PDA

View Full Version : Bαφη κινητηρα με σπρευ?



Pan (dvs)
27/02/2016, 12:04
Ο βενζινας μου εριξε μια λαλακια για να μου καθαρισει τον κινητηρα,ενω ητανε ζεστος, και μου εκανε καποια σημαδια.Ας πουμε οτι ξεβαψε.Δεν ειναι μεγαλο το προβλημα αλλα δεν μου αρεσει να τον βλεπω ετσι.

Αν τον βαψω με ασημι σπρευ υψηλης θερμοκρασιας θα εχω καλο αποτελεσμα?Αν ναι υπαρχει κατι δοκιμασμενο?


ΥΓ Για να σας προλαβω...δεν σκοπευω να τον παω στα δικαστηρια,ουτε να τον κρεμασω.

SHOOTER045
27/02/2016, 12:43
Πάνο
Ρωτά κάποιον φαναρτζη(λαμαρινα) για σίγουρα

Pan (dvs)
27/02/2016, 12:46
Πάνο
Ρωτά κάποιον φαναρτζη(λαμαρινα) για σίγουρα

Ελπιζω εδω να βρεθει καποιος που ειχε παρομοιο θεμα.

GsDakar
27/02/2016, 14:16
Εχω βαψει τον κινητηρα εδω και 2χρονια με σπρευ υψηλης αλλα μαρκα motip oxi kosmos.με πολυ καλα αποτελεσματα.

Pan (dvs)
27/02/2016, 14:39
Εχω βαψει τον κινητηρα εδω και 2χρονια με σπρευ υψηλης αλλα μαρκα motip oxi kosmos.με πολυ καλα αποτελεσματα.

Ολο τον κινητηρα η καποια μερη του?Κανει κρουστα η δεν φαινεται?




Με ποιον τροπο το περασες,εκανες καποια προεργασια?

zannisvel
27/02/2016, 15:05
Pan τι ζημια σου εχει κανει?
Αν θυμαμαι καλα, αεροψυκτο εχεις, στη θεση σου δε θα το εβαφα. Αν θελεις βαλε καμια photo να δουμε την εκταση του προβληματος.
Αν δεν εχεις θεμα στις ξυκτρες, θα μπορουσες να γυαλισεις τα καπακια του καρτερ και καπως να το επαναφερεις.
Απο τη δικη μου εμπειρια, DIY βαψιμο κινητηρα με σπρει σε μηχανακι που κυκλοφορει καθημερινα πολυ δυσκολα κραταει.

Pan (dvs)
27/02/2016, 15:26
Pan τι ζημια σου εχει κανει?
Αν θυμαμαι καλα, αεροψυκτο εχεις, στη θεση σου δε θα το εβαφα. Αν θελεις βαλε καμια photo να δουμε την εκταση του προβληματος.
Αν δεν εχεις θεμα στις ξυκτρες, θα μπορουσες να γυαλισεις τα καπακια του καρτερ και καπως να το επαναφερεις.
Απο τη δικη μου εμπειρια, DIY βαψιμο κινητηρα με σπρει σε μηχανακι που κυκλοφορει καθημερινα πολυ δυσκολα κραταει.

Δεν ειναι αεροψυκτο.Θα κανω μια προσπαθεια να το γυαλισω αλλα δυσκολο το βλεπω.Οσο για τις φωτο δεν μπορω να τις μεταφερω,λογω τεχνικου προβληματος.

dimmie_72
27/02/2016, 15:30
To αν κρατάει θερμοκρασίες είναι δεδομένο.
Η εργοστασιακή όμως όψη θέλει χέρι, εμπειρία, η τουλάχιστον δοκιμές πριν κάπου αλλού για να γίνει συνήθεια η απόσταση και ο ρυθμός περάσματος ώστε να μη στάζει.
Not a big deal βέβαια αλλά σίγουρα δοκιμές πριν σε άλλη μεταλλική επιφάνεια είναι απαραίτητο.

kostaspetrou
27/02/2016, 15:46
Μιλώντας γενικά,απ'όσο γνωρίζω το εργοστασιακό χρώμα δεν έχει κωδικό χρώματος προσβάσιμο στο ευρύ κοινό(τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταφέρει να τον βρω).

Ακι να τον βρει όμως κανείς πρέπει να εφαρμοστεί με συγκεκριμένη τεχνική ώστε ν'αντέξει.

Λίγο δύσκολο να γίνει με σπρέυ...

GsDakar
27/02/2016, 16:30
Έβαψε μια χαρά με σπρέι,αν μπορέσω θα βάλω φώτο,αλλιώς όταν γυρίσω .

zannisvel
27/02/2016, 17:14
Ηλεκτροστατική είναι εκτός budget?

Pan (dvs)
27/02/2016, 17:17
Ηλεκτροστατική είναι εκτός budget?

Δεν ξερω ποσο κοστιζει,αλλα δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.

zannisvel
27/02/2016, 17:25
Δεν ξερω ποσο κοστιζει,αλλα δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.

Αν έκανες μόνο τα καπάκια, δε νομίζω να πήγαινε τόσο ακριβά. Πάντως νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα ήταν το καλύτερο δυνατό.

duke200
27/02/2016, 18:03
Ο βενζινας μου εριξε μια λαλακια για να μου καθαρισει τον κινητηρα,ενω ητανε ζεστος, και μου εκανε καποια σημαδια.Ας πουμε οτι ξεβαψε.Δεν ειναι μεγαλο το προβλημα αλλα δεν μου αρεσει να τον βλεπω ετσι.

Αν τον βαψω με ασημι σπρευ υψηλης θερμοκρασιας θα εχω καλο αποτελεσμα?Αν ναι υπαρχει κατι δοκιμασμενο?


ΥΓ Για να σας προλαβω...δεν σκοπευω να τον παω στα δικαστηρια,ουτε να τον κρεμασω.

ασημι σπρευ θερμοκρασίας είναι οκ.

δοκίμασε λίγο σε ενα σημείο που δεν φαίνεται πρωτα, για να σιγουρευτείς οτι μοιαζει αρκετά με το παλιο χρώμα.

Αν είναι μικρή η διαφορά με το μαμα χρώμα, καλό πλύσιμο μοτερ και κατ' εθειαν βαψιμο.

Τα μοτερ απο τα αμαξια τα βαφαμε με σπρευ ασημι θερμοκρασίας σε πλυμενο μοτερ και δεν πεταγανε το χρωμα ποτε.

Pan (dvs)
27/02/2016, 18:15
ασημι σπρευ θερμοκρασίας είναι οκ.

δοκίμασε λίγο σε ενα σημείο που δεν φαίνεται πρωτα, για να σιγουρευτείς οτι μοιαζει αρκετά με το παλιο χρώμα.

Αν είναι μικρή η διαφορά με το μαμα χρώμα, καλό πλύσιμο μοτερ και κατ' εθειαν βαψιμο.

Τα μοτερ απο τα αμαξια τα βαφαμε με σπρευ ασημι θερμοκρασίας σε πλυμενο μοτερ και δεν πεταγανε το χρωμα ποτε.

Πρεπει να ειναι ζεστος ο κινητηρας,η κρυος?

duke200
27/02/2016, 18:24
κρυος, πλυμενος, στεγνός.

Αν το χρώμα δεν πολυταιριάζει πρεπει να βαψεις τοπικά με την χρήση χαρτοταινίας για απομόνωση.

Ισχυει και αυτο που ειπε το παιδι οτι υπάρχουν και καλύτερα σπρευ θερμοκρασίας απο cosmolac και σε πιο μεγάλη ποικιλία αποχρώσεων. Ασημι θερμοκρασίας cosmolac νομίζω έχω, αμα είναι το αφήνω στο γνωστό καταστημα να το δεις αν σου κανει στον τονο, αλλιως να ψαξεις σε χρωματάδικο αυτοκινήτων καποιο πλησιέστερο τονο.

Pan (dvs)
27/02/2016, 18:51
Τοπικα θα βαψω.

Αυριο εισαι Γιαννενα?Θα ειμαι προς τα εκει το πρωι.

duke200
27/02/2016, 19:03
ναι θα μαι. Να αφήσω το σπρευ στο καταστημα ή στειλε pm για το μεσημεράκι κατα τις 2 για να το δουμε λιγο, τι και πως.

Pan (dvs)
28/02/2016, 19:05
Τελικα εξυσα,καθαρισα,εβαψα με σπρευ.

Το αποτελεσμα αριστο,ελπιζω να αντεξει.

Αλεξανδρε ευχαριστω για το σπρευ και τις συμβουλες.:beer:






Οπως και ολους οσους βοηθησαν την κατασταση.

duke200
28/02/2016, 19:10
:beer:

GsDakar
28/02/2016, 20:57
Φωτο ;; :beer:

Pan (dvs)
29/02/2016, 07:12
Φωτο ;; :beer:

Oχι λογω τεχνικου προβληματος.Εξαλλου δεν φαινεται καμμια διαφορα.

kostaspetrou
27/05/2016, 19:35
Καλό σάιτ για κωδικούς είναι αυτό:
http://www.colorrite.com/