PDA

View Full Version : Καμπανα σε μονοκυλινδρο κινητηρα



vagoskonti
16/02/2016, 22:28
Γεια χαρα σε ολα τα μελη,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για τους λιγακι πιο ψαγμενους μιας και οσο και αν προσπαθω να βγαλω ακρη δεν μπορω οσο και αν το σκεφτομαι με τη λογικη μου.Ειναι μια γενικη ερωτηση που αφορα την καμπανα σε ενα μονοκυλινδρο κινητηρα.Ψαχνω σε ξενα φορουμς απο δω απο κει αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα ξεκαθαρη απαντηση και οι λεξεις που χρησιμοποιουνε ειναι αρκετα δυσκολες-ψαγμενες(μηχανικοι οροι) για να τις καταλαβω(και η μεταφραση δεν βοηθαει και πολυ).Για να μη τα πολυλογω,θα ηθελα να μαθω ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτηματα μιας ελαφρια και μιας βαριας καμπανας σε εναν μονοκυλινδρο κινητηρα.Διαβασα κατι πραγματακια για καλυτερη αποκριση,πιο γρηγορο ''πιασιμο'' των μεγιστων στροφων,πιο δυνατο αλλαγμα ταχυτητας με μια ελαφρυτερη ενω με μια βαρυτερη τα αντιστροφα αλλα μιλαει για περισσοτερη παραγωμενη ενεργεια που μαζευεται στην καμπανα,πιο πολυ δυναμη στα χαμηλα, και λιγοτερη αδρανεια τα οποια θα ηθελα αν γινεται καποιος που τα κατεχει να μου τα εξηγησει αν ειναι αυτο εφικτο(συν φυσικα οτι μπορει να εχω ξεχασει να γραψω).Και γενικα ειδα μεχρι και ψηφοφοριες οπου αλλοι τασοντουσαν υπερ μιας βαρυτερης και αλλοι υπερ μιας ελαφρυτερης.Θα ηθελα τη γνωμη απο ατομα που γνωριζουν καθως το γνωριζω οτι η απαντηση ειναι αρκετα ψαγμενη(γι αυτο και δεν εχω πολλες ελπιδες οτι θα λαβω απαντηση).Επισης να τονισω οτι δεν μιλαω για μια καμπανα σε σχεση με καποια αλλη που θα εχει διαφορετικο σχημα, απλα υποθετωντας οτι εχουμε δυο ολοιδες καμπανες η οποια η μια ειναι πιο βαρια απο την αλλη.Επισης να πω οτι η ερωτηση μου αφορα μια μοτοσυκλετα δρομου καθημερινης χρησης και οχι μια για -δυο-δεκα κοντρες και τετοια.Σας ευχαριστω πολυ και να στε καλα!

yiannis172
17/02/2016, 04:34
Μαλλον θα αναφερεσαι στο βολαν και οχι στη καμπανα (η οποια ειναι μερος του συμπλεκτη).
Αυτο ειναι κυριως το εξαρτημα με το οποιο....παιζουν με το βαρος του.Περα απο το ρολο του στο ζυγισμα του στροφαλου σαν ενιαιο περιστρεφομενο συνολο ,εκτελει και ρολο αποθηκης ενεργειας.
Ας υποθεσουμε οτι εχουμε δυο ιδιους κινητηρες,ο ενας με βολαν με βαρος Χ και ενας με βολαν με βαρος 2Χ.
Ο κινητηρας με το ελαφρυ βολαν κατα το ξεκινημα ναι μεν θα ειναι πιο επιρρεπης και ορεξατος στο να ανεβασει αποτομα στροφες (λογω μικροτερης αδρανειας του περιστρεφομενου συνολου) οταν ομως θα χρειαστει να διατηρησει το στροφαρισμα αυτο θα τα βρει σκουρα συγκριτικα με το κινητηρα με το ''βαρυ'' βολαν και ο λογος ειναι πως το ''βαρυ'' εχοντας φτασει στον ιδιο αριθμο στροφων με το ελαφρυ θα αποδιδει το ιδιο εργο πιο ''ακοπα'' καθως το βαρος το οποιο τον ζοριζε στο ξεκινημα τωρα λειτουργει υπερ του...και η μπακαλιστικη εξηγηση ειναι πως το ''ελαφρυ'' συνολο θα χρειαζεται να παραγει ασταματητα εργο γα να κρατησει τον αριθμο των στροφων του ενω το ''βαρυ'' θα εχει σαν επιπλεον βοηθεια του παραγομενου εργου του τη ''βεβιασμενη'' περιστροφη του βαρυτερου βολαν ακριβως λογο του βαρους του.
Ακριβως ιδιο τροπο λειτουργιας εχει η λεγομενη ''σφυρα'' στον στιβο.Οσο βαρυτερο κεφαλι εχει τοσο πιο δυσκολα ξεκιναει να περιστρεφεται αλλα αφου ξεκινησει το βαρος του (λογω της στροφορμης) το βοηθαει να διατηρει την περιστροφη της.
Ελπιζω να μη με κραξουν οι επιστημονικα καταρτισμενοι....προσπαθησα να τα γραψω οσο πιο απλα γινεται.

Μανολης67
17/02/2016, 10:36
Συμφωνό με τον προλαλήσαντα, σε γενικές γραμμές= ελαφρύ καμπάνα, πιο ευστροφο και πρόθυμα για ψηλές στροφές μηχανάκι,
Βαρύ καμπάνα, ροπάτο στης μεσαίες -χαμηλές στροφές, ευκολοδήγητο στην πόλη, (γιατί εχεις πάντα απόθεμα δύναμης) και απρόθυμα ψηλά.
Να δώσο ένα παράδειγμα: , η Χ εταιρεία ειδικευμένη σε χωμάτινο μηχανάκια, για λόγους κόστους με ενα μοτέρ παράγει 3 μοντελα
Ενα μηχανάκι τραιαλ= πολύ βαριά καμπάνα, αργόστροφο, τεράστια αποθεματα ροπής,
Ενα μηχανάκι Εντουρ= πιο ελαφριά καμπάνα, πιο ευστροφο, λιγοτερα αποθέματα ροπής/
Και ενα Κρος= ελαφριά καμπάνα, ψηλόστροφο και γρήγορο για μονοκύλινδρο, ιχνη ροπής χαμηλά.

vagoskonti
17/02/2016, 15:21
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδες!
Μιλαω για καμπανα-δισκων και οχι βολαν αν και απ οτι βλεπω πανω κατω τα ιδια μου γραφετε απλα το βολαν γνωριζω οτι εχει ρολο σταθεροποιησης στο στροφαλο και φυσικα βοηθαει στο χρονισμα και την παραγωγη ενεργειας για τα φωτα.
Η καμπανα δεν εχει να κανει με την τελικη ταχυτητα που μπορουμε να πιασουμε, η καμπανα δεν εχει να κανει με το ποσες στροφες μπορει να πιασει η μοτοσυκλετα(πχ 12.000) αλλα με το ποσο γρηγορα τις πιανει/φτανει: σωστα αυτα τα 2?
Και εδω μιας και τα ανεφερες μανωλη θελω να ρωτησω την διαφορα ψηλοστροφο και ροπατο.
ψηλοστροφο ειναι ο ρυθμος που αυξανει στροφες οταν ανοιγουμε τερμα γκαζι?και ροπατο ειναι η δυναμη που παραγεται μολις ανοιγουμε το γκαζι(ειτε ψηλα,ειτε χαμηλα,ειτε μεσαια)δηλαδη απλα το ποσο γρηγορα ξεκιναει?
Με λιγα λογια για να μπορεσουμε να βγαλουμε ενα γενικο συμπερασμα οταν μια καμπανα ειναι ελαφρια χανουμε δυναμη στη ροπη (δηλαδη το ξεκινημα) και κερδιζουμε αυξηση του ρυθμου στροφων στα ψηλα-συνεπως καλυτερη επιταχυνση οταν κανουμε ενα κατεβασμα και ανοιξουμε τερμα γκαζι αφοτου η μοτοσυκλετα ξεκινησει(αργα λογω ελαφριας καμπανας)?
Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις απλα προσπαθω να καταληξω καπου για να καταλαβω τελικα τι αξιζει και τι συμβαινει γιατι απ οσο εχω καταλαβει και τα 2 εχουν πλεονεκτηματα και μειωνεκτηματα και η καλυτερη λυση σε τετοιες περιπτωσεις ειναι συνηθως καπου στη μεση.

KONIORDO$
17/02/2016, 17:06
Στο βολάν εννοείς φιλε ...

Μανολης67
17/02/2016, 19:15
Ροπή είναι το εξής: πηγαίνουμε με 3.000 στροφές σταθερά σε μια ευθεία και ΔΕΝ χρειάζεται να κατεβάσουμε ταχύτητα σε μια ανηφόρα, η σε αντίθετο άνεμο, τέτοια μηχανάκια: Ταξιδιάρικα πχ R 1200 και τετράχρονα μονοκύλινδρα ΧΤ , ΚLR ,
Τώρα αν καταβα καλά , αναφέρεσαι μόνο σε μονοκύλινδρα, οπότε το άλλο παράδειγμα, τελείως διαφορετικόι ειναι τα δίχρονα 125 που βγάζουν όλη την δύναμη στις 12.000 στροφές, και έχουν πολύ μικρό φάσμα ωφέλιμης δύναμης, δηλαδή ο αναβάτης είναι αναγκασμένος να δουλεβει εκεί, μπορεί τέτοια μηχανάκι να είναι πιο γρήγορα σε επιτάχυνση και απο διπλάσιες κυβισμού μοτοσυκλέτες, αλλά μια λάθος αλλαγή (ταχύτητας) κοστίζει,
Τώρα μια ερώτηση, που σε προβληματίζουν ολα αυτά? ενδιαφέρεσαι για πρώτη μηχανή?

vagoskonti
17/02/2016, 19:47
Στο βολάν εννοείς φιλε ...

ωραια για να καταλαβαινομαστε θα το κανω πιο συγκεκριμενο,εγω προσωπικα οι μονοι κινητηρες που εχω λυσει-δεσει ειναι απο παπακια glx και αστρα.Το αστρα ας πουμε επανω στο στροφαλο εχει απο δεξια μερια το φυγοκεντρικο και απο αριστερη το βολαν.Διπλα απο το φυγοκεντρικο ειναι η καμπανα των δισκων που δινει και κινηση στο σασμαν και στα αλυσιδογραναζα και απο κει παει στη ροδα μας...εγω θελω να μαθω ποια ειναι τα ωφελη μιας βαρυτερης η ελαφρυτερης καμπανας το φυγοκεντρικο και το βολαν ειναι επανω στο στροφαλο,η καμπανα οχι.Τωρα δεν ξερω αν σε αλλα μονοκυλινδρα ειναι αλλιως(πχ στο glx εχει την καμπανα πανω στο στροφαλο και εχει ενα γραναζι στο σασμαν το οποιο επιτελει τον ιδιο ρολο δηλαδη να δινει κινηση στη ροδα μεσω του σασμαν),εμενα με ενδιαφερουν τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα μιας ελαφρυτερης/βαρυτερης καμπανας-δισκων(και οχι βολαν η φυγοκεντρικο).

vagoskonti
17/02/2016, 20:00
Ροπή είναι το εξής: πηγαίνουμε με 3.000 στροφές σταθερά σε μια ευθεία και ΔΕΝ χρειάζεται να κατεβάσουμε ταχύτητα σε μια ανηφόρα, η σε αντίθετο άνεμο, τέτοια μηχανάκια: Ταξιδιάρικα πχ R 1200 και τετράχρονα μονοκύλινδρα ΧΤ , ΚLR ,
Τώρα αν καταβα καλά , αναφέρεσαι μόνο σε μονοκύλινδρα, οπότε το άλλο παράδειγμα, τελείως διαφορετικόι ειναι τα δίχρονα 125 που βγάζουν όλη την δύναμη στις 12.000 στροφές, και έχουν πολύ μικρό φάσμα ωφέλιμης δύναμης, δηλαδή ο αναβάτης είναι αναγκασμένος να δουλεβει εκεί, μπορεί τέτοια μηχανάκι να είναι πιο γρήγορα σε επιτάχυνση και απο διπλάσιες κυβισμού μοτοσυκλέτες, αλλά μια λάθος αλλαγή (ταχύτητας) κοστίζει,
Τώρα μια ερώτηση, που σε προβληματίζουν ολα αυτά? ενδιαφέρεσαι για πρώτη μηχανή?

Σε ευχαριστω και παλι.
Κοιτα απο τη στιγμη που εχω αρχισει και ασχολουμε με προβληματιζουν γιατι μου αρεσει να μαθαινω και πλεον εχοντας τα καταλληλα εργαλεια και καποιες γνωσεις μπορω και επεμβαινω.Μηχανακι εχω απο τα 18 μου το οποιο δεν εχω πειραξει ποτε χιλιοστα η στροφαλομπιελα και ουτε θελω.Απλα επειδη ειμαι ατομο που του αρεσει και ψαχνει, εχω βρει για τα περισσοτερα εξαρτηματα αρκετες πληροφοριες(μιας και δεν ειμαι μηχανολογος και σπουδαζω κατι τελειως ασχετο με αυτα).Για την καμπανα δεν λενε τιποτα,ακομα και οι πιτσηρικαδες που φτιαχνουν τα παπακια τους χιλιοστα και τετοια δεν εχω δει(αν εξαιρεσεις ενα θεμα) να πειραζουν καμπανα και μου δημιουργηθηκε η απορια αυτη μιας και οπως ειπα λυνω-δενω και εχω δει οτι ειναι ενα εξαρτημα το οποιο δεν εχει αμεση σχεση με την στροφαλομπιελα και απλως γυριζει μονο του στον αξονα του(τουλαχιστον στο αστρα,στο glx οπως ειπα και πιο πανω εχει απλως ενα γραναζι,σε αλλα δεν ξερω).

leo1964
17/02/2016, 20:34
Σε ευχαριστω και παλι.
Κοιτα απο τη στιγμη που εχω αρχισει και ασχολουμε με προβληματιζουν γιατι μου αρεσει να μαθαινω και πλεον εχοντας τα καταλληλα εργαλεια και καποιες γνωσεις μπορω και επεμβαινω.Μηχανακι εχω απο τα 18 μου το οποιο δεν εχω πειραξει ποτε χιλιοστα η στροφαλομπιελα και ουτε θελω.Απλα επειδη ειμαι ατομο που του αρεσει και ψαχνει, εχω βρει για τα περισσοτερα εξαρτηματα αρκετες πληροφοριες(μιας και δεν ειμαι μηχανολογος και σπουδαζω κατι τελειως ασχετο με αυτα).Για την καμπανα δεν λενε τιποτα,ακομα και οι πιτσηρικαδες που φτιαχνουν τα παπακια τους χιλιοστα και τετοια δεν εχω δει(αν εξαιρεσεις ενα θεμα) να πειραζουν καμπανα και μου δημιουργηθηκε η απορια αυτη μιας και οπως ειπα λυνω-δενω και εχω δει οτι ειναι ενα εξαρτημα το οποιο δεν εχει αμεση σχεση με την στροφαλομπιελα και απλως γυριζει μονο του στον αξονα του(τουλαχιστον στο αστρα,στο glx οπως ειπα και πιο πανω εχει απλως ενα γραναζι,σε αλλα δεν ξερω).

Να το αφήσεις μαμίσιο,αυτοί που το σχεδίασαν και υλοποίησαν κάτι παραπάνω ξέρουν.
Νόημα ελαφρώματος έχει μόνο για ειδικές περιπτώσεις και όχι για νορμάλ χρήση στους δρόμους

toyar
17/02/2016, 20:53
η καμπανα εχει πολυ μικρη μαζα σε σχεση με τα υπολοιπα κινουμενα μερη, δεν νομιζω πως επηρεαζει ιδιαιτερα τη λειτουργια του κινητηρα
αλλωστε δεν ειναι αυτη η δουλεια της
ουτε εχω ακουσει να υπαρχουν ελαφρυτερες ή βαρυτερες καμπανες

Μανολης67
17/02/2016, 21:09
Βολάν???

Μανολης67
17/02/2016, 21:10
leo1964
Να το αφήσεις μαμίσιο,αυτοί που το σχεδίασαν και υλοποίησαν κάτι παραπάνω ξέρουν.
Νόημα ελαφρώματος έχει μόνο για ειδικές περιπτώσεις και όχι για νορμάλ χρήση στους δρόμους

Ετσι,

leo1964
17/02/2016, 21:10
η καμπανα εχει πολυ μικρη μαζα σε σχεση με τα υπολοιπα κινουμενα μερη, δεν νομιζω πως επηρεαζει ιδιαιτερα τη λειτουργια του κινητηρα
αλλωστε δεν ειναι αυτη η δουλεια της
ουτε εχω ακουσει να υπαρχουν ελαφρυτερες ή βαρυτερες καμπανες

Σωστός!!!

Μανολης67
17/02/2016, 21:19
Βολαν η σφόνδυλος......

vagoskonti
17/02/2016, 21:26
ρε παιδια εγω τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτηματα ζητησα δεν εξυπακουεται/συνεπαγεται οτι θα το κανω κιολας,αλλα ακομα και αν το κανα νομιζω δικαιωμα μου θα ηταν και σιγουρα αν το κανα δεν θα το κανα ετσι οπως το χετε στο μυαλο σας(δηλαδη να την παω να μου φανε μεταλλο να μου μικρυνουν το γραναζι κτλ).Εκτος αν ειναι κακο που ρωταω γιατι θελω να μαθω κατι.Θα προτιμουσα τα ατομα που δεν εχουν κατι(χρησιμο) να μου πουν να μην επεμβαινουν αν ειναι δυνατον.Ειπα εξ αρχης ρωταω κατι που μπορουν να μου απαντησουν πιο ψαγμενα ατομα,δεν ρωτησα να το κανω η οχι.Οπως επισης ρωτησα και για ελαφρυτερη αλλα ΚΑΙ για βαρυτερη,δεν ειπα μονο για ελαφρωμα.Να μαθω θελω.Δεν ειπα πουθενα οτι γνωριζω παραπανω εγω απο αυτους που το σχεδιασαν οποτε περιτο να το λεμε,αυτο ειναι δεδομενο.Βεβαια ειναι και επισης δεδομενο οτι το σχεδιασαν ετσι για μαξιμου αντοχη.Και θα πω και το αλλο εδω,αν δεν πειραματιστεις σε ενα παπι που θα μαθεις?στη μηχανη τη 1000αρα?Ξερω και δω την κλασικη απαντηση,θες γκαζι παρε μηχανη.Δωσε μου τα λεφτα και γω την πηρα αυριο κιολας και αφηνω το παπι και με μαμα εξατμιση πανω,αλλα ασε που πλεον δεν συμφαιρει ακομα και να την εχεις.Γι αυτο οταν δεν εχεις τα λεφτα για να πας σε κατι καλυτερο φτιαχνεις αυτο που ηδη εχεις για να πηγαινει πιο αξιοπρεπως γιατι οταν εισαι σε ενα νησι σαν αυτο που ειμαι εγω και θες να κανεις μια προσπεραση με δικαβαλο και σχεδον χαιρετας τον αλλο οδηγο δεν ειναι και οτι καλυτερο ουτε οτι πιο ασφαλες νομιζω.Μην εχετε παντα στο μυαλο σας τον καβλωμενο πιτσηρικα που ρωτα γιατι θελει να τουμπανιασει το παπι του.Γι αυτο την εκανα γενικη την ερωτηση στην αρχη γιατι περιμενα οτι θα βρεθει αυτος ο ενας που θα πει κατι τετοιο σαν του leo.

Μανολης67
17/02/2016, 21:48
Κάτι που ξεχνάμε γενικώς στην Ελλάδα είναι να βελτιώνουμε την άνεση και την ασφάλεια....
προσπάθησε να βελτιώσεις το μηχανάκι σου και σε αυτούς τους τομείς.
Φιλικα,

daz
17/02/2016, 21:50
Ρε φίλε 10.000 φορές σου έχουν πει ότι δεν αλλάζεις βάρος στην καμπάνα.
Δεν την ελαφρώνεις ούτε την βαραίνεις.
Στο βολάν τα κάνεις αυτά, στο βολάν. Αν δε τα κάνεις στο βολάν δε τα κάνεις πουθενά εκτός και αν θέλεις να ασχοληθείς με το στρόφαλο.
Στην καμπάνα μόνο δίσκους αλλάζεις και ελατήρια.

Ο λόγος που δε βρίσκεις πληροφορίες είναι επειδή όλοι είναι τόσο ψαγμένοι που γνωρίζουν ότι δεν αξίζει να ασχοληθείς με την καμπάνα όσο κάνει αυτό που φτιάχτηκε να κάνει.

Τώρα αν βρεις τον έναν που θα σου πει φίλε εγώ έχω κάνει αυτό με την καμπάνα..
καλύτερα να φύγεις τρέχοντας, ο dalton* θα είναι!


*Ένας σουπερ βελτιωτής του φόρουμ.

:wave2:

vagoskonti
17/02/2016, 22:16
Μανολη συμφωνω μαζι σου σε οτι αφορα την ασφαλεια.Αλλα ασφαλεια φυσικα δεν ειναι μονο τα φρενα κτλ...Για μενα η ασφαλεια πανω απο ολα ειναι να εισαι(οχι εσυ γενικα) συνδειδητοποιημενος οδηγος και να ξερεις σε ποιους χωρους κανεις οτι κανεις και να μπορεις να προβλεψεις τη μαλακια του αλλου(η αλλιως αντιληψη)...τα περισσοτερα ατυχηματα γινονται λογω μεθης,απροσεξιας η υπερβολικης ταχυτητας...Και τα καλυτερα φρενα να χεις που λεει ο λογος αν μπεις σε ενα στενο με μικρα στενακια αριστερα δεξια και αρχισεις να τρεχεις με 80-100 χλμ ε τοτε το κυνηγας...το ιδιο και οταν μεθας η χαζευεις αλλου οταν οδηγεις και επειδη εχω μεγαλωσει αθηνα(οπως οι περισσοτεροι) και εχω κανει πολλα χιλιομετρα με το παπι,γνωριζω πολυ καλα οτι ο δρομος δεν ειναι για παιχνιδια.

Daz δεν θα με ενδιεφερε να πειραξω τιποτα που ακουμπαει αμεσα πανω στο στροφαλο πες το σκαλωμα οπως θες αλλα αυτα θελω να μεινουν εργοστασιο.Το βολαν ακουμπαει αμεσα οποτε ανηκει στη λιστα αυτη.
Ο λογος που σκεφτηκα την καμπανα ειναι αυτο το οτι δεν βρισκω πληροφοριες και οτι επισης ακουμπαει πανω στον αξονα του σασμαν και θεωρητικα αν δεν γινει κατι ακραιο(που να προκαλεσει ασταθεια ας πουμε η να ελαφρυνει το μεταλο και να κινδυνευει να σπασει κατι) δεν νομιζω οτι θα προκαλουσε καπου θεμα αρα απο αποψη αντοχης δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα ισα ισα που λογικα θα κινειται πιο ευκολα σαν ελαφρυτερη.Επειδη εχω φτιαξει και αλλα παπακια ιδιου τυπου εχω παρατηρησει το βαρος της καμπανας διαφερει απο το ενα στο αλλο(και καποιες αλλες μικροδιαφορες στο πως πατανε οι δισκοι) και εκει μου ηρθε η απορια του να ρωτησω γιατι και τι θα προσφερε μια βαρυτερη και μια ελαφρυτερη.Βεβαια το αν αξιζει ειναι ενα αλλο θεμα γι αυτο εγω ρωτησα μειωνεκτηματα/πλεονεκτηματα βαρυτερης/ελαφρυτερης...Εστω και σαν γνωση και ας μην αξιζει...α και κατι ακομα,η καμπανα εχει και καποιο ακομα ονομα οπως ας πουμε το βολαν(σφονδυλος)?

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

daz
17/02/2016, 22:39
Εγώ ξέρω ότι η καλύτερη βελτίωση σε ένα παπάκι είναι ένα δόντι λιγότερο μπροστά.

Από κει και πέρα το μόνο που χρειάζεται να ψάξεις είναι..
αγοραστή.

Το να ασχολείσαι με την καμπάνα είναι χάσιμο χρόνου το λιγότερο.
Καλύτερα να στραφείς σε άλλες λύσεις για βελτίωση. Υπάρχουν αρκετοί γνώστες στο φόρουμ για να σε βοηθήσουν αλλά πρώτα θα πρέπει να...

αφήσεις την καμπάνα στη μιζέρια της! :D

Μα δικός σου ειναι ο χρόνος, όπως θέλεις τον διαθέτεις. :beer:
my 2c :wave2:

stefanos
17/02/2016, 22:57
Ο λογος που σκεφτηκα την καμπανα ειναι αυτο το οτι δεν βρισκω πληροφοριες και οτι επισης ακουμπαει πανω στον αξονα του σασμαν και θεωρητικα αν δεν γινει κατι ακραιο(που να προκαλεσει ασταθεια ας πουμε η να ελαφρυνει το μεταλο και να κινδυνευει να σπασει κατι) δεν νομιζω οτι θα προκαλουσε καπου θεμα αρα απο αποψη αντοχης δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα ισα ισα που λογικα θα κινειται πιο ευκολα σαν ελαφρυτερη.Επειδη εχω φτιαξει και αλλα παπακια ιδιου τυπου εχω παρατηρησει το βαρος της καμπανας διαφερει απο το ενα στο αλλο(και καποιες αλλες μικροδιαφορες στο πως πατανε οι δισκοι) και εκει μου ηρθε η απορια του να ρωτησω γιατι και τι θα προσφερε μια βαρυτερη και μια ελαφρυτερη.Βεβαια το αν αξιζει ειναι ενα αλλο θεμα γι αυτο εγω ρωτησα μειωνεκτηματα/πλεονεκτηματα βαρυτερης/ελαφρυτερης...Εστω και σαν γνωση και ας μην αξιζει...α και κατι ακομα,η καμπανα εχει και καποιο ακομα ονομα οπως ας πουμε το βολαν(σφονδυλος)?

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Οτι ισχύει για το βολάν ισχύει για οτιδήποτε περιστρέφεται εντός του κινητήρα.
Απλά η επιρροή του βολάν είναι μεγαλύτερη λόγω σχήματος (μεγάλη ροπή αδράνειας) και λόγω της μεγαλύτερη ταχύτητα περιστροφής απ όλα τα υπόλοιπα περιστρεφόμενα μέρη.
Η καμπάνα περιστρέφεται με πολύ λιγότερες σ.α.λ. απο το βολάν.
Πάντως όλα επηρεάζουν ακόμα και τα γρανάζια του κιβωτίου.

vagoskonti
17/02/2016, 23:10
Οτι ισχύει για το βολάν ισχύει για οτιδήποτε περιστρέφεται εντός του κινητήρα.
Απλά η επιρροή του βολάν είναι μεγαλύτερη λόγω σχήματος (μεγάλη ροπή αδράνειας) και λόγω της μεγαλύτερη ταχύτητα περιστροφής απ όλα τα υπόλοιπα περιστρεφόμενα μέρη.
Η καμπάνα περιστρέφεται με πολύ λιγότερες σ.α.λ. απο το βολάν.
Πάντως όλα επηρεάζουν ακόμα και τα γρανάζια του κιβωτίου.

αει γεια σου!χιλια ευχαριστω ρε φιλαρακι :a23: ,να σε καλα!οποτε ισχυει οτι ειπε ο μανωλης και ο Γιαννης στις πρωτες απαντησεις που επισης λαμβανω υποψην :a013: .
Γενικα οτιδηποτε ειναι ελαφρυτερο κινειτε και ευκολοτερα βαση λογικης...χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα εχει και μεονεκτηματα και ουτε υποστηριζω φυσικα οτι αρχιζουμε και ελαφρυνουμε οτι βλεπουμε.Γενικα οτι κανω μεχρι τωρα το κανω αφοτου πρωτα εχω ψαχτει και εχω βεβαιωθει οτι αξιζει και θα δωσει κατι χωρις να κανει ζημια(η να χαλασει πολυ την αντωχη).
Χιλια ευχαριστω παιδες!

leo1964
18/02/2016, 15:27
αει γεια σου!χιλια ευχαριστω ρε φιλαρακι :a23: ,να σε καλα!οποτε ισχυει οτι ειπε ο μανωλης και ο Γιαννης στις πρωτες απαντησεις που επισης λαμβανω υποψην :a013: .
Γενικα οτιδηποτε ειναι ελαφρυτερο κινειτε και ευκολοτερα βαση λογικης...χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα εχει και μεονεκτηματα και ουτε υποστηριζω φυσικα οτι αρχιζουμε και ελαφρυνουμε οτι βλεπουμε.Γενικα οτι κανω μεχρι τωρα το κανω αφοτου πρωτα εχω ψαχτει και εχω βεβαιωθει οτι αξιζει και θα δωσει κατι χωρις να κανει ζημια(η να χαλασει πολυ την αντωχη).
Χιλια ευχαριστω παιδες!

Για αδράνεια μάζας έχεις διαβάσει;;;ότι είναι ελαφρύτερο και κινείται και ευκολότερα είναι σε θεωρητικό επίπεδο με απόλυτες παραμέτρους,όχι για χρήση γήινη!!!

vagoskonti
18/02/2016, 15:58
λεο δεν ειμαι μηχανολογος ετσι,οτι ξερω ειναι απο εμπειρια,ψαξιμο κτλ....Δεν το χω διαβασει,το διαβασα ομως τωρα που μου το ειπες απο το wikipedia βεβαια αυτο που λεει στο wikipedia για αδρανεια μαζας(στην περιστροφικη κινηση) εχει να κανει και με την ΜΑΖΑ του αντικειμενου.Με τον ορο μαζα εγω καταλαβαινω τον χωρο που ποιανει και τυχον αλλαγες στο σχημα του.Εγω δεν εχω σκοπο να πειραξω το χωρο(σχημα) που πιανει.Τωρα το 2ο που λες για γηινη χρηση δεν βλεπω να λεει κατι.Βεβαια εγω πιστευω οτι ολα εχουν να κανουν και κατα ποσο πειραζεις κατι δηλαδη αλλο ας πουμε να παρω την καμπανα και να την αφησω με το μισο γραναζι και να την ελαφρυνω κατα 100+g και αλλο να κανουμε μια μειωση της ταξης των 10-15g που δεν νομιζω να δωσει και τιποτα τρελα αλλα ουτε και να μου στερησει κατι τρελο.Πες μου που λεει οτι ειναι ακαταλληλο για γηινη χρηση να το διαβασω με τεκμηριωμενες απαντησεις φυσικα.Οτι πληροφορια παιρνω μου ειναι χρησιμη,σε ευχαριστω.

daz
18/02/2016, 16:11
Γενικα οτι κανω μεχρι τωρα το κανω αφοτου πρωτα εχω ψαχτει και εχω βεβαιωθει οτι αξιζει και θα δωσει κατι

Αν ελαφρύνεις λίγο τις ζάντες με τα λάστιχα, το κέρδος θα είναι σα να έχεις αφαιρέσει δυο καμπάνες.
Δλδ αν σου φύγει μια ακτίνα θα είναι σα να έχεις ελαφρώσει την καμπάνα σου. :lol:

Δλδ ακόμα δεν κατάλαβες αν αξίζει ή όχι?

vagoskonti
18/02/2016, 16:48
Αν ελαφρύνεις λίγο τις ζάντες με τα λάστιχα, το κέρδος θα είναι σα να έχεις αφαιρέσει δυο καμπάνες.
Δλδ αν σου φύγει μια ακτίνα θα είναι σα να έχεις ελαφρώσει την καμπάνα σου. :lol:

Δλδ ακόμα δεν κατάλαβες αν αξίζει ή όχι?

παω να κοψω καμια ακτινα και να βαλω 1,80 μπρος/2,00 πισω λαστιχα και στην πρωτη γουβα θα ποναει η μεση μου +θα θελω καινουργια ζαντα+θα κουβαλαω και κανα λαστιχο στην πλατη για ρεζερβα haahhahaah!!
διαφορα 2,25/2,50 με 1,80/2,00 συν λαστιχο πλατης=δεν συμφαιρει (αντε εφευρεθηκε και τυπος)
Παντως παρολο που με τρολαρεις σε παω ρε μπαγασα γιατι εχεις ενα δικο σου τροπο να τα λες που φενεται οτι το κανεις για χαβαλε.Το να καταλαβω αν αξιζει θα το καταλαβω μαλλον οταν το κανω,βαση αυτων που λετε οτι δινει πιστευω οτι αξιζει βεβαια οπως ειπα δεν περιμενω καμια τεραστια διαφορα αλλα ακομα και το λιγο ευπροσδεκτο ειναι εφοσον δεν χανουμε αξιοπιστια γιατι να μην το κανω.Δεν θα ηθελα να κανω αυτα που κανουν οι περισσοτεροι.(μακρυα απο τον κοινωνικο κομφωρτισμο χαχαχαχααχ!!)

toyar
18/02/2016, 16:50
ειμαι περιεργος να δω με μια διαδικασια θα ελεφρυνεις την καμπανα που ειναι μια φλουδα αλουμινιο

stefanos
18/02/2016, 16:54
Βεβαια εγω πιστευω οτι ολα εχουν να κανουν και κατα ποσο πειραζεις κατι δηλαδη αλλο ας πουμε να παρω την καμπανα και να την αφησω με το μισο γραναζι και να την ελαφρυνω κατα 100+g και αλλο να κανουμε μια μειωση της ταξης των 10-15g που δεν νομιζω να δωσει και τιποτα τρελα αλλα ουτε και να μου στερησει κατι τρελο.Πες μου που λεει οτι ειναι ακαταλληλο για γηινη χρηση να το διαβασω με τεκμηριωμενες απαντησεις φυσικα.Οτι πληροφορια παιρνω μου ειναι χρησιμη,σε ευχαριστω.


Δεν σε ενδιαφέρει τόσο η μάζα που αφαιρείς αλλά η απόσταση της από τον άξονα περιστροφής.

stefanos
18/02/2016, 16:56
ειμαι περιεργος να δω με μια διαδικασια θα ελεφρυνεις την καμπανα που ειναι μια φλουδα αλουμινιο

Θα ξυρίσει το γρανάζι της πρωτεύουσας.:cool:

stefanos
18/02/2016, 17:00
Δεν θα ηθελα να κανω αυτα που κανουν οι περισσοτεροι.(μακρυα απο τον κοινωνικο κομφωρτισμο χαχαχαχααχ!!)

Η καλύτερη, περισσότερη, και πλήρως αναστρέψιμη λύση νομίζω http://www.stelpet.gr/gr/el/products/shark-reymata-me-elafromeno-volan-honda.

Ουσιαστικά καταργείς το βολάν

leo1964
18/02/2016, 17:45
ειμαι περιεργος να δω με μια διαδικασια θα ελεφρυνεις την καμπανα που ειναι μια φλουδα αλουμινιο

Θα φτιάξει καμπάνα από σκληρό πεπιεσμένο χαρτί

vaska
21/02/2016, 08:18
ειμαι περιεργος να δω με μια διαδικασια θα ελεφρυνεις την καμπανα που ειναι μια φλουδα αλουμινιο
Θα την αλλάξει με αυτή της κοντινης εκκλησίας. Ξέρεις καλύτερα μεταλλα συμπαγής κατασκευή μασιφ κιετς

devil's animal
21/02/2016, 08:26
αλλαξε μηχανακι και ασε τις καμπανες και τα βολαν στην ησυχια τους...

leo1964
21/02/2016, 10:03
αλλαξε μηχανακι και ασε τις καμπανες και τα βολαν στην ησυχια τους...

Δεν το βλέπω να τ'αφήνει στην ησυχία τους..είναι το μικρόβιο του πειράγματος