PDA

View Full Version : Βοήθεια με Cbf 250



Panos1985
02/03/2016, 18:53
Καλησπέρα κατ αρχήν και καλώς σας βρήκα ως νέο μέλος..Δυστυχώς με πρόβλημα...Ας ξεκινησω με το πως έχουν τα πράγματα..Αγόρασαν μεταχειρισμένο cbf 250 με πρόβλημα μηχανικό στη μπιέλα..Ο κινητήρας ανακατασκευάστηκε , η μηχανή βάφτηκε κ ξεκίνησα το στρώσιμο..Τα πάντα μέσα από μπιέλα στρόφαλο πιστόνι είναι καινούρια..Καρμπυρατέρ καθαρίστηκε, πηνία έγινε περιέλιξη, καλώδια μετρήθηκαν κ όλα βγήκαν οκ...Μέχρι τώρα έχω κάνει 300 χλμ..Έδω κ 2 μέρες όταν ο κινητήρας είναι κρύος και όταν παταω μίζα την ώρα που πάει να αρπάξει το μοτερ ακούγεται ένα τσαφ (όπως σπάει λαμπα αναμμένη) και μυρίζει καμένο... Αυτό το κάνει όταν είναι κρυο..Σπάνια να το κάνει όταν ή μηχανή έχει λίγο χρόνο σβηστή και αν το κάνει ακούγεται πολύ σιγά...Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι???Ο μηχανικός κ κουμπάρος μου που το έφτιαξε μένει μακριά από εμένα και δν μπορεί να το ελέγξει..Μήπως πριν ψαξω για μηχανικό εδώ και αφήσω να βάλει κάποιος χέρι πάνω έχει κάποιος κάποια ιδέα να με βοηθήσει???

Kostas156
02/03/2016, 18:57
Εμενα μου εκανε κατι τετοια περιεργα οταν η μπαταρια μου πεθαινε παντως...την εχεις μετρησει?

theofilos888
02/03/2016, 19:00
Μηπως ειναι το ρελε της μιζας;

Panos1985
02/03/2016, 19:10
Ή μπαταρία είναι καινούρια..Αλλάχτηκε κ αυτή (ξέχασα να το αναφέρω)..Όσο για το ρελέ??Αν είναι αυτό μπορεί να προκαλέσει βραχυκυκλωμα??Γιατί έτσι μυρίζει...Σκέφτηκα και Καρβουνακια αλλά πάλι δεν θα το έκανε συνέχεια??Κ γιατί να το κάνει μόνο όταν έχει ώρα να παρει μπροστά ή μηχανή?Πάντως πρόβλημα στα ρεύματα έχω αποκλείσει γιατί όλα λειτουργούν στην εντέλεια όταν πάρει μπροστά..Ούτε πτώση τάσης, ούτε τίποτα..Αν κάνω λαθος διόρθωσε με φυσικά..

theofilos888
02/03/2016, 19:17
Επειδη το κανει στην εκκινηση λεω ρελε.

Panos1985
02/03/2016, 19:22
Επειδη το κανει στην εκκινηση λεω ρελε.

Μόνος μου μπορώ να ελεγξω αν είναι αυτό???Ή πρέπει αναγκαστικά σε μηχανικό??Παρεμπιπτόντως σε ευχαριστώ και για το χρόνο που διαθέτεις..Νέος γαρ στα αλλά θα μάθω που θα παει

toyar
02/03/2016, 20:42
ελεγξε το χοντρο καλωδιο απο το + της μπαταριας στο ρελε και απο το ρελε στη μιζα
ισως καπου υπαρχει χαλαρη επαφη και επειδη το ρευμα στο μιζαρισμα ειναι πολυ κανει σπινθηρισμο
αν ειναι οκ αυτα μαλλον πρεπει να ανοιχτει η μιζα και να ελεχθει η ψυκτροπλακα

δεν πιστευω να σου σκαλωνει το κομπλερ στη συμπιεση;:rolleyes:

Panos1985
02/03/2016, 21:51
ελεγξε το χοντρο καλωδιο απο το + της μπαταριας στο ρελε και απο το ρελε στη μιζα
ισως καπου υπαρχει χαλαρη επαφη και επειδη το ρευμα στο μιζαρισμα ειναι πολυ κανει σπινθηρισμο
αν ειναι οκ αυτα μαλλον πρεπει να ανοιχτει η μιζα και να ελεχθει η ψυκτροπλακα

δεν πιστευω να σου σκαλωνει το κομπλερ στη συμπιεση;:rolleyes:

Θα το κοιτάξω...Όχι δεν έχει πρόβλημα το κομπλερ..Μόλις αρπάζει ο κινητήρας ένα ΤΑΚ πιο πριν ακούγεται ο ήχος σαν βραχυκύκλωμα..Ελπίζω να το βρω τι φταίει γιατί έχω κ το φόβο μην τσικνιστω εγώ αύριο..χαχα...Ευχαριστώ κ για την βοήθεια σου

duke200
03/03/2016, 06:53
ρελε μιζας μάλλον είναι στα τελευταία του...

Panos1985
03/03/2016, 10:12
Καλημερα.. Λοιπόν μετά από προσεκτική παρακολούθηση όταν το εβαζα μπροστά απεκλεισα ρεύματα μίζα κλπ..Το σκάσιμο το κάνει όταν παίρνει μπροστά και επίσης όταν πήρε σήμερα τ πρωί κρύο έδωσα 2 ξερογκαζιες και ακούστηκε πάλι αυτό το σκάσιμο που κάνει.Άρα προσανατολιζιμαστε ότι κάτι παίζει με κάποια φλαντζα...Άρα ή μηχανή φορτώνεται και φεύγει πάλι για παρακολούθηση κ επισκευή στον κουμπάρο μου..Σας ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο που διαθεσατε να με βοηθησετε

notakos600
03/03/2016, 15:59
Τι να κάνει η φλάντζα δλδ?
Μάλλον ηλεκτρικό πρέπει να είναι...ρελέ μίζας, μίζα ή χαλαρές καλωδιώσεις μεταξύ τους.

Panos1985
04/03/2016, 16:36
Πλεον αυτό το σκασιματατι το κάνει και ενω έχει πάρει μπροστά και ρίξω ενα ξερογκαζο...Ασε που το πρωι λόγω κρυου δεν αρπάζει με την μια και ακουγεται τσαφ τσαφ τσαφ συνεχόμενο...Φώναξα και εναν ξάδερφό παθών απο φλαντζα να το ακούσει και το επιβεβαίωσε κ αυτός...Το πιο πιθανό είναι να μην πατησε καλά η φλαντζα γτ ανοίχτηκε 2 φορες ο κινητήρας καθώς μόλις τελειωσε το δέσιμο την πρωτη φορά και την βαλαμε μπροστά η μηχανή είχε τρομερούς κραδασμούς οποτε έπρεπε να αλλαχτεί το ρουλεμάν στρόφαλου (τελικά αλλάχτηκε ο στρόφαλος καθώς αυτός που έκανε το ρεκτιφιε δε ν το τοποθέτησε καλά και άρπαξε )...Αύριο η μηχανή φεύγει για τα "εκτακτα" οποτε απο βδομάδα θα επανελθω με το τι φταίει (να επιβεβαιωθεί και απο τον μηχανικό μου η φλαντζα) μήπως τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ώστε να βοηθηθεί..

GEORGE171
04/03/2016, 20:53
Μάλλον φλάντζα καύσης πρέπει να είναι.Σαν πυροβολισμός ακούγεται αλλά μετά όλα λειτουργούν κανονικά.

leo1964
04/03/2016, 21:05
Κάνε και έναν έλεγχο στην εισαγωγή μεταξύ κυλίνδρου και καρμπυρατέρ

Panos1985
05/03/2016, 08:26
Μάλλον φλάντζα καύσης πρέπει να είναι.Σαν πυροβολισμός ακούγεται αλλά μετά όλα λειτουργούν κανονικά.

Για αυτή την φλαντζα μου είπε και ο μηχανικός μου..Αρα μετα την απάντηση σου το σιγουρευω..

duke200
05/03/2016, 09:11
το σκασιμο μαλον ειναι επιστροφη απο το carb. αυτο δειχνει οτι κατι δεν ειναι καλα ρυθμισμενο στο carb, η έχει καποιο σκισιμο στο συστημα του carb. φλαντζα κάυσεως (αν εννοείτε την φλάντζα κεφαλής, όπως λέγεται κανονικά) δεν πρεπει να είναι, θα έκανε νουμερα σε όλο το φάσμα των στροφών, ζεστο ή κρυο)

GEORGE171
06/03/2016, 15:09
Το ίδιο πρόβλημα σε παπί με ανακατασκευή μοτέρ είχε και ένας κουμπάρος μου.
Μόνο σε ξεκίνημα με κρύο καιρό το πάθαινε.Τυπικά μετά από μερικά χιλιόμετρα θέλει έλεγχο - σφίξιμο με ροπόκλειδο η κεφαλή.
Πάντως μόλις λύσεις το πρόβλημα ενημέρωσε μας!

Panos1985
07/03/2016, 12:47
Σήμερα και μετα που το άκουσε ο μηχανικός μου επιβεβαιώθηκε οτι ηταν φλαντζα...Δεν χάλασε η φλαντζα όμως..Απλα τα μπουζόνια που δένει η κεφαλή πανω στα κάρτερ τα 2 είχαν χαλασμένες βόλτες..Οποτε ηταν στον αέρα με συνέπεια να φλαντζαρει...Οποτε πάμε για γέμισμα και ξαναφτιαξιμο στις βόλτες...Σας ευχαριστώ ολους πάντως για την βοήθεια σας και τις ιδέες σας...

SHOOTER045
07/03/2016, 13:45
Σε οχήματα μότο και αυτό που γίνεται ρεκτιφιε - επισκευή ,ειδικά μετα απο καμμένη φλατζα τα μπουζονια ΠΑΝΤΑ αλλάζονται με καινούργια

OldMan
07/03/2016, 14:23
Οποτε ηταν στον αέρα με συνέπεια να φλαντζαρει...

Γηράσκω αει διδασκόμενος...
(επι δοκίμης ορολογίας..)

Panos1985
07/03/2016, 20:55
Απ οτι μου είπε το παιδι τα μπουζονια δεν είχαν πρόβλημα απλα χάλασαν οι βόλτες εκεί που βιδωνουν στο κάρτερ...Το θέμα είναι να φτιαχτεί κ αυτό να την χαρώ επιτέλους... :) @oldman πεταξα μπαρουφα?? Νεος είμαι θα μάθω κ εγώ ορολογίες...χαχαχ

Panos1985
07/03/2016, 21:10
Και μιας και μιλάμε για το θηρίο μου μερικές φωτο πως ηταν και πως το εκανα..Είχε βαρεσει μπιέλα απο τον προηγουμενο, (92.000 χλμ) μάλλον δεν του πρόσεξε και τα λαδακια του γτ τα κάρτερ ηταν μαύρα και έγινε το μοιραίο..Το τελικο αποτέλεσμα ελπίζω να σας αρέσει όσο εμένα...

dxeavy
07/03/2016, 21:26
Μπράβο, κούκλα :beer:

taisteal
07/03/2016, 23:26
Πολυ ωραιο εγινε

:beer::beer:

duke200
07/03/2016, 23:31
αυτο το πραμμα δουλευε, με δυο λασκα μπουλώνια? ευτυχως που ναι αερόψυκτο αλλιως δεν θα δουλευε...

Μεγάλος μαστορας αυτος που έσφιξε τελευταιος την κεφαλή....

τελος καλό όλα καλά...

Panos1985
08/03/2016, 06:52
αυτο το πραμμα δουλευε, με δυο λασκα μπουλώνια? ευτυχως που ναι αερόψυκτο αλλιως δεν θα δουλευε...

Μεγάλος μαστορας αυτος που έσφιξε τελευταιος την κεφαλή....

τελος καλό όλα καλά...

Δεν ξέρω τι να σου πω..Μπορεί να έσφιξε αλλά να ηταν ηδη χαλασμένες οι βόλτες οποτε μόλις δούλεψε και έκανε κάποια χλμ να από τελειώθηκαν...

duke200
08/03/2016, 07:06
Να ξελασκάρουν τα μπουλόνια γίνεται (αμα δεν σφιχτουν στα σωστα κιλά). Αλλα για να χαλάσει το σπείρωμα ή το παρασφίξανε, το είδανε οτι κλώτσησε και το παρατησανε έτσι επειδη βαριόντουσαν να το λύσουν, ή δεν βαλανε γράσο στα σπειρώματα και στο σφίξιμο κλώτσησε.

leo1964
08/03/2016, 08:25
Να ξελασκάρουν τα μπουλόνια γίνεται (αμα δεν σφιχτουν στα σωστα κιλά). Αλλα για να χαλάσει το σπείρωμα ή το παρασφίξανε, το είδανε οτι κλώτσησε και το παρατησανε έτσι επειδη βαριόντουσαν να το λύσουν, ή δεν βαλανε γράσο στα σπειρώματα και στο σφίξιμο κλώτσησε.

Ο Σταλλόνε τα έσφιξε;;;;;

OldMan
08/03/2016, 12:56
Να ξελασκάρουν τα μπουλόνια γίνεται (αμα δεν σφιχτουν στα σωστα κιλά).
Ρε Δούκα, μα την Παναγία, προσεχε λιγο...:uplate:

Τα "κιλά" ειναι μοναδα μάζας και στην περίπτωσή σου θα κανω την παραχώρηση να τα θεωρήσω μονάδα δύναμης, αλλα μεχρι εδώ...!!!:smokin: