PDA

View Full Version : Το έχει πάρει κανείς χαμπάρι αυτό; project Talos



nikosmec
02/03/2016, 11:17
http://www.motomag.gr/news/moto-nea/project-talos-alexs-works

GFawkes
02/03/2016, 11:26
Μακαρι να το περπατησει το παλικαρι

est
02/03/2016, 11:46
Το παρακολουθώ στους εμαρσιτζήδες. Το παλεύει και καλά κάνει!

stam2
02/03/2016, 13:00
Το παρακολουθώ στους εμαρσιτζήδες. Το παλεύει και καλά κάνει!

me2.
ξεκίνησε από πανεπιστημιακή εργασία αν δεν κάνω λάθος, και εξελίσσεται σε προσωπικό project μεγάλων προσδοκιών!

leo1964
02/03/2016, 13:17
Ευχή όλων μας να έχει αίσιο τέλος το πρότζεκτ

byron
02/03/2016, 13:29
Ναι, στο MRC το έβλεπα και εγώ.
Μοναδικό μειονέκτημα της προσπάθειας (κατά την γνώμη μου), είναι πως έχει "θυμίζει" πολύ το Tularis... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=57194&p=942506), αν εξαιρέσεις το μπροστινό (που και αυτό θυμίζει άλλο μηχανάκι).

Μπράβο του για την προσπάθεια, αλλά από το project δεν είναι παρθενογέννηση όπως παρουσιάζεται στο FB.

est
02/03/2016, 13:50
Δεν έχω αντιληφθεί κάτι για παρθενογένεση αλλά όπως και να το πούμε, όταν σχεδιάζεις κάτι και μετά προχωράς στην υλοποίηση, ε, δικό σου το λες.
Οι επιρροές πάντα υπάρχουν.. στην κατασκευή, στη μουσική...

sapila racing
02/03/2016, 15:24
Πολύ ώραίο αλλά και δύσκολο θεμα για πτυχιακή διάλεξε, μπράβο του.
Μακάρι να το τελειώσει και να είναι και αποτελεσματικό. Μοιάζει πολύ με το Tularis όπως είπε κι ο byron, αλλά οκ, ολοι αντιγράφουν κατι πλέον, δεν είναι κακό.
Αν το κάνει να δουλέψει σωστά με αυτό το μπροστινό θα είναι μάγκας.

dimmie_72
02/03/2016, 15:54
το θέμα δεν είναι τόσο αυτό, όσο η γκάμα των γνώσεων και ικανοτήτων αυτών που θα περάσουν την πτυχιακή και κει νομίζω θα κάνει jackpot. :D

amyroukai
02/03/2016, 19:41
Αυτό μου θύμισε και εμένα, όντως...

http://www.cycleworld.com/2016/03/02/tul-aris-prototype-racebike-robin-tuluie-story-revisited-kevin-cameron-insights/?src=SOC&dom=fb

notakos600
03/03/2016, 08:02
Αξιέπαινη και ονειροπόλα η προσπάθεια...μου αρέσει, άλλωστε ποιός μπορεί να υποστηρίξει πια την παρθενογέννεση σε οτιδήποτε σχεδιάζεται ή κατασκευάζεται;
Ποιός θα δοκιμάσει το μπροστινό όμως; ο ίδιος;
Συνήθως αυτή τη δουλειά την κάνουν επαγγελματίες δοκιμαστές και οι δοκιμές αυτές, με τεράστια ποσότητα δεδομένων, κρατούν πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα...

byron
03/03/2016, 09:57
Αξιέπαινη και ονειροπόλα η προσπάθεια...μου αρέσει, άλλωστε ποιός μπορεί να υποστηρίξει πια την παρθενογέννεση σε οτιδήποτε σχεδιάζεται ή κατασκευάζεται;
Ποιός θα δοκιμάσει το μπροστινό όμως; ο ίδιος;
Συνήθως αυτή τη δουλειά την κάνουν επαγγελματίες δοκιμαστές και οι δοκιμές αυτές, με τεράστια ποσότητα δεδομένων, κρατούν πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα...

Καλά ρε, το πήγες μακριά...
Την πτυχιακή του θέλει να κάνει, όχι να το βγάλει στην παραγωγή. :lol:

dimmie_72
03/03/2016, 14:53
φήμες πάντως λένε ότι αυτό το ψαλίδι πάει για μεταπτυχιακό... :D

353908

353909

notakos600
03/03/2016, 14:56
Καλά ρε, το πήγες μακριά...
Την πτυχιακή του θέλει να κάνει, όχι να το βγάλει στην παραγωγή. :lol:

:lol:

nikosmec
03/03/2016, 15:21
Αξιέπαινη και ονειροπόλα η προσπάθεια...μου αρέσει, άλλωστε ποιός μπορεί να υποστηρίξει πια την παρθενογέννεση σε οτιδήποτε σχεδιάζεται ή κατασκευάζεται;
Ποιός θα δοκιμάσει το μπροστινό όμως; ο ίδιος;
Συνήθως αυτή τη δουλειά την κάνουν επαγγελματίες δοκιμαστές και οι δοκιμές αυτές, με τεράστια ποσότητα δεδομένων, κρατούν πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα...

Πάντως στο facebook έχει βίντεο που την καβαλάει σε δρόμο και φαίνεται να πηγαίνει αρκετά ωραία. Τώρα εντάξει δεν νομίζω πως περιμένει κάποιος αγωνιστικές επιδώσεις, σαν πρότζεκτ όμως είναι αρκετά ενδιαφέρον. Το TULARIS δεν το ήξερα, φαίνονται πολύ οι επιρροές που έχει το TALOS όμως, εκείνο και αν είναι ενδιαφέρον όμως ειδικά με τον κινητήρα που έχει.

telegonos
04/03/2016, 09:03
To Tularis έχει ένα συμβατικό μπροστινό σύστημα με τηλεσκοπικό πηρούνι, όπως όλες σχεδόν οι μοτοσυκλέτες που ξέρουμε.

Το Talos έχει ένα σύστημα με διπλά ψαλίδια και αμοτισέρ με μεταβλητό μοχλισμό.

Αυτή η διαφορά στο μπροστινό σύστημα τα κάνει τελείως διαφορετικά.

Να κρίνετε για ομοιότητες από την δομή και τις μηχανικές διατάξες, όχι μόνο από το σουλούπι γύρω-γύρω.

Τον έχω γνωρίσει, και το έχω δει από κοντά. Είναι καταπληκτική δουλειά, με πολύ μεγάλο χρόνο και προσπάθεια και υλικά να χρειάζονται μέχρι να φτάσει να δουλέψει όπως πρέπει. Έχει ανακατευτεί και η Yamaha η ίδια, η οποία ανακατασκεύασε τον κινητήρα που παρουσίασε δυσλειτουργίες. Να σημειωθεί, ότι δεν έφτιαξε μόνο ένα τμήμα της δομής και τα υπόλοιπα τα αγόρασε και τα συναρμολόγησε ή του τα φτιάξανε άλλοι, μόνος του το φτιάχνει σε όλα τα πράγματα (πλην του κινητήρα)

Τα καλύτερα του εύχομαι.

Για περισσότερα, μπορείτε να δείτε την σελίδα του project στο FB εδώ >>> https://www.facebook.com/Project-Talos-529293293892472/

Ο Τάλος ήταν σύμφωνα με την μυθολογία το 12μετρο ανθρωπόμορφο ρομπότ, φτιαγμένο από τον Θεό Ήφαιστο, που προστάτευε την Κρήτη και βύθιζε τα εχθρικά καράβια που ερχόντουσαν, μέχρι που η Μήδεια, άνοιξε το καπάκι στο πόδι του, και στράγγιξε το ''αίμα'' του, τον ιχώρ, οπότε και σταμάτησε να δουλεύει. Υπάρχει και κάποιο νεώτερο ελληνικό μυθιστόρημα, στο οποίο κάποιο πυρηνικό όπλο χάνεται στο αιγαίο από αεροπλάνο του Νατο, και συμπτωματικά η ραδιενέργεια του όπλου, ξαναβάζει σε ζωή τον Τάλο που ξαναπιάνει δουλειά, σκορπώντας το χάος, αλλά δεν θυμάμαι τίτλο.

byron
04/03/2016, 10:31
To Tularis έχει ένα συμβατικό μπροστινό σύστημα με τηλεσκοπικό πηρούνι, όπως όλες σχεδόν οι μοτοσυκλέτες που ξέρουμε.

Το Talos έχει ένα σύστημα με διπλά ψαλίδια και αμοτισέρ με μεταβλητό μοχλισμό.

Αυτή η διαφορά στο μπροστινό σύστημα τα κάνει τελείως διαφορετικά.

Να κρίνετε για ομοιότητες από την δομή και τις μηχανικές διατάξες, όχι μόνο από το σουλούπι γύρω-γύρω.

Τον έχω γνωρίσει, και το έχω δει από κοντά. Είναι καταπληκτική δουλειά, με πολύ μεγάλο χρόνο και προσπάθεια και υλικά να χρειάζονται μέχρι να φτάσει να δουλέψει όπως πρέπει. Έχει ανακατευτεί και η Yamaha η ίδια, η οποία ανακατασκεύασε τον κινητήρα που παρουσίασε δυσλειτουργίες. Να σημειωθεί, ότι δεν έφτιαξε μόνο ένα τμήμα της δομής και τα υπόλοιπα τα αγόρασε και τα συναρμολόγησε ή του τα φτιάξανε άλλοι, μόνος του το φτιάχνει σε όλα τα πράγματα (πλην του κινητήρα)

Τα καλύτερα του εύχομαι.

Για περισσότερα, μπορείτε να δείτε την σελίδα του project στο FB εδώ >>> https://www.facebook.com/Project-Talos-529293293892472/



Εννοείς δηλαδή πως δεν είχε το Tularis ως πρότυπο για την κατασκευή του Talos?