PDA

View Full Version : Βοήθεια για σωστή στερέωση πινακίδας.



ptc
17/02/2016, 16:56
Οπως ισως θα θυμαστε καποιοι, προσφατα ειχα χασει την πινακιδα μου. Σημερα παρελαβα την καινουρια και επειδη "το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου" θελω να σιγουρευτω πως θα τη στερεωσω σωστα. Παρακατω υπαρχει φωτογραφια με τη βαση της πινακιδας που εχει η μηχανη πανω(ηταν στο σετ της εξατμισης). Το κουλο μου στη δευτερη το εβαλα ως μετρο συγκρισης, για να εχετε μια εικονα μεγεθους της βασης.

352398

352401

Η προηγουμενη πινακιδα ηταν καταδικασμενη αφου την ειχαν βαλει να πιανει μονο σε δυο βιδες. Βλεπω οτι συνολικα υπαρχουν 6 τρυπες για βιδες, οποτε οι δυναμεις θα μοιραζονται αρκετα καλα. Ποια ειναι η γνωμη σας; Να φτιαξω μια βαση λαμαρινας πανω στην οποια θα παταει η πινακιδα και να βιδωθει ολο αυτο στη βαση; Μηπως θα μπορουσε να ειναι πλεξιγκλας(σαν αυτα τα φιμε που βαζουν πανω απο τις πινακιδες); Ή θα ειναι ΟΚ σκετη η πινακιδα με 6 βιδες;

Επισης θυμαμαι να εχω διαβασει παλιοτερα σε αλλο thread (το οποιο ομως δεν μπορω τωρα να ξαναβρω) καποιον να προτεινει καποιο μικρο κολαρο (κολαρακι; :lol:)
σιλικονης ή κατι τετοιο, που μπαινει πισω απο τις βιδες ωστε να απορροφαει ενα μερος των κραδασμων. Σας θυμιζει κατι; Πού να το ψαξω και πώς να το ζητήσω;

Βοηθειστε τον ασχετο, γιατι ετσι και χασω και δευτερη πινακιδα ποιος τον ακουει τον devil's animal (που μου τα'λεγε απο την αρχη κι εγω δεν ακουγα)... :p

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για οποια συνεισφορα.

alexis_d
17/02/2016, 17:16
Κομμάτι λαμαρίνα ανοξείδωτο κατά προτίμηση, τρύπες στη λαμαρίνα και πινακίδα που να ταιριαζουν στη βάση σου και βίδες με παξιμάδια ασφαλείας...

toyar
17/02/2016, 17:26
στα χρωματοπωλεια εχουν ροδελες με ενσωματωμενο λαστιχακι+παξιμαδια ασφαλειας

sapila racing
17/02/2016, 19:03
Η βαση είναι πολύ μικρή.
Καλό θα είναι να την ενισχύσεις την πινακίδα λοιπόν, αλλά αντί για λαμαρίνα θα βάλεις ενα φύλλο αλουμινίου πάχους 2-3mm στις διαστάσεις της πινακίδας το οποίο θα πριτσινωθεί με τουλάχιστον 4 πριτσίνια στις 4 γωνίες με την πινακίδα.
Και ροδέλες λάστιχένιες ανάμεσα στην πινακίδα και την βάση και παξιμαδια ασφαλείας και είσαι κομπλε.

duke200
18/02/2016, 00:41
ειναι ιδέα μου ή το λαμάκι που βιδωνει η πινακίδα στηρίζεται/ακουμπαει και στην εξατμιση? αν είναι έτσι και 4 βιδες να βαλεις πάλι θα κοπεί. Αν δεν ακουμπαει μπορεις και με δύο βίδες αλλα θα βάλεις λαστιχένιες ροδέλες στο παξιμαδι και οι βίδες θα πιάνουν την πινακίδα απο ψηλά και όχι απο τη βάση

και μεγαλύτερο πλαστικό λαμάκι, να καλύπτει όλη την πινακίδα. όπως είπανε και τα παιδιά

ptc
18/02/2016, 00:53
ειναι ιδέα μου ή το λαμάκι που βιδωνει η πινακίδα στηρίζεται/ακουμπαει και στην εξατμιση? αν είναι έτσι και 4 βιδες να βαλεις πάλι θα κοπεί. Αν δεν ακουμπαει μπορεις και με δύο βίδες αλλα θα βάλεις λαστιχένιες ροδέλες στο παξιμαδι και οι βίδες θα πιάνουν την πινακίδα απο ψηλά και όχι απο τη βάση

και μεγαλύτερο πλαστικό λαμάκι, να καλύπτει όλη την πινακίδα. όπως είπανε και τα παιδιά

Η βαση στηριζεται στο χρυσο πλαισιο που βλεπεις το οποιο ειναι περιμετρικα της εξατμισης και στηριζεται πανω στη μηχανη. Στη δευτερη φωτογραφια φαινεται καλυτερα, στα αριστερα.

Εχει μονο μια κεντρικη βιδα που πιανει πανω στην εξατμιση.

7Tolis
18/02/2016, 00:54
Πριτσίνια και δε θα ξανακουνηθεί ποτέ.

yes-u
18/02/2016, 07:42
Πριτσίνια και δε θα ξανακουνηθεί ποτέ.

Με κεφαλή φαρδιά..
352455

Vice
18/02/2016, 07:52
Και με 30 βίδες να την στερεώσεις πάνω στην βάση, το κάτω μισό της που ειναι εκτεθειμένο θα στραβώσει προς τα έξω από τον αέρα. Βάλε μια ενίσχυση οπωσδήποτε

notakos600
18/02/2016, 08:19
Και με 30 βίδες να την στερεώσεις πάνω στην βάση, το κάτω μισό της που ειναι εκτεθειμένο θα στραβώσει προς τα έξω από τον αέρα. Βάλε μια ενίσχυση οπωσδήποτε

Το μπέρδεψες με F-16 μάλλον.

zannisvel
18/02/2016, 09:31
Κομμάτι λαμαρίνα ανοξείδωτο κατά προτίμηση, τρύπες στη λαμαρίνα και πινακίδα που να ταιριαζουν στη βάση σου και βίδες με παξιμάδια ασφαλείας...

Το δοκιμασα αλλα τελικα πηγα σε αλουμινιο λογω βαρους. Πριρτσινια για να ενωθει το αλουμινιο με τη πινακιδα, δυο βιδες με παξιμαδια ασφαλειας για να κρατανε την ενισχυμένη πινακιδα στη βαση της και :vroum: .

Vice
18/02/2016, 10:53
Το μπέρδεψες με F-16 μάλλον.

Στην μαμίσια βάση την είχα εγώ με μόνο 2 βίδες πάνω πάνω, και με τον καιρό τσάκισε ελαφρώς προς τα έξω. Και ξέρεις πως είναι οι μαμίσιες βάσεις; πλάστικό μέχρι κάτω, που υποτίθεται είναι πιο σταθερό.

352468

devil's animal
18/02/2016, 12:34
Η βαση είναι πολύ μικρή.
Καλό θα είναι να την ενισχύσεις την πινακίδα λοιπόν, αλλά αντί για λαμαρίνα θα βάλεις ενα φύλλο αλουμινίου πάχους 2-3mm στις διαστάσεις της πινακίδας το οποίο θα πριτσινωθεί με τουλάχιστον 4 πριτσίνια στις 4 γωνίες με την πινακίδα.
Και ροδέλες λάστιχένιες ανάμεσα στην πινακίδα και την βάση και παξιμαδια ασφαλείας και είσαι κομπλε.


το αυτο...
και εννοειται θα βιδωσεις και τις 6 βιδες με το ολο συνολο (φυλλο αλουμινιου και πριτσινωμενη πινακιδα)...
:beer::beer:

basilis_k6
18/02/2016, 13:51
Tie wrap. Αλλαγή κάθε δύο με τρία χρόνια. Δεν υπάρχει και πιο ασφαλές και ελαφρύ.

sapila racing
18/02/2016, 13:57
Tie wrap. Αλλαγή κάθε δύο με τρία χρόνια. Δεν υπάρχει και πιο ασφαλές και ελαφρύ.

Πλακα κανεις ε? :confused:

ptc
18/02/2016, 14:00
Tie wrap. Αλλαγή κάθε δύο με τρία χρόνια. Δεν υπάρχει και πιο ασφαλές και ελαφρύ.

:hmm: Καλο μου ακουγεται κι αυτο.

Οι δυναμεις θα μοιραζονται κατα μηκος του wrap και δε θα συγκεντρωνονται μονο στη βαση της βιδας. Mπορω να το χρησιμοποιησω συμπληρωματικα, δλδ να περασω πρωτα απο τις τρυπες tie wrap και μετα να βαλω βιδες οπως ειπαμε, με ροδελα και παξιμαδι ασφαλειας.

basilis_k6
18/02/2016, 14:49
Επειδή ή πινακίδα είναι πολύ μαλακό μέταλλο τρωγετε από τους κραδασμούς. Βάλε ένα μόνο Γκρόβερ με Παξ ασφαλείας και τα υπόλοιπα tie wrap. Όχι το πολύ μικρό, το επόμενο. Αν αφήνεις συνεχώς τη μηχανή στον ήλιο θα ξεραθούν πιο γρήγορα. Εγώ τα έχω πέντε χρόνια πάντως. Είχα χάσει δύο πινακίδες στα 270χλμ με όλες τις προηγούμενες μεθόδους.

leo1964
18/02/2016, 15:20
Θα τοποθετήσεις την πινακίδα σ'ένα πλαίσιο μεταλλικό ή και πλαστικό ακόμα,εδώ στην Κέρκυρα μας τα κάνουν δώρο και αφού ξεβιδώσεις τη βάση που έχεις την προσαρμόζεις στις 4 οπές που διακρίνω.
Βίδες με πλατιές ροδέλες,παξιμάδια ασφαλείας και...πας σε πόλεμο
και κάτι ακόμα,προσάρμοσε και βίδωσε την βάση στην πάνω μεριά,.οχι στην κάτω όπως τώρα

daz
18/02/2016, 18:24
Θα τοποθετήσεις την πινακίδα σ'ένα πλαίσιο μεταλλικό ή και πλαστικό ακόμα

Τεφλόν είναι το καλύτερο. Ελαφρύ, με καλές μηχανικές ιδιότητες και ότι πάχος θέλει.

leo1964
20/02/2016, 07:54
Τεφλόν είναι το καλύτερο. Ελαφρύ, με καλές μηχανικές ιδιότητες και ότι πάχος θέλει.

Δεν είναι λίγο ευαίσθητο σε ραγίσματα,σπασίματα;;;;

ptc
20/02/2016, 10:08
Update

Εγινε χθες η πινακιδα. Πλατη αλουμινιου 2mm, πριτσινωμενη με την πινακιδα στις γωνιες. Η τοποθετηση θα γινει σημερα γιατι ο "χρωματα-σιδηρικα" της γειτονιας μου δεν ειχε βιδες στο μεγεθος που ηθελα οποτε θα βγω σημερα να βρω. Θα μπουν παξιμαδια ασφαλειας και ροδελες με λαστιχακι.

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια. Πιστευω θα φανει χρησιμο το thread και σε αλλους στο μελλον.

daz
20/02/2016, 14:43
Δεν είναι λίγο ευαίσθητο σε ραγίσματα,σπασίματα;;;;

Όχι λεό! Αυτό εννοώ ότι έχει πολύ καλές μηχανικές ιδιότητες. Είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό χωρίς να απαιτείται μεγάλο πάχος ή βάρος. Αν ήταν έτσι, μετά από 8 χρόνια επάνω σε μονοκύλινδρο θα είχε γίνει χαρτοπόλεμος.

basilis_k6
20/02/2016, 18:36
οσο πιο στιβαρη κατασκευη κανεις τοσο πιο πολύ θα στην παρει ο αερας. τι μχηανακι ειναι?

ptc
20/02/2016, 18:56
οσο πιο στιβαρη κατασκευη κανεις τοσο πιο πολύ θα στην παρει ο αερας. τι μχηανακι ειναι?

ZX-6R '06.

Βρηκα και τις βιδες και την εβαλα ηδη επανω. Θα εχω το νου μου μηπως ραγισει ή λασκαρει τπτ. Γενικα παντως μου φαινεται πως εχει γινει καλη δουλεια. Πιο πιθανο βρισκω να φυγει ολη η βαση(που ειναι βιδωμενη πανω στη μηχανη δλδ) παρα η πινακιδα οπως εγινε τωρα.

basilis_k6
20/02/2016, 19:08
αυτο θα γίνει (αν γινει). αν δεν κοπαναει λιγο απο τον αερα και ειναι μπετο θα στην παρει. για αυτο σου ειπα για τα tie wrap. εξαρταται βεβαια και απο την κλίση που εχει η πινακιδα. η μαμα βαση ειναι απο πλαστικο και κουνιεται αρκετα οποτε δεν εχει φοβο συνηθως. η φουλ μεταλλικες οπως η βαλτερ που εχω εγω ειναι πιο επιφοβες

ptc
20/02/2016, 19:18
αυτο θα γίνει (αν γινει). αν δεν κοπαναει λιγο απο τον αερα και ειναι μπετο θα στην παρει. για αυτο σου ειπα για τα tie wrap. εξαρταται βεβαια και απο την κλίση που εχει η πινακιδα. η μαμα βαση ειναι απο πλαστικο και κουνιεται αρκετα οποτε δεν εχει φοβο συνηθως. η φουλ μεταλλικες οπως η βαλτερ που εχω εγω ειναι πιο επιφοβες

Ηθελα να περασω και tie wrap μεσα απο τις τρυπες των βιδων, αλλα τελικα η διαμετρος των τρυπων ειναι οριακα για τις βιδες και δε χωρανε να μπουν και τα δυο. Δεν ξερω, δε μου καθεται καλα να στηριζεται μονο σε πλαστικο η ολη κατασκευη. Παντως η βαση της πινακιδας εχει αρκετα "μποσικα", παιζει δλδ, δεν ειναι τοσο φιξ.

Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον. :beer:

basilis_k6
20/02/2016, 19:27
σε καταλαβαινω. παντως το tie δεν κοβετε για κανενα λογο.