PDA

View Full Version : gilera runner 180 fxr 2t



vasilis96
27/02/2016, 01:59
Γεια σας. Εχω αγορασει ενα gilera runner 180 fxr 2t και το εχω περιπου μισο χρονο το μηχανακι ειναι πολυ καλο και σφερατο εχει κανα μηνα και περιπου που δεν με κραταει ρελαντι καθολου ειδικα οταν κρυο αμα ειναι ζεστη η μηχανι θα κρατησει αλλα μην φανταστειτε για πολυ θα σβησει μετα απο λιγο στην αρχη δεν το εδωσα και πολυ σημασια γιατι δεν με ενοχλουσε μεχρι που το πηγα σε ενα μαστορα για να μου αλλαξει καποια παγματα και τον ειπα να ριξει μια ματια και το θεμα με το ρελαντι να μην τα πολυλογο μου ειπε οτι δεν ξερει γιατι δεν κραταει ρελαντι το κοιταξε και το ρελαντι ειτε ειναι τερμα ανεβασμενο ειτε πολυ χαμηλα δουλευει το ιδιο. μου ειπε αμα μπορω να καθαρισω το καρμπιρατερ μπας και φταει αυτο το εκανα αλλα παλι τιποτα το προβλημα παραμενει επισης μου ειπε και καποιος ακομα οτι μπορει να ειναι και απο την εξατμιση το θεμα αμα εχει μπουκοσει απο λαδιλα!!! τι αλλο μπορει να φταιει ρε παιδια ξερει κανεις

7Tolis
27/02/2016, 02:09
Η μπουκωμένη εξάτμιση παίζει ως σενάριο.Εξού και ο όρος ξεκάπνισμα=λύση. :wave2:

Μουαμαρ !!!
27/02/2016, 09:09
Γεια σας. Εχω αγορασει ενα gilera runner 180 fxr 2t και το εχω περιπου μισο χρονο το μηχανακι ειναι πολυ καλο και σφερατο εχει κανα μηνα και περιπου που δεν με κραταει ρελαντι καθολου ειδικα οταν κρυο αμα ειναι ζεστη η μηχανι θα κρατησει αλλα μην φανταστειτε για πολυ θα σβησει μετα απο λιγο στην αρχη δεν το εδωσα και πολυ σημασια γιατι δεν με ενοχλουσε μεχρι που το πηγα σε ενα μαστορα για να μου αλλαξει καποια παγματα και τον ειπα να ριξει μια ματια και το θεμα με το ρελαντι να μην τα πολυλογο μου ειπε οτι δεν ξερει γιατι δεν κραταει ρελαντι το κοιταξε και το ρελαντι ειτε ειναι τερμα ανεβασμενο ειτε πολυ χαμηλα δουλευει το ιδιο. μου ειπε αμα μπορω να καθαρισω το καρμπιρατερ μπας και φταει αυτο το εκανα αλλα παλι τιποτα το προβλημα παραμενει επισης μου ειπε και καποιος ακομα οτι μπορει να ειναι και απο την εξατμιση το θεμα αμα εχει μπουκοσει απο λαδιλα!!! τι αλλο μπορει να φταιει ρε παιδια ξερει κανεις

Μηπως ειναι αρρυθμιστο το καρπυρατερ?
Μηπως τραβαει αερα απο καπου?
Φιλτρο εχει μεσα στο φιλτροκουτι?

Μηπως ειναι μυρωδιας ο μαστορας?Η δουλεια του ειναι να ξερει.

Γνωμη μου ειναι οτι σε ενα παλιο μηχανακι που κανει προβληματα το καρμπυρατερ,καλο ειναι να του κανεις μια ανακατασκευη και να ησυχασεις.
Αλλα αξιζει?

vasilis96
27/02/2016, 11:27
Η μπουκωμένη εξάτμιση παίζει ως σενάριο.Εξού και ο όρος ξεκάπνισμα=λύση. :wave2:

και με τι τροπο μπορω να την καθαρισω;

7Tolis
27/02/2016, 11:31
Τη βγάζεις και την καις με φλογιστρο κοιτάζοντας η εξάτμιση προς το έδαφος ή πας το μηχανάκι τέρμα γκαζι για 2-3 λεπτά ή όσο χρειαστεί μέχρι να καθαρίσει. Αν είναι βουλωμενη θα δεις πολύ ντουμανι το οποίο μετά το κάψιμο θα γυρίσει σε νορμάλ πυκνότητα.

vasilis96
27/02/2016, 11:36
Μηπως ειναι αρρυθμιστο το καρπυρατερ?
Μηπως τραβαει αερα απο καπου?
Φιλτρο εχει μεσα στο φιλτροκουτι?

Μηπως ειναι μυρωδιας ο μαστορας?Η δουλεια του ειναι να ξερει.

Γνωμη μου ειναι οτι σε ενα παλιο μηχανακι που κανει προβληματα το καρμπυρατερ,καλο ειναι να του κανεις μια ανακατασκευη και να ησυχασεις.
Αλλα αξιζει?

Δεν νομιζω να ειναι αρυθμιστο το καρπυρατερ γιατι δουλευε κανονικα το μηχανακι χωρις προβλημα.
οχι το κοιταξα αυτο δεν τραβαει απο καπου αλλου αερα.
ναι εχει μεσα φιλτρο.
οσο για το θεμα για τον μαστορα μαλλον ακριβως αυτο που λες!!!
τωρα για ανακατασκευη δεν νομιζω και εγω να αξιζει και τοσο .

vasilis96
27/02/2016, 11:46
Τη βγάζεις και την καις με φλογιστρο κοιτάζοντας η εξάτμιση προς το έδαφος ή πας το μηχανάκι τέρμα γκαζι για 2-3 λεπτά ή όσο χρειαστεί μέχρι να καθαρίσει. Αν είναι βουλωμενη θα δεις πολύ ντουμανι το οποίο μετά το κάψιμο θα γυρίσει σε νορμάλ πυκνότητα.

σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι θα το δοκιμασω και αυτο και βλεπουμε. εψαξα για να αγορασω και καινουριο καρπυρατερ αλλα ειναι απλησιαστα!!

vasilis96
29/02/2016, 02:35
Γεια σας και παλι.. τελικα ειπα να δοκιμασω και το θεμα με την εξατμιση την εβγαλα με σκοπο να την καψω με φλογιστρο οπως ειχαμε πει παραπνω αλλα διαπιστωσα στην συνεχεια οτι κατι εχει σπασει απο μεσα για οταν την κουνουσα ακουγουταν κατι μεσα και προφανως σκεφτηκα θα ειναι ο καταλητης ο οποιος θα εσπασε την πηγα σε φιλο ο οποιος ασχολειτε με σιδερικα και την κοψαμε βγαλαμε τον καταλατη και την καθαρισα και απο μεσα την ξανα καλησαμε την περασα στο μηχανακι το προβλημα με τα ρελαντι συνεχιζει ομως συνεχιζει να υπαρχει :mad: οποτε ειπα θα το αφησω ετσι και καποια στιγμη θα το παω σε καποιο συνεργειο να το κοιταξει δεν μπορω να φαντααστω εγω κατι αλλο που μπορει να φταει!!! ευχαριστω για την συμβουλες παντως!!

yiannis172
29/02/2016, 02:41
Το να παιρνει αερα το αποκλειουμε γιατι τοτε θα ανεβαζε στροφες ανεξελεγκτα.
Οποτε ξεκινας με καθαρισμο καρμπυρατερ και ελεγχο στα ριντ οτι δεν εχει σπασει καποιο φυλλο.
Κανε αυτα για αρχη.....

vasilis96
29/02/2016, 02:49
Το να παιρνει αερα το αποκλειουμε γιατι τοτε θα ανεβαζε στροφες ανεξελεγκτα.
Οποτε ξεκινας με καθαρισμο καρμπυρατερ και ελεγχο στα ριντ οτι δεν εχει σπασει καποιο φυλλο.
Κανε αυτα για αρχη.....

το καρμπυρατερ το καθαρισα πριν 2 μερες και εχει αρκετη βρωμια. το προβλημα δεν εφυγε ομως οταν λες ριντ τι ακριβως ενοεις;

toyar
29/02/2016, 04:55
δεν ξερω αν φταιει μονο αυτο αλλα το μηχανακι με σφαγμενη εξατμιση δεν θα δουλεψει σωστα

vasilis96
02/03/2016, 15:22
δεν ξερω αν φταιει μονο αυτο αλλα το μηχανακι με σφαγμενη εξατμιση δεν θα δουλεψει σωστα
τι θέμα μπορεί να δημιουργηθει δηλαδή από την σφαγμένη εξατμιση;

toyar
02/03/2016, 16:56
στα διχρονα η εξατμιση εχει θαλαμο διαστολης με συγκεκριμενες διαστασεις σχημα και γεωμετρια για καθε μοτερ
αν πειραχτουν αυτα το μοτερ δεν λειτουργει σωστα ή καθολου