PDA

View Full Version : σβηνει η μηχανη



fadomas
28/02/2016, 14:01
εχω ενα ET4 Leader 150cc και μου βγαζει το εξης πρόβλημα.

εκει που προχωραω με ταχυτητα πεφτει το γκαζι και δε μπορω να δωσω, χανω ταχυτητα και σβηνει η μηχανη.(το παρουσιαζει ιδιως με δικαβαλο και ανηφόρες ή και μονος μου σε μεγαλες ευθειες) Επίσης δε ξερω αν σχετιζεται αλλα γενικα μου κανει και σκασιματα.

εχω παρατηρησει πως πριν χασω ταχυτητα και μου σβησει αν αρχισω να παιζω με το γκαζι μπορει να το σωσω και να αρχισει να ξανα δινει γκαζι.στην συνεχεια αν παιζω με το γκαζι(αφήνω δινω δηλαδη) δεν το ξανα παρουσιαζει τοσο ευκολα.

Οταν μου σβησει, για ν ξανα παρει πρεπει να περιμενω. οσο περισσοτερο περιμενω τοσο πιο ευκολα παιρνει μπρος.
Αν περιμενω 5 λεπτα παιρνει κανονικα σαν να μην εχει συμβει τιποτα.
Αν περιμενω 1 λεπτο δυσκολευεται να παρει και θελει ανεβοκατεβασμα στο γκαζι ταυτοχρονα.

Το εχω παει στην αντιπροσωπεια αλλα δε μου το χουν βρει.
Μου ειπε οτι μπορει να ειναι υποπιεση στο ρεζερβουαρ και να μην τραβαει βενζινη στις μεγαλες καταναλωσεις.αφήσαμε χαλαρο το καπακι κ συνεχιζει να το κανει.
Ηταν λιγο σαπια η εισαγωγη αερα, την αλλαξαμε, δεν ηταν αυτο.
Είχε φθαρει ο πολλαπλασιαστης αρκετα και μπορει να μην εκανε καλη επαφη, τον αλλαξαμε, δεν εφτιαξε.

Εν τελη το κανει ακομα και εχω δωσει ποσα χρηματα σε σερβις.Εχετε καμια ιδέα τι μπορει να είναι?
Συγνωμη για την εκθεση που εγραψα αλλα δεν ήξερα πως να το περιγραψω...

daz
28/02/2016, 14:11
Ξεμένει από καύσιμο.

Καθάρισε καρμπιρατέρ!

GsDakar
28/02/2016, 14:47
Τρομπακι βενζίνης ίσως ;

fadomas
29/02/2016, 23:03
Τρομπακι βενζίνης ίσως ;

το πετυχες νομιζω ;)
Το πήγα σημερα σε εναν καλο τεχνικο ενος φιλου και βρηκε σπαμενη τη μεμβρανη απο αυτο τρομπακι που λες. Αντι να κανει αναρροφηση αερα τραβαγε βενζινη. Λογικα αυτο είναι το θεμα. περιμενουμε αποτελεσματα...

leo1964
01/03/2016, 07:08
το πετυχες νομιζω ;)
Το πήγα σημερα σε εναν καλο τεχνικο ενος φιλου και βρηκε σπαμενη τη μεμβρανη απο αυτο τρομπακι που λες. Αντι να κανει αναρροφηση αερα τραβαγε βενζινη. Λογικα αυτο είναι το θεμα. περιμενουμε αποτελεσματα...

Σίγουρα αυτό είναι,έχουν θέμα τα συγκεκριμένα με την τρόμπα