PDA

View Full Version : Z1000 Restricted models: έρχονται Ελλάδα;



tasos
08/11/2005, 23:51
Καινούργιος ιδιοκτήτης Z1000, παραεισαγωγής απο Γερμανία, ανταλλαγή με VSTROM 1000 02, γλύτωσα 1200? σε σχέση με Ελληνικής Αντιπροσωπείας. Είμαι streetας (CBR 954 RR το τελευταίο μου street μηχανάκι) που βρέθηκε με VSTROM για 3 χρόνια περίπου, πούλησε το CBR πέρσυ και πιστεύει πως η επιλογή του Z1000 ήταν μονόδρομος :)

Διαβάζοντας το manual και το service manual, διαπιστώνω πως υπάρχουν restricter models σε Αυστραλία, Μαλαισία, καθώς και τα μοντέλα (HR) με Honeycomb Catalytic Converter. Απο το service manual, κοιτώντας το Exhaust System, διαπιστώνω πως το silencer με Mark "KHI K 454" έχει Honeycomb Type Catalyst, όπως και το δικό μου. Μάλλον όλα έχουν Honeycomb Type Catalyst, αλλά κάποια είναι περιορισμένα σε 106.3 PS, αλλά δεν ξέρω σε ποιες χώρες και αν είναι Ευρωπαϊκές. Ρωτώντας το μαγαζί που το πήρα, μου είπε πως στην Ελλάδα ΔΕΝ μπορείς να εισάγεις και να εκδόσεις πινακίδες σε διαφορετικό μοντέλο απο αυτό για το οποίο η αντιπροσωπεία έχει δώσει στο Υπουργείο για Έκδοση Τύπου, το οποίο και εισάγει η αντιπροσωπεία.

Και εγώ είχα ακούσει για BMW μηχανάκια περιορισμένα στην Γερμανία και YAMAHA μηχανάκια στην Γαλλία, παλαιότερα όμως. Μπορεί να ισχύει και για τα Z1000? Και αν ισχύει, πως μπορώ να μάθω αν το δικό μου είναι περιορισμένο; Τηλεφωνώντας στην αντιπροσωπεία, δεν είμαι σίγουρος πως θα είναι πολύ βοηθητικοί...

Καμιά βοήθεια κανείς;;;

idi
09/11/2005, 01:12
νομιζω οτι εγκυκλοπαιδικά ρωτας και η ερώτηση σου ειναι περισσότερο προς γενικη πληροφόρηση (έτσι δεν είναι) γιατι ξερεις (106 με 120+hp ειναι ενας αλλος κοσμος...) οτι το δικο σου μηχανάκι ειναι κανονικότατο και σε καμια περίπτωση "κλειστό" (ΒΤW το δικο μου είναι από Ολλανδία)


μεγεια το εργαλειο... :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :beer:

gojakla
09/11/2005, 10:58
Καλημερα... ΜΕΓΕΙΑ το εργαλειο και καλοταξιδο!!!

:wave2: :beer: :wave2: :beer: :wave2: :beer:

Εγω οταν πηγα να παρω το δικο μου (750), παραεισαγωγης επισης, μου ειπανε να προσεξω μηχανακι απο Γερμανια γιατι ΜΠΟΡΕΙ και να ειναι κλειστο... Το «μπορει» το εχω με κεφαλαια γιατι αυτη ειναι πληροφορια που μου δωσανε 3 μαγαζια, χωρις ομως να το εχω ψαξει παραπερα... Μια αλλη πληροφορια που μου δωσανε ελεγε οτι αν το μηχανακι ειναι «κλειστο» δεν μπορει κανεις να το ανοιξει. Ειναι παντου φιμωμενο και ετσι μενει.
Τελος ενα tip που μου ειπανε ειναι να παρω τον κωδικο πλαισιου απο το μηχανακι που θα μου φερνανε, να το στελνανε με mail στην ελληνικη αντιπροσωπεια ΑΛΛΑ και στην μαμα KAWASAKI, και απο εκει θα μαθαινανε αν το μηχανακι ειναι κλειστο. Εμενα ολο αυτο βεβαια μου φανηκε καλο θεωρητικα αλλα δεν νομιζω οτι στην πραξη θα ηταν ετσι τα πραγματα.
Επαναλαμβανω οτι τα παραπανω ειναι πληροφοριες και δεν ειμαι σιγουρος 100% οτι ειναι σωστες. Αν καποιος ξερει περισσοτερα και εγκυροτερα, και τα παραπανω ειναι λαθος... ας μην γιουχαρει!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!
:sun: :wave2: :beer: :wave2: :sun:

idi
09/11/2005, 11:06
ρε παιδια δε γιουχαρω...

απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΑΣ....

μονο τα μοντελα για Καλιφορνια, Μαλαισια και κατι ασχετες χωρες ειναι τετοια

gojakla
09/11/2005, 11:09
Η «γιουχα» ρε συ idi ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΣΕΝΑ...
Γενικο σχολιο κυριως με διαθεση χαβαλε ητο...
Για να μην παρεξηγουμαστε κι' ολας!!!

idi
09/11/2005, 12:01
:a22: :a33: :a34: :a47: :a48: :a55: SPAM:lol:

tasos
17/11/2005, 14:07
OK κύριοι, το μηχανάκι ΔΕΝ είναι περιορισμένο. Μίλησα με την KAWASAKI Γερμανίας, ο Τεχνικός που μίλησα μου έδωσε πλήρη στοιχεία για το μηχανάκι σε 3 λεπτά μετρημένα. Μου είπε επίσης πως ΔΕΝ υπάρχουν περιορισμένα μηχανάκια της KAWASAKI στην Ευρώπη, παρα μόνο κάποια μηχανάκια των 33PS στην Αγγλία τα οποία προορίζονται για οδηγούς κάτω των 21 ετών (αυτό το είχα υπ'οψιν μου).

Ευελπιστώ να σας συναντήσω σε μια γρήγορη βόλτα, το μηχανάκι κολοστρίβει και είμαι πολύ χαρούμενος που έκανα 1200χλμ σε 10 ημέρες, τα 1000 εκτός πόλης σε στενά και μεσαία στριφτερά κομμάτια.