PDA

View Full Version : δίσκοι φρένων



tntyliss
19/02/2016, 13:28
Στην προσπάθεια μου να διορθώσω το θέμα που είχα με το στραβό στεφάνι μου μπροστά, ανακάλυψα ότι ο ένας δίσκος των φρένων είναι πολύ πιο λεπτός από τον άλλο και σε απαλό παρατεταμένο φρενάρισμα τρίζουν με ρυθμό. Τι μπορεί να το προκάλεσε και, μπορεί αυτό να κάνει την ρόδα να γυρίσει στραβά?(δεξιά αριστερά).
Α.... και μια που το ανάφερα, έβαλα καινούριο στεφάνι και ακτίνες και ακόμα πάει πέρα δώθε. ακόμα δεν άλλαξα το λάστιχο φυσικά αλλά δεν είμαι αισιόδοξος.
Τα φώτα σας, γιατί θα με τρελάνει αυτή η ρόδα.

stam2
19/02/2016, 13:42
Στην προσπάθεια μου να διορθώσω το θέμα που είχα με το στραβό στεφάνι μου μπροστά, ανακάλυψα ότι ο ένας δίσκος των φρένων είναι πολύ πιο λεπτός από τον άλλο και σε απαλό παρατεταμένο φρενάρισμα τρίζουν με ρυθμό. Τι μπορεί να το προκάλεσε και, μπορεί αυτό να κάνει την ρόδα να γυρίσει στραβά?(δεξιά αριστερά).
Α.... και μια που το ανάφερα, έβαλα καινούριο στεφάνι και ακτίνες και ακόμα πάει πέρα δώθε. ακόμα δεν άλλαξα το λάστιχο φυσικά αλλά δεν είμαι αισιόδοξος.
Τα φώτα σας, γιατί θα με τρελάνει αυτή η ρόδα.

ανόμοια φθορά μεταξύ δίσκων υποδηλώνει ότι μία από τις δύο δαγκάνες δεν δούλευε σωστά. Το πιθανότερο να ήταν κολλημένη με αποτέλεσμα τα πιστόνια της να μην έχουν καλή επαναφορά και να τρώνε τον ένα δίσκο πιο γρήγορα από τον άλλο.

tntyliss
19/02/2016, 15:53
λογικό, μπορεί η διαφορά στο βάρος τους να προκαλέσει αστάθεια σε ολόκληρη την ρόδα? με την ρόδα στον αέρα πάει δεξιά-αριστερά, οκ, το λάστιχο είναι χάλια θα δείξει καλύτερα μόλις το αλλάξω, μπορεί όμως να φταίνε οι δίσκοι?

gefr
17/03/2016, 11:08
Ερώτηση πρός όλους τους κινεζόφιλους:
Από δισκόπλακες για πίσω ρότορα, τί γνωρίζετε;
Μπορούν να μπούν μή πλευστοί σε 990;
Μάρκες; Braking, EBC, Barnett ??
Τιμές;

πυξιδας990
17/03/2016, 11:09
http://www.tsubossbrakeracing.com/site/index.php/contact-menu
για κανε ενα τηλ

DrIoannis
17/03/2016, 11:26
Καθάρισμα δαγκάνες και αν ο δίσκος είναι εκτός των ανοχών κατασκευαστή, αλλαγή.

Βίντεο για καθάρισμα δαγκάνες

https://www.youtube.com/watch?v=0sHQfnbf9t4

stam2
17/03/2016, 11:38
λογικό, μπορεί η διαφορά στο βάρος τους να προκαλέσει αστάθεια σε ολόκληρη την ρόδα? με την ρόδα στον αέρα πάει δεξιά-αριστερά, οκ, το λάστιχο είναι χάλια θα δείξει καλύτερα μόλις το αλλάξω, μπορεί όμως να φταίνε οι δίσκοι?

η απάντησή μου δεν αφορά στην αστάθεια, αλλά στην ερώτηση του τί μπορεί να προκάλεσε την ανομοιόμορφη φθορά.

σχετικά με την αστάθεια, αν η μοτοσυκλέτα έχει κάτσει καιρό πάνω στα λάστιχά της και χάσανε και αέρα, μπορεί να έχει "πάρει" ο σκελετός τους.
Θα έλεγα και για το στεφάνι αλλά είπες ότι το άλλαξες.
Η ακτινολόγηση είναι σωστή?
Επίσης, τα ρουλεμάν είναι οκ?
Σε τι χιλιόμετρα παρατηρείς το φαινόμενο, και περίγραψε σε παρακαλώ λίγο καλύτερα τα συμπτώματά του.

OldMan
17/03/2016, 13:07
μπορεί η διαφορά στο βάρος τους να προκαλέσει αστάθεια σε ολόκληρη την ρόδα?
Τότε τα μηχανακια που έχουν ένα δισκο θα έπρεπε να χορευουν καρσιλαμά..

tntyliss
19/03/2016, 15:34
το θέμα της αστάθειας λύθηκε. έδειξα εμπιστοσύνη σε λάθος άνθρωπο για την ακτινολόγιση. Το πήγα αλλού και επιτέλους πάει καλά. Και μάλλον δεν χρειαζόμουν καν καινουριο στεφάνι και ακτίνες... τζάμπα τα λεφτά που έδωσα. Αλλά καλά να πάθω.

gefr
26/03/2016, 09:16
http://www.tsubossbrakeracing.com/site/index.php/contact-menu
για κανε ενα τηλ

Ευχαριστώ, επικοινώνησα,
Μπροστινές δισκόπλακες 180€ το ζευγάρι, πλευστές μαργαρίτες, πίσω μαργαρίτες 45€.
Σε συζήτηση που έκανα μαζί τους μου ανέφεραν οτι οι δίσκοι τους είναι ανοξείδωτοι και κατασκευάζονται από αυτούς.
Μάλλον θα τους δοκιμάσω όταν έρθει η ώρα, ειδικά τους μπροστινούς, αφού ρωτήσω αν έχουν και την εσοχή για το δισκάκι του ABS.
Γειά χαρά.

Christos ktm R
26/03/2016, 15:30
tntyliss για πες γιατι ενδιαφερομαι κ εγω να πλεξω ζαντες tubelless ποιος εκανε τελικα την καλη δουλεια?εχουμε γεμισει απατεωνες που τους τα σκαμε.....κ μετα τον κινεζο

tntyliss
28/03/2016, 08:12
tntyliss για πες γιατι ενδιαφερομαι κ εγω να πλεξω ζαντες tubelless ποιος εκανε τελικα την καλη δουλεια?εχουμε γεμισει απατεωνες που τους τα σκαμε.....κ μετα τον κινεζο

Εγω είμαι στην Κύπρο, άμα σε βολεύει να σου πώ...:)

Christos ktm R
28/03/2016, 13:18
μου πεφτει πολυ μακρια..:(