PDA

View Full Version : XT 600 E, κόβει από 3.000-4.000 στροφές.



notakos600
03/03/2016, 08:46
Το πρόβλημα το είχα από παλιά και το έψαχνα αλλά τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ πιο σοβαρά.
Αυτό το ρετάρισμα το είχε από τότε που το αγόρασα μεταχειρισμένο. Έχω αλλάξει από τότε:
1) μεμβράνη υποπίεσης
2) φύσηξα με το κομπρεσέρ κάθε οπή και ζιγκλέρ.
3) έβαλα φίλτρο αέρα της Κ&Ν
4) έπαιξα με το βιδάκι συγχρονισμού των carbs, τα ίδια.

Παρόλα αυτά το πρόβλημα παραμένει, οπότε:
1) να αλλάξω τα πάντα στα carbs;
2) παίζει το πρόβλημα να είναι ηλεκτρικό;
3) να υπάρχει θέμα στον κινητήρα; (πιστόνι-κύλινδρος-βαλβίδες)
4) να μου κάνει πλάκες κάποιο διακοπτάκι; (πλάγιο σταντ, συμπλέκτη, νεκράς).
5) να τα έχει παίξει η ηλεκτρονική;

edit
Τα πηνία έχουν τέτοια συμπτώματα;
Να σημειώσω πως το άλλο ΧΤ που έχω για το βουνό, με τα τρακετρωτά λάστιχα και παραμένει στο χωριό της συζύγου για τα καλοκαίρια, είναι κουκούλι....βελούδο.

stam2
03/03/2016, 09:18
Όταν λες ρετάρει τι εννοείς? μπερδεύει? πνίγεται?


επειδή και στο δικό μου το 350 συνάντησα το ίδιο πρόβλημα, δυο πιθανές αιτίες μπορεί να είναι ο ανορθωτής και τα καλώδια που τον συνδέουν, να είναι λερωμένα ταλαιπωρημένα, και να μην στέλνουν καλό ρεύμα, ή στο καρμπ επειδή από 3-4 χιλ στροφές και πάνω μπαίνει το υποπίεσης πιθανόν το σωληνάκι που συνδέει το μηχανικό με το υποπίεσης να μπαλονάρει και να κόβει παροχή ή κάτι να έχει φύγει εκτός ρύθμισης και να μην δουλεύει καλά η μεταφορά της λειτουργίας από μηχανικό σε υποπίεσης. Αλλά και αν έχει φαγωθεί η βελόνα του καρμπ υποπίεσης και κατεβάζει πολύ καύσιμο είναι πιθανόν να πνίγεται και να έχεις αυτά τα συμπτώματα...

Δυστυχώς δεν είμαι φωτεινός παντογνώστης ούτε καλός στις τηλεδιαγνώσεις, αλλά είπα να ρίξω καμια ιδέα...
καλό ψάξιμο!

notakos600
03/03/2016, 09:33
Καλημέρα.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και σε ευχαριστώ για την διάθεση και τον χρόνο σου.:beer:
Περισσότερο στο ''μπερδεύει'' μου κάνει σαν αίσθηση.
Ναι...το έχω ψάξει και διαβάσει πολύ αυτό το στάδιο της ''εμπλοκής'' του δεύτερου καρμπυρατέρ στο έργο, πότε και πως πρέπει να εμπλέκεται.
Απλά είπα να ρωτήσω για να απενοχοποιήσω το ηλεκτρικό μέρος.

zannisvel
03/03/2016, 10:27
Νοτακο καλημερα,
Εχεις δυνατοτητα να αλλαξεις τα carbs απο τα 2 ΧΤ? Διαβασα οτι το ενα ειναι στο χωριο, αλλα μηπως πεταχτεις με το αλλο μια βολτιτσα να το παρεις? Με αυτο το τροπο θα σου λυθουν ολες οι αποριες.

notakos600
03/03/2016, 12:12
Νοτακο καλημερα,
Εχεις δυνατοτητα να αλλαξεις τα carbs απο τα 2 ΧΤ? Διαβασα οτι το ενα ειναι στο χωριο, αλλα μηπως πεταχτεις με το αλλο μια βολτιτσα να το παρεις? Με αυτο το τροπο θα σου λυθουν ολες οι αποριες.

Είναι μια σκέψη, θενκς.

notakos600
04/03/2016, 08:20
Πληροφοριακά, μια πολύ αναλυτική σελίδα για το καρμπυρατέρ του ΧΤ600.
Είναι στα γερμανικά αλλά μεταφράζεται αυτόματα στους περισσότερους Browsers.

http://www.xt600.de/xt_werkstatt/_special/-special-vergaser/vergaser.htm

zannisvel
04/03/2016, 10:23
:beer:

Πολύ καλό!! Έγινε bookmark!

MG-KTiNoS
04/03/2016, 10:58
τσέκαρε κι αυτά....

354009

notakos600
04/03/2016, 12:15
Να έχουν σχιστεί οι εισαγωγές λίγο δύσκολο...θα τις αλλαξω όμως για σιγουριά.
Κάτι που παρατήρησα όταν ρύθμισα το δεύτερο καρμπυρατέρ να ανοίγει νωρίτερα, ήταν ότι το κόμπιασμα κατέβηκε απο τις 3.000 στρ. στις 2.700-2.800...
Διάβασα πως το σλαιντ του δεύτερου καρμπυρατέρ πρέπει να αρχίσει να ανεβαίνει όταν το σλαιντ του πρώτου έχει ήδη ανέβει κατά 6mm.
Όταν το βγάλω, εκτός από γενικό καθαρισμό και έλεγχο, θα τα συγχρονίσω και θα δω αν το βιδάκι ρύθμισης αέρα στο κάτω μέρος είναι βιδωμένο στις σωστές στροφές. Σε ΧΤ με πολλά χιλιόμετρα αναφέρει πως το βιδάκι μπορεί να είναι πάνω απο 2,5 στροφές από τέρμα βιδωμένο.

old m42
04/03/2016, 14:10
είχα τα ίδια προβλήματα και είχα κάνει τις ίδιες κινήσεις με εσένα!
τελικά μια μέρα δανειστηκα μια ηλεκτρονική από το μηχανάκι ενός φίλου που δούλευε σωστά,
την έβαλα και ήταν αυτό!
καλή επιτυχία.

notakos600
04/03/2016, 16:57
είχα τα ίδια προβλήματα και είχα κάνει τις ίδιες κινήσεις με εσένα!
τελικά μια μέρα δανειστηκα μια ηλεκτρονική από το μηχανάκι ενός φίλου που δούλευε σωστά,
την έβαλα και ήταν αυτό!
καλή επιτυχία.

Έχω μια δεύτερη ηλεκτρονική....λές; ;)
Να είσαι καλά. :beer: