PDA

View Full Version : V-strom 2004



AlexisV-stom
28/02/2016, 12:53
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος (μιας ωρας) και θα ηθελα την γνωμη σας!!! Ετοιμαζομαι να αγορασω ενα V-strom650 μοντελο 2004 με 80.000 χιλιομετρα...Ποια ειναι η γνωμη σας για την συγκεκριμενη μηχανη? Αν ξερει καποιος καποιο προβλημα που βγαζει και θα πρεπει να προσεξω θα χαρω πολυ να με προειδοποιησει !! Ευχαριστω πολυ

Nostradamus
28/02/2016, 13:00
ποσα??

AlexisV-stom
28/02/2016, 13:06
στα 2600

lmb990
28/02/2016, 13:11
Πολύ καλη τιμή... Αν εισαι Αθήνα πήγαινε στο ΜΟΤΟ-revolution για βαλβίδες και θα γίνει καινουρια...

Πρόσεξε να εχει λαστιχα αλυσιδογραναζα τακάκια γιατί αλλιώς ανεβαίνεις σε τιμή αρκετά...

AlexisV-stom
28/02/2016, 13:18
Εγινε θα παω...λαστιχα μονο δεν εχει καινουρια αλλα ισως μ βγει σε καλο γιατι θελω να βαλω λαστιχα που θα καλυπτουν τις δικες μου απαιτησεις...αν εχεις να μ προτινεις καποιο θα τ εκτιμουσα..με ενδιαφερει να μ δινει σιγουρια σε βροχη!!

lmb990
28/02/2016, 14:12
Εγώ έβαζα λάστιχο 80/20 επειδή και η μηχανή υποτίθεται ότι ειναι 80/20... Τώρα αν πηγαίνεις μόνο δρόμο και εχεις απαιτήσεις μπορείς να βάλεις και εντελώς ασφάλτινο οπως pilot road και αλλα... Εγώ ευχαριστημένος με scorpion trail και με trailmaxx tr91... Γράψου αν θες στο vstromhellasforum θα σπυ λυθούν όλες οι απορίες σου...

AlexisV-stom
28/02/2016, 14:31
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την βοηθεια

lmb990
28/02/2016, 14:56
Τίποτα! Ότι άλλο θέλεις πες μου...

alexzafeir
28/02/2016, 15:28
To πουλησα πριν 2 χρονια με 65.000 2.700 ευρω με καινουρια λάστιχα...μιλαω ακομα με το παιδι που το πηρε , δεν εχει κανενα προβλημα παρτο τιμιο μηχανακι ...

MISKIN
28/02/2016, 19:04
Όλα εξαρτώνται από τη συντήρηση που είχε το μηχανάκι 12 χρόνια τώρα. Από ιδιώτη το παίρνεις; Ήταν πρώτο χέρι; Το δικό μου έχει 100.000 χλμ και δεν έχει βγάλει κάτι σοβαρό, εκτός προγράμματος. Να τσεκάρεις το παραφλού και αν δεις να είναι σκούρο με βρώμικο δοχείο διαστολής, να τσεκάρεις αντλία νερού. Ένα καλό συνεργείο όπως αυτό που σου πρότειναν θα τα δει όλα αυτά. Είναι γνωστά. Αν το πάρεις καλοτάξιδο!

Pan (dvs)
28/02/2016, 19:48
Ειναι αρκετα τα χιλιομετρα.Κανε λιγο υπομονη μηπως βρεις κατι με λιγοτερα χλμ.Οχι οτι θα εχει προβλημα αλλα οσο λιγοτερα τοσο το καλυτερο.

Οτι και να σου βγαλει,αν σου βγαλει, φτιαχνεται ευκολα και σχετικα οικονομικα.

xristos x
28/02/2016, 19:57
Εννοειτε επισκεψη σε μαστορα να το τσεκαρει! κατα τα αλλα καλοταξιδο!!!
Φανταζομαι οτι βγαινεις εκτος μπατζετ για να κοιταξεις για μοντελο μετα το 2007 με abs; Βγαινει γυρω στο χιλιαρικο πανω...

AlexisV-stom
28/02/2016, 21:46
Απο ιδιωτη το παιρνω,η αληθεια ειναι οτι με προβληματιζουν τα 80.000 χλμ. και σκεφτομαι μηπως αξιζει καλυτερα να δωσω 300 ευρω παραπανω και να παρω ενα με λιγοτερα χλμ και γιατι οχι αν βρεθει η ευκαιρια πιο καινουριο μοντελο(06-07). Βεβαια το λαθος που κανω ειναι πως βιαζομαι να το παρω. Σε μηχανικο θα το παω να το τσεκαρει σιγουρα!!! Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας

alexzafeir
28/02/2016, 22:17
το μεταχειρισμενο ειναι και λιγο λαχειο .... και αποψη μου 80.000χλμ καλοσυντηρημενου και καλομεταχειρισμενου μοτο ειναι καλυτερα απο 60.000χλμ κακομεταχειρισμενου και ασυντηρητου....μην σε αγχωνουν τα χλμ υπαρχουν πολλα μα πολλα ανταλακτικα απο το μοτο αυτο και σχετικα φτηνα

MISKIN
28/02/2016, 22:18
Τα περισσότερα ευρώ να τα δώσεις αν σε ενδιαφέρει το ABS και η μεταπώληση. Αν όχι και στα δυο, πήγαινε στο Κ4. Είναι πιο αξιόπιστο από τα μεταγενέστερα vstrom.

AlexisV-stom
28/02/2016, 23:23
Για να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει τοσο το abs οσο η μεταπωληση του. Ελπιζω να μου βγει λαχειο!!! Εχεις πολυ δικιο για το ποσο μετραει το πως εχουν γινει τα χλμ του!!!

toyar
29/02/2016, 05:01
αν σε ενδιαφερει η μεταπωληση μην παρεις χωρις ABS

Pan (dvs)
29/02/2016, 07:43
Για να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει τοσο το abs οσο η μεταπωληση του. Ελπιζω να μου βγει λαχειο!!! Εχεις πολυ δικιο για το ποσο μετραει το πως εχουν γινει τα χλμ του!!!

Αν δεν εχει abs θα εχει μεταπωλητικη αξια σε δυο χρονια?

DAYMAN
29/02/2016, 08:24
αν ειναι συντηρημενο σωστα παρτο και ξεκινα τις βολτες.Μεταπωληση μην σκεφτεσαι φιλε ποσα θελεις να παρεις πισω απο αυτα που εδωσες απο μηχανη 10-12 ετιας;Ολα,τα μισα;Εμπορος εισαι;Απολαυσε την τωρα και οσο για την μεταπωληση μπορει να μην υπαρχει Ελλαδα.

stam2
29/02/2016, 09:28
είναι τίμιο για τόσα χιλιόμετρα πιστεύω... και δεν το θεωρώ αποτρεπτικό το ότι έχει τόσα.

Να κοιτάξεις αν δεν έχει πρόβλημα ο πωλητής, τους εντατήρες της καδένας. Είναι αυτόματοι αν θυμάμαι καλά και ρυθμίζονται μόνοι τούς. Όμως επειδή τα 80.000 δεν είναι ευκαταφρόνητα, αν οι καδένες έχουν ανοίξει αρκετά και οι εντατήρες έχουν τερματίσει τη διαδρομή τους πιθανόν να χρειάζονται αντικατάσταση, δηλαδή ανοιγμα μοτέρ μέχρι κάτω. Από καπελώτα βαλβίδων, οκ ένα τσεκ δεν βλάπτει, αλλά δεν είναι κάτι που προβληματίζει. Υπάρχουν βστρομ με 100.000 που δεν έχουν χρειαστεί ρύθμισμα βαλβίδων.
Επίσης ένα έμπειρο αυτί να ακούσει και να εξετάσει την τρόμπα καυσίμου, και ενδεχομένως αν δεν έχει αλλαχθεί, ίσως να χρειαστείς ένα tps κάποια στιγμή (~100ευρώ).
Γενική αλλαγή ρουλεμάν ίσως να χρειαστεί κάποια στιγμή στο μέλλον, και σίγουρα πίσω ανάρτηση αν ακόμα φοράει τη μαμά απείραχτη.
Οι μπροστά, αν δεν είσαι απαιτητικός, απλά με μια συντήρηση, θα είναι μια χαρά μαλακές και αναπαυτικές.
Από πεσίματα επειδή δεν έχουμε εικόνα τσέκαρε τις βάσεις των πίσω μαρσπιέ, εκεί που εφαρμόζουν στο υποπλαίσιο, αν έχει σπάσει το χρώμα και έχει πετάξει σκουρίτσα, είναι συνηθισμένο φαινόμενο, με λίγο μανο σουλουπώνεται. Επίσης βάλε χέρι μέσα από τα πλαινά φέρινγκ από κάτω και τσέκαρε τα μάγουλα του τεπόζιτου από την απέξω μεριά αν είναι βουλιαγμένα ή τσαλακωμένα, ώστε να ξέρεις αν έχει φάει καλό βρόντηγμα...
Τσέκαρε επίσης αν και πόσο λάδι τσιμπάει, ή αν έχει χάσει συμπίεση.
Δεν θυμάμαι τι άλλο μπορεί να ξεχνάω...

Αν όλα είναι οκ, θα έχεις ένα μηχανάκι εργαλείο για τα πάντα. Από ζωή μοτέρ, αν το φροντίζανε σωστά και είναι υγιές, τότε να ξέρεις ότι μόλις στρώθηκε...
Στα 160-200.000 παίρνει σύνταξη το μοτεράκι του, και πάλι όχι σίγουρα...


τώρα είδα τα περι μεταπωλητικής...
Αφού δεν είσαι έμπορος, δεν σε ενδιαφέρει... Ψάχνεις να βρεις ένα εργαλείο που να είναι αξιόπιστο και απροβλημάτιστο, χωρίς πολλά κουσούρια... Το συγκεκριμένο είναι 12 ετών. Τι σημασία έχει αν βρεις ένα 10 ή 8 ετών και έχει του κόσμου τα προβλήματα? Μη βιαστείς, ψάξε, ζύγισε, παζάρεψε, και απόφυγε τις φανταχτερές βιτρίνες που από πίσω τους κρύβουν μπελάδες...
επλίζω να βοήθησα...

lmb990
29/02/2016, 09:34
Εχει δεν εχει abs δεν θα εχει μεταπώληση σε 2 χρονια... Τώρα εχει 80000 σε 2 χρονια θα εχει 10000.. Που αν γουστάρει ταξίδια ο άνθρωπος δεν θα την πουλήσει σε δυο χρονια θα την κρατήσει παραπάνω... Οποτε πάνω απο 10000...

Τα Vstrom κρατάνε τιμή γενικά.. Αλλα μέχρι ένα σημείο... Αν σε ενδιαφέρει η μεταπώληση πάρε με abs και με χιλιόμετρα λίγα (ώστε να το δώσεις γύρω στα 50-60Κ) μιλάμε για να παρεις τα λεφτά σου πιςω έτσι;;; Εγώ πχ το πήρα 4500 με 37000 και το έδωσα 4500 με 65000... Βέβαια εχει λαστιχα αλυσιδογραναζα αρκετά εξτρα κτλ κτλ κτλ...

AlexisV-stom
29/02/2016, 14:33
Σας ευχαριστω πολυ για ολες τι λεπτομεριες που μου ειπατε. Τεταρτη εχω κανονισει να την δει ο μηχανικος μου θα προσεξω ολα αυτα που μ ειπατε και θα σας ενημερωσω θα ανεβασω κ φωτογραφια να σας το δειξω!!! Αν ολα πανε καλα και αφου η μηχανη μου αρεσει θα την παρω χωρις κρητηριο την μεταπωλιτικη του αξια...Ανυπομονω για τις πρωτες βολτες!!! Με βοηθησατε ολοι!!