PDA

View Full Version : καρμπυρατερ 22αρι και μπουζι ιριδιου



kaisarakos
28/02/2016, 13:46
Καλησπέρα. Έχω ένα παπί κινεζικο super kaisar ks 100 κυβικα εργοστασίου. Του έχω βάλει ένα καρμπυρατέρ 22αρι και μια εξάτμιση apido racing .ολα αυτά κινεζικα. Το μηχανάκι δεν ρυθμιζετε σωστά με το καρμπυρατέρ . Και μόλις του βάζω το μπουζι ιριδίου δουλεύει χειρότερα μου φαινετε. Χρειαζετε κάποια αλλα πράγματα να αλαξω στο καρμπυρατέρ για να δουλεύουν όλα αυτά σωστά; το μπουζι ιριδίου το βοηθάει το καρμπυρατέρ να ρυθμιστή καλύτερα μια και κάνει πιο καλή καύση η όχι; τσαμπα το πήρα άραγε; σας παρακαλώ κάποιος θα ξέρει από μηχανάκι παπί εδώ μέσα να μου πει μια σωστή λύση να μην πανε τσαμπα τα λεφτά που έδωσα για τα πράγματα.ευχαριστώ.

leo1964
28/02/2016, 17:29
Καλησπέρα. Έχω ένα παπί κινεζικο super kaisar ks 100 κυβικα εργοστασίου. Του έχω βάλει ένα καρμπυρατέρ 22αρι και μια εξάτμιση apido racing .ολα αυτά κινεζικα. Το μηχανάκι δεν ρυθμιζετε σωστά με το καρμπυρατέρ . Και μόλις του βάζω το μπουζι ιριδίου δουλεύει χειρότερα μου φαινετε. Χρειαζετε κάποια αλλα πράγματα να αλαξω στο καρμπυρατέρ για να δουλεύουν όλα αυτά σωστά; το μπουζι ιριδίου το βοηθάει το καρμπυρατέρ να ρυθμιστή καλύτερα μια και κάνει πιο καλή καύση η όχι; τσαμπα το πήρα άραγε; σας παρακαλώ κάποιος θα ξέρει από μηχανάκι παπί εδώ μέσα να μου πει μια σωστή λύση να μην πανε τσαμπα τα λεφτά που έδωσα για τα πράγματα.ευχαριστώ.

Αν η αλλαγή καρμπυρατέρ δεν συνοδεύεται και από μεγαλύτερα κυλινδροπίστονα,φοβάμαι ότι πέταξες χρήματα.
Καλό είναι πρώτα να ρωτάς και μετά να πράττεις!!

viper1
28/02/2016, 21:06
Βαλε FCR 41 και θα λυθουν ολα σου τα προβληματα

nikos_XT600
28/02/2016, 21:33
Πιστευω οτι φταιει το καρμπυρατερ..
Το πρωτο καρμπυρατερ που ειχα βαλει εγω ηταν κινεζικο KIE HAN 24αρι,
το οποιο ρυθμιζωταν καλα κ δουλευε αψογα ειτε ειχε κρυο ειτε ζεστη.
Μετα απο 10 χρονια κατι ειχε γινει κ το αλλαξα με αλλο κινεζικο παλι 24αρι
το οποιο με εβγαλε την παναγια κ δεν δουλεψε ποτε σωστα...
Δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν αυτο..μπορει κ να μην εγραφε τπτ πανω :bawl:

kaisarakos
28/02/2016, 23:43
Για να καταλάβετε καλύτερα τι ακριβώς κάνει το καρμπυρατέρ. Πχ εκεί που πας 60 70 χιλ σταθερό γκάζι κάνει ένα κόψιμο σαν ρεταρισμα για δευτερόλεπτα όμως και μετά κομπλέ. Αυτό το κάνει σε όλες τις στροφές του μοτέρ είτε πας χαλαρά βολτιτσα η του τα σκας απότομαοταν τα σκας απότομα και με 40 να λέει το κοντέρ το ίδιο κανει.τι μπορεί να θέλει; και σε σχεσει με το θέμα του μπουζι ιριδίου; υπάρχει περιπτοση να μην το δεχετε το μοτερακι που φοράει το παπί;

leo1964
29/02/2016, 07:23
Πιστευω οτι φταιει το καρμπυρατερ..
Το πρωτο καρμπυρατερ που ειχα βαλει εγω ηταν κινεζικο KIE HAN 24αρι,
το οποιο ρυθμιζωταν καλα κ δουλευε αψογα ειτε ειχε κρυο ειτε ζεστη.
Μετα απο 10 χρονια κατι ειχε γινει κ το αλλαξα με αλλο κινεζικο παλι 24αρι
το οποιο με εβγαλε την παναγια κ δεν δουλεψε ποτε σωστα...
Δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν αυτο..μπορει κ να μην εγραφε τπτ πανω :bawl:

χαχαχαχαχα μαιμού Κινέζικο

Bladerunner
29/02/2016, 09:16
Αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι συγκεκριμένο, καλώς να το κάνει.
Τα άσχετα σχόλια και ειδικά οι ειρωνείες να λείπουν.

leo1964
29/02/2016, 11:30
Δοκίμασε μ'ένα μπουζί κανονικό να σου φύγει η αμφιβολία,αλλά δεν νομίζω να ευθύνεται αυτό

kaisarakos
29/02/2016, 13:22
Το δοκίμασα το ίδιο κάνει με απλό μπουζι .απλα μου φαινετε ότι στο ρελαντί και στις χαμηλές βγάζει πιο μπασατο θόρυβο η εξάτμιση δηλαδή σαν να δουλεύει πιο καλά το μηχανάκι σε σχεσει με το θόρυβοεχει τύχη σε κανέναν αυτο .σαν καρμπυρατέρ το ίδιο ακριβώς οπως κανει και πριν. Πάντως και τα δυο μπουζι μου φαινοντε στεγνά πολύ που τα έλυσα. Μηπος θέλει περισσότερο καυσημο; δοκίμασα και σήκωσα την βελόνα μια σκάλα αλλα τίποτα. Δεν έχω παραπάνω γνώσεις και φοβάμαι μην το ξερυθμισω τελείως.

OldMan
29/02/2016, 15:10
Μήπως εκανες το αντίθετο..??

Η βελόνα ανεβαίνει όταν κατεβαζουμε θέση στην ασφάλεια...

Anyway, κατι παιζει με την βελονα του φλοτερ (αν το κεντρικό ζιγκλέρ ειναι ΟΚ..)

leo1964
29/02/2016, 15:20
Κοίτα,μπορεί να θέλει ένα απλό ρύθμισμα η βιδούλα του αέρα...

kaisarakos
29/02/2016, 22:11
Όχι το έκανα όπως έπρεπε την κατευασα μια σκάλα κάτω για αρχή μέχρι να δω αν το σηκωνη παραπάνω μιγμα. Δηλαδή ποια ειναι η βελονα του φλοτερ αυτή που ρυθμισα η υπάρχει μέσα άλλη βελόνα να την αλλάξω μηπος διορθωθεί η δεν αλλάζει ;και ευχαριστώ για τις γνώμες που μου λέτε παιδιά.

leo1964
29/02/2016, 22:35
Όχι το έκανα όπως έπρεπε την κατευασα μια σκάλα κάτω για αρχή μέχρι να δω αν το σηκωνη παραπάνω μιγμα. Δηλαδή ποια ειναι η βελονα του φλοτερ αυτή που ρυθμισα η υπάρχει μέσα άλλη βελόνα να την αλλάξω μηπος διορθωθεί η δεν αλλάζει ;και ευχαριστώ για τις γνώμες που μου λέτε παιδιά.

Η βελόνα είναι εκεί που καταλήγει η ντίζα του γκαζιού μέσα στο καρμπυρατέρ,αυτή έχει κάτι διαβαθμίσεις,πιθανόν από εκεί το πρόβλημα

kaisarakos
01/03/2016, 09:39
Αν πάρω και αλαξω βελόνα ζιγκλερ από επώνυμο καρμπυρατέρ θα ταιριάζει ; θα δουλέψει μετά;το πιο σημαντικο βρισκεις τέτοια πράγματα ξεχωριστά ;

OldMan
01/03/2016, 13:23
Δηλαδή ποια ειναι η βελονα του φλοτερ αυτή που ρυθμισα η υπάρχει μέσα άλλη βελόνα να την αλλάξω μηπος διορθωθεί η δεν αλλάζει
Μεσα στο λεκανακι του καμπυρατερ υπαρχει ένα καβλιτζεκι που ειναι συνδεδεμενο με το φλοτερ και ανεβοκατεβαινει..
Αυτό εχει μια κωνική ακρη που μπαινοβγαινει σε μια αντιστοιχη τρύπα (με την καλή εννοια παντα..;)) και ρυθμίζει το ύψος της σταθμης της βενζίνης μεσα στο λεκανακι
Βγαλτο και καθαρισε την μυτη του (και την αντιστοιχη τρύπα) προσέχοντας να μην πειραξεις/λυγισεις/στραβωσεις τα ελασματα που το συγκρατουν γιατί μετα θα πρέπει να ρυθμίζεις το υψος της σταθμης..

Κατι σαν αυτό:

leo1964
01/03/2016, 17:19
Μεσα στο λεκανακι του καμπυρατερ υπαρχει ένα καβλιτζεκι που ειναι συνδεδεμενο με το φλοτερ και ανεβοκατεβαινει..
Αυτό εχει μια κωνική ακρη που μπαινοβγαινει σε μια αντιστοιχη τρύπα (με την καλή εννοια παντα..;)) και ρυθμίζει το ύψος της σταθμης της βενζίνης μεσα στο λεκανακι
Βγαλτο και καθαρισε την μυτη του (και την αντιστοιχη τρύπα) προσέχοντας να μην πειραξεις/λυγισεις/στραβωσεις τα ελασματα που το συγκρατουν γιατί μετα θα πρέπει να ρυθμίζεις το υψος της σταθμης..

Κατι σαν αυτό:

Αυτό όταν χαλάει,συνήθως βλέπεις βενζίνη να χύνεται στο δρόμο.
Η βελόνα που λέω είναι κάτι σαν καρφί,λύνεις από την πάνω μεριά για να έχεις πρόσβαση,εκεί που μπαίνει η ντίζα ή εκεί που καταλήγει η ντίζα αν υπάρχει πεταλούδα

leo1964
01/03/2016, 17:20
https://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.v-performance.com/content_files/9_10_08%252520028_1.jpg&imgrefurl=http://www.mybike.gr/forums/topic/63000-%25CF%2580%25CF%2589%25CF%2582-%25CE%25B2%25CE%25AC%25CE%25B6%25CF%2589-%25CF%2584%25CE%25B7%25CE%25BD-%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25AF%25CE%25B6%25CE%25B1-%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25BF-%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25BC%25CF%2580%25CF%2585%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25AD %25CF%2581/&h=602&w=832&tbnid=sm1MIJEFnFnyEM:&docid=_1oA6o-ZpEvVYM&ei=I8HVVpzSDIG7UZahqagJ&tbm=isch&ved=0ahUKEwjc762S8p_LAhWBXRQKHZZQCpUQMwgfKAQwBA

noodles
02/03/2016, 13:43
το μπουζι ιριδιου δεν εχει νοημα (μπορει να σου κανει και ζημια). βαλε αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης. οσο για το καρμπυρατερ, ειναι μεγαλο το 22 για 100 κυβικα. τα κινεζικα ειναι χαλια ποιοτικα και θα σε παιδεψουν. κατι θα διορθωσεις βαζωντας φιλτρο και ρυθμιζοντας τη βελονα, αλλα μη περιμενεις να δουλευει οπως το στοκ.

για μενα καλυτερα να βαλεις παλι το στοκ. τσαμπα οι βενζινες που καις με το 22 και η ταλαιπωρια να το ρυθμισεις σωστα.

OldMan
02/03/2016, 17:01
Αυτό όταν χαλάει,συνήθως βλέπεις βενζίνη να χύνεται στο δρόμο.
Εξαρταται...

Αν έχει κανει "πατουρα", ναι..

Αν εχει πιασει "μακα", οχι..
(γι αυτο ειπα να το καθαρισει και οχι να το αλλαξει...)

viper1
02/03/2016, 17:04
Μεσα στο λεκανακι του καμπυρατερ υπαρχει ένα καβλιτζεκι που ειναι συνδεδεμενο με το φλοτερ και ανεβοκατεβαινει..
Αυτό εχει μια κωνική ακρη που μπαινοβγαινει σε μια αντιστοιχη τρύπα (με την καλή εννοια παντα..;)) και ρυθμίζει το ύψος της σταθμης της βενζίνης μεσα στο λεκανακι
Βγαλτο και καθαρισε την μυτη του (και την αντιστοιχη τρύπα) προσέχοντας να μην πειραξεις/λυγισεις/στραβωσεις τα ελασματα που το συγκρατουν γιατί μετα θα πρέπει να ρυθμίζεις το υψος της σταθμης..

Κατι σαν αυτό:

Άρα τα ελάσματα που είναι στο φλοτερ ρυθμίζουν την στάθμη. Το καβλιτσεκι αφήνει δεν αφήνει ποσότητα βενζίνης να γεμίσει το λεκανακι

OldMan
02/03/2016, 17:06
Άρα τα ελάσματα που είναι στο φλοτερ ρυθμίζουν την στάθμη. Το καβλιτσεκι αφήνει δεν αφήνει ποσότητα βενζίνης να γεμίσει το λεκανακι
Εκζακταμάν...!!!;)

leo1964
02/03/2016, 21:29
το μπουζι ιριδιου δεν εχει νοημα (μπορει να σου κανει και ζημια). βαλε αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης. οσο για το καρμπυρατερ, ειναι μεγαλο το 22 για 100 κυβικα. τα κινεζικα ειναι χαλια ποιοτικα και θα σε παιδεψουν. κατι θα διορθωσεις βαζωντας φιλτρο και ρυθμιζοντας τη βελονα, αλλα μη περιμενεις να δουλευει οπως το στοκ.

για μενα καλυτερα να βαλεις παλι το στοκ. τσαμπα οι βενζινες που καις με το 22 και η ταλαιπωρια να το ρυθμισεις σωστα.

Στο ποστ #2# αυτό ακριβώς έγραψα

jj okocha
02/03/2016, 21:52
οκ...τι χοανη φορας?
βγαλτη και δοκιμασε το,αν δουλευει καλα χωρις,βαλε ενα γωνιακο λαιμο και γυρνα τη διπλα. το 22 ποτε δε δουλεψε καλα,και καλη μαρκα να ηταν...μια φτηνη και δοκιμασμενη λυση ειναι τα sheng weι,ειδικα τα 20αρια. κρατα το κινεζικο οσο μπορεις χωρις να ριξεις πολλα λεφτα και οταν μπορεσεις αλλαξε το με κατι αλλο,:beer:

duke200
03/03/2016, 06:51
ειχαμε δοκιμασει καινουργιο κινεζικο 22αρι σε kazeR και δεν έστρωνε με τιποτα, παρα του οτι τα δοκιμάσαμε όλα (ρυθμισματα, ζιγκλερ, κλπ), οποτε ξαναβάλαμε της μανας του και ήμασταν οκ.

Μαλλον δεν θα στρωσει ποτε, εκτος αν βαλετε κανενα της προκοπής 22αρι, px delorto που ναι και σχετικά οικονομικό ή keihin.

φυσικά το αν είναι ιριδιο ή οχι το μπουζι δεν παιζει κανένα απολύτως ρόλο.