PDA

View Full Version : Αλλαγή λαδιού-Φίλτρου σε 660



Μανολης67
06/03/2016, 19:29
Στο σημερινό μάθημα θα αλλάξουμε λάδια και φίλτρο λαδιού στο αγαπημένο μας μηχανάκι
Θα χρειαστούμε: 3 Λίτρα λάδι 10-40 SAE τον χειμώνα ή 20-50 SAE το καλοκαίρι,
1 φίλτρο ( 5 ευρώ).
Από εργαλεία
Πένσα, Χωνί-σκάφη
1 κλειδί Αλλεν
1 σταυρωτό κατσαβίδι για την βίδα της εξαέρωσης.
Σωληνωτό 13¨ η πολύγωνο
Σωληνωτό 17¨




Ζεσταίνουμε το μοτέρ 5 λεπτά για να μαλακώσουν τα λάδια.
Σβήνουμε την μηχανή και την παρκάρουμε σε οριζόντιο και σταθερό εδαφος.

SOS η Μοτοσυκλέτα εχει δυό (2 ) τάπες εξαγωγης λαδιών,
η μιά (13¨) πίσω από τον μπροστινό τροχό, ανάμεσα στις κουρμπες των εξατμίσεων,
και η άλλη (17¨) αριστερά και κάτω από τον λεβιέ αλλαγής ταχυτήτων.
παραθέτω φωτό



354364
Ξεβιδώνουμε της τάπες , και προσέχουμε να μην γεμίσουμε λάδια τους τροχούς (πιο πολύ κινδυνεύει ο μπροστινός).
περιμένουμε κανά 10λεπτο ,και κουνάμε δεξιά-αριστερά την μοτοσυκλέτα, για να στραγγίσουν όλα τα λάδια.
καθαρίζουμε καλά της δύό τάπες από ξένα σώματα, της τοποθετούμε ξανά και βιδώνουμε προσεκτικά τόσο, ώστε να μην κλωτσήσει.
Τώρα αλλάζουμε το φίλτρο, είναι δεξιά από τον κύλινδρο, και πάνω από την αντλία νερού sos μην της μπερδέψετε,
354373

με το Αλλενάκι ξεβιδώνουμε σταυρωτά της 3 βιδες που συγκρατούν το καλλυμα του φιλτρου
Αφαιρούμε το κάλυμα και βλέπουμε μπροστά μας το φίλτρο, το αφαιρούμε και τοποθετούμε με τον ιδιο τρόπο το καινούργιο φίλτρο (η τρύπα του φίλτρου προς τα μέσα,)
Τοποθετούμε το κάλυμμα του φίλτρου , και βιδώνουμε της 3 αλλενόβιδες με την ίδια διαδικασία, δηλαδή σταυρωτά και σφίγγουμε προσεκτικα (το σπείρωμα ειναι πολύ ευαισθητό)
Τώρα πάμε στον λαιμό της μοτοσυκλέτας, δεξιά πάνω στον σκελετό, ξεβιδώνουμε με την πένσα την τάπα πληρώσεως ελαίου.
τοποθετούμε το χωνί και προσεκτικά ρίχνουμε 1.9 Λίτρα λαδιού, βάζουμε μπροστά την μηχανή για 1 λεπτό, την σβήνουμε και συμπληρώνουμε τα υπόλοιπα 700 κυβικά ώστε να συνολικά να συμπληρώσουμε 2.6 λίτρα (με αλλαγή φίλτρου η 2.5 χωρίς αλλαγή)
Αν θέλουμε να κάνουμε και εξαέρωση κάνουμε τα εξής: με το σταυροκατσάβιδο ξεβιδώνουμε ελαφρώς την βίδα εξαέρωσης που είναι στο πάνω μέρος του κάλυμμα φίλτρου, βάζουμε τον κινητήρα σε λειτουργία στο ρελαντί, και περιμένουμε να δακρύσει λάδι, βιδώνουμε ξανά.
Αυτό ήταν!
πριν ξεκινήσουμε ελέγχουμε τους τροχούς για τυχόν λάδια,
Της επόμενες μέρες: ελέγχουμε για τυχόν διαρροές,
Τσεκάρουμε την στάθμη του λαδιού ως εξής, με τον κινητήρα ζεστό, και σβηστό και την μοτοσυκλέτα όρθια σε οριζόντιο έδαφος (οχι στον πλαγιοστάτη) αφαιρούμε την τάπα ελέγχου πληρώσεως λαδιού (είπαμε αυτήν πάνω στον λαιμό του σκελετού) και αφού την σκουπίσουμε την τοποθετούμε ξανά χωρίς να την βιδώσουμε η στάθμη το λαδιού πρέπει να είναι ανάμεσα στης δύό ενδείξεις ( Lower-Max).
Καλές βόλτες!


354381

daz
10/03/2016, 22:18
Ωραίος! :beer:

Μόνο που 5 λεπτά είναι πολλά για να κατεβάσει τα λάδια στο κάρτερ. Πάνω από 30 δευτερόλεπτα δε χρειάζεται!

Εξαέρωση γιατί δεν κάνεις?

Χρειάζεσαι τακάκια στο πίσω φρένο ε!

George_Sp
10/03/2016, 22:51
Έγραψες ανάποδα τα 10-40 και τα 20-50 με τις εποχές. :)

Μανολης67
11/03/2016, 21:05
Ωραίος! :beer:

Μόνο που 5 λεπτά είναι πολλά για να κατεβάσει τα λάδια στο κάρτερ. Πάνω από 30 δευτερόλεπτα δε χρειάζεται!

Εξαέρωση γιατί δεν κάνεις?

Χρειάζεσαι τακάκια στο πίσω φρένο ε!

Δεν εκανα, ουτε στο παλιό ΧΤ, (η διαδικασία είναι ίδια!) και δεν ειχα πρόβλημα!
Τακάκια σύντομα! :beer:

STF
12/03/2016, 18:32
Αν θέλουμε να κάνουμε και εξαέρωση κάνουμε τα εξής: με το σταυροκατσάβιδο ξεβιδώνουμε ελαφρώς την βίδα εξαέρωσης που είναι στο πάνω μέρος του κάλλυμα φιλτρου, βάζουμε τον κινητήρα σε λειτουργία στο ρελαντί, και περιμένουμε να δακρύσει λάδι, βιδώνουμε ξανά.


354381

Θα μου επιτρέψετε να επισημάνω μια λάθος εντύπωση που έχουν πολλοί (μα πάρα πολλοί) σχετικά με την άνω βίδα που υπάρχει στο καπάκι του χώρου που τοποθετείται το φίλτρο λαδιού! Δε ξέρω πως προέκυψε αυτή η υπόθεση εργασίας και έχει καταφέρει να επικρατήσει, αλλά η αλήθεια είναι μία...

ΔΕΝ υπάρχει διαδικασία εξαέρωσης!

Αυτή η βίδα βρίσκεται εκεί για έναν και μόνο λόγο, για να τσεκάρεις εύκολα αν λειτουργεί η αντλία λαδιού ή γενικώς αν κάτι εμποδίζει τη ροή του λαδιού στον κινητήρα!

Edit: Οι δύσπιστοι δείτε το Service Manual XT660Z Tenere στη σελίδα 3-11

Μανολης67
12/03/2016, 18:58
Θα μου επιτρέψετε να επισημάνω μια λάθος εντύπωση που έχουν πολλοί (μα πάρα πολλοί) σχετικά με την άνω βίδα που υπάρχει στο καπάκι του χώρου που τοποθετείται το φίλτρο λαδιού! Δε ξέρω πως προέκυψε αυτή η υπόθεση εργασίας και έχει καταφέρει να επικρατήσει, αλλά η αλήθεια είναι μία...

ΔΕΝ υπάρχει διαδικασία εξαέρωσης!

Αυτή η βίδα βρίσκεται εκεί για έναν και μόνο λόγο, για να τσεκάρεις εύκολα αν λειτουργεί η αντλία λαδιού ή γενικώς αν κάτι εμποδίζει τη ροή του λαδιού στον κινητήρα!

Edit: Οι δύσπιστοι δείτε το Service Manual XT660Z Tenere στη σελίδα 3-11



Φίλε μου εχεις 1.000 δίκιο, δεν υπάρχει εξαερωση, ουτε και εγω το εκανα ποτέ (ειχα και το ΧΤ Artesia)
Αλλά ειμαι υποχρεωμένος εγκυκλοπαιδικά να το συμπεριλάβω ωστε μην προκαλέσω άθελα η τυχαία βλάβη σε μοτοσυκλέτα συμφορίτη,
το Αγγλικό κείμενο στο Tεχνικό εγχειρίδιο είναι ως εξής:

.Check:
• engine oil pressure
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
a. Slightly loosen the bleed bolt 1.
b. Start the engine and keep it idling until
engine oil starts to seep from the bleed bolt.
If no engine oil comes out after one minute,
turn the engine off so that it will not seize.
c. Check the engine oil passages, the oil filter
element, and the oil pump for damage or
leakage. Refer to “OIL PUMP” in chapter 5.
d. Start the engine after correcting the prob-
lem(s) and check the engine oil pressure
again.
e. Tighten the bleed bolt to the specified
torque.

STF
12/03/2016, 19:15
Φίλε μου εχεις 1.000 δίκιο, δεν υπάρχει εξαερωση, ουτε και εγω το εκανα ποτέ (ειχα και το ΧΤ Artesia)
Αλλά ειμαι υποχρεωμένος εγκυκλοπαιδικά να το συμπεριλάβω ωστε μην προκαλέσω άθελα η τυχαία βλάβη σε μοτοσυκλέτα συμφορίτη,
το Αγγλικό κείμενο στο Tεχνικό εγχειρίδιο είναι ως εξής:

.Check:
• engine oil pressure
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
a. Slightly loosen the bleed bolt 1.
b. Start the engine and keep it idling until
engine oil starts to seep from the bleed bolt.
If no engine oil comes out after one minute,
turn the engine off so that it will not seize.
c. Check the engine oil passages, the oil filter
element, and the oil pump for damage or
leakage. Refer to “OIL PUMP” in chapter 5.
d. Start the engine after correcting the prob-
lem(s) and check the engine oil pressure
again.
e. Tighten the bleed bolt to the specified
torque.

Το ξέρω φίλε μου, άλλωστε το έγραψες και παραπάνω.
Το έχω ξαναδιαβάσει όμως και στο παρελθόν και δεν τοποθετήθηκα τότε. Αν το googl-άρεις μάλιστα θα βρεις στα "περί εξαέρωσης λαδιού" δεκάδες αναφορές...

Ε, είπα να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε κάποια πράγματα!

daz
12/03/2016, 22:01
Το έχω ξαναδιαβάσει όμως και στο παρελθόν και δεν τοποθετήθηκα τότε.

Ντροπή σου που μας αφήνεις στην άγνοια και το παραδέχεσαι κιόλας! :lol:

:beer:

skolix
12/03/2016, 23:44
Για την τάπα την μπροστά έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει βαλβίδα σαν αυτές της stahlbus? Το σκέφτομαι γιατί με κάθε αλλαγή κυνηγάω το ποτάμι με τα λάδια χωρίς μεγάλη επιτυχία...

daz
12/03/2016, 23:47
Για την τάπα την μπροστά έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει βαλβίδα σαν αυτές της stahlbus? Το σκέφτομαι γιατί με κάθε αλλαγή κυνηγάω το ποτάμι με τα λάδια χωρίς μεγάλη επιτυχία...

Δεν ξέρω τι είναι αυτές οι βαλβίδες αλλά έχω χωνί! :D

skolix
12/03/2016, 23:53
Κάτι τέτοιο :

http://www.stahlbus.com/info/en/products/oil-drain-valves

Προσπάθησα κανα δυο φορές με χωνί και λάστιχο γιατί ήθελα να μαζέψω τα λάδια σε ένα δοχείο, αλλά η κατάληξη ήταν πάντα λάδια τριγύρω , στην ρόδα , στα λάστιχα...

daz
13/03/2016, 00:47
Κάτι τέτοιο :

http://www.stahlbus.com/info/en/products/oil-drain-valves

Προσπάθησα κανα δυο φορές με χωνί και λάστιχο γιατί ήθελα να μαζέψω τα λάδια σε ένα δοχείο, αλλά η κατάληξη ήταν πάντα λάδια τριγύρω , στην ρόδα , στα λάστιχα...

Nice, thanks! :beer:


Με τέτοιο χωνί δοκίμασες? Το κάτω μέρος είναι εύκαμπτο και βοηθάει πολύ. Έχει και συρμάτινο φιλτράκι. Βοηθάει επίσης κατά την πλήρωση ώστε να μην πέφτουν τα λάδια επάνω στους λαιμούς.

354797

STF
13/03/2016, 18:30
Ντροπή σου που μας αφήνεις στην άγνοια και το παραδέχεσαι κιόλας! :lol:

:beer:
Χα, χα, χα! Ήμουν σχετικά καινούριος τότε στο forum, δεν ήθελα να κάνω τον εξυπνάκια αφού έμαθα πολλά από εσάς εκείνη την εποχή! :beer:

γιωτάς
13/03/2016, 21:19
Το πραγματικο θετικό με αυτη την βαλβίδα κατεμε είναι ότι δεν θα κινδυνεύεις να στραβοβιδωσεις κατά λάθος την μαμά τάπα πάνω στο δοχείο λαδιού ή στο Κάρτερ γιατί τη βάζεις και τέλος. Από κει και πέρα αν το μονο άγχος σου είναι το αν θα λερώσεις τότε νομίζω με λιγο target practice το γλυτώνεις. Την πήρα οταν εμαθα ποσο τραβήχτηκε ενας φιλος με την ταπα του καρτερ αλλά πιστεύω πως θα ζούσα και χωρίς αυτή.

Just my 2 cents


Κάτι τέτοιο :

http://www.stahlbus.com/info/en/products/oil-drain-valves

Προσπάθησα κανα δυο φορές με χωνί και λάστιχο γιατί ήθελα να μαζέψω τα λάδια σε ένα δοχείο, αλλά η κατάληξη ήταν πάντα λάδια τριγύρω , στην ρόδα , στα λάστιχα...

el-Gatto
13/03/2016, 21:55
Το ξέρω φίλε μου, άλλωστε το έγραψες και παραπάνω.
Το έχω ξαναδιαβάσει όμως και στο παρελθόν και δεν τοποθετήθηκα τότε. Αν το googl-άρεις μάλιστα θα βρεις στα "περί εξαέρωσης λαδιού" δεκάδες αναφορές...

Ε, είπα να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε κάποια πράγματα!


Ντροπή σου που μας αφήνεις στην άγνοια και το παραδέχεσαι κιόλας! :lol:

:beer:
Αυτό το μάθημα το κάναμε το 2013.
post #587 - post #593 >>>> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118191&page=40&p=2387800&viewfull=1#post2387800

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΙ ΟΛΟΙ. :mad:
Τζαμπα αφιερώνουμε τόσες δωρεαν διδακτικές ώρες εδω μέσα. :cool:
Στην ίδια τάξη φέτος ,και μεθαύριο με τους κηδεμόνες σας στο γραφείο μου. :D

taisteal
13/03/2016, 21:57
Αυτό το μάθημα το κάναμε το 2013.
post #587 - post #593 >>>> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118191&page=40&p=2387800&viewfull=1#post2387800

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΙ ΟΛΟΙ. :mad:
Τζαμπα αφιερώνουμε τόσες δωρεαν διδακτικές ώρες εδω μέσα. :cool:
Στην ίδια τάξη φέτος ,και μεθαύριο με τους κηδεμόνες σας στο γραφείο μου. :D

Μαστορα,εγω το ηξερα οτι δεν χρειαζεται εξαερωση :D


:a08:

el-Gatto
13/03/2016, 22:01
Μαστορα,εγω το ηξερα οτι δεν χρειαζεται εξαερωση :D


:a08:
ΜΠΡΑΒΟ νέε μου.
Εσένα θα σε περάσω την τάξη.:lol:

daz
13/03/2016, 23:08
Αυτό το μάθημα το κάναμε το 2013.
post #587 - post #593 >>>> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118191&page=40&p=2387800&viewfull=1#post2387800

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΙ ΟΛΟΙ. :mad:
Τζαμπα αφιερώνουμε τόσες δωρεαν διδακτικές ώρες εδω μέσα. :cool:
Στην ίδια τάξη φέτος ,και μεθαύριο με τους κηδεμόνες σας στο γραφείο μου. :D

M' αρέσει που είχα απαντήσει κιόλας!
Δε θυμόμουν τίποτα! :lol:

el-Gatto
13/03/2016, 23:38
M' αρέσει που είχα απαντήσει κιόλας!
Δε θυμόμουν τίποτα! :lol:
Εσύ από τότε που "διορίστηκες" τεχνικός διευθυντής εργαλειοφόρων ,τα ξέχασες όλα τα υπόλοιπα. :p

daz
13/03/2016, 23:45
Εσύ από τότε που "διορίστηκες" τεχνικός διευθυντής εργαλειοφόρων ,τα ξέχασες όλα τα υπόλοιπα. :p

Ρε δεν έχω χρόνο να διαβάζω όλο το φόρουμ! :cry: