge
21/02/2016, 23:57
ποπο ζόρικα τα πραγματα δλδ! :-(
δεν υπάρχει κανεις αφρικανος που να την εχει κανει αυτην την πατεντα δλδ ε?
υπαρχουν μηπως 3πιστονες? που να χωρανε?
τι καλύτερο σε δαγκανα μπορω να βαλω λδλ?
.
.
.
ΜΗΠΩς δεν υπαρχει απαντηση ....γιατι κανεις δεν το εχει κανει???
.
και οπως σου προτεινε ο big----->Κάνε αυτό που σου είπε ο κορδιξ

sgi
22/02/2016, 10:51
τελικα δεν θα το δοκιμάσω.παμε μονο για αλλαγή σε τακακια καθαρισμα δαγκανας αλλαγη σωλινακια κ αλλαγη μανετας(θα βαλω 16αρα) κ φυσικά κ αλλαγή υγρών φρενου.στα υγρα φρενου τι dot να βαλω? να βαλω λιγο πιο χοντρα?

DAYMAN
22/02/2016, 11:57
dot-4 και εισαι ενταξει

dudukas
22/02/2016, 16:47
Εγω παντος με μια αλλαγη στην τρομπα απο cb οπως σου ειπαν κ μια αλλαγη υγρων μαζι με ΚΑΛΗ εξαερωση εχω πολυ καλα φρενα για τα χμ που παει ακομα κ απο 175χμ που το δοκιμασα σταματησε αξιοπρεπως πριν μετα τα 120 απλα εκοβε.......