PDA

View Full Version : Στα γρήγορα - περί τηλεφωνίας κλπ



Σελίδες : [1] 2

AristidisZ
01/03/2016, 15:37
Με πήραν πριν λίγο από τη VODAFON, για να μου προσφέρουν ένα πακέτο με HOL & κινητό

Επειδή τα έχω πάρει με τον ΟΤΕ (έχω σταθερό και κινητό εκεί), σκέφτομαι να πληρώσω το "πέναλτυ" και να τα γυρίσω (στο κινητό μου έχει το συμβόλαιο, μου προσέφεραν μια έκπτωση στο λογαριασμό της πλάκας, την οποία αρνήθηκα)

Αν κάνω τηλεφωνική αίτηση, έχω δικαίωμα υπαναχώρησης εάν μου δώσει κάτι καλύτερο ο ΟΤΕ ;

Όποιος τα κατέχει, απαντάει περικαλώ :)

annoula1981
01/03/2016, 15:39
Θα σου απαντήσω με pm γιατί είναι η δουλειά μου

DoctoR_k6
01/03/2016, 15:59
Τηλεφωνικα οτι κανεις για να εχεις το δικαιωμα(υπαναχωρησης) των 14 ημερων...απο καταστημα δεν ισχυει αν θυμαμαι καλα.
Σιγουρα θα παιξει κατι μετα απο την αιτηση σου!

AristidisZ
01/03/2016, 16:02
Τηλεφωνικα οτι κανεις για να εχεις το δικαιωμα(υπαναχωρησης) των 14 ημερων...απο καταστημα δεν ισχυει αν θυμαμαι καλα.
Σιγουρα θα παιξει κατι μετα απο την αιτηση σου!

για αυτό ρωτάω, απλά δε ξέρω αν όντως θέλω να φύγω από τον ΟΤΕ, για 7~8 ευρώ το μήνα, αυτό που μου τη σπάει είναι όμως ότι δε κάνουν το παραμικρό χατήρι - με πήραν κάνα δυο φορές για ανανέωση, και το μόνο που πρακτικά ήθελα ήταν περισσότερα mb στο κινητό, και με συνέδεσαν κανονικότατα...

DoctoR_k6
01/03/2016, 16:05
για αυτό ρωτάω, απλά δε ξέρω αν όντως θέλω να φύγω από τον ΟΤΕ, για 7~8 ευρώ το μήνα, αυτό που μου τη σπάει είναι όμως ότι δε κάνουν το παραμικρό χατήρι - με πήραν κάνα δυο φορές για ανανέωση, και το μόνο που πρακτικά ήθελα ήταν περισσότερα mb στο κινητό, και με συνέδεσαν κανονικότατα...

Ειναι ζαρια το αν θα φυγεις κ θα περασεις καλα σε αλλους παροχους για πολλους λογους.
Τωρα ο καθενας εχει ενα γνωστο, εχει ζησει 2-3 πραγματα για να παει αλλα κανεις δεν ξερει πως θα κατσει η μεταβαση.
Αν εισαι ΟΚ με οτε π.χ στο σταθερο/ιντερνετ κοιτα μπας κ πετυχεισ κατι κινητο κ αραξε...αλλιως ζησε την περιπετεια(Η οχι).

Μικe777
01/03/2016, 16:08
για αυτό ρωτάω, απλά δε ξέρω αν όντως θέλω να φύγω από τον ΟΤΕ, για 7~8 ευρώ το μήνα, αυτό που μου τη σπάει είναι όμως ότι δε κάνουν το παραμικρό χατήρι - με πήραν κάνα δυο φορές για ανανέωση, και το μόνο που πρακτικά ήθελα ήταν περισσότερα mb στο κινητό, και με συνέδεσαν κανονικότατα...

ο ote εχει την καλλυτερη τεχνικη υποστηριξη!
ολοι απο εκει παιρνουν δικτυο..
αν παθεις βλαβη!
την εκατσες...

AristidisZ
01/03/2016, 16:10
Ειναι ζαρια το αν θα φυγεις κ θα περασεις καλα σε αλλους παροχους για πολλους λογους.
Τωρα ο καθενας εχει ενα γνωστο, εχει ζησει 2-3 πραγματα για να παει αλλα κανεις δεν ξερει πως θα κατσει η μεταβαση.
Αν εισαι ΟΚ με οτε π.χ στο σταθερο/ιντερνετ κοιτα μπας κ πετυχεισ κατι κινητο κ αραξε...αλλιως ζησε την περιπετεια(Η οχι).

6~7 mbps σε απόσταση 1500 μέτρων από το κέντρο του Πειραιά δε τα λες και καλά...

Χώρια που μου έχουν χρεώσει ένα router που μου αλλάξαν (ενώ είχα δώσει πίσω το παλιό) και μου το μεταφέρουν 6 μήνες στους λογαριασμούς

Η πλάκα είναι ότι ενώ έχω το χαρτί κάνω τον βλάκα, περιμένω πόσο καιρό θα τους πάρει να βρουν άκρη μόνοι τους

Συν τοις άλλοις, κάποια στιγμή είχε χαθεί ένας λογαριασμός

Τους παίρνω εγώ τηλ (χωρίς να με έχουν ενοχλήσει), και λέω ρε παιδιά, καιρό έχω να σας πληρώσω.

Μου λένε α ναι, έχετε ένα δίμηνο απλήρωτο

ΟΚ, στείλτο με ένα email να το πληρώσω

Δε γίνεται. Θα σας έρθει διπλός λογαριασμός

Οκ απαντάω, αν πληρώσω τον διπλό είμαστε οκ ;

ναι μου απαντάνε

και μετά από 3 μέρες μου κόβουν το τηλέφωνο :lol:

Hayate
01/03/2016, 16:14
Να σε φέρω ένα FBB ρε μλκα που βάζεις στα βαπόρια να είσαι οκ; :D

Σοβαρά τώρα:Kάνε αίτηση φορητότητας και θα σε πάρουν και έκπτωση θα έχεις κ απ'όλα...Πλέον το έχουν κάνει σύστημα πρέπει να κάνεις την αίτηση κτλπ κτλπ για να επιστρέψουν με καλύτερη προσφορά.Όσο για την μικρή ταχύτητα σίγουρα δε φταίει το σπίτι η καλωδίωση σας;

AristidisZ
01/03/2016, 16:23
Να σε φέρω ένα FBB ρε μλκα που βάζεις στα βαπόρια να είσαι οκ; :D

Σοβαρά τώρα:Kάνε αίτηση φορητότητας και θα σε πάρουν και έκπτωση θα έχεις κ απ'όλα...Πλέον το έχουν κάνει σύστημα πρέπει να κάνεις την αίτηση κτλπ κτλπ για να επιστρέψουν με καλύτερη προσφορά.Όσο για την μικρή ταχύτητα σίγουρα δε φταίει το σπίτι η καλωδίωση σας;

Άμα είναι να πληρώνω 20 € το μήνα ευχαρίστως :D

καινούρια πολυκατοικία είναι βρε Αντώνη, και θα έλεγα γενικώς καλοφτιαγμένη, θεωρώ δύσκολο να είναι θέμα καλωδίων

Hayate
01/03/2016, 16:27
Δήλωσε βλάβη αφού τσεκάρεις φίλτρα μαλακίες.Στα δικαιώματα σου είναι ως πελάτης να έρθουν να κάνουν μετρήσεις τότε αγόρι.Για όλο το υπόλοιπο λογσμοι κλτπ κτλπ τράβηξε το λίγο απο τα μαλλιά...δυστυχώς πλέον σε όλους τους πελάτες έτσι κάνουν,σε φτάνουν ένα βήμα απο το να υπογράψεις στον νεό πάροχο κ επανέρχονται με καλύτερη προσφορά.

zannisvel
01/03/2016, 16:41
Δες και τη Forthnet, μου εστειλαν μια πολυ καλη προσφορα τελευταια και το σκεφτομαι και για μενα. Αλλα αν εισαι τοσο μακρυα απο το κεντρο ειναι δυσκολα τα πραγματα για καλυτερη ταχυτητα.
Η HOL σε μενα δε μου δινει VDSL γιατι με βαζει στο κεντρο της Φρεατυδας και οχι της Τερψιθεας που ειμαι τωρα.

BLiTzER
01/03/2016, 16:46
Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από τη σύνδεσή σου, δεν έχεις να χάσεις και πολλά. Αν έχεις, θα σου συνιστούσα να μείνεις ΟΤΕ. Επίσης, αυτή την "πατέντα" με την αίτηση φορητότητας τη χρησιμοποιούν πολλοί τελευταία και αρκετοί έχουν μετανιώσει την ταλαιπωρία που τράβηξαν. Κάποιοι, βέβαια, όντως πήραν καλύτερη προσφορά και βγήκαν κερδισμένοι.

AristidisZ
01/03/2016, 16:47
Δες και τη Forthnet, μου εστειλαν μια πολυ καλη προσφορα τελευταια και το σκεφτομαι και για μενα. Αλλα αν εισαι τοσο μακρυα απο το κεντρο ειναι δυσκολα τα πραγματα για καλυτερη ταχυτητα.
Η HOL σε μενα δε μου δινει VDSL γιατι με βαζει στο κεντρο της Φρεατυδας και οχι της Τερψιθεας που ειμαι τωρα.

1.3 από τον κόμβο του ΟΤΕ για την ακρίβεια, όχι σε ευθεία γραμμή, αλλά μετρημένο μέσω google maps σαν απόσταση, λογικά και το δίκτυο κάπως έτσι θα τρέχει

est
01/03/2016, 16:58
Την ιστορία την έκανα 2 φορές και πέτυχε. (-Θα φύγω, -οκ φύγε... όπα κάτσε να τα βρούμε)
Την 3η φορά δεν έπιασε. Βέβαια ζημιωμένος δεν βγήκα μιας και πήγα Βόνταφον με ίδιο πακέτο και ίδια τιμή που μου έκαναν στον Κοσμοτέ. Τα πράγματα με τη φορητότητα έχουν γίνει γρήγορα και δεν είναι σίγουρο πλέον ότι θα κάνουν κάτι να σε κρατήσουν.

amyroukai
01/03/2016, 17:15
Και συνήθως αν πεις έχω πέναλτι, καλυψτε και φεύγω, του δίνουν έκπτωση όσο το πέναλτι. Ο ΟΤΕ πχ μου είχε πει να δώσει τρία πάγια δώρο στο σταθερό για ισοφάριση

kalgeorge
01/03/2016, 17:53
ο ote εχει την καλλυτερη τεχνικη υποστηριξη!
ολοι απο εκει παιρνουν δικτυο..
αν παθεις βλαβη!
την εκατσες...

Χαχααχ χααχα
Γελάνε και τα τσιμέντα.
ΦΕΝ πρόλαβα να διαβάσω πολυ το θρεντ θα σου πω κατι μονο.
Πηγαινε όπου ειναι φτηνότερα. Δεν έχουν καμια διαφορα!!
Εχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα.
Αν θες περισσότερη βοήθεια στείλε μου πμ να τα πούμε ένα τηλ

Επίσης για όλους !!! Μην πέφτετε στην παγίδα της ποινής !!! Ποιο εφικτό ειναι να γυρίσει ο γαύρος τα κλεμμένα παρα να πληρώσεις εσυ η οποίος ποινή

Edit. Αναφέρομαι σε αυτόν που άρχισε το θρεμτ εννοώντας να μ καλέσει
Επίσης μια ερώτηση σε έναν διπλανό αναφορικά με την ταχύτητα του θα σου λύσει απορίες πολλές . αυτά διαφέρουν ακόμα και σε απόσταση δύο τετραγώνων (ελάτε Γκύζη να ΣΑΣ δειξω)
Παίξε με απειλή να φύγεις και τους κάνεις ότι θέλεις.

Το έχω κάνει επάγγελμα :)

7Tolis
01/03/2016, 17:59
Έχω έκπτωση στο κινητό λόγω του σταθερού με vdsl.
Ή έκπτωση όμως δεν έχει ενεργοποιηθεί. Έχω μιλήσει με όλα τα αρμόδια τμήματα του ποτέ και κοσμοποτε και συμπέρασμα βγαίνει πως υπάρχει κάποιο κωλλυμα στο σταθερό.
Ρωτώντας ποιο είναι αυτό το κωλλυμα, κανείς δε ξέρει να μου απαντήσει συγκεκριμένα.
Σε αλεπάλληλες γραπτες ή και προφορικες ερωτήσεις μου πως το αρμόδιο τμήμα, σαφή απάντηση πάλι δε παίρνω.
Ως επιλογή πλέον έχω να κάνω χεστήριο επιστολή και να καταγγείλω ψευδή τηλεφωνική προσφορά της υπαλλήλου.

ΨΟΦΟΣ.

Μικe777
01/03/2016, 18:10
με βαζετε στην μπριζα να τους παρω τωρα!:smokin:

est
01/03/2016, 18:11
Έχω έκπτωση στο κινητό λόγω του σταθερού με vdsl.
Ή έκπτωση όμως δεν έχει ενεργοποιηθεί. Έχω μιλήσει με όλα τα αρμόδια τμήματα του ποτέ και κοσμοποτε και συμπέρασμα βγαίνει πως υπάρχει κάποιο κωλλυμα στο σταθερό.
Ρωτώντας ποιο είναι αυτό το κωλλυμα, κανείς δε ξέρει να μου απαντήσει συγκεκριμένα.
Σε αλεπάλληλες γραπτες ή και προφορικες ερωτήσεις μου πως το αρμόδιο τμήμα, σαφή απάντηση πάλι δε παίρνω.
Ως επιλογή πλέον έχω να κάνω χεστήριο επιστολή και να καταγγείλω ψευδή τηλεφωνική προσφορά της υπαλλήλου.

ΨΟΦΟΣ.

Είχα αντίστοιχη περίπτωση. Πήγα σε κατάστημα, έκανα αίτηση να βρεθεί η τηλεφωνική προσφορά, βρέθηκε, μου πέρασαν την έκπτωση.

7Tolis
01/03/2016, 18:12
Τη προσφορά τη ξέρουν, τη βλέπουν. Κάνουν το αίτημα και το απορρίπτει ο ποτέ.

Όσο ήμανε στη βοντα δεν είχα τέτοια θέματα ποτέ.

toyar
01/03/2016, 18:18
η ταχυτητα ειναι θεμα τοποθεσιας και οχι παροχου
ο οτε ειναι ελαφρα ακριβοτερος εγω ομως τον προτιμω
εχω απειρα παραδειγματα απο συγγενεις γνωστους και φιλους που αντιμετωπισαν προβληματα σε ολες τις αλλες εταιριες (καποιες απο τις οποιες γρηγορα κατεβασαν ρολα) προβληματα οχι μονο επαναλαμβανομενα αλλα και αλυτα
δεν εχω ακουσει κατι τετοιο απο οτε
η προσωπικη μου εμπειρια μετα απο 20+ χρονια στον οτε ειναι 1-2 προβληματακια που λυθηκαν εντος διημερου

AristidisZ
01/03/2016, 18:29
Χαχααχ χααχα
Γελάνε και τα τσιμέντα.
ΦΕΝ πρόλαβα να διαβάσω πολυ το θρεντ θα σου πω κατι μονο.
Πηγαινε όπου ειναι φτηνότερα. Δεν έχουν καμια διαφορα!!
Εχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα.
Αν θες περισσότερη βοήθεια στείλε μου πμ να τα πούμε ένα τηλ

Επίσης για όλους !!! Μην πέφτετε στην παγίδα της ποινής !!! Ποιο εφικτό ειναι να γυρίσει ο γαύρος τα κλεμμένα παρα να πληρώσεις εσυ η οποίος ποινή

Edit. Αναφέρομαι σε αυτόν που άρχισε το θρεμτ εννοώντας να μ καλέσει
Επίσης μια ερώτηση σε έναν διπλανό αναφορικά με την ταχύτητα του θα σου λύσει απορίες πολλές . αυτά διαφέρουν ακόμα και σε απόσταση δύο τετραγώνων (ελάτε Γκύζη να ΣΑΣ δειξω)
Παίξε με απειλή να φύγεις και τους κάνεις ότι θέλεις.

Το έχω κάνει επάγγελμα :)

Ρε συ δε πιάνουν οι απειλές με δαύτους, το έχω κάνει πολλάκις

Ποινή θα πληρώσω εις γνώση μου, εκτός αν το παίξω τρελλός και τους αφήσω να με κυνηγάνε, αλλά γενικώς δεν είναι του στυλ μου :D

Από εκεί και πέρα η πλάκα είναι ότι οι διπλανοί είναι παντελώς άσχετοι με το ζήτημα, έχω ρωτήσει 2 και οι δυο μου είπανε ότι έχουν ΟΤΕ και "είναι καλά"

Το πρόβλημά μου δεν είναι τα 7~8 ευρώ το μήνα (χοντρικά από 48 σε 40 πάει το πράμα), εξάλλου κάνα 70άρι θα μου πάει η διακοπή, είναι ότι αφενός το πρόγραμμά μου στη COSMOTE δε με καλύπτει (πολύ λίγα mb) και αφετέρου μου δίνουν ως επιδότηση ένα 50ρικο στη διετία - γελοία πράματα


η ταχυτητα ειναι θεμα τοποθεσιας και οχι παροχου
ο οτε ειναι ελαφρα ακριβοτερος εγω ομως τον προτιμω
εχω απειρα παραδειγματα απο συγγενεις γνωστους και φιλους που αντιμετωπισαν προβληματα σε ολες τις αλλες εταιριες (καποιες απο τις οποιες γρηγορα κατεβασαν ρολα) προβληματα οχι μονο επαναλαμβανομενα αλλα και αλυτα
δεν εχω ακουσει κατι τετοιο απο οτε
η προσωπικη μου εμπειρια μετα απο 20+ χρονια στον οτε ειναι 1-2 προβληματακια που λυθηκαν εντος διημερου

Forthnet (στο σπίτι της μάνας μου) με καμιά δεκαετία πλέον, μπορώ να σου πω τα καλύτερα

DAYMAN
01/03/2016, 18:40
ο ote εχει την καλλυτερη τεχνικη υποστηριξη!
ολοι απο εκει παιρνουν δικτυο..
αν παθεις βλαβη!
την εκατσες...

7η μερα χωρις ιντερνετ στο σπιτι με 2 mail σταλμενα και 2 τηλεφωνα.

kalgeorge
01/03/2016, 19:59
Ρε Αριστείδη χεσε με και ειμαι απο κινητο.
Την κανω αυτήν την δουλεια απο το 1999 χωρίς πλακα.
Το τελευταίο πάγιο που κέρδισα με αυτόν τον τροπο ήταν 1500 προς γουιντ και 300 προς όλους και 500μβ Ίντερνετ με 4 ευρώ πάγιο!!!
Άσε τα αν γίνεται η οχι :) :)
Οποίος θελει είπαμε περισσότερα Ινφο, ας παρει τηλ.
Δεν μπορω να γράφω σεντόνια απο το κινητο

yannis24
01/03/2016, 20:27
Με πήραν πριν λίγο από τη VODAFON, για να μου προσφέρουν ένα πακέτο με HOL & κινητό

Επειδή τα έχω πάρει με τον ΟΤΕ (έχω σταθερό και κινητό εκεί), σκέφτομαι να πληρώσω το "πέναλτυ" και να τα γυρίσω (στο κινητό μου έχει το συμβόλαιο, μου προσέφεραν μια έκπτωση στο λογαριασμό της πλάκας, την οποία αρνήθηκα)

Αν κάνω τηλεφωνική αίτηση, έχω δικαίωμα υπαναχώρησης εάν μου δώσει κάτι καλύτερο ο ΟΤΕ ;

Όποιος τα κατέχει, απαντάει περικαλώ :)

Έκανα ακριβώς αυτο...
Εφυγα από ΟΤΕ μετα απο πολλα χρονια γιατι στην ΣΑΡΩΝΙΔΑ δεν εμπιστευομουν κατι αλλο...
Απλα, τα πήρα γιατι τους έδινα €28, το μήνα, και ξαφνικά έγιναν €35....
Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι το προγράμμα μου ειναι 18 μήνες, και έληξε...
Λέω ανανεώστε το...
Μου λένε θα πρεπει να περιμένουμε 24 μήνες να λήξει το συμβόλαιο....
Ψιλοαρπαχτηκαμε , αλλα τελικά τους δήλωσα ότι στους 24 μήνες θα φύγω ακομα και τσάμπα να μου το δίνανε...
Πλήρωνα λοιπόν €35 το μήνα κια με το που έληξε πήγα στην ΗΟL....
€21.99 το μήνα γιατι δεν εχω κινητό Vodafone...
Με πήρανε απο το ΟΤΕ τότε και με δίνανε αυτο που ειχα με €16!!!!!
Οχι λέω, με έπιασε το πείσμα μου.....
Έμεινα ΗΟL....

Όσο για το πέναλτι που λες, δεν υφίσταται , γιατι με το που έκοψα τόν ΟΤΕ , πήρα πίσω €35 περίπου απο τα προπληρωμένα πάγια , και πλήρωσα το τέλος νέας σύνδεσης στην ΗOL που ταν €39...

amyroukai
01/03/2016, 20:30
Μάλιστα. Εμένα δεν μου τα έδωσαν πίσω οι αλήτες.

Hayate
01/03/2016, 20:45
Εγώ πάντως με τον π-ΟΤΕ μίλησα για το OTETv το καλοκαίρι γιατί ξαφνικά μου έσκαγε 75 ευρώ 2μηνία και μου ρίξανε την συνδρομή σε ικανοποιητικό πακέτο και μετά μάλιστα με ρώταγε η πωλήτρια και για τηλέφωνα αν θελω να τα μεταφέρω και κάτι τέτοια για επιπλέον εκτπώσεις.Είναι 1ον πόσο χρόνο έχεις να σπαταλήσεις 2ον να είσαι τυχερός και 3ον τι "μπουκέτο" θές να πάρεις ως πελάτης.Δυστυχώς πάσχουν ακόμα στο θέμα marketing όλες οι εταιρείες αλλά τουλάχιστον υπάρχουν σημάδια βελτίωσης.Μη μιλήσω για συνάδελφο που ενώ ήταν να πληρώσει "πέναλτι" κατάφεραν να τον πληρώσουν κιόλας για να τον κρατήσουν.

Billymuse
01/03/2016, 20:47
Αρίστο για να σου κάνει η άλλη εταιρεία καλύτερη προσφορά θα πρέπει να έχει στα χέρια της την προσφορά της άλλη εταιρείας και που θα τους έρθει μαζί με την αίτηση φορητότητας και αυτο έχει να κάνει με την επιτροπή ανταγωνισμού.(τουλάχιστον έτσι μου το είχε πει μια απο το customer service της παλιάς κινητής που είχα..)

byron
01/03/2016, 20:51
Όλοι τα ίδια κάνουν.
Έφυγα μετά από 10+ χρόνια στην vodaphone + hol γιατί τα πήρα. Μαζί τους.
Λογαριασμοί απίστευτοι στη Vodafone και στην ανανέωση προγράμματος σφυριζαν αδιάφορα.
Πήγα wind + forthnet. Ok, μια χαρά είναι...

Η Vodafone όταν είδαν την αίτηση μεταφοράς, με ζάλισαν με αντιπροσφορα του πακέτου που είχα (red) στα 36€ από 80 που ήταν πριν και έκαναν τους δύσκολους.

Κουνησα μαντήλι...και 1€ να μου το έδιναν, ήταν αργά.

Billymuse
01/03/2016, 20:56
Θυμάμαι κάποτε που είχαμε εταιρικό πρόγραμμα στη δουλειά χωρίς υπερβολές όλα τα κινητά και σταθερά των συναιτέρων ήταν γυρω στα 700-800 ευρο μονο τα πάγια κάθε μήνα. Όταν μας κάνανε καλύτερη πρόταση άλλος πάροχος, την επόμενη μέρα έσκασε στα γραφεία γκομενάκι σπέσιαλ της κινητής που ήμασταν μαζί με 2 iphone και πήγε κατευθείαν στον συναίτερο να μιλήσει για κάποιο καινούργιο πακέτο. Ε σαν γνήσιος καρχαρίας και ο άλλος ανανέωσε με την υπάρχουσα εταιρεία :lol:

toyar
02/03/2016, 05:24
αμα το γκομενακι ηταν σπεσιαλ θα την εκλεινε τη δουλεια και με alcatel......και με παραπανω παγιο:bawl:

yannis24
02/03/2016, 06:26
Μάλιστα. Εμένα δεν μου τα έδωσαν πίσω οι αλήτες.


Κανονικά θα έπρεπε να σου στείλουν ενα πιστωτικό λογαριασμό, που πας σε ενα κατάστημα του ΟΤΕ, και στα δίνουν...

teogtp
02/03/2016, 08:02
Αρίστο χθες συνδεθηκα cosmote με 48γιουργια τον μηνα 2gb Internet και 1500 προς ολους.
Εφυγα απο wind γιατί απο σημα μαπα (στην περιοχη μου)

AristidisZ
02/03/2016, 08:03
Αρίστο χθες συνδεθηκα cosmote με 48γιουργια τον μηνα 2gb Internet και 1500 προς ολους.
Εφυγα απο wind γιατί απο σημα μαπα (στην περιοχη μου)

Συν το σταθερό, θα θες κάνα 75αρι το μήνα ρε συ

Πολλά...

teogtp
02/03/2016, 08:19
Συν το σταθερό, θα θες κάνα 75αρι το μήνα ρε συ

Πολλά...

Αυτη η τιμη είναι για εταιρικο πακέτο .
Μου είπε ο νταλαβαρτζης απο το τηλέφωνο, οτι αν γυρίσω τις γραμμες (κινητό και σταθερό ) στο προσωπικό μου ΑΦΜ (ιδιωτης) θα πέσει στα 35 το κινητό.

Bowleno
02/03/2016, 08:30
Αρίστο χθες συνδεθηκα cosmote με 48γιουργια τον μηνα 2gb Internet και 1500 προς ολους.
Εφυγα απο wind γιατί απο σημα μαπα (στην περιοχη μου)

Ομοίως κι εγώ, έφυγα από wind (επίσης εντελώς μάπα σήμα) προχθές και με την φορητότητα πήγα forthnet με 17 ευρώ τον μήνα (μόνο ίντερνετ) κινητό έχω εταιρικό, σπίτι, σταθερό τηλέφωνο δεν χρειάζομαι για τον γνωστό λόγο, :D οπότε....

Περιττό να πω ότι η wind γ@μήθηκε στις κλήσεις και προσφορές στην ....αδελφή της γυναίκας μου :lol:

noodles
02/03/2016, 13:37
@AristidisZ κανε συνδεση στην εταιρια που σου δινει την καλυτερη και φθηνοτερη προσφορα. προσωπικη αποψη ειναι πως η hol ειναι φθηνοτερη (8 χρονια ειμαι σαυτη. πληρωνω 18/μηνα μαζι με καποια δωρεαν λεπτα σε σταθερα και κινητα + 24αρι ιντερνετ). προβληματα και αργο σερβις εχουν ολες.


Αρίστο χθες συνδεθηκα cosmote με 48γιουργια τον μηνα 2gb Internet και 1500 προς ολους.
Εφυγα απο wind γιατί απο σημα μαπα (στην περιοχη μου)

48ε για πιο πραγμα? εχεις και οτε τν?

teogtp
02/03/2016, 13:53
@AristidisZ κανε συνδεση στην εταιρια που σου δινει την καλυτερη και φθηνοτερη προσφορα. προσωπικη αποψη ειναι πως η hol ειναι φθηνοτερη (8 χρονια ειμαι σαυτη. πληρωνω 18/μηνα μαζι με καποια δωρεαν λεπτα σε σταθερα και κινητα + 24αρι ιντερνετ). προβληματα και αργο σερβις εχουν ολες.



48ε για πιο πραγμα? εχεις και οτε τν?

Κινητό μόνο.

noodles
02/03/2016, 14:11
@teogtp αστρονομικο ποσο για κινητο ρε σι :)

est
02/03/2016, 14:17
Συμφωνώ
Για ρεντ1 τα 35 πρέπει να είναι το ταβάνι. :smokin:

nic mor
02/03/2016, 14:33
Όσον αφορά τα mb..
Έχω ΟΤΕ χρόνια και όντως ποτέ δεν έκαναν κάτι σημαντικό για να μην φύγω.
Όμως πρόπερσι με παίρνουν και μου λένε ότι τελείωσε το συμβόλαιο κτλ και από 50 που έδινα, με την έκπτωση που δεν θέλω συσκευή,θα πάω στα 56!!?!! "Θέλω τώρα το τηλ μου να γυρίσει σε κάρτα!!" τους λέω και άρχισαν τα σουξου μουξου και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε κτλ.
Εγώ στην ουσία μόνο ίντερνετ ήθελα μιας και δεν μιλάω πολύ..
Όντως με έριξαν σε ένα μικρότερο πρόγραμμα ( 27 ευρώ) και μου έκανε διπλούς τους χρόνους και τα mb,Νταξ πολύ λιγότερα από το 1,5gb που είχα, μου τα έκανε 400+400 διπλασιασμο.
Πριν κάνα μήνα με παίρνουν πάλι, λίγο πολύ τα ίδια και εκεί που λέω "άσε κοπελιά γύρνα με στην κάρτα όπως σου είπα αρχικά.."
Τσουπ, με τριάντα ευρώ γιατί άλλαξε το πρόγραμμα εκείνο (και 1 πάγιο δώρο για να πατσισουμε) μου έδωσε
400mb+400mb διπλασιασμο +500mb δώρο.
1500 λεπτά ΟΤΕ και 240 προς άλλους.

Και σε 1,5 χρόνο που τελειώνει στοχευω σε 2gb με τριάντα ευρώ :p

Νταξ τώρα σε σχέση με τις προσφορές της βοντα δεν συγκρίνεται αλλά στη βοντα είναι κλέφτες και δεν πάω ποτέ ξανά!

dimmie_72
02/03/2016, 15:22
Συν το σταθερό, θα θες κάνα 75αρι το μήνα ρε συ

Πολλά...

έχει αυξημένες ανάγκες αλλά μπαίνουν στα έξοδα της εταιρείας

353766

AristidisZ
05/03/2016, 16:05
Όσον αφορά τα mb..
Έχω ΟΤΕ χρόνια και όντως ποτέ δεν έκαναν κάτι σημαντικό για να μην φύγω.
Όμως πρόπερσι με παίρνουν και μου λένε ότι τελείωσε το συμβόλαιο κτλ και από 50 που έδινα, με την έκπτωση που δεν θέλω συσκευή,θα πάω στα 56!!?!! "Θέλω τώρα το τηλ μου να γυρίσει σε κάρτα!!" τους λέω και άρχισαν τα σουξου μουξου και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε κτλ.
Εγώ στην ουσία μόνο ίντερνετ ήθελα μιας και δεν μιλάω πολύ..
Όντως με έριξαν σε ένα μικρότερο πρόγραμμα ( 27 ευρώ) και μου έκανε διπλούς τους χρόνους και τα mb,Νταξ πολύ λιγότερα από το 1,5gb που είχα, μου τα έκανε 400+400 διπλασιασμο.
Πριν κάνα μήνα με παίρνουν πάλι, λίγο πολύ τα ίδια και εκεί που λέω "άσε κοπελιά γύρνα με στην κάρτα όπως σου είπα αρχικά.."
Τσουπ, με τριάντα ευρώ γιατί άλλαξε το πρόγραμμα εκείνο (και 1 πάγιο δώρο για να πατσισουμε) μου έδωσε
400mb+400mb διπλασιασμο +500mb δώρο.
1500 λεπτά ΟΤΕ και 240 προς άλλους.

Και σε 1,5 χρόνο που τελειώνει στοχευω σε 2gb με τριάντα ευρώ :p

Νταξ τώρα σε σχέση με τις προσφορές της βοντα δεν συγκρίνεται αλλά στη βοντα είναι κλέφτες και δεν πάω ποτέ ξανά!

:a10:

Με ένα απλό τηλέφωνο, και τηλεφωνική αίτηση για να το γυρίσουν σε κάρτα, με πήγαν από 200 σε 900 mb, και μου διπλασίασαν τον χρόνο προς άλλα δίκτυα (με ίδιο πάγιο)

:a013::a013::a013:

LogOutGoRide
05/03/2016, 16:22
Σχετικά με τον ΟΤΕ, είναι υποχρεωμένοι να είναι ακριβότεροι. Δεν ξέρω το γιατί, αλλά έτσι μου είπε πολύ δικός μου άνθρωπος που δουλεύει σε καλό πόστο.
Δεν ξέρω από που παίρνουν σήμα και καλώδια κλπ όλοι, αλλά όταν απαλλάχτηκα από την hol που έμεινα για τρεις μήνες (τόσο άντεξα) είδα πολύ μεγάλη διαφορά σε Forthnet που είμαι τώρα.
Κινητό, όσο συνεχίζει η Vodafone να ανανεώνει τα πακέτα πριν λήξουν και να προσθέτει τα υπόλοιπα, CU και ξερό ψωμί.
Έχω περίπου 2500 λεπτά προς CU, 1030' προς όλους και 3800 mb ίντερνετ με 10€ τον μήνα.
Από την κάθε κάρτα, αγοράζω το ίδιο πακέτο κάθε φορά με κόστος 5€. Το υπόλοιπο, μένει στην κάρτα.
Βάζω 10€ και προφανώς έχω παροχές που δεν καταναλώνω. Και η Vodafone κάνει την δουλειά της και βγάζει και εγώ δεν μένω ποτέ.

Triathlon 7
05/03/2016, 19:15
Βαριεμαι να γραψω πολλα σε ενα θεμα που εχουν γραφτει οι απειρες σελιδες απο πολυ πιο ειδικους. Απλα λεω (ΦΩΝΑΖΩ): Καλυτερα χωρις τηλεφωνο και Internet, παρα πισω στον ΟΤΕ. Ειδαλλλως με βλεπω φυλακη, εμενα τον παλαι ποτε πιστοτερο πελατη του.

Panos76
07/03/2016, 09:43
Σχετικά με τον ΟΤΕ, είναι υποχρεωμένοι να είναι ακριβότεροι. Δεν ξέρω το γιατί,

Ο ΟΤΕ ως καθολικός πάροχος (και μέχρι πρότινος Εθνικός), πουλάει δίκτυο* στους υπόλοιπους παίχτες της αγοράς.

Εδώ έρχεται η ρυθμιστική αρχή (βλ. ΕΕΤΤ) η οποία επιβάλει στο ΟΤΕ να πουλάει υψηλότερου τιμήματος υπηρεσίες (ούτε καν στις ίδιες τιμές με τον ανταγωνισμό) προκειμένου να υπάρχει θεμιτός ανταγωνισμός και να διεκδικήσουν όλοι μερίδιο από την πίτα της αγοράς.

Έτσι, ο ΟΤΕ, προκειμένου να είναι ανταγωνιστικός, αντιτείνει καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών, γρηγορότερη άρση βλαβών με πλήρη ενημέρωση βήμα προς βήμα για την έκβαση του προβλήματος, ίσως ποιοτικότερο δίκτυο, κ.α.



*Είναι σχεδόν αδύνατον να φτιάξει κάποιος δίκτυο from scratch, μιλάμε για επενδύσεις δις ευρώ.

LogOutGoRide
07/03/2016, 21:22
Κάτι τέτοια μου έλεγε και μένα.

7Tolis
17/03/2016, 07:47
Έτσι για την ιστορία, περαστηκε η έκπτωση και ως αναδρομικά το επόμενο πάγιο μου θα είναι μηδέν.
Δηλώνω ευχαριστημένος πλέον.

tzimidis
17/03/2016, 09:38
Σχετικά με τον ΟΤΕ, είναι υποχρεωμένοι να είναι ακριβότεροι. Δεν ξέρω το γιατί, αλλά έτσι μου είπε πολύ δικός μου άνθρωπος που δουλεύει σε καλό πόστο.
Δεν ξέρω από που παίρνουν σήμα και καλώδια κλπ όλοι, αλλά όταν απαλλάχτηκα από την hol που έμεινα για τρεις μήνες (τόσο άντεξα) είδα πολύ μεγάλη διαφορά σε Forthnet που είμαι τώρα.
Κινητό, όσο συνεχίζει η Vodafone να ανανεώνει τα πακέτα πριν λήξουν και να προσθέτει τα υπόλοιπα, CU και ξερό ψωμί.
Έχω περίπου 2500 λεπτά προς CU, 1030' προς όλους και 3800 mb ίντερνετ με 10€ τον μήνα.
Από την κάθε κάρτα, αγοράζω το ίδιο πακέτο κάθε φορά με κόστος 5€. Το υπόλοιπο, μένει στην κάρτα.
Βάζω 10€ και προφανώς έχω παροχές που δεν καταναλώνω. Και η Vodafone κάνει την δουλειά της και βγάζει και εγώ δεν μένω ποτέ.

vodafone , 18μηνο καρτοσυμβόλαιο , 18€ το μήνα , πήγα vodafone πλ.Βάθη να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω όταν λήξει και μου είπαν στο κατάστημα να πάω μόλις λήξει να το κλείσουνε.
πάω λοιπόν και μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω ακόμα 3 μήνες με φουλ τιμή δηλαδή 35+35+35+τέλος αποσύνδεσης περίπου 10 + κάτι ψιλά γράμματα =130€.
130€.
έπρεπε λέει να τους είχα κάνει έγγραφη αίτηση 2 μήνες πριν τη λήξη του 18μήνου
-μα εσείς εδώ δεν μου είπατε να έρθω εδώ σε εσάς, στη λήξη????????
-δεν ξέρω τι μπορεί να σας είπε ο άλλος συνάδελφος , ισχύει αυτό που λέω εγώ.

τηλέφωνα-email-κοντρα τηλέφωνα -ξανά email, πάπαλα

κατέληξα να τους κράζω σε όλες τις επίσημες σελίδες τους σε facebook ,twitter ,site και ό,τι σκατά άλλα έχουν , να τους αποκαλώ γραπτά και δημοσίως απατεώνες, να μπαίνω στη σελίδα τους και να τους δυσφημίζω ,να τους προκαλώ με ονοματεπώνυμο να μου κάνουν μήνυση. 2 χρόνια τώρα και περιμένω. απλά μερικές φορές απαντάει με π.μ. κάποιος και όταν του λέω να απαντήσει δημόσια στις κατηγορίες μου, μούγγα

Panos76
17/03/2016, 09:42
-δεν ξέρω τι μπορεί να σας είπε ο άλλος συνάδελφος , ισχύει αυτό που λέω εγώ.



Αυτό στο παρελθόν το έχω φάει κατά καιρούς σε διάφορες συναλλαγές και έτσι πάντα ζητάω όνομα.

teogtp
17/03/2016, 09:45
Μια ερώτηση προς ολους,μήπως και ξέρει καποιος να απαντήσει.
Πληρωσα 90 ευρω ποινη στην wind για να αλλαξω εταιρεία.
Μου εκοψαν απόδειξη στο κατάστημα για τα χρήματα αλλα παραστατικό -τιμολόγιο δεν μου κόβουν με αποτέλεσμα να μην μπορω να περασω το ποσό στα εξοδα της εταιρείας μου.
Πως γίνεται αυτό;
Η δεν γίνεται. ......

BLiTzER
17/03/2016, 09:57
vodafone , 18μηνο καρτοσυμβόλαιο , 18€ το μήνα , πήγα vodafone πλ.Βάθη να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω όταν λήξει και μου είπαν στο κατάστημα να πάω μόλις λήξει να το κλείσουνε.
πάω λοιπόν και μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω ακόμα 3 μήνες με φουλ τιμή δηλαδή 35+35+35+τέλος αποσύνδεσης περίπου 10 + κάτι ψιλά γράμματα =130€.
130€.


Η ίδια εταιρεία, πριν αρκετά χρόνια και ενώ ήμουν άψογος πελάτης τους (με συμβόλαιο) για περισσότερο από 10ετία, μου ζήτησε κάποια λεφτά όταν άλλαξα πάροχο. Υπόψιν ότι δεν είχα καμία απολύτως οφειλή ή συμβόλαιο που να με δεσμεύει. Με "απείλησαν" 2-3 φορές με τηλέφωνα και δικηγόρους και τους έγραψα κανονικά. Δε συνέβη ποτέ κάτι και με έχασαν από πελάτη για πάντα.


Μια ερώτηση προς ολους,μήπως και ξέρει καποιος να απαντήσει.
Πληρωσα 90 ευρω ποινη στην wind για να αλλαξω εταιρεία.
Μου εκοψαν απόδειξη στο κατάστημα για τα χρήματα αλλα παραστατικό -τιμολόγιο δεν μου κόβουν με αποτέλεσμα να μην μπορω να περασω το ποσό στα εξοδα της εταιρείας μου.
Πως γίνεται αυτό;
Η δεν γίνεται. ......

Δε δουλεύει αν απλά σου σφραγίσουν την απόδειξη;

Panos76
17/03/2016, 10:02
Teo τους ζήτησες τιμολόγιο και δεν το κόβουν με τι δικαιολογία;

Στο πΛι σου, πέρνα την απόδειξη στα έξοδά σου.

Αλήθεια, τι αιτιολογία γράφει επάνω;

Corki
17/03/2016, 10:16
Ξερουμε τπτ για την INALAN?

http://www.inalan.gr

Οι ταχυτητες που υποσχεται είναι πολύ καλές, αναλογικα με την τιμη που τις προσφέρει!

teogtp
17/03/2016, 10:22
Teo τους ζήτησες τιμολόγιο και δεν το κόβουν με τι δικαιολογία;

Στο πΛι σου, πέρνα την απόδειξη στα έξοδά σου.

Αλήθεια, τι αιτιολογία γράφει επάνω;

Απόδειξη εισπραξης απλή.
Μετρητά. ...τόσα.

Panos76
17/03/2016, 10:26
Τι μλκες, anyway, εφόσον είναι κάτω από 100€, προσωπικά θα την καταχωρούσα. Ρώτα και τον δικό σου λογιστή.

LogOutGoRide
17/03/2016, 14:04
vodafone , 18μηνο καρτοσυμβόλαιο , 18€ το μήνα , πήγα vodafone πλ.Βάθη να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω όταν λήξει και μου είπαν στο κατάστημα να πάω μόλις λήξει να το κλείσουνε.
πάω λοιπόν και μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω ακόμα 3 μήνες με φουλ τιμή δηλαδή 35+35+35+τέλος αποσύνδεσης περίπου 10 + κάτι ψιλά γράμματα =130€.
130€.
έπρεπε λέει να τους είχα κάνει έγγραφη αίτηση 2 μήνες πριν τη λήξη του 18μήνου
-μα εσείς εδώ δεν μου είπατε να έρθω εδώ σε εσάς, στη λήξη????????
-δεν ξέρω τι μπορεί να σας είπε ο άλλος συνάδελφος , ισχύει αυτό που λέω εγώ.

τηλέφωνα-email-κοντρα τηλέφωνα -ξανά email, πάπαλα

κατέληξα να τους κράζω σε όλες τις επίσημες σελίδες τους σε facebook ,twitter ,site και ό,τι σκατά άλλα έχουν , να τους αποκαλώ γραπτά και δημοσίως απατεώνες, να μπαίνω στη σελίδα τους και να τους δυσφημίζω ,να τους προκαλώ με ονοματεπώνυμο να μου κάνουν μήνυση. 2 χρόνια τώρα και περιμένω. απλά μερικές φορές απαντάει με π.μ. κάποιος και όταν του λέω να απαντήσει δημόσια στις κατηγορίες μου, μούγγα

Και πολύ καλά κάνεις και τους κράζεις. Είναι όλοι για κράξιμο και περισσότερο η Vodafone.
Κάποτε που είχα συμβόλαιο, σχεδόν κάθε μήνα μου έκοβαν το τηλέφωνο. Ξέρεις τι είναι να πληρώνεις και σε τρεις μέρες να στο κόβουν γιατί δεν πλήρωσες;
Τους έπαιρνα τηλέφωνο και ξέρεις τι μου απαντούσαν; "Καλά, κάθε μήνα έτσι λες" με ηφάκι. Μετά από λίγο το σύνδεαν μόνοι τους.
Έκανα τρεις μήνες και στην cosmote μετά από αυτούς.
Δεν είδα ποτέ λογαριασμό. Μετά αποδείχτηκε πως είχαν λάθος διεύθυνση.

Off topic. Σήμερα εκδόθηκε λογαριασμός της ΔΕΗ και είχε μέσα προηγούμενη οφειλή, ακριβώς το μισό πόσο του προηγούμενου.
Τους παίρνω τηλέφωνο και ρωτάω τι είναι αυτό. Μου λένε εντελώς φυσικά "ε ναι, περάστηκε μόνο το μισό, αφού σας το γράφουμε, αν έχει πληρωθεί αγνόησέ το"
Έφαγαν βρησίδι που το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου. Ο υπάλληλος μόνο άκουγε. Πρέπει να ασκούσε όλη γειτονιά. Δεν αισθάνθηκα και πολύ υπερήφανος γιαυτό αλλά δεν μπορεί να μην ξέρουν να βγάλουν ούτε έναν λογαριασμό!
Τι; Δεν φταίει; Επιτέλους κάποιος πρέπει να φταίει σε αυτήν την χαβούζα.

toyar
17/03/2016, 14:50
εταιρεια κινητης-σταθερης απαιτησε τρελα λεφτα για σπασιμο συμβολαιου
στην πραγματικοτητα ανανεωσαν το συμβολαιο μονοι τους και ζητουσαν παγια 24 μηνων οταν εγινε διακοπη τον 20ο μηνα
απειλησαν και με δικαστικα εξοδα μεσω δικηγορικου-εισπρακτικου γραφειου
μιλαμε για 80χρονη χαμηλοσυνταξιουχο πελατη για μια 5ετια
καθαρισα με http://www.synigoroskatanaloti.gr/ και προτεινω σε οποιον εχει θεμα να απευθυνθει εκει

kalgeorge
17/03/2016, 15:24
Χαχααχ χααχα

Πηγαινε όπου ειναι φτηνότερα. Δεν έχουν καμια διαφορα!!
Εχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα.

Επίσης για όλους !!! Μην πέφτετε στην παγίδα της ποινής !!! Ποιο εφικτό ειναι να γυρίσει ο γαύρος τα κλεμμένα παρα να πληρώσεις εσυ η οποίος ποινή

Επίσης μια ερώτηση σε έναν διπλανό αναφορικά με την ταχύτητα του θα σου λύσει απορίες πολλές . αυτά διαφέρουν ακόμα και σε απόσταση δύο τετραγώνων (ελάτε Γκύζη να ΣΑΣ δειξω)
Παίξε με απειλή να φύγεις και τους κάνεις ότι θέλεις.



βλεπω ότι ακομα το συνεχιζετε.... παιδες συγκεκριμένα πραγματα συμβαινουν μονο... ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΑΓΙΔΕΣ... δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω

α) πηγαίνετε οπου είναι φθηνοτερα.... όλα τα αλλα περι καλης υποστήριξης κλλπ κπλ ειανι παπαριές, αν καθισετε να ψαξετε θα ακουσετε 500 διαφορετικες γνωμες είτε θετικές ή αρνητικές.

β) ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ στην παγιδα της ΠΟΙΝΗΣ!!! δεν υπαρχει... δεν θα σας κυνηγήσουν ποτε.... γραψτε τους κανονικα. Τελος!

γ) οσοι ψάχνεστε για κινητό (γιατι τα παραπανω αφορούν περισσότερο τις συνδεσεις για σταθερο ) καντε καρτα!!!! ειτε Vodafone cu, ή wind f2g

εκτος πια και αν γουστάρετε να σας πιανουν μαλακες, οποτε εκει παω πασο και τζαμπα συζηταμε

LogOutGoRide
17/03/2016, 16:34
Ποτέ ξανά συμβόλαιο.
Τουλάχιστον όχι για αυτούς που δεν το χρειάζονται πραγματικά.
Έχω πετάξει λεφτά, αλλά τώρα τέλος.

amyroukai
17/03/2016, 16:36
Dear ΚαλοΓιώργη.

Η "ποινή" δεν είναι "ποινή" με την έννοια του δικαστικού συστήματος.
Υποτίθεται ότι σου κάνει ένα δώρο/δίνει κίνητρο η εταιρία για να μείνεις στο δίκτυο.
Σύμφωνα με τα όσα είδα σε άλλο φόρουμ σχετικό με τηλεπικοινωνίες, η ΕΕΤΤ γράφει ότι μόνο σε περίπτωση τροποποίησης των όρων του συμβολαίου σου από την εταιρία μπορείς να προαναχωρήσεις χωρίς οικονομική υποχρέωση αλλά όχι αν έχεις λάβει επιδότηση που εξαργυρώθηκε ως αξία συσκευής. Κοινώς, το δωρεάν σμάρτφόουν με το πρόγραμμα θα το πληρώσεις πριν φύγεις (ότι υπολείπεται ως την λήξη του συμβολαίου σου). Αν έχεις πάρει επιδότηση μεταφρασμένη σε έκπτωση στο πάγιο, δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις το παραμικρό.

Και τώρα είδα ότι η Vodafone ανακοίνωσε αυξήσεις στα τιμολόγιά της με ισχύ από τον Απρίλιο, το οποίο με τοποθετεί στην θέση του να μπορώ να αναχωρήσω από το δίκτυο άνευ ποινής. Ήδη μου έχει γίνει μιά ωραία προσφορά από τον οτέ/κοσμοτέ με λίγο λιγότερο χρόνο και ΜΒ (που μου φτάνει όμως) αλλά και 25-27 ευρώ το μήνα πιο κάτω. Νομίζω ότι αύριο, με καθαρό μυαλό και ηρεμία, θα μιλήσω με την "προσωπική μου σύμβουλο" για το θέμα.

kalgeorge
17/03/2016, 16:41
Dear ΚαλοΓιώργη.

Η "ποινή" δεν είναι "ποινή" με την έννοια του δικαστικού συστήματος.
Υποτίθεται ότι σου κάνει ένα δώρο/δίνει κίνητρο η εταιρία για να μείνεις στο δίκτυο.
Σύμφωνα με τα όσα είδα σε άλλο φόρουμ σχετικό με τηλεπικοινωνίες, η ΕΕΤΤ γράφει ότι μόνο σε περίπτωση τροποποίησης των όρων του συμβολαίου σου από την εταιρία μπορείς να προαναχωρήσεις χωρίς οικονομική υποχρέωση αλλά όχι αν έχεις λάβει επιδότηση που εξαργυρώθηκε ως αξία συσκευής. Κοινώς, το δωρεάν σμάρτφόουν με το πρόγραμμα θα το πληρώσεις πριν φύγεις (ότι υπολείπεται ως την λήξη του συμβολαίου σου). Αν έχεις πάρει επιδότηση μεταφρασμένη σε έκπτωση στο πάγιο, δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις το παραμικρό.

Και τώρα είδα ότι η Vodafone ανακοίνωσε αυξήσεις στα τιμολόγιά της με ισχύ από τον Απρίλιο, το οποίο με τοποθετεί στην θέση του να μπορώ να αναχωρήσω από το δίκτυο άνευ ποινής. Ήδη μου έχει γίνει μιά ωραία προσφορά από τον οτέ/κοσμοτέ με λίγο λιγότερο χρόνο και ΜΒ (που μου φτάνει όμως) αλλά και 25-27 ευρώ το μήνα πιο κάτω. Νομίζω ότι αύριο, με καθαρό μυαλό και ηρεμία, θα μιλήσω με την "προσωπική μου σύμβουλο" για το θέμα.

ντιαρ αν εχω μαθει καλως, γιάννη.
η ποινη είναι μια μαλακια και μισή.
δεν μπορω να στο εξηγησω διαφορετικα.

εχω γραψει στα... ποινες και ποινες ανα τα έτη.
εσυ (και ο οποιοσδηποτε εσυ δηλαδή) αν θελεις μείνε στα ψιλά γραμματα των συμβολαίων και τους εκφοβισμούς τους.

ποινη υπάρχει και όταν δεν εχεις παρει καινουρια συσκευή και εχεις απλα ανανεωσει.
ποινή είναι αν φυγεις τον πρωτο μήνα ποινή αν φυγεις και τον 11ο

και τροποι υπαρχουν... πχ το συμβολαιο όπως λες που εχεις υπογραψει, ίσχυε με τις προηγούμενες τιμολογιακες πολιτικες. αν αποφασισε η βοντα και η καφε βοντα να κανει αυξηση , δικαιουσαι να διακοψεις χωρις ποινη....

αλλα απλα ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΛΕΚΩ ΤΩΡΑ ΡΕ ΜΛΚ .... ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ ΤΡΕΞΙΜΟ, ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ... ΩΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

και καθεστε και πληρωνετε σαν μαλακες συμβολαια και ποινες (και δεν παει σε σενα αυτό)

και για να τελειώνουμε.... ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εδώ και 4-5 χρονια εχει συμβόλαιο... είναι απλα μλκς..τελος!

και δεν μιλαμε για αυτους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΤΗΛ... οκ?

virus
17/03/2016, 17:31
απο τοτε που ακυρωσα τα συμβολαια και πηγα σε καρτα ησυχασα. ουτε λογαριασμοι ουτε προθεσμιες ουτε ψιλα γραμματα.

μα πειτε μου τωρα υπαρχει συμβολαιο την σημερον με 10 ευρω το μηνα;

kalgeorge
17/03/2016, 17:33
απο τοτε που ακυρωσα τα συμβολαια και πηγα σε καρτα ησυχασα. ουτε λογαριασμοι ουτε προθεσμιες ουτε ψιλα γραμματα.

μα πειτε μου τωρα υπαρχει συμβολαιο την σημερον με 10 ευρω το μηνα;


υπαρχει και σου δινει 100 μμς και 30μβ ιντερνετ που με πηραν τηλ από κοσμοτε.
ο υπάλληλος το εκλεισε γιατι στο ακουσμα των μμς ειχα κλαψει από τα γελια και δεν μπορουσα να του μιλησω

amyroukai
17/03/2016, 17:38
Καλώς έχεις μάθει :)


εχω γραψει στα... ποινες και ποινες ανα τα έτη.
εσυ (και ο οποιοσδηποτε εσυ δηλαδή) αν θελεις μείνε στα ψιλά γραμματα των συμβολαίων και τους εκφοβισμούς τους.


Βασικά δεν είναι ζήτημα του αν μείνεις στα ψιλά ή στα χοντρά, πες με χαζό αλλά θέλω να σέβομαι την συμφωνία που υπέγραψα. Δεν με εκβιάζει κανείς, γνωρίζω τους όρους της συμφωνίας και όπως απαιτώ να τους τηρούν απέναντί μου, θέλω να είμαι εντάξει απέναντι στην άλλη πλευρά.


και τροποι υπαρχουν... πχ το συμβολαιο όπως λες που εχεις υπογραψει, ίσχυε με τις προηγούμενες τιμολογιακες πολιτικες. αν αποφασισε η βοντα και η καφε βοντα να κανει αυξηση , δικαιουσαι να διακοψεις χωρις ποινη....
Έχεις καταλάβει ότι μου λες ακριβώς αυτό που έγραψα πιο πάνω... :)
Και ξαναγράφω, ΜΟΝΟ αν δεν έχεις πάρει συσκευή με την επιδότηση.


αλλα απλα ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΛΕΚΩ ΤΩΡΑ ΡΕ ΜΛΚ .... ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ ΤΡΕΞΙΜΟ, ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ... ΩΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
Δεν ξέρω αν είναι θέμα μαλάκα όπως το περιγράφεις. Σου πουλάνε το Χ τηλέφωνο που το θέλεις (δεν μπλέκω με το τι χρειάζεται ο καθ'ένας, είναι τόσο άκυρη η συζήτηση όσο και με το τι μηχανή ορθολογικά χρειάζεται και τι αγοράζει τελικά) και αναλαμβάνεις να πληρώσεις για ενάμιση; Δύο; Χρόνια τα πάγια που συμφωνείς. Δεν σου κρατάνε όμηρο την οικογένεια, ΕΣΥ πας και ζητάς αυτό που ΕΣΥ (όχι προσωπικά εσύ, έτσι; ) θέλεις και ΕΣΥ ως πελάτης υπογράφεις. Αν βλέπεις το τυρί (τηλέφωνο) και δεν βλέπεις την φάκα (πάγια κλπ χρεώσεις) ναι πιθανό είναι να σε μαδήσουν. Φυσικά έχεις δικαίωμα σε κάποιες περιπτώσεις μετά κάποιο χρονικό διάστημα να αλλάξεις πρόγραμμα με πιο φτηνό αν θέλεις, αλλά πλήρης διακοπή/μετακίνηση είπαμε πιο πάνω. Τα "ψιλά γράμματα" δέον να διαβάζονται, να ξέρεις τι δικαιούσαι, επίσης δέον να αξιολογείς τι παίρνεις και τι δίνεις και αν βγαίνεις (με το όποιο ρίσκο του να αλλάξουν άρδην τα οικονομικά σου στο διάστημα ισχύος της συμφωνίας) αλλά είπαμε... Γυαλιστερό τηλεφωνάκι... Τραπεζάκι καφετέριας με το απόκτημα αραγμένο... Ποιό έχεις το απλό; Εγώ το S. Τι έχεις το 9; Α εγώ το 10. Κωστοπουλικά ΚΛΙΚοειδή κατάλοιπα... Και ναι μπορείς αυτό να το πεις και μαλακία. Όσο μαλακία είναι το να ζεις έξω από την δυνατότητα που έχεις γενικότερα (α ρε Τέρενς πόσα δίκια).
Αν πας με την πονηριά του "θα τους φάω εγώ το Bye-φον τσάμπα, να το πάρω και να φύγω μετά από την εταιρία" εμ... ΕΜΕΝΑ δεν μου αρέσει η πρακτική.



και για να τελειώνουμε.... ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εδώ και 4-5 χρονια εχει συμβόλαιο... είναι απλα μλκς..τελος!

και δεν μιλαμε για αυτους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΤΗΛ... οκ?
Έχουμε δικαίωμα στην μαλακία, τέλος πάντων. Και ας μην είμαστε όλη μέρα στο τηλέφωνο... (τουλάχιστον όχι κάθε μέρα).






Μιά που το νήμα έχει και ενημερωτικό χαρακτήρα, πέραν της ενημέρωσης περί του ποιού μας και της συμπεριφοράς μας, βγάζοντας απ' έξω την Wind/Q/Frog που γενικότερα αντιπαθώ λόγω της απαράδεκτης συμπεριφοράς ως εταιρία... Με τις άλλες δύο τι προτείνετε;

Γράφηκε προηγουμένως για "καρτοκινητό" και ανανέωση σε τακτά χρονικά διαστήματα.



Κινητό, όσο συνεχίζει η Vodafone να ανανεώνει τα πακέτα πριν λήξουν και να προσθέτει τα υπόλοιπα, CU και ξερό ψωμί.
Έχω περίπου 2500 λεπτά προς CU, 1030' προς όλους και 3800 mb ίντερνετ με 10€ τον μήνα.
Από την κάθε κάρτα, αγοράζω το ίδιο πακέτο κάθε φορά με κόστος 5€. Το υπόλοιπο, μένει στην κάρτα.
Βάζω 10€ και προφανώς έχω παροχές που δεν καταναλώνω. Και η Vodafone κάνει την δουλειά της και βγάζει και εγώ δεν μένω ποτέ.
Ποιά είναι αυτά τα διαστήματα; Εκ των συμφραζομένων συμπεραίνεται το 15ήμερο. Ποιά η τυπική χρήση που αφήνει τέτοια υπόλοιπα;


Άλλες δοκιμασμένες λύσεις που παρέχουν ότι παρέχει ένα συμβόλαιο, αλλά με μικρό κόστος και καρτοκινητό; Μήπως και "απομαλακιστούμε" ρε παιδί μου...

kalgeorge
17/03/2016, 17:49
Καλώς έχεις μάθει :)

...

γιάννη ακου... μαλλον διαβασε με χααχαχαχα
καταρχήν αν θεώρησες ότι σου επιτεθηκα ή χαρακτήρισα εσενα, σου ζητάω συγνώμη δεν ήταν προθεση μου αυτή.

δυο πραγματα θα σου πω από όλο το κατεβατό σου που διάβασα.

ΑΝ πας και ζητήσεις συσκευή ή οποιο άλλο δώρο.. επιδοτήσεις κλπ κλπ, τοτε ναι μεν εισαι χαζός (γιατι ότι παρεις από εκει τα βρίσκεις εξω στην αγορα φθηνότερα και γιατι στην τελική σιγουρα θα τα πληρωσεις περισσοτερο από οσο περιμενες... δεν είναι χαζες οι εταιρειες) αλλά τοτε ναι, το σωστο είναι όπως αναφέρεις να τηρήσεις το συμβόλαιο σου.
εγώ δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε αυτά.

αλλά...πχ... αν εχεις συμφωνήσει με την α εταιρεία ένα β συμβόλαιο και ξαφνικά βλέπεις κατι χρεωσεις από το πουθενα ( όπως το daily internet wind) που σε κλεβουν κανονικά, ΝΑΙ ΣΠΑΣΕ το συμβόλαιο και γραψε κανονικά την ποινή. αυτό εννοω....

μπορω να σου αναφέρω ακομα δεκάδες τέτοιες περιπτώσεις που η κάθε εταιρεία σε κοροιδεύει.. είτε με χρεωση μεταφοράς γραμμής που ενώ ειχατε συμφωνήσει να μη.... χρεώθηκε ... είτε... είτε. είτε.... αλλα δεν εχει νόημα και δεν εχω χρόνο αυτή την στιγμή.

επισης στα πολύ γρήγορα... επειδή αληθεια δεν εχω χρόνο... και αν θελεις τα συζητάμε τηλεφωνικα όπως εκανα με τον Αριστείδη....

αφου δεν θες γουιντ, κοιτα το cu Vodafone.
τοσο απλα

ΜΗΝ μπλέκετε με συμβόλαια και με ποινες.
η τελευταια φορα που μου χρεώθηκε ποινή , με κυνηγούσε η φορθνετ που ενώ εκανε αυτή βλακεία ( με την οποια όμως δεν θα μπορουσα να δικαιωθώ) και μετα από 7 μηνες μου απεστειλε επιστολή ζητώντας μου συγνώμη για την ταλαιπωρία, αναιρούσε την ποινή και μου ζητούσε να πληρώσω τουλάχιστον 3 ευρώ που ήταν το χρόνος που χρησιμοποιησα την συνδεση τους....
και εννοείται ότι τους ειπα να πανε να .... και τους εγραψα κανονικα.

τωρα, ότι και να λεω στον οποιονδήποτε.... αν ο άλλος δεν εχει σκοπο να ψαχτεί, για τον α,β,γ λόγο... αδικα τα λεω....
ασε λοιπον καποιους, να ζουν για να πληρωνουν τις εταιρείες κινητής και πηγαινε να ψαχτείς όπως σου λεω.

προσωπικα δίνω 6 ευρω τον μήνα και εχω 500 προς όλους και 1γιγα ιντερνετ το μηνα.
ότι άλλο θελεις, τηλ
:wave2:


Εντίτ. Επίσης η γουιντ εχει πακέτο που πρεπει να το "πετύχεις " με 8 ευρώ και σου δίνει 1500 προς όλους και 1,5 γίγα.
Αλλα όμως ξερεις το ακούω;; Ωχου μωρε σιγά μην τρέχω να το βρω! Και αν μείνω απο κάρτα;; Και αν χρειαστεί κατι;; Και αν και αν και αν;;; Αααα δεν αλλάζω εγω τον ΟΤΕ ειναι εγγύηση.
Και μετα μου λες εσυ γιατι πληρώνουν χοντρά

amyroukai
17/03/2016, 18:04
Και επανέρχομαι με διπλοπο(υ)στιά...


Vodafone CU.

Mε κάρτα 10 ευρώ, τα 5 χρεώνονται (αν θέλεις) σε πακέτο 200'
Και με 3 ευρώ ακόμα πακέτο 300ΜΒ
Και με 3 ευρώ ακόμα 100SMS

Και μέχρι 4 φορές το μήνα. Με 3' ελάχιστη διάρκεια κλήσης, που σημαίνει ότι τα 200 δεν είναι 200 αλλά 70 κλήσεις (περίπου) μάξιμουμ.

Άρα, ας πούμε... Σε έναν ήρεμο μήνα που θέλω 600-700 λεπτά ομιλίας, θα χρεωθώ 30-40 ευρώ. Α για δες, όσο ένα συμβόλαιο χωρίς να τρέχω για "κάρτες"... :bawl:

Άλλο πρόγραμμα, με 8 ευρώ 300' ομιλίας.
Με τα ίδια πρόσθετα αν κατάλαβα καλά και τους ίδιους όρους χρήσης (3 λεπτά ελάχιστη κλήση, 4 ανανεώσεις το πολύ).

Εδώ ένας χαλαρός μήνας θα στοιχίσει (8+3+3)=11*3=33 ευρώ (που δεν θα είναι τόσα γιατί η ελάχιστη κλήση κλέβει πολλά λεπτά). Δηλαδή... Τα ίδια με το απο πάνω συμπεραίνω.


Τελικά δεν νιώθω πολύ μαλάκας με το συμβόλαιο (για την χρήση που κάνω, πάντα).
Και ευχαριστώ από καρδιάς γιατί επιτέλους είχα κίνητρο να το δω, γιατί άκουγα για τα "τσάμπα" καρτοκινητά και... Τελικά (για εμένα) δεν θα είναι καθόλου τσάμπα και καθόλου συμφέροντα.

Sapadak
17/03/2016, 18:19
προσωπικα δίνω 6 ευρω τον μήνα και εχω 500 προς όλους και 1γιγα ιντερνετ το μηνα.
ότι άλλο θελεις, τηλ
:wave2:


Εντίτ. Επίσης η γουιντ εχει πακέτο που πρεπει να το "πετύχεις " με 8 ευρώ και σου δίνει 1500 προς όλους και 1,5 γίγα.
Αλλα όμως ξερεις το ακούω;; Ωχου μωρε σιγά μην τρέχω να το βρω! Και αν μείνω απο κάρτα;; Και αν χρειαστεί κατι;; Και αν και αν και αν;;; Αααα δεν αλλάζω εγω τον ΟΤΕ ειναι εγγύηση.
Και μετα μου λες εσυ γιατι πληρώνουν χοντρά

Δεν αναφέρεις τα Magic numbers, τα log and win, τα tubro πακέτα κτλ κτλ


Αν δεν έχεις θέμα με τη wind και το σήμα της (που ειναι ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ) στη περιοχή που κινήσε, για μένα είναι μονόδρομος


edit
Amyrou

Βάζεις 10 ευρώ απο κατάστημα
Σου δίνει 1γβ ιντερνετ, και 120 λεπτά προς όλους ή προς wind/q (με χρέωση 30 σεντ)

Στη κάρτα μένουν 8.63.

Με 5 ευρώ ενεργοποιώ πακέτο 300 προς όλους και 200 προς wind/q
Στα καπάκια γιατι μιλάω πολύ ενεργοποιώ ένα πακέτο τουρμπο, με κόστος 2 ευρώ που μου δίνει 200 προς όλους και εφόσον το κάνω online δίνει και 50 λεπτα προς wind και 50 sms προς wind

Για 4 εβδομάδες έχω την επιλογή του Log n win, Που απλά μπαίνεις κάθε εβδομάδα και ενεργοποιεις ή 20 λεπτά ή σμσ προς όλους ή 30 λεπτα ή σμσ προς wind/q

Επίσης σε 3 μήνες έχεις χτίσει τα magic numbers που σημαίνει 1500 λεπτά προς 3 αριθμούς wind/q



Οπότε για να κάνουμε μια σούμα

Βάζω 10 ευρώ και τελικά μένουν στη κάρτα € 1,63 και έχω:

1γβ
580 προς όλους
250 προς wind/q
120 προς σταθερά ή προς wind/q (επιλέγεις)
50 σμσ προς wind/q
1500 προς 3 αριθμούς wind/q

ή αν σου έρθει η προσφορά που λέει ο καλτζορτ απο πάνω

1γβ
120 προς όλους ή wind/q
1500 προς όλους
1,5 γβ
80 λεπτά ή σμσ προς όλους ή 120 λεπτά ή σμσ προς wind/q
1500 προς 3 αριθμούς wind/q

και ρέστα στη κάρτα 13 σεντ (απο το αρχικό 10ευρω)

LogOutGoRide
17/03/2016, 19:11
Από αυτά που διαβάζω, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η άγνοια ή η "δυσκολία" της ενημέρωσης του υπόλοιπου. Θέλει λίγο διάβασμα και έναν μήνα λίγο χαλαρά. Μετά το αποτέλεσμα φαίνεται στην φωτό. Όλα αυτά με 10€ κάθε μήνα.355028

LogOutGoRide
17/03/2016, 19:15
Υπολογίστε τώρα. 12χ10€ για αυτά που έχω και μετά 12χ28€ για αυτά που είχα στο συμβόλαιο που ήταν, 300mb και 400 λεπτά προς όλους. Τίποτα από αυτά δεν μεταφερόταν στον επόμενο μήνα. Συνήθως, χρεωνόμουν αλλά 5€(!!!) για επιλέον 200mb, γιατί δεν μου έφταναν σχεδόν κάθε μήνα, αλλά δεν τα λογαριάζω.
Το παραπάνω SS το ακόλουθη μερικούς μήνες τώρα και δεν φαίνονται κάποια ποσά που έστελνα στο CU της γυναίκας.
Αυτιά.

amyroukai
17/03/2016, 19:42
LogOut, πόσο μιλάς...;

Αν απλά ανανεώνεις χωρίς να τρως το χρόνο, είναι σαναλέμε μένω με τη μάνα μου, με ντυνει με ποτίζει με ταΐζει και ο μισθός ολόκληρος στην τράπεζα...

AristidisZ
17/03/2016, 19:43
μένω με τη μάνα μου, με ντυνει με ποτίζει με ταΐζει και ο μισθός ολόκληρος στην τράπεζα...

Ωραίες εποχές, τι μου θύμισες τώρα... :cry:

LogOutGoRide
17/03/2016, 19:46
LogOut, πόσο μιλάς...;

Αν απλά ανανεώνεις χωρίς να τρως το χρόνο, είναι σαναλέμε μένω με τη μάνα μου, με ντυνει με ποτίζει με ταΐζει και ο μισθός ολόκληρος στην τράπεζα...

Όσο χρειάζεται ρε Γιάννη.
Τώρα τι σου πω, ότι είχα όλα τα σαββατοκύριακα του Φεβρουαρίου δωρεάν προς όλους; τα δωρεάν Mb;

Sapadak
17/03/2016, 19:51
Όσο χρειάζεται ρε Γιάννη.
Τώρα τι σου πω, ότι είχα όλα τα σαββατοκύριακα του Φεβρουαρίου δωρεάν προς όλους; τα δωρεάν Mb;

Τα υπόλοιπα των προηγουμένων μηνών μεταφέρονται στον/στους επόμενους μήνες στο cu? Ισχύει κάτι τέτοιο και στους νέους συνδρομητές?

amyroukai
17/03/2016, 19:56
Όσο χρειάζεται ρε Γιάννη.
Τώρα τι σου πω, ότι είχα όλα τα σαββατοκύριακα του Φεβρουαρίου δωρεάν προς όλους; τα δωρεάν Mb;

Μπρε ζουζουνάκι... Πόσο είναι το ερώτημα.
Όταν βλέπω ότι καταναλώνω 600-1000 λεπτά, που χρεώνονται νομίζω ελάχιστη κλήση 30 δευτερόλεπτα και τα άλλα με το δευτερόλεπτο, η κάρτα και το τρίλεπτο μου φαίνεται ανέκδοτο.

Αν εσύ μιλάς 200 το μήνα ξέρω 'γω και κάνεις 5 κλήσεις την ημέρα, μία χαρά βγαίνουν τα νούμερα που βλέπω.

Sapadak
17/03/2016, 19:58
Μπρε ζουζουνάκι... Πόσο είναι το ερώτημα.
Όταν βλέπω ότι καταναλώνω 600-1000 λεπτά, που χρεώνονται νομίζω ελάχιστη κλήση 30 δευτερόλεπτα και τα άλλα με το δευτερόλεπτο, η κάρτα και το τρίλεπτο μου φαίνεται ανέκδοτο.

Αν εσύ μιλάς 200 το μήνα ξέρω 'γω και κάνεις 5 κλήσεις την ημέρα, μία χαρά βγαίνουν τα νούμερα που βλέπω.

Βρε μάστορα, πήγαινε σε Q που έχει χρέωση ανα δευτερόλεπτο, χωρις ελάχιστο 45 δευτερόλεπτα (30 ήταν παλιά)

Και εκεί έχει πολές προσφορές

amyroukai
17/03/2016, 20:00
Βρε μάστορα, πήγαινε σε Q που έχει χρέωση ανα δευτερόλεπτο, χωρις ελάχιστο 45 δευτερόλεπτα (30 ήταν παλιά)

Και εκεί έχει πολές προσφορές

Δεν θέλω γουιντ. δεν. απλά. οι άνθρωποι είναι εμετικοί.

Sapadak
17/03/2016, 20:01
Δεν θέλω γουιντ. δεν. απλά. οι άνθρωποι είναι εμετικοί.

Δε λέω wind Q λεώ :lol: (νταξ το ίδιο είναι αλλά είναι τιμιότεροι)

kalgeorge
17/03/2016, 20:02
Και επανέρχομαι με διπλοπο(υ)στιά...


Vodafone CU.

Mε κάρτα 10 ευρώ, τα 5 χρεώνονται (αν θέλεις) σε πακέτο 200'
Και με 3 ευρώ ακόμα πακέτο 300ΜΒ
Και με 3 ευρώ ακόμα 100SMS

Και μέχρι 4 φορές το μήνα. Με 3' ελάχιστη διάρκεια κλήσης, που σημαίνει ότι τα 200 δεν είναι 200 αλλά 70 κλήσεις (περίπου) μάξιμουμ.

Άρα, ας πούμε... Σε έναν ήρεμο μήνα που θέλω 600-700 λεπτά ομιλίας, θα χρεωθώ 30-40 ευρώ. Α για δες, όσο ένα συμβόλαιο χωρίς να τρέχω για "κάρτες"... :bawl:

Άλλο πρόγραμμα, με 8 ευρώ 300' ομιλίας.
Με τα ίδια πρόσθετα αν κατάλαβα καλά και τους ίδιους όρους χρήσης (3 λεπτά ελάχιστη κλήση, 4 ανανεώσεις το πολύ).

Εδώ ένας χαλαρός μήνας θα στοιχίσει (8+3+3)=11*3=33 ευρώ (που δεν θα είναι τόσα γιατί η ελάχιστη κλήση κλέβει πολλά λεπτά). Δηλαδή... Τα ίδια με το απο πάνω συμπεραίνω.


Τελικά δεν νιώθω πολύ μαλάκας με το συμβόλαιο (για την χρήση που κάνω, πάντα).
Και ευχαριστώ από καρδιάς γιατί επιτέλους είχα κίνητρο να το δω, γιατί άκουγα για τα "τσάμπα" καρτοκινητά και... Τελικά (για εμένα) δεν θα είναι καθόλου τσάμπα και καθόλου συμφέροντα.


γιαννη για να σου λεω κατι παει να πει ότι δεν κοροιδευόμαστε.... τα εχω εγω!!!
με 5 ευρω καις και παιρνεις 500 προς όλους (200+200+100ον λαιν μπονους)
αν βαλεις δεκαρα καρτα εχεις ένα γιγα ιντερνετ (500+500μπονους)

ημαρτον, δηλαδή τι πρεπει να κανω? να βρεθούμε και να σου δείξω το κινητό μου ή να ανεβαζω πριντ σκρινσ με τις παροχες??

εγω το σταματω εδώ

kalgeorge
17/03/2016, 20:04
Μπρε ζουζουνάκι... Πόσο είναι το ερώτημα.
Όταν βλέπω ότι καταναλώνω 600-1000 λεπτά, που χρεώνονται νομίζω ελάχιστη κλήση 30 δευτερόλεπτα και τα άλλα με το δευτερόλεπτο, η κάρτα και το τρίλεπτο μου φαίνεται ανέκδοτο.

Αν εσύ μιλάς 200 το μήνα ξέρω 'γω και κάνεις 5 κλήσεις την ημέρα, μία χαρά βγαίνουν τα νούμερα που βλέπω.


βαλε το πακετο που καις τα 7 ευρω!!!!! και παιρνεις 700 προς όλους/

αν παλι δεν σου φτανουν 700 προς όλους οκ κανε συμβόλαιο ρε αγορινα, τι να σου πω.....

αλλα πανω από όλα, ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΡΩΤΑ ΡΩΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΣΟΥ ΛΕΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ και μετα αρχισε μας στις διαφωνίες και τα "δεν σου τα λεμε καλα" "καποιο λακκο εχει η φαβα "

kalgeorge
17/03/2016, 20:08
και επειδή πιστευετε μονο ότι βλέπετε χωρις να το ψαξετε παραπανω... print screen,,,,μολις
τα λεπτα που απομενουν είανι μεχρι 28 του μηνα που ειχα ενεργοποιησει το πακετο.... στις 28 με τα 5 ευρω που εχω μεσα θα ενεργοποιήσω ξανα το ίδιο και θα παρω 500 + ότι εχουν μεινει από αυτά που θα μεταφερθουν

για το ιντερνετ που εχω... το βλέπετε μονοι σας... ειανι από τα μπονους τα συνεχομενα που λεει και ο λογκαουττουραιντ

καντε ότι νομιζετε

LogOutGoRide
17/03/2016, 20:10
Τα υπόλοιπα μεταφέρονται σε όλους τους CU, παλιούς και νέους, αν ανανεωθούν λίγο πριν λήξουν. Απλά μπορεί τα πακέτα να είναι λίγο αλλαγμένα ανάλογα την παλαιότητα του αριθμού.
Γιάννη, έχω γράψει "για αυτούς που δεν είναι απαραίτητο να μιλάνε τόσο μα τόσο πολύ". Ποτέ δεν με εμπόδισε το να πάρω τηλέφωνο. Όταν ήθελα, έπαιρνα. Οι ανάγκες μου δεν είναι ίδιες με έναν επαγγελματία, πως να το πω.
Απλά είναι χαζό για κάποιον που δεν είναι να συνεχίσει να πληρώνει συμβόλαιο χωρίς να το χρειάζεται.
Τα νούμερα στα λεφτά νομίζω είναι όλη η εικόνα. Μιλάμε για πραγματική μείωση του κόστους ομιλίας.
Απλά στο CU το ημερήσιο όρο κατανάλωσης mb από 500 πήγε στα 1500 mb. Αυτό σημαίνει πως μπορώ να δω motoGP από την εφαρμογή τους τις κατηγορίες moto 3 και motoGP με δεδομένα.
Νομίζω τα γράφω απλά

kalgeorge
17/03/2016, 20:12
επισης, - αν και ειπα δεν θα επανελθω, αλλα να πω ένα ακομα - αφου σε μερικους δεν φτανουν τοσα που προσφερουν οι εταιρειες.... δοκιμαστε το παρακατω

αφου δεν θες γουιντ (και καλα κανεις πιστεψε με) βαλε δεκα ευρω στο σι γιου (12 για την ακριβεια για να σου μεινουν δεκα ) και ...

- παιρνεις ένα γιγα δωρο για την δεκαρα που εβαλες
- ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΩΝ 5 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΕ 1000 ΠΡΟΣ ΌΛΟΥΣ.....

τωρα φιλε αν και μετα από αυτό.... σου φαινονται ΄λίγα.... οκ I rest my case

LogOutGoRide
17/03/2016, 20:25
Kalgeorge εσύ είσαι και στο myphone με αυτό το nick ε;

kalgeorge
17/03/2016, 20:32
Kalgeorge εσύ είσαι και στο myphone με αυτό το nick ε;

yeap

an kai opws sou eipa, borouses na me rwtiseis kai me pm

amyroukai
17/03/2016, 20:54
και επειδή πιστευετε μονο ότι βλέπετε στην σελίδα της Vodafone......στις 28 με τα 5 ευρω που εχω μεσα θα ενεργοποιήσω ξανα το ίδιο και θα παρω 500 + ότι εχουν μεινει από αυτά που θα μεταφερθουν

fixed.

Θα πάρεις 500 προς Voda και 100 προς όλους με 5 ευρώ. Και 1GB δώρο από την πρώτη ενεργοποίηση του μήνα. Λογικά μιλάς για το πακέτο "CU Talk a lot 600". Και έχεις μπόνους 100 λεπτά προς όλους με την ενεργοποίηση ονλάιν μέσω της εφαρμογής CU στο κινητό.
Άρα 200 λεπτά προς όλους και 500 Voda και 1GB με τα πρώτα 5 ευρώ. Και με το επόμενο 5ευρο του μήνα είναι πάλι 100+100 προς όλους;
Δεν είναι κακό αν είναι έτσι, όντως.
Ισχύει ο σκεπτικισμός μου με το 3λεπτο... Αλλά αν είναι "200" με κάθε 5ευρο όσο διαρκεί η προσφορά, πιθανώς να αξίζει τον κόπο. Τα εισαγωγικά λόγω τρίλεπτου.Να ξαναδώ τι αλλαγές θα γίνουν τον Απρίλιο στα καρτοκινητά της εταιρίας.

Στα πακέτα που λες (CU Talk a lot 600 με 5 ευρώ) γράφει ότι δεν μεταφέρονται τα υπόλοιπα. Τι παίζει;

Για του λόγου το αληθές, http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/paketa-omilias/ και http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/my-vodafone-app-bonus/

LogOutGoRide
17/03/2016, 20:58
Εγώ στο πακέτο αυτό έχω 500' προς cu, 200' προς όλους και άλλα 100' bonus για online ενημέρωση και φυσικά 500mb για την10€ κάρτα του μήνα και άλλα 500 Mb δώρο +300mb από τους cu φίλους μου.

kalgeorge
17/03/2016, 21:03
fixed.

Θα πάρεις 500 προς Voda και 100 προς όλους με 5 ευρώ. Και 1GB δώρο από την πρώτη ενεργοποίηση του μήνα. Λογικά μιλάς για το πακέτο "CU Talk a lot 600". Και έχεις μπόνους 100 λεπτά προς όλους με την ενεργοποίηση ονλάιν μέσω της εφαρμογής CU στο κινητό.
Άρα 200 λεπτά προς όλους και 500 Voda και 1GB με τα πρώτα 5 ευρώ. Και με το επόμενο 5ευρο του μήνα είναι πάλι 100+100 προς όλους;
Δεν είναι κακό αν είναι έτσι, όντως.
Ισχύει ο σκεπτικισμός μου με το 3λεπτο... Αλλά αν είναι "200" με κάθε 5ευρο όσο διαρκεί η προσφορά, πιθανώς να αξίζει τον κόπο. Τα εισαγωγικά λόγω τρίλεπτου.Να ξαναδώ τι αλλαγές θα γίνουν τον Απρίλιο στα καρτοκινητά της εταιρίας.

Στα πακέτα που λες (CU Talk a lot 600 με 5 ευρώ) γράφει ότι δεν μεταφέρονται τα υπόλοιπα. Τι παίζει;

Για του λόγου το αληθές, http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/paketa-omilias/ και http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/my-vodafone-app-bonus/


η σελιδα ης βοτνα δεινει διαφορετικα μπονους απο το αππ, της βοντα... τωρα θα μου πεις και εγω που να το ξερω?? οκ, δεκτο αυτο
λοπον με 5 ευρω talk to vodafone 300 παιρνεις 200 όλους +200 βοντα+100 ονλινε μπονους προς όλους

300+300+100 ειναι στο talk to vodaone 600

δεν ξερω για τι πραγμα ακριβως προσπαθεις να με πείσεις απο την στιγμή που τα χρησιμοποιω
τα υπολοιπα μεταφερονται αν ενεργοποιήσεις ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΚΕΤΟ. που σημαινει αν σου μενουν πχ 100 στο τελος του μηνα, θα μεταφερθούν κα προστεθουν στα 500 καινούρια.

απο την στιγμή που όπως είπες, προθεση σου ηταν να αποδειξεις στον εαυτό σου οτι κανεις καλα που εχεις συμβόλαιο,. τι το ψαχνεις? ειλικρινα ρωταω.

kalgeorge
17/03/2016, 21:03
Εγώ στο πακέτο αυτό έχω 500' προς cu, 200' προς όλους και άλλα 100' bonus για online ενημέρωση και φυσικά 500mb για την10€ κάρτα του μήνα και άλλα 500 Mb δώρο +300mb από τους cu φίλους μου.

ase to cu pare na exeis... einai alli upothesi
egw exw 14 cu pare naxeis flioys, alla edw milame oti ksekinas apla.

kalgeorge
17/03/2016, 21:27
fixed.




print screen απο το αππ, που ανεφερα πριν


το οποίο φίλε γιάννη σημαίνει οτι.....

αν θελεις και σε βολευει περισσότερο, βαλε 16 ευρω καρτα τον μηνα.

αυτομάτως παιρνεις 1γιγα ιντερνετ (αφηνω στην ακρη τα μπονους που δίνουν στο cu ολο τοχρόνο... είδες το δικό μου, εχει κοντα 4 γιγα)

καις 7 ευρω και παιρνεις 700 προς όλους.
καις την ίδια στιγμή άλλα 7 ευρω και παιρνεις άλλα 700 προς όλους

συνόλικα δηλαδή 1 γιγα και 1400 προς όλους (σε γενικες γραμμες)

amyroukai
17/03/2016, 21:28
απο την στιγμή που όπως είπες, προθεση σου ηταν να αποδειξεις στον εαυτό σου οτι κανεις καλα που εχεις συμβόλαιο,. τι το ψαχνεις? ειλικρινα ρωταω.

Ρε Καλογιώργη...

Με κάνεις να αισθάνομαι και χαζός και μαλάκας που με κουκούλωσες πριν. Γράφω κάτι, καταλαβαίνεις κάτι άλλο.

ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ. Τέλος αυτό, ξεκάθαρο, ναι;

Είπες κάτι για τις κάρτες. Προσπαθώ να το τεκμηριώσω ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ γιατί δεν σε ξέρω και το τι λες έχει την αξία "του ζεστού αέρα". Και θέλω να το δω γραμμένο εκεί και το πακέτο που λες και το μπόνους που λες (και θεωρητικά θα πρέπει να υπάρχει). Και συγγνώμη αν σε κουράζω να τα γράψεις αντί να σε πάρω τηλέφωνο όπως ο ΑρίστοςΖ.

Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι παίζει προσηλυτισμός Ιεχωβάδικου τύπου "καλημέρα σας, να σας μιλήσουμε για τον κύριο ημών Συμβόλαιο Κινητής" κάνεις 100% λάθος, ξεκάθαρο, ναι;

Επίσης, το καρτοκινητό δεν περνάει στα έξοδα, οπότε είναι και αυτό κάτι αρνητικό στο ετήσιο ισοζύγιο ΦΠΑ και εφορίας (έσοδα/έξοδα) που πρέπει να ληφθεί υπ' όψη.

Πάω να βγάλω μιά άκρη που λέτε ότι γλιτώνει λεφτά και έχω τον λυμένοζωνάριγιακαυγά από τη μία να με βρίζει γενικώς και από την άλλη να μου τη λέει ειδικώς; Ρε driver, αλήθεια, ηρέμησε λίγο. Θεωρητικά δεν είμαστε εχθροί εδώ μέσα, εκτός αν ξέρεις κάτι άλλο που δεν ξέρω.

kalgeorge
17/03/2016, 21:39
Ρε Καλογιώργη...

Με κάνεις να αισθάνομαι και χαζός και μαλάκας που με κουκούλωσες πριν. Γράφω κάτι, καταλαβαίνεις κάτι άλλο.

ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ. Τέλος αυτό, ξεκάθαρο, ναι;

Είπες κάτι για τις κάρτες. Προσπαθώ να το τεκμηριώσω ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ γιατί δεν σε ξέρω και το τι λες έχει την αξία "του ζεστού αέρα". Και θέλω να το δω γραμμένο εκεί και το πακέτο που λες και το μπόνους που λες (και θεωρητικά θα πρέπει να υπάρχει). Και συγγνώμη αν σε κουράζω να τα γράψεις αντί να σε πάρω τηλέφωνο όπως ο ΑρίστοςΖ.

Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι παίζει προσηλυτισμός Ιεχωβάδικου τύπου "καλημέρα σας, να σας μιλήσουμε για τον κύριο ημών Συμβόλαιο Κινητής" κάνεις 100% λάθος, ξεκάθαρο, ναι;

Επίσης, το καρτοκινητό δεν περνάει στα έξοδα, οπότε είναι και αυτό κάτι αρνητικό στο ετήσιο ισοζύγιο ΦΠΑ και εφορίας (έσοδα/έξοδα) που πρέπει να ληφθεί υπ' όψη.

Πάω να βγάλω μιά άκρη που λέτε ότι γλιτώνει λεφτά και έχω τον λυμένοζωνάριγιακαυγά από τη μία να με βρίζει γενικώς και από την άλλη να μου τη λέει ειδικώς; Ρε driver, αλήθεια, ηρέμησε λίγο. Θεωρητικά δεν είμαστε εχθροί εδώ μέσα, εκτός αν ξέρεις κάτι άλλο που δεν ξέρω.

ωραια να το παρουμε απο την αρχη... ενα ενα σε οσα ειπες..
λοιπον.

ουτε χαζος ουτε μαλακας είσαι και σου ειπα και στην αρχη, δεν σε χαρακτήρισα... απλα ειπα γενικα οτι είναι το να πληρωνεις συμβόλαια με τετοιες παροχες πλέον.
δεν ηθελα να σε προσβάλω σε καμια περιπτωση και αν νομιζεις οτι δεν το διευκρίνησα σωστα.. το ξαναλεω.

οπως σου ποσταρα πριν και ειπα οτι ειναι λογικο να μην το ξερεις, εβαλα το πακετο με τα 700 για να το δεις με print screen, που το συζητησαμε μιας και το ανεφερες.. οποτε, παει και αυτο

δεν εχω καμια προθεση να γραψω εδω και να σε κοροιδεψω ωστε να βαλεις σι γιου.. δεν παιρνω ποσοστα. οποτε ειναι λογικό αυτα που σου γραφω οτι ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ να τα χρησιμοποιω όντως.

γενικα ειμαι εναντιον του να γραφω σεντονια, και απλα θεωρησα οτι αν μιλουσαμε θα είχε ξεκαθαριστεί χωρις τον ιντερνετικο διάλογο, σορρυ αν θεωρω λαθος.

φυσικα και δεν προσπαθεις να προσηλυτίσεις όπως αντίστοιχα ουτε και εγω.

το αν περναει το κινητο στα εξοδα ή οχι ειναι ασχετο με την συζήτηση ας.

οκ, ξανα λεω λοιπον, σε οτι θελεις διευκρίνηση, εδώ ειμαι... ΔΕΝ ψαχνομαι για καυγά.. απάντησα ετσι γιατί καποιο ποστακι σου που διαβασα το θεωρησα λιγο "καλα δεν πα να λετε εσεις οτι θελετε εγώ βλεπω άλλα"

όπως και να έχει....διαβασε τις 5 πρωτες γραμμες απο αυτό το ποστ... και εδω είμαι για ότι χρειαστεις, ειλικρινα

amyroukai
17/03/2016, 21:47
Μιλ μερσί και για την διευρκίνηση και τον χρόνο και την φωτό από το κινητό και την υπέρβαση για τα σεντόνια.
CU είχα πάρει για αγγελίες, χρήσιμο ήταν για.... δύο μέρες και μετά έμεινε κλειστό για ένα χρόνο σχεδόν, μετά το χρησιμοποίησα πάλι για.... δύο μέρες και τώρα είναι πάλι κλειστό. Και χωρίς λεφτά μέσα :lol:

Το έσοδα/έξοδα είναι άσχετο για εσένα, για εμένα που περνάω την γραμμή στο βιβλίο δεν είναι, κάνει διαφορά όπως έγραψα γιατί αν γλιτώνω από την μία στο μηνιαίο αλλά μου τα παίρνει η εφορία από την άλλη (λόγω μειωμένων κατά Χ ποσό εξόδων) σε ετήσια βάση δεν κερδίζω (πρέπει να ψάξω τι γίνεται και στην μία και στην άλλη).

Χρήσιμη η κουβέντα, πολλή "τροφή", έχω χρόνο να τα σκεφτώ να τα βάλω κάτω με μολύβι και χαρτί που λένε και να αποφασίσω :)

kalgeorge
17/03/2016, 21:56
Μιλ μερσί και για την διευρκίνηση και τον χρόνο και την φωτό από το κινητό και την υπέρβαση για τα σεντόνια.
CU είχα πάρει για αγγελίες, χρήσιμο ήταν για.... δύο μέρες και μετά έμεινε κλειστό για ένα χρόνο σχεδόν, μετά το χρησιμοποίησα πάλι για.... δύο μέρες και τώρα είναι πάλι κλειστό. Και χωρίς λεφτά μέσα :lol:

Το έσοδα/έξοδα είναι άσχετο για εσένα, για εμένα που περνάω την γραμμή στο βιβλίο δεν είναι, κάνει διαφορά όπως έγραψα γιατί αν γλιτώνω από την μία στο μηνιαίο αλλά μου τα παίρνει η εφορία από την άλλη (λόγω μειωμένων κατά Χ ποσό εξόδων) σε ετήσια βάση δεν κερδίζω (πρέπει να ψάξω τι γίνεται και στην μία και στην άλλη).

Χρήσιμη η κουβέντα, πολλή "τροφή", έχω χρόνο να τα σκεφτώ να τα βάλω κάτω με μολύβι και χαρτί που λένε και να αποφασίσω :)

αγορινα δες το απλα, ( για εμενα δηλαδη χωρις να ξερω περισσοτερα ινφο )
ποσα δινεις και τι παροχες εχεις?

δες και τις παροχες απο αυτα που σου εγραψα.
αν δεν σου φτανουν πχ τα 1400 τοτε οκ, πρεπει να μεινεις με συμβολαιο
αν εχεις φόβο (τον εχουν πολλοι ) πω πω τι θα κανω αν ξεμείνω κλπ κλπ, απλα εχε μια δεκαρα καρτα στην τσεπη σου.. τι να πω.

όπως και να εχει, δοκιμασε το για ένα μήνα και βλεπεις.

εχει και άλλες παροχές... όπως πχ το cu παρε να εχεις, και κατι αλλα.
για οτι διευκρινηση-συγκριση θελεις, μου λες. μπορει να σου πώ κάποιο άλλο πχ πακέτο που να σε βολεύει, (αν και νομιζω οτι αυτα τα δυο που συζητησαμε ειναι οτι καλυτερο )
:wave2:

Nikol1979
17/03/2016, 23:16
Μπρε ζουζουνάκι... Πόσο είναι το ερώτημα.
Όταν βλέπω ότι καταναλώνω 600-1000 λεπτά, που χρεώνονται νομίζω ελάχιστη κλήση 30 δευτερόλεπτα και τα άλλα με το δευτερόλεπτο, η κάρτα και το τρίλεπτο μου φαίνεται ανέκδοτο.

Αν εσύ μιλάς 200 το μήνα ξέρω 'γω και κάνεις 5 κλήσεις την ημέρα, μία χαρά βγαίνουν τα νούμερα που βλέπω.

Γιαννη μου, δεν διαβασα ολο το θρεντ, μονο τις τελευταιες σελιδες...Ως καποιος που εχει συμβολαιο τα τελευταια 10 χρονια (εγω δλδ), ειναι πολυ μεγαλη αλλαγη να πας σε καρτα και ακομα πιο μεγαλη μαλακια η χρεωση ανα τριλεπτο. Βαλε και το οτι αισθανεσαι λιγο ξανα ως γυμνασιοπαιδο...(πχ αναπαντητες)

Εγω την αλλαγη την εκανα προσφατα μονο εν οψει επικειμενης αναχωρησης οποτε δε μπορουσα να ανανεωσω συμβολαιο (=δεσμευση), και εχω πολυ λιγο καιρο καρτοκινητη για να εχω ακομη παγια αποψη.Αυτα στο προσωπικο μου τηλ.

Στης δουλειας τωρα, που κανω χρηση σαν και τη δικη σου, το καλοκαιρι φτανοντας και στα 1400-1500'/μηνα, καρτα δε θα σκεφτομουν ποτε. Καλα οσα σου λενε οι αλλοι για τα καρτοκινητα αλλα αν δε στα δικαιολογουν ουτε να το σκεφτεσαι. Ψαξε τα συμβολαια, κανε τις αλλαξοκωλιες απο τη μια εταιρια στην αλλη για 1-2 βδομαδες, αλλα θα αξιζει τον κοπο μετα.

Απο συμβολαια χωρις μπερδεμα "φευγω απο δω,παω εκει, τι μου δινετε να μην παω", εχει καλο η cyta με 32-34 ευρω/μηνα (αναλογα με τη διαρκεια του συμβολαιου, συμπεριλαμβανομενου και του φορου κινητης, τελικη σου λεω) με 1000' προς ολους, 1000 σμσ, και νομιζω 1 γιγα...ειναι πολυ καλο. Εγω αυτο πηρα για τη δουλεια, μετα με πηρε η κοσμοτε, μου εδωσε στην ιδια τιμη 1500 και εμεινα κοσμοτε, αυριο περιμενω το συμβολαιο. Αν προλειται για τη δουλεια σου, και αν εχεις και πολλες συντομες κλησεις και θελεις παντα να εισαι σιγουρος οτι οταν θες να παρεις τηλ θα μπορεις εκεινη ακριβως τη στιγμη, χωρις να σταματας να βαζεις καρτα, ακομα και αν ειναισ το πορτοφολι σου, τοτε η συμβουλη μου εμενα ειναι συμβολαιο και παλι συμβολαιο. Εστω και μονο οτι μπαινει στα εξοδα, δε θες τιποτα αλλο.

kissessssss

amyroukai
13/04/2016, 19:31
Επαναφέρω... Για το γέλιο της ιστορίας.


Με παίρνει η εταιρία μπλα μπλα. Μου λένε, σας προσφέρουμε 58 ευρώ μηνιαίως κλπ κλπ κλπ.
Παίρνω την δικιά μου μου λένε "αποκλείεται να σας έχουν πει αυτά τα νούμερα".
Παίρνω πάλι τους άλλους, βρε με δουλεύετε; Όχι κύριε, ηχογραφούμαστε και αν παρεκκλίνουμε μας κάνετε αγωγή αφ' ενός, αφ' ετέρου έχετε δικαίωμα στην ηχογράφηση που γίνεται στην κλήση και θα διορθώσετε τον λογαριασμό.
Ξανά στην δική μου εταιρία, "αποκλείεται μπλα μπλα μπλα".
Με παίρνουν οι άλλοι πάλι σήμερα "επιπροσθέτως της προσφοράς για 55 που σας είχαμε πει, θα σας κάνουμε επιπλέον έκπτωση άλλα 5 ευρώ το πρώτο εξάμηνο". Βρε με κοροϊδεύετε, όχι υπάρχει η ηχογράφηση εξασφαλίζεστε.
Email στην παρούσα εταιρία, αυτό. Ή το κάνετε ή φεύγω γιατί απλά δεν θέλω να πετάω λεφτά (Καλογιώργη τα είπαμε για τα συμβόλαια, αλλά με συμφέρει συνολικά).

Αναμένω απάντηση αύριο... Γελάω πολύ πάντως με το ότι και οι ίδιο ξεχνάνε τι σου είπαν και λένε όλο και πιο κάτω!

toyar
13/04/2016, 19:34
το καλυτερο πεσιμο για ψαρεμα πελατη:
ειμαι στο γερμανο στο ταμειο και ερχεται μια γιαγια και λεει ''να πληρωσω λογαριασμο Wind'';
και απανταει η υπαλληλος ''μονο οτε παιρνουμε να στο κανω οτε'';:bawl:

bros400pgm
14/04/2016, 17:13
Ρε παίδες μία ερώτηση.
Υπάρχει άλλη εταιρία πέραν της Vodafone cu που να προσφέρει παν κατ τα ίδια;
Είμαι ήδη στην Vodafone κ μου ζητάνε 10€ για την αλλαγή ΣΥΝ ότι η σύνδεση θα αλλάξει σε 1 μηνα, οπότε κ θα πρέπει να πληρωσω ένα ακόμη κανονικο πάγιο (35€ περιπου ενώ είχα έκπτωση κ έδινα 22€).

amyroukai
14/04/2016, 17:35
Το CU δεν είναι συμβόλαιο (έχω CU και είναι καρτοκινητό), άρα πως πληρώνεις 35 ευρώ ή 22 ευρώ ή οτιδήποτε;

Νομίζω πως σε ατομικά προγράμματα η βόδα είναι πιο συμφέρουσα...

bros400pgm
14/04/2016, 17:36
Έχω συμβόλαιο vod κ θέλω να πάω στο cu