PDA

View Full Version : Να το πάρω?



puntix
23/02/2016, 06:51
καλημέρα guys, θελω σχετικά την γνώμη σας, αυτές τις μέρες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αφήσω στον εμπορο το fz6 και να αγοράσω 1 απο τα 3 gs800 που έχει το μαγαζί
, συγκεκριμένα εχει 3 όλα του 2008 ενα με 60 000 χμ πολυ καθαρό , ενα με 19 000 χμ και ενα με 29 000 , γνωρίζω οτι του 2008 παίζουν κάποια θέματα και θα ήθελα να το συζητήσουμε πριν πάω να το πάρω, κλείνω προς αυτό που έχει 60 000 και λόγο εξτρα αλλα και λογο του οτι αν εχει παρουσιασει καποια παιδική ασθένια θα την έχει βγάλει στα 60 000, θα ήθελα να μάθω σχετικά με το κόστος ανταλλακτικών που μπορεί να παρουσιάσει ενα gs800 ακόμα και να χτυπήσει το μοτέρ που διαβάζω και επίσεις ο εμπορος μου είπε οτι εχει δεί και gs με πανω απο 100 000 χμ , και στο ιντερνετ βλεπω οτι υπάρχουν ταξιδιώτεςπου εχουν μεχρι και 100 000 μιλια, υπαρχουν κάτοχοι που δεν τους εχει βγάλει πρόβλημα το συγκεκριμένο μηχανάκι γιατι μου αρέσει αρκετά και θελω να το πάρω αλλα φοβάμαι ρε με αυτά που διαβαζω .. :lol:

turogalos
23/02/2016, 07:39
Δεν έχω το μηχανάκι να σου πω αλλά ρίξε μια ματιά και στα θέματα του παρακάτω λινκ/μπεμβεδοφόρουμ:

BMWBIKERS - F800 (http://www.bmwbikers.gr/forum/models-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-f/f650-f700gs-f800s-r-st-gs-gt-two-cylinder)

puntix
23/02/2016, 14:50
ειμαι σε δείλημα παιζει ενα 990 στον βυνιο 08 στα 60.000 km και 1 gs 800 σε τρομερή κατάσταση με 61 000 , πραγματικά δεν μπορώ να διαλέξω αλλα η καρδιά μου λεει adv 990..

basilis_k6
23/02/2016, 14:59
αμα χτυπησει το μοτερ θες αλλο μοτερ. δεν επισκευαζονται γιατι τα ανταλλακτικα θα ειναι οσο το πηρες και παραπανω. η καρδια σου δεν ξερω τι λεει αλλα η τσεπη σου θα πονέσει... Το adv καιει πολύ. Αξιοπιστια ktm. ολο και κατι θα χαλασει...
η Bmw πονάει πολύ στα ανταλλακτικα. απο έμπορο μηχανακι με 60κ ποσα να εχει πραγματικα?

GFawkes
23/02/2016, 15:13
. απο έμπορο μηχανακι με 60κ ποσα να εχει πραγματικα?

200.000
:confused:

omega
23/02/2016, 15:31
ειμαι σε δείλημα παιζει ενα 990 στον βυνιο 08 στα 60.000 km και 1 gs 800 σε τρομερή κατάσταση με 61 000 , πραγματικά δεν μπορώ να διαλέξω αλλα η καρδιά μου λεει adv 990..Για τι λεφτά το gs;;

Επίσης αλλάζεις κατηγορία με σκοπό και το χώμα ή απλά θέλεις on off;

Ένα Tiger 800άρι,μεταγενέστερο,με λιγότερα χιλιόμετρα και χρήματα είναι εκτός βλέψεων εντελώς;

ptc
23/02/2016, 19:20
Τι τους θες τους εμπορους ρε φιλε; Ψαξου να βρεις τπτ απο κανεναν ιδιωτη. Τουλαχιστον εκει υπαρχει και μια πιθανοτητα να μην ειναι γυρισμενα τα χλμ.

puntix
25/02/2016, 15:56
Το tiger δεν μου αρέσει , επίσης αναγκαστικά εμπορο γιατί δεν μπορώ να πουλήσω την μηχανή μου., παντως παίζει και ενα ακόμη gs 08 στα 7500 με 25000χμ και κατάσταση βιτρίνας καθολου ταλαιπωριμένο απο όσο φαίνετε σίγουρα εμπεριέχει ρίσκο αλλα το μαγαζί το εμπιστευομαι απο προηγούμενες αγορές + οτι ειναι αντιπροσοπία της bmw

dimmie_72
25/02/2016, 16:44
συγκεκριμένα εχει 3 όλα του 2008 ενα με 60 000 χμ πολυ καθαρό , ενα με 19 000 χμ και ενα με 29 000



Ναι τα πρώτα είχαν προβλήματα, όπως και τα επόμενα, δες τον καθρέφτη του προβολέα αν έχει μαυρίσει, δοκίμασε τη σέλα και τη ζελατίνα αν μπορείς να κάνεις αρκετά χλμ.

Προέχει τι χρήση θες να του κάνεις.

Pan (dvs)
25/02/2016, 21:34
Να το παρεις αφου σου καρφωθηκε στο μυαλο.

Αν πιανει που λεμε το χερι σου και αν δεν το εχεις να καθετε,θα το ευχαριστηθεις και με το παραπανω.Θελει ,κατα την αποψη μου,σωστη συντηρηση αλλα και στην ωρα της.

Αν σου πει ο MikeG και πεντε πραγματακια που πρεπει να προσεξεις,ακομη καλυτερα.


Αντε ρε συντεκνε,γιατι θα μου πεσει κανενα και μεχρι να ενημερωθω απο τα ξενα sites θα μου το εχουνε φαει.

lookylook
25/02/2016, 23:29
..παντως παίζει και ενα ακόμη gs 08 στα 7500 με 25000χμ...

Τι στο διάολο; 2016-2008 = 8 χρόνια
25000/8 = 3125 χιλιόμετρα το χρόνο!! ;)
Για τσιγάρα από το περίπτερο την έχουν τη μηχανή ή έχει κανα δράκο ;; :confused:

DrEvil
25/02/2016, 23:34
Επαρχια, αυτα τα χλμ παιζουν, σε νησι ισως και λιγοτερα.
Τι σου κανει εντυπωση;

lookylook
25/02/2016, 23:37
ναι καλά..:smokin:

DrEvil
25/02/2016, 23:39
ναι καλά..:smokin:

Στην Αθηνα εκανα 17κ-23κ τον χρονο, εδω δεν ξεπερνω τα 5κ με πολλες βολτες τα ΣΚ.

Ναι καλα, τι;

lookylook
25/02/2016, 23:42
Κρήτη μένω και κάνω για πλάκα 7000-8000 το χρόνο. Και έχω δύο μηχανές. Που σημαίνει ότι δεν βάζω μέσα τα ταξίδια εξωτερικό. Μιλαώ για το νησί και κανα ταξιδάκι στη πατρίδα στα Γιάννενα. Δυσκολο να πιστεύψω τέτοια χιλιόμετρα.

lookylook
25/02/2016, 23:44
Φυσικά τίποτα δεν αποκλείεται αν όντως μένει κάποιος σε περιορισμένο μέρος. Αλλά κατά μέσο όρο αυτό δεν ισχύει. 5000 το χρόνο σε ποιο μέρος;

DrEvil
25/02/2016, 23:48
Φυσικά τίποτα δεν αποκλείεται. 5000 το χρόνο σε ποιο μέρος;

Κυπρο.
Η μεγαλυτερη διαδρομη στα ελευθερα ειναι περιπου 220χλμ.
Αν πας στα κατεχομενα, εχει επιλογες. Μα και παλι πανω απο 1100; 1200; σε ενα 2ημερο δεν παιζει να βγαλεις κι αυτα ζιγκ-ζαγκ.
Και αντε, πας μια.
Δυο.
Τρεις και τεσσερις.
Μετα βαριεσαι.

lookylook
25/02/2016, 23:56
Εντάξει αλλά η Κύπρος είναι ειδική περίπτωση λόγο της εκεί κατάστασης.
Σκέψου όμως.. Με τον καλό καιρό που έχει εκεί το πιο πιθανό είναι κάποιος τη μηχανή να τη παίρνει κάθε μέρα. Να πούμε ότι κάνει πέρα δώθε 20 χιλιόμετρα;
είναι 7000+ το χρόνο. Ακόμα και συ (με 5000 το χρόνο) στα 8 χρόνια θα είχες κάνει 40000..Τι να πω;
Ίσως έχω γίνει πολύ καχύποπτος αλλά σε οκτώ μηχανές που έχω αλλάξει αυτά τα νούμερα δεν μου βγήκαν ποτέ. Και δυσκολεύομαι να πιστέψω πως τέτοιες all-around μοτοσυκλέτες (990 f800 κλπ) κάνουν τόσα λίγα χιλιόμετρα.

DrEvil
26/02/2016, 00:02
Σκέψου όμως.. Με τον καλό καιρό που έχει εκεί το πιο πιθανό είναι κάποιος τη μηχανή να τη παίρνει κάθε μέρα. Να πούμε ότι κάνει πέρα δώθε 20 χιλιόμετρα;


Δεν εχω αλλο οχημα.
Κανω καπου 6-7 χλμ καθε μερα.
Το μεγαλυτερο ποσο χλμ που εκανα προσφατα ειναι 120 σε 3,5 ημερες.
Κι αυτο γιατι ειχα επισκεπτη.
Το καλοκαιρι δε, η δεν βγαινω απο το σπιτι η θα βγω μετα τις 22:00 να χαλαρωσει η ζεστη, αλλιως να ερθει κανας παρεας με αυτοκινητο.
Κι αυτο απο Ιουνη μεχρι μεσα Σεπτεμβρη.

Κανε τα μαθηματικα, αν εχει ενα μηχανακι στην Ροδο η στην Κω η στην Λεσβο (σχετικα μεγαλα).
Για να μην παμε στα πιο μικρα...

Εντιτ:
Κι αν εχει και κανα παπακι η φλορεττα του παππου;
Γαματα, κλεφτης ο τυπος

lookylook
26/02/2016, 00:19
Κανε τα μαθηματικα, αν εχει ενα μηχανακι στην Ροδο η στην Κω η στην Λεσβο (σχετικα μεγαλα).
Για να μην παμε στα πιο μικρα...

Στα νησιά που είπες τα Μάιο-Οκτώβριο γράφουν κατοστάρες τη μέρα. Να για μπάνιο, να για δουλειά, να κανα γκομενάκι, :) οι μηχανές γράφουν km. Όμως Οκ. Αν μια μηχανή είναι από μικρό νησί θα ξαναδώ το όριο. Τώρα από κεντρική Ελλάδα..τι να πω! Μόνο ένα βιβλίο σέρβις ενημερωμένο με ημερομηνίες μπορεί να βοηθήσει..Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Πάντως εγώ προσωπικά αν θέλω να αγοράσω μια μοτοσυκλέτα και δω ελάχιστα χιλιόμετρα..πονηρεύομαι..Πες με υπερβολικό αλλά ισως θα έπρεπε να γίνει μια έρευνα και καταγραφούν τα μοτοσυκλετιστικά χιλιόμετρα που κάνει ο καθένας. Σύνολο. Και ας έχει 2 μηχανές ένα παπάκι και 2 πατίνια. Τα συμπεράσματα θα είναι εξαιρετικά επικοδομιτικά για τα χιλιόμετρα των μεταχειρισμένων.

spyrakos35
26/02/2016, 05:52
Το κακο ειναι οτι ειτε λιγα ειτε πολλα εχει, πονηρευεσαι.....
Αυτο που εγω μπορω να πω (γιατι το ειδα) ουτε η ηλικια του κατοχου παιζει παντα ρολο..... Περιμενεις π.χ. απο μπαρμπα κατοχο να το συντηρει.... Αρχιδια, πετυχα fjr που η συντηρηση του ηταν μηδαμινη..... Λαδια στα μπροστινα ειχε τα του εργοστασιου (μοντ 2007)

bulmont
26/02/2016, 06:36
Κατάφερα μέσα σε δύο χρόνια να περάσω τα 4000 χλμ.................................

spyrakos35
26/02/2016, 06:37
Κατάφερα μέσα σε δύο χρόνια να περάσω τα 4000 χλμ.................................

Ειμαι υποψιασμενος φιλε, δε με ψηνεις....

Εσυ εισαι αλλη περιπτωση ρε.....

devil's animal
26/02/2016, 06:48
7 χρονια λιγο πανω απο 10 χιλιαδες...πραγματικοτατα...στο ενα...

11 χρονια καπου στα 28 με 30 χιλιαδες στο αλλο...και λεω "καπου" γιατι οταν τελειωνει η μπαταρια στο vapor, χανονται ολα..+μια αλλαγη κοντερ...οποτε ειναι απο μνημης...


γιατι να τα σκιζεις τα μηχανακια στα χλμ οταν προοριζονται για αλλο σκοπο?:confused:

harris_x
26/02/2016, 08:14
7 χρονια λιγο πανω απο 10 χιλιαδες...πραγματικοτατα...στο ενα...

11 χρονια καπου στα 28 με 30 χιλιαδες στο αλλο...και λεω "καπου" γιατι οταν τελειωνει η μπαταρια στο vapor, χανονται ολα..+μια αλλαγη κοντερ...οποτε ειναι απο μνημης...


γιατι να τα σκιζεις τα μηχανακια στα χλμ οταν προοριζονται για αλλο σκοπο?:confused:+675

Δεν είναι απαραίτητο πως όλοι χρησιμοποιούν τα μηχανάκια τους καθημερινά.
Εγω π.χ. είναι ζήτημα αν το κουνάω μία φορά την εβδομάδα για 15km και μια φορά το 2μηνο για το πολύ 500km...

bulmont
26/02/2016, 08:16
Ειμαι υποψιασμενος φιλε, δε με ψηνεις....

Εσυ εισαι αλλη περιπτωση ρε.....


Αυτό θέλω να πώ ρε μαλλιά.....πώς υπάρχουν και κάποιες ειδικές
περιπτώσεις, δεν είναι όλοι παραμυθατζήδες............................

bulmont
26/02/2016, 08:20
γιατι να τα σκιζεις τα μηχανακια στα χλμ οταν προοριζονται για αλλο σκοπο?:confused:



Πλάκα κάνεις;;;;;;;;

Γιά ποιό σκοπό είναι κατασκευασμένα τα μηχανάκια;;;;;;

Γιά το σαλόνι;;;;;;;
Γιά την καφερέρια;;;;;;;
Γιά το γκαράζ;;;;;;;;;;
Γιά στοργή και προδέρμ;;;;;;

harris_x
26/02/2016, 08:23
Πλάκα κάνεις;;;;;;;;

Γιά ποιό σκοπό είναι κατασκευασμένα τα μηχανάκια;;;;;;
Για όποιο σκοπό θέλει ο καθένας, εγώ ας πούμε το έχω για το κέφι μου (καμια βόλτα που και που και πίστα), όχι για κάθε μέρα.

lookylook
26/02/2016, 09:26
στο θέμα μας: Δεν έχω f800 αλλά έχει ο κολλητός μου και μέλος της παρέας που οργώνουμε τα ορεινά της Κρήτης. Τη μηχανή την έχει αγοράσει μετά απο vstrom 650 του 07' σαν μια μοτοσυκλέτα που κάνει περισσότερα, και κυρίως που πάει στο χώμα καλύτερα (πολύ). Επίσης να επισημάνω πως ο Γ. έχει τρομερή εμπειρία σε μοτσοσυκλέτες, και είναι χρήστης που με τη μηχανή πάει παντου και με κάθε καιρό.Εγώ πια έχω ένα TE 610 του 11' (άδεια) ψεκαστό για αυτή τη δουλειά, αλλά πριν από 9 μήνες και για μερικά φεγγάρια είχα ένα 950adv του 05' (εσύ μπορείς να το σκέφτεσαι σαν 990:) )οπότε θα δώσω μια εικόνα. Λοιπόν αρχικά να πω πως η μοτοσυκλέτα καίει ελάχιστα σε σχέση με το 950. Τίποτα όμως. Σε εθνική χωρίς πολυ στροφιλίκι και 110-120 εγώ 5,9 αυτός 4,2 και κάτω. Σε 140+ εγώ γύρω στα 8 αυτός οχι πάνω από 6. Στη πόλη; Άστο δεν υπάρχουν τα νούμερα. Θέση οδήγησης; πιο μέσα στο 800, πάνω στο 950. Στο χώμα είσαι πιο βολεμένος στο 800, αλλά πας σαν τον Πάπα. Στο 950 είσαι πολεμιστής και έτοιμος. Αναρτήσεις; του 950 απλά δεν συγκρίνονται. Το 800 μπροστά του φαίνεται σουμιές (δεν λέω ότι είναι κακές απλά τη σύγκριση κάνω). Πολύ μαλακό για τα γούστα μου, και στο χώμα δυσκολεύτικα πολύ να το φέρω κάπως στα μέτρα μου. Ο Γ. πιστεύει ότι έπεσε θύμα του marketing και ότι η μοτοσυκλέτα δεν είναι σε καμιά περίπτωση αυτό που διαφημίζουν στο χώμα. Μάλιστα έχει κάνει και επιστολή-καταγγελία σε περιοδικό για τα γραφόμενα και τους είπε ότι ή έχουν όφελος ή αυτοί που οδηγούν δεν ξέρουν την τύφλα τους. Λάστιχα του έβαλε κάποια στιγμή heidenau k60 scout και πάνε εξαιρετικά στο χώμα και ικανοποιητικά στην άσφαλτο. Το μοτέρ του 800 πάσχει σε σχέση με το 950 από δύναμη στα χαμηλά και αυτό το κάνει δυσκολομεταχείριστο σε δύσκολο χώμα με ανηφόρες και λάσπη. Λύθηκε κάπως με dynojet, και βελτιώθηκε και άλλο η κατανάλωση. Είναι όμως πιο εύκολο στη πόλη και στη καθημερινή μετακίνηση. Στο δρόμο τα μοτέρ έχουν πάλι διαφορετική φιλοσοφία, με το 800 πιο ελαστικό, αλλά το το 950 σε 170+ και δικάβαλος αν κάνεις πως τερματίζεις το γκάζι το νιώθεις να τινάζεται μπροστά, ενώ το 800..απλά δεν το νιώθεις..Ζημιές..Στο 800 άλλαξε φανάρι (έφερε από Ιταλία after), άλλαξε τρόμπα βενζίνης(τον άφησε και πήρε after), έμεινε από πηνία (έκανε περιέλιξη, δεν πήρε άλλα) και..έμεινε από δείκτη βενζίνης(τον φτιάξαμε μαζί, είχε κοπεί ο ροοστάτης που είναι πάνω στη τρόμπα). Εγώ έσπασα την βαλβίδα εξαγωγής μετά από παρατεταμένο γκάζι..( 5 χιλιομέτρων..;) ) στα 225km). Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι το κόστος ανταλλακτικών. Αν βρεις και δεις τα γνωστά site με ανταλλακτικά των ΚΤΜ τα ανταλλακτικά τους είναι τζάμπα μπροστά στα BMW. Καλό μάστορα και ανταλλακτικά ΚΤΜ φτηνά θα βρείς, φτηνό μάστορα BMW δεν ξέρω αν θα βρεις, ανταλλακτικα oem αποκλείεται.Τα λεφτά που ζητούσε κάθε φορά η BMW είναι εκτός λογικής. Για τον δε ροοστάτη έπρεπε να πάρεις ολόκληρη την τρόμπα. Άσε που όταν πας να μιλήσεις μαζί τους έχουν καταπιεί σκουπόξυλο και σου μιλάνε αρκετά αόριστα (και ίσως και λίγο απαξιωτικά) όταν αναφέρεις το θέμα κόστους. Όταν δε, τους είπε πως το θέμα με το φανάρι είναι γνωστό και γιατί δεν το αλλάζουν δωρεάν, σαν ακριβή και πολυδιαφημισμένη εταιρεία στο after sales που είναι του είπανε "το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;" Σαν τελική εκτίμηση: Αν θες να πηγαίνεις και χώμα, να μην το πάρεις, να πας σε 990, αν θες να κάνεις ταξίδια οικονομικά, να το πάρεις, αν θες να κάνεις ταξίδια πιο περιπετιώδη να πάρεις 990, αν το έχεις πολύ και για τη πόλη και λυπάσαι και τις βενζίνες να το πάρεις. Αν θες να νιώσεις καμιά δεκαριά χρόνια νεότερος να πάρεις 990. Εσύ αποφασίζεις. Ελπίζω να βοήθησα.

LOUKILOUK
26/02/2016, 10:29
Ευτυχώς τα έγραψες εσύ για θα τα έγραφα εγώ συνονοματε.....χαχα
Μετά το 990 το 800 που οδήγησα μου φάνηκε λίγο... Πολύ μαλακό μπροστά, στενή σέλα, μικρότερη προστασία από αέρα, με καλό γκάζι που τελειώνει γρήγορα όμως... Κατανάλωση σίγουρα υπέρ του 800 με χαοτική διαφορά, ειδικά μέσα στη πόλη...
Τα γούστα, οι ανάγκες και τα φράγκα είναι διαφορετικά για τον καθένα μας, αλλά τα γεγονότα είναι αυτά που αναφέρθηκαν...
Σχετικά με τα χλμ, εγώ ζούσα στη Σύρο και το μηχανάκι έγραφε περίπου 10κ τον χρόνο αλλά με τα μισά σε ταξίδια εκτός... Και δεν ξεκαβαλούςα λέμε... Ούτε παπί ούτε αυτοκίνητο ΠΟΤΕ...

puntix
26/02/2016, 19:37
:lol::lol::lol: ξέρω ξέρω είμαι ανισόροπος .. :D

Θα ήθελα να ακούσω τι λέει η πάρεα.. Θέλω ενα μηχανάκι δυνατό και ροπάτο, αγρίμι παίζει σε δικύλινδρό! κάτι σαν το το 990, αυτή τη στιγμή αν πάνε καλά τα πράγματα, εχω 2 επιλογές για την μηχανή μου ωστε να πάρω λ7 στο χέρι και να εχω τον χρόνο να πάρω ενα μηχανάκι τώρα που καταστάλαξα κάπως ηλικιακά και ξέρω τι θέλω! :) πρέπει οποσδηπωτε να ειναι ελαφρύ ώστε να μπορώ να μπορώ να το σηκώσω 1 άτομο σχετικά ευκολα, να μην πρεπει να είσαι ο κουταλιανός , να παίζουν ανταλακτικά και να μπορώ να βάλω χέρι / ή εστω κανενα συνεργίο ανθρώπινο οχι χειρουργείο, να παρει ίσως στο μελλον υποστηριση για καποιο mod/chp οικονομιας κτλ αλλα και απο θεμα αξεσουάρ, πρεπει να λάβετε υπόψην οτι δε εχει εξουσιοδοτημενο εδώ οπότε θα μπει χέρι απο φιλο που ειχε αναλαβει και το παλιό μου lc4 ευλαβικά μεχρι και μεταφραση απο γερμανικα καναμε! το budget ειναι μεχρι 8.000 χιλιάδες ταβάνι , να είναι αξιοπιστο δεν λεω να μην βγάλει βλάβη άλλο εννοώ να μην μας γίνει συνηθεια.. ,Εδώ και καιρό εχω μείνει πίσω τι μπορώ να πάρω με αυτά τα μαρούλια, γνωρίζω το παλιό ινδικό ρητό οτι πάει καίει και εχω συμβιβαστεί με αυτό (ακόμα μπορώ να πληρώνω τις βενζίνες πάλι καλά! :D)οπώτε αν είναι να μου τα φάει η κυβέρνηση αποφάσισα να τα φάω εγώ.. , για να ξαναμπουμε στο θέμα πολύ σημαντικό να μπορώ εστω και με κανενα διπλό πρόγραμμα όπως είχε το gs να ταξιδεψω σε ποιο φυσιολογικές καταναλώσεις κάπου 6-7 με 130 π.χ και με τι γρανάζωμα επίσεις τι λάστιχα θα χρειαστώ για την χρήση που θελω να το κάνω , επίσεις θελω και πλαινές καθώς μπορεί να λειτουργήσουν σαν κάγκελα και να είναι σταθερές.

Απο τέτοια μεγάλα η μόνη επαφή που εχω είναι για πολύ λίγο ενα 1200 gs και ειχε πολύ ωραία ροπή απο χαμηλά, δυστηχώς δεν ειχα την ευκαιρία να οδηγήσω κανενα άλλο και δεν ξέρω τι να περιμένω.. και ανυπομονώ συνάμα :rolleyes: .. σίγουρα δεν θα έχει καμιά σχέση το 640 lc4 πάντως :p .
Γνωρίζει καποιος που μπορώ να βρώ σχεδιαγράματα ροπής απο τέτοια μοντέλα και συγκρίσεις? Εχετε να προτείνετε κατι π.χ οπως το 800άρι gs σε ποιο καινούργιο μοντέλο λόγο τον προβλημάτων που αναφέρονται , έχει καλυτερέψει κάτι? σε αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω κατι αξιολογο ή να περιμένω για κανένα 1200 ΤΕΝΕΡΕ για μεταχειρισμένο (ντάξει μαμ@ει το μηχανακι) αλλα με προβληματίζει το βάρος Επίσης με το μηχανάκι θελω πολύ να ξεκινήσω και χαλαρή εντουράδα όπως και να αγοράσω κανενα garmin να ανακαλύψω τα ορεινά της ροδόπης παπίκιο κτλ και να κάνω και κανένα ταξιδι σε κανενα ενδιαφέρον μέρος διαδρομές solo ;) αν το μου το επιτρέψει η κατανάλωση αρα πάμε για ψεκαστό , με λίγα λόγια θελω να είναι πυροβόλο, τι επιλογές έχω 990 μεταχειρισμένο ή καποιο άλλο?

amyroukai
26/02/2016, 19:45
Δεν ξέρω ρε αγόρι, θες αυτό που δεν υπάρχει και έχεις σηκώσει πόσα ίδια νήματα, όπου συζητάς τα ίδια πράγματα;


Το google η όποιο άλλο ψαχτηρι έχει ότι διάγραμμα θέλεις και ότι συγκριτικό μηχανών θέλεις.

Ας πούμε. Γράφεις ktm 990 dyno Και... Ιδού. Μαγικό, ξέρω.


http://www.motorcycle-usa.com/photo-gallery/2011-ktm-990-adventure-dakar-comparison-review/


Αν ζήσει το παρόν, θα σου κάνω και την χάρη να σκανάρω και από ελληνικά περιοδικά διαγράμματα ιπποδύναμης και ροπής που έχουν όλη την κατηγορία μεγάλων ονοφ.

lykourgi
26/02/2016, 19:53
Εντάξει, δεν θες και τίποτα..............

Εχει ξανασυζητηθεί το θέμα.
Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140336&highlight=%CE%B6%CE%B7%CF%84%CF%89+%CE%BD%CE%B1+%CE%BC%CE%BF%CF%85+%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE %BF%CF%85%CE%BD

est
26/02/2016, 20:04
Παπόι...

peter86
26/02/2016, 20:09
έτσι όπως τα περιγράφεις (αγρίμι - ροπάτο - χρήση εκτός δρόμου) λόγικά πάλι πας σε KTM.
Για μένα μόνο ψεκασμός για πολλούς διάφορους λόγους σε ότι και αν κοιτάξεις.

Έφοσον λες για ''χαλαρή'' εντούραδα γιατί να μην στραφείς σε κάτι με άξονα???? (το tenere θα είναι ταμάμ σε αυτά που λες, άσε δε που θα ξεχώριζεις από τους υπολοίπους με gs - δεν το λες αγρίμι όμως όπως και το gs).

Aν δεν γούσταρα ολόσωμο fairing stis μοτο και είχα χαλαρές χωμάτινες βλέψεις σε αυτό θα πήγαινα.....

anavatis19
26/02/2016, 20:10
Με 8000 πηρα το βερσυς το καινουργιο εγω πριν 1 βδομαδα. 650 κυβικα, κουτα, 2κυλινδρο, οχι θηριο αλλα οχι και κανα μικροκαμωμενο και πολυ σβελτο. δες το γιατι να δωσεις 8κ για μετεχειρο κριμα ειναι. εγω ειμαι και κατα του μεταχειρισμενου βεβαια. μπες τσεκαρε το γιατι εισαι πιο μπερδεμενος και απο μενα βλεπω οταν ψαχνομουν

puntix
26/02/2016, 20:16
έτσι όπως τα περιγράφεις (αγρίμι - ροπάτο - χρήση εκτός δρόμου) λόγικά πάλι πας σε KTM.
Για μένα μόνο ψεκασμός για πολλούς διάφορους λόγους σε ότι και αν κοιτάξεις.

Έφοσον λες για ''χαλαρή'' εντούραδα γιατί να μην στραφείς σε κάτι με άξονα???? (το tenere θα είναι ταμάμ σε αυτά που λες, άσε δε που θα ξεχώριζεις από τους υπολοίπους με gs - δεν το λες αγρίμι όμως όπως και το gs).

Aν δεν γούσταρα ολόσωμο fairing stis μοτο και είχα χαλαρές χωμάτινες βλέψεις σε αυτό θα πήγαινα.....

Να πάω εντουράδα με άξονα? Εγώ νόμιζα οτι είναι για ταξίδια άλλαξε κάτι;

puntix
26/02/2016, 20:18
παιδια εντάξει μην το λέτε , εχω απο το 2009 και εχω κάνει 17 000 , λόγο του οτι εμενα κεντρο και γυρνουσα με το ζιπ 50 , αν κρίνω και απο την χαμηλή σέλα , μπαγαζιέρα givi σε bmw και οχι διπλό σταντ ναι θα μπορούσε να μην έχει δράκο.

DrBig
26/02/2016, 20:25
Να πάω εντουράδα με άξονα? Εγώ νόμιζα οτι είναι για ταξίδια άλλαξε κάτι;

Ούτε το 990 κάνει για εντουραδα. Εκτός αν είσαι σούπερ ήρωας.

peter86
26/02/2016, 20:34
Να πάω εντουράδα με άξονα? Εγώ νόμιζα οτι είναι για ταξίδια άλλαξε κάτι;

Είπες χαλαρή εντουραδα.....έτσι δεν έιναι?????
και όλα τα on - off Με άξονα gia poy προορίζονται???

ο καθένας βέβαια το έχει διαφορετικά στο μυαλό του.
Εγώ επειδή γουστάρω μεγάλα ταξίδια και δεν έχω ακόμα βλέψεις για ταξιδάκι σε ήπιο χώμα έχω sport - touring μηχανάκι (k1300s) me βλέψεις μελλόντικα και όταν θα αρχίσω να πονάω (:lol:.....) για touring (πχ gtr, fjr , k1300gt).

Αν αρχίσω να σκέφτομαι και αποδράσεις σε χώμα (μιλάμε για χαλαρά πράγματα, αλλίως μετά πας σε κάτι πιο αγριο πχ tenere 660 που το γουστάρω τρελά) σε συνδυασμό με μεγάλο ταξίδι (ανοίγεις λίγο τον ορίζοντα σου έτσι....σωστά???) θα κινηθώ λογικά δυστυχώς προς τα μεγάλα on -off (taξιδεύω 8 στις 10 διπλός και φορτωμένος) καθώς μέχρι στιγμης εμφανισιακά τα σιχαίνομαι..... Αλλίως έχω στο νου μου τον όρο μοτοσυκλέτα από μικρό παιδί , (ωραία και γυαλισμένα fairing) αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό!!!!

Αρα δες τι σημαίνει για σένα το χαλαρά!!!

puntix
26/02/2016, 20:39
Αν ζήσει το παρόν, θα σου κάνω και την χάρη να σκανάρω και από ελληνικά περιοδικά διαγράμματα ιπποδύναμης και ροπής που έχουν όλη την κατηγορία μεγάλων ονοφ.
Αν το κάνεις αυτό κερνάω μπουγάτσα :)

el-Gatto
26/02/2016, 21:09
Ούτε το 990 κάνει για εντουραδα. Εκτός αν είσαι σούπερ ήρωας.
:lol: