PDA

View Full Version : Taps and Dies (σπειροτόμοι)



tzimidis
23/02/2016, 18:06
Αλλο ένα παπαράκι στο ορίτζιναλ κουτί ,
που μετά από χ δεκαετίες ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (ούτε ξέρω πως)

352948

352949

Acacius
23/02/2016, 20:14
Αλλο ένα παπαράκι στο ορίτζιναλ κουτί ,
που μετά από χ δεκαετίες ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (ούτε ξέρω πως)

352948

352949
Είναι σπειροτόμος, στο google το βρήκα κυρίως ως φιλιέρα. Είναι το "αντίθετο" του κολαούζου (δημιουργεί αρσενικό σπείρωμα αντί θηλυκό) και θέλει την αντίστοιχη μανέλα.

Φωτογραφία από εργαλεία της προκοπής δεν έχω για να είμαι on topic (αν σβηστεί κανένα πρόβλημα), καθ' ότι ερασιτέχνης και, για να το πω κομψά, κυρίως "budget oriented". Οι υπόλοιποι με έχετε καταστρέψει πάντως.

daz
23/02/2016, 20:20
Αλλο ένα παπαράκι στο ορίτζιναλ κουτί ,
που μετά από χ δεκαετίες ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (ούτε ξέρω πως)


Και να θέλεις να το χρησιμοποιήσεις δε μπορείς χωρις μανέλα για φιλιέρες. Επίσης 3/4 x 10 είναι αγγλικό σπείρωμα και δεν ταιριάζει με τα δικά μας ούτε στο πάχος ούτε στο πάσο.

vaska
23/02/2016, 21:45
Είναι σπειροτόμος, στο google το βρήκα κυρίως ως φιλιέρα. Είναι το "αντίθετο" του κολαούζου (δημιουργεί αρσενικό σπείρωμα αντί θηλυκό) και θέλει την αντίστοιχη μανέλα.

Φωτογραφία από εργαλεία της προκοπής δεν έχω για να είμαι on topic (αν σβηστεί κανένα πρόβλημα), καθ' ότι ερασιτέχνης και, για να το πω κομψά, κυρίως "budget oriented". Οι υπόλοιποι με έχετε καταστρέψει πάντως.

Το λένε και βιδολόγο αν κι έχει επεικρατήσει να το λένε έτσι οι υδραυλικοί

MISKIN
23/02/2016, 22:41
Τώρα που την είδα καλύτερα στη φώτο, νομίζω, tsimpidis, ότι είναι ρυθμιζόμενη φιλιέρα ( κάπως αλλιώς τη λέμε, σπάω το κεφάλι μου αλλά δε μπορώ να το θυμηθώ, θα σας πω αύριο). Έχει ένα κενό, ένα κόψιμο. Αν τη βάλεις στη κατάλληλη μανέλα και τη σφίξεις αλλάζει μερικά δέκατα η διάσταση του σπειρώματος που ανοίγεις. Το σπείρωμα παραμένει ίδιο αλλά με μικρότερες διαστάσεις. Αυτό βολεύει σε ορισμένες εργασίες στα μηχανουργεία. Για τον ερασιτέχνη δε κάνει αφού αν δε το ξέρει και τη σφίξει πολύ θα "σφάξει" το σπείρωμα που άνοιξε. ;)

vaska
23/02/2016, 23:05
Τώρα που την είδα καλύτερα στη φώτο, νομίζω, tsimpidis, ότι είναι ρυθμιζόμενη φιλιέρα ( κάπως αλλιώς τη λέμε, σπάω το κεφάλι μου αλλά δε μπορώ να το θυμηθώ, θα σας πω αύριο). Έχει ένα κενό, ένα κόψιμο. Αν τη βάλεις στη κατάλληλη μανέλα και τη σφίξεις αλλάζει μερικά δέκατα η διάσταση του σπειρώματος που ανοίγεις. Το σπείρωμα παραμένει ίδιο αλλά με μικρότερες διαστάσεις. Αυτό βολεύει σε ορισμένες εργασίες στα μηχανουργεία. Για τον ερασιτέχνη δε κάνει αφού αν δε το ξέρει και τη σφίξει πολύ θα "σφάξει" το σπείρωμα που άνοιξε. ;)

Τι Τσιμπίδης μωρέ ο άνθρωπος, Τζιμίδης γράφει :lol:

Το ότι είναι ρυθμιζόμενη το λες επειδή έχει κόψιμο στην μία μεριά?? Όλες οι δικές μου έτσι είναι αλλά δεν θυμάμαι να τις είχα αγοράσει για ρυθμιζόμενες.

MISKIN
23/02/2016, 23:24
Οι κανονικές φιλιέρες, τουλάχιστον αυτές που έχω δουλέψει δεν έχουν κόψιμο γιατί όπως καταλαβαίνεις δε χρειάζεται να έχουν. Είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να βγάζουν την ανοχή του σπειρωματος με ακρίβεια.
Πάλι ξεφύγαμε και παραμονεύει ο μοντερατορας...

Τσιμιδης Τσιμιδης Τσιμιδης!

virus
23/02/2016, 23:29
η απλη και η ρυθμιζομενη

353002


353003


ε ρε σκουπα πουχει να πεσει :lol:

cityfly
23/02/2016, 23:33
Δεν ξέρω με ποιο τρόπο ρυθμίζεται (edit: τώρα πρόσεξα ότι τον τρόπο τον έγγραψε παραπάνω ο Μισκιν) αλλά στη φωτογραφία που έβαλε ο Τζιμίδης το γράφει καθαρά πάνω στο κουτί "adjustable"

daz
23/02/2016, 23:59
Ουφφφ... θα σας σκοτώσω ρε! :cry:


η απλη και η ρυθμιζομενη


Δε κατάλαβα γιατί η μία είναι απλή και η άλλη ρυθμιζόμενη.
Στην δεύτερη απλά τα αξονάκια αφαιρούνται ενώ η πρώτη είναι φιξ. Η μία έχει μια βίδα για την συγκράτηση της φιλιέρας και η άλλη περισσότερες.
Εννοείς ότι στην πρώτη μανέλα μπορείς να βάλεις μικρότερη φιλιέρα και την ασφαλίσεις με τις βίδες?



ε ρε σκουπα πουχει να πεσει :lol:

Θρεντάκι για κολαούζα και φιλιέρες δεν έχουμε, έχουμε?

vaska
24/02/2016, 00:18
Οι κανονικές φιλιέρες, τουλάχιστον αυτές που έχω δουλέψει δεν έχουν κόψιμο γιατί όπως καταλαβαίνεις δε χρειάζεται να έχουν. Είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να βγάζουν την ανοχή του σπειρωματος με ακρίβεια.
Πάλι ξεφύγαμε και παραμονεύει ο μοντερατορας...

Τσιμιδης Τσιμιδης Τσιμιδης!

οπότε όλες όσες έχω είναι ρυθμιζόμενες. Κατάλαβα φίλος δεν είμαι νιόκος.

Σορυ Daz

virus
24/02/2016, 00:23
εννοω οτι στην πρωτη μανελα μπορεις να βαλεις την φιλιερα και με τις βιδες που εχει μπορεις να ρυθμισεις το βαθος κοπης του πασου. (φιλιερα με εγκοπη)

στην δευτερη μανελα απλα βαζεις την φιλιερα και την στερεωνεις με μια βιδα που εχει. (φιλιερα χωρις εγκοπη)

για το αν εχουμε η δεν εχουμε θρεντακι δεν το εψαξα :D

daz
24/02/2016, 00:24
Οι ρυθμιζόμενες έχουν την εγκοπή και την βίδα. Αυτό βοηθάει για μεγαλύτερη ακρίβεια στο κόψιμο νέου σπειρώματος αλλά και στο καθάρισμα ώστε να μη σου φάει πολύ υλικό. Παρόλα αυτά πρέπει να είσαι λίγο γκουρού ή να σε καίει αυτό που φτιαχνεις για να ασχοληθείς με τόσο μικρές διαφορές. Μη ξεχνάτε όμως ότι υπάρχουν και βίδες για όπλα και άλλες εργασίες που δεν σηκώνουν "μπόσικα". Τις βρίσκουμε σαν adjustable round split dies

353005

Βαλτε μια καινούρια βίδα σε μια μη ρυθμιζόμενη και θα δείτε ότι θα φάει υλικό. (ανάλογα και με την ποιότητα της βίδας κ.α) Το σπείρωμα που κόβει είναι με ακρίβεια μέσα στις "γενικές" προδιαγραφές που ορίζει το εκάστοτε πρότυπο. Για μεγαλύτερη ακρίβεια χρειάζονται οι από πάνω.
353006

διάφορα μεγέθη στις φιλιέρες, διάφορα μεγέθη στις μανέλες.

353007






Edit. Και όντως δεν χρειάζεται να παίρνουμε ρυθμιζόμενες. Όπως είπε και ο μισκιν οι σταθερές έχουν την ακρίβεια που χρειαζόμαστε.

fkol k4
24/02/2016, 15:32
Το λένε και βιδολόγο αν κι έχει επικρατήσει να το λένε έτσι οι υδραυλικοί

Απλώς για την λεπτομέρεια...

Για το συγκεκριμένο εξάρτημα της φωτογραφίας στην αγορά έχει επικρατήσει η ονομασία φιλιέρα.
Ο βιδολόγος είναι το εργαλείο με το οποίο ανοίγεις σπειρώματα (πχ χειροκίνητος (https://cdn2.ridgid.com/resources/media?key=990f0e1d-b77b-4766-a9c9-aebeefd73c48&languageCode=en&countryCode=US&type=image), ηλεκτρικός (https://cdn2.ridgid.com/resources/media?key=eb07db72-9d63-4b18-a637-7a5b2a6360ab&languageCode=en&countryCode=US&type=image), πάγκου (https://cdn2.ridgid.com/resources/media?key=0edfa22f-35bb-480a-b286-d3e3fde0860d&languageCode=en&countryCode=US&type=image)).
Η φιλιέρα που προσαρμόζεται στον βιδολόγο ονομάζεται «κουκουνάρα» (κόκκινη για δεξιόστροφο σπείρωμα και κίτρινη για αριστερόστροφο).

Οι φιλιέρες με ενδείξεις 1/2", 3/4" κτλ είναι Αγγλικού σπειρώματος (British Standard Pipe Thread (https://en.wikipedia.org/wiki/British_Standard_Pipe)) που είναι το στάνταρ για βιδωτές συνδέσεις σε δίκτυα νερού, ψυκτικά και πεπιεσμένου αέρα.

MISKIN
24/02/2016, 17:27
Τώρα που την είδα καλύτερα στη φώτο, νομίζω, tsimpidis, ότι είναι ρυθμιζόμενη φιλιέρα ( κάπως αλλιώς τη λέμε, σπάω το κεφάλι μου αλλά δε μπορώ να το θυμηθώ, θα σας πω αύριο). Έχει ένα κενό, ένα κόψιμο. Αν τη βάλεις στη κατάλληλη μανέλα και τη σφίξεις αλλάζει μερικά δέκατα η διάσταση του σπειρώματος που ανοίγεις. Το σπείρωμα παραμένει ίδιο αλλά με μικρότερες διαστάσεις. Αυτό βολεύει σε ορισμένες εργασίες στα μηχανουργεία. Για τον ερασιτέχνη δε κάνει αφού αν δε το ξέρει και τη σφίξει πολύ θα "σφάξει" το σπείρωμα που άνοιξε. ;)

Χτένι συνηθίζουμε να λέμε τη ρυθμιζόμενη φιλιέρα!


Οι φιλιέρες με ενδείξεις 1/2", 3/4" κτλ είναι Αγγλικού σπειρώματος (British Standard Pipe Thread (https://en.wikipedia.org/wiki/British_Standard_Pipe)) που είναι το στάνταρ για βιδωτές συνδέσεις σε δίκτυα νερού, ψυκτικά και πεπιεσμένου αέρα.

Υπάρχουν ένα σωρό τέτοια! Το BSP, το BSF, το Withworth, κλπ. Ασε, είναι να μη μπλέξεις... :yuck:

virus
24/02/2016, 18:24
και κλεισε την κολλα σπειρωματων. δεν μπορω να την βλεπω μισανοιχτη :lol:

353067

fkol k4
24/02/2016, 18:32
Υπάρχουν ένα σωρό τέτοια! Το BSP, το BSF, το Withworth, κλπ. Ασε, είναι να μη μπλέξεις... :yuck:

Αυτό έπρεπε να μου το πεις πριν καμιά 25αριά χρόνια, τώρα είναι αργά :lol: