PDA

View Full Version : Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα μπλόκα ???



wthanasis
18/02/2016, 21:47
Ταξίδεψε κανείς αυτές τις ημέρες (μέσω Εγνατίας) Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα ή μέρος της διαδρομής έστω ?
Θέλω να ταξιδέψω αύριο και δεν ξέρω αν και που έχει μπλόκα.
Άκουσα για Μάλγαρα και Κουλούρα που είναι εδώ κοντά, αλλά από ΄κει και πέρα δεν έχω εικόνα.
Γνωρίζει κανείς ?

SHOOTER045
18/02/2016, 21:50
Πριν ξεκινήσεις πάρε ενα τηλ στο 100 και ρωτά ώρες και περιοχές.
Δίνουν πρόγραμμα (συνήθως) αλλά μπορεί να το αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση

wthanasis
18/02/2016, 21:54
αααα..... ωραία.
Γι΄αυτό ρωτάω. Λέω να ακυρώσω το ταξίδι αν είναι να ρισκάρω απρόβλεπτη ταλαιπωρία ή και να χάσω και το καράβι.

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως.

SHOOTER045
18/02/2016, 22:09
Αν ειναι κλειστά τα Μάλγαρα όλη μέρα, μπορείς απο ν Χαλκηδόνα μέσω παλιάς για Βέροια-Εδεσσα,να πάρεις την παλιά για Βέροια και απο εκεί περνάς και την κουλούρα και πιάνεις εγνατία απο την Βέροια και μετά.
Ποιο πάνω δεν ξέρω .
Η Χαλκηδόνα κλείνει απο τις 5 το απόγευμα και μετά απο οτι νομίζω.
Για σίγουρα πάρε στο.100

wthanasis
18/02/2016, 22:14
Η Χαλκηδόνα είναι πολύ πιο τακτικά κλειστή από ότι ακούω.
Τα Μάλγαρα παρακάμπτονται πολύ εύκολα αν δεν έχουν κλείσει και τον δρόμο προς τα Κύμινα.
Θα πάρω αύριο τηλ. γμτ :mad:

SHOOTER045
18/02/2016, 22:23
Εχει και απο Χαλάστρα παράδρομο,αλλά δεν τον θυμάμαι

nick_VFR
19/02/2016, 00:27
Επειδή έχω και εγώ ταξίδι Γιάννενα-Αθήνα το Σάββατο, θα κάνω μια χαζή (ίσως) ερώτηση.



Το 100 δεν είναι τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης; Είναι δυνατόν να παίρνουμε να ρωτάμε για τα μπλόκα;
Ή απλά εννοείς (ίσως) να παίρνουμε στα κατά τόπους αστυνομικά τμήματα;


:confused:

tsompanis
19/02/2016, 05:05
Καλημέρα. Από Γρεβενά και προς Ηγουμενίτσα που ξέρω δεν υπάρχει μπλόκο επί της Εγνατίας, οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Αντιθέτως η εθνική Ιωαννίνων -Πατρών είναι σε τρία ή τέσσερα σημεία, με μόνιμο μπλόκο πριν το Αγρίνιο.

SHOOTER045
19/02/2016, 06:12
Επειδή έχω και εγώ ταξίδι Γιάννενα-Αθήνα το Σάββατο, θα κάνω μια χαζή (ίσως) ερώτηση.



Το 100 δεν είναι τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης; Είναι δυνατόν να παίρνουμε να ρωτάμε για τα μπλόκα;
Ή απλά εννοείς (ίσως) να παίρνουμε στα κατά τόπους αστυνομικά τμήματα;


:confused:

Οχι
Στο 100 ενα τηλέφωνο .
Πρωινή ενημέρωση
Μάλγαρα κλειστά επ αόριστον

doctoras
19/02/2016, 07:55
προσοχή τα μάλγαρα παρακάμπτονται απο εδώ https://goo.gl/maps/xiuUCStMRPH2
διαφορετικά σε στέλνουν τα γ@μιδια στο δρόμο για ευζώνους και κόβεις κάπου να βγεις για χαλκηδώνα κλπ
παθών

nickald
19/02/2016, 08:14
Μαλγαρα - Κουλουρα - Πολυμυλος - και καπου στα Γρεβενα ηταν τελευταια φορα που κοιταξα

Μαλγαρα και Κουλουρα υπαρχει τροπος να τα αποφυγεις αλλα αν σε μπλοκαρουν στον Πολυμυλο στο πηγαινε υπαρχει θεμα..... στο ελα θα μπορουσες να πας από Καστανια και να απολαυσεις και την διαδρομή.

Pan (dvs)
19/02/2016, 08:15
Θαναση μονο στα Μαλγαρα εχει θεμα.Στην επιστροφη παρακαμψη απο Αλεξανδρεια και Ν.Χαλκηδονα.Υπολογισε μια ωρα συν αν φρακαρει η γεφυρα πριν την Χαλκιδωνα.Κατα τ αλλα κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

SHOOTER045
19/02/2016, 13:46
Λοιπόν για το ελα για Θεσσαλονίκη απο παλιά Βεροίας Έδεσσα κτλπ.
Πριν φτάσεις στο πρώτο φανάρι και στο μπλόκο σε στέλνουν δεξιά.
Παίρνετε αυτον τον δρόμο για περίπου 200-300μ
Στο γεφυράκι που συναντάτε εχει λίγο λοξός-αριστερα εναν χωματόδρομο.
Είναι βατος.
Τον έκανα 2 φορές.
Ακολουθείτε αυτόν τον δρόμο για περίπου 100 με 200μ.
Αν κοιτάξετε αριστερά θα δείτε οτι προσπερνατε το μπλόκο .
Στον τρίτο η τέταρτο κάθετο χωματόδρομο που στο βάθος φαίνεται ενα ψηλό εγκαταλελειμμένο κτίριο στριβεται αριστερά.
Μόλις περάσετε το κτίριο φαίνεται και ο κεντρικός Χαλκηδόνας-θεσσαλονικης

wthanasis
19/02/2016, 15:33
Θαναση μονο στα Μαλγαρα εχει θεμα.Στην επιστροφη παρακαμψη απο Αλεξανδρεια και Ν.Χαλκηδονα.Υπολογισε μια ωρα συν αν φρακαρει η γεφυρα πριν την Χαλκιδωνα.Κατα τ αλλα κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

Σ΄ευχαριστώ Παναγιώτη.


Λοιπόν για το ελα για Θεσσαλονίκη απο παλιά Βεροίας Έδεσσα κτλπ.
Πριν φτάσεις στο πρώτο φανάρι και στο μπλόκο σε στέλνουν δεξιά.
Παίρνετε αυτον τον δρόμο για περίπου 200-300μ
Στο γεφυράκι που συναντάτε εχει λίγο λοξός-αριστερα εναν χωματόδρομο.
Είναι βατος.
Τον έκανα 2 φορές.
Ακολουθείτε αυτόν τον δρόμο για περίπου 100 με 200μ.
Αν κοιτάξετε αριστερά θα δείτε οτι προσπερνατε το μπλόκο .
Στον τρίτο η τέταρτο κάθετο χωματόδρομο που στο βάθος φαίνεται ενα ψηλό εγκαταλελειμμένο κτίριο στριβεται αριστερά.
Μόλις περάσετε το κτίριο φαίνεται και ο κεντρικός Χαλκηδόνας-θεσσαλονικης

Αν έχω κάποιο θέμα στον γυρισμό και πάω τελικά από παλαιά Ε.Ο. θα ακολουθήσω σίγουρα τη συμβουλή σου. Να' σαι καλά.

wthanasis
19/02/2016, 15:39
Τα διόδια Μαλγάρων τα απέφευγα παλιά και προς τις δύο κατευθύνσεις, μέσω Κυμίνων-Χαλάστρας.
Τώρα στον γυρισμό προς Θεσσαλονίκη δεν μπορείς να φτάσεις ως τον κόμβο των Μαλγάρων πρίν τα διόδια για να κάνεις το ίδιο ?
Το λέω γιατί ακούω οτι σε πηγαίνουν από παλαιά Ε.Ο.

Pan (dvs)
19/02/2016, 17:55
Μολις εφτασα Θεσσαλονικη.Ολα καλα.Οπως τα ειπα παραπανω αλλα χωρις ιδιαιτερ κινηση.Στην επιστροφη κλεινουνε τα διοδια Πολυμυλου 12με 1 ισως και τιε 2.Καλο δρομο.

SHOOTER045
19/02/2016, 18:00
Πανο

Αν εξαιρέσεις το μπλόκο της Χαλκηδόνας.
Τα υπολοιπα στον νομό Πέλλας ανοίγουν στις 21:00 .
Περνάς απο Έδεσσα και πιάνεις εγνατία απο Πτολεμαϊδα - Κοζάνη

wthanasis
19/02/2016, 22:46
Ενημέρωση.
Η αποφυγη των Μαλγαρων εύκολη μεσω Χαλάστρας-Κυμίνων, χωρις τρελή κίνηση.
Απο Κουλούρα ομως μεχρι Βέροια αγανάκτηση. Πολλή κίνηση, φορτηγα και σχεδον μια ωρα συνολική αργοπορια.
Επισης στο λιμανι Ηγουμενίτσας πηγαίνεις περιφερειακά λογω επισης κλειστου κομβου.