PDA

View Full Version : Μέγγενη Πάγκου



stam2
29/02/2016, 12:44
μέγγενη!

Η παλιά μου εκτός του ότι είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, έχει υποστεί και βίαιες εγχειρήσεις...
Ήρθε η ώρα να την συνταξιοδοτήσω...
Επίσης μάλλον θα πάω για μεγαλύτερη, και ίσως και με δυνατότητα περιστροφής.

Υπάρχουν προτάσεις?

353481353482

Alexandross
29/02/2016, 14:51
Πόσα χρήματα διαθέτεις ;
Τι δυνατότητες θες να έχει η μεγγενη;

virus
29/02/2016, 18:20
μέγγενη!




o αρχηγος wilton wise

ενταξει μην βαρας ειναι υπερβολη η ανωθεν :D

σε kanga δες :)

daz
29/02/2016, 19:02
Υπάρχουν προτάσεις?



Κοίτα μη βρεις καμιά kanca σε καλή τιμή (τουρκία αλλά έχει καλό όνομα)!
Schlegel από Γερμανία είναι επίσης απ' τους μεγάλους κατασκευαστές αλλά είναι cast iron και όχι drop forged.

Απ' τις αγαπημένες μου είναι κάτι τσέχικες οι york. Είναι απ' τις αγαπημένες μου μόνο και μόνο επειδή μ' αρέσουν εμφανισιακά αλλά είναι καλές.

Η Αγγλία έχει παράδοση σε κάτι τέτοια αλλά δε θυμάμαι ούτε ξέρω πολλές μάρκες. H πιο γνωστή είναι η record

Η γαλλία έχει μια απ' τις πιο παλιές μάρκες σε cast steel που λένε ότι είναι μια απ' τις καλύτερες επιλογές αλλά ούτε μάρκα θυμάμαι, ούτε θα τη βρεις εύκολα, ούτε φθηνή θα είναι.

Η gedore είχε βγάλει στις προσφορές αρκετά μεγέθη. Ρίξε μια ματιά στο magic να δεις τι υπάρχει.

Matadore έχω πετύχει σε διάφορα μαγαζιά και μάλιστα σε καλές τιμές.

Καλό είναι να ψάξεις και για καμιά μτχ και καλύτερο θα ήταν να έχει εναλλάξιμες σιαγόνες.

Τα οικονομικά μοντέλα σε πολλές μάρκες θα δεις ότι έχουν κολλήσεις, δεν είναι φτιαγμένες από ένα κομμάτι. Απέφυγέ τα αυτά εκτός και αν δε σε παίρνουν με τίποτα τα οικονομικά σου. Σίγουρα πάντως ακόμα και αυτά είναι 1000 φορές καλύτερα από no name και china.

Όλοι οι παραπάνω είναι μεγγενοκατασκευαστές αναγνωρισμένοι, οπότε μη μπεις στη διαδικασία ούτε ποιος είναι ο καλύτερος ούτε που κατασκευάζει ούτε αν είναι καλύτερο το cast steel απ' το drop forged. Πάρε αυτό που αντέχουν τα οικονομικά σου.

Κάτσε να δεις τι ξέχασα τώρα....

leinen (ελπίζω να το έγραψα σωστά)

:wave2:

stam2
01/03/2016, 11:00
o αρχηγος wilton wise

ενταξει μην βαρας ειναι υπερβολη η ανωθεν :D

σε kanga δες :)


...

:wave2:

ευχαριστώ παιδιά!

οι wilton αν κατάλαβα είναι αμερικάνικες. Στη δική μας διαδίκτυακή αγορά δεν εμφανίζονται, πιθανόν να πρέπει να ψάξω από κοντά τα εργαλειάδικα (πράγμα που θα πράξω ούτως ή άλλως πριν αγοράσω...).

παίζουν μόνο στο ebay εξ Αμερικής και δεν πιστεύω ότι συμφέρει λόγω μεταφορικών, χώρια ότι είναι μικρές.
Θέλω από 150mm και πάνω.

Μετά έψαξα gedore. Μου έκανε εντύπωση ότι είναι κολλητές και όχι μονοκόματες συν ότι δεν έχουν αποσπώμενα σαγόνια.

353618

έψαξα διαδικτυακά και τις υπόλοιπες μάρκες αλλά δεν βρήκα τίποτα. είναι σχεδόν σίγουρο ότι πρέπει να τα δώ/ψάξω από κοντά...

Βρήκα όμως και αυτό:
353622
που είναι Bulle την οποία έχω σε εκτίμηση, με περιστροφική βάση, και αποσπώμενες σιαγώνες και άνοιγμα 200mm σε καλή τιμή.

Θα κάνω την έρευνά μου και θα επανέλθω.

giannis21
02/03/2016, 16:25
κατι ειπαμε για μεγγενη εδω..353767353768

S16
02/03/2016, 17:04
...:beer:
Μια τέτοια έχω και εγώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147236
Δυστυχώς μέχρι να φτιαχτεί ο πάγκος που θα μπει άλλαξαν οι ανάγκες μου και πλέον χρειάζομαι 140 mm μάγουλα (για να μπορώ να "πιάνω" μπροστινά καλάμια αναρτήσεων.
Από έρευνα που είχα κάνει, αλλά και από προσωπική εμπειρία θεωρώ τις HEUER ότι ποιοτικότερο υπάρχει σε μέγγενη.;)

Alexandross
05/03/2016, 09:25
Στην δουλειά που εχουμε WILTON (usa) είναι ξεχαρβαλωμένες ολες.
Η ντίζα στο ξεβίδωμα καθε μεγγενης εχει χαλάσει και αναγκαζεσαι να τραβας ολη την σιαγόνα με τα χέρια.
Το ευτυχημα ειναι οτι σφίγγει ακόμη :lol:

MISKIN
05/03/2016, 10:51
μέγγενη!

Η παλιά μου εκτός του ότι είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, έχει υποστεί και βίαιες εγχειρήσεις...
Ήρθε η ώρα να την συνταξιοδοτήσω...
Επίσης μάλλον θα πάω για μεγαλύτερη, και ίσως και με δυνατότητα περιστροφής.

Υπάρχουν προτάσεις?



Stam ρίξε μια ματιά και σε αυτές, έχουν καλή τιμή και είναι όπως τη θες, με περιστροφή, αποσπώμενα μάγουλα και δε βλέπω κάπου κόλληση.

http://www.axminster.co.uk/benches-vices-storage/vices/engineer-s-mechanic-s-vices

stefanos
05/03/2016, 11:30
Μια παρατήρηση μόνο.
Στις χαλύβδινες μέγγενες μπορούμε να επισκευάσουμε τυχόν κοψίματα από τροχούς με μιά απλή ηλεκτροκόλληση στις χυτοσιδηρές θέλει άλλη διαδικασία.

stam2
06/03/2016, 08:57
Stam ρίξε μια ματιά και σε αυτές, έχουν καλή τιμή και είναι όπως τη θες, με περιστροφή, αποσπώμενα μάγουλα και δε βλέπω κάπου κόλληση.

http://www.axminster.co.uk/benches-vices-storage/vices/engineer-s-mechanic-s-vices

ειδα μια στις 90κατι λιρες αλλα ειναι πολυ στενα τα σαγονια της 100mm. μου αρεσεπολυ γιατι ειχε και κυρτα σαγωνια απο κατω για συγκρατηση σωληνων, (καλαμια μπροστινα πχ), και δυο αξονες περιστροφης.
354286

daz
06/03/2016, 13:11
ειχε και κυρτα σαγωνια απο κατω για συγκρατηση σωληνων, (καλαμια μπροστινα πχ),

Πολλές είναι αυτές που έχουν αλλά όχι όλες! Ειδικά στα καλά μοντέλα το συναντάς πολύ συχνά αν όχι πάντα.

Νο7.
354303

354304

daz
06/03/2016, 13:32
Kanca φέρνει ο πικούνης

http://eshop.pikounistools.gr/%CE%BC%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82.html

aetomenios
06/03/2016, 16:26
Πρίν λίγους μήνες πήρα από Δασκαλάκη την 100άρα στά 90€
αυτήν http://eshop.pikounistools.gr/%CE%BC%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82/kanca-100mm-detail.html
καί ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος γιά τις δουλίτσες πού την θέλω.

Vasilis_Strom
09/09/2016, 01:05
Αγορά από Πικούνη Kanca 115 μαζί με πλαστικές σιαγόνες και περιστρεφόμενη βάση

365539

365540

motomaniac
10/09/2016, 00:19
Αγορά από Πικούνη Kanca 115 μαζί με πλαστικές σιαγόνες και περιστρεφόμενη βάση

365539

365540

ποσο το κομπλε πακετο?

Leon67
02/11/2016, 07:50
BROCKHAUS-HEUER μέγγενες έχει την αντιπροσωπία και στοκ αυτός:http://kpapadimitropoulos.gr/?page_id=146 στον Πειραιά.
Wilton δεν έχω βρει ακόμα.....

MISKIN
02/11/2016, 08:20
Αν η τιμή της είναι ανάλογη της καταγωγής της, οκ, διαφορετικά γιατί να πληρώσω κάτι για made in Germany χωρίς να είναι; Πάω σε Kanca π.χ. που έχει τα μισά λεφτά.

Leon67
02/11/2016, 09:30
Αν η τιμή της είναι ανάλογη της καταγωγής της, οκ, διαφορετικά γιατί να πληρώσω κάτι για made in Germany χωρίς να είναι; Πάω σε Kanca π.χ. που έχει τα μισά λεφτά.

Δεν ρώτησα τιμή, ξέρω περίπου από site Jens Putzier αλλά για όποιον ψάχνει Heuer το μαγαζί που τσέκαρα προχτές έχει και φέρνει. Ας πούμε τιμή Jens (που είναι ακριβός και έχει στο site τιμές χωρίς ΦΠΑ γερμανίας 19%) μείον κάτι....

ανυποτακτος
02/11/2016, 14:12
ντιζα μπορεισ να αλαξεισ πουλανε ετοιμεσ 80 ε 200μμ

nassosxlvbros
24/11/2016, 11:50
Για να μην ανοίγω θέμα καινούργιο,μπας και υπάρχει κάποιος που μπορεί να κολλήσει μια μικρή μέγγενη που έχω;

Nektarios2016
13/01/2018, 16:53
Uppp!
Εχω μια μεγγενη powerfix...

Μεχρι στιγμης με καλυπτε μιας και δεν εχω απαιτησεις πολλες.
Αλα εχει πολυ τζογο! Μεχρι να σφιξει κατι η κινουμενη σιαγονα κουνιεται περα δωθε, ασε που την ειχα ανοιξει παλιοτερα, δεν θυμαμαι τι ειχε παθει οποτε δεν ειναι για πολλα!
Ουτε για πολλα λεφτα ειμαι να ξοδεψω αλλα απο τα 25€ του lidl μπορω να δωσω ισως και τα τριπλα τετραπλα για μια αξιοπρεπη βασικη μεγγενη.
Μηχανουργικα δεν κανω, απλες εργασιες.
Μαλλον για kanca κοιτω, αλλα θελω να ξερω αν εχουν τζογο ολες, οι συγκεκριμενες ή ειναι απλα «προτερημα» των powerfix?

JNP
13/01/2018, 20:01
Uppp!
Εχω μια μεγγενη powerfix...

Μεχρι στιγμης με καλυπτε μιας και δεν εχω απαιτησεις πολλες.
Αλα εχει πολυ τζογο! Μεχρι να σφιξει κατι η κινουμενη σιαγονα κουνιεται περα δωθε, ασε που την ειχα ανοιξει παλιοτερα, δεν θυμαμαι τι ειχε παθει οποτε δεν ειναι για πολλα!
Ουτε για πολλα λεφτα ειμαι να ξοδεψω αλλα απο τα 25€ του lidl μπορω να δωσω ισως και τα τριπλα τετραπλα για μια αξιοπρεπη βασικη μεγγενη.
Μηχανουργικα δεν κανω, απλες εργασιες.
Μαλλον για kanca κοιτω, αλλα θελω να ξερω αν εχουν τζογο ολες, οι συγκεκριμενες ή ειναι απλα «προτερημα» των powerfix?

Στις kanka, δες φωτο παραπάνω, έχουν δύο αλενοβιδες στο πλάι που παίρνεις τα μποσικα και πρακτικά με σωστή χρήση είναι αθανατες.

daz
13/01/2018, 20:04
Δεν υπάρχει λάθος χρήση σε μέγγενη.

JNP
14/01/2018, 12:02
Δεν υπάρχει λάθος χρήση σε μέγγενη.

Σπασμένες σιαγονες σε μεγγενες δεν έχεις δει; Φυσικά συμβαίνουν αυτά όταν σφυρηλατεις πάνω στα σαγονια και όχι στο ειδικό επίπεδο που έχει γιαυτη τη δουλειά.
Πάντα υπάρχει σωστος και λάθος τρόπος χρήσης σε οποιοδήποτε εργαλείο.

MISKIN
14/01/2018, 12:07
Σπασμένες σιαγονες σε μεγγενες δεν έχεις δει; Φυσικά συμβαίνουν αυτά όταν σφυρηλατεις πάνω στα σαγονια και όχι στο ειδικό επίπεδο που έχει γιαυτη τη δουλειά.
Πάντα υπάρχει σωστος και λάθος τρόπος χρήσης σε οποιοδήποτε εργαλείο.

Σφυρήλατη επώνυμη μέγγενη, σπασμένη δεν έχω δει ποτέ. Αν σπάσει, θα πει ότι είναι ελαττωματική από τη χύτευση του μετάλλου. Αυτές που σπάνε οι φθηνές χυτές, όχι οι σφυρήλατες.

JNP
14/01/2018, 15:29
Σφυρήλατη επώνυμη μέγγενη, σπασμένη δεν έχω δει ποτέ. Αν σπάσει, θα πει ότι είναι ελαττωματική από τη χύτευση του μετάλλου. Αυτές που σπάνε οι φθηνές χυτές, όχι οι σφυρήλατες.

Για τα πρόσθετα βιδωτα σιαγονια μιλάω.

MISKIN
14/01/2018, 15:39
Για τα πρόσθετα βιδωτα σιαγονια μιλάω.

Τα πρόσθετα σαγόνια είναι αναλώσιμα. Για αυτό κάποιες μέγγενες έχουν βιδωτά. Όταν χαλάσει η ρίκνωση, να μπορείς να τα αλλάξεις, χωρίς να αναγκαστείς να αλλάξεις όλη τη μέγγενη. Εγώ προσωπικά, ταλαιπωρημένα μάγουλα έχω δει, σπασμένα όχι. Αλλά και να έβλεπα, θα είχαν σπάσει επειδή είναι βιδωτά και κατά πάσα πιθανότητα όχι σφυρήλατα.
Θέλω να πω ότι τα βιδωτά υπάρχουν για το φόβο της σταδιακής έλλειψης ρίκνωσης, όχι επειδή σπάνε.

JNP
14/01/2018, 17:47
Τα πρόσθετα σαγόνια είναι αναλώσιμα. Για αυτό κάποιες μέγγενες έχουν βιδωτά. Όταν χαλάσει η ρίκνωση, να μπορείς να τα αλλάξεις, χωρίς να αναγκαστείς να αλλάξεις όλη τη μέγγενη. Εγώ προσωπικά, ταλαιπωρημένα μάγουλα έχω δει, σπασμένα όχι. Αλλά και να έβλεπα, θα είχαν σπάσει επειδή είναι βιδωτά και κατά πάσα πιθανότητα όχι σφυρήλατα.
Θέλω να πω ότι τα βιδωτά υπάρχουν για το φόβο της σταδιακής έλλειψης ρίκνωσης, όχι επειδή σπάνε.

Συμφωνω για ελάχιστες πολύ ακριβές μεγγενες, για συνηθισμένες μέχρι 150 ευρώ το βλέπω δύσκολο να βρεις εδώ ανταλλακτικές σιαγονες.

MISKIN
14/01/2018, 18:09
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Εννοώ ότι η μέγγενη, σαν εργαλείο, είναι κατασκευασμένη για να αντέχει στη κακομεταχείριση, όποια κι αν είναι αυτή. Είναι ανεπίτρεπτο να σπάσει κάτι γιατί αυτό μπορεί να οδηγήσει σε τραυματισμό.
Τα βιδωτά μάγουλα, επίσης είναι ανεπίτρεπτο να σπάνε. Είναι βιδωτά γιατί κάποια στιγμή χάνουν τη ρίκνωση, όχι γιατί μπορεί να σπάσουν.

daz
14/01/2018, 19:01
Σπασμένες σιαγονες σε μεγγενες δεν έχεις δει;

Όπως είπε και ο μισκιν.. Ναι! Αλλά όχι σε καλή εκτός και αν ήταν ελαττωματική! Τα ανταλλακτικά σαγώνια υπάρχουν γιατί κάποια στιγμή απ' το πολύ χτύπημα και σφίξιμο χάνεται η ρίκνωση ενώ μετά από 30 χρόνια παύουν να είναι και τετράγωνα.

Όπως αυτή! Στην πραγματικότητα είναι σε πολύ χειρότερη εμφανισιακή κατάσταση αλλά άψογα λειτουργική. Μάρκα δε φαίνεται φυσικά!

392146

motomaniac
15/01/2018, 12:34
Όπως είπε και ο μισκιν.. Ναι! Αλλά όχι σε καλή εκτός και αν ήταν ελαττωματική! Τα ανταλλακτικά σαγώνια υπάρχουν γιατί κάποια στιγμή απ' το πολύ χτύπημα και σφίξιμο χάνεται η ρίκνωση ενώ μετά από 30 χρόνια παύουν να είναι και τετράγωνα.

Όπως αυτή! Στην πραγματικότητα είναι σε πολύ χειρότερη εμφανισιακή κατάσταση αλλά άψογα λειτουργική. Μάρκα δε φαίνεται φυσικά!

392146

κι η δικη μου ετσι χαλια ειναι. ειναι μεγαλυτερη απο μενα (32)