PDA

View Full Version : XTX 660 δεν παιρνει μπρος.



teo24
21/02/2016, 15:46
Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα xtx του 2006 με 18.000kmh.Προχθες πηγα να το παρω για μια βολτα μην μεινω απο μπαταρια αλλα δυστηχως δεν πηρε.Παταει μιζα μια χαρα αλλα αναβοσβηνει το λαμπακι του μοτερ και αναψε και κωδικος 19.Error Number 19 : Sidestand sensor error - DIAG mode 20
Κοιταξα με οργανο την βαλβιδα κι ηταν οk.Την αντλια την ακουω που δουλευει οποτε ειπα να δω για σπινθηρα.Εβαλα ενα αλλο μπουζι στην πιπα και το γειωσα αλλα δεν ειδα σπινθηρα.Βαζω δοκιμαστικο στον πολλαπλασιαστη και ειχα ρευμα και στη εισοδο αλλα και στην επιστροφη,καπου εκει εκαψα και την ασφαλεια ignition.Αλλαζω μια ασφαλεια παταω μιζα και τσουπ πηρε μπρος.Μεχρι να κανω τον σταυρο μου ξαναεσβησε και φυσικα δεν ξαναπηρε.Εβγαλα την μπαταρια την φορτισα και ξεκινησα αλλιως τωρα,εβγαλα το μπλοκο μοτερ του συναγερμου,εχω αποσυνδεσει και γεφυρωση την βαλβιδα του σταντ και παταω μιζα εεε παλι δεν παιρνει και εβγαλε κωδικο 19 παλι και σπινθηρα δεν βλεπω.

Τι δεν καταλαβαινω?Ελεγα να αλλαξω πολλαπλασιαστη αλλα ειναι???Ελεγχετε????

Επισης τις 2 τελευταιες φορες που την κινησα εφυγα απο Ν.Ιωνια και στο υψος της Λενορμαν εκει που πηγαινα με 70 χιλιομετρα εσβησε χωρις διακοπες. Την αλλη με αφησε πιο νωρις.Εκανα δεξια και πατα πατα μιζα πηρε μπρος.:(

Μανολης67
21/02/2016, 18:47
Φυσικα όχι πολλαπλασιαστή, σε πρώτη φάση βραχυκυκυκλωσε τον ρελέ του πλαγιοστάτη,

alexzafeir
21/02/2016, 19:02
Χωρις να ειμαι ειδικός ...απλα απο μια εμπειρία απο παρομοια συμπτώματα....
Μηπως το επλυνες με πιεστικό; υπαρχει η περιπτωση να πηρε νερο καποια φυσά ή και να έχει ξεκουμπωθει, το λεω γιατι φιλος το επαθε με v strom μετα απο πλυσιμο...

teo24
21/02/2016, 19:12
Mανωλη την εχω γεφυρωση,το γραφω στο πρωτο ποστ.Αlex την ειχα πλυνει πριν κανα 4 μηνο σε βενζιναδικο τελευταια φορα.Αυριο λεω να κανω εναν ελεγχο σε ολες μα ολες τις πριζες.

alexzafeir
21/02/2016, 19:16
Mανωλη την εχω γεφυρωση,το γραφω στο πρωτο ποστ.Αlex την ειχα πλυνει πριν κανα 4 μηνο σε βενζιναδικο τελευταια φορα.Αυριο λεω να κανω εναν ελεγχο σε ολες μα ολες τις πριζες.

Την επλυνες και μετα δεν την κινησες; αν ναι ειναι πιθανο....

Μανολης67
21/02/2016, 19:20
Την επλυνες και μετα δεν την κινησες; αν ναι ειναι πιθανο....

Σωστά, πάντως ειναι ακριβώς ο πολλαπλασιαστής, δεν αξίζει να τον αλλάξεις χωρίς να εισαι 100% σίγουρος.

toyar
21/02/2016, 19:25
δοκιμασε με αλλο κλειδι
αν δεν..... βγαλε κανα πενταλεπτο τον πολο της μπαταριας να κανει reset

teo24
21/02/2016, 19:50
Eχει κινηθει η μηχανη 3-4 φορες απο τοτε και στις 2 τελευταιες εκανε και τα σβησηματα που λεω.Κλειδια τα δοκιμασα ολα μεχρι και το κοκκινο αλλα απ οτι ξερω δεν θα εσβηνε το led immobilizer ,ενω σβηνει.Χωρις μπαταρια ηταν 1 ολοκληρη μερα που την εβγαλα για φορτιση.

Μανολης67
21/02/2016, 19:51
Σπρει επαφών και δώσε......
ακόμη είπες ότι έχεις συναγερμό..δεν πας και μια βόλτα και εκεί που τον εγκατεστησαν.?
Εγω γενικα ειμαι κατά των πολύπλοκων συναγερμών, προτιμώ απλούς, η λουκέτα-συναγερμοί,
Είμαι και επαρχία βέβαια...

teo24
21/02/2016, 20:00
Αυριο ειναι στο προγραμα το σπρευ,Τον συναγερμο εγω τον εχω βαλει ηταν η δουλεια μου.

teo24
22/02/2016, 11:20
Δεν την γλιτωνω την YAMAHA.Εβγαλα πλαστικα,ντεποζιτα και οτι αλλο χρειαζοταν και περασα ολες μα ολες τις φισες σπρευ αν και ολες ηταν πεντακαθαρες.Δεν νομιζω πως μπορω να κανω κατι αλλο στο σπιτι....

teo24
07/04/2016, 17:35
Τελικα εγκεφαλος ειναι....:cry:

taisteal
07/04/2016, 17:43
Τελικα εγκεφαλος ειναι....:cry:

Πρωτη φορα ακουω προβλημα στον εγκεφαλο σε 660.
Πως βγηκε αυτο το πορισμα;
Θα τον αντικαταστησεις,και με τι κοστος;;

George_Sp
07/04/2016, 17:48
Eχει κινηθει η μηχανη 3-4 φορες απο τοτε και στις 2 τελευταιες εκανε και τα σβησηματα που λεω.Κλειδια τα δοκιμασα ολα μεχρι και το κοκκινο αλλα απ οτι ξερω δεν θα εσβηνε το led immobilizer ,ενω σβηνει.Χωρις μπαταρια ηταν 1 ολοκληρη μερα που την εβγαλα για φορτιση.

το πρόβλημα δημιουργήθηκε πριν τη φόρτιση της μπαταρίας?

teo24
07/04/2016, 18:15
Aπ οτι εχω δει στο νετ εχουνε καποιο θεματακι αυτοι οι εγκεφαλοι τουλαχιστον στο MT 03 αν θυμαμαι καλα.550 ευρω καινουριος και 150 αν επισκευαστει.
Γιωργο υπηρχε το προβλημα και πριν την φορτιση,μου αδειασε η μπαταρια και απο την ακινησια και απ την προσπαθεια να το βαλω μπρος με τοσες μιζιες.

George_Sp
07/04/2016, 18:19
150 είναι πολλά για επισκευή αν και εφόσον του τον πας στο χέρι.
Αν το μαστόρι είναι καλό με ένα 100άρικο είναι αρκετά καλό μεροκάματο.

teo24
07/04/2016, 18:23
Την εχω στον μαστορα την μηχανη,κι αυτος αλλου θα τον παει απ οσο ξερω,

George_Sp
07/04/2016, 18:28
Την εχω στον μαστορα την μηχανη,κι αυτος αλλου θα τον παει απ οσο ξερω,

α οκ. θα βγαλουν και οι 2. αλλά αν για τη δουλειά σου δώσει εγγύηση ο μάστορας που έχεις τη μηχανή και αναλάβει και το ξεκούμπωνε κούμπωνε, να πάει τον εγκέφαλο κλπ όλα οκ.
προφανώς να ζητήσεις γραπτώς και μια ελάχιστη εγγύηση καλής λειτουργίας στην επισκευή. Αν είναι σοβαρός τεχνικός θα σου δώσει ελάχιστο ένα 6μηνο.

teo24
07/04/2016, 18:31
Την εψαξα οσο μπορεσα μονος κι αφου εφτασα σ'αδιεξοδο την φορτωσα και την πηγα.Τον ξερω χρονια τον μαστορα και θελω να πιστευω πως δεν θα εχω καποιο προβλημα μαζι του.Θα δειξει φιλε μου...