PDA

View Full Version : Σεπτέμβρης 2016 Ιταλία πληροφοριες



xaotikos
18/02/2016, 13:54
Καλησπερα, μιας και νιόπαντρος κατάφερα αντί για ταξίδι σε n.york κλπ προορισμούς να συμφωνήσουμε για ενα ταξίδι ~12-14 μέρες ιταλία.
Ο σκοπος ειναι να δούμε οσο το δυνατον περισσότερες ΩΡΑΙΕΣ διαδρομές και μέρη και να συνδυασουμε: F1 στις 4 Σεπτέμβρη Monza (μονο τη μερα του αγώνα) μιας και η γυναίκα ειναι φερραρική και motogp 12-13 Σεπτεμβρη Misano μιας και οι δυο ειμαστε ροσσικοί;)

Αυτό που σκεφτόμουνα ειναι να ξεκινησω 30-31 από πατρα-Ανκόνα και να καταλήξουμε νικαια-μονακο. Δεν ξερω τι παιζει στο ενδιαμεσο και τι στασεις θα πρεπει να κανω. Από εκει να πάμε Μιλάνο στις 3 Σεπτεμβρη ώστε να ειμαστε δίπλα για Monza στις 4. Μετά με ένα πέρασμα από βενετια μια μερα (υπαρχει και φιλος εκει) και να κατέβουμε για γυρες σε Τοσκάνη. Πέρασμα απο Tavullia μια μερα πριν τον αγωνα και την επομενη του Αγώνα πίσω Ancona για επιστροφή.

Θα ήθελα για όσους εχουν πάνε να μου προτεινουν μέρη μιας και μια φορά που πήγα με μηχανή είχα παει ιταλο-αυστριακες αλπεις και περασα απλά απο σαν μαρινο για την επιστροφη οποτε δεν ξέρω τι αξιζει και τι οχι. Σιένα εχω πάει αλλά θα ξαναπήγαινα όπως και φλωρεντια! Είναι στανταρ!

Υποψην θα ειμαστε δικάβαλο και τριβάλιτσο σε ktm smt και δεν ειμαστε και οι δυο για πολλες σιδεροκωλες. Διαμονή θα ειναι σε ξενοδοχεια/pansion οσο το δυνατον value for money με parking. Τέλος, από θερμοκρασίες τι παιζει; Παιζει να λιώσουμε με κορντουρες τοσκάνη; Για πιο πανω φανταζομαι ειναι οκ. Υπαρχουν ολα, αδιαβροχα κλπ

4now
18/02/2016, 14:15
αδερφε και η δικια μας παρεα 7 με 12 θα ναι στα μερη εκεινα να παρακολουθησει τον αγωνα στο σαν μαρινο και φυσικα να βολταρει απο μπολονια παρμα πιζα φλωρεντια...με τα χαρτια να εισαι ενταξει οπως αδεια κυκλοφοριας που θελουν την πρασινη και οχι το α4...απο ξενοδοχεια εμεις επειδη θα μαστε 4...κοιταμε για σπιτια στο 20 με 25 ευρω απο τωρα αν τα κλεισεις.

SHOOTER045
18/02/2016, 14:16
Tavuglia τις μέρες του αγώνα γίνεται το αδιαχώρητο να ξες.
Ωραία μέρη εκεί γύρω .
San marino-ανεβαινεις μέχρι πάνω με μότο η πας με τελεφερίκ.
Rimini- Ωραια πόλη με κάστρα, πλακόστρωτα, πεζόδρομους κτλπ

tasosan
18/02/2016, 23:08
Εχω παει φιλε σε αυτα τα μερη.Καποια γρηγορα που θα σου προτεινα ειναι η Σιεννα απο επαρχιακο SS222 και το γνωστο Forli.Επισης θα σου ελεγα να πας μονο απο επαρχιακους παντου στην Ιταλια και ειδικα στην Τοσκανη.Τελος το Σαν Μαρινο ειναι πανεμορφο.Απο καιρο δεν ξερω για Σεπτεμβριο αλλα υποψιαζομαι οτι θα τις εχει τις βροχες του εκει.Να περασετε τελεια!

xaotikos
19/02/2016, 07:44
Σας ευχαριστώ! Οτι πληροφορια υπάρχει καλοδεχούμενη. Φυσικά θα κινηθούμε οσο γίνεται απο επαρχιακό.

Για το misano ή την monza έχει κάποιος κανένα tip? Στο brno ήταν όλα τόσο εύκολα και ανετα που αν και πρωτη φορά δεν βρήκαμε κανένα πρόβλημα. Πχ στο misano έχει ντουλάπια κλπ να αλλάξεις/αφήσεις ρουχα κράνη;

4now ναι απο χαρτιά ΟΚ. Εχετε σχεδιασει διαδρομή ή όπως κάτσει;

foler
19/02/2016, 08:17
Για να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ και επειδή ψηνομαι και εγώ για Αυστρία που έχει αγώνα 14 Αυγούστου θα ήθελα να ρωτησω:
1. Δεν είναι προτιμότερο να πάω Ηγουμενιτσα-brindisi ή Μπαρι που είναι πολύ μικρότερη απόσταση και πάνε και άλλες εταιρίες εκτός από Ανεκ-Μινωικες? Νομίζω ως το brindisi κάνουν 8,5 ώρες, δεν θα είναι και το εισητήριο πιο οικονομικό; Πιστεύω καλύτερα περισσότερο δρόμος παρά περισσότερο καράβι!
2. Λογικά θα ξεκίνησω το προηγούμενο σαβκο του 15Αυγουστου, θα είναι τα πάντα πιο ακριβά (ξενοδοχεία) ή μήπως σε τέτοιες περιοχές high season θεωρείται ο χειμώνας; Έχω σκοπό να μείνω 2 μέρες Κόμο και μετά ανηφοριζω από Ιταλοαυστριακες Άλπεις...
Ευχαριστώ.

Nostradamus
19/02/2016, 08:55
στα γενικα που ειπατε παραπανω.

1. Πατρα - Μπαρι ειναι αναχωρηση 6.30 το απογευμα αφιξη 9.30 το επομενο πρωι. το εκανα πολυ προσφατα 2 φορες. Ηγουμενιτσα φτανει απο Πατρα στις 11.30 περιπου το βραδυ. Οποτε υπολογιστε τους χρονους σας.
2. Δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης με την α4 αδεια κυκλοφοριας στο κουτι. Και μαλιστα στο αυτοκινητο εγινε ελεγχος με το που κατεβηκα απο το καραβι στο Μπαρι.

foler
19/02/2016, 09:07
Τι λες τώρα; Δηλαδή θα μπω 11.30 το βράδυ στο καράβι, θα την πέσω σε καμία γωνία και θα ξυπνησω Ιταλία έτοιμος για δρόμο με όλη την μέρα μπροστά μου;

kordix
19/02/2016, 09:17
Είναι πολύ μικρή η διάφορα στο εισιτήριο απο Ηγουμενίτσα.
Ίσως να περάσω και γω Ιταλία εκείνη την περίοδο. Αν τελικά πάρουμε καράβι, από Ηγουμενίτσα θα φύγουμε και μεις, γιατί δεν το πολυγουσταρω και όσο λιγότερες ώρες κάνει τόσο το καλύτερο.

foler
19/02/2016, 09:49
Εισητήρια παιδιά πρεπει να κλείσουμε από τώρα ή δεν θα έχουμε θεμα αν τα κλείσουμε 10 μέρες πριν;

4now
19/02/2016, 15:58
Σας ευχαριστώ! Οτι πληροφορια υπάρχει καλοδεχούμενη. Φυσικά θα κινηθούμε οσο γίνεται απο επαρχιακό.

Για το misano ή την monza έχει κάποιος κανένα tip? Στο brno ήταν όλα τόσο εύκολα και ανετα που αν και πρωτη φορά δεν βρήκαμε κανένα πρόβλημα. Πχ στο misano έχει ντουλάπια κλπ να αλλάξεις/αφήσεις ρουχα κράνη;

4now ναι απο χαρτιά ΟΚ. Εχετε σχεδιασει διαδρομή ή όπως κάτσει;


χαοτικος απο το λιγο που το χουμε ψαξει λεμε για ανκονα-μπολονια-παρμα-σπετσια-πιζα πιτ στοπ φλωρεντια και κανα 2 μερο για ριμινι αγιο μαρινο...οπωσδηποτε θα φαμε επαρχιακους για μετρησαμε μπολικα διοδια και ανευ λογου...

Billymuse
19/02/2016, 18:40
Εισητήρια παιδιά πρεπει να κλείσουμε από τώρα ή δεν θα έχουμε θεμα αν τα κλείσουμε 10 μέρες πριν;

Kανένα προβλημα δε θα έχεις ακόμα και να τα αλλάξεις και δεκα μέρες πριν θα πληρώσεις μόνο μια μικρή διαφορά (νομίζω 18 ευρο είχαμε πληρώσει εμείς)

xaotikos
19/02/2016, 18:45
Εμεις ψαχνόμαστε ακόμα. Σιγυρα θα παιξουν αρκετες βολτες επαρχια τοσκανης με σαν τζιμινιανο, σιενα, φλορεντια κλπ ειδα και τα cinque terre https://www.lonelyplanet.com/italy/cinque-terre οπότε θα πρεπει να βγάλω και μια διαδρομή προς τα εκει.
Επίσης θα μπει μάλλον την Παρασκευή του motogp ή την Πέμπτη και μια επίσκεψη εδώ http://museomaranello.ferrari.com/blog/featuredhome/motogp-comes-misano-ferrari-museums-guarantee-parking-bikers/

Γενικά εχει πολύ θεμα η ιταλία.
Τώρα για το misano είδα πως δεν παιζει parking και η προσβαση είναι λιγο προβληματική. Μονο στην D υπαρχει πακετο με parking αλλα δεν εχει διαθεσιμότητα. Ξερετε τι παιζει με το parking στα περιξ της πιστας; Παιζει η ουνα φατσα ουνα ρατσα να μας ξαφρίσουν;

SHOOTER045
19/02/2016, 18:53
Τριγύρω στην πίστα νοικιάζουν τα πάντα (αν ψαξεις το ανάλογο θέμα μου θα το βρεις)
Με ενα αντίτιμο των 5-10 ευρο απο φυλασσόμενο περιφραγμένο χωράφι, μέχρι αυλή σε σπίτι απέναντι απο την είσοδο



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146593



Στην φωτό με την lambo,ferrari ,asron marrin.mv
Ειναι η αυλή που παρκαραμε

Billymuse
19/02/2016, 18:57
Αχ άσε στα Cinque Terre είχα προγραμματίσει να πάω και εγω αλλα έτυχε εκείνη τη περίοδο εκείνο το κομμάτι να έχει πολλές βροχές,οπότε κάψαμε τη μια μέρα και την βάλαμε για τη Τοσκάνη. Πάντως θα σου έλεγα να πας και προς Μπολόνια και στις γύρω εκει πόλεις. Αφου θα φτάσεις Μαρανέλλο δίπλα είναι η Μπολόνια και το μουσείο της Ντουκάτι ;)

Ichigo
19/02/2016, 19:50
Για cinque terre οποιος προλαβει πλεον :D
http://www.protothema.gr/world/article/554821/italia-to-diasimo-touristiko-theretro-cinque-terre-thelei-na-apagoreusei-tous-touristes/

xaotikos
19/02/2016, 21:18
Οπότε βάζω στην λίστα και μπολόνια και μουσειο ducati (με το ktm απεξω για σπασιμο αλλά ειν' ωραίες οι ιταλίδες). Τα μαζέυω όλα για να βγάλω και τις διαδρομές...ατελείωτα μέρη η ρουφιάνα η ιταλια.
Shooter θενκς για την πληροφορία, φαντάζομαι θα πρέπει να πας από το πρωί να βρεις κοντινή αυλή/χωράφι που να ειναι και safe ε; Οπότε να μπω σιγά σιγά να κλεισω τα εισητήρια για πιστα.
Btw πως κατάφερες και πήγες σε διαφορετικά μέρη της πίστας (και φυσικά στα paddocks!!), διάβασα πως στο misano δεν μπορείς να κόβεις βολτες σε διαφορετικές περιοχές ακόμα και αν έχεις εισητήριο σεμκερκιδα (οπως λέω να κάνω εγώ), τι παιζει τελικά;

Rimini, san marino κλπ τι λένε σε σχέση με βολτες στην τοσκάνη;

Τέλος, τα cinque terre ξέρει κανεις αν ειναι προσπελάσιμα μεταξύ τους με μηχανή γιατι κάτι άκουσα για καραβάκια κλπ.
Γενικά θα προσπαθήσω να ειμαστε με την μηχανή όσο κοντά γίνεται σε όλα τα αξιοθέατα εκτος απο κανά 2 πολεις που θα την αφήσω στο παρκιν για να βολτάρουμε άνετα.

SHOOTER045
19/02/2016, 21:31
Λοιπόν ειδικά την μέρα του αγώνα πρέπει να πας νωρίς πολύ νωρίς πριν την προθέρμανση, για να βρείς μέρος να αφήσεις την μότο κτλπ.
Αν όμως διανυκτέρευσης στο riccione σε ξενοδοχείο πηγαίνεις και με τα πόδια (8χλμ)η με λεωφορείο που πάει κόσμο στην πίστα κάθε μισή ώρα.
Και ειδικά την μέρα του αγώνα πρέπει να μπεις νωρίς για να πιάσετε μέρος να είσαστε κάπως άνετα.
Ήμουν απο μέσα γιατί είχα κάρτα vip για τον χώρο των πιτς.
Με την οποία όμως δεν μπορούσα να πάω κερκίδα, και δεν είχα οπτική πέρα απο την έξοδο των πιτς.
Έτσι βγήκα και έκοψαν εισιτήριο για την πλαγιά(prato 1)οπου ειδα τα χρονομετρημενα,αλλά με το ίδιο εισιτήριο μπορούσα να πάω και απέναντι (prato2)οπου ειχα λιγότερο live αλλά είχα απέναντι και την γιγαντοοθονη.
Το rimini αξίζει με χίλια,πλακόστρωτα, πεζόδρομοι καλός κόσμος καλό φαι,εκθέσεις μότο κτλπ.
Πιθανότατα θα είμαι και φέτος εκεί:beer:

xaotikos
19/02/2016, 21:49
Αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα!! Λεω για graandstand C ή D που πρέπει να έχουν την πιο πολυ δράση.
Λογικά στην επιστροφη δευτερα θα είμαστε όλοι παρέα...του νοου ας μπετα :)

SHOOTER045
19/02/2016, 21:57
Μισο να βρω τον χάρτη





Δεν βρήκα τον χάρτη
Βρήκα τα εισιτήρια.
Που για prato1 και 2 είναι κοινά.
Αλλά δεν θυμάμαι ποιό είναι ποιό.
Λοιπον η μια τοποθεσία ειναι η μεγάλη πλαγιά στην πίσω μεγάλη ευθεία και στην ποιο γρήγορη στροφή του πρωταθλήματος οπου όλοι έρχονται τέρμα γκάζι.
Εχει live οπτική μετά το κλειστό πέταλο,την μεγάλη ευθεία και τις επόμενες 2-3 στροφές, μετά τους χάνεις.
Η αλλη τοποθεσία ειναι απέναντι απο την αλλη που σου είπα περνάνε ακριβώς μπροστά σού (αν κατσεις στα κάγκελα) έρχονται απο την πισω μικρή ευθεία και βλέπεις το πέταλο και λίγο απο την απέναντι μεγάλη και όλο το υπόλοιπο σε γιγαντοοθονη.
Όταν βρω τον χάρτη θα σου πω ακριβώς

leo1964
20/02/2016, 07:57
Για να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ και επειδή ψηνομαι και εγώ για Αυστρία που έχει αγώνα 14 Αυγούστου θα ήθελα να ρωτησω:
1. Δεν είναι προτιμότερο να πάω Ηγουμενιτσα-brindisi ή Μπαρι που είναι πολύ μικρότερη απόσταση και πάνε και άλλες εταιρίες εκτός από Ανεκ-Μινωικες? Νομίζω ως το brindisi κάνουν 8,5 ώρες, δεν θα είναι και το εισητήριο πιο οικονομικό; Πιστεύω καλύτερα περισσότερο δρόμος παρά περισσότερο καράβι!
2. Λογικά θα ξεκίνησω το προηγούμενο σαβκο του 15Αυγουστου, θα είναι τα πάντα πιο ακριβά (ξενοδοχεία) ή μήπως σε τέτοιες περιοχές high season θεωρείται ο χειμώνας; Έχω σκοπό να μείνω 2 μέρες Κόμο και μετά ανηφοριζω από Ιταλοαυστριακες Άλπεις...
Ευχαριστώ.

Υπολογίστε ότι από Μπρίντεζι μέχρι την Ανκόνα είναι 600 χιλ.Διόδια,βενζίνες...προτείνω Ανκόνα.
Ανεκ και σούπερφαστ είναι κοινοπραξία

SHOOTER045
20/02/2016, 08:07
Να προσθέσω οτι εκεί στην γύρω περιοχή (misano e rimini-riccione).
Περίμεναν να τελειώσει ο αγώνας για να μαζέψουν καρέκλες και να κλείσουν τα ξενοδοχεία για χειμώνα.
Οι τιμές ηταν πολύ καλές .
Τώρα για ποιό νότια δεν ξέρω δεν πήγα

xaotikos
12/04/2016, 00:12
Προς το παρόν έχουμε φτιάξει αυτή τη διαδρομή:
Part1 https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1b8xHb56aKmOtNedTwircqT7B6vA&usp=sharing
Part2 https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1BAi5tBMo1OSQuSnKfvbvFzNokg8&usp=sharing

Θα βγουν μαλλον λογω πίεσης η νικαια, κάννες και η λίμνη κόμο. Εκτος αν φυγουμε κανα 2 μερες νωρίτερα...

Για διανυκτέρευση για motogp το ρίμινι βολεύει ή είναι πήχτρα και χρειάζεσαι κανα 2ωρο να φτάσεις;

SHOOTER045
12/04/2016, 00:23
To rimini είναι καμια ωρα απο misano
Τώρα αν βάλεις και την πηχτρα της μέρας του αγώνα υπολόγισε.

DoctoR_k6
12/04/2016, 08:51
Γενοβα-Νικαια κ πισω σε μια μερα δεν παιζει...
Θελεις διανυκτερευση Νικαια.
Αξιζει γιατι κανεις κ βολτακι Μονακο που ειναι ενα 20λεπτακι απο τον περιφερειακο τους(Κατι σαν Υμηττου φαντασου).

xaotikos
12/04/2016, 09:14
Το σκεπτικό ειναι να μεινουμε σανρεμο το προηγούμενο βράδυ και να πάμε μόνο Μονακό και επιστροφή Γενοβα.
Αυτό πως φαίνεται;

Billymuse
12/04/2016, 09:16
Το χάρτη νουμερο 2 κράτα τον όπως είναι.
Στο πρώτο χάρτη αν θες και σε παίρνει πήγαινε απο passo della futa (http://www.mototurismodoc.com/itinerari-moto/itinerari-moto-scheda.php?recordid=23), μπορει να σε βγάζει λίγο απο τον δρόμο σου αλλα θα κάνεις 120 χλμ παραπάνω που θα αξίζουν, μετα τη Φλωρεντία το κομμάτι για πίζα-Λουκα ειναι κανα 40λεπτο μονο.

DoctoR_k6
12/04/2016, 09:28
Το σκεπτικό ειναι να μεινουμε σανρεμο το προηγούμενο βράδυ και να πάμε μόνο Μονακό και επιστροφή Γενοβα.
Αυτό πως φαίνεται;

Σαν ρεμο δεν λεει πολλα(εχω μεινει ενα βραδυ)κ μαζευει πολλα παππουδια:lol: ενιωθα λες κ ειναι πολη με εκδρομες απο διαφορα ΚΑΠΗ.

Χιλιες φορες να κανετε απευθειας το Νικαια-Γενοβα.
Παντως μενοντας Νικαια κανετε εξορμησεις κ Καννες(που ειναι διπλα)κ Σαν τροπε(Οχι οτι ειναι τιποτα σημαντικο αλλα για το χαβαλε(Καφες 6-7Ευρω στην μαρινα βεβαια :eek:))

tsompanis
12/04/2016, 10:54
Το πριντεζι δεν συμφέρει σε σχέση με ανκονα, αν θες να τραβηχτεις μόνο βόρεια Ιταλία και Γαλλία. Θα τα φας σε βενζίνες και διόδια. Εκτός και αν θελήσει κάποιος να ανέβει από επαρχιακό δρόμο και έχει χρόνο οπότε αλλάζει το πράμα.
Από ναπολι προς τα πάνω έχει ωραίες διαδρομές.
Βέβαια όποτε έχω πάει Σεπτέμβριο Ιταλία ή έχω περάσει προς τα πάνω μόνο βροχή έχω συναντήσει. Μπορεί να είμαι και καντεμης
Αρχές Σεπτεμβρίου θα είμαι και εγώ νότια Ιταλία, αβελινο που έχω συγγενείς και Σικελία αλλά οικογενειακά και με τουτου σνιφ κλαψ!

xaotikos
12/04/2016, 11:33
Δεν θα μείνουμε sanremo γιατι δεν εχει vfm ξενοδοχεια, βρηκαμε ενα πιο πριν στο santo stefano al mare.
Νικαια καννες θα τα βγαλουμε τελειως γιατι δεν μας παιρνουν οι μερες, εχουμε στις 4 f1 monza. Οποτε διαμονη santo stefano, απο εκει Μονακο μεχρι 4-5 απογευμα και διανυκτερευση Γενοβα

Για το passo della futa κοιταμε μηπως το κανουμε ερχομενοι απο παρμα. Αλλιως, αν τελικα φυγουμε σαββατο θα αλλαξουμε λιγο την διαδρομη και θα το κανουμε σιγουρα

Billymuse
12/04/2016, 12:52
Δεν θα μείνουμε sanremo γιατι δεν εχει vfm ξενοδοχεια, βρηκαμε ενα πιο πριν στο santo stefano al mare.
Νικαια καννες θα τα βγαλουμε τελειως γιατι δεν μας παιρνουν οι μερες, εχουμε στις 4 f1 monza. Οποτε διαμονη santo stefano, απο εκει Μονακο μεχρι 4-5 απογευμα και διανυκτερευση Γενοβα

Για το passo della futa κοιταμε μηπως το κανουμε ερχομενοι απο παρμα. Αλλιως, αν τελικα φυγουμε σαββατο θα αλλαξουμε λιγο την διαδρομη και θα το κανουμε σιγουρα

Eκει γύρω κάνει και η Ducati τις δοκιμές της ;) oπότε προσοχή στα λάδια :lol: Πέρα απτη πλάκα παίζει πολυ Καραμπινιέρι με ρανταρ οπότε το νου σας γενικά στη Τοσκάνη..

nic mor
12/04/2016, 14:12
Καλησπερα, μιας και νιόπαντρος κατάφερα...

Αρχικά να υπολογίζεις πως ότι χρόνους σου λέει το GPS ισχύουν.
Τα όρια τα ακολουθούν σχεδόν όλοι..
Από εκεί και πέρα στο χέρι σου είναι να πάρεις την απόφαση τι θα κάνεις.
Εγώ όσες φορές πήγα τα ακολουθουσα και λόγω νοικιασμενου κουτιού..

Από εκεί και πέρα στα μέρη που θα βρεθείς
αξίζει πολύ το μπεργκαμο(πάνω πόλη)κάνα μισάωρο
από την μοντζα και για εμένα όπως και δηποτε η λίμνη ορτα που είναι μια ζωγραφιά!!
Αυτή απέχει μια ωρίτσα από τη μοντζα και αξίζει!

Για το Μονακό αν και δεν τρελάθηκα, μόνο τα 225 ευρα
που κέρδισα στο καζίνο μου έμειναν :-P
Αξίζει πάρα πολύ το χωριουδακι εζ!!
Σκαρτο εικοσαλεπτο από Μονακό και έχεις μπροστά σου
πανοραμική θέα της κυανης ακτής και ένα μαγικό μικρό χωριό για βόλτα!!

Για την Τοσκάνη ότι και να σου πω είναι λίγο..
Θες 10-15 μέρες να τριγυρνας και πάλι λίγες είναι!
Εγώ έκανα σε δυόμισι μέρες Λούκα,πιζα, σαν τζιμινιανο,
μοντεριτσονι,Σιένα, τα χωριά του κιαντι και φλωρεντια,
αλλά ήθελα και άλλο..

Για λα σπετσια και 5τερε αξίζει με το τρένο,
μια ώρα σε κάθε χωριό!!
Αλλά και πάλι οι φωτογραφίες στο νετ τα δείχνουν πολύ
πιο ωραία από όσο είναι ;)

Τέλος, Θα σου παραθέσω και μια φωτογραφία του
ταξιδιού που έκανα το Μάρτιο με νοικιαρικο
κουτί και αν πιστεύεις οτι μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, εδώ είμαστε :beer:

xaotikos
14/04/2016, 23:04
Για καλή μας τύχη βρέθηκαν εισιτήρια για Σάββατο 27/8 οπότε το πρόγραμμα τροποποιήθηκε:

part1 (Έχω βάλει και την Como μέσα για καφέ, αν δεν παίξει πάμε κατευθείαν Μιλάνο)

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zsm_-_FoXowk.kgTTTMtODkwg&usp=sharing


part2

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zsm_-_FoXowk.kVfy6bDY8cnc&usp=sharing

Billymuse
16/04/2016, 06:10
Γενικά μια χαρά τούμπανο ειναι το πλάνο σου, μια συμβουλή ακόμα.. στο part2 που θα κάνεις το Νότιο κομμάτι της Τοσκάνης,
αν σε παίρνει βάλε μέσα στο πρόγραμμα μιας και περνάς απο δίπλα τη Sinalunga (https://www.google.gr/search?q=sinalunga&biw=1024&bih=620&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj0ss-8pJLMAhVF2RoKHVq2DwIQ_AUIBygC) και λιγο παρακάτω μετα Μοntepulciano να πας προς castiglione del lago (https://www.google.gr/search?q=sinalunga&biw=1024&bih=620&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj0ss-8pJLMAhVF2RoKHVq2DwIQ_AUIBygC#tbm=isch&q=castiglione+del+lago) να δεις το κάστρο τους (5 ευρο εισοδος αν θυμαμαι καλα). Και φυσικά να αγοράσεις όσα πιο πολλά κρασιά μπορείς :wave2:

xaotikos
14/08/2016, 22:58
Ερώτηση: με τις ZTL στις πόλεις τι κάνετε; Παρκάρετε εξω; Μέσα αλλά σε σημεια για μηχανες; Παρεα στην καφετερια και στα duomo; :D

Billymuse
16/08/2016, 08:26
Σε όλες μα όλες τις πόλεις και χωριά που εχω πάει στην Ιταλία (πανω απο 40) πάντα πάρκαρα μέσα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα και τις βαλίτσες άφηνα πανω. ΟΜΩΣ πάντα σε θέση που ειναι για μηχανές. Σε μερικές περιπτώσεις πάρκαρα και διπλα στις Duomo αλλα είχα τσεκάρει πριν να μην είναι φουλ τουριστικό το μέρος και με φάνε οι της Policia Municipale :p.