PDA

View Full Version : Κράνος: φθορά εσωτερικού



Konstantinos
29/02/2016, 09:20
Καλημέρα.
Έχω ένα Shoei Raid II από το 2008.
Έχω διανύσει μ' αυτό περίπου 10.000 km, χωρίς να έχει υποστεί κάποια πρόσκρουση.
Χοντρικά, μια και δεν γνωρίζω το θέμα, το κράνος αποτελείται (από έξω προς τα μέσα): από το εξωτερικό κέλυφος (fiberglass?), ένα στρώμα που μοιάζει με φελιζόλ (πολυουρεθάνη?), ένα στρώμα που μοιάζει με αφρολέξ και, τέλος, το ύφασμα που έρχεται σε επαφή με το κεφάλι.
Εδώ και λίγο καιρό, θρυμματίζεται και φεύγει το τρίτο στρώμα (αφρολέξ).
Υπάρχει τρόπος να το αντικαταστήσω?
Ή μήπως πρέπει έτσι κι αλλιώς να αλλάξω κράνος, λόγω της φθοράς ή/και της παλαιότητας?

Bladerunner
29/02/2016, 09:39
Εντύπωση μου κάνει.

Μάλλον ήρθε ο καιρός για αντικατάσταση του κράνους.

amyroukai
29/02/2016, 09:52
Η shoei λέει αλλαγή στα 7 χρόνια απο την παραγωγή ή στα 5 χρόνια χρήση.

Οπότε, αφού τα ξεπερασες, ξεκούραση στο raid και ταμείο για άλλο.

Για να έχει διαλύσει τόσο το αφρολεξ, μήπως δεν το αποθηκευσες σε σωστό μέρος, χωρίς ήλιο και υγρασία;

spyro
29/02/2016, 10:01
δες εδω στο πρόσφατο σχετικό thread:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147195

:wave2:

Konstantinos
29/02/2016, 10:52
Το είχα μόνιμα στη ντουλάπα, μέσα στο σακίδιό του. Επίσης, δεν το έπλυνα ποτέ, το καθάριζα καμια φορά με υγρό πανάκι. Πόσο καλύτερη μεταχείριση από αυτή;
Πάντως, απ' ότι φαίνεται στο παραπάνω thread, είναι συνηθισμένο πρόβλημα για Shoei.
Θα προτιμούσα να αποφύγω λύσεις με universal καλύμματα κλπ. Άλωστε, όπως είπα, το κράνος είναι 8 ετών κι ας φαίνεται σαν καινούριο.
Μάλλον πάω για καινούριο.
Θα 'θελα τη γνώμη σας στο νέο σχετικό thread.

spyro
29/02/2016, 11:17
... Θα 'θελα τη γνώμη σας στο νέο σχετικό thread.

εννοείς για να συνεισφέρουμε κάτι καινούργιο για το θέμα με βάση των όσων είχαμε συμπεράνει τότε? .....

μπα δεν νομίζω οτι προέκυψε κάτι διαφορετικό στο οποίο κατέληξες μολις και εσύ

Konstantinos
29/02/2016, 11:23
Εννοώ ότι θα 'θελα τη γνώμη σας για νέο κράνος... :)