PDA

View Full Version : Χαμήλωμα ΧΤ 660



Μανολης67
06/03/2016, 20:24
Το μηχανάκι μας ειδικά το R είναι ψηλό, και μερικοί επιλέγουν να το χαμηλώσουν λίγο!
Η διαδικασία γίνεται ως εξής, αλλάζουμε τα δυο λαμάκια στήριξης του μοχλικού της πίσω ανάρτησεις, και αντίστοιχα χαμηλώνουμε το πιρούνι μπροστά.

354392
Τα λαμάκια αυτά του μοχλικού, ειναι το κλειδί για το χαμήλωμα η και το ψήλωμα της μοτοσυκλέτας,

Ξεκινάμε παραγγέλλοντας απο το e-bay τα αντίστοιχα λαμάκια (30 ευρώ+ μεταφορικά, ) η αλλιώς, αφού αφαιρέσουμε τα μαμά, πάμε σε ενα μηχανουργείο και κάνουμε δύο ίδια, αλλά με μεγαλύτερο μήκος, , όσο πιο μακριά, τόσο θα πιο πολύ θα ...χαμηλώσει το μηχανάκι!
αφού προμηθευτούμε τα λαμάκια χρειαζόμαστε:
Ένα τριγωνικό γρύλο ανύψωσης
Ένα πολύγωνο 22¨ (ίδιο με αυτό που τανύζουμε την αλυσίδα)
Ένα Γαλλικό κλειδί (για κόντρα)
και ένα σφυράκι, για να βγάλουμε τους άξονες
354393
Ξεκινάμε ξεβιδώνοντας τα μπουλόνια του μοχλικού, με το 22αρι και κόντρα παξιμάδι
μετά τοποθετούμε προσεκτικά τον γρύλο εκεί που είναι η βαση του κεντρικού σταντ (το μηχανάκι δεν έχει κεντρικό σταντ, αλλά μόνο την βάση)
ανυψώνουμε σιγά σιγά και προσεκτικά.

354394
Όταν ο πίσω τροχός βρεθεί στον αέρα αφαιρούμε τους πείρους (μπορεί να χρειαστεί σφυρί) και τα παλιά λαμάκια, τοποθετούμε τα καινούργια, και πριν τοποθετήσουμε ξανά τους πείρους, είναι ευκαιρία να τους γρασάρουμε με γράσο λιθίου.
Τα καινούργια λαμάκια ειναι διαφορετικό μήκους από τα παλιά και θα χρειαστεί να χαμηλώσουμε λίγο τον γρύλο.
Τελειώνουμε την τοποθέτηση, χαμηλώνουμε-αφαιρούμε τον γρυλο και σφίγγουμε καλά τα μπουλώνια
Αυτό ήταν!
κανονικά χαμηλώνουμε αντίστοιχα το πιρούνι.
Πριν ξεκινήσουμε ελέγχουμε το τανυσμα της αλυσίδας, (πιθανόν να χρειαστεί εκ νέου ρύθμιση το ίδιο και η προφόρτιση της πίσω ανάρτησης, το ελατήριο δηλαδή)
Αυτά ισχύουν σε γενικες γραμμές για όλες της μοτοσυκλετες με μοχλικό,
Άλλοι επιλέγουν να της ψηλώσουν και άλλοι να της χαμηλώσουν σε λογικά πλαίσια πάντα.

7Tolis
06/03/2016, 21:16
Δε θα πρέπει να κοντύνεις και το stand μετά;

Μανολης67
07/03/2016, 16:47
Δε θα πρέπει να κοντύνεις και το stand μετά;

Φίλε μου εγώ χαμήλωσα το μηχανάκι 20 χιλ, (μόνο πίσω ακόμη, και μάλλον δεν θα το χαμηλώσω μπροστά γιατί τα ελατηρια πιρουνιού μαμα ειναι σουμιές, μην ξεχνάμε ειναι μηχανη 10 χρόνων mod 2006) και δεν εχω πρόβλημα στο σταντ, ισα ισα παρκαίρνει πιο όρθιο, και αυτό με βολευεει στα στενά παρκαρισματα στη πόλη, δηλαδή πριν δυσκολευομουν να παρκάρω ανάμεσα σε μηχανάκια, γιατι ήθελε περισσότερο χωρο.
Ακόμη σκέφτομαι εν καιρώ για κεντρικό σταντ., το μηχανακι εχει έτοιμες βάσεις, και το βρηκα απο μαγαζί φιλου 100 Ευρω.

MG-KTiNoS
07/03/2016, 16:52
να φας τη σέλα ρε μανωλιό μπα?
:rolleyes:

Μανολης67
07/03/2016, 17:05
Στα ΧΤ η σελλα ειναι ηδη τσιρότο, τι ειναι ο κάβουρας τι ειναι το ζουμί του, πάντως προς το παρόν ετσι ειμαι αρκετα ευχαριστημένος, μεγάλη διαφορά στην πόλη που εγινε παπάκι, και στο χώμα, οι επιτόπιες στροφές μου φαίνονται παιχνίδι τωρα, το ιδιο και το μπροστά-πισω στο παρκάρισμα, δεν το μετάνοιωσα καθόλου, .

STF
12/03/2016, 20:37
Συγχαρητήρια για το μεράκι σου να μοιραστείς μαζί μας τις εργασίες που κάνεις στο XT σου!
Θα πρότεινα όταν βρεις λύση με το πλαϊνό σταντ να χαμηλώσεις και το μπροστινό! Είναι θέμα γεωμετρίας της μηχανής και παρ' όλο που μπορεί τα ελατήρια σου να έχουν μαλακώσει θα δεις διαφορά στη οδήγηση. Τη σκληρότητα του μπροστινού μπορείς να τη ρυθμίσεις και με αλλαγή του ιξώδους και της ποσότητας λαδιού στο μπροστινό σου!

Μανολης67
12/03/2016, 20:56
Φιλε μου πρέπει να γίνει, είναι στο πρόγραμμα, σκέφτομαι να αλλάξω και τα μαμά ελατήρια με Ohlins ή Bitubo (βέβαια μετά το το χαμήλωμα οπωσδήποτε ).

duke200
13/03/2016, 08:40
Συγχαρητήρια για το μεράκι σου να μοιραστείς μαζί μας τις εργασίες που κάνεις στο XT σου!
Θα πρότεινα όταν βρεις λύση με το πλαϊνό σταντ να χαμηλώσεις και το μπροστινό! Είναι θέμα γεωμετρίας της μηχανής και παρ' όλο που μπορεί τα ελατήρια σου να έχουν μαλακώσει θα δεις διαφορά στη οδήγηση. Τη σκληρότητα του μπροστινού μπορείς να τη ρυθμίσεις και με αλλαγή του ιξώδους και της ποσότητας λαδιού στο μπροστινό σου!

και μια που τ' αναφέραμε, για να ψηλώσει κάποιος το μηχανάκι πίσω πρέπει να βαλει κοντύτερα παπαράκια έτσι? Για να έχει το ίδιο ψήλωμα και μπροστά τι πρεπει να κάνει? Μπορει να γίνει μετατροπή στα μαμα καλάμια?

Μανολης67
13/03/2016, 10:51
και μια που τ' αναφέραμε, για να ψηλώσει κάποιος το μηχανάκι πίσω πρέπει να βαλει κοντύτερα παπαράκια έτσι? Για να έχει το ίδιο ψήλωμα και μπροστά τι πρεπει να κάνει? Μπορει να γίνει μετατροπή στα μαμα καλάμια?


Για τα παπαράκια σωστά! κοντυτερα παπαράκια= πιο ψηλό μηχανάκι,
Για να χαμηλώσει μπροστά είναι ευκολο, το δύσκολο να ψηλώσει, η αποστάτες -σκληρότερα ελατήρια για να αυξήσουμε το sag το ύψος δηλαδή, αλλά μιλάμε για λίγα πράγματα, ή πάμε για after markeτ πιρούνια.
Παντως εχω δει μερικούς με 660 και πιρουνι ups down.
Εγω πιτσιρικάς σε ενα enduraki Gilera αλλαξα το μπροστινό πιρουνι με After market Ceriani, Ιταλικό πολύ καλό, .

MG-KTiNoS
13/03/2016, 12:08
και μια που τ' αναφέραμε, για να ψηλώσει κάποιος το μηχανάκι πίσω πρέπει να βαλει κοντύτερα παπαράκια έτσι? Για να έχει το ίδιο ψήλωμα και μπροστά τι πρεπει να κάνει? Μπορει να γίνει μετατροπή στα μαμα καλάμια?

trans alp...
:cool:

karellen
14/03/2016, 19:14
Φίλε μου εγώ χαμήλωσα το μηχανάκι 20 χιλ, (μόνο πίσω ακόμη, και μάλλον δεν θα το χαμηλώσω μπροστά γιατί τα ελατηρια πιρουνιού μαμα ειναι σουμιές, μην ξεχνάμε ειναι μηχανη 10 χρόνων mod 2006) και δεν εχω πρόβλημα στο σταντ, ισα ισα παρκαίρνει πιο όρθιο, και αυτό με βολευεει στα στενά παρκαρισματα στη πόλη, δηλαδή πριν δυσκολευομουν να παρκάρω ανάμεσα σε μηχανάκια, γιατι ήθελε περισσότερο χωρο.
Ακόμη σκέφτομαι εν καιρώ για κεντρικό σταντ., το μηχανακι εχει έτοιμες βάσεις, και το βρηκα απο μαγαζί φιλου 100 Ευρω.

Το σταν του ΧΤΧ από μαμά είναι ήδη τόσο όρθιο που η μηχανή είναι 'πέφτω-δεν πέφτω', φαντάσου να την χαμήλωνα κιόλας.
Για το κεντρικό-διπλό θα διαφωνήσω,τι το θέλεις να κουβαλάς συνεχώς επιπλέον βάρος?

harris_x
22/03/2016, 08:52
Το σταν του ΧΤΧ από μαμά είναι ήδη τόσο όρθιο που η μηχανή είναι 'πέφτω-δεν πέφτω', φαντάσου να την χαμήλωνα κιόλας.
Για το κεντρικό-διπλό θα διαφωνήσω,τι το θέλεις να κουβαλάς συνεχώς επιπλέον βάρος?

Σχετικά με το βάρος κλπ, εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148567)