PDA

View Full Version : Το Υπέρτατο Ον



Σελίδες : [1] 2 3

DrBig
01/03/2016, 12:38
Έστω ότι υπάρχει υπέρτατο ον.

Αυτό είτε έχει την επιλογη να μην υπάρχει, είτε δεν την έχει.
Αν δεν έχει την επιλογή να μην υπαρχει, τότε δεν ειναι υπέρτατο.

Έστω ότι έχει την επιλογή να μην υπάρχει. Είτε την έχει εξασκησει, είτε δεν την εχει εξασκησει. Έστω ότι την έχει εξασκησει. Τότε δεν υπάρχει πλέον υπέρτατο ον.

Έστω ότι έχει την επιλογή να μην υπάρχει αλλά δεν την έχει εξασκησει. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί μπορεί και δεν θέλει, είτε γιατί δεν μπορεί. Αν δε μπορεί, τότε δεν είναι υπέρτατο ον.

Αν μπορεί και δεν θέλει, τότε είτε δε θέλει γιατί δε γουσταρει, είτε δε θέλει γιατί κρίνει πως δε πρέπει. Αν δε πρέπει, τότε σημαίνει πως υπάρχει λόγος ανώτερος αυτού, άρα δεν είναι υπέρτατο ον. Αν δε γουστάρει, τότε σημαίνει πως υπάρχουν λογοι που δεν γουστάρει το ον άρα πάλι δεν είναι υπέρτατο.

Άρα, αν υπήρχε υπέρτατο ον θα πρέπει να εχει ηδη αυτοκτονήσει....QED

BLiTzER
01/03/2016, 12:40
Επηρεασμένος από Επίκουρο; :p

teogtp
01/03/2016, 12:41
Μολις τωρα.......


353632


:D

DrBig
01/03/2016, 12:43
Επηρεασμένος από Επίκουρο; :p

Όχι, επιρεασμενος από το 'ontological argument'
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ontological_argument

kostas777
01/03/2016, 12:44
Αυτοκτόνησε και το πτώμα του έγινε σύμπαν. Υπέρτατο off :lol:

buckley
01/03/2016, 12:45
Και γω νόμιζα ότι ξεδιάλεγες πράγματα στο πατάρι και βρήκες την πτυχιακή σου ρε Ντόκτορ.

DrBig
01/03/2016, 12:47
Και γω νόμιζα ότι ξεδιάλεγες πράγματα στο πατάρι και βρήκες την πτυχιακή σου ρε Ντόκτορ.

Όχι απλά είχα ένα ένα μαραθώνιο καφέ με έναν πυροβολημενο φίλο.

sniper
01/03/2016, 12:47
Έστω ότι υπάρχει υπέρτατο ον.

...

Δεν θέλω μαλακίες.

Σας ακούω.

BLiTzER
01/03/2016, 12:50
Όχι, επιρεασμενος από το 'ontological argument'
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ontological_argument

Α δεν το ξέρω. Σταμάτησα να διαβάζω στο "the argument will provide reasons why God must exist". Λολ.

MG-KTiNoS
01/03/2016, 12:52
Δεν θέλω μαλακίες.

Σας ακούω.

:tomates:

teogtp
01/03/2016, 12:53
Δεν θέλω μαλακίες.

Σας ακούω.

:a13:

353633

:D

DrBig
01/03/2016, 12:54
Δεν θέλω μαλακίες.

Σας ακούω.

...είπε το υπέρτατο μΟΝτ

VANDA
01/03/2016, 12:55
Δεν θέλω μαλακίες.

Σας ακούω.


Πάτα λίγο το κουμπί επιλογής ανυπαρξίας, να δω κάτι.

pipe_smoker
01/03/2016, 13:04
Πάτα λίγο το κουμπί επιλογής ανυπαρξίας, να δω κάτι.

:tooth:

alex14
01/03/2016, 13:07
Τιποτα σε ΟΝ-ΟFF εχουμε ? :p

buckley
01/03/2016, 13:07
...είπε το υπέρτατο μΟΝτ

Τι είπε ρε το άτομο ΟhmyGod .Τι να κάνει αυτή η ψυχή ρε ???

BLiTzER
01/03/2016, 13:09
Διαβάζει ανελλιπώς και σημειώνει όλα τα θέματα, στα οποία θα πρέπει να απαντήσει, όταν επιστρέψει.

MG-KTiNoS
01/03/2016, 13:12
Τι είπε ρε το άτομο ΟhmyGod .Τι να κάνει αυτή η ψυχή ρε ???

το έφαγε λάχανο.... ο μαντράχαλος !
:lol:

stam2
01/03/2016, 13:23
Έστω ότι υπάρχει υπέρτατο ον.

Αυτό είτε έχει την επιλογη να μην υπάρχει, είτε δεν την έχει.
Αν δεν έχει την επιλογή να μην υπαρχει, τότε δεν ειναι υπέρτατο.

Έστω ότι έχει την επιλογή να μην υπάρχει. Είτε την έχει εξασκησει, είτε δεν την εχει εξασκησει. Έστω ότι την έχει εξασκησει. Τότε δεν υπάρχει πλέον υπέρτατο ον.

Έστω ότι έχει την επιλογή να μην υπάρχει αλλά δεν την έχει εξασκησει. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί μπορεί και δεν θέλει, είτε γιατί δεν μπορεί. Αν δε μπορεί, τότε δεν είναι υπέρτατο ον.

Αν μπορεί και δεν θέλει, τότε είτε δε θέλει γιατί δε γουσταρει, είτε δε θέλει γιατί κρίνει πως δε πρέπει. Αν δε πρέπει, τότε σημαίνει πως υπάρχει λόγος ανώτερος αυτού, άρα δεν είναι υπέρτατο ον. Αν δε γουστάρει, τότε σημαίνει πως υπάρχουν λογοι που δεν γουστάρει το ον άρα πάλι δεν είναι υπέρτατο.


Αυτό στο τέλος είναι αυθαίρετη συλλογιστική και γι' αυτό κατά τη γνώμη μου οδηγείσαι σε λάθος συμπέρασμα...

Ας πούμε πως ο DrBig έχει την επιθυμία/θέληση να φάει παγωτό. Η θέληση του DrBig είναι αυτή που θα τον οδηγήσει να πάει να βρει το παγωτό, ή να φτιάχνει παγωτό για πάντα. Η θέλησή του ενδεχομένως (άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου) να είναι ο λόγος που επιμένει στο να υπάρχει, όμως δεν σημαίνει ότι αυτή η θέληση είναι υπέρτερη από τον ίδιο τον DrBig ούτε φυσικά το παγωτό του. Διότι η θέληση του DrBig χωρις την ύπαρξη του DrBig είναι μηδέν, ανύπαρκτη. Συνεπώς χωρίς την παρουσία του υπέρτατου όντος δεν υπάρχει ουτε η θέληση ούτε το παγωτό ούτε τίποτα, όλα είναι ανούσια και μηδεν. Και όταν λέμε μηδέν δεν εννοούμε το στρογγυλό κουλουράκι της αριθμητικής, εννοούμε το τίποτα μέσα στο καθόλου....
Και όλα υπάρχουν επειδή ακριβώς είναι υπέρτατο Ον και επιλέγει να υπάρχουν όλα.

buckley
01/03/2016, 13:30
Αυτό στο τέλος είναι αυθαίρετη συλλογιστική και γι' αυτό κατά τη γνώμη μου οδηγείσαι σε λάθος συμπέρασμα...

Ας πούμε πως ο DrBig έχει την επιθυμία/θέληση να φάει παγωτό. Η θέληση του DrBig είναι αυτή που θα τον οδηγήσει να πάει να βρει το παγωτό, ή να φτιάχνει παγωτό για πάντα. Η θέλησή του ενδεχομένως (άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου) να είναι ο λόγος που επιμένει στο να υπάρχει, όμως δεν σημαίνει ότι αυτή η θέληση είναι υπέρτερη από τον ίδιο τον DrBig ούτε φυσικά το παγωτό του. Διότι η θέληση του DrBig χωρις την ύπαρξη του DrBig είναι μηδέν, ανύπαρκτη. Συνεπώς χωρίς την παρουσία του υπέρτατου όντος δεν υπάρχει ουτε η θέληση ούτε το παγωτό ούτε τίποτα, όλα είναι ανούσια και μηδεν. Και όταν λέμε μηδέν δεν εννοούμε το στρογγυλό κουλουράκι της αριθμητικής, εννοούμε το τίποτα μέσα στο καθόλου....
Και όλα υπάρχουν επειδή ακριβώς είναι υπέρτατο Ον και επιλέγει να υπάρχουν όλα.

Επηρεασμένος μήπως ???

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A3%CF%81%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA%C E%B5%CF%81

OldMan
01/03/2016, 13:30
εννοούμε το τίποτα μέσα στο καθόλου....
:rolleyes:

Με 8αρι μποντρέλι (ελλειψη ραγας) βολεύεσαι...???

(εννοείται οτι η πισσα και τα πούπουλα ειναι προσφορά του καταστήματος..)

sniper
01/03/2016, 13:45
Πάτα λίγο το κουμπί επιλογής ανυπαρξίας, να δω κάτι.

Το χάλασε ο Ohm :moutza:

byron
01/03/2016, 13:57
Όχι απλά είχα ένα ένα μαραθώνιο καφέ με έναν πυροβολημενο φίλο.

Υποθέτω πως περιγράφεις την κατάληξη του φίλου σου, μετά την ατέρμονη αναζήτηση?

sniper
01/03/2016, 13:59
Υποθέτω πως περιγράφεις την κατάληξη του φίλου σου, μετά την ατέρμονη αναζήτηση?

Για εμάς τους υπόλοιπους σας έχω ευχάριστα νέα:

353645

stam2
01/03/2016, 14:05
:rolleyes:

Με 8αρι μποντρέλι (ελλειψη ραγας) βολεύεσαι...???

(εννοείται οτι η πισσα και τα πούπουλα ειναι προσφορά του καταστήματος..)

αυτά τα και καλά μάγκικα δεν τα πιάνω...
ίσως φταίει ότι δεν είμαι και της πιάτσας...
Αφού μου απευθύνεις τον λόγο επαναδιατύπωσέ το διότι είναι ακαταλαβίστικο όπως σχεδόν τις περισσότερες φορές που γράφεις...

HelenKoR
01/03/2016, 14:11
Υποθέτω πως περιγράφεις την κατάληξη του φίλου σου, μετά την ατέρμονη αναζήτηση?

:lol:

amyroukai
01/03/2016, 14:12
Διαβάζει ανελλιπώς και σημειώνει όλα τα θέματα, στα οποία θα πρέπει να απαντήσει, όταν επιστρέψει.

Αυτό το έκανε και ο Δάλτων πρόσφατα, δεν είναι νέο.

DrBig
01/03/2016, 14:16
Υποθέτω πως περιγράφεις την κατάληξη του φίλου σου, μετά την ατέρμονη αναζήτηση?

Υπήρχε και μια γυναίκα στη μέση.....
https://youtu.be/3EkBuKQEkio

Bowleno
01/03/2016, 14:44
Αφαιρώντας το άπειρο από το άπειρο, αυτό παύει να είναι άπειρο; :confused::D

(το κάψαμε πάλι....)

RaGe_Raptor
01/03/2016, 14:54
ύλη ή αντι-ύλη?
παράλληλα σύμπαντα?
μαύρες τρύπες?
κλίμακα μεγέθους?
τι στον π....ο γίνεται?
ας πάω καμιά βόλτα καλύτερα....

afortistos
01/03/2016, 14:58
κάτι από μια βιντεοταινία του τσάκωνα μου θυμίζει πάντως.

7Tolis
01/03/2016, 15:16
Το υπέρτατο ον δε σκέφτεται ούτε ερμηνευεται με ανθρώπινη λογική. Γιαυτό είναι αδύνατη η κατανόηση και ερμηνεία αυτού.

Στο Βατικανό έτσι μας είπαν.

stam2
01/03/2016, 15:19
Το υπέρτατο ον δε σκέφτεται ούτε ερμηνευεται με ανθρώπινη λογική. Γιαυτό είναι αδύνατη η κατανόηση και ερμηνεία αυτού.

Στο Βατικανό έτσι μας είπαν.

όλοι οι ειδικοί αυτό λένε...
απλά εδώ κάνουμε diy προσέγγιση...

αλλά ναι, δεν μπορείς να ερμηνεύσεις τη θέληση του υπέρτατου Όντος...

RizlaPlusPlus
01/03/2016, 15:45
Όχι, επιρεασμενος από το 'ontological argument'
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ontological_argument



Οι οντότητες δεν θα πρέπει να πολλαπλασιάζονται πέραν του απολύτως απαραίτητου (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9E%CF%85%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B9_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%8C%CE%BA%CE%B1%CE%BC)

Η αλλιως, Λεπιδα του Οκαμ.

EDIT: quoted OP.

Cpt. Haddock
01/03/2016, 15:52
όλοι οι ειδικοί αυτό λένε....

Οι ειδικοι; :confused:

Αυτοι που με απλουστευσεις του στυλ "δε σκεφτεται και δεν ερμηνευεται" προσπαθουν να προσπεράσουν το γεγονος οτι αιωνες τωρα δεν εχουν προσφέρει ουτε μια αποδειξη για τους ισχυρισμους τους;

Ειδικοτητα να σου πετυχει...

sniper
01/03/2016, 15:53
Οι ειδικοι; :confused:

Αυτοι που με απλουστευσεις του στυλ "δε σκεφτεται και δεν ερμηνευεται" προσπαθουν να προσπεράσουν το γεγονος οτι αιωνες τωρα δεν εχουν προσφέρει ουτε μια αποδειξη για τους ισχυρισμους τους;

Ειδικοτητα να σου πετυχει...

Δεν έχεις ιδέα απο δόγματα ρε σκιτζή;

granazi
01/03/2016, 15:54
σκεφτομαι αρα υπαρχω,Καρτεσιος, ο οποιος αμφισβητησε τα παντα για να ξεκινησει, αλλα λεει για να σκεφτομαι και να υπαρχω και να μπορεσω να κατανοησω τα μυστηρια του συμπαντος καποιο υπερτατο ον με δημιουργησε δινοντας μου την ικανοτητα αυτη, ΑΝ τα θυμαμαι καλα...

lykourgi
01/03/2016, 15:56
Ένα έχω να πω :

https://www.youtube.com/watch?v=VUNiM1Gu8yU

Bladerunner
01/03/2016, 15:57
Αυτοι που με απλουστευσεις του στυλ "δε σκεφτεται και δεν ερμηνευεται" προσπαθουν να προσπεράσουν το γεγονος οτι αιωνες τωρα δεν εχουν προσφέρει ουτε μια αποδειξη για τους ισχυρισμους τους;

Αν είχαν προσφέρει απόδειξη, δεν θα μιλάγαμε για πίστη και πιστούς, αλλά για γνώση και γνώστες.

Cpt. Haddock
01/03/2016, 16:00
Δεν έχεις ιδέα απο δόγματα ρε σκιτζή;

Φυσικα. Και τα απορριπτω συλληβδην.

Οπως και την κυκλικη λογικη του να υποθετεις το συμπέρασμά σου: Αφου ειμαι εδω καποιος με εφτιαξε, αρα υπάρχει θεος/βααλ/ζευς/χθουλου/κρισνα και λοιποι συγγενεις

Ζητω το ιπταμενο μακαρονοτέρας

Cpt. Haddock
01/03/2016, 16:02
Αν είχαν προσφέρει απόδειξη, δεν θα μιλάγαμε για πίστη και πιστούς, αλλά για γνώση και γνώστες.

Αν ειχαν αποδειξη μια χαρα θα την ειχαν προσφέρει... αφου δεν εχουμε ομως το γυρναμε στα "εμεις δε μπορουμε να κατανοησουμε" κλπ.

Βολευει σε πολλα αυτο. Οταν ειμασταν παιδια και ρωταγαμε κατι, αντι να μας εξηγησουν ελεγαν "εισαι μικρος". Σκοταδισμος παντου ρπστμ :lol:

Μικe777
01/03/2016, 16:14
353650

fkol k4
01/03/2016, 16:24
Οι ειδικοι; :confused:

Αυτοι που με απλουστευσεις του στυλ "δε σκεφτεται και δεν ερμηνευεται" προσπαθουν να προσπεράσουν το γεγονος οτι αιωνες τωρα δεν εχουν προσφέρει ουτε μια αποδειξη για τους ισχυρισμους τους;

Ειδικοτητα να σου πετυχει...

Δεν ξέρω τι ειδικοί είναι αυτοί.

Ως μη ειδικός όμως, ας κάνω έναν απλοϊκό συλλογισμό...

Ως άνθρωποι μπορούμε να δεχτούμε πως μια γάτα μπορεί και βλέπει πράγματα και χρώματα πέρα από τις δικές μας οπτικές ικανότητες.
Ως άνθρωποι μπορούμε να δεχτούμε πως ένας σκύλος ακούει πράγματα πέρα από τις δικές μας ακουστικές ικανότητες.
Ως άνθρωποι μπορούμε να δεχτούμε επίσης πως ένα γουρούνι μυρίζει πράγματα πέρα από τις δικές μας οσφρητικές ικανότητες.
Και πως ένας σκορπιός αισθάνεται μέσω της αφής πράγματα πέρα από τις δικές μας ικανότητες.

Αλλά είμαστε σίγουροι πως οι ικανότητες της φιλοσοφικής σκέψης μας είναι τέτοιες που μπορούν να περιορίσουν ένα ενδεχόμενο υπέρτατο ον μέσα σε ένα απλό δίλημμα τύπου «ή...ή»;
Δεν φαίνεται λίγο αυθαίρετο αυτό;


Επίσης, αν και έχει γραφτεί πολλές φορές, δεν υπάρχει κανένα νόημα απόδειξης της ύπαρξης ή μη του υπέρτατου όντος. Ο οποιοσδήποτε είναι ελεύθερος να δέχεται ή όχι την ύπαρξή του.

DrBig
01/03/2016, 16:28
Που και να το βαζα στην αποκατω ενότητα....

BLiTzER
01/03/2016, 16:32
Αν είχαν προσφέρει απόδειξη, δεν θα μιλάγαμε για πίστη και πιστούς, αλλά για γνώση και γνώστες.

Μα εδώ ακριβώς ξεκινάει η κωμωδία. Κάποιοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι υπάρχει ο θεός τους. Δεν τους αρκεί να το πιστεύουν και να νιώθουν όμορφα, πρέπει να είναι και αλήθεια.

ggs
01/03/2016, 16:35
353652

fkol k4
01/03/2016, 16:44
Μα εδώ ακριβώς ξεκινάει η κωμωδία. Κάποιοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι υπάρχει ο θεός τους. Δεν τους αρκεί να το πιστεύουν και να νιώθουν όμορφα, πρέπει να είναι και αλήθεια.

Προφανώς.
Και ισχύει και αντίστροφα.

Cpt. Haddock
01/03/2016, 16:50
Δεν ξέρω τι ειδικοί είναι αυτοί.

Ως μη ειδικός όμως, ας κάνω έναν απλοϊκό συλλογισμό...

Ως άνθρωποι μπορούμε να δεχτούμε ....

Oχι, δεν το δεχομαστε. Το ερευνησαμε και το αποδειξαμε.


Μα εδώ ακριβώς ξεκινάει η κωμωδία. Κάποιοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι υπάρχει ο θεός τους. Δεν τους αρκεί να το πιστεύουν και να νιώθουν όμορφα, πρέπει να είναι και αλήθεια.

Οχι μονο. Πρέπει και ολοι οι υπολοιποι να το δεχτουμε σαν αληθεια κι αν ζηταμε αποδειξεις ή αμφισβητουμε, είμαστε απλα λιγοι για να κατανοήσουμε :uplate:


Προφανώς.
Και ισχύει και αντίστροφα.

Οχι, δεν ισχυει καθολου αντιστροφα. Ο αθεος ή - καλυτερα - ο αγνωστικιστης δεν αγωνιζεται να αποδειξει κατι. Επισημαινει απλα την ελλειψη αποδειξεων στους ισχυρισμους των άλλων.

BLiTzER
01/03/2016, 16:51
Προφανώς.
Και ισχύει και αντίστροφα.

Ε δε νομίζω ότι πολλοί άθεοι (απαίσια λέξη, αλλά για να συνεννοηθούμε) έχουν την κάψα να αποδείξουν οτιδήποτε. Ίσως αυτοί με τραυματική παιδική ηλικία, που τους τραβούσαν με το ζόρι στο κατηχητικό και χρησιμοποιούν ακόμα εκφράσεις τύπου "παναγία μου" και "δόξα τω θεώ".

Εξάλλου γνωρίζουμε (ελπίζω) ότι όλο το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που υποστηρίζει ότι υπάρχει κάτι. Από τη γέννηση της λογικής.

fkol k4
01/03/2016, 17:10
Oχι, δεν το δεχομαστε. Το ερευνησαμε και το αποδειξαμε.

Πρώτα δεχτήκαμε το ενδεχόμενο, μετά ερευνήσαμε και μετά αποδείξαμε.
Και αυτό μετά από χιλιάδες χρόνια συμβίωσης με αυτά τα ζώα και πολύ μεγάλη εξέλιξη της επιστήμης.
Και αυτό μάλιστα για πλάσματα που βρίσκονται κάτω από εμάς στην πυραμίδα.

Άρα, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί πως είναι αρκετά νωρίς ακόμη για να δώσουμε απόλυτη γνωμοδότηση για ένα ενδεχόμενο υπέρτατο ον. Εδώ ακόμα δεν έχουμε εξερευνήσει το βυθό των θαλασσών.


Οχι μονο. Πρέπει και ολοι οι υπολοιποι να το δεχτουμε σαν αληθεια κι αν ζηταμε αποδειξεις ή αμφισβητουμε, είμαστε απλα λιγοι για να κατανοήσουμε :uplate:

Όχι, τίποτα από αυτά δεν πρέπει. Μπορείτε να αμφισβητείτε οτιδήποτε, αποδείξεις δεν υπάρχουν και ούτε εμείς κατανοούμε. Απλά πιστεύουμε.


Οχι, δεν ισχυει καθολου αντιστροφα. Ο αθεος ή - καλυτερα - ο αγνωστικιστης δεν αγωνιζεται να αποδειξει κατι. Επισημαινει απλα την ελλειψη αποδειξεων στους ισχυρισμους των άλλων.

Μια βόλτα από το https://www.reddit.com/r/atheist θα σε πείσει πως αυτό αν και λογικά θα έπρεπε να ισχύει, στην πραγματικότητα είναι μόνο μια υποπερίπτωση.
Η έλλειψη αποδείξεων στους ισχυρισμούς αυτών που πιστεύουν είναι αυτονόητη, δεν χρειάζεται επισήμανση. Αν υπήρχαν αποδείξεις δεν θα χρειαζόταν να πιστεύει κανείς, θα ξέραμε.

Cpt. Haddock
01/03/2016, 17:21
Πρώτα δεχτήκαμε το ενδεχόμενο,

Δεν δεχτηκαμε, υποθέσαμε. Πανω στην υποθεση δουλεψαμε για να την αποδειξουμε. Και καθε φορά καθε αποδειξη κατέριπτε ή επιβεβαίωνε τις προηγουμενες.

Μα μονο σε μενα φαινεται απλη η διαφορα; :confused:

Η πιστη ειναι τυφλη. Δε θελει αποδειξεις, ουτε χωραει αμφισβητησεις γιατι έτσι κινδυνεύει. Γι'αυτο και ειναι παντα υποδεέστερη και μονολιθική.

Οσοι πιστεύετε, προβλημά σας. Μη προσπαθειτε να μας πεισετε ομως, ειδικα οταν τα επιχειρήματα ειναι "δε μπορουμε να καταλαβουμε". Επισης, μη ζητάτε οι ζωές των μη πιστων να εξαρτώνται απο την πιστη σας και - κυριως - μη μου ζητάτε να πληρωνω τα κερατιάτικα της πιστης σας απο τους φορους μου.

υ.γ. Οπως θα ειδες, προτιμω τον ορο "αγνωστικιστης" απο "αθεος", γιατι το τελευταιο ειναι επισης δογμα.

7Tolis
01/03/2016, 17:24
Στο οικονομικό γιατί το γυρνάς τώρα;

Cpt. Haddock
01/03/2016, 17:36
Στο οικονομικό γιατί το γυρνάς τώρα;

Γιατι για χρονια πληρωνα φορους ωστε να μπορει ο καθε τραγος να θυμιατιζει ντυμενος με χρυσες ρομπες....

Αλλα όχι πλέον :D

fkol k4
01/03/2016, 17:45
Δεν δεχτηκαμε, υποθέσαμε. Πανω στην υποθεση δουλεψαμε για να την αποδειξουμε. Και καθε φορά καθε αποδειξη κατέριπτε ή επιβεβαίωνε τις προηγουμενες.

Μα μονο σε μενα φαινεται απλη η διαφορα; :confused:

Η φράση ήταν «Πρώτα δεχτήκαμε το ενδεχόμενο». Δηλαδή το ενδεχόμενο κάτι τέτοιο να ισχύει, να είναι πιθανό.
Πραγματικά δεν βλέπω τη διαφορά με αυτό που περιγράφεις, εκτός αν τα ελληνικά μου δεν είναι επαρκή για να καταλάβω τη διαφορά.
Θα με ενδιέφερε μια εξήγηση ως προς το πόσο διαφορετικό είναι αυτό που γράφω εγώ.


Η πιστη ειναι τυφλη. Δε θελει αποδειξεις, ουτε χωραει αμφισβητησεις γιατι έτσι κινδυνεύει. Γι'αυτο και ειναι παντα υποδεέστερη και μονολιθική.

Πιθανώς. Αλλά όλοι πιστεύουμε σε κάτι. Οι περισσότεροι δε πιστεύουμε σε πολλά παραπάνω από ένα πράγματα. Άλλος στην εξέλιξη της επιστήμης, άλλος στη δύναμη του μυαλού, άλλος στην ανθρώπινη καλοσύνη (ή κακία), άλλος στη δύναμη της θέλησης, άλλος στο Χ, Ψ, Ω πολιτικό σύστημα, κοκ...


Οσοι πιστεύετε, προβλημά σας. Μη προσπαθειτε να μας πεισετε ομως, ειδικα οταν τα επιχειρήματα ειναι "δε μπορουμε να καταλαβουμε". Επισης, μη ζητάτε οι ζωές των μη πιστων να εξαρτώνται απο την πιστη σας και - κυριως - μη μου ζητάτε να πληρωνω τα κερατιάτικα της πιστης σας απο τους φορους μου.

υ.γ. Οπως θα ειδες, προτιμω τον ορο "αγνωστικιστης" απο "αθεος", γιατι το τελευταιο ειναι επισης δογμα.

Δεν χρειάζεται τέτοια επιθετικότητα, ειδικά όχι σε αυτό το φόρουμ.
Στον καιρό που είμαι μέλος, κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του Θεού. Μόνο το αντίθετο.

Επίσης, και στην χώρα αυτή και γενικότερα στην Ευρώπη, οι ζωές των μη πιστών δεν επηρεάζονται σε κάτι από την επικρατούσα πίστη. Δεν υπάρχει κάποιος φορέας που να ζητεί πιστοποιητικό πίστης.

Όσο για το «μη μου ζητάτε να πληρωνω τα κερατιάτικα της πιστης σας απο τους φορους μου», προσωπικά συμφωνώ απόλυτα. «Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ».

BLiTzER
01/03/2016, 17:53
Στον καιρό που είμαι μέλος, κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του Θεού. Μόνο το αντίθετο.


Επίσης κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του αηβασίλη, με τους ιπτάμενους ταράνδους και το έλκηθρο, ενώ έχω πετύχει τουλάχιστον 3-4 άτομα που το αποκάλεσαν ανοιχτά "παραμύθι". Είναι να απορεί κανείς. ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!~!11

fkol k4
01/03/2016, 17:55
Επίσης κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του αηβασίλη, με τους ιπτάμενους ταράνδους και το έλκηθρο, ενώ έχω πετύχει τουλάχιστον 3-4 άτομα που το αποκάλεσαν ανοιχτά "παραμύθι". Είναι να απορεί κανείς.

Ενώ σε αντίθεση έχει ανοίξει κάποιος θέμα προσπαθώντας να πείσει για την μη ύπαρξη του Αη Βασίλη, με τους ιπτάμενους ταράνδους και το έλκηθρο ας πούμε;

BLiTzER
01/03/2016, 17:57
Αμέ.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148318

Μικe777
01/03/2016, 18:05
Μα εδώ ακριβώς ξεκινάει η κωμωδία. Κάποιοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι υπάρχει ο θεός τους. Δεν τους αρκεί να το πιστεύουν και να νιώθουν όμορφα, πρέπει να είναι και αλήθεια.

ενω εσυ εισαι σιγουρος για το αντιθετο!!:lol:
κανεις δεν μπορει να πεισει κανεναν..
μονο πιστη μπορει να εχεις ;)

Cpt. Haddock
01/03/2016, 18:09
Επίσης κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του αηβασίλη, με τους ιπτάμενους ταράνδους και το έλκηθρο, ενώ έχω πετύχει τουλάχιστον 3-4 άτομα που το αποκάλεσαν ανοιχτά "παραμύθι". Είναι να απορεί κανείς. ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!~!11

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;;;;;;; :(:cry:

amyroukai
01/03/2016, 18:13
Εδώ αμφισβητείται ότι κλέβουν οι Έλληνες πολιτικοί, μιλάμε για θεολογία;;;

BLiTzER
01/03/2016, 18:15
ενω εσυ εισαι σιγουρος για το αντιθετο!!:lol:


Ναι, βασικά είμαι.

Pan (dvs)
01/03/2016, 18:18
Τι είπε ρε το άτομο ΟhmyGod .Τι να κάνει αυτή η ψυχή ρε ???

Εχει αφησει διευθυνση,στην περιπτωση που καποιος θελει να του στειλει λελουδια.:D

Μικe777
01/03/2016, 18:22
Ναι, βασικά είμαι.

Αρα εχεις κι εσυ πιστη!:priest::yuck:

taisteal
01/03/2016, 18:24
....


:beer:

:a014:

DrBig
01/03/2016, 18:30
Εγώ πλάκα πλάκα πιστεύω πως υπάρχει Ον απλά δεν είναι υπέρτατο. Είναι όμως γαματο.

Shinji Ikari
01/03/2016, 18:35
Δυο ιστορίες για το θέμα.
The Last Answer, The Last Question. Isaac Asimov.

Pan (dvs)
01/03/2016, 18:36
Εγώ πλάκα πλάκα πιστεύω πως υπάρχει Ον απλά δεν είναι υπέρτατο. Είναι όμως γαματο.

Και πως το φανταζεσαι?

DrBig
01/03/2016, 18:38
Δυο ιστορίες για το θέμα.
The Last Answer, The Last Question. Isaac Asimov.

passé, αλλά........ 42

BLiTzER
01/03/2016, 18:40
Αρα εχεις κι εσυ πιστη!:priest::yuck:

Όχι, εγώ γνωρίζω. Μπορεί να υπάρχει κάτι μεγαλύτερο εκεί έξω (αυτό δεν το ξέρω), αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που περιγράφουν οι χριστιανικές γραφές (αυτό το ξέρω).


passé, αλλά........ 42

Λολ.

Shinji Ikari
01/03/2016, 18:50
Έστω ότι έχει την επιλογή να μην υπάρχει αλλά δεν την έχει εξασκησει. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί μπορεί και δεν θέλει, είτε γιατί δεν μπορεί. Αν δε μπορεί, τότε δεν είναι υπέρτατο ον.

Εδώ εχεις πεσει σε αντίφαση.

Shinji Ikari
01/03/2016, 18:51
σημαίνει πως υπάρχει λόγος ανώτερος αυτού

και αυτό δεν είναι απαραίτητο. μπορεί να υπάρχει κατώτερος λόγος.

DrBig
01/03/2016, 18:53
Και πως το φανταζεσαι?

Δεν το φαντάζομαι με την κυριολεξία της λέξης, αλλά νομίζω ότι νοιώθω την ύπαρξη του. Αυτήν την αίσθηση, η λογική την εξηγεί (που λέει ο λόγος) ως εξής:

Η ζωή/συνειδηση (συζηγεις έννοιες κατ εμε) είναι πεδίο και όχι ιδιότητα των οργανισμών. Απλά 'τυχαινει' σε κάποιες περιοχές του χωροχρονου να βρίσκονται οι καταλληλες συνθήκες (και ύλη) και έτσι το πεδίο αποκτά σάρκα και οστά. Ακριβώς όπως και με το βαρυτικο πεδίο, καταλαβαινουμε το κατά τα άλλα αόρατο βαρυτικο πεδίο του ηλιου επειδή τυχαινει να βρίσκεται πλανήτης που κόβει βόλτες γύρω του. Το Σύμπαν λοιπόν το βλέπω σαν ένα πεδίο ζωής/συνείδησης και το ονομαζω Ον.
Δεν έχει καμία σχέση αυτό το Ον με τις θρησκευτικές μεταφράσεις του (πλην ίσως του βουδισμου) και είναι δεσμιο του εαυτού του οπως και οτιδήποτε άλλο. Γαματο πλην όμως όχι υπέρτατο.
Τα άστρα για παραδειγμα είναι ζωή στην κλίμακα και φύση που τους αναλογει.

Για να το κάνω ταληρα, η ζωή δεν είναι οργανική ύπαρξη σε ένα ανοργανο σύμπαν, αλλά το σύμπαν ειναι οργανικό το ίδιο.

Shinji Ikari
01/03/2016, 18:54
Αν δε γουστάρει, τότε σημαίνει πως υπάρχουν λογοι που δεν γουστάρει το ον άρα πάλι δεν είναι υπέρτατο.

και αυτό δεν χρειάζεται να ισχύει.

Μικe777
01/03/2016, 19:02
Όχι, εγώ γνωρίζω. Μπορεί να υπάρχει κάτι μεγαλύτερο εκεί έξω (αυτό δεν το ξέρω), αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που περιγράφουν οι χριστιανικές γραφές (αυτό το ξέρω).



Λολ.
Όπως είπε και ο Καρλ Γιουνγκ, «Δεν πιστεύω οτι υπάρχει Θεός γνωρίζω».

spyrakos35
01/03/2016, 19:04
και μετά θα μου πει ο μπίγκουλας οτι εγώ εχω ελαττώματα.....

:lol:

thunder ace
01/03/2016, 20:34
Αν ,λεω αν καποιος συναντησει ΑΥΤΟ το υπερτατο ον,μπορει να του πει να κανει να μην καιει λαδια το thunderace;

el_hymador
01/03/2016, 20:39
Αφήστε το ον στην ησυχία του.

Nikol1979
01/03/2016, 22:03
Η πιστη ειναι τυφλη. Δε θελει αποδειξεις, ουτε χωραει αμφισβητησεις γιατι έτσι κινδυνεύει. Γι'αυτο και ειναι παντα υποδεέστερη και μονολιθική.

Οσοι πιστεύετε, προβλημά σας. Μη προσπαθειτε να μας πεισετε ομως, ειδικα οταν τα επιχειρήματα ειναι "δε μπορουμε να καταλαβουμε".

ΝΟΜΙΖΩ (=μπορει να κανω και λαθος) οτι πολλοι ταυτιζετε τη λεξη "πιστη" με την Ορθοδοξη Εκκλησια και αυτο ειναι κριμα γιατι περιοριζουμε μια λεξη πολυ ευρυτερη που καποιοι μπορει να θελουμε να τη χρησιμοποιησουμε διαφορετικα. Το αυτο και για τη λεξη "θρησκεια" και "θρησκος"......



Τωρα αυτες τις μερες βλεπω κατι ντοκυμανταιρ για τον Αινσταιν και τις θεωριες του,τρομερα ενδιαφεροντα. και αν μη τι αλλο, ως τωρα εχω λαβει τα εξης:
1. ακομα δεν ξερουμε τι προκαλεσε την αρχη του συμπαντος (οχι οτι θα πρεπε...)
2. και οι ιδιοι οι φυσικοι το παραδεχονται οτι το μυαλο τους/μας δε μπορει να καταλαβει τη θεωρια της σχετικοτητας, ουτε να δεχτει τη μη υπαρξη χρονου πχ, αρα αυτο το "δε μπορεις να το καταλαβεις" δεν ειναι μονοπωλιο της θρησκειας.
3. Νοιωθω πως στον πυρηνα τους η επιστημη και η θρησκεια καταληγουν στα ιδια ακριβως ερωτηματα.

Ο Αινσταιν εψαχνε την εξισωση που θα του επετρεπε να κατανοησει τις σκεψεις του Θεου με μαθηματικο τροπο, αυτη τη μια εξισωση που θα εμπεριειχε ολους τους φυσικους νομους, και θα απαντουσε σε ολα τα ερωτηματα για το συμπαν.

Εγω παντως πιστευω στην υπαρξη ενος ανωτερου πνευματος, καθως και στην τελειοτητα του. Απλα δεν πιστευω οτι ειναι καπου ψηλα και μακρια, αλλα μαλλον οτι το συμπαν (συμπαν-τα, μην ξεχναμε το multiverse theory) ειναι αυτο το ανωτερο πνευμα.

...και πειτε οτι θελετε, αποψη μου ειναι, οτι θελω την κανω. :)


(α, Blitzer, οχι δε λεω οτι ο Αινσταιν ηταν θρησκος, οχι με την πεζη εννοια τουλαχιστον)

Bowleno
01/03/2016, 22:23
Αν ,λεω αν καποιος συναντησει ΑΥΤΟ το υπερτατο ον,μπορει να του πει να κανει να μην καιει λαδια το thunderace;

Πολλά ζητάς, ακόμα και το υπέρτατο ον δεν μπορεί να το κάνει αυτό :uplate::p

thunder ace
02/03/2016, 06:35
δηλ το υπερτατο ΟΝ, μπορει να ειναι ΠΑΝΤΟΥ, να ξερει τα ΠΑΝΤΑ,να ειναι αιωνιο,κλπ κλπ αλλα για τις τσιμουχες βαλβιδων και για ελλατηρια πιστονιων τιποτα;ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΞΕΡΕΙ Ο DALTON...........απο το ΟΝ τοτε ρε παιδια.

thunder ace
02/03/2016, 07:04
και λιγο στα σοβαρα τωρα: γιατι sony και καλα να υπαρχει ΟΝ;

Bowleno
02/03/2016, 07:24
δηλ το υπερτατο ΟΝ, μπορει να ειναι ΠΑΝΤΟΥ, να ξερει τα ΠΑΝΤΑ,να ειναι αιωνιο,κλπ κλπ αλλα για τις τσιμουχες βαλβιδων και για ελλατηρια πιστονιων τιποτα;ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΞΕΡΕΙ Ο DALTON...........απο το ΟΝ τοτε ρε παιδια.

Όχι...ξέρει ακριβώς όσα και ο Dalton, τίποτα δηλαδή :D

Pan (dvs)
02/03/2016, 07:50
και λιγο στα σοβαρα τωρα: γιατι sony και καλα να υπαρχει ΟΝ;

Για τους ιδιους λογους που sony και καλα δεν υπαρχει.

Υπαρχει κατι μεχρι να αποδειξεις το αντιθετο και toumbalin.

amyroukai
02/03/2016, 08:31
και λιγο στα σοβαρα τωρα: γιατι sony και καλα να υπαρχει ΟΝ;

Διότι από αρχαιοτάτων, ότι δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε ήταν προϊόν "ανώτερης δύναμης" και από αρχαιοτάτων κάποιοι τσακαλάκοι είχαν καταλάβει ότι χριζόμενοι εκπρόσωποι του όντος θα ζουν ζωή χαρισάμενη, οπότε συνέφερε η συντήρηση και εξάπλωση της παραδοχής της ύπαρξης του όντος, όντως.

ΟΚΤΑΝΙΟ
02/03/2016, 10:05
...πλάκα πλάκα



2 πλακες :a014:

kostas777
02/03/2016, 10:56
Εγώ πλάκα πλάκα πιστεύω πως υπάρχει Ον απλά δεν είναι υπέρτατο. Είναι όμως γαματο.

Αν υπάρχει, δεν είναι υπέρτατο.

Γιατί, υπάρχω = υπό + άρχω. Υπό => Όχι υπέρτατο.

Άρχω υπό του Λόγου, λόγω του Λόγου. «Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος. 2 Ούτος ην εν αρχή προς τον Θεόν. 3 πάντα δι' αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν.»

DrBig
02/03/2016, 11:03
Αν υπάρχει, δεν είναι υπέρτατο.

Γιατί, υπάρχω = υπό + άρχω. Υπό => Όχι υπέρτατο.

Άρχω υπό του Λόγου, λόγω του Λόγου. «Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος. 2 Ούτος ην εν αρχή προς τον Θεόν. 3 πάντα δι' αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν.»

Γαματο! Δεν το είχα σκεφτει....:beer:

STOYBI
02/03/2016, 11:29
Ρε παιδια με κανα υπερτατο off παιζει τιποτα η τσαμπα ψαχνω...???:(

( E ρε μεταχειρισμενα φωτοσπαθα που σας χρειαζονται...)

sniper
02/03/2016, 11:38
Ο Θεός υπάρχει:












































































Aλλά είναι στην λάθος ομάδα
353745

DrBig
02/03/2016, 11:39
Ρε παιδια με κανα υπερτατο off παιζει τιποτα η τσαμπα ψαχνω...???:(

( E ρε μεταχειρισμενα φωτοσπαθα που σας χρειαζονται...)

Αφού δεν υπάρχει ον πως θα υπάρχει οφφ;
Τα swm πάντως τα γουστάρω.

dimmie_72
02/03/2016, 11:56
Ο Θεός υπάρχει:
Aλλά είναι στην λάθος ομάδα


ο χρόνος εγγύς...

353747

thunder ace
02/03/2016, 11:57
Διότι από αρχαιοτάτων, ότι δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε ήταν προϊόν "ανώτερης δύναμης" και από αρχαιοτάτων κάποιοι τσακαλάκοι είχαν καταλάβει ότι χριζόμενοι εκπρόσωποι του όντος θα ζουν ζωή χαρισάμενη, οπότε συνέφερε η συντήρηση και εξάπλωση της παραδοχής της ύπαρξης του όντος, όντως.

οποτε εμεις που ξερουμε πλεον οτι οι παλιοι πιαστηκαν μαλακες,ειμαστε μαγκες;

BLiTzER
02/03/2016, 12:00
Μόνο αν είμαστε οι εν λόγω χρισμένοι εκπρόσωποι.

p@nos
02/03/2016, 12:00
απο κβαντομηχανικης πλευρας παντως, εχει απαντηση το ερωτημα σου :p

DrBig
02/03/2016, 12:15
απο κβαντομηχανικης πλευρας παντως, εχει απαντηση το ερωτημα σου :p

Σε αυτό το θρεντ έχουμε μόνο απαντησεις, δεν έχουμε ερωτήματα.

amyroukai
02/03/2016, 12:19
οποτε εμεις που ξερουμε πλεον οτι οι παλιοι πιαστηκαν μαλακες,ειμαστε μαγκες;

Μόνο αν όντως δεν υπάρχει ον, το οποίο ουδείς γνωρίζει μετά βεβαιότητος.
Ούτε καν οι διπρόσωποι εκπρόσωποι αντιπρόσωποι.

thunder ace
02/03/2016, 12:19
Σε αυτό το θρεντ έχουμε μόνο απαντησεις, δεν έχουμε ερωτήματα.

οριστε;

p@nos
02/03/2016, 12:32
Σε αυτό το θρεντ έχουμε μόνο απαντησεις, δεν έχουμε ερωτήματα.

μα δεν ειναι ερωτημα...απαντηση ειναι :p

το υπερτατο ον επειδη ειναι υπερτατο (υπερθετικος του υπερ, πανω απο ολα δηλαδη αν δε κανω λαθος) υπαρχει και δεν υπαρχει ταυτοχρονα...σα τη γατα του schrodinger...:cool:

sahara
02/03/2016, 14:57
Τωρα αυτες τις μερες βλεπω κατι ντοκυμανταιρ για τον Αινσταιν και τις θεωριες του,τρομερα ενδιαφεροντα.




Ποια;

DrBig
02/03/2016, 15:00
μα δεν ειναι ερωτημα...απαντηση ειναι :p

το υπερτατο ον επειδη ειναι υπερτατο (υπερθετικος του υπερ, πανω απο ολα δηλαδη αν δε κανω λαθος) υπαρχει και δεν υπαρχει ταυτοχρονα...σα τη γατα του schrodinger...:cool:

Μια σε βρίσκω, Μια σε χάνω...