PDA

View Full Version : Κράνος μηχανής σπαστό (από super market)



josua
27/02/2016, 10:14
καλημέρα,

γνώμες για το παρακάτω κράνος, καθότι άσχετος...
http://www.lidl-hellas.gr/el/mhxanh.htm?action=showDetail&id=46984

είναι σύμφωνο με οδηγία ECE-R 22.05 και έχει 5 χρόνια εγγύηση :hmm:

nickald
27/02/2016, 10:22
την εκφραση πρωθυπουργος απο τα lidl την εχεις ακουσει?

notakos600
27/02/2016, 11:00
καλημέρα,

γνώμες για το παρακάτω κράνος, καθότι άσχετος...
http://www.lidl-hellas.gr/el/mhxanh.htm?action=showDetail&id=46984

είναι σύμφωνο με οδηγία ECE-R 22.05 και έχει 5 χρόνια εγγύηση :hmm:

Θα αστειεύεσαι βέβαια. :lol:

WiSe
27/02/2016, 11:24
Οι ανθρωποι δεν εχουν ιερο και όσιο ετσι?

Nostradamus
27/02/2016, 11:32
την εκφραση πρωθυπουργος απο τα lidl την εχεις ακουσει?

Εχουμε τετοιον εδω και ενα χρονο... Αρα γιατι οχι και το κρανακι ??

noodles
27/02/2016, 11:43
απλα το ξεχνας αδερφε. δωσε κατι παραπανω και παρε πχ το agv k3. πολυ vfm κρανος. :cool:

Pan (dvs)
27/02/2016, 12:06
Καποτε υπηρχε ενα παλικαρι στην Πρεβεζα που το λεγανε Κ....

Ειχε ενα ατυχημα και δυστυχως φορουσε ενα τετοιο.Χαρτοπολεμος εγινε.

alex k8
27/02/2016, 12:16
ενα τετοιο απο τον πακιστανο στο φαναρι ή με εγκρισεις και πιστοποιησεις?
ρωταω γιατι και εγω ειμαι κατα των λιντλ αλλα τα οικονομικα μου με βαζουν σε σκεψεις να παω να το τσιμπισω, εκτος και αν μου προτεινεται ενα αλλο με πιστοποιησεις στο πενηνταρικο

congate7
27/02/2016, 12:43
Σε κράνος των 50 ευρώ δε θα εμπιστευόμουν την κούτρα μου. Μάζεψε λεφτά και πάρε κάτι άλλο επώνυμο.

Pan (dvs)
27/02/2016, 12:48
ενα τετοιο απο τον πακιστανο στο φαναρι ή με εγκρισεις και πιστοποιησεις?
ρωταω γιατι και εγω ειμαι κατα των λιντλ αλλα τα οικονομικα μου με βαζουν σε σκεψεις να παω να το τσιμπισω, εκτος και αν μου προτεινεται ενα αλλο με πιστοποιησεις στο πενηνταρικο

50αρικο και πιστοποιησεις δεν πανε μαζι,εκτος αν θελουμε να κοροιδευουμε τον εαυτο μας.

typhoon
27/02/2016, 13:11
Από το καθόλου κράνος καλό είναι κι αυτό. Ειδάλλως πάρε κάτι καλύτερο

Acacius
27/02/2016, 13:39
Μια στοιχειώδη προστασία θα στην προσφέρει, αν τα οικονομικά δε σου επιτρέπουν κάτι παραπάνω εννοείται πάρε το, έχοντας όμως επίγνωση του τι αγοράζεις.

Επίσης, θεωρώ καλύτερο να κυκλοφορεί κάποιος με κράνος από το Lidl παρά ένα χρόνο ξεκράνωτος μέχρι να μαζέψει χρήματα για κάτι καλύτερο.

Τον κατασκευαστή μπορείς ίσως να τον βρεις από το ταμπελάκι στο λουρί αν αναγράφονται τα στοιχεία του ΟΕΜ μοντέλου.

Ζεύκας
27/02/2016, 13:41
Ξέρω ότι τα οικονομικά των περισσότερων από μας είναι δύσκολα, κι εγώ είμαι στη φάση να πάρω ένα κρανάκι
πόλης αλλά χίλιες φορές να κόψω από κάπου αλλού κ να πάρω ένα επώνυμο παρά κράνος από το πανέρι.

Για το κεφάλι μας πρόκειται, όχι γάντια για το κρύο.

devil's animal
27/02/2016, 13:43
η επιλογη κρανους πρεπει να γινεται συμφωνα με το ποσο αξιολογεις το κεφαλι σου...
αν το αξιολογεις για 50€, παρτο...

Ζεύκας
27/02/2016, 13:46
Μια στοιχειώδη προστασία θα στην προσφέρει, αν τα οικονομικά δε σου επιτρέπουν κάτι παραπάνω εννοείται πάρε το, έχοντας όμως επίγνωση του τι αγοράζεις.

Επίσης, θεωρώ καλύτερο να κυκλοφορεί κάποιος με κράνος από το Lidl παρά ένα χρόνο ξεκράνωτος μέχρι να μαζέψει χρήματα για κάτι καλύτερο.

Τον κατασκευαστή μπορείς ίσως να τον βρεις από το ταμπελάκι στο λουρί αν αναγράφονται τα στοιχεία του ΟΕΜ μοντέλου.


καλύτερα πιστεύω να πάρει κάποιος ένα κράνος των 150 ευρώ και να του κρατήσει 5 χρόνια

παρά ένα κράνος των 50 ευρώ από τα λιντλ και στο χρόνο να του χαλάσει

Ζεύκας
27/02/2016, 13:48
η επιλογη κρανους πρεπει να γινεται συμφωνα με το ποσο αξιολογεις το κεφαλι σου...
αν το αξιολογεις για 50€, παρτο...

δεν πάει έτσι Σταύρο. Θεωρώ υπερπολύτιμο το κεφάλι μου αλλά δεν θα έσκαγα ποτέ 7 κατοστάρικα για να κυκλοφορώ μέσα στη πόλη με αράι.

Acacius
27/02/2016, 13:50
Έκανα τον κόπο κι έριξα μια ματιά, ένα προηγούμενο σπαστό που είχε το lidl αξιολογήθηκε ως καλό όσον αφορούσε την προστασία από πρόσκρουση, αλλά μέτριο γενικά λόγω άλλων παραγόντων (π.χ. θόρυβος).

Η αξιολόγηση φυσικά δε μεταφέρεται σε άλλο μοντέλο.

Acacius
27/02/2016, 13:54
καλύτερα πιστεύω να πάρει κάποιος ένα κράνος των 150 ευρώ και να του κρατήσει 5 χρόνια

παρά ένα κράνος των 50 ευρώ από τα λιντλ και στο χρόνο να του χαλάσει

Σε αυτό συμφωνώ, αλλα το κράνος είναι και αναλώσιμο. Μακριά από εμάς αλλά και σε ψιλοπτώση μπορεί να χρειαστεί αλλαγή (ακόμα κι αν οπτικά δείχνει ΟΚ). Οπότε το "sweet spot" μεταξύ τιμής και πόσο θα σου κρατήσει είναι πιο δύσκολο να βρεθεί.

anavatis19
27/02/2016, 13:57
αν ψαξεις ρε φιλε στο σκρουτζ και βαλεις μεχρι 180 ευρω σου λεω θα βρεις πολλα και καλα κρανη. εγω πηρα ενα caberg full face με 160ευρω και θεωρω οτι ειναι πολυ καλο και με τα γυαλια μεσα για τον ηλιο

takisdemi
27/02/2016, 14:14
Είχα πάρει παλιά ένα σπαστό από τη γνωστή αλυσίδα για χρήση στην πόλη. Το είχα 5 χρόνια περίπου. Φθορές δεν είχε, δούλευε ο μηχανισμός κανονικά και το εσωτερικό δεν είχε αλλοιωθει .Δε ξέρω αν σε πτώση άνοιγε σαν καρπούζι ακόμη και με μικρή ταχύτητα. Πάντως πολύ βαρύ και θορυβώδη. Δε θα ξαναεπαιρνα πάντως. Καλυτέρα κατι παραπάνω από μια επώνυμη μάρκα.

omega
27/02/2016, 15:44
Το 80% των εχόντων παπί/scooter εδώ που είμαι,έχει αγοράσει κράνος Jet των 40-50ευρώ,σπαστό ταβάνι 100-120 και full face -130 κι αν.Μπορώ να αναφέρω τις μάρκες.. κι έχουν πιστοποίηση.
Προκαλεί δε γέλιο το να αναφέρω σε πολλούς ποσά 150-200+ ή ποιότητα υλικών κλπ.
Οι περισσότεροι το βλέπουν οικονομικά καθότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ μοτοσυκλετιστική παιδεία.

Ερώτηση τώρα.
Το Crivit είναι λιγότερο ασφαλές από την κατηγορία κρανών που αναφέρεται παραπάνω;
Επειδή λοιπόν η δική μου απάντηση είναι όχι,προτιμώ να αγοράσει και να φορέσει κάποιος ΤΩΡΑ αυτό και να είναι μετρημένος παρά να περιμένει 3+ μήνες ακράνωτος και να πάρει τότε(αν του μείνουν στο μεσοδιάστημα τα λεφτά) το λίγο καλύτερο των 150.Πάλι μετρημένος θα πρέπει να είναι και τότε.Ότι και να πάρεις μετρημένος πρέπει να είσαι.Δεν μας κάνει άτρωτους το κράνος

Για όποιον έχει ζόρι...είναι μια αρχή.

Προτάσεις άλλες έχω... Την δυνατότητα να τις υποστηρίξει την έχει;

Shaolin Monk
27/02/2016, 15:59
Θα φανεί ίσως παράξενο σε κάποιους, αλλά γνωστός μου κοπάνησε άσχημα με ένα τέτοιο και δεν έπαθε τίποτα. Και αν δείτε μόνο το κράνος, θα καταλάβετε! Μια χαρά τα πήγε ο Λιντλης... :lol:

annoula1981
27/02/2016, 16:40
Όχι οχι όχι δια ροπάλου! Υπάρχουν και κράνη πολύ καλά και με προδιαγραφές αλλά σε τιμές πιο κοντά στην τσέπη μας. Μην Πας αμέσως στα 700! Εγώ προσωπικά έχω πάρει ένα της agv στα 280€ .. και να θυμάσαι πως ότι πληρώνεις παίρνεις..

ggs
27/02/2016, 16:49
μήπως θα ηταν καλύτερα να μας πεις μέχρι πόσο ποσό μπορείς να διαθέσεις, μήπως βοηθήσομε και με άλλες προτάσεις ?


η κουβεντα για τα κρανη των λιντλ ειχε ξαναγινει ...ακρη δεν βγηκε...

toyar
27/02/2016, 16:58
εγω δεν θα το επαιρνα
εχω ομως την εξης απορια
ενα κρανος των 50 ευρω και ενα των 200 με τις ιδιες πιστοποιησεις εχουν διαφορα στην ασφαλεια ή στην ανεση;
γιατι αν κυκλοφορω με παπι στη γειτονια μου δεν με απασχολει ουτε το βαρος ουτε ο θορυβος του αερα
ρωταω.........δεν ξερω:look:

alexzafeir
27/02/2016, 17:00
Απο προσωπικη εμπειρια (οχι ενας φιλος , ενα παιδι κτλ....) εχω τρακαρει με αυτοκινητο το 1999 και φορουσα κρανος φτηνο (δωρο με το παπι που πηρα), το οποιο διαλύθηκε και εγω την ''γλίτωσα'' με φλαση στον αυχαινα .... μηδεν προστασια ...
Πηρα με πιστωτικη καρτα το shomy του MAX BIAGI κραναρα με το οποιο επεσα το 2003 απο το cbr μου με πολλα χλμ , το κρανο εκανε την δουλεια του , ειχε 3 σημεια στα οποια προσεκρουσα στην ασφαλτο ΑΛΛΑ δεν επαθα ΤΙΠΟΤΑ , δεν μπορω να φανταστω αν ειχα φτηνο κρανος τι θα παθαινα...
Συμπαιρασμα αν μπορεις πραγματικα να δωσεις 50 προκαταβολη και λιγες μικρες δοσεις παρε ενα καλο κρανος

takisdemi
27/02/2016, 17:14
Τα σπαστά κρανη να πούμε ότι είναι μόνο για μέσα στην πόλη. Ακόμα και για μεγάλες εταιρείες συνιστούν full face για εκτός πόλης.

duke200
27/02/2016, 17:22
o louis.de πολαει επωνυμα κρανη σε έκπτωση 40 και 50 ευρω.

Για να το πουλαει το lidl, κακό δεν θα ναι, σιγουρα δεν θα παρέχει και την προστασία που θα παρέχει ενα κράνος με 200 ευρω, αλλα απο το τίποτα καλύτερο είναι. Αμα δε υπηρχε ο louis.de που κανει κατα καιρούς τρομερές εκπτώσεις σε επώνυμα καλά κράνη, μπορεί να το τσίμπαγα και εγω, μιας και το παλιο μου caberg έχει βγει φυτίλια.

omega
27/02/2016, 17:48
Μου δόθηκε,φόρεσα και κυκλοφόρησα με επώνυμο σπαστό κράνος των 250+ ευρώ αγορά σήμερα.Προσωπικά δεν έδινα ούτε 50 για να το αποκτήσω.Τα ράσα δεν κάνουν πάντα τον Παπά..

Μια εικόνα του τι κυκλοφορεί σε σπαστό κι από τι τιμή στα μαγαζιά με είδη μοτοσυκλέτας.Να πάρει και ιδέες το παιδί

http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/f/345964/Flip-Up.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

cityfly
27/02/2016, 18:11
καλημέρα,

γνώμες για το παρακάτω κράνος, καθότι άσχετος...
http://www.lidl-hellas.gr/el/mhxanh.htm?action=showDetail&id=46984

είναι σύμφωνο με οδηγία ECE-R 22.05 και έχει 5 χρόνια εγγύηση :hmm:

Η εγγύηση των πέντε ετών είναι "ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ" αυτό από μόνο του λέει ότι θα χρειάζεται κάθε τόσο αλλαγή αλλά μην ανησυχείς θα έχουμε για πέντε χρόνια....
Φαντάσου την ποιότητα των υπολοίπων μερών

DrEvil
27/02/2016, 18:17
Φιλε μου,
πριν απο 2-3 εβδομαδες πηρα το AGV K-3 SV με 150Ε.
Το δε Κ-3 (το παλαιοτερο μοντελο) μου το εδινε 110.
Ειναι σαφως προτιμοτερο να ζοριστεις λιγο περισσοτερο κι να πας σε κατι τετοιο.

josua
28/02/2016, 10:19
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, χρήσιμες πληροφορίες και πολλά που δεν ήξερα.
ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι ότι άκουσα (από τρίτο) ότι σε ατύχημα στην πόλη συμπεριφέρθηκε αξιοπρεπώς.
μαζεύω λοιπόν 150-180€ και μάλλον θα πάω σε κάτι επώνυμο, agv ή hjc.

αν έχετε να προτείνετε και κάποιο κάτω από τα 150€ θα ήταν ευπρόσδεκτο.. :)

anavatis19
28/02/2016, 10:34
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, χρήσιμες πληροφορίες και πολλά που δεν ήξερα.
ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι ότι άκουσα (από τρίτο) ότι σε ατύχημα στην πόλη συμπεριφέρθηκε αξιοπρεπώς.
μαζεύω λοιπόν 150-180€ και μάλλον θα πάω σε κάτι επώνυμο, agv ή hjc.

αν έχετε να προτείνετε και κάποιο κάτω από τα 150€ θα ήταν ευπρόσδεκτο.. :)

σε αυτα τα χρηματα δες και caberg που εχουν ωραια σχεδια..το λεω επειδη εχω τετοιο.
https://www.skroutz.gr/s/7961824/Caberg-Stunt-Blade-Matt-Black-Anthracite.html

ωραιο κοψιμο και με γυαλια μεσα...μην πας κατω απο 150ευρω.

sergiosm
28/02/2016, 11:17
είναι σύμφωνο με οδηγία ECE-R 22.05 και έχει 5 χρόνια εγγύηση :hmm:

Κατά δήλωση του κατασκευαστή και μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

sergiosm
28/02/2016, 11:18
δεν πάει έτσι Σταύρο. Θεωρώ υπερπολύτιμο το κεφάλι μου αλλά δεν θα έσκαγα ποτέ 7 κατοστάρικα για να κυκλοφορώ μέσα στη πόλη με αράι.

Πράγματα, μεταξύ όμως 50 και ... 700 ευρώ, υπάρχει μια κάποια διαφορά, δεν συμφωνείς;

spyrakos35
28/02/2016, 11:26
Κατά δήλωση του κατασκευαστή και μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Στη Γερμανια δε νομιζω να κανουν μαγκιες με τις πιστοποιησεις

panavour
28/02/2016, 11:26
Κατά δήλωση του κατασκευαστή και μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

οχι κατα δηλωση του κατασκευαστη μονο αλλα με διαπιστευμενα τεστ

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/ece-22-05.htm


An advantage of the ECE 22.05 standard is the requirement for mandatory batch testing of helmets before they are released to the riding public. What this means to the consumer is the quality of the helmet in meeting the ECE 22.05 standard is assured by a mandatory sample testing of every production of helmets before they leave the factory, not with random testing performed after thousands of helmets with unknown quality are delivered to the dealers.

cityfly
28/02/2016, 11:27
Στη Γερμανια δε νομιζω να κανουν μαγκιες με τις πιστοποιησεις

Όπως αποδείχτηκε περίτρανα από πχ την audi;

panavour
28/02/2016, 11:37
Όπως αποδείχτηκε περίτρανα από πχ την audi;

μαγκιες ολοι μπορουν να κανουν ,αλλωστε ειναι στην φυση του ανθρωπου η ροπη προς την παραβατικοτητα,ομως στην Γερμανια (συνηθως) οι παραβατες πληρωνουν

ptc
28/02/2016, 11:43
Αν υπαρχει μεγαλη στενοτητα μπορεις να παρεις ενα ΜT Revenge (http://www.skroutz.gr/s/7960100/MT-Revenge-Solid-White.html) με €75. Χαμηλη ποιοτητα κατασκευης και πολυς θορυβος αλλα τουλαχιστον ειναι ενα κρανος που ξερεις πως θα σε προφυλαξει.


http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/mt-revenge

sergiosm
28/02/2016, 11:45
οχι κατα δηλωση του κατασκευαστη μονο αλλα με διαπιστευμενα τεστ

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/ece-22-05.htm


An advantage of the ECE 22.05 standard is the requirement for mandatory batch testing of helmets before they are released to the riding public. What this means to the consumer is the quality of the helmet in meeting the ECE 22.05 standard is assured by a mandatory sample testing of every production of helmets before they leave the factory, not with random testing performed after thousands of helmets with unknown quality are delivered to the dealers.

Διάβασε το πιο προσεκτικά και θα δεις ότι αυτό που επιβάλει η οδηγία είναι "υποχρεωτικούς δειγματοληπτικούς ελέγχους κάθε κράνους πριν φύγει από το εργοστάσιο" ("mandatory sample testing of every production of helmets before they leave the factory"). Οι έλεγχοι όμως αυτοί γίνονται από τον ίδιο τον κατασκευαστή, ο οποίος βάζοντας το σηματάκι του ECE (ή όποιου άλλου προτύπου) στο κράνος του δηλώνει με τον τρόπο αυτό ότι το προϊόν του (κράνος) πληροί τις απαιτήσεις του προτύπου.

Το αν λέει αλήθεια ή όχι μένει να αποδειχθεί.
Μπορεί και πράγματι να αντέχει όσο ακριβώς απαιτεί το πρότυπο, στο ελάχιστο δηλαδή βαθμό ασφάλειας, και στο αμέσως επόμενο βαθμό να σπάει. Μπορεί και όχι.
Σίγουρα όμως αυτό που κάνει στη διαφορά στα κράνη (και γενικά στα προϊόντα) δεν είναι η ελάχιστη, είναι η βέλτιστη ικανότητά τους.

panavour
28/02/2016, 11:55
Διάβασε το πιο προσεκτικά και θα δεις ότι αυτό που επιβάλει η οδηγία είναι "υποχρεωτικούς δειγματοληπτικούς ελέγχους κάθε κράνους πριν φύγει από το εργοστάσιο" ("mandatory sample testing of every production of helmets before they leave the factory"). Οι έλεγχοι όμως αυτοί γίνονται από τον ίδιο τον κατασκευαστή, ο οποίος βάζοντας το σηματάκι του ECE (ή όποιου άλλου προτύπου) στο κράνος του δηλώνει με τον τρόπο αυτό ότι το προϊόν του (κράνος) πληροί τις απαιτήσεις του προτύπου.

Το αν λέει αλήθεια ή όχι μένει να αποδειχθεί.
Μπορεί και πράγματι να αντέχει όσο ακριβώς απαιτεί το πρότυπο, στο ελάχιστο δηλαδή βαθμό ασφάλειας, και στο αμέσως επόμενο βαθμό να σπάει. Μπορεί και όχι.
Σίγουρα όμως αυτό που κάνει στη διαφορά στα κράνη (και γενικά στα προϊόντα) δεν είναι η ελάχιστη, είναι η βέλτιστη ικανότητά τους.

Η βελτιστη ικανοτητα ομως πληρωνεται αναλογως.Δεν μπορουν ολοι να εχουν MERCEDES .Oι περισσοτεροι θα παρουν φιατακι.Το θεμα ειναι να μπορεις αν διαθετης 50 ευρω και τιποτα αλλο να παρεις το καλυτερο -αν μπορεις βεβαια να το διαπιστωσεις απο καπου-που κυκλοφορει σ αυτην την τιμη με προδιαγραδες βεβαιως

Ζεύκας
28/02/2016, 11:56
η επιλογη κρανους πρεπει να γινεται συμφωνα με το ποσο αξιολογεις το κεφαλι σου...
αν το αξιολογεις για 50€, παρτο...


δεν πάει έτσι Σταύρο. Θεωρώ υπερπολύτιμο το κεφάλι μου αλλά δεν θα έσκαγα ποτέ 7 κατοστάρικα για να κυκλοφορώ μέσα στη πόλη με αράι.


Πράγματα, μεταξύ όμως 50 και ... 700 ευρώ, υπάρχει μια κάποια διαφορά, δεν συμφωνείς;

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά είναι λίγο άσχετο το σχόλιο σου εάν μου επιτρέπεις.

Ο φίλος μου ο Σταύρος λέει πως αναλογικά πρέπει να πάρεις ένα κράνος τόσο ακριβό όσο κοστολογείς το κεφάλι σου.
Τουλ έτσι το κατάλαβα.

Εγώ παρόλο που κοστολογώ ακριβα το κεφάλι μου θεωρώ πως ένα ασφαλές κράνος μου αρκεί. Γτ χρειάζεται να είναι το ακριβότερο;
Τα ακριβά κράνη δεν είναι απαραίτητα ασφαλέστερα από τα χαμηλότερης αξίας. Είναι άλλοι οι παράγοντες που μπαίνουν στη μέση.
Βάρος, αεροδυναμική, σύστημα αεραγωγών, ποιότητα υλικών, εργονομία κτλ κτλ

sergiosm
28/02/2016, 12:25
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά είναι λίγο άσχετο το σχόλιο σου εάν μου επιτρέπεις.

Ο φίλος μου ο Σταύρος λέει πως αναλογικά πρέπει να πάρεις ένα κράνος τόσο ακριβό όσο κοστολογείς το κεφάλι σου.
Τουλ έτσι το κατάλαβα.

Εγώ παρόλο που κοστολογώ ακριβα το κεφάλι μου θεωρώ πως ένα ασφαλές κράνος μου αρκεί. Γτ χρειάζεται να είναι το ακριβότερο;
Τα ακριβά κράνη δεν είναι απαραίτητα ασφαλέστερα από τα χαμηλότερης αξίας. Είναι άλλοι οι παράγοντες που μπαίνουν στη μέση.
Βάρος, αεροδυναμική, σύστημα αεραγωγών, ποιότητα υλικών, εργονομία κτλ κτλ

Σου επιτρέπω :beer: :)

Έτσι, όπως το θέτεις δεν μπορώ να διαφωνήσω σε κάτι.

sergiosm
28/02/2016, 12:26
Η βελτιστη ικανοτητα ομως πληρωνεται αναλογως.Δεν μπορουν ολοι να εχουν MERCEDES .Oι περισσοτεροι θα παρουν φιατακι.Το θεμα ειναι να μπορεις αν διαθετης 50 ευρω και τιποτα αλλο να παρεις το καλυτερο -αν μπορεις βεβαια να το διαπιστωσεις απο καπου-που κυκλοφορει σ αυτην την τιμη με προδιαγραδες βεβαιως

Μα ακριβώς για αυτό το "-αν μπορεις βεβαια να το διαπιστωσεις απο καπου-" που λες, επισήμανα ότι πρέπει να είμαστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί στις "δηλώσεις" των κατασκευαστών.

motomaniac
28/02/2016, 16:16
ρε παιδια αμαν με τα Λιντλ... τα περισσοτερα πραγματα που πουλανε θα τα βρειτε και σε καταστημα της περιοχες σε ιδιες τιμες περιπου.

εγω πουλαω το nitro f340 σπαστο στα 60ε. σπαστο κλπ.. γιατι να πας στα λιντλ?

devil's animal
28/02/2016, 17:09
δεν πάει έτσι Σταύρο. Θεωρώ υπερπολύτιμο το κεφάλι μου αλλά δεν θα έσκαγα ποτέ 7 κατοστάρικα για να κυκλοφορώ μέσα στη πόλη με αράι.

μην το κανουμε παλι αντιπαραθεση...
και εγω δεν κυκλοφορουσα παλιοτερα με top of the class κρανος, μεσα στην πολη...ειχα ενα airoh των 150€...

οταν ομως ηρθε η ωρα ν'αλλαξω, προτιμησα ενα shoei x-spirit μεταχειρο με 200€, παρα ενα καινουργιο agv ή airoh των 150€ ή των 200...
ειχε καποια chips αλλα επειδη ακριβως θα το χρησιμοποιουσα μεσα στην πολη και θα ηταν το καθημερινο μου κρανος, που σημαινει οτι θα αποκτουσε και αλλα (οπως απεκτησε), δεν με ενοιαξε και το πηρα...

ο καθενας αγοραζει αυτο που πιστευει καλυτερο γι'αυτον..και την τσεπη του...

στατιστικα παντως οι περισσοτερες τουμπες, τρακαρισματα, κλπ ειναι μεσα σε αστικο κλοιο...οχι στον ανοιχτο δρομο που φοραμε τα καλα μας rx7 gp...

Ζεύκας
28/02/2016, 18:30
(για να γίνω και λίγο πνεύμα αντιλογίας)

στατιστικά έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να τραυματιστείς στα πόδια
παρά στο κεφάλι, άρα προτιμότερο να φοράς μπότες+επιγονατίδες παρά κράνος.:p

nikos_abel
28/02/2016, 19:09
Στις περισσότερες περιπτώσεις, ο κατασκευαστής δηλώνει ότι θέλει και προβλέπεται έλεγχος (τυχαίος) στον οποίο οφείλεται να αποδειχθεί η συμμόρφωση με τον κανονισμό / πρότυπο που ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ. Για αυτό και λέγεται "Δήλωση συμμόρφωσης" (π.χ. για το γνωστό σας CE)

Pan (dvs)
28/02/2016, 19:10
(για να γίνω και λίγο πνεύμα αντιλογίας)

στατιστικά έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να τραυματιστείς στα πόδια
παρά στο κεφάλι, άρα προτιμότερο να φοράς μπότες+επιγονατίδες παρά κράνος.:p

Ναι αλλα τα ποδια κουτσα στραβα τα φερνεις στα ισα του,το κεφαλι συνηθως οχι.

Ζεύκας
28/02/2016, 19:47
Ναι αλλα τα ποδια κουτσα στραβα τα φερνεις στα ισα του,το κεφαλι συνηθως οχι.

αστειεύτηκα, μη ψαρώνεις :p

Pan (dvs)
28/02/2016, 19:49
αστειεύτηκα, μη ψαρώνεις :p

Το καταλαβα ρε.

Το ειπα ομως στην νυφη,να τ ακουσει η πεθερα.

devil's animal
28/02/2016, 22:33
(για να γίνω και λίγο πνεύμα αντιλογίας)

στατιστικά έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να τραυματιστείς στα πόδια
παρά στο κεφάλι, άρα προτιμότερο να φοράς μπότες+επιγονατίδες παρά κράνος.:p



οκ, αλλα αν χτυπησεις στο κεφαλι, πεθαινεις...στα ποδια οχι...:rolleyes:

σου ξαναλεω...δεν εχει νοημα να κανουμε αυτη την συζητηση...
οπως θελει ο καθενας διαθετει τα 200€ του...ή τα 150€ του ή τα 100€...

εννοειται οτι και εγω δεν ειμαι κανενας ζαμπλουτιδης που τα κοβω απο τον τοιχο...700 και 800€ κρανος για να "χτυπιεται" καθε μερα, απο εδω και απο εκει, ειναι απαγορευτικο να εχει καποιος...το καταλαβαινω...
αλλα απο την αλλη υπαρχουν λυσεις...

σιγουρα οχι απο lidl, για να ειμαστε και εντος θεματος...

πλεον υπαρχουν "ευκαιριες" σε κρανη που αν ψαχτει καποιος μπορει να βρει πολυ αξιολογο...και σε μεταχειρο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148141) και σε καινουργιο (https://www.skroutz.gr/s/5701277/Suomy-Apex-Max-Limited-Edition.html)...

alex k8
29/02/2016, 08:54
ρε παιδια αμαν με τα Λιντλ... τα περισσοτερα πραγματα που πουλανε θα τα βρειτε και σε καταστημα της περιοχες σε ιδιες τιμες περιπου.

εγω πουλαω το nitro f340 σπαστο στα 60ε. σπαστο κλπ.. γιατι να πας στα λιντλ?

ωραιος, μια πολυ καλη λυση για φτηνο κρανακι και βοηθαμε μια επειχηρηση της γειτονιας μας.που βρισκεσαι να περασω να το δοκιμασω?

motomaniac
29/02/2016, 09:41
ωραιος, μια πολυ καλη λυση για φτηνο κρανακι και βοηθαμε μια επειχηρηση της γειτονιας μας.που βρισκεσαι να περασω να το δοκιμασω?

εγω βρισκομαι στην Βεροια. αλλα αν μπορω να εχω εγω αυτην την τιμη πιθανων στην Αθηνα να ειναι ακομα καλυτερες οι τιμες. και γενικα το ιδιο συμβαινει με ολα σχεδον τα προιοντα του λιντλ.... και χαλιεμαι που ολοι τρεχουν να παρουν την δηθεν προσφορα. πχ ζυγαρια κουζινας.. ενας φιλος μου με καταστημα εχει αντιστοιχη στα 12ε ολον τον χρονο ενω το λιντλ προσφορα για μια βδομαδα στα 13.....

alex k8
29/02/2016, 10:22
απο οτι ειδες στο πρωτο μου ποστ εγραψα οτι δεν το γουσταρω το λιντλ για πολλους λογους και εχεις δικιο.
ερωτηση τωρα mt φτηνο ή nitro φτηνο

motomaniac
29/02/2016, 10:37
απο οτι ειδες στο πρωτο μου ποστ εγραψα οτι δεν το γουσταρω το λιντλ για πολλους λογους και εχεις δικιο.
ερωτηση τωρα mt φτηνο ή nitro φτηνο

το νιτρο εχει πολυ πιο καλη εφαρμογη. τα ΜΤ ειναι γενικως τεραστια αν θυμαμαι καλα.

kverop
29/02/2016, 10:38
Εγώ απο τη μεριά μου ας διαφωνήσω με κάποιους απο τους συντρόχους και φίλους παραπάνω.
Στατιστικά το μεγαλύτερο ποσοστό των ατυχημάτων γίνονται μέσα στην πόλη. Συνεπώς εκεί θα ήθελα να μπορώ να προστατέψω το κεφάλι μου.
Οπότε ένα κράνος και καλό για όλες τις συνθήκες. Το κεφάλι μας αξίζει τα πάντα. Δεν έχει σημασία αν βάζουμε το κράνος για να πάμε μέχρι το περίπτερο ή αν το βάζουμε για να φτάσουμε στο Ακρωτήρι. Το περιεχόμενό του είναι ένα και πολύτιμο.
Και προσωπικά θεωρώ πως υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να το χρειαστώ σε μια άμεση επαφή με έναν πίθηκο που ξεπαρκάρει και δε με είδε, παρά στην ευθεία του εθνικού.

Προφανώς δεν υποβαθμίζω το οικονομικό το οποίο είναι και το αγκάθι σε όλο αυτό. Απλά καλό θα είναι όταν αγοράζουμε ένα δίκυκλο να μη λέμε "μπορώ να διαθέσω 1000€" και να ψάχνουμε μηχανάκι με 1000€. Να ψάχνουμε με 800 και τα υπόλοιπα 200 για το κράνος. Οι τιμές είναι τυχαίες και ενδεικτικές. Και δεν είναι μόνο το κράνος αλλά και όλος ο εξοπλισμός.

Και για όσους είναι Θεσσαλονίκη 14-17 Απριλίου θα έχει Best buy στην έκθεση στα πλαίσια του Scooter Festival. Ίσως να υπάρχουν κάποια κομμάτια εκεί σε καλές τιμές.

alex k8
29/02/2016, 11:46
http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=All&sharp-type=All&sharp-rating=5&discontinued=1

για ριξτε μια ματια εδω και μετα αναθεωρηστε

devil's animal
29/02/2016, 11:59
http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=All&sharp-type=All&sharp-rating=5&discontinued=1

για ριξτε μια ματια εδω και μετα αναθεωρηστε

τα arai (http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=99&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1) εχουν 3 και 4 αστερια...

και το mt με τις 65 λιρες (http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=460&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1) εχει 5 αστερια...


353483