PDA

View Full Version : Βελτιωση 4Τ κινητηρα



anco
05/03/2004, 23:11
Πως να κανετε το αγαπημενο μοτο σας (πυραλαυκι)!.

Κινητηρας :

Γυαλισμα στους αυλους εισαγωγης

Ανοιγμα των βαλβιδων εξαγωγης ( θυριδων )

Πλανη κεφαλης αναλογα με την επιθυμητη συμπιεση , αν θελουμε οριακη αλλαζουμε και την γωνια βυθισης των βαλβιδων ( οι γνωστες τις ονομαζουν "χωτες βαλβιδες " απαιτουνται ομως εμβολα υψηλης συμπιεσης )

Γυαλισμα βαλβιδων και εδρων αυτων ( στις racing καταστασεις αλλαγη με τιτανιου )

Εκκεντροφοροι εισαγωγης - εξαγωγης με αναλογο προφιλ στην αποδοση ( π.χ θελουμε τρομερη δυναμη στις ψηλες 'η στις μεσαιες )

Γραναζια εκκεντροφορων ρυθμιζομενα ( για να παιζουμε με την κλιμακωση της δυναμης )

Ελλατηρια βαλβιδων σκληροτερα ( για να μην βρουν οι βαλβιδουλες μας με το πιστονακι )

Καμπνανα συμπλεκτη ενισχημενη ( δισκοι + ελλατηρια racing αν υπαρχουν για τον συγκεκριμενο κινητηρα ) σε ορισμενα μοντελα υπαρχουν και aftermarket μονοδρομοι + ξυροι.

Ολα τα παραπανω γινονται και μεμονομενα 'η ολα μαζι ( στην full racing κατασταση θελουμε οπωσδηποτε racing ψυγειο νερου και σε ορισμενες περιπτωσεις μπιελες τιτανιου )


Τροφοδοσια :

Εξατμιση full ( χταποδι + τελικο ) στις racing καταστασεις και με (λ) αισθητηρες.

Φιλτρο αερα π.χ (K&N , BMC , DNA)

Κιτ καρπυρατερ + αβανς π.χ (Dynojet + Factory) ή μηχανικα καρμπυρατερ π.χ Keihin FCR

Κιτ ψεκασμου π.χ (Dynojet Power Commander) + αβανς.
Οι εκδοσεις ΙΙΙr υποστηριζουν τροφοδοσια + αβανς οι ΙΙΙ μονο τροφοδοσια.

Κοντυτερη γκαζιερα (για καλητερη αποκριση)

Στα ZX12, Hayabusa,GSXR 1000 υπαρχουν και αντικοφτες τελικης ταχυτητας.

banditgr
06/03/2004, 05:27
......i apla vazoume ena NoS (nitro) kit kai exoume pollaplasio kerdos apo oti me olles tis pproigoumenes veltioseis :-)

milaber
06/03/2004, 05:34
H απλά (αν όντως έχεις το GSX-R 1000) το πουλάς...
...και παίρνεις Hayabusa!!!

Πόσο σου κόστισαν/ θα σου κόστιζαν όλες αυτές οι αλλαγές;;;
Σίγουρα αν προσθέσεις το κόστος στην τιμή του δικού, πας για μεγαλύτερο που και πυραυλάκι θα είναι και πιο αξιόπιστο σε σχέση με το μεταλλαγμένο πλέον δικό σου...

anco
06/03/2004, 05:48
Δεν εχω το 1000 εχω το 750 του 93' ,

αλλα και παλι το 1000 να ειχα παλι normal δεν θα το ειχα , οσο για αξιοπιστια ( τι νομιζεις οτι κανουν τα εργοστασια καθε χρονο και ανεβαζουν τα αλογα )?.

milaber
06/03/2004, 08:36
Τα εργοστάσια σίγουρα δεν αλλάζουν απλά εξατμίσεις και γυαλίζουν αυλούς!!!
Σχεδιάζουν και ενίοτε ολοκαίνουργιους κινητήρες και κάνουν και άλλα κολπάκια που πολλές φορές αν δεν είσαι μηχανολόγος (όχι μηχανικός) δεν μπορείς και να τα καταλάβεις πλήρως!
Αν ήταν αξιόπιστες όλες οι αλλαγές που προτείνεις (δεν μιλάω απλά για αλλαγή εξάτμισης) γιατί να μην σου δίνουν και εγγύηση μαζί τους;
Ηλίθιοι είναι όταν σου λένε πως το μηχανάκι που αγοράζεις καινούργιο αν το κρατήσεις έτσι και το προσέχεις θα κρατήσει 2 ή παραπάνω χρόνια;
Κάτι ξέρουν...

anco
06/03/2004, 21:59
milaber ! ,

ok συμφωνω με αυτα που λες περι αξιοπιστιας αλλα το post δεν αφορα αν θα βγαλει χιλιομετρα που θα εβγαζε taxi,αλλα το πως θα γινει δυνατοτερος ο κινητηρας.

Οσο για τα εργοστασια με τους κινητηρες που λες αν διαβαζεις θα βλεπεις πως πλεον ολα σχεδον τα εργοστασια βαζουν σφυρηλατα εμβολα και βαλβιδες τιτανιου, αυτοι για πιο λογο λες να τα βαζουν ?

Γιατι απλα οταν το CBR του 96 ηταν 87 αλογα και τορα ειναι σχεδον 100 - 102 στον τροχο και με το κιτ παει τα 125 πως θα στο δωσει να κανεις 2 χρονακια βολτουλες , οσο για το θεμα 2 χρονια αν το μηχανακι το πας 1 χρονο στην καλυτερη αν παλι ειναι για καφε στην Φωκιονος οπως πολλα τοτε βγαζει και δεκαετια.

milaber
06/03/2004, 22:05
Συμφωνώ αλλά και πάλι εγώ περισσότερο θα προτιμούσα να σκάσω κάποια λεφτά παραπάνω και να αποκτήσω καλύτερη μηχανή (αν τα είχα κιόλας) και να εμπιστευόμουν την Honda ή την Kawa ή οπιαδήποτε άλλη εταιρία (όχι και όλες, ε;) παρά να σκάσω λίγο λιγότερα λεφτά στον Μήτσο της γειτονιάς για να πάει γρηγορότερα...

Αν απλά σε αφορά η Δύναμη πάω πάσο!
Εγώ όμως (ακούγεται πολύ φλώρος, ε; ) θα κοιτούσα και το ζήτημα αξιοπιστία...

:wave2:

anco
06/03/2004, 22:25
milaber ,

Οk! sorry δεν ειπα πως δεν εχεις δικιο , η αξιοπιστια ειναι το πρωτο που μετραει , οσο για τον Μητσο της γειτονιας εχεις απολυτο δικιο , πρεπει να σκασεις χρημα απο 3.000 ευρω και αν θα στην κανουν την εργασια .

Ολα αυτα που βλεπουμε 0-300 στο boost , ειναι χρυσοπληρωμενα.

:)

milaber
06/03/2004, 23:21
Eγώ αν είχα όρεξη θα προχωρούσα στα μισά από αυτά που βάζεις στην αρχή. Και ούτε...

Είναι όμως και πως το βλέπει ο καθένας!

Προσωπικά (μπορεί να ακούγεται χαζό παράδειγμα αλλά είναι από τα πιο συνιθισμένα) έχω κουραστεί να βλέπω καγκούρια με πάπιες πειραγμένες που κοστίζουν συνολικά όσο μεγαλύτερα μηχανάκια που θα τους δώσουν γκάζια που ούτε τα φαντάζονται με τα παπιά.

Στο 0-300 boost αν θυμάσαι και αν είχες διαβάσει είχε κάποτε μια βόλτα που κάνανε στην Κρήτη για να δουν κάποιους κλασσικούς κάγκουρες της περιοχής. Ο πρώτος από αυτού δήλωσε πως για να φτιάξει το παπί όπως ήθελε έδωσε περίπου 6.000 ευρά (μαζί με την τιμή αγοράς)!
Μιλάμε για κόλλημα, ε;
Με τα ίδια λεφτά έπαιρνε 500 και 600 κυβικά, πολλά αξιόπιστα άλογα παραπάνω και μεγαλύτερη ασφάλεια (γιατί το πλαίσιο και το στήσιμο του παπιού είδικα δεν είναι για 20+ άλογα)!
Αλλά είναι και τρελλοί αυτοί οι Κρητικοί!

anco
07/03/2004, 00:09
Ναι το εχω διαβασει το συγκεκριμενο τευχος , προσωπικα αν παρω μηχανη μετα το 2004 μοντελο , και δεν μου φτανει θα εβαζα μονο κιτ εργοστασιακο, αλλα και παλι οπως λες πολυ σωστα ειναι extra money.

Οσο για παπακια εχω φιλο με Ζ που του εχει ριζει αναλογα λεφτα , θα μπορουσε να παρει 600 του 2001 + κατι ακομα σε χρημα, αλλα οπως βλεπεις ειναι η τρελα, μονο σε κατασταση αγωνα (και κοντρας) μετραει το φτιαξιμο και εκει τα αναλογα χερια να το ξεκινησουν.

;)

banditgr
07/03/2004, 02:29
se katastasi agona pantos oxi...den polimetrane file mou aftes oi metropes...vlepeus kati rs250 me 60hp na rixnoun girous se r6 kai r1....se kontra,diladi anigma terma gkazi apo stasi nai.
Kata ta alla oi metropes mesa sto pexnidi einai,exo ena cbr600 98 monelo,foraei pliris arrow carbon-kevlar e3atmisi,kn-dynojet kit,factory advance +4 mires,kontitero granazoma kai an eixa lefta tha ta erixna se diafora kaloudia :-)...vlepeis mou aresei to vlema stous tipous me ta r6 pou anarotiountai pos tous pernaei afto to megalo sximo kokino palio honda -:) xexe

anco
07/03/2004, 13:26
Με ενα εκκεντροφορο Yoshimura stage 1 + ρυθμιζομενα γραναζια παιζεις και με 750!. Κοστος 800-1000.

Στον αγωνα εχεις δικιο αν δεν ξερεις να οδηγας ας εχεις και το RCV 211 , το εγραψα οταν ολοι ειναι ιδιο επιπεδο οδηγησης και παιζουν στο πιος εχει το πιο δυνατο.

WildBimer
31/03/2004, 20:07
Εγώ μάγκες ακουμπησα μερικά φράγκα σε δοκιμασμένες λύσεις
γιά το δικό μου πραπρά και κέρδισα στον τροχό 0.7kgm (5.4 -> 6.1) και 8HP (42 -> 50), στον ίδιο κυβισμό.
Βέβαια καίει τις κάλτσες του :smilea:
αλλά του εφτιαξα τον χαρακτήρα που ήθελα :D

milaber
02/04/2004, 01:59
Εγώ μάγκες ακουμπησα μερικά φράγκα σε δοκιμασμένες λύσεις


Βέβαια καίει τις κάλτσες του

Και πάλι θα φανώ μαλάκας...
...αλλά δεν θα έδινα τόσα πολλά λεφτά για να πειράξω το F650!

Τώρα αν όντως είναι αξιόπιστες λύσεις, πάω πάσο!

:evil:
:wave2:

Electra
02/04/2004, 02:05
Φρένα:

ΠΟΛΛΑ ΦΡΕΝΑΑΑΑΑ!!!!!!! ;)

milaber
02/04/2004, 02:11
Φρένα:

ΠΟΛΛΑ ΦΡΕΝΑΑΑΑΑ!!!!!!!

Σωστή!

Εκτός από τους motardάδες (που το έχουν και λίγο για μόδα!) ελάχιστους βλέπω να "πειράζουν" το μηχανάκι στα φρένα!

Πράγμα που το θεωρώ μέγιστη μαλακία!

:mad:

WildBimer
03/04/2004, 01:39
Κοίταξε συμφωνώ απόλυτα για τα φρένα, αλλα το topic είναι "Βελτιωση 4Τ κινητηρα".

Αν μιλούσαμε για φρένα, θα έλεγα ότι φοράω aftermarket δίσκο 320 (απο 300) και σωληνάκια υψηλής.
Και πιστεψέ με σταματάει ..... :winka:

Επίσης WP ελατήρια με 15αρι λάδι, ρυθμιζόμενη προφόρτιση απο CBR600/91 καθώς και WP ανάρτηση κομπλέ πίσω, 120lb ελατήριο με κάνιστρο αζώτου.

Aυτά ως προς τα φρένα και τις αναρτήσεις.
Motard μπορεί να μη είναι, αλλά τα Metzeler τα "τελειώνω" για πλάκα.

Τα λεφτά της μετατροπής δεν είναι πάρα πολλά.
Μόνο το πιστόνι κόστισε, ένα σετ εκκεντροφόροι μεταχειρισμένοι σχεδον τσάμπα, WP μπρος πισω (έτσουξε λίγο) και δίσκος με τα σωληνάκια.
Όλα μαζι περίπου 1000€ και πολλή προσωπική εργασία με τον κολλητό μου :beer:

milaber
03/04/2004, 02:11
Koίτα φίλε μου η παράδοση εδώ μέσα λέει ότι πρέπει κάθε post να καταλήγει με διαφορετικό θέμα από το αρχικό!

Όλα αυτά μόνο 1000 ευρά;
Και αναρτήσεις και εκεντροφόρος και όλα τα λοιπά μόνο τόσο;

stefanos
03/04/2004, 17:37
Το κακό με τα πειράγματα είναι οτι δεν ξέρεις τι θα σου βγεί.
Και βγαίνει πάντα κάτι διαφορετικό.
Πάμε όλοι για άλογα αλλά πολλές φορές δεν είναι εκεί το ζητούμενο.
Τα μόνα σίγουρα καλύτερα είναι οι βελτιώσεις στις αναρτήσεις και τα φρένα.

WildBimer
03/04/2004, 21:50
Το πέιραγμα που έκανα δουλεύει εδω και 22000χλμ και θυσιάζει την αξιοπιστία κατα 5-10%. Δηλ. στο F650 αντί 120000χλμ, θα κάνεις 100000, σιγά τα αυγά. Απλά καίει κατα 1/4 παραπάνω, και μου χαρίζει αξιόπιστη ροπάρα και αρκετά άγριότερο χαρακτήρα, σε σχέση με τον αυτοκινητάδικο που είχε πριν.
Το δυναμόμετρο ήταν αμείλικτος κριτής.

Επίσης ένα καλό πείραγμα δεν είναι αναγκαίο να κάνει 3000€,
αρκεί να ξέρεις τον κινητήρα σου και να αξιολογήσεις τι είδους βελτίωση σηκώνει το μοτέρ σε σχέση με τα €€€ που θέλεις να διαθέσεις. Αρκεί βέβαια να είσαι χομπίστας με τις βελτιώσεις και να έχεις σπάσει μερικά μοτεράκια στο παρελθόν γιά να καταλάβεις τι παίζει.

Σίγουρα δεν έβαλα στήν τιμή λάδια, ξύδια καί παρελκόμενα... που μπορεί να φτάσουν και τα 1000€ μαζί με την εξάτμιση.
Μίλησα μόνο για το συγκεκριμένο πείραγμα.

milaber
04/04/2004, 02:17
και μου χαρίζει αξιόπιστη ροπάρα και αρκετά άγριότερο χαρακτήρα, σε σχέση με τον αυτοκινητάδικο που είχε πριν.

Γιατί δεν έπαιρνες ένα καθαρόαιμο αν ήθελες τέτοιο χαρακτήρα;

Αρκεί βέβαια να είσαι χομπίστας με τις βελτιώσεις και να έχεις σπάσει μερικά μοτεράκια στο παρελθόν γιά να καταλάβεις τι παίζει.

Σίγουρα δεν έβαλα στήν τιμή λάδια, ξύδια καί παρελκόμενα... που μπορεί να φτάσουν και τα 1000€ μαζί με την εξάτμιση.

Δηλαδή τελικά αρκετά σου κόστισε, ε;
Δεν είχες τουλάχιστον και εργατικά να πληρώσεις!

WildBimer
05/04/2004, 15:56
Απο εργατικά δεν πλήρωσα φράγκο, γιατι το έκανα μόνος μου, στο συνεργείο ενός κολλητού.

Όντως, στοίχισε αρκετά λεφτά, αλλά τα λεφτά δεν είναι ποτέ αρκετά για έναν μερακλή χομπίστα :D

Όσο για το καθαρόαιμο, δεν νομίζω ότι έχει την αξιοπιστία που έχει η δικιά μου, ούτε πάει ταξίδια με την ίδια ευκολία, λόγω απουσίας αεροδυναμικής και σέλας.

Απλά είμαι κυριλέ απο εμφάνιση και τσαγιάζω και κανένα μονοκύλινδρο/δικύλινδρο που αυθαδιάζει στον αυτοκινητόδρομο.

Μόνο τα KTM δεν πάιζω γιατί όλοι πάνε με 120, μην τους κολλήσει. Και με το δίκιο τους τα παιδιά, με μέσο όρο ζωής του κινητήρα τα 25000km.

DUKASII
05/04/2004, 16:15
KAI PROSOXH..TO DIKO MOY EXEI 29000 XLM...

TI LES;;

XTMPAM
05/04/2004, 16:49
ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΕ??ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ??ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ BMW!!!ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΝΑΣ ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΝΛΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ???
ΠΑΝΤΩΣ ΣΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΕ ΚΤΜ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ!!!!
ΣΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΤΜ ΜΕ ΜΕΣΩ ΟΡΟ 60ΗΡ ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΖΥΓΙΖΟΥΝ ΑΣΤΟ.....ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΑΛΛΑ....BMW!!!

TO NOY ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ.....:wave2:

milaber
05/04/2004, 22:45
Σιγά ρε!
Μου πεταχτήκατε όλοι οι θιγμένοι super- KTMάδες!

:lol: :lol: :lol:

SeNNinhA
05/04/2004, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από WildBimer
Εγώ μάγκες ακουμπησα μερικά φράγκα σε δοκιμασμένες λύσεις
γιά το δικό μου πραπρά και κέρδισα στον τροχό 0.7kgm (5.4 -> 6.1) και 8HP (42 -> 50), στον ίδιο κυβισμό.
Βέβαια καίει τις κάλτσες του :smilea:
αλλά του εφτιαξα τον χαρακτήρα που ήθελα :D

Δηλαδή τι ακριβώς έκανες ?

milaber
05/04/2004, 23:08
Δηλαδή τι έκανες και πόσα κόστισε?

Παρακάτω αν προσέξεις το παιδί τα περιγράφει όλα αυτά που έκανε και πόσο κόστισαν.

:wave2:

SeNNinhA
05/04/2004, 23:18
δεν κατάλαβα τι ακριβώς έκανε με το πιστόνι και τους εκκεντροφόρους

stefanos
06/04/2004, 01:38
Εμφανώς ανέβασε την συμπίεση με ένα Aftermerket πιστόνι, για να αυξήσει την ροπή και μετά με ένα πιο άγριο εκκεντροφόρο ανέβασε την ιπποδύναμη λίγο ψηλότερα.
Η χαμένη ροπή χαμηλά καλύπτεται απο αύξηση της ροπής λόγω μεγαλύτερης συμπίεσης.
Κλασική λύση, και πολύ αποδοτική.
Φτάνει να έχει γίνει η κατάληλη επιλογή πιστονιού και εκκεντροφόρου, και να σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα.
Αν τι κάνεις μόνος σου είναι πολύ λίγα λεφτά.
Το ίδιο γίνεται και με Oversize κύλινδρο αντι για πιστόνι σκέτο.
Βέβαια εκεί αν είναι Nicasil το χιτώνιο σου περιπλέκονται τα πράγματα (έως παράτα τα).
Βέβαια θέλει παιχνίδι με τροφοδοσία.

NLS
06/04/2004, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
δεν κατάλαβα τι ακριβώς έκανε με το πιστόνι και τους εκκεντροφόρους

για τον rotax χωρίς ψεκασμό έχουν βγει διάφορα - αν σε αφορούσαν θα σου έδεινα στοιχεία :)

WildBimer
07/04/2004, 02:06
Λοιπόν μάγκες, θα σας πω τι φοράει η μπουρούχα μου.

Οπως λέει και ο Stefanos, κλασσική λύση, και πολύ αποδοτική.

Πιστόνι JE 100mm 11.5:1 220€ με ελλατήρια
2 x Mikuni RS36 FlatSlide 420€
Εκκεντοφόρους (αφορά και τα GS) 160€
Ελατήρια συμπλέκτη 40€
Ελατήρια βαλβίδων με καπέλα τιτανίου 150€

Φυσικά έγινε μια μικρη ροικη εξελιξη,
λείανση στους αυλούς,
μπακιρένιοι οδηγοί βαλβίδων
και κοψιμο οι έδρες, κλπ. 80€ με εργασία

Αν μυγιαστηκε κανενας με ΚΤΜ, κακώς, έκανα πλακίτσα ... :D

Τα KTM είναι πολεμικά εργαλεία, αξιοζήλευτα, για αυτα που σου προσφέρουν.
Απλά τα μοτέρ τους δεν φημίζονται για την αξιοπιστία.
Είναι για Endo/Σουζα/Πάντιλίκια εμπλοκή, και να ρουφάνε τα στροφιλίκια :winka:

Όσο για τα 60 άλογα, συμφωνω και επαυξάνω σε 70,
μάλιστα στον ίδιο κυβισμό. Αλλά πόσα ντεποζιτα κρατάει το μοτερ ???
Το μόνο μοτέρ που δείχνει οτι κρατάει παραπάνω είναι το 660SMC,
προφάνως επειδη ειναι λιγότερο υπερτετράγωνο.
Σου ξεκολάει τα χέρια το ρημάδι :eyepop:

Αντιθέτως η μπουρούχα μου ειναι ταξιδιάρα, δεν μπαίνει και δεν φρενάρει σαν ΚΤΜ.
Αλλα το ROTAX μοτερ ειναι στιβαρό και παραδοσιακά αξιοπιστο. Παίρνει δε, κι αυτο, το απειρο φτιάξιμο... :D

DUKASII
07/04/2004, 09:22
PSARONEIS...DE PROKEITAI NA MPAINAME SE ANTIPARATHESH GIA TO POIO EINAI PIO GRHGORO!
KAI EMEIS PLAKITSA KANOYME ....

PARADOXOS OMOS..TO MOTER POY ANAFEREIS SAN AXIOPISTO...[660] DEN PISTEYO OTI ISXYEI!
TO DIKO MOY POY EINAI 640 KAI TO EXO ''TONOSEI'' EXEI KANEI 29000 XORIS KANENA MHXANIKO PROBLHMA APOLYTOS!

DE XERO PALI...ISOS KAI NA EXEIS DIKIO!

swtos
07/04/2004, 09:55
Ποιός έχασε την αξιοπιστία για να τη βρεί η ROTAX ????
Τι λέτε ωρέ παλικάρια ????????


Ακου ρόταξ , μου θυμίζει κάτι σε κλινέξ
Μπουχα χαχ αχαχαχ; χαχαχα χαχ;αχαχαχα


Η φημολογία λέει επίσης πως η BMW κατασκευάζει μοτοσυκλέτες .... Μπουχαχα χαχαχ αχαχαχαχαχαχαχαχ α;χαχαχαχα



ΥΓ. Καλημέρα Παλιοφόρουμ. Να Εξομολογηθείτε και να μεταλάβετε τώρα τις άγιες ημέρες .....

DUKASII
07/04/2004, 10:01
TA DIKAS MAS....


POU SE SWTER.....



O VDB Jounior...pos paei exei xekinhsei proponhseis;;;;








KALO PASXA NA EXETE....


TO KTM...ZEI;;;[GIA TO ALO DE ROTAO...PRODOTH]

NLS
07/04/2004, 10:06
αυτή η μαλακία είχε κάποιο βαθύτερο νόημα εκτός από το να καταγραφεί ακόμα μια ηλιθιότητα στο forum;

έχω αρχίσει να βαριέμαι με τα κοκοράκια και τα συνεχώς σηκωμένα τους τσουτσούνια

δεν μας χέζετε λέω εγώ;

όποιος έχει, ότι έχει, καλά κάνει και το έχει

άντε grow up κάποτε

milaber αν θες την πρωτιά των post, ιδού η Ρόδος... με βλέπω να την (ξανα)κοπανάω με ελαφρά, όχι πάντως τσαντισμένος ή αδικημένος ή δεν ξέρω τι τέτοιο κομπλεξικό (ή πραγματικό, αλλά φαινομενικά κομπλεξικό), αλλά περισσότερο γιατί το θέμα εδώ αρχίζει και γίνεται στείρο

κοκοράκια κοκοκο κάθε μέρα, εγώ είμαι 2.4 κιλά πιο ελαφρύς, ο τάδε είναι 10 ίππους πιο πολλούς και ΠΑΠΑΡΙΕΣ - και καλά αυτά μπορώ να τα δεχτώ

ΤΗ ΝΕΑ ΜΟΔΑ όμως, του "ότι δεν μου πάει το χλευάζω (έχει χαθεί το "αδιαφορώ" γαμάτοι τύποι; ) και να πα να γαμηθεί όποιος πάει να πει κάτι διαφορετικό" δεν μου πάει με τίποτα όμως... από μηχανές, θρησκίες, τι να γίνει με την κύπρο και ότιδήποτε

σπάζομαι ρε πούστη μου - διαφωνείς; ΜΠΡΑΒΟ σου.. το πολύ πολύ να το πεις... όχι ΣΑ ΣΚΑΤΟΥΛΑ να μπαίνει στη μέση σε όποιον λέει κάτι άλλο και ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ να μας ξαναλέει ότι διαφωνεί, με εριστικό τρόπο και σαν να είναι Η Μοναδική Αλήθεια

έχει χαθεί ακόμα και η γραφικότητα πια

με βλέπω σιγά σιγά στην απέξω (θα δω με τι ρυθμό και πόσο φανατικά) και θα κοιτάω μόνο τα ενδιαφέροντα (ταξιδάκια κλπ.) και όπου μπορώ να πάρω μέρος

αφήνω το χώρο στα παιδάκια με πριαπισμό (όλο γαμάνε και ποτέ δεν κατουράνε), που τα έχουν κάνει όλα, θα συνεχίσουν να τα κάνουν, θα είναι σούπερ, οι άποψη τους θα είναι πάντα οι σούπερ κλπ.

DUKASII
07/04/2004, 10:14
KANE MAS TH XARH PROI PROI RE TARNANA POY KOURASTHKES KIOLAS..ANTE TSOBENO!

KAI OTAN LES ''EMEIS''..ENNOEIS;;;;MONOS SOY TA LES RE KOLE..MONOS SOY TA AKOYS..A KAI POYSE...MATHE NA ODIGAS..PROTA RE XAIBANI...POY THA PAS KAI TAXIDAKI..KAI META KATSE KAI PES TIS BLAMENES APOPSEIS SOY!
KAI NAI EMEIS RE KATHISTERHMENE....GAMAME KAI DE KATOYRAME...POTE!
ANTE KANTHNA KAI APO AYTO TO FLORUM...GIATI DE SE XORAEI O TOPOS!
NOYMERO!
POY PAREXIGITHIKES KIOLAS..KOMPLEXIKE...POY AN SOY LENE THN ALITHEIA...TOUS LES MALAKES KAI XEROLES...E;;



A KAI POY SE RE..SHMERA ME PERASE APO PANO....ENA DAKAR..KAI PAROTI ESTIBA TO GAZI..DE TO EFTANA ME TIPOTA...





META ...THIMITHIKA...OTI EIMAI ME TO PAPAKI ...!!!

NA SOY PO KATI RE NLS...AYTES TIS EXARSEIS NA MHN EIXES KATA KAIROYS...MPORO NA SOY PO OTI SE GOUSTARO KIOLAS...KAI POLLY THA GOUSTARA NA SE EXO KAI STH PAREA NA BRIZOMASTE KAI NA KOPANIOMASTE KATHE MERA!
ESY OMOS....EKEI....TIGINTAGAS..EISOYNA...KAI TORA...TIGITAGAS..EISAI!



ENTELOS FILIKA..NLS...AFOY XEREIS...GOUSTARO NA PAIZOYME MPOYNIES !

:beer: :beer: :beer:

O FILOS SOY H ...POUTSA..

NLS
07/04/2004, 10:20
εμένα πάλι ρε δούκα δεν μου πάει πια αυτό το κλίμα δημοτικού σχολείου (που απέδειξες και με την απάντηση σου)

άντε γαμήσου - φιλικά πάντα

DUKASII
07/04/2004, 10:24
TOU DHMOTIKOY EIMAI ALA TI NA KANO TORA;;NA PAO PALI APO THN ARXH TO SXOLEIO..GIA NA MH FYGEIS ESY APO DO...KAI NA MHN NIOTHEIS ASXHMA POY TO EPIPEDO SOY EINAI TOSO MEGALYTERO APO TO DIKO MOY;;
OXI PES MOY KAI THA TO DEXTO!


PAO NA GAMITHO TORA......

......POU EIPAME OTI MENEIS;;KAFE EXEIS SPITI;

Μικρή Λουλού
07/04/2004, 10:30
EIXA AKOYSEI BEBAIA ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ Κ@Υ#ΛΕΣ,ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..:rolleyes:

ΤΟΣΟ ΠΡΩΙΝΟ Γ@Μ*#ΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΔΩ..!!!:uplate: :uplate:

COOL ....:smokin: :smokin: :smokin:

TETOIA ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΛΕΝΕΤΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ....

ΒΡΕ ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ..........ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΕΡΝΕΙ...!!!
ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΣΤΕ.....

ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ,ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ..:beer: :beer: :beer:

XTMPAM
07/04/2004, 10:45
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΒΔΟΜΑΔΙΑΤΙΚΑ??ΤΙ ΘΙΧΤΗΚΕΣ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ BMW??ΑΦΟΥ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΚΤΜ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ!!!ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΩ!!!
ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΝΩ ΡΑΝΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΔΩ ΚΤΛ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΨΙΛΟ!!ΔΗΛ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΧΤΗΚΕ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΠΛΑΚΙΤΣΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΧΤΗΚΕΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙΣ???

ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!

periklisk
07/04/2004, 10:50
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΕΙΡΗΝΟΠΟΙΕ!!!!!!!!!!

ΣΩΣΤΟΣ!!!!

ΝΑΙ ΡΕ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΠΛΥΝΤΕ ΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΗ ΜΠΙΧΛΑ!!!!!!!


ΧΕΧΕ!!!!

ΘΑΝΑΣΗ??? εεεε Θανάση!!!!! τα ποσοστά μου μην ξεχάσεις!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

afrotwin
07/04/2004, 11:00
loukoumaki ntropi :eyepop:

ke esis re me ta KTM ante..... epidi exoun dio rodes ta lete mixanes ta tsoflia

ke stenaxorite ke to loukoumaki ke 8a tou kopsete tin oreksi
paliopeda
:lol: :lol: :lol:

NLS
07/04/2004, 11:02
καλά αφού είδατε ότι ενοχλήθηκα επειδή είπε για BMW, τα είδατε όλα

για ψαχτείτε πιο καλά

DUKASII
07/04/2004, 11:04
GIA TI PAREXIGITHIKES TELIKA;;
KAI ME POION ;;ME MENA FANTAZOMOYNA ...KAI ONEIREYOMOYNA ...ALA ME MPERDEYEIS!

NLS
07/04/2004, 11:09
άστο τώρα άστο να πάει

DUKASII
07/04/2004, 11:13
NA XEKATHARISOYME TI EXEI GINEI!


GIATI ..ONTOS...EGO XABALE KANO KAI SPANIA EXOYNE NOHMA AYTA POY LEO[DHMOTIKO BLEPEIS] KAI POLLES FORES KANO DIAFOROYS NA KOKKINIZOYNE ME TA GRAFOMENA MOY [MALAKIIIIIIIESSSS] KAI TOYS TSANTIZO SE SHMEIO NA LENE...RE POY EXO MPLEXEI EDO PERA..KALYTERA NA THN KANO...


DE THELO NA FYGEIS OMOS....EDO H ASPA EKANE KARIERA.....ESY THA KOLOSEIS SE ENAN...DUKA;;:beer: :beer:


:smokin:
























PSAROSES MALAKA;;AINTE NOYMERO...

GST
07/04/2004, 11:16
ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΔΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

afrotwin
07/04/2004, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΔΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ne ame ka8os ke afti pou leei
kalio gaidourodene para gaidourogireve.....................


:rotflmao:

WildBimer
07/04/2004, 11:49
Αν δεν έχει και λίγο χαβαλέ, δεν έχει ενδιαφερον ... :D

DUKASII τι του έχεις κανει του δικού σου,
εχεις βάλει κανενα FCR και σουζάρει και η 6η :winka:

Πάντως μάγκες, περισσότερα μας ενώνουν παρά μας χωρίζουν.

DUKASII
07/04/2004, 11:54
6 taxythta.....

XTMPAM
07/04/2004, 11:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από WildBimer
[B]Αν δεν έχει και λίγο χαβαλέ, δεν έχει ενδιαφερον ... :D

DUKASII τι του έχεις κανει του δικού σου,
εχεις βάλει κανενα FCR και σουζάρει και η 6η :winka:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ 6Η!!!ΣΠΥΡΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΓΩ???

:rotflmao:

Μικρή Λουλού
07/04/2004, 12:23
NAI ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ Κ ΜΕΝΑ ...:sick: :sick:
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ 7η ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ,ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ..:uplate: :uplate:

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΑ SAGHS ΤΑ 250-350 ΜΕ ΤΟ 7ΑΡΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΑ ΘΥΜΑΣΤΕ??:look: :look:

ΘΑΝΑΤΟΣ,ΑΝΤΕΡΟ,ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΑ...:D :D

XTMPAM
07/04/2004, 12:38
ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕΣ???ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ!!

anco
07/04/2004, 13:18
Αναφερετε οτι εχετε κανει στα moto σας σε θεμα βελτιωσεις.

Στο GSXR εχω μονο το πιο απλο εξατμιση+jet kit+φιλτρο

Στο ZXR 400 εχω :

Ροισμα κεφαλης + πλανη κεφαλης (και κυλινδροι ανω μερος) + ανοιγμα θυριδων εξαγωγης + σκληροτερα ελλατηρια βαλβιδων

0.5mm Κawasaki πιστονια

Δισκοι συμπλεκτη υψηλης τριβης (χαλανε γρηγορα) + σκληροτερα ελλατηρια

Μηχανικα Keihin FCR 34mm χωρις φιλτρο αερα

Micron ολοσωμη εξατμιση με racing τελικο.

Κοστος 1000 + εργασια δικη μου.

Hp στον τροχο 70-72 αναλογα τον καιρο λογο μηχανικων καρμπυρατερ.

:)

Avapxia
14/12/2004, 01:02
H Rotax isws einai h pio arxaia se sxediash apo ola ta monokylindra pou kukloforoun.
Auto den einai kako, eidika sthn Amerikh pou ta exoun tara3ei se agwnes obal street/dirt tous exoun kanei na bgazoun ka0e stagona dhnamhs pou mporoun na bgaloun.
Gia th xrhsh auth einai kala kai an0ektika.
H KTM apo thn allh me ta 620-640-660 einai h deuterh pio arxaia kai an kai bgazei aloga to mege0os kai to baros tou kinhthra 0ewrountai ki auta arxaia.

To megalo problhma tou monokinundrou einai oti otan anebazei polles strofes 0elei na dialu0ei kai na dialusei kai to plaisio pou to krataei. Edw pernei pontous o filos me to 640 ws pros to 660.
H ducati eixe ftia3ei to Supermono (ya3te na to breite sto internet) kai h Bimota kati analogo opou phran ena v2 kai tou afairesan ena kilundro kai ton xreisimopoihsan gia antibaro........

H Husaberg, prwin Souhdikh Husqvarna, eixe metatreyei ena 2xrono se tetraxrono. Panalafros strofalos pou h0ele na epitaxunei san dixrono....
Tous phre kamposa xronia na ton kanoun sxetika a3iopisto kai katelh3an se ena pio poluploko kinhthra pou 0umize alles epoxes. To megalo atou ths sxediashs htan to mikro baros, megalh isxh, kai kuriotera oti anebaze strofes sa dixrono kai den h0ele na menei gurw apo to megisto ths rophs tou zhtontas sunexws allagma taxuthtas.

Oi Iapwnes exasan prwta0lhmata, mexri pou kai h FIM ekoye to Open class sto MX giati mia h Husaberg, mia h Husqvarna, mia h KTM tous xalasan th piatsa. Ekatsan omws ki eftia3an ta dika tous 4xrona na apodeidoun san ta 2xrona kai ftasame shmera
sta YZ/WR450 CRF450 KX/RMZ450 Husab FC450 Ktm SX450 na einai ta top 4xrona monokulindra moter.
Ola auta ta moter mporoun na ginoun oso a3iopista kai isws kai parapanw apo to BMW/ROTAX/SXC640 katebazontas thn apodwsh tous. To baros tous pantws kai h tash tous na epitaxunoun den 0a sugkrinontai me ta palaia.

Mexri tote ta monokulindra e3elisonatan apo ta polukilindra tetraxrona afairontas 3 kil. kai pros0etontas antibara.
H nea epoxh 3ekinhse apo monokylindra 2xrona se 4xrona kai oi diafores einai terasties.
Kai pali omws ta 450mx me duskolia ftanoun h" pernane ta dixrona 250, opws kai ta 1000cc GP me duskolia perasan kai afhsan sthn istoria ta 2xrona 500cc
H megalh diafora twn 4xronwn me ta 2 xrona einai oti odhgountai eukolotera kai auto fainetai stous xronous twn agwnwn.

Eeee...re kai na eixa ena TZ750 ths dekaetias tou 70+ pou etrexe sta GP, alla se plaisio R6

KoZmas