PDA

View Full Version : Άλυτο ηλεκτρολογικό πρόβλημα σε K1300s. Το Ντουί ήταν



peter86
22/02/2016, 14:48
Καλημέρα σε όλοι την κοινότητα του forum.

Έχει περάσει αρκετός καιρός από το τελευταίο μου Post στο forum. Eπανερχομαι με ένα πρόβλημα που με ταλαιπωρεί εδώ και περίπου 8 μήνες.

Πλέον είμαι κάτοχος ενός πορτοκαλί K1300S του ΄09 για περίπου 1,5 χρόνο. Χλμ μοτο αυτή την στιγμή 44,500 χλμ.
Μέτα από πολύ σκέψη και πολύ κράξιμο φίλων πρώτο μου ευρωπαικό μηχανάκι με ότι και αν σημαίνει αυτό (δεν υπάρχει λόγος να αναλυθεί εδώ).

Μιας και το post mou θα είναι σιγουρα μεγάλο, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για αυτό!

Εχουμε και λέμε:

Εδώ και περίπου 7-8 μήνες εχω το εξής πρόβλημα. Η μοτοσυκλέτα μετά τα 150-160 km/h (και μόνο εκει )παύει να λειτουργεί τα αριστερά φλας (μπροστά και πίσω) και ταυτόχρονα βγαινει η ένδειξη LAMPF! στην οθόνη.

Όταν γίνει αυτό, το πρόβλημα παραμένει σε οποιαδήποτε ταχύτητα και αν κινηθεις , και για όσα χλμ η μοτο είναι σε λειτουργια . Με το που σβήσεις την μοτο από τον κεντρικο διακοπτη (όχι από το kill switch- εκεί το πρόβλημα πaραμένει) και την ξανά ανάψεις το πρόβλημα ως δια μαγείας εξαφανίζεται και η λειτουργία των φλας επανερχεται στο κανονικό. Αν πάλι ανεβεις στα 150+++ , πάλι τα ίδια........

Το μηχανάκι μέχρι στιγμής και λόγω περιοχής πηγαίνει στον Παναγιώτοπουλο.

Αντιμετώπιση μέχρι στιγμής.

Το πρόβλημα έχει γίνει πλέον γνωστο στα κεντρικά της motarrad hellas , και στα κεντρικα της bmw motarrad Γερμανιας.

H πρωτη ασχολήθηκε ελαφρώς στην αρχή και μετά τα άφησε όλα στον Παναγιωτόπουλο αγνοωντας τα οποια παραπονα έχω κάνει σχετικά με το πως με αντιμετωπίζουν , η μεν δεύτερη (η επικοινωνια μας είναι μεσω mail ) moy απάντησε ευχαριστώντας με που επικοινωνησα μαζί τους αλλά απο εκεί και πέρα δεν πήρα καμία άλλη απάντηση παρ'όλο που τους έχω πρήξει στα mails.

Συνοψιζοντας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ συμφωνα με την δική μου εμπερια στον τομέα του AFTER SALES.

Oποτε πορεύομαι με τον Παναγιωτοπουλο ο οποιος και προφανώς exei οδηγιες απο έξωτερικο.

Μέχρι στιγμής εχουμε κάνει τα εξής :
(πόλλα από αυτά είναι απότελεσμα της ενδειξης του υπολογιστη της BMW κατά το check του εγκεφαλου της μοτο ο οποίος δίνει πιθανές λύσεις και όχι ΤΗΝ λύση - ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ πολλά από τα παρακάτω ανταλλακτικά τα βγάζανε από άλλα Κ που βρίσκονταν για συντήρηση κτλ. μιας και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά εδώ και δεν Μπορεί να τα στείλει εδώ η BMW (ΤΡΑΓΙΚΟ??????)
:nono::nono:

1. Αλλαγή αριστερού διακοπτη τιμονιού (3 φορές)
2. Λύσιμο μοτό , ελεγχος καλωδίωσης , αλλαγή καλωδιωσης φλας αριστερου καθρέφτη.
3. Άπειρoi έλεγχοι στον εγκέφαλο.
4. Αλλαγή στο ''εγκεφαλάκι'' που βρίσκεται κάτω από την τιμονόπλακα και διαχειρίζεται την λειτουργία των διακοπτων (δεν ξέρω την ονομασια του)
5. Δοκιμή με αλλή μονάδα ΖFE από άλλη μοτό.
6. Δοκιμη με αλλό εγκέφαλο ψεκασμού από αλλή μοτό.
7. Με έβαλαν να βγάλω το μικρό υφασματινό μπρελοκ απο το κλειδι της μίζας γιατι ο στροβιλισμος μπορει να επηρεάζει (οδηγια BMW Γερμανίας) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
8. όλο και κάτι άλλο που έχω ξεχάσει μιας και το διάστημα είναι μεγάλο.

Εχετε κατι να μου προτείνετε????
Υπάρχει ηλεκτρολογος που ασχολείται με μοτο BMW ???? (Ολοι μας λιγο πολυ έχουμε θεματακια με τα ηλεκτρολογικα μας...τι διάολο...)
Πλέον είμαι σε απόγνωση οσον αφορά το θέμα και εχω ξενερώσει απίστευτα με την μοτό και την αδυναμία κατ'εμέ της BMW να υποστηριξει την μοτο. :whiteflag::whiteflag::whiteflag:

Μου είναι αδύνατον να καταλαβω εν έτει 2016 να μην μπορεί να βρεθεί μετά από τοση ταλαιπvρια η βλάβη. Να θες να το επισκευάσεις αλλά να μην μπορείς......
Υποψιν πως η μοτο όλο αυτό το διάστημα έχει μεινει πάνω απο 2 μήνες στο συνεργειο. Εξαιρετικα.....

Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας.

peter86
22/02/2016, 14:49
Αν το θέμα χρειάζεται μετακίνηση στα τεχνικά παρακαλώ να μεταφερθει!!!

Συγνώμη!!!

GFawkes
22/02/2016, 14:50
Δεν το ξερω καλα το μοτο σου
αλλα το παλιοτερο ειχε ενα ειδικο φλασερ που σε ταχυτητες ανω των 140-150 εσβηνε αυτοματα το φλας μετα απο καποια δευτερολεπτα.
(το δικο μου τουλαχιστον ετσι εκανε)

Δες στο κυκλωμα/μανιουαλ και καθαρισε αρχικα τα ποδαρακια στο ρελεδακι ή αν μπορεις αντικατεστησε.

peter86
22/02/2016, 14:54
ναι ξέρω πολυ καλα τι λές. Τσεκαρίστηκε το συγκεκριμμενο συστηματάκι το έχει και στο κ1300s. Aπλά δουλεύει ανεξαρτητα τα χλμ της μοτο αρκεί βέβαια να μην στρίψεις ,σε αυτη την περίπτωση παραμένει μόνιμα ανοικτο.

αν ήταν αυτό θα υπήρχε συνέχεια η βλάβη στην οθόνη φαντάζομαι και όχι μόνο στην περίπτωση που ξεπερνάω τα 150-160....

spyrakos35
22/02/2016, 14:58
Απευθυνσου στους bmw riders.....

Ειναι πολυ καλα παιδια και γνωστες

peter86
22/02/2016, 15:08
το εχω κάνει ήδη Σπύρο!!!!!!!!!!!!!!
:beer:
δεν βλάπτει καμιά ιδέα παραπάνω.
Και σε αυτούς πάντως μέχρι στιγμής τους φαίνεται πολύ κουλό.

Δεν έχει αναφερθεί σε κάνενα forum του εξωτερικού αντίστοιχο θέμα. Μεμονεμένα περιστατικά πάρα πολλα, αλλά όλα αυτά που έχω εγώ κανείς!!!!!!!!

Είναι επειδη τα έκραζα για αυτό, με τιμωρεί ο θεός τους....:moutza:

spyrakos35
22/02/2016, 15:13
Λαμπακι αλαξατε;


Μη γελατε, σοβαρα μιλαω

vaska
22/02/2016, 15:51
Λαμπακι αλαξατε;


Μη γελατε, σοβαρα μιλαω

Και το δικό μου μυαλό πρώτα εκεί πήγε. Πιθανά λόγω κραδασμών στην περιοχή των 160+ να χάνει την επαφή με το ντουί και να βλέπει το κανμπας καμμένη λάμπα. Μόλις κλείσεις τον διακόπτη και τον ξανα-ανοίξεις έχει κάνει ρεσέτ και ξαναμέτράει, το βρίσκει σωστό και δεν σου βγάζει πρόβλημα. Για ρίξε μια ματιά είτε στο λαμπάκι είτε στο ντουί

edit
με το kill switch απλά κόβεις την τροφοδοσία του κινητήρα, όλα τα υπόλοιπα κυκλώματα παραμένουν ενεργά, κλείνουν και ξανα-ανοίγουν μόνο από τον κεντρικό διακόπτη.

sapila racing
22/02/2016, 15:55
Εχω ενα καπως παρόμοιο πρόβλημα σε ενα SR500, το οποίο τελικά μάλλον είναι θέμα original φλασέρ σε συνδυασμό με τον μηχανισμό αυτόματου cancel που έχει το σύστημα.
Το πρόβλημα είναι και σε εμένα στα αριστερά φλας μπρός/πίσω.

Στο SR μου σταματημενο και σβηστό αναβουν όλα κανονικά την πρώτη φορά. Αν όμως έχεις αναψει ήδη αριστερό φλάς μια φορά, την δεύτερη φορά που θα προσπαθήσεις δεν ανάβει.
Αν πας στιγμιαία τον διακόπτη προς το δεξί φλάς χωρίς καν να προλάβει να ανάψει σχεδόν και μετά αριστερά τότε ανάβουν τα αριστερλά φλάς κανονικά.
Άλλαξα διακόπτη 2 φορές (2 δισφορετικούς) , και original φλασέρ αλλες 2 (2 διαφορετικά), έλεγξα όλα τα καλώδια φίσες, γειώσεις κλπ.

Οταν τελικά έβαλα ιμιτασιόν φτηνιάρικο φλασέρ με 2 ακροδέκτες μόνο αντί για 3 το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Βέβαια με αυτό οταν ανεβαίνουν οι στροφές τα φλάς αναβοσβήνουν τόσο γρήγορα που δεν φαίνονται.

Τελικά θα το ξανααλλάξω σε καποια φάση με το original και θα συνεχίσω το κόλπο που περιέγραψα πιο πάνω... για αριστερό πρώτα λίγο το δεξί, χωρίς πολλές φορές καν να προλάβει να ανάψει και τσακ, δουλεύει και το αριστερό.


Ισως καταργώντας τον μηχανισμό αυτόματου cancel ησυχάσεις.

sapila racing
22/02/2016, 15:58
Λαμπακι αλαξατε;


Μη γελατε, σοβαρα μιλαω


Και το δικό μου μυαλό πρώτα εκεί πήγε. Πιθανά λόγω κραδασμών στην περιοχή των 160+ να χάνει την επαφή με το ντουί και να βλέπει το κανμπας καμμένη λάμπα. Μόλις κλείσεις τον διακόπτη και τον ξανα-ανοίξεις έχει κάνει ρεσέτ και ξαναμέτράει, το βρίσκει σωστό και δεν σου βγάζει πρόβλημα. Για ρίξε μια ματιά είτε στο λαμπάκι είτε στο ντουί

edit
με το kill switch απλά κόβεις την τροφοδοσία του κινητήρα, όλα τα υπόλοιπα κυκλώματα παραμένουν ενεργά, κλείνουν και ξανα-ανοίγουν μόνο από τον κεντρικό διακόπτη.

Πολύ καλές ιδέες. Ειδικά το θέμα ντουί/λαμπακι.

Μήπως έχετε καμμια ιδέα και για το SR500?
Επίσης έχω κατι θεματακια με τα φωτα του Pantah...δεν σβήνουν, μενουν τα πορείας συνέχεια αναμμένα.
Μαλλον καποιος του είπε οτι είναι τελευταίο μοντέλο! :lol:

vaska
22/02/2016, 16:12
Πολύ καλές ιδέες. Ειδικά το θέμα ντουί/λαμπακι.

Μήπως έχετε καμμια ιδέα και για το SR500?
Επίσης έχω κατι θεματακια με τα φωτα του Pantah...δεν σβήνουν, μενουν τα πορείας συνέχεια αναμμένα.
Μαλλον καποιος του είπε οτι είναι τελευταίο μοντέλο! :lol:


Για το Pantah 3 τινά μπορεί να συμβαίνουν
α) Τα πορείας τα χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής σαν ενδεικτικό φόρτισης, μόλις σβήσουν σημαίνει δεν έχεις καθόλου μπαταρία, αντιθέτως όταν είναι αναμμένα σημαίνει μπαταρία φορτισμένη.
β) Ιταλικό μοτόρι με Ιταλό καλλιτέχνη στα ηλεκτρολογικά δεν αποκλείεται να έχει ανακαλύψει το "αέναο" περίπου δλδ σαν την εφεύρεση "Ζωγράφου"
γ) Απλά καταναλώνει τα περισσεύματα ενέργειας που παρήχθησαν κατά την βόλτα - πίστα για να φέρει όλα τα συστήματα σε ισορροπία.

Διαλέγεις και παίρνεις
:tooth::tooth:

spyrakos35
22/02/2016, 17:31
Ισως καταργώντας τον μηχανισμό αυτόματου cancel ησυχάσεις.

όπως κατάλαβες, εφαρμόζουμε το νόμο "πονάει χέρι, κόψει χέρι" :lol:



Πολύ καλές ιδέες. Ειδικά το θέμα ντουί/λαμπακι.

Μήπως έχετε καμμια ιδέα και για το SR500?


ναι ρε, είδαμε και σας τους μαστοράτζες που του αλλουνού μόνο που δεν του είπατε να κατεβάσει το μοτέρ για τις διακοπές που έκανε και τελικά ήθελε λίγο wd40 στο διακόπτη του σταντ.... :cry:




Επίσης έχω κατι θεματακια με τα φωτα του Pantah...δεν σβήνουν, μενουν τα πορείας συνέχεια αναμμένα.
Μαλλον καποιος του είπε οτι είναι τελευταίο μοντέλο! :lol:

πόσο μπροστά αυτό το pantah ρπστμ..... :lol:

ionized
22/02/2016, 17:35
Ειχα παρομοιο προβλημα στο τδμ,πανω απο τα 40-50 οταν εστριβα το τιμονι ελαφρα αναβε το δεξι φλας
λυση?αντικατασταση φλασακιου και λαμπακιου,ειχε παρει μεντα απο επιτοπια πτωση και βραχυκυλωνε
ελπιζω να ειναι κατι τοσο απλο :)

buckley
22/02/2016, 17:43
Πολύ καλές ιδέες. Ειδικά το θέμα ντουί/λαμπακι.

Μήπως έχετε καμμια ιδέα και για το SR500?
Επίσης έχω κατι θεματακια με τα φωτα του Pantah...δεν σβήνουν, μενουν τα πορείας συνέχεια αναμμένα.
Μαλλον καποιος του είπε οτι είναι τελευταίο μοντέλο! :lol:

Μπας και είχε μπει "ενισχυτής" από τον προηγούμενο ?

notakos600
22/02/2016, 19:14
Σε ανύποπτο χρόνο, όταν έφτιαχνα κάτι σε μια παλιά μοτοσυκλέτα,άλλαξα τρια διακοπτάκια νομίζοντας πως φταίνε αυτά.
Βασικά με το διακοπτάκι ήθελα να γειώνω ένα κύκλωμα.
Τελικά έφταιγε το σύστημα: βιδάκι στο πλαίσιο και καλωδιάκι γείωσης.
Γειώσεις έχεις ελέγξει διεξοδικά;

DrEvil
22/02/2016, 19:53
Εχω ενα καπως παρόμοιο πρόβλημα σε ενα SR500, το οποίο τελικά μάλλον είναι θέμα original φλασέρ σε συνδυασμό με τον μηχανισμό αυτόματου cancel που έχει το σύστημα.
Το πρόβλημα είναι και σε εμένα στα αριστερά φλας μπρός/πίσω.

Στο SR μου σταματημενο και σβηστό αναβουν όλα κανονικά την πρώτη φορά. Αν όμως έχεις αναψει ήδη αριστερό φλάς μια φορά, την δεύτερη φορά που θα προσπαθήσεις δεν ανάβει.
Αν πας στιγμιαία τον διακόπτη προς το δεξί φλάς χωρίς καν να προλάβει να ανάψει σχεδόν και μετά αριστερά τότε ανάβουν τα αριστερλά φλάς κανονικά.
Άλλαξα διακόπτη 2 φορές (2 δισφορετικούς) , και original φλασέρ αλλες 2 (2 διαφορετικά), έλεγξα όλα τα καλώδια φίσες, γειώσεις κλπ.
...

Κατι αντιστοιχο ειχα παθει στην χοντρη προσφατα.
Βεβαια, ειχε βροντηξει πριν κατω, καθως επεσε απο στο σταντ (παλι καλα που δεν πηρε και τον φιλαρακο, που δεν το ανοιξε καλα, μαζι της)
Ο υπαιτιος στην δικη μου περιπτωση, ηταν πως ειχε 'ανοιξει-ξεκουμπωσει' ελαχιστα ο διακοπτης των φλας (το εσωτερικο κοματι, στην περιπτωση μου λευκο πλαστικο).
Μετα απο 2-3 ανοιγματα και με την βοηθεια μιας super glue, λυθηκε το θεμα.

lookylook
22/02/2016, 20:01
στο πίσω φλας τι ενέργειες έγιναν;
Όταν σου αλλάξανε διακόπτη, προφανώς από άλλο κ1300, το πήρες βόλτα και το ξανάκανε ή απλά το κοίταξανε στον εγκέφαλο;

SHOOTER045
22/02/2016, 20:03
Λαμπακι αλαξατε;


Μη γελατε, σοβαρα μιλαω

Σε άσχετη φάση διπλή λάμπα stop-πορειας το ενα συρματάκι κόπηκε η αποκολλήθηκε και ακουμπούσε στην κάτω επαφή.
Και το μηχανάκι έπαθε κοκομπλοκο.
Δυο φορές το είχαμε λύσει όλο αλλαξαμε και δοκιμασαμε σχεδόν τα πάντα.
Στο τέλος αλλάξαμε λαμμπες και έστρωσε...

peter86
22/02/2016, 20:16
Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.
Ελπίζω μέσω του θέματος μου να βρει λύση και ο sapila (με ένα σμπάρο 2 τριγώνια.....)

όσον αφορά το θέμα λαμπάκι / ντουί είναι η αλήθεια πως δεν έχει αλλαχτεί τπτ από τα 2.
Εξηγηστε μου όμως κάτι, είναι δυνατόν , σε περιπτωση που φταίει ο συνδυασμός λαμπας / ντουι να εμφανίζεται το πρόβλημα μονο σε αυτή την φαση????

Δλδ με όλες τις λακκούβες και του κραδασμούς που δεχεται η μοτο, αποφασίζει να εμφανιστεί το πρόβλημα μονο στα 160km/h????
Δεν μπορώ να το πιστέψω αλλά το τσεκάρω και αυτό.

κάτι το οποίο δεν έχει επίσης τσεκαριστεί και μου το πρότειναν από το bmwbikers.gr είναι ο συναγερμος, που παρ'ότι μαμα μπορεί να δημιουργει προβλήματα.

όσον αφορά το πίσω φλας έχει τσεκαριστεί η καλωδιωση του και βρέθηκε οκ.

Vaska τα K έχουν μονάδα ZFE (μη χέσω..) και όχι canbas....

peter86
22/02/2016, 20:21
οι διακόπτες που αλλάχτηκαν ήταν όλοι καινουργιοι (τουλάχιστον 2 από τους 3 καθώς του είδα στην συσκευασία τους)

Οποιοδήποτε τσεκ έχει γίνει είναι καθοδον , πάντα δλδ μετά απο κάθε μια αλλαγή που κανουμε το κάνω βόλτα.
Ετσι και αλλιώς ο εγκέφαλος δεν δείχνει τπτ μετά από καποια αλλαγή καθως η μοτό έχει σβήσει και άρα οπως είπα στο αρχικο post σβήνει και η ένδειξη προβλήματος στην οθόνη- εγκέφαλο της μοτό.

Pan (dvs)
22/02/2016, 20:26
Βαλε σε ενα απο τα δυο λαμπα led,αν δεν στο βγαζει σαν βλαβη.

lookylook
22/02/2016, 20:28
αυτό που είναι περίεργο είναι ότι χάνεις και τα δύο φλας. Και μπροστά και πίσω

lookylook
22/02/2016, 20:30
Λογικά αν ήταν μια επαφή σε κάποιο ντουί-λάμπα θα έχανες μόνο το ένα. Είμαι σίγουρος πως αν βγάλεις την μία λάμπα θα βγαίνει στο ταμπλό η ίδια ενδειξη αλλά το άλλο φλας θα λειτουργεί. δεν μπορεί να καίγεται θεωρητικά ένα φλας και η bmw να αποφασίζει να μην έχεις κανένα!! Εστω και ένα που αναβοσβήνει γρήγορα θα το είχες. Σαν γρήγορη λύση άλλαξε τα αριστερά με τα δεξιά (και τα ντουί που είναι μέσα στους καθρέφτες. Τα πίσω στις φωτογραφίες φαίνεται να ταιριάζουν). Ετσι θα δεις αν το πρόβλημα είναι στα φλας ή στο κύκλωμα

peter86
22/02/2016, 20:42
πολύ σωστή παρατήρηση. θα κάνω αυτή την τράμπα αύριο για να δω αν θα υπάρξει κάτι περίεργο.
Αποκλείεται και πάλι να έχει σχέση το ντουί /λαμπάκι μιας και το πρόβλημα εμφανιζεται και στο μπρόστα και στο πίσω ταυτόχρονα αλλά και πάλι θα το δω οπως έιπα.

Οσόν αφορά την λάμπα led , πως πιστεύεις ότι αυτή η αλλαγή θα βοήθαγε???

lookylook
22/02/2016, 20:58
με την ευκαιρία να βάζεις και wd40 στα καλωδιάκια και στα ντουί, να ξύσεις τις λάμπες στα σημεία επαφής κλπ κλπ..Και να προσέχεις στις δοκιμές με τα 150++

catmaster
22/02/2016, 21:35
Vaska τα K έχουν μονάδα ZFE (μη χέσω..) και όχι canbas....

νομίζω πως τα Κ έχουν Zfe, Bms-K, Abs και i-cluster modules που συνδέονται μεταξύ τους + την μονάδα του μαμά συναγερμου (νομίζω Dwa το λένε)

όλα αυτά επικοινωνούν μέσω can πρωτόκολλου εποικοινωνίας ... (can-bus είναι τα καλώδια επί της ουσίας η συνδεσμολογία )

όταν σου άλλαξαν την μονάδα Zfe ήσουν παρών ;;

vaska
23/02/2016, 07:22
Όπως το λέει ο Άκης, κανμπας είναι ο τρόπος σύνδεσης κι επικοινωνίας των περιφεριακων με την κεντρική μονάδα ελέγχου. Μπορεί κάλλιστα να υπάρχει μισό κομμένο καλώδιο πίσω από το ντουι και στα πολλά να συντονίζει και να δείχνει διακοπή. Γιατί δεν αλλάζεις όλο το φλας να δεις συμπεριφορά? Αφού έτσι κι αλλιώς ψαχτα πάτε.

Pan (dvs)
23/02/2016, 07:42
πολύ σωστή παρατήρηση. θα κάνω αυτή την τράμπα αύριο για να δω αν θα υπάρξει κάτι περίεργο.
Αποκλείεται και πάλι να έχει σχέση το ντουί /λαμπάκι μιας και το πρόβλημα εμφανιζεται και στο μπρόστα και στο πίσω ταυτόχρονα αλλά και πάλι θα το δω οπως έιπα.

Οσόν αφορά την λάμπα led , πως πιστεύεις ότι αυτή η αλλαγή θα βοήθαγε???

Oταν εχεις αποκλεισει σχεδον τα παντα και δεν εχεις αλλες επιλογες το κανεις και αυτο.

leftos
23/02/2016, 09:19
Αλλαξε λαμπα ντουι τα ηλεκτρολογικα μετα απο καποιο σημειο δεν εχουν λογικη μπορει να ειναι οτιδηποτε ασημαντο σημαντικο!

peter86
23/02/2016, 13:02
νομίζω πως τα Κ έχουν Zfe, Bms-K, Abs και i-cluster modules που συνδέονται μεταξύ τους + την μονάδα του μαμά συναγερμου (νομίζω Dwa το λένε)

όλα αυτά επικοινωνούν μέσω can πρωτόκολλου εποικοινωνίας ... (can-bus είναι τα καλώδια επί της ουσίας η συνδεσμολογία )

όταν σου άλλαξαν την μονάδα Zfe ήσουν παρών ;;

ζήτω συγνώμη gia το canbus, νόμιζα πως ήταν μονάδα αντίστοιχη με την zfe
Ναι ήμουν παρών.
βρίσκεται μέσα από το αριστέρο fairing.

Μαλιστά επειδή το πήραμε από αλλο υγιές (μεχρι στιγμης....:beer:) και με τον ίδιο εξοπλισμό k1300s έκανε σχέδον 30 λεπτά ρυθμίσεις με την μοτό στον εγκέφαλο (αφού την έβαλε στο δικό μου).

peter86
23/02/2016, 13:10
μιας και μόλις γύρισα από τον Παναγιωτόπουλο, λάμπα και ντουί έγινε τσεκ αρχικά (μπρος - πίσω) , όπως αντίστοιχα είχε ελεγχθεί και ο συναγερμός (απόσυνδεση του - δεν το θυμόμουν, έγινε τον πρώτο μήνα)

Θα ρίξω μια ματιά τώρα και στην περίπτωση της led λάμπας (μπρος και πίσω) πραγματικά εξακολουθεί να μου φαίνεται απίθανο. Κ γιατί άλλωστε να μην την είχε βάλει εξαρχής η bmw?

Βασικά η μοτό αρχικά δούλευε μια χαρά, ξαφνικά είδε ότι οι δουλειες πάνε καλά και άρχισε να ζητάει led??? Na πω ότι τα καίει αβέρτα να το καταλάβω, αλλά τώρα???

peter86
23/02/2016, 13:17
ξέχασα το σημαντικότερο, την πέμπτη θα πάω πάλι bmw για να αλλάξουμε όλο τον αριστερό καθρέφτη (λογικά πάλι από άλλο k1300s Που θα βρίσκεται έκει).....
Κάτι από οτι φαίνεται δεν τους πάει καλά με τον καθρέφτη (η μοτό έχει φλας στον καθρέφτη).

Αλήθεια πως σας φαίνεται το γεγονός ότι δοκιμάζουμε ανταλλακτικά από aλλα μηχανάκια??? Πρώτη φόρα μου συναντώ κάτι τέτοιο σε εξουσιοδοτημένο , πόσο μάλλον όταν κουβαλάς και το ονομα bmw. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο , αλλά από την άλλη καταλαβαίνω (μέχρι ένα σημείο) την κατάσταση που επικρατεί γενικότερα στην χώρα......

vaska
23/02/2016, 13:41
ξέχασα το σημαντικότερο, την πέμπτη θα πάω πάλι bmw για να αλλάξουμε όλο τον αριστερό καθρέφτη (λογικά πάλι από άλλο k1300s Που θα βρίσκεται έκει).....
Κάτι από οτι φαίνεται δεν τους πάει καλά με τον καθρέφτη (η μοτό έχει φλας στον καθρέφτη).

Αλήθεια πως σας φαίνεται το γεγονός ότι δοκιμάζουμε ανταλλακτικά από aλλα μηχανάκια??? Πρώτη φόρα μου συναντώ κάτι τέτοιο σε εξουσιοδοτημένο , πόσο μάλλον όταν κουβαλάς και το ονομα bmw. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο , αλλά από την άλλη καταλαβαίνω (μέχρι ένα σημείο) την κατάσταση που επικρατεί γενικότερα στην χώρα......

Ας μην το κουβεντιάσουμε αυτό τώρα, πάντως θα ήθελα να είμαι από μια μεριά την ώρα που θα έρθει ο ιδιοκτήτης της μοτό που έχει γίνει δωρητής.

foogr01
23/02/2016, 13:43
ξέχασα το σημαντικότερο, την πέμπτη θα πάω πάλι bmw για να αλλάξουμε όλο τον αριστερό καθρέφτη (λογικά πάλι από άλλο k1300s Που θα βρίσκεται έκει).....
Κάτι από οτι φαίνεται δεν τους πάει καλά με τον καθρέφτη (η μοτό έχει φλας στον καθρέφτη).

Αλήθεια πως σας φαίνεται το γεγονός ότι δοκιμάζουμε ανταλλακτικά από aλλα μηχανάκια??? Πρώτη φόρα μου συναντώ κάτι τέτοιο σε εξουσιοδοτημένο , πόσο μάλλον όταν κουβαλάς και το ονομα bmw. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο , αλλά από την άλλη καταλαβαίνω (μέχρι ένα σημείο) την κατάσταση που επικρατεί γενικότερα στην χώρα......


Πρόσεξε μην κολλήσει το δικό σου τα άλλα μηχανάκια :lol:
















Πολλά είναι απαράδεκτα σ' αυτό το "κράτος"... Όσον αφορά τις αλλαξοκολλιές στα ανταλλακτικά, αφού ήσουν κι εσύ παρόν, θα μπορούσες να αρνηθείς να βγάλουν ανταλλακτικό από μοτό άλλου και να το βάλουν στο δικό σου για δοκιμή. Aλλά θες κι εσύ να βγάλεις άκρη με το πρόβλημά σου, και ορθώς! Εφόσον ξέρουν τι κάνουν, και ακούγεται ότι το συνεργείο εκεί είναι εντάξει και με Σ κεφαλαίο, και απλά θέλουν να κάνουν τη διάγνωση για να μείνεις κι εσύ ευχαριστημένος, μακάρι να βγει άκρη και να λυθεί το θέμα σου! Δεν το δικαιολογώ και ούτε κι εμένα μ' αρέσει. Αν ήταν να πάρουν από το δικό μου μηχανάκι θα ήθελα να έχω ενημερωθεί πρώτα και να αποφασίσω εγώ. Αν βέβαια εμπιστεύομαι τον μηχανικό που το πάω δε θα είχα θέμα.
Εύχομαι σύντομα να μας ποστάρεις καλά νέα :beer:

Pan (dvs)
23/02/2016, 13:43
μιας και μόλις γύρισα από τον Παναγιωτόπουλο, λάμπα και ντουί έγινε τσεκ αρχικά (μπρος - πίσω) , όπως αντίστοιχα είχε ελεγχθεί και ο συναγερμός (απόσυνδεση του - δεν το θυμόμουν, έγινε τον πρώτο μήνα)

Θα ρίξω μια ματιά τώρα και στην περίπτωση της led λάμπας (μπρος και πίσω) πραγματικά εξακολουθεί να μου φαίνεται απίθανο. Κ γιατί άλλωστε να μην την είχε βάλει εξαρχής η bmw?

Βασικά η μοτό αρχικά δούλευε μια χαρά, ξαφνικά είδε ότι οι δουλειες πάνε καλά και άρχισε να ζητάει led??? Na πω ότι τα καίει αβέρτα να το καταλάβω, αλλά τώρα???

Μην το ψαχνεις λογικα πλεον.Η λυση θα ερθει πιθανοτατα απο μια μαλακια πυ θα κανεις.Αλλο ας πουμε ρευμα τραβαει η μια λαμπα,αλλο η αλλη.

lookylook
23/02/2016, 14:55
εγώ πάντως επιμένω να κάνετε την αλλαγή αριστερά-δεξιά στα "σπλάχνα" των φλας. Έτσι θα ξέρετε τι κοιτάτε..Αν το πρόβλημα είναι από το φλας μέχρι τον διακόπτη ή από τον διακόπτη μέχρι τον εγκέφαλο. Πάντως το ότι απενεργοποιούνται και τα δύο φλας είναι λίγο περίεργο. Ο εγκέφαλος του Κ κόβει το ρεύμα στο κομμάτι του κυκλώματος που θα διαπιστώσει υπέρταση (καθώς το k1300s δεν έχει ασφάλεια για να την κάψει). Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό κάποια κακιά επαφή ( ίσως στη φίσα του κεντρικού κυκλώματος που συναντα τη φίσα του αριστερού διακόπτη και συντονίζει σε πάνω από 160++ και τότε κάνει κακή επαφή; ) που δημιουργεί υπέρταση και κόβει το ρεύμα σε όλο το κύκλωμα του αριστερού φλας. Ισως καθρέφτης που πιέζει κάτι σε μεγάλες ταχύτητες..Ας πούμε δοκίμασες αν στο κάνει με κλειστό καθρέφτη..; Επίσης στο κάνει κάθε φορά ή που και που;

MG-KTiNoS
23/02/2016, 14:59
πούλα το δεν υπάρχει γιατριά... θα χαλάσει πάλι....

(λυπάμαι που σου το λέω...)
:(

dimmie_72
23/02/2016, 16:10
Δεν θα πω δεν πιστεύω,
πάντως δεν μάρεσε η απάντηση της BMW Motorrad.
Διατηρώ και επιφυλάξεις μήπως δεν είχε περιγραφεί σωστά το πρόβλημα.


Πάντως,
ασχέτως φίλε μου αν μένεις χωρίς μηχανή
η υπομονή και επιμονή της επιχείρησης Παναγιωτόπουλου
και πιθανόν και Σφακιανάκη
θέτουν τα standards γι αυτή τη Χώρα και τη BMW.

Ούτε φαντάζεσαι τι μπορεί να συνέβαινε αν υπήρχε παρόμοιο πρόβλημα σε RSV4 η Capo 1200 :lol:




καλύτερα μη ρωτάς και άφησε τον Παναγιωτόπουλο να το σκεφτεί,
ξέρεις...
απαντάνε και σύντροχοι που δεν ξέρουν ότι το canbus δεν έχει καν ασφάλειες
και μπορεί νακούσεις πολλά παρακάτω



:bawl:

lykourgi
23/02/2016, 16:26
δεν μάρεσε η απάντηση της BMW Motorrad.
Μα γιατί;


7. Με έβαλαν να βγάλω το μικρό υφασματινό μπρελοκ απο το κλειδι της μίζας γιατι ο στροβιλισμος μπορει να επηρεάζει (οδηγια BMW Γερμανίας) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο κατασκευαστής ξέρει πάντα περισσότερα.






:giggle:

AUFGEBRACHT
23/02/2016, 18:14
Εγώ πάλι θα πρότεινα να κάνεις τον κόπο και να απευθυνθείς και αλλού εκτός από τον Παναγιωτόπουλο...

vaska
23/02/2016, 19:33
Θέλω να βάλω μια ιστορία που έχει γραφτεί σε άλλο φλόρουμ, έχει να κάνει με BMW αλλά δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τον γράφοντα γιατί το φόρουμ έκλεισε. Θεωρώ πάντως τον εαυτόν μου πολύ τυχερό που πρόλαβε και την διάβασε και μάλιστα την κοπιάρισα κιόλας γιατί βγάζει απίστευτο γέλιο αλλά και θυμό για την αντιμετώπιση που τυγχάνουν όσοι φουκαράδες μπλέκουν με την προπέλα.
Δεν ξερω, προσανατολίζομαι να την βάλω σε δικό της θρεντ (ας μου πουν οι μοντς τι να κάνω) και αν μας γίνει παρατήρηση να την βγάλουμε, αξίζει τον κόπο πιστέψτε με.

Pan (dvs)
23/02/2016, 19:44
Θέλω να βάλω μια ιστορία που έχει γραφτεί σε άλλο φλόρουμ, έχει να κάνει με BMW αλλά δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τον γράφοντα γιατί το φόρουμ έκλεισε. Θεωρώ πάντως τον εαυτόν μου πολύ τυχερό που πρόλαβε και την διάβασε και μάλιστα την κοπιάρισα κιόλας γιατί βγάζει απίστευτο γέλιο αλλά και θυμό για την αντιμετώπιση που τυγχάνουν όσοι φουκαράδες μπλέκουν με την προπέλα.
Δεν ξερω, προσανατολίζομαι να την βάλω σε δικό της θρεντ (ας μου πουν οι μοντς τι να κάνω) και αν μας γίνει παρατήρηση να την βγάλουμε, αξίζει τον κόπο πιστέψτε με.

Αν αφορα bmw σιγουρα θα την βαλουνε στα ανεκδοτα.:D

peter86
24/02/2016, 08:23
εγώ πάντως επιμένω να κάνετε την αλλαγή αριστερά-δεξιά στα "σπλάχνα" των φλας. Έτσι θα ξέρετε τι κοιτάτε..Αν το πρόβλημα είναι από το φλας μέχρι τον διακόπτη ή από τον διακόπτη μέχρι τον εγκέφαλο. Πάντως το ότι απενεργοποιούνται και τα δύο φλας είναι λίγο περίεργο. Ο εγκέφαλος του Κ κόβει το ρεύμα στο κομμάτι του κυκλώματος που θα διαπιστώσει υπέρταση (καθώς το k1300s δεν έχει ασφάλεια για να την κάψει). Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό κάποια κακιά επαφή ( ίσως στη φίσα του κεντρικού κυκλώματος που συναντα τη φίσα του αριστερού διακόπτη και συντονίζει σε πάνω από 160++ και τότε κάνει κακή επαφή; ) που δημιουργεί υπέρταση και κόβει το ρεύμα σε όλο το κύκλωμα του αριστερού φλας. Ισως καθρέφτης που πιέζει κάτι σε μεγάλες ταχύτητες..Ας πούμε δοκίμασες αν στο κάνει με κλειστό καθρέφτη..; Επίσης στο κάνει κάθε φορά ή που και που;

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου, δεν έχει γίνει ποτέ δοκίμη (τουλάχιστον από εμένα) με κλειστό τον καθρέφτη.
Θα γίνει άμεσα και αυτό....
το κάνει κάθε φορα και μόνο στην περιοχή των 150-160 χλμ. Μπορεί κάποιες φορές να το κάνει καθυστερήμενα και να πεις ''βρε λες?'" αλλά πάλι:moutza:, ενω κάποιες φορές θα το κάνει στα μπαμ.
Επίσης αναφέρω ότι είτε πιάσω αυτά τα χλμ. με 6 χαλαρά είτε με 2α και ''σπασμένος'' ένα και το αυτό....
:moutza:

thanks για την ιδέα με τον κλειστό καθρέφτη :beer:

peter86
24/02/2016, 08:27
πούλα το δεν υπάρχει γιατριά... θα χαλάσει πάλι....

(λυπάμαι που σου το λέω...)
:(

να πεις οτι δεν εχω σκεφτεί?? τι ήθελα να μπλέξω με ευρωπη?? τα έλεγα δεν τα έλεγα...Αλλα από παλιότερα έλεγα πως αν επαιρνα ευρωπαικο θα ήταν μονο η σειρά Κ της bmw...
έχω αρχίσει και καλοβλέπω ένα vfr 1200, αλλά η αλήθεια έιναι ότι κάθε φορά που ανεβαίνω στο K άσχετα από το τι κάνει το αριστερό φλας δεν θέλω να κατέβω..
το μηχανάκι έχει πολλά να μου δώσει ακόμα και για αυτό ειναι που το παλέυω τόσο πολυ και έχω πρήξει τοσο μα τοσο κόσμο.....

peter86
24/02/2016, 08:38
Δεν θα πω δεν πιστεύω,
πάντως δεν μάρεσε η απάντηση της BMW Motorrad.
Διατηρώ και επιφυλάξεις μήπως δεν είχε περιγραφεί σωστά το πρόβλημα.


Πάντως,
ασχέτως φίλε μου αν μένεις χωρίς μηχανή
η υπομονή και επιμονή της επιχείρησης Παναγιωτόπουλου
και πιθανόν και Σφακιανάκη
θέτουν τα standards γι αυτή τη Χώρα και τη BMW.

Ούτε φαντάζεσαι τι μπορεί να συνέβαινε αν υπήρχε παρόμοιο πρόβλημα σε RSV4 η Capo 1200 :lol:




καλύτερα μη ρωτάς και άφησε τον Παναγιωτόπουλο να το σκεφτεί,
ξέρεις...
απαντάνε και σύντροχοι που δεν ξέρουν ότι το canbus δεν έχει καν ασφάλειες
και μπορεί νακούσεις πολλά παρακάτω



:bawl:



Για ποια απάντηση αναφέρεσαι από ολές?? Για το μπρελόκ?? κατάλαβα σωστα??
Και οταν λες bmw motorrad εννοείς hellas ή Γερμανίας??? Γιατί μιλάω και με τις 2 μόνο που πλέον μιλάω μόνο εγώ....Κάνεις τους δεν μου μιλάει πια, ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Η αλήθεια είναι ότι η αντιμετώπιση από τα παιδιά στον Παναγιωτοπουλό είναι πάρα πολύ καλή (με Σάκη και Παναγιώτη έχω πάρε δωσε κυρίως για όσους γνωρίζουν) - ίσως να με βρίζουν από μέσα τους που με βλέπουν ξανά και ξάνα αλλά είπαμε γουστάρω την μοτο μου και τους πρήζω όλους (τέρμα το πήρα απόφαση)-

Νομίζω πως ο Παναγιωτοπουλός ως ''γιατρός'' που είναι και το αναγνωρίζω , δεν μπορεί να κάνει κατι παραπάνω στα σύγχρονα ηλεκτρονικά που ιδίως της bmw είναι τόσο μα τόσο πολύπλοκα - ευαίσθητα (τα gs 1200 ψάχνονται αρκετά και αυτά με τα ηλεκτρονικά τους)

Μέχρι στιγμης όσοι απαντάνε νομίζω ότι ξέρουν ότι το σύστημα δεν έχει ασφάλειες (ακόμα και εγώ το γνώριζα) αλλά πραγματικά πείτε μου , πόσα πιο απλά θα μπορούσαν να ηταν τα πράγματα αν υπήρχαν απλές και ωραίες ασφάλειες (δεν ξέρω αν στην περίπτωση μου θα βοήθαγε) ??????

peter86
24/02/2016, 08:50
Εγώ πάλι θα πρότεινα να κάνεις τον κόπο και να απευθυνθείς και αλλού εκτός από τον Παναγιωτόπουλο...

Μου έχει γίνει πρόταση για τον γνωστό ηλεκτρολόγο στην Νεα Ιωνία.

Πρώτον δεν θέλω να ξεκινήσουμε αυτη την στιγμή από την αρχή

και δεύτερον (πείτε με υπεβολικό και κουλό) πραγματικά επείδη το μηχανάκι το έχω στην κυριολέξια αγρατζούνιστο και σε άψογη κατάσταση τρέμω κάθε φορά που μπαίνει βγαίνει κάτι (fairing κτλ.) μην γίνει η στραβή. Με τον Παναγιωτοπουλο έχω ξεκαθαριστει από την αρχή, ότι επείδη η μοτό είναι οπως είναι και εγώ είμαι ψείρας - άρρωστος θέλω προσοχή στο τι μπάινει - βγαίνει, που το ακουμπάμε κτλ. και ότι σε περιπτωση χτυπηματος κτλ. να ξέρει ότι θα υπάρξει θέμα!!!!!!
(λογικα δεν θα είμαι ο πρώτος που τα λεει αυτά.). Είναι ίσως μέχρι να γίνει η πρώτη μαλακία και να ζητώ να το επαναφερόυν στην αρχική του κατάσταση.... Θα δείξει

Αλλου νομίζω πως δεν θα βγάλω άκρη.......
Αν έχετε καποιον που να είναι ''ποιοτικότατος'' σε αυτό το κομμάτι , κάθως οπως και εσείς έχω δει τις άπειρες τσαπατσουλιές δίχως να μπορώ να βγάλω άρη μετά, παρακαλώ να μου τον προτείνετε.
Η ΣΤΡΑΒΗ παντού μπορεί αν γίνει, αλλά πιστεύω να με καταλαβαίνετε τι εννοώ

peter86
26/02/2016, 19:58
Λοιπόν έχουμε νεώτερα από το μέτωπο κάθως λόγο χρόνου πέρασα σήμερα από τον Π.

Δοκιμάσαμε με άλλο καθρέφτη οπώς είχα πει. Στην βόλτα που το έκανα δεν μου εμφάνισε το παραμικρό (προφανώς έπιασα τα προαπαίτουμενα χλμ για να εμφανιστεί το πρόβλημα, άντε και λίγο παραπάνω χεχε:nono:).

Τι να πω τυχαίο??? Ενώ με την καίνουργια καλωδίωση στον καθρέφτη υπήρχε θέμα , με άλλο καθρέφτη δεν... Ακόμα και τα παιδια στον Π. πλέον σηκώνουν τα χέρια ψηλά και μου λένε ότι η λύση μπορεί να έρθει από κάτι που φαίνεται πρακτικά χαζομάρα.

Άτιμα ηλεκτρολογικα.....

Παραγγείλαμε καινούργιο καθρέφτη , δευτέρα θα είναι εδώ και θα πάω να τον βάλουμε. Κόστος περίπου 200 € , αν και θα γίνει προσπάθεια να καλυφτεί από την bmw ως εγγύηση..... Σε πέριπτωση όμως που το πρόβλημα εμφανιστεί και έχει πληρωθεί από εμένα , τα χρήματα θα επιστραφούν, όπως έιχε γίνει και με άλλα ανταλλακτικά που δοκιμάσαμε.

Αύριο πάντως που θα βγω άτα θα τσεκάρω αν το πρόβλημα εμφανίζεται με κλειστό καθρέφτη και ας είναι πάνω ο ''ελατωματικός'' .

To be continue......:a014::a014:

peter86
28/02/2016, 22:06
Mετά την χτεσινή μου εξόρμηση , παρατηρήθηκε το εξής περίεργο...
Ενώ στο πήγαινε το πρόβλημα εμφανιζόταν σταθερά όπως σας έχω περιγράψει (δοκίμασα και με κλειστό καθρέφτη , αλλά πάλι τα ίδια), στο έλα (αργά Σάββατο βράδυ η εθνική πραγματικά είναι άδεια), και ενώ κινούμαι με ταχύτητες έως 20 χλμ παραπάνω από την ταχύτητα αναφοράς δεν το παρουσίασε. Φανταστείτε για μία απόσταση απο ευθεία Θήβας μέχρι και την Μαλακάσα ερχόμουν συνέχεια με αριστερό φλας ανοικτό(μου φάνηκε μαγικό, χαχα...:rockon::rockon::rockon:) . Ωστόσο σε επιτάχύνση πάνω από αυτά τα χλμ το πρόβλημα εμφανιστήκε.

Ήταν η πρώτη φόρα μετά από τόσο καιρό που δεν εμφανίστηκε με την μία.
Τι να πω... Να έχει κάποια σχέση ότι την παρασκευή βγάλαμε - βάλαμε τον καθρέφτη????

Πολύ φοβάμαι ότι τσάμπα θα κάνουμε αλλαγή σε νέο καθρέφτη και ότι απλά ήταν τυχαίο το γεγονος ότι δεν εμφανίστηκε......:a13::a13::a13::a13:

stynikop
29/02/2016, 19:35
Απεναντίας, ο καθρέφτης φαίνεται να έχει το πρόβλημα με αυτό που λες! Εγώ αυτό καταλαβαίνω, με το που τον ανοιξες/έκλεισε/αντικατέστησες με άλλον, το φαινόμενο αλλάζει ταχύτητα αναφοράς ή συχνότητα...

Ελπίζω να σε λυτρώσει ο καινούριος!

peter86
06/04/2016, 21:44
Καλησπέρα σε όλους σας.

ο καθρέφτης που τέλικα ήταν να αλλαχτεί αντί να έρθει σε 3 μέρες ήρθε σε περίπου 3 βδομάδες....:a26::a26::a26::a26:

Anyway, δουλειά δεν κάναμε όυτε με αυτή την αλλαγή :ZZZ::ZZZ::ZZZ:
Αυτό όμως που συνεβη είναι ότι μετά από ψάξιμο στα OEM parts της BMW είδα ότι στον καινούργιο καθρέφτη δεν περιλαμβανεται το ντουί της λάμπας ( παρόλο που στις πρώτες μου επισκέψεις για το συγκεκριμμένο πρόβλημα είχα ενημερωθεί ότι έγινε τσεκ στο ντουί - λάμπα).

Σαν τελική αλλαγή αλλάξαμε το ντουί της λάμπας και μαντέψτε...............................................:beer::beer::beer::beer::beer::beer: Problem solved!!!!!!!!!!!!!
Eίτε με τον καινούργιο καθρέφτη είτε με τον παλιό το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε.
προφανώς και πήρα πίσω τα λεφτά του καθρέφτη (by the way πλήρωσα 50% λόγω good will της BMW δλδ 92 €).


Για το ντουί δεν πλήρωσα τπτ (νομίζω στοιχίζει γύρω στα 15€)
Παρόλο που τελικά βρήκαμε την λυση, αισθάνομαι αρκετά νευριασμένος καθως φτάσαμε κοντά τους 10 μήνες, αλλάζοντας πάρα μα πάρα πολλά ανταλλακτικά αρκετά μεγαλής αξίας, ενώ από οτι φαίνεται δεν κοιτάξαμε τα πιο απλά.....
Στην ουσία σαν να χάσαμε κάτι μεσα στο σπίτι μας, και εμείς να το ψάχνουμε σε άλλη πόλη........


Tα σχόλια δικά σας....

lykourgi
06/04/2016, 21:49
Παρόλο που τελικά βρήκαμε την λυση, αισθάνομαι αρκετά νευριασμένος καθως φτάσαμε κοντά τους 10 μήνες, αλλάζοντας πάρα μα πάρα πολλά ανταλλακτικά αρκετά μεγαλής αξίας, ενώ από οτι φαίνεται δεν κοιτάξαμε τα πιο απλά.....
Στην ουσία σαν να χάσαμε κάτι μεσα στο σπίτι μας, και εμείς να το ψάχνουμε σε άλλη πόλη........


Tα σχόλια δικά σας....
Θες και σχόλια; Τα είπες και μόνος σου.
Μάθημα για το μέλλον.

Κάνε καμιά βόλτα να ευχαριστηθείς το μηχανάκι σου τώρα.

Lioulios
06/04/2016, 21:56
καλοτυχο να ναι

teogtp
06/04/2016, 21:57
Καλησπέρα σε όλους σας.

ο καθρέφτης που τέλικα ήταν να αλλαχτεί αντί να έρθει σε 3 μέρες ήρθε σε περίπου 3 βδομάδες....:a26::a26::a26::a26:

Anyway, δουλειά δεν κάναμε όυτε με αυτή την αλλαγή :ZZZ::ZZZ::ZZZ:
Αυτό όμως που συνεβη είναι ότι μετά από ψάξιμο στα OEM parts της BMW είδα ότι στον καινούργιο καθρέφτη δεν περιλαμβανεται το ντουί της λάμπας ( παρόλο που στις πρώτες μου επισκέψεις για το συγκεκριμμένο πρόβλημα είχα ενημερωθεί ότι έγινε τσεκ στο ντουί - λάμπα).

Σαν τελική αλλαγή αλλάξαμε το ντουί της λάμπας και μαντέψτε...............................................:beer::beer::beer::beer::beer::beer: Problem solved!!!!!!!!!!!!!
Eίτε με τον καινούργιο καθρέφτη είτε με τον παλιό το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε.
προφανώς και πήρα πίσω τα λεφτά του καθρέφτη (by the way πλήρωσα 50% λόγω good will της BMW δλδ 92 €).


Για το ντουί δεν πλήρωσα τπτ (νομίζω στοιχίζει γύρω στα 15€)
Παρόλο που τελικά βρήκαμε την λυση, αισθάνομαι αρκετά νευριασμένος καθως φτάσαμε κοντά τους 10 μήνες, αλλάζοντας πάρα μα πάρα πολλά ανταλλακτικά αρκετά μεγαλής αξίας, ενώ από οτι φαίνεται δεν κοιτάξαμε τα πιο απλά.....
Στην ουσία σαν να χάσαμε κάτι μεσα στο σπίτι μας, και εμείς να το ψάχνουμε σε άλλη πόλη........


Tα σχόλια δικά σας....

Και οτι ημουν ετοιμος να σου προτεινω τον φορτιστη του Ktinoy (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148790&p=2733048&viewfull=1#post2733048):D..........τσακ! Problem solved!
Κοιτα να ευχαριστηθεις το μηχανακι σου τωρα.:beer:

taisteal
06/04/2016, 23:16
Ας ειναι το τελευταιο προβλημα
Καλες βολτες τωρα


:beer::beer:

amyroukai
06/04/2016, 23:40
Και αν πήρε τόσο να βρεθεί λύση σε ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στο σέρβις... Εμ...

Τέλος καλό, όλα καλά.

vaska
07/04/2016, 01:23
Καλησπέρα σε όλους σας.

...............

Tα σχόλια δικά σας....

Τα σχόλιά μου είναι 2


α) όλα καλά αφού βρέθηκε η βλάβη

β) ΤΙ ΓΑΜΑΤΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΣΤΣ μόλις στο 8 ποστ και είχα βρει την αιτία.

Τα σχόλιά μου δεν πάνε απαραίτητα με αυτή τη σειρά, μπορεί χαλαρά το β να γίνει α :bawl::bawl:

virus
07/04/2016, 05:04
παλι καλα που βρεθηκε η βλαβη. να την χαρεις την μηχανη σου :beer:


για τον απανου δεν αμφιβαλω ΚΑΘΟΛΟΥ, εχει bmw επισης :lol:

zopas
07/04/2016, 07:28
BMW rules..ευχομαι ναναι και το τελευταιο...

spyrakos35
07/04/2016, 07:50
Ειπε ο πατρινος υδραυλικος....
β) ΤΙ ΓΑΜΑΤΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΣΤΣ μόλις στο 8 ποστ και είχα βρει την αιτία.


Παπαρια μαντολες.....

Εγω τα ειχα πει πρωτος (ποστ 7 που εκανες παραθεση στο 8) και μετα βγηκαν οι πανσοφοι παντογνωστες να κραξουν....

Αντε γατακια

vaska
07/04/2016, 08:29
Παπαρια μαντολες.....

Εγω τα ειχα πει πρωτος (ποστ 7 που εκανες παραθεση στο 8) και μετα βγηκαν οι πανσοφοι παντογνωστες να κραξουν....

Αντε γατακια


χαχαχαχα πιωμένος είσαι ρε και κάνεις παράθεση σε λάθος άτομο??

Αλλά άμα είναι adv ο αναβάτης.........

spyrakos35
07/04/2016, 09:41
χαχαχαχα πιωμένος είσαι ρε και κάνεις παράθεση σε λάθος άτομο??

Αλλά άμα είναι adv ο αναβάτης.........

Νταξ τωρα;

:lol:

sapila racing
07/04/2016, 11:12
Κρίμα που ταλαιπωρήθηκες τόσο για ενα ντουί!!

Τώρα τουλάχιστον ησύχασες. Καλές βόλτες! :beer:

buckley
07/04/2016, 12:50
Ειπε ο πατρινος υδραυλικος....
β) ΤΙ ΓΑΜΑΤΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΣΤΣ μόλις στο 8 ποστ και είχα βρει την αιτία.


Παπαρια μαντολες.....

Εγω τα ειχα πει πρωτος (ποστ 7 που εκανες παραθεση στο 8) και μετα βγηκαν οι πανσοφοι παντογνωστες να κραξουν....

Αντε γατακια

Παλιός καλός Σπυράκος και είχα ανησυχήσει τον τελευταίο καιρό λες και σε είχαν ευνουχίσει ένα πράμα (μεταφορικά πάντα ε).
Καλές βόλτες στον άνθρωπο τώρα που άνοιξε ο καιρός παρ' όλο που δεν ξέρω γιατί πιστεύω ότι μετά από αυτή την ταλαιπωρία μπορεί να κοιτάξει προς Ιαπωνία μεριά ...

vaska
07/04/2016, 13:38
Παλιός καλός Σπυράκος και είχα ανησυχήσει τον τελευταίο καιρό λες και σε είχαν ευνουχίσει ένα πράμα (μεταφορικά πάντα ε).
Καλές βόλτες στον άνθρωπο τώρα που άνοιξε ο καιρός παρ' όλο που δεν ξέρω γιατί πιστεύω ότι μετά από αυτή την ταλαιπωρία μπορεί να κοιτάξει προς Ιαπωνία μεριά ...


Βρε τον αφήνω να χαίρεται αλλά παπάκια μάστορας είναι. Αυτός μίλησε για λαμπάκι, ο μόνος που ανέφερε το ντουί είναι ο υποφαινόμενος και μάλιστα έκανε και ανάλυση του πως και του γιατί.
Αλλά είπαμε να μην κακοκαρδίζουμε τον 35άρη, βγάζει που και που καμία καλή βόλτα, μην τα πάρει κράνα και δεν ξαναποστάρει. Ικανός είναι να τις πηγαίνει μόνος του και να χαμογελάει μέσα από το κράνος ο μοναχοφάης.

:p

spyrakos35
07/04/2016, 14:17
Βρε τον αφήνω να χαίρεται αλλά παπάκια μάστορας είναι. Αυτός μίλησε για λαμπάκι, ο μόνος που ανέφερε το ντουί είναι ο υποφαινόμενος και μάλιστα έκανε και ανάλυση του πως και του γιατί.
Αλλά είπαμε να μην κακοκαρδίζουμε τον 35άρη, βγάζει που και που καμία καλή βόλτα, μην τα πάρει κράνα και δεν ξαναποστάρει.

:p

Τραβα φτιαξε καμμια βρυση ωρε που μας κανεις και χαρη....
Σιγα μη στειλεις και βιογραφικο στην μπεμβε γερμανιας για αρχιηλεκτρολογος να ουμ

;)

Πετραν :beer:

buckley
07/04/2016, 14:33
Τραβα φτιαξε καμμια βρυση ωρε που μας κανεις και χαρη....
Σιγα μη στειλεις και βιογραφικο στην μπεμβε γερμανιας για αρχιηλεκτρολογος να ουμ

;)

Πετραν :beer:

Πες μου τώρα ότι είμαι εγώ ο Πετράν ρε παλιοκερατά που ήθελα να σε στηρίξω ,νισάφι πια Πετράν ο ένας Βαγγελάκο ο άλλος έλεος ρεεεεεεεεε.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145095&p=2731050&viewfull=1#post2731050
Για να μην πω και για τον κανονικό Βαγγέλα...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145095&p=2732970&viewfull=1#post2732970

spyrakos35
07/04/2016, 19:12
Ο ιδιοκτητης του μπεμβε ειναι ο Πετραν ρε μαλλια

anavatis19
07/04/2016, 19:19
https://www.youtube.com/watch?v=hGuYH1xXqvw

buckley
07/04/2016, 19:51
Ο ιδιοκτητης του μπεμβε ειναι ο Πετραν ρε μαλλια

Μαλλιάς ρε καλά το είπες, ν' ακούνε και κάτι άλλοι ...
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Bladerunner
07/04/2016, 19:52
To πρόβλημα λύθηκε, οπότε...:wave2: