PDA

View Full Version : KTM RC8



iri1
23/02/2016, 06:01
Καλημέρα,

εδω και καιρο γλυκοκοιτάζω το ΚΤΜ RC8.......
Θα ήθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με ανεση-αξιοπιστια-καταναλωση-κοστος συντηρησης κτλ.
χρηση θα είναι κυριως βολτες....ευχαριστώ

giannis113
23/02/2016, 06:25
Ειναι κατασκευασμενο για ΠΙΣΤΑ. Και στο δρομο παει αλλα ειναι κατασκευασμενο για πιστα.

Η ανεση παει περιπατο μαζι με την καταναλωση,
Αξιοπιστια συντηρηση πανε μαζι..

Μηλαμε για αυτο;

352894

DrBig
23/02/2016, 07:55
Δεν το χω οδηγήσει, αλλά το χω κατσει και μου φάνηκε πιο ανθρώπινο από τα γιαπωνέζικα 1000ρια, αν εξαιρέσεις την σελλα κόντρα πλακε, που όμως φτιάχνεται.
Σημειωτέον ότι τα κλιπον είναι ρυθμιζομενα καθ ύψος.

cosgili
23/02/2016, 08:06
Είναι από τα πιο άνετα SS μαζί με το gixxer του 5. Αν εξαιρέσεις το on-off γκάζι του (πρόβλημα που διορθώνεται είτε με γκαζιέρα mx είτε από τη χαρτογραφηση), και τις εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες ειδικά από τη δεξιά μεριά όπου έιναι η ένωση των λαιμών, δεν θα σε προβληματίσει κάτι άλλο. Καλό γκάζι με τράβηγμα από χαμηλά, εξαιρετικά περιφερειακά (φρένα, αναρτήσεις), πανέμορφο και ξεχωριστό, και στα κατάλληλα χέρια στην πίστα κάνει παπάδες. Βέβαια το θεωρώ μηχανάκι που θα δυσκολέψει έναν άπειρο αναβάτη να μάθει να γυρνάει καλά, και αυτό λόγω της μεγάλης ροπής από χαμηλά (το high καραδοκεί ανα πάσα στιγμή), και λόγω του σκορτσαρίσματος στις χαμηλές στροφές. Είναι μηχανάκι που οδηγείται με φόρα και κρατά μεγάλη ταχύτητα μέσα στη στροφή.
Μεγάλο μείον η πολύ υψηλή κατανάλωση όταν το πιέζεις... Το έχω 5 χρόνια με χρήση σχεδόν αποκλειστικά πίστας και δεν έχει βγάλει κιχ, με εξαίρεση το μαγνητικό σένσορα του κοντέρ στον μπροστά τροχό.

Για ότι άλλο θες στην διάθεσή σου.:wave2:

DrBig
23/02/2016, 08:08
Είναι από τα πιο άνετα SS μαζί με το gixxer του 5. Αν εξαιρέσεις το on-off γκάζι του (πρόβλημα που διορθώνεται είτε με γκαζιέρα mx είτε από τη χαρτογραφηση), και τις εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες ειδικά από τη δεξιά μεριά όπου έιναι η ένωση των λαιμών, δεν θα σε προβληματίσει κάτι άλλο. Καλό γκάζι με τράβηγμα από χαμηλά, εξαιρετικά περιφερειακά (φρένα, αναρτήσεις), πανέμορφο και ξεχωριστό, και στα κατάλληλα χέρια στην πίστα κάνει παπάδες. Βέβαια το θεωρώ μηχανάκι που θα δυσκολέψει έναν άπειρο αναβάτη να μάθει να γυρνάει καλά, και αυτό λόγω της μεγάλης ροπής από χαμηλά (το high καραδοκεί ανα πάσα στιγμή), και λόγω του σκορτσαρίσματος στις χαμηλές στροφές. Είναι μηχανάκι που οδηγείται με φόρα και κρατά μεγάλη ταχύτητα μέσα στη στροφή.
Μεγάλο μείον η πολύ υψηλή κατανάλωση όταν το πιέζεις... Το έχω 5 χρόνια με χρήση σχεδόν αποκλειστικά πίστας και δεν έχει βγάλει κιχ, με εξαίρεση το μαγνητικό σένσορα του κοντέρ στον μπροστά τροχό.

Για ότι άλλο θες στην διάθεσή σου.:wave2:

Οι υψηλές θερμοκρασιες έχουν να κάνουν με την μαμα εξάτμιση, με ολοσωμη η και τις δύο;

spyrakos35
23/02/2016, 08:17
Ναι αλλα πες μας γιατι στις μεγαλες βολτες (οποτε ερχεσαι) δηλωνεις το μπαντιτ.....

iri1
23/02/2016, 08:49
Είναι από τα πιο άνετα SS μαζί με το gixxer του 5. Αν εξαιρέσεις το on-off γκάζι του (πρόβλημα που διορθώνεται είτε με γκαζιέρα mx είτε από τη χαρτογραφηση), και τις εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες ειδικά από τη δεξιά μεριά όπου έιναι η ένωση των λαιμών, δεν θα σε προβληματίσει κάτι άλλο. Καλό γκάζι με τράβηγμα από χαμηλά, εξαιρετικά περιφερειακά (φρένα, αναρτήσεις), πανέμορφο και ξεχωριστό, και στα κατάλληλα χέρια στην πίστα κάνει παπάδες. Βέβαια το θεωρώ μηχανάκι που θα δυσκολέψει έναν άπειρο αναβάτη να μάθει να γυρνάει καλά, και αυτό λόγω της μεγάλης ροπής από χαμηλά (το high καραδοκεί ανα πάσα στιγμή), και λόγω του σκορτσαρίσματος στις χαμηλές στροφές. Είναι μηχανάκι που οδηγείται με φόρα και κρατά μεγάλη ταχύτητα μέσα στη στροφή.
Μεγάλο μείον η πολύ υψηλή κατανάλωση όταν το πιέζεις... Το έχω 5 χρόνια με χρήση σχεδόν αποκλειστικά πίστας και δεν έχει βγάλει κιχ, με εξαίρεση το μαγνητικό σένσορα του κοντέρ στον μπροστά τροχό.

Για ότι άλλο θες στην διάθεσή σου.:wave2:



ποσο δηλαδη καιει σε νορμαλ οδηγηση στον δρομο και ποσο στην τσιτα?

SHOOTER045
23/02/2016, 09:05
ποσο δηλαδη καιει σε νορμαλ οδηγηση στον δρομο και ποσο στην τσιτα?

Φιλαράκι που έχει ενα τουμπανιασμενο με πρόγραμμα, ακραπα,κτλπ δεν πέφτει κάτω απο 10-11 χωρίς χρήση πίστας.
Σε βόλτα που το έκανα δεν πρόλαβα να το εξακριβωσω.
Αλλά έχει εναν ήχο.....

DrBig
23/02/2016, 09:10
Οι ετοιματζιδικοι χάρτες της κτμ είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πλούσιοι για προφανείς λόγους....ready to race γαρ.

cosgili
23/02/2016, 09:27
Οι υψηλές θερμοκρασιες έχουν να κάνουν με την μαμα εξάτμιση, με ολοσωμη η και τις δύο;

Μόνο με εξάτμιση και λαιμούς τιτανίου λύνεις το θέμα. Η φτηνή λύση είναι το τύλιγμα των λαιμών που μειώνει κατά πολύ το προδόκιμο ζωής τους.

cosgili
23/02/2016, 09:29
Ναι αλλα πες μας γιατι στις μεγαλες βολτες (οποτε ερχεσαι) δηλωνεις το μπαντιτ.....

Γιατί είναι άνετο για ss όχι για να το συγκρίνεις με touring μηχανάκι. Επίσης δεν είναι ωραίο για κάθε 1 στάση δική σου για μπιτζίνα εγώ να είμαι στην τρίτη...:bawl:

spyrakos35
23/02/2016, 09:30
Γιατί είναι άνετο για ss όχι για να το συγκρίνεις με touring μηχανάκι. Επίσης δεν είναι ωραίο για κάθε 1 στάση δική σου για μπιτζίνα εγώ να είμαι στην τρίτη...:bawl:

Με καλυψες

Τωρα μενει να δουμε αν καλυφθηκε ο θεματαρχης

:beer:

cosgili
23/02/2016, 09:33
ποσο δηλαδη καιει σε νορμαλ οδηγηση στον δρομο και ποσο στην τσιτα?


Σε απλά σβέλτη βόλτα, με αλλαγές χαμηλά και χωρίς πίεση θα δεις περίπου 9lt/100klm. Σε πίεση άστο... έχω κάψει 16 lt για λιγότερο από 80χλμ...

Bladerunner
23/02/2016, 09:34
εδω και καιρο γλυκοκοιτάζω το ΚΤΜ RC8.......(...)χρηση θα είναι κυριως βολτες....

Είναι αρκετά δύστροπο μηχανάκι αν δεν στηθεί σωστά στα μέτρα και οδηγικό στυλ του αναβάτη. Το έχω οδηγήσει μαμά (πολλές φορές) σε πίστα και δεν με ενθουσίασε. Καλά σεταρισμένο όμως είναι άλλο μηχανάκι! Προορίζεται κυρίως για πίστα και όχι για βόλτες.
Προσπάθησε να οδηγήσεις ένα πριν το αγοράσεις.

iri1
23/02/2016, 10:03
ευχαριστώ πολυ παιδιά..........
αν βρω καμοια γκόμενα να έχει βενζιναδικο, ίσως και να το παρω.....
ποτέ δεν ξέρεις

RaGe_Raptor
23/02/2016, 10:23
Σε απλά σβέλτη βόλτα, με αλλαγές χαμηλά και χωρίς πίεση θα δεις περίπου 9lt/100klm. Σε πίεση άστο... έχω κάψει 16 lt για λιγότερο από 80χλμ...

Κι εγώ που νόμιζα πως το rsv4 καίει πολύ! Καριόλα σχετικότητα....

DrBig
23/02/2016, 10:55
ευχαριστώ πολυ παιδιά..........
αν βρω καμοια γκόμενα να έχει βενζιναδικο, ίσως και να το παρω.....
ποτέ δεν ξέρεις

Μη ψαρωνεις αν σου αρέσει. Απλά λογαριασε +600 ευρώ για pcv+autotune και θα καίει όσο οποιοδήποτε άλλο μηχανακι με τα ίδια αλογα.

devil's animal
24/02/2016, 14:15
φαινεται πως δεν θα καταλαβω ποτε, γιατι ειναι θεμα η υψηλη καταναλωση σε ενα μηχανακι επιδοσεων...:ZZZ:

RaGe_Raptor
24/02/2016, 14:41
φαινεται πως δεν θα καταλαβω ποτε, γιατι ειναι θεμα η υψηλη καταναλωση σε ενα μηχανακι επιδοσεων...:ZZZ:

στην πράξη πάντως δείχνεις να το καταλαβαίνεις μιας και είσαι κάτοχος ss με κορυφαία θερμοδυναμική απόδοση.:tooth:

buckley
24/02/2016, 14:52
φαινεται πως δεν θα καταλαβω ποτε, γιατι ειναι θεμα η υψηλη καταναλωση σε ενα μηχανακι επιδοσεων...:ZZZ:

Γιατί 16 λίτρα έκαιγε το δίλιτρο veloce που είχα μοντέλο 1970 ρε Σταύρο.

devil's animal
24/02/2016, 17:09
στην πράξη πάντως δείχνεις να το καταλαβαίνεις μιας και είσαι κάτοχος ss με κορυφαία θερμοδυναμική απόδοση.:tooth:


μου ειναι παντελως αδιαφορη η καταναλωση του gixxer (και του xr φυσικα)...
για οικονομια υπαρχουν αλλα οχηματα...
τα συγκεκριμενα ειναι οχηματα επιδοσεων...τουτεστιν ειναι οχηματα κ@υλας και εκτονωσης...οχι μετακινησης...



Γιατί 16 λίτρα έκαιγε το δίλιτρο veloce που είχα μοντέλο 1970 ρε Σταύρο.


ε, και?
και ο Τιτανικος εκαιγε, δεν ξερω και εγω ποσα λιτρα καυσιμο...

οτι παει, καιει...


και αν θες να πηγαινει χωρις να καιει, την σημερον ημερα πρεπει να τα σκασεις ΠΟΛΥ χοντρα (βλ. i8)..παλια δε, δεν γινοταν με την καμια...


πρεπει να ξεχωρισουμε λιγο την χρησιμοτητα των οχηματων και τι μας προσφερουν...

αν θες εναν πυραυλο εδαφους-αερος και να σου καιει σαν παπι, εισαι πολυ ονειροπολος...


πολλοι ειναι αυτοι που λενε κατα καιρους "αχ, και να ειχα αυτο το υπερμηχανακι/υπεραυτοκινητο"...
δεν εχουν καταλαβει ομως, οτι η κ@υλα του να το εχεις ειναι να μην σε νοιαζει ποσο καιει...γιατι αν εισαι με ρεγουλα στο γκαζι, κοιτωντας την τσεπη σου, απλα δεν θα το χαρεις και θα ταλαιπωρειται και αυτο και εσυ...

basilis_k6
24/02/2016, 17:37
η κατανάλωση δεν μετριεται ετσι χυμα. και εγω με το κ5 1000 εχω καψει 18 λίτρα απο τη χαλκίδα μέχρι την αθηνα. δεν ειδα ομως το κοντερ να γραφει 250 πολλές φορες. με πολύ χαμηλές ταχυτητες ειχα καταφερει και 6,5 l/100!! σε μια νορμαλ βολτα που λεει ο ανθρωπος καιει 9 είναι το πολύ ενα λιτρο πανω απο τους αλλους.

ασχετο αλλα ποτε θα σταματησει αυτο που ρωτας καποιον ποσο καιει το μηχανακι του και σου λεει με ενα ντεποζιτο εχω παει αθηνα-τρικαλα? Μπράβο ρε μεγάλε! ωραια απαντηση. ειναι λιγο καλυτερη απο το "με ενα ντεποζιτο βγαζω μια εβδομαδα"! Ναι αυτο το εχω ακουσει πάνω απο δεκα φορες!