PDA

View Full Version : μπαταριες



mounta13
27/02/2016, 12:48
Καλησπερα παιδια.Εχω ενα μηχανιονι 125 κυβικα κρυπτον χ και εβαλα καταλαθος αντι για υγρα μπαταριας,νερο βρυσης.πειραζει?

stefanos
27/02/2016, 12:54
Καλησπερα παιδια.Εχω ενα μηχανιονι 125 κυβικα κρυπτον χ και εβαλα καταλαθος αντι για υγρα μπαταριας,νερο βρυσης.πειραζει?

Εφόσον δεν μπορείς να κανεις κάτι πλέον, αναμένουμε να μας πείς τα αποτελέσματα:)

Vaggos322
27/02/2016, 13:11
Γεια σου φίλος ! Έχω κι εγώ ένα crypton και τις προάλλες ρώτησα ένα μάστορα και μου είπε ο ανεγκέφαλος να βάλω νερό βρύσης , το έκανα κι εγώ και μετα απο ένα μήνα γέμισε άλατα το στοιχείο και δεν έπαιρνε μπρος το παπί , αλλα θα σου πω ένα κόλπο να την κανεις τη μπαταρία να δουλεύει Τζι Τζι το είδα στο γιουτουμπ. Θα την αδειάζεις τελείως, αν σου έχει πιάσει άλατα, τα γεμίσεις τις τρύπες με ξύδι και θα τ αφήσεις καμία ώρα να δράσει, μετα θ αδειάζεις το ξύδι και θα βάλεις λιγο χλωρίνη στις τρύπες να πλύνεις το στοιχείο θα τ αφήσεις να δράσει κανένα μισάωρο, μετα θ αδειάζεις τη χλωρίνη και θα γεμίσεις τις τρύπες με απιονισμενο νερό και θα ρίψεις 5 σταγόνες κόκα κολα σε κάθε τρύπα για ν αντικαστησεις τον ηλεκτρολύτη. Εγώ φιλάρα μου το έκανα ετσι και η μπαταρία δουλεύει μπομπα ακομα μετα απο ένα χρόνο . Γιασουα ειναι η μπαταρια ε; Καντο και πες μας αποτελεσμα

mounta13
27/02/2016, 13:14
ναι ναι στεφανε θα πω αποτελεσματα!Λες βαγγε να λειτουργησει ετσι με αυτο το κολπο?θα το κανω.Ειδες τι τραβαω για να γλυτωσω 5 ευρω απο το απιονισμενο νερο?αμα ξυσω τα αλατα με καποιο γυαλοχαρτο?θα πιασει?

Vaggos322
27/02/2016, 13:17
Όχι φίλος θα καταστρέψεις το στοιχείο με τα γρεζια απ το γυαλόχαρτο, και βιακαλ θα συνιστούσα για τα άλατα αλλα το ξυδάκι ειναι πιο αγνό. Τι μάρκα ειναι η μπαταρια;

mounta13
27/02/2016, 13:23
ειναι πολυ παλια αν ξεχωριζω τα γραμματα,γραφει γιοσιμιτσου απανω.Λες να τη κατεστρεψα τη μπαταρια?πωπω ρε γαμωτο που να το ξερα και γω 14χρονων ειμαι και μου πε ο φιλος μου ο γιαννης βαλε νερο δε πειραζει λεει.τωρα κλαφτα μαλλον,θα ριξω λιγο κοκακολα οπως μου πες μεσα μπας και το σωσω.

stefanos
27/02/2016, 13:24
Γεια σου φίλος ! Έχω κι εγώ ένα crypton και τις προάλλες ρώτησα ένα μάστορα και μου είπε ο ανεγκέφαλος να βάλω νερό βρύσης , το έκανα κι εγώ και μετα απο ένα μήνα γέμισε άλατα το στοιχείο και δεν έπαιρνε μπρος το παπί , αλλα θα σου πω ένα κόλπο να την κανεις τη μπαταρία να δουλεύει Τζι Τζι το είδα στο γιουτουμπ. Θα την αδειάζεις τελείως, αν σου έχει πιάσει άλατα, τα γεμίσεις τις τρύπες με ξύδι και θα τ αφήσεις καμία ώρα να δράσει, μετα θ αδειάζεις το ξύδι και θα βάλεις λιγο χλωρίνη στις τρύπες να πλύνεις το στοιχείο θα τ αφήσεις να δράσει κανένα μισάωρο, μετα θ αδειάζεις τη χλωρίνη και θα γεμίσεις τις τρύπες με απιονισμενο νερό και θα ρίψεις 5 σταγόνες κόκα κολα σε κάθε τρύπα για ν αντικαστησεις τον ηλεκτρολύτη. Εγώ φιλάρα μου το έκανα ετσι και η μπαταρία δουλεύει μπομπα ακομα μετα απο ένα χρόνο . Γιασουα ειναι η μπαταρια ε; Καντο και πες μας αποτελεσμα

:cry:Περιμένουμε link

Vaggos322
27/02/2016, 13:28
Το έχουν κατεβάσει απο γιουτουμπ φίλε Στέφανε αλλιώς θα το έστελνα στο φίλο, το είχα δει το συγκεκριμένο βίντεο πριν ένα χρόνο περίπου, κι εγώ είχα τις αμφιβολίες μου αλλα παραδόξως δούλεψε. Ειναι κανεις άλλος που μπορεί να δώσει συμβουλές στο φίλο μουντά;

taisteal
27/02/2016, 13:30
που να το ξερα και γω 14χρονων ειμαι.....


Με crypton 14 χρονων..
Ωραιος

mounta13
27/02/2016, 13:31
εχω ακουσει και εγω οτι η κοκακολα καθαριζει πολλα,γιατι οχι και αλατα?θα δοκιμασω να βαλω λιγο μεσα στη μπαταρια και ο θεος βοηθος.Αν ακουσετε στις ειδησεις για εκτιναξη μηχανιονιου εγω θα μαι χαχαχα χD Μηπως εχεις καμια συμβουλη φιλε βαγγος για την αλυσιδα επισης?γιατι ειναι παλια και σκουριασμενη και που λεφτα για καινουργια

mounta13
27/02/2016, 13:33
Με crypton 14 χρονων..
Ωραιος

Ti να κανω φιλε μου εδω στο χωριο δεν εχει μεσα και πρεπει να βγαλω κανα γκομενακι αλλιως θα με καρπαζωνουν στο σκολειο.

Vaggos322
27/02/2016, 13:34
Κόκα κολα φίλε θα στην κανει καινούριο ,βγαλτην και βουτά την σε μια λεκάνη γεμάτη κόκα κολα και άστην εκεί καμία δυο μέρες πάρε μια συρματοβουρτσα και άρχισε την και πριν τη βάλεις άπλωσε λιγο βαζελίνη στην τροχαλία και χαλάρωσε λιγο περισσότερο τον προεντατηρα . Το θες για σούζες ή κωλιες;

taisteal
27/02/2016, 13:36
Ti να κανω φιλε μου εδω στο χωριο δεν εχει μεσα και πρεπει να βγαλω κανα γκομενακι αλλιως θα με καρπαζωνουν στο σκολειο.

:lol::lol:

Σωραιος

Vaggos322
27/02/2016, 13:38
Σωστός ο μάγκας.

mounta13
27/02/2016, 13:40
Κόκα κολα φίλε θα στην κανει καινούριο ,βγαλτην και βουτά την σε μια λεκάνη γεμάτη κόκα κολα και άστην εκεί καμία δυο μέρες πάρε μια συρματοβουρτσα και άρχισε την και πριν τη βάλεις άπλωσε λιγο βαζελίνη στην τροχαλία και χαλάρωσε λιγο περισσότερο τον προεντατηρα . Το θες για σούζες ή κωλιες;

Λες?αυτο θα κανω και ο θεος βοηθος.Μπα για κοντρες το χω το χω μεγαλωσει το χω κανει 175 με 35 αλογα και εχω φαει ολα μου τα λεφτα εκει και δεν μενει φραγκο για τιποτα.σκεψου με παντοφλες το οδηγαω xd Εσυ φαινεσαι σπουδαγμενος και ξερεις αρκετα.ελπιζω να πιασει το κολπο σου.Αμα ριξω μεσα στο υγρο κανα δυο ΑΑ μπαταριες λες να παρει τα πανω της η μπαταρια μου?

Vaggos322
27/02/2016, 13:48
Λες?αυτο θα κανω και ο θεος βοηθος.Μπα για κοντρες το χω το χω μεγαλωσει το χω κανει 175 με 35 αλογα και εχω φαει ολα μου τα λεφτα εκει και δεν μενει φραγκο για τιποτα.σκεψου με παντοφλες το οδηγαω xd Εσυ φαινεσαι σπουδαγμενος και ξερεις αρκετα.ελπιζω να πιασει το κολπο σου.Αμα ριξω μεσα στο υγρο κανα δυο ΑΑ μπαταριες λες να παρει τα πανω της η μπαταρια μου?

Όχι φίλος μπορείς όμως να πάρεις κροκοδειλακια και να συνδέσεις την μπαταριονε σε σειρά με 4 ΑΑ μπαταρίες . Καντο και θα με θυμηθείς . Αλλα έχω και άλλη συμβουλή , οταν το πας για ΚΤΕΟ, ή ο πατέρας σου, δεν ξέρω ποιος , συνήθως κοιτάνε τα υγρά της μπαταρίας και αν ειναι μαύρα απ την κόκα κολα μπορεί να μην στο περάσουν , όποτε βάλε σπραιτ αντί για κόκα κολα που ειναι διαφανής για να μην έχεις θέμα

mounta13
27/02/2016, 13:51
Όχι φίλος μπορείς όμως να πάρεις κροκοδειλακια και να συνδέσεις την μπαταριονε σε σειρά με 4 ΑΑ μπαταρίες . Καντο και θα με θυμηθείς . Αλλα έχω και άλλη συμβουλή , οταν το πας για ΚΤΕΟ, ή ο πατέρας σου, δεν ξέρω ποιος , συνήθως κοιτάνε τα υγρά της μπαταρίας και αν ειναι μαύρα απ την κόκα κολα μπορεί να μην στο περάσουν , όποτε βάλε σπραιτ αντί για κόκα κολα που ειναι διαφανής για να μην έχεις θέμα
σιγουρο αυτο?πωπω με αγχωνεις τωρα δεν ξερω τι να κανω.Μα καλα τετοιες χρησιμοτητες εχουνε τα αναψυκτειρος?δεν το περιμενα.Μην χαλασει?το χεις δοκιμασει?εχεις και συ μηχανακι?

Vaggos322
27/02/2016, 13:53
Ωωω Μα τι λουκουμάς είσαι εσύ. Δεν ξέρεις να διαβάζεις ; Δεν έγραψα στην αρχή οτι έχω κι εγώ ένα κρυπτόν; Το έχω δοκιμάσει κι εδω κι ένα χρόνο δουλεύει κομπλέ η μπαταρια. Μη μου σπας τα νεύρα αδερφέ διάβασε τι γράφω.

mounta13
27/02/2016, 13:55
Ωωω Μα τι λουκουμάς είσαι εσύ. Δεν ξέρεις να διαβάζεις ; Δεν έγραψα στην αρχή οτι έχω κι εγώ ένα κρυπτόν; Το έχω δοκιμάσει κι εδω κι ένα χρόνο δουλεύει κομπλέ η μπαταρια. Μη μου σπας τα νεύρα αδερφέ διάβασε τι γράφω.

Συγνωμη φιλε μου δεν ηθελα να σε προσβαλω απλα δεν ξερω τι να κανω.τωρα που μιλαγα με τον φιλο του αδερφου μου που κατι ξερει παραπανω μου χε πει οτι ειχε μεινει απο υγρα μπαταριας και δεν δουλευαν τα φωτα και κατουρησε μεσα στη μπαταρια και επαιξαν,ισχυει η με δουλευει?

Ανεμοστρόβιλος
27/02/2016, 13:58
Λες?αυτο θα κανω και ο θεος βοηθος.Μπα για κοντρες το χω το χω μεγαλωσει το χω κανει 175 με 35 αλογα και εχω φαει ολα μου τα λεφτα εκει και δεν μενει φραγκο για τιποτα.σκεψου με παντοφλες το οδηγαω xd Εσυ φαινεσαι σπουδαγμενος και ξερεις αρκετα.ελπιζω να πιασει το κολπο σου.Αμα ριξω μεσα στο υγρο κανα δυο ΑΑ μπαταριες λες να παρει τα πανω της η μπαταρια μου?

ΟΧΙ!!! Πρέπει να αδειάσουν εντελώς τα υγρά! (ΠΡΟΣΟΧΗ! Το υγρό είναι οξύ!!! Μακριά από μάτια, χέρια, ρούχα.) Καλά θα είναι όταν την αδειάσεις να ρίξεις μπόλικο νεράκι εκεί που θα την αδειάσεις. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να την πας να σου βάλουν από αρχή ηλεκτρολύτη και να στην φορτίσουν.
Πάντως να ξέρεις πως το πιθανότερο είναι το μπαταριάκι να έχει "ψωφήσει".
Πόσο καιρό την είχες;

Vaggos322
27/02/2016, 13:58
Πολύ καλή ιδέα , χεσε κιόλας και μάζεψε τα κωλόζουμα και βάλτα, και η κλανια κανει, μάζεψε τις σ ένα βάζο και αποσταξε της σε υγρό , έχουν μεθάνιο, μας δουλεύεις ρε φίλε; Παιδιά ειναι ψευταράς ο τυπος

taisteal
27/02/2016, 14:00
Πολύ καλή ιδέα , χεσε κιόλας και μάζεψε τα κωλόζουμα και βάλτα, και η κλανια κανει, μάζεψε τις σ ένα βάζο και αποσταξε της σε υγρό , έχουν μεθάνιο, μας δουλεύεις ρε φίλε; Παιδιά ειναι ψευταράς ο τυπος

Χαλαρωσε ρε μαν..
Αν πιστευεις οτι ειναι ψευτης,απλα μην απαντας.

mounta13
27/02/2016, 14:00
ΟΧΙ!!! Πρέπει να αδειάσουν εντελώς τα υγρά! (ΠΡΟΣΟΧΗ! Το υγρό είναι οξύ!!! Μακριά από μάτια, χέρια, ρούχα.) Καλά θα είναι όταν την αδειάσεις να ρίξεις μπόλικο νεράκι εκεί που θα την αδειάσεις. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να την πας να σου βάλουν από αρχή ηλεκτρολύτη και να στην φορτίσουν.
Πάντως να ξέρεις πως το πιθανότερο είναι το μπαταριάκι να έχει "ψωφήσει".
Πόσο καιρό την είχες;

Την εχω 6 χρονια ηταν του πατερα μου το μηχανακι αλλα πλεον ειναι παραλυτος και δεν μπορει να το οδηγησει.Λες?να μην δοκιμασω τα κολπα που μου πε ο φιλος μπας και γλυτωσω το 20αρικο της μπαταριας?

mounta13
27/02/2016, 14:02
Πολύ καλή ιδέα , χεσε κιόλας και μάζεψε τα κωλόζουμα και βάλτα, και η κλανια κανει, μάζεψε τις σ ένα βάζο και αποσταξε της σε υγρό , έχουν μεθάνιο, μας δουλεύεις ρε φίλε; Παιδιά ειναι ψευταράς ο τυπος

Δεν λεω ψεμματα αληθεια λεω απλα ειμαι ευκολοπιστος και καποιες φορες τη παταω

Vaggos322
27/02/2016, 14:07
Δεν λεω ψεμματα αληθεια λεω απλα ειμαι ευκολοπιστος και καποιες φορες τη παταω

Συγγνώμη φίλε που παρεκτραπηκα, έχεις κοπέλα;

Bowleno
27/02/2016, 14:07
Είχαμε τα τρολλ της Παρασκευής, τώρα έχουμε καιι του Σαββάτου; :confused::rolleyes:

Ανεμοστρόβιλος
27/02/2016, 14:08
Πρώτον δεν μιλάς ωραία, δεύτερον οι μπαταρίες Pb, Ni-Cd, Charger, UPS, γεννήτριες, υποσταθμοί κλπ είναι η δουλειά μου.

mounta13
27/02/2016, 14:09
Συγγνώμη φίλε που παρεκτραπηκα, έχεις κοπέλα;

ειχα κοπελα αλλα με το που σταματησε να δουλευει το μηχανιονε εφυγε δεν σηκωνει τηλεφωνα,γι'αυτο καιγομαι να το φτιαξω.

mounta13
27/02/2016, 14:10
τι ειναι τα τρολλ?ειμαι απο χωριο της αχαιας και εδω εχουμε μονο λυκους.

Vaggos322
27/02/2016, 14:13
Πρώτον δεν μιλάς ωραία, δεύτερον οι μπαταρίες Pb, Ni-Cd, Charger, UPS, γεννήτριες, υποσταθμοί κλπ είναι η δουλειά μου.

Με συγχωρείται πραγματικά δεν σας αμφισβήτησα κυρία απλά το θράσος του εμπνευστή αυτού του θέματος με εκνεύρισε λιγάκι , με συγχωρείται .

Tedvj23
27/02/2016, 14:21
ειχα κοπελα αλλα με το που σταματησε να δουλευει το μηχανιονε εφυγε δεν σηκωνει τηλεφωνα,γι'αυτο καιγομαι να το φτιαξω.

:bawl:

Ανεμοστρόβιλος
27/02/2016, 14:41
Δε σε παρεξηγώ, αλλά χαλάρωσε λίγο. Α, και δεν είμαι κυρία. Είμαι ένας 40άρης ηλεκτρολόγος με GLX.
Όσο για την μπαταρία, καλύτερα να αντικατασταθεί γιατί και ηλικιακά θεωρείται off. (οι κοινές μπαταρίες μολύβδου διαρκούν 3-5 χρόνια με ιδανικές συνθήκες).

georgemark
27/02/2016, 15:19
ειχα κοπελα αλλα με το που σταματησε να δουλευει το μηχανιονε εφυγε δεν σηκωνει τηλεφωνα,γι'αυτο καιγομαι να το φτιαξω.

Πάρε τηλ το stoner να σου δώσει συμβουλές

7Tolis
27/02/2016, 15:28
Χαζομάρες λέτε όλοι. Η μπαταρία χρειάζεται διάβασμα από παπά. Αν διαβάσει ο παπάς και τις αναρτήσεις τότε, το μηχανάκι θα διαβάζει καλύτερα τον δρόμο επειδηΣ είναι διαβασμένο.

vaska
27/02/2016, 18:05
ειχα κοπελα αλλα με το που σταματησε να δουλευει το μηχανιονε εφυγε δεν σηκωνει τηλεφωνα,γι'αυτο καιγομαι να το φτιαξω.


τι ειναι τα τρολλ?ειμαι απο χωριο της αχαιας και εδω εχουμε μονο λυκους.

κλαίω ρπμ κλαίω και είσαι και ΑΣΜ μου χαχαχα

McGyver
27/02/2016, 18:27
Τη συνέχεια την ξέρετε...

Both banned.