PDA

View Full Version : HABEMUS PAPA(RIA)M 666



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

kostas777
18/02/2016, 13:30
Με αφορμή το παραπάνω Link του Βύρωνα έπεσε το μάτι μου σε αυτό (http://www.kathimerini.gr/849765/article/proswpa/synentey3eis/xains-rixter-gia-ola-ftaiei-to-pelateiako-kratos), νομίζω τα λέει όλα._

Άντε! Πέφτω από τα σύννεφα.

GFawkes
18/02/2016, 13:37
Άντε! Πέφτω από τα σύννεφα.
ψιτ....


αυτη ειναι δικια μου ατακα....

εσυ ....σοκαρισου....
:bawl:

SHOOTER045
18/02/2016, 13:42
Το οτι βγήκε ο ίδιος ο υπουργός προ πο και να πει οτι χρησιμοποίησε την υπηρεσία για την προβολή του.
Και ουδείς αναντικατάστατος,και έχει και άλλους απο πίσω.και τελευταία προμοταρε τα βιβλία τού και ετοίμαζε την συγγραφική του καριέρα και άλλα τέτοια λένε πολλά.


http://policenet.gr/article/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CF%8C%CF%83%CE%BA%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82


Δεν χρειάζεται να είσαι στην αστυνομία,στον στρατό κτλπ για να ξέρεις με ποιό κριτήριο γίνονται προαγωγές και αποστρατειες.
Και δεν μιλάω μόνο για την σημερινή κυβέρνηση(εντάξει ίσως λίγο παραπανω η σημερινή) αλλά όλες το κανουν αυτό

amyroukai
18/02/2016, 13:42
Με αφορμή το παραπάνω Link του Βύρωνα έπεσε το μάτι μου σε αυτό (http://www.kathimerini.gr/849765/article/proswpa/synentey3eis/xains-rixter-gia-ola-ftaiei-to-pelateiako-kratos), νομίζω τα λέει όλα._

Άι ρε που ξέρει ο Γερμανός. Τον Μπούτα να ρωτήσετε. Μπαμπάκι λέμε!


δες πράγματα: Φοβάμαι, όμως, ότι δεν βλέπω καμία λύση όσο επιβιώνει ο πελατειασμός.
Αν αυτό δεν είναι προκατειλημμένη άποψη εναντίον της χώρας που γέννησε τη δημοκρατία, τι είναι. :lol:

byron
18/02/2016, 13:48
Το οτι βγήκε ο ίδιος ο υπουργός προ πο και να πει οτι χρησιμοποίησε την υπηρεσία για την προβολή του.
Και ουδείς αναντικατάστατος,και έχει και άλλους απο πίσω.και τελευταία προμοταρε τα βιβλία τού και ετοίμαζε την συγγραφική του καριέρα και άλλα τέτοια λένε πολλά.


http://policenet.gr/article/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CF%8C%CF%83%CE%BA%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82


Δεν χρειάζεται να είσαι στην αστυνομία,στον στρατό κτλπ για να ξέρεις με ποιό κριτήριο γίνονται προαγωγές και αποστρατειες.
Και δεν μιλάω μόνο για την σημερινή κυβέρνηση(εντάξει ίσως λίγο παραπανω η σημερινή) αλλά όλες το κανουν αυτό

Από το site που έβαλες : Αίρεται η μετακίνηση του Σφακιανάκη (http://policenet.gr/article/%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%BA%CF%81%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82)

Να δω πως θα μαζέψει όσα είπε ο Τόσκας. Γιατί αν ο πολιτικός προιστάμενος χαρακτηρίζει έτσι τους υφισταμένους του...και κάνει πίσω, γίνεται πολύ ρόμπα.

skylaros
18/02/2016, 13:55
https://www.youtube.com/watch?v=V1qx59516qc

dimmie_72
18/02/2016, 13:55
Αίρεται η μετακίνηση του Σφακιανάκη

φτου, πάει η θέση του μελλοντικού βουλευτή της ΝΔ Υπτγου ΕΛ.ΑΣ ε.α. διωχθέντος εκ της αριστεράς. :lol:

SHOOTER045
18/02/2016, 13:56
Δεν τον ξέρω προσωπικά.
Γνωρίζω το έργο τού-οπως όλοι
Εντάξει μπορεί (και εχει μαζέψει αυτός)ικανά στελέχη στο αντικείμενο του.
Και εχει αναλάβει δεκάδες ομιλίες ενημέρωσης για τους κινδύνους στο διαδίκτυο,για ηλεκτρονικές απάτες κτλπ.

sniper
18/02/2016, 13:57
Κλεμμένο αλλά πετυχημένο...

352479

Panos76
18/02/2016, 13:58
Μάλλον ο Τόσκας και όλος ο θίασος πρέπει να απομακρυνθούν.

Ζητείται Ελπίς.

sniper
18/02/2016, 13:59
Δεν τον ξέρω προσωπικά.
Γνωρίζω το έργο τού-οπως όλοι
Εντάξει μπορεί (και εχει μαζέψει αυτός)ικανά στελέχη στο αντικείμενο του.
Και εχει αναλάβει δεκάδες ομιλίες ενημέρωσης για τους κινδύνους στο διαδίκτυο,για ηλεκτρονικές απάτες κτλπ.


ΟΚ, αλλά τα επαγελματά σας έχουν ημερομηνία λήξης.

Όφειλε να το γνωρίζει και να προετοιμάσει την διάδοχη κατάσταση. Αυτό κάνουν οι ηγέτες. Δλδ αν πέσει κεραυνός αύριο πάνω του, τον ήπιαμε;

SHOOTER045
18/02/2016, 14:04
ΟΚ, αλλά τα επαγελματά σας έχουν ημερομηνία λήξης.

Όφειλε να το γνωρίζει και να προετοιμάσει την διάδοχη κατάσταση. Αυτό κάνουν οι ηγέτες. Δλδ αν πέσει κεραυνός αύριο πάνω του, τον ήπιαμε;

Δεν αντιλεγω.
Αλλά στην προκειμένη δεν έπεσε κεραυνός.
Και φυσικά όπως ομάδα που κερδίζει δεν κανείς αλλαγές δεν βάζεις<παγκιτες>,ετσι δεν δίνεις μεταγραφή στον καλύτερο σου παίχτη στα ντουζενια του.

THEOD
18/02/2016, 14:06
Μάλλον ο Τόσκας και όλος ο θίασος πρέπει να απομακρυνθούν.



Μακάρι να ήταν θίασος μόνο ο Τόσκας... Δυστυχώς είναι σχεδόν όλοι στην κυβέρνηση.... :sad:

skylaros
18/02/2016, 14:07
α) Η προσπάθεια απομάκρυνσής του Σφακιανάκη προφανώς και ήταν πολιτική επιλογή. Θέλεις να δείξεις πως αποκτάς τα ινία σε μια τόσο νευραλγική για τη δομή του κράτους υπηρεσία όπως η ΕΛ.ΑΣ και προφανώς πρέπει να δείξεις πυγμή για να γίνει κατανοητό. Η πρώτη κίνηση ήταν το ότι σταμάτησαν τους Δέλτα (για να ικανοποιήσουν και ψηφοφόρους τους) και η δεύτερη η απομάκρυνση ίσως του περισσότερου ικανού (?) προβεβλημένου (?) κλπ αξιωματικού που όμως είναι από την άλλη πάντα.

β) Για εμένα ο τύπος ήταν γραφικός, λαμόγιο και αντιπαθής. Μπορεί να είχε κάνει επιτυχίες (?) για τα δεδομένα της καταντημένης σημερινής κοινωνίας αλλά είχε κάνει και καφρίλες πολλές. Είχε στοχοποιήσει κόσμο, είχε "δέσει" κόσμο χωρίς ουσιαστικά στοιχεία και άλλα όμορφα. Ναι είχε παίξει καλά το παιχνίδι της επικοινωνίας χρησιμοποιώντας τα δύο ευαίσθητα σημεία της Ελληνικής οικογένειας. Την ασφάλεια της τσέπης και την αγάπη για το παιδί. Πωλητής ήταν και θα είναι ο άνθρωπος. Όπως πωλητές θέλουν να κάνουν όλους όσους έχουν δημόσια αξιώματα.

GFawkes
18/02/2016, 14:09
Εχω δουλεψει/συνεργαστεί με τον Σφακιανακη απο το 2005 εως και το 2015.

Ειναι καλος, εχει φτιαξει ομαδα, και πραγματι τελευταια προωθεί περισσότερο τα της ασφαλείας παρα ελέγχει ο ιδιος.
Αλλα ....αυτος δεν ειναι ο ρολος του...στην ουσια μάνατζερ ειναι...

και πηρε μια ομαδα 3 και την εχει φτασει Διεύθυνση των 200 ατομων.

Πρεπει επιτελους να σταματήσει αυτος ο ατέλειωτος βούρκος μετριοτήτων ή φελλών να προσπαθεί να επιβληθεί στους αρίστους και τους καλους...

θα ειναι επισφαλές για ολους μας!
Υ.Γ.

εντελως συμπτωματικα την προηγουμενη εβδομαδα, αντικατασταθηκε και ο Γ.Ελεγκτης Δημ.Διοικησης.....
!!!!!!!!!!!!!!!!

buckley
18/02/2016, 14:18
Εχω δουλεψει/συνεργαστεί με τον Σφακιανακη απο το 2005 εως και το 2015.

Ειναι καλος, εχει φτιαξει ομαδα, και πραγματι τελευταια προωθεί περισσότερο τα της ασφαλείας παρα ελέγχει ο ιδιος.
Αλλα ....αυτος δεν ειναι ο ρολος του...στην ουσια μάνατζερ ειναι...

και πηρε μια ομαδα 3 και την εχει φτασει Διεύθυνση των 200 ατομων.

Πρεπει επιτελους να σταματήσει αυτος ο ατέλειωτος βούρκος μετριοτήτων ή φελλών να προσπαθεί να επιβληθεί στους αρίστους και τους καλους...

θα ειναι επισφαλές για ολους μας!
Υ.Γ.

εντελως συμπτωματικα την προηγουμενη εβδομαδα, αντικατασταθηκε και ο Γ.Ελεγκτης Δημ.Διοικησης.....
!!!!!!!!!!!!!!!!

Από Σουζούκι τι διαθέτεις ρε ?
Σήμερα έχω όρεξη ...Βλέπω τον ψηλόνε να με λούζει σε άλλο θρεντ αχαχαχαχα.

GFawkes
18/02/2016, 14:26
Από Σουζούκι τι διαθέτεις ρε ?
Σήμερα έχω όρεξη ...Βλέπω τον ψηλόνε να με λούζει σε άλλο θρεντ αχαχαχαχα.

Eχω Σουτζουκι καυτερο, και μετριο.
Με Σφακιανακη ημουν Εναστρον, και Πειραιως!!!
:D

skylaros
18/02/2016, 14:35
Καθόλου συμπτωματικα, αρχίζουν και κυβερνούν, έτσι κάνουν οι κυβέρνησεις, πόσο μάλλον οι ελληνικές!

SHOOTER045
18/02/2016, 14:38
Το είπα ποιο πίσω.
Αποστρατευεις ικανούς
Επιστρατευεις<κολλητους>

sniper
18/02/2016, 14:43
Το είπα ποιο πίσω.
Αποστρατευεις ικανούς
Επιστρατευεις<κολλητους>


Kαι ξαναλέω, δεν αμφισβητώ τις ικανότητες και τις επιτυχίες της Δνσης, αλλά ο Σφακιανάκης δεν είναι operational asset, είναι Δντης της εν λόγω υπηρεσίας, οποιοσδήποτε με διοικητικές ικανότητες μπορεί να κάνει τη δουλειά του. Πως την είδε δλδ; J.E. Hoover? 40 χρόνια στην ίδια καρέκλα μέχρι να πεθάνει;

Και τι σημαίνει ένσταση; Ένσταση κάνουν οι καθαρίστριες που πήγαν τελικά στο δικαστικό, αυτός ορκίστηκε υπακοή εις τους ανωτέρους του και η απόφαση για μετάθεση δεν ήταν ούτε αντισυνταγματική ούτε παράνομη.

SHOOTER045
18/02/2016, 14:58
Υπηρέτησε σε αυτήν τήν υπηρεσία ως ποιο χαμηλόβαθμος πριν ακόμα γίνει διεύθυνση ηλεκτρονικών εγκλημάτων (έτσι ξέρω)
Σε αστυνομία,λιμενικό πυροσβεστική,οι μετατιθεμενοι αν θίγονται συμφέροντα (οικονομικά, προσωπικά κλπ) εχουν δικαίωμα ένστασης.
Η οποία ουτε αυτή ειναι παράνομη και αντισυνταγματική.
Και αν κόπηκε εν τέλει είναι απόρροια κάποιου πάνω απο τον υπουργό ΠΡΟΠΟ (μάλλον)
Γιατί σε εκείνα τα επίπεδα και βαθμίδες δεν μιλάς με βουλευτές και δημάρχους.

tsompanis
18/02/2016, 15:03
@ Βύρωνα χρωστάω απάντηση αλλά η αντλία νερού του τρακτέρ έχει άλλη γνώμη:(

byron
18/02/2016, 15:06
@ Βύρωνα χρωστάω απάντηση αλλά η αντλία νερού του τρακτέρ έχει άλλη γνώμη:(

Εγώ ήθελα μια αέρα...δεν ρώτας τον MG μπας και έχει καμμία? Έχει άκρες για οτιδήποτε...:lol:

kostas777
18/02/2016, 15:31
Και αν κόπηκε εν τέλει είναι απόρροια κάποιου πάνω απο τον υπουργό ΠΡΟΠΟ (μάλλον)

Τσίπρας.

sniper
18/02/2016, 16:09
Υπηρέτησε σε αυτήν τήν υπηρεσία ως ποιο χαμηλόβαθμος πριν ακόμα γίνει διεύθυνση ηλεκτρονικών εγκλημάτων (έτσι ξέρω)
Σε αστυνομία,λιμενικό πυροσβεστική,οι μετατιθεμενοι αν θίγονται συμφέροντα (οικονομικά, προσωπικά κλπ) εχουν δικαίωμα ένστασης.
...
Μήτσε, μετάθεση πήρε, ούτε μετακόμιση του είπαν να κάνει, ούτε μαλάκα τον είπαν...

dimmie_72
18/02/2016, 16:10
οι μετατιθεμενοι αν θίγονται συμφέροντα (οικονομικά, προσωπικά κλπ) εχουν

ρε Μήτσο στην ίδια φρουρά μετατέθηκε πιθανόν σε άλλο όροφο, πλάκα κάνεις;

MG-KTiNoS
18/02/2016, 16:12
Αν η άλφα τράπεζα έχει αφήσει την ασφάλεια της σε απόφυτο ΤΕι τότε να πα να βγάλω τα λεφτά μου για δε ντα βλέπω καλά....
:lol:
Σας είπα μην κάνετε κοούτ πως το λένε.... ΕΛΕΟΣ

352488

κατά τ άλλα ο ΜΕΓΙΣΤΑΝΑΣ της ΕΑ ΜΕΝΕΙ δεν το χάνουμε. Στον καιρό όλοι.

http://www.kathimerini.gr/849939/article/epikairothta/politikh/paramenei-sthn-diw3h-hlektronikoy-egklhmatos-o-m-sfakianakhs

SHOOTER045
18/02/2016, 16:50
ρε Μήτσο στην ίδια φρουρά μετατέθηκε πιθανόν σε άλλο όροφο, πλάκα κάνεις;

Ελα ρε major
Μονο το οικονομικά ειδες.
Τέλος πάντων
Τα συμπερασματα δικά σας

MG-KTiNoS
18/02/2016, 16:52
Εγώ ήθελα μια αέρα...δεν ρώτας τον MG μπας και έχει καμμία? Έχει άκρες για οτιδήποτε...:lol:

http://www.andromedical.com/el/proionta/iatriki-antlia-peous/

γατάκια....
:lol:

MG-KTiNoS
18/02/2016, 16:55
α και κάτι ακόμα....
ΑΥτόν το Σφακιανάκη δεν το γκόβω γιατί τόσο όσο λένε.
Πιο πολύ ανιτσίριζα το βλέπω το θέμα.

http://www.lifo.gr/now/digital-life/66086

SHOOTER045
18/02/2016, 17:22
http://www.andromedical.com/el/proionta/iatriki-antlia-peous/

γατάκια....
:lol:

Που να ξέρουν....



https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://bodyshapegr.blogspot.com/2011/10/blog-post_27.html%3Fm%3D1&ved=0ahUKEwiEx-yG3IHLAhWCDhoKHZR_BbwQFggcMAA&usg=AFQjCNFlWXx53x6yXlWUgwzI2h3ZwnMb2g&sig2=nasu4w0-wATjGlS-iIWyqA

nickald
18/02/2016, 17:38
Διωχνουν τον Σφακιανακη και εχασε η Βενετια βελονι ναουμ...

https://www.youtube.com/watch?v=pQpQwxwzeCY

MG-KTiNoS
18/02/2016, 17:47
Διωχνουν τον Σφακιανακη και εχασε η Βενετια βελονι ναουμ...

https://www.youtube.com/watch?v=pQpQwxwzeCY

ΜΕΝΕΙ ΛΕΜΕ....

MG-KTiNoS
18/02/2016, 17:49
Που να ξέρουν....



https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://bodyshapegr.blogspot.com/2011/10/blog-post_27.html%3Fm%3D1&ved=0ahUKEwiEx-yG3IHLAhWCDhoKHZR_BbwQFggcMAA&usg=AFQjCNFlWXx53x6yXlWUgwzI2h3ZwnMb2g&sig2=nasu4w0-wATjGlS-iIWyqA

τα παλιά τα χρόνια που δεν είχαν βγει τα χάπια και οι ενέσεις (τοπικές μιλάμε για τρόμο)
είχαν βάλει μια βαλβίδα με τρόμπα που φούσκωνε....
Δεν έπιασε το κόλπο !
:lol:

dimmie_72
18/02/2016, 18:11
Ελα ρε major
Μονο το οικονομικά ειδες.
Τέλος πάντων
Τα συμπερασματα δικά σας

Άσε τι βλέπω εγώ. Δικαίωμα υποβολής ένστασης υπάρχει εφόσον μετά από δυσμενή φρουρά δεν μετατίθεσαι σε φρουρά είτε οικονομικών (ύπαρξη ιδιόκτητης κατοικίας για αποφυγή ενοικίου) η άλλων συμφερόντων όπως δυνατότητα ιατρικής υποστήριξης σε μέλος οικογενείας ΑΜΕΑ, κ.α.

Αν είναι έτσι θα είχαμε γίνει όλοι Αρχηγοί της Αστυνομίας, του ΓΕΣ και δεν συμμαζεύεται.

GFawkes
18/02/2016, 21:05
http://www.andromedical.com/el/proionta/iatriki-antlia-peous/

γατάκια....

Δεν δουλεψε ε;...στουμπωσε στο φλοκι;
:bawl:

SHOOTER045
18/02/2016, 21:25
Άσε τι βλέπω εγώ. Δικαίωμα υποβολής ένστασης υπάρχει εφόσον μετά από δυσμενή φρουρά δεν μετατίθεσαι σε φρουρά είτε οικονομικών (ύπαρξη ιδιόκτητης κατοικίας για αποφυγή ενοικίου) η άλλων συμφερόντων όπως δυνατότητα ιατρικής υποστήριξης σε μέλος οικογενείας ΑΜΕΑ, κ.α.

Αν είναι έτσι θα είχαμε γίνει όλοι Αρχηγοί της Αστυνομίας, του ΓΕΣ και δεν συμμαζεύεται.

Αν ήμουν βάτραχος και με έστελναν σε ρυμουλκό θα εκανα ένσταση.
Αν ήμουν στα Λ.Ο.Κ και με εστελναν σε καμία Μ.Ε θα έκανα ένσταση.
Αν ήμουν στην Ε.Κ.Α.Μ και με έστελναν να κόβω κλήσεις θα έκανα ένσταση.

dimmie_72
18/02/2016, 21:54
Αν ήμουν βάτραχος και με έστελναν σε ρυμουλκό θα εκανα ένσταση.
Αν ήμουν στα Λ.Ο.Κ και με εστελναν σε καμία Μ.Ε θα έκανα ένσταση.
Αν ήμουν στην Ε.Κ.Α.Μ και με έστελναν να κόβω κλήσεις θα έκανα ένσταση.

Eγώ Μήτσο αν είχα φάει τα νιάτα μου στην αντιτρομοκρατική, διαπραγματευόμουν υπηρετώντας στην ασφάλεια με μαχαιροβγάλτες και απαγωγείς, διακινδύνευα καθημερινά την προσωπική μου ασφάλεια αλλά και της οικογένειάς μου όντας στην ΟΠΚΕ η τα ΜΑΤ η έστω ήμουν όλη μέρα στο δρόμο για χρόνια όπως εσύ και μούβαζαν Αρχηγό του χρόνου κάποιον που είναι 32 χρόνια σε γραφείο... και γω θάκανα ένσταση.

Επιπλέον θα ένιωθα βαθιά απογοητευμένος σαν απλός αστυνομικός για τους ηγέτες μου αν κάποιον προβεβλημένο Αξιωματικό τον βάζανε επικεφαλής του Ανθρωπίνου Δυναμικού, να χειρίζεται δλδ το έμψυχο υλικό που περιλαμβάνει κυρίως απλούς αστυνομικούς γιατί οι Ταξίαρχοι και οι Υποστράτηγοι δεν έχουν ανάγκη... και αυτός ένιωθε υποβιβασμένος.

Τις γνώσεις του ο κ. Σφακιανάκης μπορεί να τις προσφέρει από πολλές θέσεις του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα στην Ελλάδα και διεθνώς. Το γάντζωμα και η αγκαλιά με την καρέκλα είναι εκεί που πάσχει η Διοίκηση στην Ελλάδα γενικώς και εμποδίζονται οι νέοι και οι άξιοι να προχωρήσουν. Για κάποιον που γνωρίζει πως λειτουργεί η επετηρίδα, για κάθε κ. Σφακιανάκη που αρνείται να αναλάβει θέσεις πραγματικής ευθύνης και πιθανόν καθημερινού κόστους ώστε να φτάσει αλώβητος να γίνει Αρχηγός, τουλάχιστον 3 άλλοι Αξκοί στο ζενίθ της καριέρας και της δυνατότητας προσφοράς τους μπαίνουν στο ψυγείο γιατί άλλες ευκαιρίες δεν πρόκειται να τους δοθούν.

Το συμβούλιο που αποφασίζει είναι ο μοναδικός φορέας που τηρεί τα έγγραφα του αξιωματικού και γνωρίζει πάντα "όσα δεν ξέρει ο κόσμος όλος". Το 99,9% των αξιωματικών αισθάνονται αδικημένοι στις κρίσεις. Ακόμη και Αρχηγούς ΓΕΣ και ΓΕΕΘΑ να ρωτήσεις θα εκφράσουν παράπονα γιατί δεν έμειναν παραπάνω 1-2 χρόνια. Αφού το διαδίκτυο αντικαθιστά τα υπηρεσιακά συμβούλια, ας καλοσωρίσουμε του χρόνου τον 1ο αρχηγό ΕΛΑΣ που ανέδειξε το fb.

SHOOTER045
18/02/2016, 22:03
Μιλάμε για τον άνθρωπο Σφακιανάκη και την θέση του.
Νομίζω πως και ο ίδιος πίστευε πως εχει να δώσει παραπάνω ,αλλά αυτοί που αποφασίζουν ξέρουν καλύτερα μάλλον.
Και τόσα χρόνια στο στράτευμα θα έπρεπε να ξέρεις πως πέρα απο τον αρχηγό και κάνα δύο υψηλά ιστάμενους, δεν ιδρώνει το αυτί τούς.
Υπάρχουν φορές που ούτε καν τους γνωρίζουν ποιους και γιατί τους κρίνουν.
Εκτός αν υπάρχει χαρτάκι με το όνομα για ευνοϊκή μεταχείριση.
Σε αυτά τα επίπεδα που τα πρόσωπα γίνονται έντονα πολιτικά χάνεται η επαφή με τους απο κάτω και κοιτάζουν προς καρέκλες μεριά.
Προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου ποιός θα είναι αρχηγός, υπαρχηγός,ταξίαρχος διευθυντής.
Ο δίπλα και ο πισω μου να είναι οκ

kalgeorge
18/02/2016, 22:06
Ο δίπλα και ο πισω μου να είναι οκ

μεχρι τρεις είναι σχέση....

MG-KTiNoS
18/02/2016, 22:36
telika psilo feygei....
:lol:

Μικe777
18/02/2016, 22:48
telika psilo feygei....
:lol:
Σηριαλ καταντησε!!
μ'αγαπα!δεν μ'αγαπα!!:lol:

taisteal
18/02/2016, 22:49
μ'αγαπα!δεν μ'αγαπα!!:lol:

Μ'αγαπα και περισσευει και ενα

:lol:

Δεινόσαυρος
19/02/2016, 03:42
http://www.lifo.gr/now/digital-life/66086
Από την πάνω ανάρτηση βλέπω ότι αυτός ήταν που κυνήγησε τον πιτσιρικά που έκανε τη σάτιρα με τον Πάτερ-Παστίτσιο.

Και το βάζει και στο βιογραφικό του για κατόρθωμα;;;!!!
Μα είναι αλήθεια; Δεν το λένε για πλάκα; Ή εγώ δεν κατάλαβα; Αυτό είναι το ηλεκτρονικό έγκλημα...;;
Από αυτό και μόνο ακυρώνεται κάθε απόπειρα σοβαροφάνειας.
Αν ισχύει, τότε ο τυπος δεν κάνει ουτε για... :lipssealed: - άσε αρκετά έχω πει νομίζω.

Τελικά έχουν δίκιο κάποιες ψυχές που λένε ότι έχετε ΠΡΟ-ΒΛΗ-ΜΑ-ΤΑ εκεί κάτω!

nickald
19/02/2016, 07:53
η ομαδα του εχει πολλες επιτυχιες και "επιτυχιες"....

Αυτος εβγαινε στα καναλια μετα τον παστιτσιο και το κατεβασμα των τορρενταδικων που είναι θεματα που πουλανε.... με λιγα λογια μαϊντανος

virus
19/02/2016, 07:57
Η λέξη εμφύλιος μου έρχεται στο μυαλό αλλά κι η λέξη εκκαθαρίσεις...

η πιο σωστη κουβεντα.

κι οσο δεν γινεται κατι τοσο τον εχουμε πιει

:(

Pan (dvs)
19/02/2016, 08:42
η ομαδα του εχει πολλες επιτυχιες και "επιτυχιες"....

Αυτος εβγαινε στα καναλια μετα τον παστιτσιο και το κατεβασμα των τορρενταδικων που είναι θεματα που πουλανε.... με λιγα λογια μαϊντανος

Κοιταξε να σε πω.Ολα τα νομισματα εχουνε δυο οψεις.Μην βγαζεις συμπερασματα χωρις να κοιταξεις και απο την αλλη.Η διωξη ηλεκτρονικου εγληματος εχει αποτρεψει πανω απο 1000 αυτοκτονιες ,νεων κατα βαση ,ανθρωπων.

Δεκαρα δεν δινω αν τον υποβιβασαν,δεκαρα δεν δινω για τα πολιτικα παιχνιδια και τα οποια παιχνιδια παιζονται.Αλλα υπαρχει ενα εργο πισω απο τον συγκεκριμενο ανθρωπο και καλο ειναι να μην το ξεχναμε.

ggs
19/02/2016, 08:52
Κοιταξε να σε πω.Ολα τα νομισματα εχουνε δυο οψεις.Μην βγαζεις συμπερασματα χωρις να κοιταξεις και απο την αλλη.Η διωξη ηλεκτρονικου εγληματος εχει αποτρεψει πανω απο 1000 αυτοκτονιες ,νεων κατα βαση ,ανθρωπων.

Δεκαρα δεν δινω αν τον υποβιβασαν,δεκαρα δεν δινω για τα πολιτικα παιχνιδια και τα οποια παιχνιδια παιζονται.Αλλα υπαρχει ενα εργο πισω απο τον συγκεκριμενο ανθρωπο και καλο ειναι να μην το ξεχναμε.

η ΔΗΕ μας «αποκάλυψε» ότι έχουμε μεγαλύτερο ποσοστό αποπειρών αυτοκτονίας από την Αμερική και την Ευρώπη (που έχουν 3-4 υπηρεσίες γι αυτή την δουλειά) , καθώς και ότι έχουμε το μεγαλύτερο ποσοστό παιδεραστών σε όλη την ΕΕ…..

υπάρχουν δυο τρόποι για να το διαβάσεις αυτό…

ο ένας , ότι δεν ζούμε στην Ελλάδα αλλά στον υπόνομο του πλανήτη ….

Ο άλλος , ότι πρέπει να φανεί έργο με οποιοδήποτε τρόπο…

Ισως , κάποιοί άνθρωποι πραγματικά σωθήκαν απ την αυτοκτονία , ισως κάποιοι άνθρωποι έχουν χάσει την υγεία τους και έχουν στείλει στα δικαστήρια Ελλάδας και Ευρώπης την ΔΗΕ για διασυρμό…και τα κέρδισαν…

Που να ψάχνεις τώρα…

dimmie_72
19/02/2016, 09:07
η ομαδα του εχει πολλες επιτυχιες και "επιτυχιες"....

και στατιστικά θα έχει και αποτυχίες, πλην όμως από τη φύση της λειτουργίας και τον τρόπο ενημέρωσης κανείς δεν είναι σε θέση να τις γνωρίζει. Τι καλά! :)

kostaspetrou
19/02/2016, 09:18
Θεωρώ ότι επειχείρησαν να τον διώξουν επειδή έκανε το αυτονόητο(εντοπισμός και δίωξη για προσβολή μνήμης νεκρού) όταν μερικά ΖΩΑ εκφράστηκαν απαξιωτικά σε φέισμπουκ και αλλού για το θάνατο των αξιωματικών στο ελικόπτερο που έπεσε( ; ) στην Κίναρο.

amyroukai
19/02/2016, 09:20
Λολ. Αν θέλει κάποιος να μιλάει απαξιωτικά για οτιδήποτε, ποινικό; για δες πράγματα...

Panos76
19/02/2016, 09:24
Λολ. Αν θέλει κάποιος να μιλάει απαξιωτικά για οτιδήποτε, ποινικό; για δες πράγματα...

Στον ποινικό κώδικα το λένε εγκλήματα κατά της τιμής και νομίζω υπάρχει 6μηνη φυλάκιση. (αναφέρομαι στην προσβολή μνήμης νεκρού που γράφει από πάνω ο kostaspetrou.

Ίσως κάποιος νομικάριος μας το επιβεβαιώσει.

GFawkes
19/02/2016, 09:25
Ξαναγραφω

10 ετη συναργαζομουν με τη ΔΗΕ, ο ιδιος δεν ειναι και τοσο καλος IT Auditor, αλλα ειναι επικοινωνιακος, και καταφερε να "πουλησει" την δουλεια της διευθυνσης καλα, ωστε και να προσλαβει κοσμο, και να εξοπλιστει και να αναβαθμιστει.
Δεν περιμενεις απο τον διευθυντη να χτυπαει κωδικα, ουτε να σεταρει κοντρολακια, ουτε να φτιαχνει DMZ, διαχειριστης ειναι, ο κοσμος τον ξερει, "βιτρινα" ειναι, επιτυχιες εχει...δεν τον αλλαζεις....

Pan (dvs)
19/02/2016, 09:35
η ΔΗΕ μας «αποκάλυψε» ότι έχουμε μεγαλύτερο ποσοστό αποπειρών αυτοκτονίας από την Αμερική και την Ευρώπη (που έχουν 3-4 υπηρεσίες γι αυτή την δουλειά) , καθώς και ότι έχουμε το μεγαλύτερο ποσοστό παιδεραστών σε όλη την ΕΕ…..

υπάρχουν δυο τρόποι για να το διαβάσεις αυτό…

ο ένας , ότι δεν ζούμε στην Ελλάδα αλλά στον υπόνομο του πλανήτη ….

Ο άλλος , ότι πρέπει να φανεί έργο με οποιοδήποτε τρόπο…

Ισως , κάποιοί άνθρωποι πραγματικά σωθήκαν απ την αυτοκτονία , ισως κάποιοι άνθρωποι έχουν χάσει την υγεία τους και έχουν στείλει στα δικαστήρια Ελλάδας και Ευρώπης την ΔΗΕ για διασυρμό…και τα κέρδισαν…

Που να ψάχνεις τώρα…

Δεν διαβαζω ρε αυτα που γραφουν και προωθουνε στον τυπο.Ασχετα απο τις υπερβολες τους εχουνε κανει ενα εργο.Καποιοι λενε για 1200 εγω θα σου πω 300.Οι 300 λιγοι ειναι?

Τωρα αν κοιταξει καποιος και απο τις δυο οψεις και δει οτι δεν εκανε τιποτε ο συγκεκριμενος και η υπηρεσια του,με γεια του με χαρα του.

Δεινόσαυρος
19/02/2016, 09:38
Δεν σώνεις πιτσιρίκια από την αυτοκτονία σούρνοντας μια χώρα στον Μεσαίωνα προς όφελος της καριέρας σου. Μάλλον βάζεις και το χεράκι σου για το αντίθετο.
Το δε Ρωμαιο-Τούρκικο γκρανγκινιόλ περί «προσβολής μνήμης νεκρού»... αντε πάλι :lipssealed:

Όσο για αυτό, ότι η Ελλάδα απέκτησε ξαφνικά περισσότερους αυτόχειρες και παιδεραστές απο τις ΗΠΑ, την Σουηδία, την Αγγλία, και όλην την Ευρώπη και την Σαουδική Αραβία μαζεμένες, ε, ΟΚ, τι να πω, υπάρχει λόγος που βγήκε κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ. Μα ο,τι αρλούμπα πια ρε παιδί μ';;;;
Να μου πεις, με έναν καλό μάνατζερ, όλα γίνονται, έ;
352519

Μου φαίνεται οτι το μόνο "έργο", εν προκειμένω, είναι «Ο Καραγκιόζης Αποκρυπτογράφος»

skylaros
19/02/2016, 09:40
Ξαναγραφω

10 ετη συναργαζομουν με τη ΔΗΕ, ο ιδιος δεν ειναι και τοσο καλος IT Auditor, αλλα ειναι επικοινωνιακος, και καταφερε να "πουλησει" την δουλεια της διευθυνσης καλα, ωστε και να προσλαβει κοσμο, και να εξοπλιστει και να αναβαθμιστει.
Δεν περιμενεις απο τον διευθυντη να χτυπαει κωδικα, ουτε να σεταρει κοντρολακια, ουτε να φτιαχνει DMZ, διαχειριστης ειναι, ο κοσμος τον ξερει, "βιτρινα" ειναι, επιτυχιες εχει...δεν τον αλλαζεις....

Ότι τα τελευταία 15 χρόνια χρόνια και ειδικά τα τελευταία 10 έχει αυξηθεί το ηλεκτρονικό έγκλημα ? Ρε παιδιά πριν 15-20 χρόνια δε χρειαζόταν καν ΔΗΕ! Αφού αυξάνονται οι χρήστες των ηλεκτρονικών μέσων λογικό και να μεγαλώνει μια υπηρεσία.

GFawkes
19/02/2016, 09:50
Λετε λοιπον οτι δεν ειναι ικανος....οκ δεν ειναι τοσο...

και κρίνεται απο ποιον...απο τον Τοσκα....

την υπουργαρα που εβγαζε φωτο με το post-it πανω στην οθονη με το
User name.....Ypourgos και password 123456!!!
Πλακα κάνετε ετσι;
:confused:

kostaspetrou
19/02/2016, 09:54
Λολ. Αν θέλει κάποιος να μιλάει απαξιωτικά για οτιδήποτε, ποινικό; για δες πράγματα...
Κάπου μπλέκεσαι.
Κάποιος μπορεί να πει/κάνει το ο,τιδήποτε.
Θα πρέπει όμως να μην παραπονιέται όταν υποστεί τις ανάλογες συνέπειες.

Αν εγώ εκφραστώ υβριστικά όταν πεθάνει η μάνα/αδερφή/συγγενικό πρόσωπο κάποιου από εδώ μέσα σε δημόσιο χώρο(fb κλπ), τι λες,θα πρέπει να έχω συνέπειες ή όχι;

Ξεκολλάτε,σαφώς και υπάρχουν όρια στο τί λέμε κάνουμε.
Αλλιώς θα είμαστε ζούγκλα.

Ούτε η προσφολή μνήμης είναι ρωμαίικο -τούρκικο χαρακτηρηστικό.

BLiTzER
19/02/2016, 09:57
Το "λέω" από το "κάνω" απέχουν μερικά εκατομμύρια έτη φωτός. Προσωπικά, όχι, δε θα απαιτούσα τη δίωξη κάποιου επειδή έβρισε οτιδήποτε, νεκρό ή ζωντανό, υπαρκτό ή ανύπαρκτο.

GFawkes
19/02/2016, 09:58
Το "λέω" από το "κάνω" απέχουν μερικά εκατομμύρια έτη φωτός. Προσωπικά, όχι, δε θα απαιτούσα τη δίωξη κάποιου επειδή έβρισε οτιδήποτε, νεκρό ή ζωντανό, υπαρκτό ή ανύπαρκτο.

Tζαμπα δλδ οι κοκκινες καρτες στο φορουμ....

οχι ρε πστμ....και εχω τετοια συλλογη...
:D

Δεινόσαυρος
19/02/2016, 09:59
Ούτε η προσφολή μνήμης είναι ρωμαίικο -τούρκικο χαρακτηρηστικό.

Πακιστάν, θα έλεγα, αλλά μου την φυλλάν κάποιοι να με πουν ρατσιστή! :D

amyroukai
19/02/2016, 10:08
Κάπου μπλέκεσαι.
Κάποιος μπορεί να πει/κάνει το ο,τιδήποτε.
Θα πρέπει όμως να μην παραπονιέται όταν υποστεί τις ανάλογες συνέπειες.

Αν εγώ εκφραστώ υβριστικά όταν πεθάνει η μάνα/αδερφή/συγγενικό πρόσωπο κάποιου από εδώ μέσα σε δημόσιο χώρο(fb κλπ), τι λες,θα πρέπει να έχω συνέπειες ή όχι;

Ξεκολλάτε,σαφώς και υπάρχουν όρια στο τί λέμε κάνουμε.
Αλλιώς θα είμαστε ζούγκλα.

Ούτε η προσφολή μνήμης είναι ρωμαίικο -τούρκικο χαρακτηρηστικό.

Αυτή την ώρα δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε το μέσο για να γράψω πολλά, ας συμφωνήσουμε μερικώς και διαφωνήσουμε έντονα μερικώς και αν κάποτε, το συζητάμε εκτενέστερα.

skylaros
19/02/2016, 10:11
Λετε λοιπον οτι δεν ειναι ικανος....οκ δεν ειναι τοσο...

και κρίνεται απο ποιον...απο τον Τοσκα....

την υπουργαρα που εβγαζε φωτο με το post-it πανω στην οθονη με το
User name.....Ypourgos και password 123456!!!
Πλακα κάνετε ετσι;
:confused:

Δε μπαίνω καν στη διαδικασία να τον κρίνω βασικά, ούτε η δουλειά μου είναι ούτε καμία όρεξη θα είχα να ασχοληθώ. Μπορώ να έχω μια σχετική άποψη της δουλειάς του από μικρά παραδείγματα και μέχρι εκεί. Σαν προσωπικότητα δε μου κάνει αλλά νομίζω πως όποιον και να έβλεπα δε θα μου έκανε. Όμως ναι κρίθηκε από τον πολιτικό του προϊστάμενο, τον Τόσκα που έχει οριστεί εκεί σαν υπουργός από τη νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση. Ο Σφακιανάκης αυτό υπηρετεί και αυτό προστατεύει. Είναι αστείο σαν γεγονός από μόνο του αν δεις το κάδρο από πολύ μακριά. Από κοντά πάλι αντιλαμβάνεται κανείς πως είναι πολιτικές, οικονομικές σκοπιμότητες όλα αυτά και μάλιστα από όλες τις πάντες.

GFawkes
19/02/2016, 10:17
Πολυ γενικόλογη η απαντηση σου.
Το συγκεκριμένο ποστο, δεν ειναι τοσο αστυνομικό, οσο τεχνικό,

Σιγουρα ο ηγήτορας ειναι διαχειριστής, αλλα δεν νομιζω οτι π.χ. ο διοικητής των ΜΑΤ, ήξ της Τροχαιας μπορει να διαχειριστεί και να καταλάβει το αντικειμενο.
Εκει ειναι η διαφωνια μου. Θα επρεπε να ειναι καποιος αλλος αξιωματικος της ιδιας ειδικοτητας.
Δεν βαζεις ορθοπεδικό να ξεγεννήσει....
πιστευω να εγινα κατανοητός.

kostaspetrou
19/02/2016, 10:23
Πακιστάν, θα έλεγα, αλλά μου την φυλλάν κάποιοι να με πουν ρατσιστή! :D
Ούτε καν.Σ'όλη την ιστορία της ανθρωπότητας,ανεξαρτήτως εθνικότητας και τόπου κατοικίας,η προσβολή μνήμης,τιμής και υπόληψης ήταν βαρύ ατόπημα με τις ανάλογες συνέπειες.

Τώρα όσοι σου κολλήσουν οποιαδήποτε ταμπέλα,ας συμβουλευτούν το λεξικό πρώτα.
Αλλιώς εκτίθενται.
Σε κάθε περίπτωση, γράψτους εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
;)

BLiTzER
19/02/2016, 10:26
Πολλά ήταν βαριά ατοπήματα στην ιστορία της ανθρωπότητας, αλλά κάποιοι θέλουν να κάνουν βήματα εμπρός, όχι πίσω.

dimmie_72
19/02/2016, 10:33
Εν τω μεταξύ με την πιθανή κατάρρευση της Ευρώπης λόγω ενός πιθανού BREXIT δεν ασχολείται κανείς Έλλην πολιτικός... http://www.bbc.com/news/uk-politics-eu-referendum-35609968

GFawkes
19/02/2016, 10:36
Εν τω μεταξύ με την πιθανή κατάρρευση της Ευρώπης λόγω ενός πιθανού BREXIT δεν ασχολείται κανείς Έλλην πολιτικός... http://www.bbc.com/news/uk-politics-eu-referendum-35609968

Αυτοι δεν μπηκαν ποτε για να βγουν...

ιστορικα παντα π@##κα επαιζαν και παιζουν....

sniper
19/02/2016, 10:40
Λολ. Αν θέλει κάποιος να μιλάει απαξιωτικά για οτιδήποτε, ποινικό; για δες πράγματα...

Άλλο απαξία, άλλο προσβολή.

Ξαναγραφω

10 ετη συναργαζομουν με τη ΔΗΕ, ο ιδιος δεν ειναι και τοσο καλος IT Auditor, αλλα ειναι επικοινωνιακος, και καταφερε να "πουλησει" την δουλεια της διευθυνσης καλα, ωστε και να προσλαβει κοσμο, και να εξοπλιστει και να αναβαθμιστει.
Δεν περιμενεις απο τον διευθυντη να χτυπαει κωδικα, ουτε να σεταρει κοντρολακια, ουτε να φτιαχνει DMZ, διαχειριστης ειναι, ο κοσμος τον ξερει, "βιτρινα" ειναι, επιτυχιες εχει...δεν τον αλλαζεις....
Μπορείς και να τον μουμιοποιήσεις ή να έχεις κάτι σε στυλ Κάστρο...

Λετε λοιπον οτι δεν ειναι ικανος....οκ δεν ειναι τοσο...

και κρίνεται απο ποιον...απο τον Τοσκα....

την υπουργαρα που εβγαζε φωτο με το post-it πανω στην οθονη με το
User name.....Ypourgos και password 123456!!!
Πλακα κάνετε ετσι;
:confused:
Το ότι ξεκατινιάζονται δείχει το επίπεδο κι απο τις 2 πλευρές.
Ο Υπουργός κατίνα ο Δντης ΔΗΕ κακομαθημένο παιδάκι...

Tζαμπα δλδ οι κοκκινες καρτες στο φορουμ....

οχι ρε πστμ....και εχω τετοια συλλογη...
:D
Μπα μα τι λες, μια χαρά είναι, κι έχουμε και μωβ που τσουζουν.. :bawl:

Πολυ γενικόλογη η απαντηση σου.
Το συγκεκριμένο ποστο, δεν ειναι τοσο αστυνομικό, οσο τεχνικό,

Σιγουρα ο ηγήτορας ειναι διαχειριστής, αλλα δεν νομιζω οτι π.χ. ο διοικητής των ΜΑΤ, ήξ της Τροχαιας μπορει να διαχειριστεί και να καταλάβει το αντικειμενο.
Εκει ειναι η διαφωνια μου. Θα επρεπε να ειναι καποιος αλλος αξιωματικος της ιδιας ειδικοτητας.
Δεν βαζεις ορθοπεδικό να ξεγεννήσει....
πιστευω να εγινα κατανοητός.

Δεν είπε κανένας να αντικατασταθεί από κάποιο γίδι, αλλά τόσα άτομα στη ΔΗΕ, ένας υπδντης ή προϊστάμενος της υπηρεσίας δεν θα μπορουσε να πάρει τη θέση του Δντη; Αστειότητες...

Και στην τελική, κάποια στιγμή θα πρέπει απο τον νόμο να αποστραυτεί, τι θα γίνει; Ούτε αυτό; Δια βίου δντης της ΔΗΕ;

Γελοιότητες.

dimmie_72
19/02/2016, 10:41
Αυτοι δεν μπηκαν ποτε για να βγουν...

ιστορικα παντα π@##κα επαιζαν και παιζουν....

Νομίζεις... το city βασίζεται αποκλειστικά στο ευρώ και όχι στη λίρα.

GFawkes
19/02/2016, 10:43
Άλλο απαξία, άλλο προσβολή.

Μπορείς και να τον μουμιοποιήσεις ή να έχεις κάτι σε στυλ Κάστρο...

Το ότι ξεκατινιάζονται δείχει το επίπεδο κι απο τις 2 πλευρές.
Ο Υπουργός κατίνα ο Δντης ΔΗΕ κακομαθημένο παιδάκι...

Μπα μα τι λες, μια χαρά είναι, κι έχουμε και μωβ που τσουζουν.. :bawl:


Δεν είπε κανένας να αντικατασταθεί από κάποιο γίδι, αλλά τόσα άτομα στη ΔΗΕ, ένας υπδντης ή προϊστάμενος της υπηρεσίας δεν θα μπορουσε να πάρει τη θέση του Δντη; Αστειότητες...

Και στην τελική, κάποια στιγμή θα πρέπει απο τον νόμο να αποστραυτεί, τι θα γίνει; Ούτε αυτό; Δια βίου δντης της ΔΗΕ;

Γελοιότητες.
Δεν διαφωνω πουθενα...

Φυσικα να αντικατασταθει αλλα οχι απο την Ζαχαρουλα....

αυτο λεω.

Σαν μηχανικος ειναι κατω του μετριου
σαν auditor το ιδιο.

Ειναι ομως πολυ καλος πωλητης (δεν τους συμπαθω αλλα ειναι)

Η αλλαγη επρεπε να γινει εσωτερικα.




Νομίζεις... το city βασίζεται αποκλειστικά στο ευρώ και όχι στη λίρα.

Για πες μου...
8 χρονια δουλευα εκει Bloomberg/RBS

sniper
19/02/2016, 11:00
Eίπα παραπάνω για τις μωβ ε;

DrEvil
19/02/2016, 11:57
Αν ήμουν στα Λ.Ο.Κ και με εστελναν σε καμία Μ.Ε θα έκανα ένσταση.

Απο ΤΕΝΕΦ σε ΜΕ, το μονο που με χαλασε ειναι οτι το 2ο ηταν στην Κομοτηνη.
Δεν εκανα ενσταση ομως.... την εκανα. Γενικα :)

Panos76
19/02/2016, 12:11
:lipssealed:

http://www.naftemporiki.gr/story/1068435/to-islamiko-kratos-apokefalise-15xrono-sto-irak-epeidi-akouge-dutiki-mousiki

stam2
19/02/2016, 12:18
η καθ' αυτό έννοια της λέξης πολιτισμός ασχέτως των μεταγενεστέρως προσκολληθείσων εννοιών αφορά στην αρμονική συνύπαρξη ανθρώπων εντός της πόλεως με την ύπαρξη κάποιων κανόνων. Ειδικώς δε για τους γεννήτορες και εμπνευστές της λέξης πολιτισμός, μέρος του πολιτισμού είναι ο σεβασμός στα ιερά, στους προγόνους, στην πατρίδα και στους νεκρούς.

Προσωπικά θεωρώ πως δεν νοείται πολιτισμός χωρίς την ύπαρξη των παραπάνω. Εκτός και αν κάποιος θεωρεί πολιτισμό την καταχρηστική έννοια που δόθηκε για την μετάφραση της λέξης κουλτούρα, η οποία είναι άλλο πράγμα, και σαφώς ευτελέστερο. Με αυτά ως δεδομένα, κάθε ένας που δεν μπορεί να σεβαστεί και να προσαρμοστεί στους κανόνες του πολιτισμού και της Πόλεως (κράτος εν προκειμένω) υπόκειται σε δίωξη με βάση τους υπάρχοντες νόμους. Τυχόν λεκτικοί ελιγμοί όπως απαξία -//- προσβολή κλπ είναι απλά υπεκφυγές.

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος χαρακτήρισε ευθαρσώς δολοφόνους 3 ανθρώπους οι οποίοι σε καιρό ειρήνης εκπαιδεύονταν σε άσκηση για να είναι ετοιμοπόλεμοι ώστε να υπερασπίσουν την πατρίδα μας. Δεν σκότωσαν κανέναν με δόλο, αντιθέτως θυσίασαν τον εαυτό τους για έναν ιερό για εμένα σκοπό. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει ούτως ή άλλως εγκαταλείψει την πατρίδα μας διαμένοντας στο εξωτερικό, συνεπώς ισως να μην τον ενδιαφέρει κι όλας ενας τέτοιος σκοπός. Όμως άλλο δολοφόνοι και άλλο υπηρέτες του καθήκοντος.

Αυτά απλώς για να διευκρινιστεί το θέμα του τατουατζή.

BLiTzER
19/02/2016, 12:32
Βέβαια, μετά τίθεται το εξής θέμα: ποιος και πώς ορίζει τα ιερά; Η συζήτηση, νομίζω, ξεκίνησε από τον παστίτσιο κι όχι τον τατουατζή.

sniper
19/02/2016, 12:39
Δεν σας καταλαβαίνω.

Εγώ θα δώσω συγχαρητήρια σε όσους έχουν το θάρρος να διατυπώνουν δημόσια τις απόψεις τους, όποιες κι αν είναι.

Ο ένας είναι θεοσεβούμενος, ο άλλος άθεος, ό ένας ΧΑτης, ο άλλος ακροαριστερός κλπ κλπ

Τώρα βέβαια, διατυπώνουν όλοι την άποψή τους από το πληκτρολόγιο και την ασφάλεια που τους δίνει. Δεν ξέρω πόσο εύκολα θα μιλούσαν σε κοινό με μικτές απόψεις κι αν θα ζούσαν.

352529

stam2
19/02/2016, 12:45
Βέβαια, μετά τίθεται το εξής θέμα: ποιος και πώς ορίζει τα ιερά; Η συζήτηση, νομίζω, ξεκίνησε από τον παστίτσιο κι όχι τον τατουατζή.

παλιά οι ίδιοι οι πολίτες με την άμεση και αληθινή δημοκρατία τους.

και η τίση ήταν πολλές φορές η εξορία ή και ο θάνατος όταν είχε να κάνει με "ευαίσθητα" θέματα όπως η πατρίδα, τα ιερά και οι νεκροί.
Σήμερα, μέσω μίας έμμεσης και έξωθεν κατευθυνόμενης, μόνο κατά το όνομα δημοκρατίας, είναι καταγεγραμμένα σε ένα μεγάλο γραπτό κώδικα που ονομάζεται σύνταγμα. Εκεί περιγράφεται η επίσημη θρησκεία (ιερά), οι υποχρεώσεις προς την πατρίδα και τα δικαιώματα του πολίτη, και όλα αυτά γενικότερα που συνθέτουν τη σύγχρονη έννοια του πολιτισμού.

Η συζήτηση ξεκίνησε από την διεύθυνση της δίωξης, μεταφέρθηκε στο έργο της (το οποίο ειλικρινά πιστεύω πως το 99% εδώ μέσα (μαζί κι εγώ) δεν μπορούμε να γνωρίζουμε και να κρίνουμε αντικειμενικά), έφτασε στον παστίτσιο, στον τατουατζή, και μπορεί να μεταφερθεί και στον Γιακουμάκη http://www.lifo.gr/now/greece/62655#comment ή οπουδήποτε αλλού την πάει η ρύμη της συζήτησης....

BLiTzER
19/02/2016, 12:48
Ναι, εννοούσα ότι η συγκεκριμένη (υπο)συζήτηση ξεκίνησε από τον παστίτσιο. Περί νεκρών του ΠΝ, μάλλον ισχύει αυτό που λέει ο σνάιπερ.

Μεγάλη κουβέντα αυτή για το Σύνταγμα και τις επίσημες χορηγίες του κράτους. Για άλλη φορά...

GFawkes
19/02/2016, 12:54
:lipssealed:

http://www.naftemporiki.gr/story/1068435/to-islamiko-kratos-apokefalise-15xrono-sto-irak-epeidi-akouge-dutiki-mousiki

θα το εκανα αν καποιoς διπλα μου ακουγε παολα διχως βιντεο....

Cpt. Haddock
19/02/2016, 13:03
[...]
Σήμερα, μέσω μίας έμμεσης και έξωθεν κατευθυνόμενης, μόνο κατά το όνομα δημοκρατίας, είναι καταγεγραμμένα σε ένα μεγάλο γραπτό κώδικα που ονομάζεται σύνταγμα. Εκεί περιγράφεται η επίσημη θρησκεία (ιερά),[...]

Επικρατούσα θρησκεία, οχι επισημη.

Μικe777
19/02/2016, 13:04
θα το εκανα αν καποιoς διπλα μου ακουγε παολα διχως βιντεο....

προσεχε τι ευχεσαι!!
κι εγω κατι τετοια ελεγα για τον Παντελιδη..:rolleyes:

stam2
19/02/2016, 13:05
Είναι άλλο το να λες και να υπερασπίζεσαι την άποψή σου με οποιοινδήποτε τροπο, και άλλο το "να βρίζεις και να πουλάς τσαμπουκα". Είτε εκ του μακρόθεν είτε εκ του εγγύς.
Το ένα είναι ελευθερία του λόγου και το άλλο τραμπουκισμός.

Για να προλάβω ενδεχομένως κάποιον, σε εκείνη την αρχαία δημοκρατία την οποία αναφέρουν τα βιβλία, το να πεις την άποψή σου δημόσια ήταν μία ελευθερία και υποχρέωση συνάμα του πολίτη. Όμως το να ανέβεις στην Πνύκα και να μιλήσεις μπροστά στην εκκλησία του δήμου, ήταν κάτι που ενείχε τον κίνδυνο ή την τιμή να ανακηρυχθείς στρατηγός, αλλά και να πετροβοληθείς. Άρα αυτά που έλεγες έπρεπε να ξέρεις αν και ποιούς ή πόσους προσβάλλουν αλλά να έχεις και τον τρόπο ή το θάρρος να τα εκστομίσεις. Γι' αυτό και σαν πραγματική άμεση δημοκρατρία ανέβασε και κατέβασε τους μεγαλύτερους πολιτικούς άνδρες της εποχής, που πήγαν μπροστά την πόλη. Όλα αυτά βέβαια έχουν πολύ μεγάλη απόσταση από το να βρίσκεσαι πίσω από ένα πληκτρολόγιο σήμερα και να γράφεις. Ομολογώ ότι θα προτιμούσα την αντίκ έκδοση της δημοκρατίας από αυτό που ζούμε σήμερα.

ΥΓ. να πω επίσης ότι δεν τοποθετούμαι επί του θέματος του Σφακιανάκη για τον απλό λόγο ότι δεν επίσταμαι, όμως δηλώνω ότι μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η χρονική συγκυρία ξηλώματός του, το πολιτικό παρασκήνιο που αναφέρθηκε, αλλά και από την άλλη ότι για μία εσωτερική αλλαγή στο σώμα η οποία δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει ή να απασχολεί τόσο πολύ τα μέσα ενημέρωσης, εντούτοις κυκλοφόρησε τόσο ευρέως...

GFawkes
19/02/2016, 13:08
προσεχε τι ευχεσαι!!
κι εγω κατι τετοια ελεγα για τον Παντελιδη..:rolleyes:

εμενα παλι μου αρεσουν οι γυναικες
:bawl:

βιντεο ρε Μαικ...βιντεο....γιου νοου...με μινι κι'ετσ;
:D

stam2
19/02/2016, 13:14
Επικρατούσα θρησκεία, οχι επισημη.

έχεις απόλυτο δίκιο, ζητώ συγνώμη για το λάθος.

να το επαναδιατυπώσω:

Το Σύνταγμα της Ελλάδας
Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος,

στο Μέρος Πρώτο, τμήμα Β' άρθρο 3 ορίζει ως επικρατούσα θρησκεία....

skylaros
19/02/2016, 13:47
Lol τώρα κατάλαβα τι λέτε! Προσπαθούσα να βρώ ποιός είναι ο τατουατζης! Ενημερώθηκα! Stam να σου πω πώς στην Αρχαία αθηναϊκή Δημοκρατία που αναφέρεσαι είχαν δούλους, είχαν κλίκες και εξοριζαν ή εκτελούσαν πολλές φορές έχοντας λαδώσει. Δεν ήταν τόσο ρόδινα τα πράγματα! Ταυτόχρονα με τη δημοκρατία και τα όσα θετικα ίσως έχει νομιμοποίησαν και τη διαπλοκή. Δεν ήμασταν πρωτοπόροι παραδόξως μας είχαν προλάβει Αιγύπτιοι και φοίνικες αλλά εμείς την κάναμε δικαίωμα κατά μια έννοια.

Δεινόσαυρος
19/02/2016, 13:55
Άρα αυτά που έλεγες έπρεπε να ξέρεις αν και ποιούς ή πόσους προσβάλλουν αλλά να έχεις και τον τρόπο ή το θάρρος να τα εκστομίσεις. Γι' αυτό και σαν πραγματική άμεση δημοκρατρία ανέβασε και κατέβασε τους μεγαλύτερους πολιτικούς άνδρες της εποχής, που πήγαν μπροστά την πόλη.

Τον Τσίπρα περιγάφεις, ή τον Ανδρέα;

Cpt. Haddock
19/02/2016, 14:02
Γι' αυτό και σαν πραγματική άμεση δημοκρατρία ανέβασε και κατέβασε τους μεγαλύτερους πολιτικούς άνδρες της εποχής, που πήγαν μπροστά την πόλη.

Μιλαμε για την ιδια δημοκρατια που αποφασισε (και το έπραξε) να σφαξει τους κατοικους της Μήλου, ναι;

GFawkes
19/02/2016, 14:09
Τον Τσίπρα περιγάφεις, ή τον Ανδρέα;

Τον ΓΑΠ ρε.....
"τους μεγαλύτερους πολιτικούς άνδρες της εποχής"
γραφει αφου.

sniper
19/02/2016, 14:13
Μιλαμε για την ιδια δημοκρατια που αποφασισε (και το έπραξε) να σφαξει τους κατοικους της Μήλου, ναι;


Σιγά το μεγάλο νησί.

stam2
19/02/2016, 14:17
Μιλαμε για την ιδια δημοκρατια που αποφασισε (και το έπραξε) να σφαξει τους κατοικους της Μήλου, ναι;
και βέβαια. Η δημοκρατία της Αθήνας αφορά την Αθήνα. Και τα δικαιώματα των πολιτών της αφορούν τους ίδιους και όχι τους συμμάχους, ή εχθρούς της. Η ιστορία δεν έχει συναισθήματα. Ούτε η πολιτική. Ποιός είναι ο σκοπός της αναφοράς σου αυτής? Δεν κατάλαβα...



Lol τώρα κατάλαβα τι λέτε! Προσπαθούσα να βρώ ποιός είναι ο τατουατζης! Ενημερώθηκα! Stam να σου πω πώς στην Αρχαία αθηναϊκή Δημοκρατία που αναφέρεσαι είχαν δούλους, είχαν κλίκες και εξοριζαν ή εκτελούσαν πολλές φορές έχοντας λαδώσει. Δεν ήταν τόσο ρόδινα τα πράγματα! Ταυτόχρονα με τη δημοκρατία και τα όσα θετικα ίσως έχει νομιμοποίησαν και τη διαπλοκή. Δεν ήμασταν πρωτοπόροι παραδόξως μας είχαν προλάβει Αιγύπτιοι και φοίνικες αλλά εμείς την κάναμε δικαίωμα κατά μια έννοια.

Skylaros δεν είπα ότι ήταν ρόδινα τα πράγματα. Τουναντίον, για λιθοβολισμό μίλησα και για εξορία, για να μην πούμε και για ένα σωρό άλλα... Και εννοείται πως είχαν δούλους όπως έχουμε κι εμείς σήμερα. Μόνο που τότε ήταν ειλικρινείς και όχι υποκριτές όπως σήμερα που δεν το παραδεχόμαστε.
Για τους Αιγύπτιους που πίστευαν στον βασιλιά θεό και μπροστά του όλοι ήταν απλά σκουπίδια, νο κόμμεντ, μάλλον κάπου μπερδέυτηκες, ενώ οι φοίνικες, είναι από μόνοι τους ένας μύθος των καιρών μας, μαζί και το "αλφάβητό" τους...

τεσπα, ας μην γίνω λόγος να εκτραπεί η συζήτηση από τον Σφακιανάκη....

kostaspetrou
19/02/2016, 14:22
Μιλαμε για την ιδια δημοκρατια που αποφασισε (και το έπραξε) να σφαξει τους κατοικους της Μήλου, ναι;
Λάθη και ενίοτε αδιακαιολόγητες θανατώσεις γίνονται σε κάθε πολίτευμα.
Πάντως για την εποχή της (όταν ταυτόχρονα άλλοι λαοί έκαναν ανθρωποθυσίες και ήταν ελέω θεού μοναρχίες) η αθηναϊκή δημοκρατία έδινε τη δυνατότητα σε μεγαλύτερο ποσοστό πολιτών να εκφραστεί αλλά και να συμμετάσχει στη διακυβέρνηση.

sniper
19/02/2016, 14:24
Λάθη και ενίοτε αδιακαιολόγητες θανατώσεις γίνονται σε κάθε πολίτευμα.
Πάντως για την εποχή της (όταν ταυτόχρονα άλλοι λαοί έκαναν ανθρωποθυσίες και ήταν ελέω θεού μοναρχίες) η αθηναϊκή δημοκρατία έδινε τη δυνατότητα σε μεγαλύτερο ποσοστό πολιτών να εκφραστεί αλλά και να συμμετάσχει στη διακυβέρνηση.


Τον μΠαίρναν και λίγο αλλά κι αυτό στα πλαίσια του Fair Play...

kostaspetrou
19/02/2016, 14:32
Τον μΠαίρναν και λίγο αλλά κι αυτό στα πλαίσια του Fair Play...

Μπαϊσέξουαλ και μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις.
Δες τί συνέβαινε με τις αμιγώς λούγκρες:

Οι «Νόμοι» του Σόλωνα (βιβλίο 5, κεφάλαιο 5, άρθρο 332), είναι αρκετά σαφείς για τις συνέπειες που έχει κάποιος Αθηναίος αν συνάψει σχέση με άντρα:

Αν τις Αθηναίος εταιρήση, με έξεστω αυτω των εννέα αρχόντων γενέσθαι, μηδέ ιερωσύνην ιερώσασθαι, μηδέ συνδικήσαι τω δήμω, μηδέ αρχήν αρχέτω μηδεμιάν, μήτε ενδημον, μήτε υπερόριον, μήτε κληρωτήν, μήτε χειροτονητήν, μηδέ επικυρήκειαν αποστελλέσθω, μηδέ γνώμην λεγέτω, μηδέ εις τα δημοτελή ιερά εισίτω, μηδέ εν ταις κοιναίς σταφονοφορίες σταφανούσθω, μηδέ εντός των της αγοράς περιρραντηριων πορευέσθω.
Εάν δε ταύτα τις ποιή,καταγνωσθέντως αυτού εταιρείν, θανάτω ζημιούσθω.

Δηλαδή, αν κάποιος Αθηναίος συνάψει (ομοφυλοφιλική) σχέση με κάποιον άλλο:

* Δεν του επιτρέπεται να γίνει μέλος των 9 αρχόντων.
* Δεν του επιτρέπεται να εκλεγεί ιερέας.
* Δεν του επιτρέπεται να είναι συνήγορος του λαού.
* Δεν του επιτρέπεται να ασκήσει κάποια εξουσία, εντός η εκτός της χώρας, κληρωτή ή χειροτονητή.
* Δεν του επιτρέπεται να σταλεί ως κήρυκας πολέμου.
* Δεν του επιτρέπεται να εκθέσει τη γνώμη του.
* Δεν του επιτρέπεται να μπει στους δημόσιους ναούς.
* Δεν του επιτρέπεται να στεφανωθεί στις δημόσιες στεφανοφορίες.
* Δεν του επιτρέπεται να παίρνει μέρος στους περιπάτους που γίνονται στην αγορά.
* Όποιος λοιπόν (πολίτης) έχει καταδικαστεί ως ερωτικός σύντροφος, αλλά ενεργήσει αντίθετα με τις διατάξεις του νόμου, να τιμωρείται με θάνατο.

Cpt. Haddock
19/02/2016, 14:37
Mλκ μου έχετε πολύ πλακα εσεις οι αρχαιολάγνοι. Ολα τα βλεπετε όπως σας βολεύουν.

:lol:

Και κατα βαση ζειτε κολλημένοι σε παρελθόντα που έχουν φτασει σε εμας εξιδανικευμένα.

dimmie_72
19/02/2016, 14:38
Εάν δε ταύτα τις ποιή,καταγνωσθέντως αυτού εταιρείν, θανάτω ζημιούσθω.



Πω πω, φαντάσου λέει τι Π@@@@@@@@@ΤΣΑ έπεφτε για να βγάλουν τόσο αυστηρό νόμο! :eek:

Δεινόσαυρος
19/02/2016, 14:39
Ού, και τα εφάρμοζαν αυτά, ξέρεις....

Αχαχαχαχαχαχα!

bulmont
19/02/2016, 14:43
Σιγά το μεγάλο νησί.


Συμφωνεί κι' η Μαρία σ' αυτό.............




352534

Δεινόσαυρος
19/02/2016, 14:44
Και κατα βαση ζειτε κολλημένοι σε παρελθόντα που έχουν φτασει σε εμας εξιδανικευμένα.

Και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από ξένους που κοίταγαν τα συμφέροντα τους οφείλουμε να προσθέσουμε:

Αμερικάνους σκλαβοκτήτες
Γερμανούς φυλετιστές
Εγγλέζους που έψαχναν να στηρίξουν την Αυτοκρατορία τους έναντι Τούρκων και Ρώσσων , α ναι, και fond of a bit Hellenizing, όσο νάναι...

Δεινόσαυρος
19/02/2016, 14:47
ἐπισταμένους πρὸς εἰδότας ὅτι δίκαια μὲν ἐν τῷ ἀνθρωπείῳ λόγῳ ἀπὸ τῆς ἴσης ἀνάγκης κρίνεται, δυνατὰ δὲ οἱ προύχοντες πράσσουσι καὶ οἱ ἀσθενεῖς ξυγχωροῦσιν.

Η απόλυτη περιγραφή κάθε πολιτικής μέσα σε μια μόνο πρόταση.

Ήταν κάτι αρχι-τσογλανάκια οι τυπάδες....

Πορευθείτε αναλόγως.