PDA

View Full Version : Ποιο κράνος;



Konstantinos
29/02/2016, 11:21
Καλημέρα.
Όπως έγραψα στο σχετικό thread http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148302, μάλλον είμαι για καινούριο κράνος.
Δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα, γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Μέχρι τώρα είχα ένα AGV, από το οποίο δεν είχα κανένα παράπονο, ένα Bell που το άλλαξα σύντομα γιατί μετά από πολύωρη οδήγηση με πονούσαν τα αυτιά (προφανώς λάθος μέγεθος) και, τα τελευταία 8 χρόνια, ένα Shoei Raid II, το οποίο ήταν και το καλύτερο.
Κάνω -πλέον- πολύ λίγα χλμ (όχι πάνω από 2.000 ετησίως), σχεδόν όλα σε ανοιχτό δρόμο (επαρχιακό, εθνική) με ταχύτητες 80-120 χαω και σχεδόν ποτέ πάνω από 150 χαω (γυμνό street γαρ).
Το κράνος πρέπει να είναι full face και γνωστής μάρκας (με προτίμηση σε Arai, Shoei).
Από τιμές δεν ξέρω τι παίζει, αλλά δεν θα 'θελα να ξεφύγω πολύ (ας πούμε χοντρικά μέχρι 350€).
Αν θυμάμαι καλά, το 2008 για το Raid II είχα δώσει 250€, τιμή που μου είχε φανεί λογική.
Τι θα προτείνατε;

Ζεύκας
29/02/2016, 14:34
shoei nxr (http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr/?sort=priceasc)

pipe_smoker
29/02/2016, 14:37
Όπως είπε κι ο Ζεύκας NXR.

Πήγαινε για μονόχρωμο, ή κοίτα στο ίντερνετ μπας και κάνει κανά ξεστοκάρισμα κανένα από τα γνωστά μαγαζιά.

(εννοείται το δοκιμάζεις πρώτα)

omega
29/02/2016, 14:48
Θα ζητήσω συγνώμη που παραθέτω ελληνικό μαγαζί αλλά ήθελα να έχει τα χαρακτηριστικά του για να μπορείς να το αξιολογήσεις πριν αποφασίσεις..

Ανέφερες γυμνό εργαλείο,νομίζω με το παρακάτω θα είσαι αρχηγός.Είδα ότι έχει Μ,L.
Ψάξε το κι έξω..

Schuberth SR1
http://www.ridersmarket.gr/katastima/krani/kranos-schuberth-sr1-blade-red-2/

Konstantinos
29/02/2016, 18:11
Σε μια πρόχειρη αναζήτηση, βρίσκω το NXR από 450€, κομματάκι ακριβό. Το Shoei QWest ξεκινάει από 320€ και είναι για τουριστική χρήση (αντικαθιστά το Raid-II). Ίσως είναι προτιμότερο για μένα.

Το Schuberth δεν το έχω ξανακούσει, αλλά αυτό δεν λέει πολλά καθότι μη ειδικός. Όσον αφορά συγκεκριμένα το SR1, σύμφωνα με το επίσημο site (http://www.schuberth.com/us/products/motorbikes/helmets/sr1-usa.html) φαίνεται να προορίζεται για αγωνιστική χρήση, που μόνο τέτοια δεν κάνω.

omega
29/02/2016, 19:43
Κάνω -πλέον- πολύ λίγα χλμ (όχι πάνω από 2.000 ετησίως), σχεδόν όλα σε ανοιχτό δρόμο (επαρχιακό, εθνική) με ταχύτητες 80-120 χαω και σχεδόν ποτέ πάνω από 150 χαω (γυμνό street γαρ).
Το κράνος πρέπει να είναι full face και γνωστής μάρκας (με προτίμηση σε Arai, Shoei).
Κωνσταντίνε όταν δηλώνεις συγκεκριμένα πράγματα και ζητάς βοήθεια,προσωπικά για εμένα όπως και τα λοιπά παιδιά σημαίνει υπεύθυνη πρόταση.
Κάνεις δεν κάνεις χιλιόμετρα θες κράνος.Κράνος καλό που ο ίδιος δήλωσες ότι μπορείς να υποστηρίξεις οικονομικά.
Έγραψες Shoei και Arai και είμαι υπέρ.Δεν ξέρω αν βρίσκεις κι αν βρεις ποια σειρά θα είναι.

Τα Schuberth εν προκειμένω φημίζονται για την ποιότητα κατασκευής καθώς και για την καλή ηχομόνωσή τους.
Μπορεί να μην θες αγωνιστικό όπως λες αλλά για εμένα θες.Έχεις γυμνή μοτοσυκλέτα οπότε η καλύτερη δυνατή αεροδυναμική θα βοηθήσει στο να μην κουράζεις τόσο τον αυχένα σου η δε καλύτερη ηχομόνωση του Schuberth την ταλαιπωρία των αυτιών σου καθώς και τον πολύ αέρα που μπορεί να μπεί από το κάτω σημείο του κράνους..
Υπάρχουν φίλοι ταξιδευτές που έχουν επιλέξει Schuberth για τα παραπάνω ακριβώς.

Αυτή είναι η γνώμη μου φίλε Κωνσταντίνε.Εύχομαι την καλύτερη δυνατή επιλογή..

https://www.youtube.com/watch?v=Hq72PNG1100
Έτσι για την κουβέντα..


To ΧL600V που είχα το 2006(με ταβάνι τα 165,170 στο γκρεμό) δεν με εμπόδισε να διαλέξω ένα Arai Astro R(nakano) και να καταλάβω το τι είναι να μην κουνάει το κράνος.Άσχετα αν είχε πολύ φύσημα στα αυτιά..

Konstantinos
29/02/2016, 20:28
Omega με βρίσκεις σύμφωνο σε όσα λες. Εννοείται ότι και σε παπί 50άρι χρειάζεσαι εξίσου καλό κράνος όπως σε μια 1000άρα.
Ο προβληματισμός μου όσον αφορά το SR1 έχει να κάνει με το εξής: Υποθέτω ότι ένα αγωνιστικό κράνος είναι σχεδιασμένο για να αποδίδει σωστά στη σκυφτή θέση οδήγησης μιας supersport. Πιθανόν να μην αποδίδει το ίδιο καλά όσον αφορά αεροδυναμική, θόρυβο & εξαερισμό σε μια μοτοσυκλέτα με σχετικά όρθια θέση οδήγησης όπως η δική μου (kawa ZR-7).
Γι' αυτό πιστεύω ότι θα μου ταίριαζε καλύτερα ένα κράνος touring.

7Tolis
29/02/2016, 20:34
δες τα nexx.Αξιοπρεπέστατα και με καλή αεροδυναμική.

Ζεύκας
29/02/2016, 21:53
Σε μια πρόχειρη αναζήτηση, βρίσκω το NXR από 450€


άνοιξες το λινκ που έβαλα πιο πάνω;

pipe_smoker
01/03/2016, 01:57
Υποθέτω ότι ένα αγωνιστικό κράνος είναι σχεδιασμένο για να αποδίδει σωστά στη σκυφτή θέση οδήγησης μιας supersport. Πιθανόν να μην αποδίδει το ίδιο καλά όσον αφορά αεροδυναμική, θόρυβο & εξαερισμό σε μια μοτοσυκλέτα με σχετικά όρθια θέση οδήγησης όπως η δική μου (kawa ZR-7).
Γι' αυτό πιστεύω ότι θα μου ταίριαζε καλύτερα ένα κράνος touring.

Ολοι (καλα οκ, οι περισσότεροι) έχουμε τους ίδιους προβληματισμούς, μεχρι που θα έρθει η στιγμή και θα βάλουμε ενα κράνος σούπερ στο κεφάλι μας, και θα καταλάβουμε τη διαφορα.

Αν εξαιρέσεις εντουρο/μοτοκρος που χρειάζεσαι αλλο κράνος για πρακτικούς λόγους, και καμια χαρλευ που χρειάζεσαι αλλο κράνος για αισθητικούς λόγους, σε όλα τα υπόλοιπα ενα κράνος πολυ καλό θα σε καλύψει όπως και να έχει.
Κι ας υποτίθεται οτι ειναι για σουπερσπορτ.

Οχι, το qwest δεν ειναι προτιμότερο απο το NXR σε καμια περίπτωση.
Εκτός κι αν σκοπεύεις να κινείσαι με κατω απο 110 χλμ/ώρα.
Αλλιως θα γίνεται το κεφάλι σου κουδουνιστρα.
Κι εχει κι απαράδεκτους αεραγωγούς.

Όσο αέρα μπορει να σου βάλει ενα "αγωνιαρικο" κράνος, δεν μπορούν να σου βάλουν τα υπόλοιπα κι ας εισαι και σε όρθια θεση.
Για το θόρυβο ωτοασπίδες.
Με το nxr δε θα έχεις τέτοιο θέμα πάντως.
X spirit, και rx7 ας πούμε, ναι βουιζουν πολυ.

Το NXR θα το προτιμούσα σε κάθε περίπτωση.

Οχι πάντως οτι θα απεκλεια τα Σούμπερτ.

Pan (dvs)
01/03/2016, 08:00
.............

Οχι πάντως οτι θα απεκλεια τα Σούμπερτ.

Τα Σουμπερτ ειναι υπερτιμημενα η ειναι τοσο καλα κρανη τελικα?

Konstantinos
01/03/2016, 08:06
άνοιξες το λινκ που έβαλα πιο πάνω;
Ναι και έχει πράγματι καλές τιμές.
Όμως είναι πλέον δυνατές οι αγορές από το εξωτερικό;

kverop
01/03/2016, 09:27
Τα Σουμπερτ ειναι υπερτιμημενα η ειναι τοσο καλα κρανη τελικα?

Φίλε μου εγώ μετά απο 1,5 σχεδόν χρόνο με ένα Schuberth C3 Pro, μόνο καλά λόγια έχω να πω.
Άριστη ποιότητα κατασκευής και εξαιρετική ηχομόνωση.
Δεν έχει τύχει να φορέσω σε μεγάλες διαδρομές Shoei ή Arai για να συγκρίνω, αλλά το Schuberth θα το πρότεινα
με κλειστά τα μάτια.

kverop
01/03/2016, 09:29
Ναι και έχει πράγματι καλές τιμές.
Όμως είναι πλέον δυνατές οι αγορές από το εξωτερικό;

Συνονόματε πριν απο 15 ημέρες παρήγγειλα βάσεις βαλιτσών απο Ιταλία χωρίς κανένα πρόβλημα.
Οι περιορισμοί ισχύουν για συγκεκριμένα προϊόντα (ρούχα, ηλεκτρονικά κτλ).

pipe_smoker
01/03/2016, 10:02
Τα Σουμπερτ ειναι υπερτιμημενα η ειναι τοσο καλα κρανη τελικα?

Δίπλα σε αραι και σοει δεν τα βάζω, όπως και κανένα αλλο.

Ειναι ομως μια παρα πολυ καλή λύση για κάποιον που ψάχνει ποιοτικό κράνος, χωρις τις φασαρίες και τις βαβουρες των αγωνιαρικων.

Όσο για το αν ειναι υπερεκτιμημενο, θα σε γέλασω.
Δε θυμάμαι ακριβώς τις τιμές στις οποίες παίζουν όλα τα μοντέλα.

Corki
01/03/2016, 10:26
Νομιζω οτι το απολυτο VFM αυτην την στιγμη ........χωρις να εννοω, οτι ειναι ιδιο με ενα ARAI..........ειναι το HJC Rpha10+
.
.
.στα 200€-260€ που ειναι ενα κρανακι αρκετα καλο ...αν σου κανει σαν εφαρμογη και σε αποασχολει το οικονομικο νομιζω ειναι η επιλογη σου.


http://www.lidsdirect.co.uk/sale/sale-helmets/shopby/helmetbrand-hjc/helmetstyle-full_face?limit=36

Konstantinos
02/03/2016, 09:21
Σύμφωνα με το επίσημο site, το Shoei QWest έχει κέλυφος τεχνολογίας AIM+ με 6 προστατευτικά στρώματα, ενώ το NXR έχει κέλυφος AIM με 5 στρώματα. Φαίνεται και στις φωτογραφίες: Το QWest έχει τα ίδια ακριβώς στρώματα με το NXR συν ένα εππλέον.
http://www.shoei-europe.com/uk/products/Qwest
http://www.shoei-europe.com/uk/products/NXR
Αν όντως ισχύει αυτό και δεν πρόκειται για λάθος, τότε δεν βλέπω το λόγο να δώσεις περισσότερα για να πάρεις το NXR.
Μπορεί να έχει καλύτερο εξαερισμό από το QWest (είσοδοι/έξοδοι αέρα: 4/6 αντί 2/2) και να διαθέτει Emergency Quick Release System, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ πιο σημαντική η ασφάλεια του κελύφους.

takisdemi
07/03/2016, 15:56
Παιδιά είναι λάθος να φοραμε στην οδήγηση γυαλιά ηλίου εσωτερικά του κράνους; Καλύτερα να αλλάζει η ζελατίνα που είναι ταλαιπωρία ή καλύτερα ένα τουρινγκ κράνος με το εσωτερικό γυαλί που κατεβαίνει;
Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά κράνους και σκέφτομαι να πάρω σκέτο ή την έκδοση που βγάζει η εκάστοτε εταιρεία με το γυαλί;
Απλώς με το γυαλί έχει λίγο μεγαλύτερο βάρος.
πχ ένα παράδειγμα nxr ή gt air; hjc rpha 10-11 vs rpha st.
Τα κράνη τα αναφέρω καθαρά για τους τύπους και όχι για σύγκριση εταιρειών.

7Tolis
07/03/2016, 16:04
Όπως κάποιος που φοράει γυαλιά οράσεως με το κράνος, το ίδιο ακριβώς είναι και με τα γυαλιά ηλίου. Οπτικά η εσωτερική ζελατίνα είναι ωραία αλλά σε μια βίαιη μετακίνηση του κρανους προς τα κάτω θα σε τραυματισει. Πιστευω χωρίς εσωτερικη ζελατίνα είναι ασφαλέστερο.

takisdemi
07/03/2016, 16:08
Γιατί τα γυαλιά δε θα μας τραυματισουν σε ανάλογη περίπτωση; Δε νομίζω να μείνουν στη θέση τους.

7Tolis
07/03/2016, 16:12
Τα γυαλιά είναι πιο σταθερά τοποθετημένα γιατί έχουν τα μπράτσα και θα ακολουθήσουν τη φορά του κεφαλιού. Η εσωτερική ζελατίνα θα ακολουθήσει τη φορά του κρανους. Το ιδανικό είναι μη φοράς τίποτα αλλά η ερώτηση είναι τι είναι ασφαλέστερο από αυτά τα 2.

razkal
07/03/2016, 20:12
Το θέμα είναι τα κρύσταλλα των γυαλιών ηλίου είναι αθραυστα? Και αναφέρομαι στις εμπορικές μάρκες γυαλιών (RayBan κλπ).

teogtp
07/03/2016, 20:26
Για κρυσταλλο δεν νομιζω οτι ισχυει ο ορος αθραυστο......
Για οργανικους φακους(πλαστικοι) ναι ισχυει.Μη σου πω και αλεξισφαιροι.......

Konstantinos
23/08/2016, 18:21
Sorry που επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό, αλλά για διάφορους λόγους ανέβαλλα την αλλαγή κράνους, οπότε το ενδιαφέρον παραμένει.

1) Έπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω site που αξιολογεί τα κράνη ως προς την ασφάλειά τους.
http://sharp.direct.gov.uk
Μου έκανε εντύπωση που το σχετικά φθηνό Shoei Qwest πήρε 5 αστέρια, ενώ τα ακριβότερα Shoei NXR, Schuberth SR1 πήραν 4 και η ναυαρχίδα της HJC, το RPHA-11, πήρε μόνο 3.
Ο συγκεκριμένος οργανισμός θεωρείται αξιόπιστος; Είναι ας πούμε όπως το EuroNCAP για τα αυτοκίνητα; Ή δεν χρειάζεται να τον λαμβάνουμε καν υπόψη;

2) Αν το κόστος δεν έπαιζε ρόλο, ποιο κράνος θα αγοράζατε;

Leon67
23/08/2016, 18:30
Όποιο κάθεται καλύτερα στο κεφάλι ανάμεσα σε Arai και Shoei. Και οι δυό έχουν μοντέλα για γυμνά μηχανάκια αλλά γενικά εκτός από τα κορυφαία RX-7 και Χ-Ceed όποιο άλλο μας αρέσει. Ίσως όποιο έχει κρικους και ΟΧΙ αγκράφα. Τα υπόλοιπα με τα ratings από ιδιωτικούς οργανισμούς ή μη είναι κατα την γνώμη μου λίγο ύποπτα.

Pan (dvs)
23/08/2016, 20:25
Sorry που επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό, αλλά για διάφορους λόγους ανέβαλλα την αλλαγή κράνους, οπότε το ενδιαφέρον παραμένει.

1) Έπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω site που αξιολογεί τα κράνη ως προς την ασφάλειά τους.
http://sharp.direct.gov.uk
Μου έκανε εντύπωση που το σχετικά φθηνό Shoei Qwest πήρε 5 αστέρια, ενώ τα ακριβότερα Shoei NXR, Schuberth SR1 πήραν 4 και η ναυαρχίδα της HJC, το RPHA-11, πήρε μόνο 3.
Ο συγκεκριμένος οργανισμός θεωρείται αξιόπιστος; Είναι ας πούμε όπως το EuroNCAP για τα αυτοκίνητα; Ή δεν χρειάζεται να τον λαμβάνουμε καν υπόψη;

2) Αν το κόστος δεν έπαιζε ρόλο, ποιο κράνος θα αγοράζατε;

Kωνσταντινε εχουνε ακουστει πολλα για τον τροπο που γινονται αυτα τα τεστ.Εγω παρολα αυτα δινω σημασια στα συμπερασματα τους.

petros1479
23/08/2016, 21:56
Μετά από 6 χρόνια με το xr 1000 εδώ και κάνα τρίμηνο πήγα στο nxr πιστεύω ότι τα shoei είναι κορυφαία και αξίζουν τα λεφτά τους. Ειδικά το 1000 το είχα ξεσκισει στη καθημερινή χρήση και δεν είχα κανένα πρόβλημα και πάντα έβρισκα ανταλλακτικά αν κάτι έσπαγε! Βεβαια το nxr είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει! Πολύ καλή ορατότητα, τρομερός αερισμός, φοβερή αεροδυναμική, και ο θόρυβος ελάχιστος! Με το 1000 πιστεύω να βγάλω μερικά χιλιόμετρα ακόμα μέσα στην πόλη αφού του ξανααλαξω μάγουλα!
:wave2:

POLICE6
23/08/2016, 22:48
Πολύ πολύ βασικό είναι να θέσεις ένα maximum στα χρήματα που θα διαθέσεις.Απ'ότι κατάλαβα είναι 300-350max??

Konstantinos
24/08/2016, 08:35
Πολύ πολύ βασικό είναι να θέσεις ένα maximum στα χρήματα που θα διαθέσεις.Απ'ότι κατάλαβα είναι 300-350max??
Αρχικά είχα θέσει αυτό το όριο. Μετά όμως σκέφτηκα, αν είναι να κάνω σε κάτι οικονομία ας είναι σε διακοπές, καφέδες, ντύσιμο, ή δεν ξέρω τι άλλο, όχι όμως στο κράνος. Εξάλλου αν δώσω 150-200€ παραπάνω, στα 8 χρόνια που ελπίζω να κρατήσω το κράνος (όπως το Shoei που έχω τώρα) δεν είναι σημαντικό ποσό. Έτσι είπα -εφόσον τα διαθέτω αυτή τη στιγμή- να ανέβω στα 500€.
Όμως δεν με ενδιαφέρει να πάρω ένα κράνος με γαμάτα γραφικά, σούπερ εξαερισμό, αεροδυναμικά βοηθήματα κλπ που δεν είναι τόσο σημαντικά για μένα και ανεβάζουν το κόστος, αλλά πρωτίστως ένα κράνος που προσφέρει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια. Για να προλάβω τυχόν αντίλογο, δέχομαι ότι ο εξαερισμός και η αεροδυναμική συνεισφέρουν στην ασφάλεια, αφού κρατούν τον αναβάτη ξεκούραστο, αλλά στις ταχύτητες που ταξιδεύω εγώ δεν είναι τόσο σημαντικά.

Pan (dvs)
24/08/2016, 08:46
Στα 500 ευρω οτι και να παρεις καλο θα ειναι.Δες τι σου καθεται καλα στο κεφαλι.

POLICE6
24/08/2016, 14:41
Στα 500 ευρω οτι και να παρεις καλο θα ειναι.Δες τι σου καθεται καλα στο κεφαλι.

+1000....Βουρ για Arai:beer:

harris_x
26/08/2016, 09:42
Αρχικά είχα θέσει αυτό το όριο. Μετά όμως σκέφτηκα, αν είναι να κάνω σε κάτι οικονομία ας είναι σε διακοπές, καφέδες, ντύσιμο, ή δεν ξέρω τι άλλο, όχι όμως στο κράνος. Εξάλλου αν δώσω 150-200€ παραπάνω, στα 8 χρόνια που ελπίζω να κρατήσω το κράνος (όπως το Shoei που έχω τώρα) δεν είναι σημαντικό ποσό. Έτσι είπα -εφόσον τα διαθέτω αυτή τη στιγμή- να ανέβω στα 500€.
Όμως δεν με ενδιαφέρει να πάρω ένα κράνος με γαμάτα γραφικά, σούπερ εξαερισμό, αεροδυναμικά βοηθήματα κλπ που δεν είναι τόσο σημαντικά για μένα και ανεβάζουν το κόστος, αλλά πρωτίστως ένα κράνος που προσφέρει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια. Για να προλάβω τυχόν αντίλογο, δέχομαι ότι ο εξαερισμός και η αεροδυναμική συνεισφέρουν στην ασφάλεια, αφού κρατούν τον αναβάτη ξεκούραστο, αλλά στις ταχύτητες που ταξιδεύω εγώ δεν είναι τόσο σημαντικά.
Shoei ή Αrai (η σειρά είναι τυχαία) όποιο κάθετε καλύτερα στο κεφάλι σου.

Το NXR που έτυχε να το δω απο κοντά είναι πολύ καλό κράνος.

gory
01/09/2016, 23:35
Μιας και έγινε αναφορά στα Schubert, σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Αθήνα, δοκίμασα ένα στο motofashion. Πολύ άνετο εσωτερικό και πολλά "features". Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι η δυνατότητα αλλαγής μέχρι και του EPS. Είναι τσιμπημένα, αλλά σε βάθος χρόνου μάλλον τα βγάζουν τα λεφτά τους.

Konstantinos
29/12/2016, 23:28
Το πήρα τελικά!
Μεταξύ των Shoei NXR, Kabuto RT-33 και HJC RPHA 11 που δοκίμασα, το HJC ήταν αυτό που μου έκατσε καλύτερα στο κεφάλι οπότε κατέληξα σ' αυτό, σε γραφικά Epik Trip MC5SF.
Η τιμή μετά την έκπτωση ήταν 340€.
Πήγαινα για το απλό μαύρο γιατί ήταν φθηνότερο (320€) και δεν τρελαίνομαι για γραφικά, αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο και δεν ήθελα να περιμένω.
Δεν το έχω φορέσει ακόμη πάνω στη μηχανή οπότε δεν μπορώ να πω πολλά, πέραν του ότι είναι όμορφο κράνος.
Να πω την αλήθεια με ψιλοχάλασε που είδα εκ των υστέρων ότι είναι κατασκευής 10/2015.
Δε νομίζω ότι είναι ουσιώδες, απλά είμαι λίγο ψείρας σ' αυτά και θα προτιμούσα να ήταν τουλάχιστο κανα εξάμηνο νεότερο.
Αυτό είναι το κράνος:
376909

Ζεύκας
30/12/2016, 01:10
:beer: