PDA

View Full Version : γνωρίζει κανεις το ktm 990 που εχει ο βύνιος? λέμε τώρα..



puntix
23/02/2016, 14:47
Επιδή σκέφτομαι σοβαρά να συνεργαστώ μες τον κύριο θα ηθελα 2 ερωτήσεις να θέσω..
α) γνωρίζει κανεις το συγκεκριμένο 990 που πουλάει ο Βυνιος? μπας και ήταν κανενός ή το έχει δεί καποιος απο κοντά http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7627099/
β) το μηχανακι φαινετε οκ με μια πρωτη ματια χωρίς να το έχω δει απο κοντα απκά μια και θα κατέβω μαλλον θα τσιμπισω adv 990, απο επικοινωνία που είχα μου είπε οτι εχει 60.000 χμ και οτι εχει αλλάξει κοντέρ το μηχανακι γράφει 29 000, για ποιο λόγο κάποιος να αλλάξει κοντέρ στο 990 βρε παιδιά μπορεί να μου λύσει καποιος την απορία ? , το μηχανακι μου είπε οτι δεν εχει μπει χώμα.

Black Mamba
23/02/2016, 14:55
Κοιτα...
Μπορει να ειχε προβλημα με την υγρασια, οπως πολλα καινουργια αλλα αλλαζονται συνηθως
μεσα στην εγγυηση και ερχονται καινουργια με τα χιλιομετρα που ειχε.
Ο καλυτερος τροπος ειναι να ζητησεις το service book...
Αν δεν υπαρχει για Χ,Ψ λογους, βρωμαει...:ninja:
Μπορεις επισης να του ζητησεις το vin number και να πας με αυτο σε ενα εξουσιοδοτημενο
για να σου βρουν το ιστορικο του.
Αν ΔΕΝ εχει τα παραπανω καθαρα, ΜΑΚΡΥΑ!
:wave2:

MG-KTiNoS
23/02/2016, 15:02
Ο Βύνιος....
Ωραίος τύπος και χιουμορίστας.
:D

spyrakos35
23/02/2016, 15:13
Δεν υπαρχουν αλλα να δεις;

GFawkes
23/02/2016, 15:15
O συγκεκριμενος εμπορα παντως ειναι εγγυηση

οτι το μοτο δεν θα εχει τα χλμ που λεει.....

spyrakos35
23/02/2016, 15:16
Ο Βύνιος....
Ωραίος τύπος και χιουμορίστας.
:D

Μλκ δεν μπορω να σταματησω τα γελια

:lol:

lookylook
23/02/2016, 15:22
..
Μπορει να ειχε προβλημα με την υγρασια, οπως πολλα καινουργια αλλα αλλαζονται συνηθως
μεσα στην εγγυηση και ερχονται καινουργια με τα χιλιομετρα που ειχε...

αυτό έχει αλλάξει πια. Παζάρευα πριν κανα δίμηνο ένα 690 στοκ του 08 με 1η άδεια το 11' που είχε 9000 χιλιόμετρα. Πήγα αντιπροσωπία και είδα αλλαγή κοντέρ πριν από 2 χρόνια (το 13'). Ρώτησα αν όταν έρχονται τους βάζουν τα παλιά χιλιόμετρα και μου είπε "με την καμία" (διότι θα ήταν σαν να παραδεχόταν ότι μπορούν να πειράζουν τους χιλιομετρητές). Με μια πιο προσεκτική ματιά είδαμε στα κεντρικά ότι είχαν καταγράψει στα πόσα έγινε η αλλαγή (9000 κατά σύμπτωση). Άρα 18000 σύνολο. Αυτό μου είπαν γίνεται πάντα. Άρα αν ο τύπος το έχει αλλάξει σε κάποια ΚΤΜ που είνα τυπική (διότι δεν είναι όλες) θα είναι καταγεγραμμένο το πότε.

lookylook
23/02/2016, 15:23
Πάντως από μακρυά φαίνεται γυαλισμένο :D Επίσης με μια ματιά φαίνεται να έχει και αλλαγμένο τιμόνι ;) (σπάνιο για 990 μιας και έχει από μαμά renthal αλλά όχι απίθανο) οπότε δες μην έχει και καμιά ψιλοτουμπίτσα.

puntix
23/02/2016, 16:02
μάλιστα κατάλα.. βα η εναλλακτική ειναι να πεταχτώ ξάνθη για gs 800 με 61000 χμ.. στα 7000

foreno
23/02/2016, 16:22
γενικά από έμπορο να αποφεύγουμε την αγορά μεταχειρισμένου
κόντεψα κάποτε να την πατήσω μ ένα Aprilia Strada αλλά το οδήγησα κ το απέρριψα (έστριβε μόνο του):lol:


Το αυτό αν τελικά το δεις από κοντά


Έλεγχος

Χαρτιά - Άδειες - Πινακίδα
Από την στιγμή που έχετε καταλήξει λοιπόν και επισκέπτεσαι την μοτοσικλέτα βεβαιωθείτε αρχικά για τα χαρτιά της μοτοσικλέτας. Ζητήστε να τα δείτε και διασταυρώστε ότι ο αριθμός του πλαισίου και του κινητήρα αντιστοιχούν σ’ αυτόν της άδειας. Ελέγξτε επίσης την πινακίδα. Πολλοί ιδιοκτήτες την αφαιρούν ή αν την έχουν χάσει αμελούν να το δηλώσουν ή την αντικαθιστούν με κάποια που δεν είναι όμως αποδεκτή από την αστυνομία.

Έλεγχος πτώσης
Εφόσον έχετε βεβαιωθεί ότι τα χαρτιά είναι εντάξει, προχωρήστε στo επόμενο βήμα που είναι ο έλεγχος της κατάστασης της μοτοσικλέτας. Από όλους τους παράγοντες που μπορούν να συμβάλλουν στο να απορρίψετε ένα υποψήφιο μεταχειρισμένο μοντέλο ή να διαπραγματευτείτε τη μείωση της αξίας του, είναι μια πιθανή πτώση. Μπορείτε να αντιληφθείτε μια πιθανή πτώση ελέγχοντας τα εξής:
Κοιτάξτε αν το τιμόνι είναι ίσιο,
Κοιτάξτε για σημάδια στα αντίβαρα,
Κοιτάξτε για στραβές ή γρατζουνισμένες μανέτες,
Κοιτάξτε για χτυπήματα στα μαρσπιέ.
Κοιτάξτε για σημαδεμένους καθρέφτες στην εξωτερική τους πλευρά.
Κοιτάξτε για επιμήκη σημάδια από πτώση που συνήθως μένουν στο τελικό της εξάτμισης, σε top case αν υπάρχει, στη σχάρα και στα φλας.
Επίσης σημάδια αποκτούν τα πετάλια του φρένου ή των ταχυτήτων.
Τα πλαστικά μπορεί να είναι και αυτά σημαδεμένα. Αν τα σημάδια είναι ρηχά και ακανόνιστα διασπαρμένα τότε είναι από πιθανή πτώση από το σταντ. Τα βαθύτερα σημάδια είναι πιθανόν από ισχυρότερη πτώση.
Σημείωσε ότι όλα τα παραπάνω είναι μόνο ενδείξεις πτώσης, η λειτουργία της μοτοσικλέτας μπορεί να μην επηρεάζεται καθόλου, αλλά είναι απαραίτητο να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα.
Τέλος αν και κάπως πιο δύσκολο, σκύψτε και ελέγξτε τα στοπ του τιμονιού στην κάτω πλάκα. Μια τρακαρισμένη μοτοσικλέτα συνήθως έχει από τη σφοδρότητα της κρούσης χτυπημένα τα στοπ του τιμονιού στο σημείο αυτό και συχνά έχουν στραβώσει. Με κανονική χρήση έχουν το κανονικό τους σχήμα, και την αρχική βαφή τους. Μοτοσικλέτα με χτυπημένα στοπ τιμονιού είναι φρόνιμο να την αποφεύγεται καθώς το τρακάρισμα μπορεί να έχει στραβώσει το πλαίσιο, μια ζημιά που αποδεικνύεται αρκετά δαπανηρή.

7gibernau
23/02/2016, 16:41
Ο Βύνιος....
Ωραίος τύπος και χιουμορίστας.
:D
Δακρυσα χα χα χα χα χα χα

MiltiadisK.D
23/02/2016, 17:43
Το 990 αυτό σαν να το θυμάμαι στο car.gr στα 5800$,χλμ έγραφε περίπου 85.000.Τα συμπεράσματα δικά σου,ΑΛΛΑ 6.700 με +-85.000χλμ είναι ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.;)
Καλή αγορά anyway!

lykourgi
23/02/2016, 17:55
6.700 με 85.000+++χλμ είναι ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.;)
Ναι, αλλά για 22.000χλμ;

Πραγματική ευκαιρία!! :winka:

GhostDog
23/02/2016, 18:25
Κοντέρ μπορεί να αλλάξει το μηχανάκι για λόγους που δεν είναι απαραίτητα ύποπτοι.

Στο δικό μου 990 είχαμε αλλάξει κοντέρ εντός εγγύησης γιατί είχαν χαλάσει τα push buttons μεμβράνης που είχε για το χειρισμό του μενού και δεν έπερναν αντικατάσταση.

αν έχει γίνει σωστή συντήρηση στο μηχανάκι θα γράφει και στο service book αλλά και χτυπώντας τον αριθμό του σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο ΚΤΜ στα πόσα χλμ. έγινε η αλλαγή.

Τώρα το ότι όλα τα -τουριστικά υποτίθετε- 990 στις αγγελίες έχουν μαξ 60κ είναι κάτι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον :D 2 τέτοια ξέρω καλά και το ένα πουλήθηκε το 2012 με 65κ+ και το άλλο το κλέψαν το 2015 με 120κ+

Το αλλαγμένο τιμονάκι εμένα θα με προβλημάτιζε περισσότερο.

cosgili
23/02/2016, 19:49
Από μακριά και αγαπημένοι...

DAYMAN
23/02/2016, 20:22
σε μια αγορα μου το 2007 μετα απο ελεγχο που εκανα τα χλμ ενος XTR 660 που τελικα πηρα ηταν αληθινα,το μηχανακι καθαρο και κανενα προβλημα με τον εμπορο.Ισως ετυχε;Δεν ξερω.

lookylook
23/02/2016, 20:30
Ναι, αλλά για 22.000χλμ;

Πραγματική ευκαιρία!! :winka:

κλαίω !!! :lol: :lol:

Pan (dvs)
23/02/2016, 20:38
μάλιστα κατάλα.. βα η εναλλακτική ειναι να πεταχτώ ξάνθη για gs 800 με 61000 χμ.. στα 7000

Ααααα γεια σου.


Παρε κατι απο χερι.

kostasdirt
23/02/2016, 21:23
Κοντέρ μπορεί να αλλάξει το μηχανάκι για λόγους που δεν είναι απαραίτητα ύποπτοι.

Στο δικό μου 990 είχαμε αλλάξει κοντέρ εντός εγγύησης γιατί είχαν χαλάσει τα push buttons μεμβράνης που είχε για το χειρισμό του μενού και δεν έπερναν αντικατάσταση.

αν έχει γίνει σωστή συντήρηση στο μηχανάκι θα γράφει και στο service book αλλά και χτυπώντας τον αριθμό του σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο ΚΤΜ στα πόσα χλμ. έγινε η αλλαγή.

Τώρα το ότι όλα τα -τουριστικά υποτίθετε- 990 στις αγγελίες έχουν μαξ 60κ είναι κάτι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον :D 2 τέτοια ξέρω καλά και το ένα πουλήθηκε το 2012 με 65κ+ και το άλλο το κλέψαν το 2015 με 120κ+

Το αλλαγμένο τιμονάκι εμένα θα με προβλημάτιζε περισσότερο.
Φαίνεται να έχει πιο ανοιχτές λαβές αυτό το τιμόνι είναι μια κλασική αλλαγή που κάνουν πολλοί σε 990, μιας και το μαμά και εμένα προσωπικά δεν με είχε βολέψει καθόλου και το είχα αλλάξει με ένα άλλο μοντέλο της Renthal.

Billymuse
23/02/2016, 22:23
Δεν ξέρω που μένεις, αλλά θα προτιμούσα να πάω με τα πόδια προς Ξάνθη (Αθήνα μένω) και να αγοράσω το BMW παρά να παω στον Βύνιο.

RizlaPlusPlus
23/02/2016, 22:35
Να ρωτησω κατι εντελως ασχετο; Δεν ειναι δυσφημιση αυτο που συμβαινει σε αυτο το θρεντ; Δλδ τον εχουμε θαψει επωνυμα τον συγκεκριμενο! Οχι οτι διαφωνω, αλλα δεν ειναι ριψοκινδυνο για το φορουμ αυτο;

Billymuse
23/02/2016, 22:41
Mπα θα συμφωνεί και ο ίδιος με ότι έχει γραφτεί :lol:

Nostradamus
24/02/2016, 00:56
.........................οτι με τις ελληνικες τραπεζες δεν βρισκω ακρη για δανειο 5000ευρω για 3 χρονια(ελεος δλδ με φορολογικη σχεδον 10000ευρω!!).............

Κοίτα... Αυτές τις εποχές ειδικά... Αν από την φορολογική σου δεν λείπει ένα μηδενικό τότε δεν μου φαίνεται περίεργο το άκυρο από τις τράπεζες γι αυτό το νούμερο...
Κατά τα λοιπά για το κατάστημα δεν έχω άποψη οπότε απλά παρακολουθώ...

LOUKILOUK
24/02/2016, 05:22
Υπάρχει ένα ίδιο 990 στη Σύρο... Βρίσκετε στο κατάστημα "Ιξωδες". Είναι δικό μου... Δεν το έχω βάλει σε αγγελία. Η μηχανή έχει πραγματικά χλμ και δεν έμπαινε χώμα. Για παραπάνω λεπτομέρειες στείλε μου ΠΜ.
Δεν βρίσκομαι Ελλάδα.

Pan (dvs)
24/02/2016, 07:50
Παλικαρια να θυμησω οτι οταν κανουμε δυσφημιση σε καποιον,ακομη και αν εχουμε στα χερια μας στοιχεια,αυτος μπορει να μας τρεξει στα δικαστηρια.


Επαναλαμβανω,ακομη και αν εχουμε στοιχεια.

notakos600
24/02/2016, 08:14
Όλα, όλα όμως τα μηχανάκια του Βύνιου δεν ξεπερνάνε τα 30.000 km.....:lol:

Pan (dvs)
24/02/2016, 08:16
Όλα, όλα όμως τα μηχανάκια του Βύνιου δεν ξεπερνάνε τα 30.000 km.....:lol:

Ετσι μπραβο,αυτο ειναι διαφημιση οποτε....:D

kalampokas
24/02/2016, 08:23
προσοχή στη δυσφήμιση παίδες, εγώ το αποκλείω κατηγορηματικά να γυρίζει οποιοσδήποτε κοντέρ (ειδικά ο εν λόγω):p

lykourgi
24/02/2016, 08:31
Όλα, όλα όμως τα μηχανάκια του Βύνιου δεν ξεπερνάνε τα 30.000 km.....:lol:
Όλα μαζί, εννοείς. :lol:

puntix
24/02/2016, 16:19
καλησπέρα παιδιά , λοιπόν μετά απο επικοινονία που είχα με τον Βυνιο δεν τον ξέρω τον ανθρωπο ουτε ισχυρίζομαι τίποτα προς θεού , μου απαντησε οτι όντως εχει αλλαχτεί το κοντερ και το μηχανακι εχει 60.000 χμ, και οχι 22000 που λεει το κοντέρ επισης σε ερώτηση μου αν εχει αλλαχτεί το τιμόνι μου και για ποιο λόγο , μου απάντησε όντως οτι εχει αλλαχτεί , αυτό ομως που με προβλημάτισε να σας πω την αλλήθεια και με ξενέρωσε βασικά ήταν η επικοινωνία με τον Βυνιο άραγε αν ειναι αυτός η οχι καποιος πωλητής ? Κάτι για ευθίες μου ελεγε και κάτι χαριτωμένα αστειάκια του τύπου κάτσε να γράψω .. Ναι κάθομαι!!! και κάτι για κοντρίδια χωρίς να με έχει δεί καν.. οπώτε Κυρ Βύνιο χαιρέτα μας τον πλάτανο, με ποιον νόμισε οτι μιλάει με κανένα πιτσιρίκι που πάει να αγοράσει την πρώτη του παπια? Παω να τσιμπισω το bmw-δάκι με 25.000! Εμφανισιακά φαίνετε πένα, είδωμεν.

macdeath_s
24/02/2016, 16:29
σου το είπαν ότι είναι χιουμορίστας

sniper
24/02/2016, 16:37
Με αφορμή αυτό , θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι δεν θα σβηστούν τα σχόλιά σας, σε αυτό ή άλλο παρόμοιο θρεντ.

Σε περίπτωση που μας έρθει κάποια εισαγγελική παραγγελία (αν γίνει μύνηση για συκοφαντική δυσφήμιση) τότε θα είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε τα αντίστοιχα στοιχεία στον ανακριτή ή στη ΔΗΕ ή σε όποια άλλη υπηρεσία μας υποδειχθεί.

Να υπενθυμίσω ότι έχει ήδη καταδικαστεί στο παρελθόν μέλος του φόρουμ με πολλές χιλιάδες ευρώ πρόστιμο απο το δικαστήριο (και δεν ενδιαφέρθηκα να μάθω το τι ποινή του επέβαλλε το ποινικό).

Το φόρουμ, δεν ασπάζεται ούτε ευθύνεται για τα σχόλια των μελών του.

basilis_k6
24/02/2016, 16:43
εχω απορια πως καταδικαστηκε. η ip μου δεν ειναι αποδειξη οτι εγω προσωπικα εγραψα κατι. ασχετο τελειως αλλα μου εκανε εντυπωση.

sniper
24/02/2016, 16:44
εχω απορια πως καταδικαστηκε. η ip μου δεν ειναι αποδειξη οτι εγω προσωπικα εγραψα κατι. ασχετο τελειως αλλα μου εκανε εντυπωση.

Υποθέτω (μετά βεβαιότητας) ότι η ΔΗΕ μπορεί να βρει τα πάντα.

basilis_k6
24/02/2016, 17:22
Υποθέτω (μετά βεβαιότητας) ότι η ΔΗΕ μπορεί να βρει τα πάντα.

εννοω οτι αν γραψω απο το κινητο μου απλα δεν το κρατουσα εγω στα χερια μου. απο το σπιτι απλα καθησε και το εγραψε ενας φιλος μου. δηλαδη βαση αμφιβολιων θεωρω οτι δεν (θα επρεπε να) ευσταθει και πολύ αυτο σε διακστηριο.

leo1964
24/02/2016, 17:37
Υποθέτω (μετά βεβαιότητας) ότι η ΔΗΕ μπορεί να βρει τα πάντα.

Σφακιανάκης!!!

tzimidis
24/02/2016, 18:23
υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης της ip.
εκτός κι αν εκείνος αποδείξει ότι έγραφε άλλος.

spyro
24/02/2016, 18:37
εγω πάντως απορία το χω. Αν το κοντέρ λεει 22 χλδ και προφορικά σου λεει 60 χλδ, το βιβλίο service τι λεει?

:confused:

sniper
24/02/2016, 18:40
εγω πάντως απορία το χω. Αν το κοντέρ λεει 22 χλδ και προφορικά σου λεει 60 χλδ, το βιβλίο service τι λεει?

:confused:


Αν υπάρχει, κι έχει συμπληρωθεί, θα πρέπει να λέει τα χλμ του τελευταίου σέρβις.

Αν δεν υπάρχει, τι να λέει; Τίποτα

Pan (dvs)
24/02/2016, 19:04
εννοω οτι αν γραψω απο το κινητο μου απλα δεν το κρατουσα εγω στα χερια μου. απο το σπιτι απλα καθησε και το εγραψε ενας φιλος μου. δηλαδη βαση αμφιβολιων θεωρω οτι δεν (θα επρεπε να) ευσταθει και πολύ αυτο σε διακστηριο.

Α μπραβο αυτο να τους πεις.





Ρε αφηστε τις χαζομαρες,ειναι δυσκολοι καιροι.

bleach
24/02/2016, 22:23
Προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο 990 που έχει ο Χαχάγιας που είναι και μια χαρά παιδί και (πολύ) πιο τίμιος! Αυτά :)
Ασχολίαστες οι αναφορές του admin...

anavatis19
24/02/2016, 23:39
Ασχολίαστες οι αναφορές του admin...[/QUOTE]

:a10::a20:

macdeath_s
25/02/2016, 00:12
Υποθέτω (μετά βεβαιότητας) ότι η ΔΗΕ μπορεί να βρει τα πάντα.

Μετά βεβαιότητας, για να ζητήσει IPs από πάροχο πρέπει να υφίσταται αδίκημα. Αν κρατάτε logs με IPs των χρηστών πρώτον θα έπρεπε να το αναφέρετε ξεκάθαρα (μπορεί να το κάνετε ήδη) και δεύτερον να μην τις δίνετε με πρόφαση μια μύνηση... Νομίζω ρόλος ενός φόρουμ είναι προστατεύει την ιδιοτικότητα των χρηστών του...

Φάουλ σου φίλε mod να "απειλείς" έμεσα ανθρώπους που γράφουν την γνώμη τους. Αν είναι απλά να λέμε όλοι πόσο γαμάτοι είμαστε δεν υφίσταται ανταλλαγή απόψεων...

Όσον αφορά τις IPs τώρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρατάτε τις όποιες χρησιμοποιεί ένας χρήστης. Αν κάποιος θέλει να κάνει μλκια υπάρχουν τα proxies, τα VPNs, το TOR κλπ. Επίσης από πλευράς αν θέλετε να banάρετε έναν χρήστη το account του αρκεί η IP απόρώ τι σας χρειάζεται... Οι πάροχοι πάντως δίνουν στοιχεία IP πολύ πιο δύσκολα από την περίπτωση που περίεγραψες εσύ και αυτό δεν τιμάει καθόλου το φόρουμ.

Επίσης τα λέω αυτά χρησιμοποιώντας max 2-3 IPs η οποίες είναι δικές μου γιατί εμπιστεύομαι εσάς χωρίς φυσικά να περιμένω να με υποστηρίξετε αν τελέσω εγώ (ή ο όποιος εδώ) ποινικό αδίκημα. Οι καλοί mods/admins στα δύσκολα φαίνονται να ξέρετε αγαπητοί...

anavatis19
25/02/2016, 00:39
Μετά βεβαιότητας, για να ζητήσει IPs από πάροχο πρέπει να υφίσταται αδίκημα. Αν κρατάτε logs με IPs των χρηστών πρώτον θα έπρεπε να το αναφέρετε ξεκάθαρα (μπορεί να το κάνετε ήδη) και δεύτερον να μην τις δίνετε με πρόφαση μια μύνηση... Νομίζω ρόλος ενός φόρουμ είναι προστατεύει την ιδιοτικότητα των χρηστών του...

Φάουλ σου φίλε mod να "απειλείς" έμεσα ανθρώπους που γράφουν την γνώμη τους. Αν είναι απλά να λέμε όλοι πόσο γαμάτοι είμαστε δεν υφίσταται ανταλλαγή απόψεων...

Όσον αφορά τις IPs τώρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρατάτε τις όποιες χρησιμοποιεί ένας χρήστης. Αν κάποιος θέλει να κάνει μλκια υπάρχουν τα proxies, τα VPNs, το TOR κλπ. Επίσης από πλευράς αν θέλετε να banάρετε έναν χρήστη το account του αρκεί η IP απόρώ τι σας χρειάζεται... Οι πάροχοι πάντως δίνουν στοιχεία IP πολύ πιο δύσκολα από την περίπτωση που περίεγραψες εσύ και αυτό δεν τιμάει καθόλου το φόρουμ.

Επίσης τα λέω αυτά χρησιμοποιώντας max 2-3 IPs η οποίες είναι δικές μου γιατί εμπιστεύομαι εσάς χωρίς φυσικά να περιμένω να με υποστηρίξετε αν τελέσω εγώ (ή ο όποιος εδώ) ποινικό αδίκημα. Οι καλοί mods/admins στα δύσκολα φαίνονται να ξέρετε αγαπητοί...

ετσι ακριβως

McGyver
25/02/2016, 06:51
Μετά βεβαιότητας, για να ζητήσει IPs από πάροχο πρέπει να υφίσταται αδίκημα. Αν κρατάτε logs με IPs των χρηστών πρώτον θα έπρεπε να το αναφέρετε ξεκάθαρα (μπορεί να το κάνετε ήδη) και δεύτερον να μην τις δίνετε με πρόφαση μια μύνηση... Νομίζω ρόλος ενός φόρουμ είναι προστατεύει την ιδιοτικότητα των χρηστών του...

Φάουλ σου φίλε mod να "απειλείς" έμεσα ανθρώπους που γράφουν την γνώμη τους. Αν είναι απλά να λέμε όλοι πόσο γαμάτοι είμαστε δεν υφίσταται ανταλλαγή απόψεων...

Όσον αφορά τις IPs τώρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρατάτε τις όποιες χρησιμοποιεί ένας χρήστης. Αν κάποιος θέλει να κάνει μλκια υπάρχουν τα proxies, τα VPNs, το TOR κλπ. Επίσης από πλευράς αν θέλετε να banάρετε έναν χρήστη το account του αρκεί η IP απόρώ τι σας χρειάζεται... Οι πάροχοι πάντως δίνουν στοιχεία IP πολύ πιο δύσκολα από την περίπτωση που περίεγραψες εσύ και αυτό δεν τιμάει καθόλου το φόρουμ.

Επίσης τα λέω αυτά χρησιμοποιώντας max 2-3 IPs η οποίες είναι δικές μου γιατί εμπιστεύομαι εσάς χωρίς φυσικά να περιμένω να με υποστηρίξετε αν τελέσω εγώ (ή ο όποιος εδώ) ποινικό αδίκημα. Οι καλοί mods/admins στα δύσκολα φαίνονται να ξέρετε αγαπητοί...


ετσι ακριβως

Προφανώς δεν έχετε διαβάσει τον κανονισμό λειτουργίας του forum.

Κάντε έναν κόπο, δε θα σας πάρει πάνω από 10 λεπτά.

Red Rider
27/02/2016, 09:30
Και γιατί ένα φορουμ-ομαδα ανθρώπων, να προστατέψει τον κάθε τυχαίο που γράφει το οτιδήποτε ?Καθένας έχει την ευθύνη των πράξεων του..

notakos600
27/02/2016, 11:02
Και γιατί ένα φορουμ-ομαδα ανθρώπων, να προστατέψει τον κάθε έμπορο?Καθένας έχει την ευθύνη των πράξεων του..

Fixed.

MG-KTiNoS
27/02/2016, 13:07
Πάντως αφού πήρε αυτή την τροπή η κουβέντα ήθελα να ξεκαθαρίσω ένα πράγμα.
Εγώ από την ημέρα που ήρθα εδώ δήλωσα το ποιος είμαι.
(σε αντίθεση με διάφορους που κρύβονται πίσω από νικ νέιμ και σβήνουν τις φάτσες τους από τις φωτογραφίες)
Θεωρώ ότι το φόρουμ δεν διαφέρει σε ΤΙΠΟΤΑ από το να μιλάμε στο τηλέφωνο πχ
Ότι λέω λοιπόν είναι υπογεγραμμένο και δεν έχω κανένα πρόβλημα να το υποστηρίξω ΟΠΟΥΔΗΠΟΥΤΕ
Άσε που τις πιο πολλές (μην πω πάντα) ο άμεσα ενδιαφερόμενος το έχει ακούσει κατ ιδίαν.

:wave2:

sniper
27/02/2016, 13:39
Eπειδή αρχίζει και καταντάει αηδία αυτό το πράγμα να διευκρινήσω τα εξής:

Το moto.gr δεν ειναι εδώ για να διαφημίσει ή να δυσφημίσει κανέναν έμπορο ή εταιρεία.
Επίσης, δεν είμαστε εδώ για να διαφυλάξουμε το καθε μέλος για την άποψή του που δηλώνει δημόσια.
Θεωρούμε ότι όλοι έχουν το δικαίωμα της γνώμης τους και μπορούν να την διατυπώνουν ελεύθερα εδώ μέσα, σεβόμενοι πάντα τους κανόνες που αποδεχόμαστε όταν γινόμαστε μέλη.

Αυτά και κλειδώνει.