PDA

View Full Version : Τρέμουλο στο τιμόνι Hornet 2008



Sotiris S.
08/03/2016, 06:26
Πριν μια εβδομάδα πήρα ένα μεταχειρισμένο hornet
Επειδή ήθελε κάποια μικρά μαζεματα δεν πιεσα καθόλου τη μηχανη τις πρώτες ημέρες.
Άλλαξα λάστιχα (bt016 pro) και ζυγοσταθμιση, και ρουλεμάν τιμονιού (κωνικά) και βγηκα μια βόλτα όπου
παρατήρησα ότι από τα 160-170 και πάνω, το τιμόνι τρέμει ελαφρώς, προκαλώντας ανασφάλεια.
Ωστόσο έλειπε το ένα αντιβαρο. Βάζω αντίβαρα αλλά το τρέμουλο συνεχίζει.
Επόμενο βήμα να ελεγξω μήπως θέλουν πάτημα τα ρουλεμάν του τιμονιού και να χαμηλωσω
την προφορτιση πίσω (τώρα είναι στα 4/7). Εννοείται πιέσεις ελαστικών είναι οκ.
Καμία άλλη ιδέα ρε παιδιά τι μπορεί να φταίει?

mikes
08/03/2016, 07:06
τα λάστιχα από τη στιγμη που θα τοποθετηθουν πρεπει να γραψουν καμια 200αρια χλμ (μπορει λιγο περισσοτερα, μπορει λιγο λιγοτερα) για να πατησουν!
οσο διαρκει αυτό μπορει να σου κανει τρεμουλο!
πως ακριβως εκτιμησες ότι λειπει αντιβαρο? και τι αντιβαρο εβαλες? βασικα εκανες τα πραγματα πολύ χειροτερα με αυτή σου την κινηση! βγαλε το αντιβαρο που εβαλες και αν δεν στρωσει μετα από καποια χιλιόμετρα, πηγαινε στο λάστιχα σου να σου κανει ξανα ζυγοσταθμιση! αν παλι δεν στρωσει τοτε το πρόβλημα είναι αλλου!

Sotiris S.
08/03/2016, 07:20
Αναφέρομαι στα αντίβαρα του τιμονιού και όχι της ζάντας.
Τα λάστιχα έχουν κάνει περίπου 400χλμ μέχρι στιγμής και το πρόβλημα παραμένει. Διαβάζω ότι το yamaha mt09 tracer έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...
Επίσης ξαναειχα hornet παλιότερα και ήταν σταθερότερο ακόμα και στην τελική του.

notakos600
08/03/2016, 07:56
Μήπως είχε φάει καμιά τούμπα στο παρελθόν;

SHOOTER045
08/03/2016, 08:18
Όπως είπε ο mikes,τα λάστιχα χρειάζονται ξανά ζυγοστάθμιση αφού<πατήσουν>
Έλεγχος σε ζάντα για χτύπημα και έλεγχος ρουλεμάν τροχού.
Επίσης να υποθέσω οτι εβαλες σετ αντίβαρα τιμονιού και όχι ενα για συμπλήρωμα.
Αν το μηχανάκι κατα το παρελθόν έχει φαει τούμπα που δεν την ξέρεις, χαλάρωσε τα καλάμια να ελευθερωθούν οι <τάσεις> που τυχών δημιουργήθηκαν απο αυτό.
Και κάτι τελευταίο εχεις βαλίτσα πίσω?

MG-KTiNoS
08/03/2016, 08:24
Πριν μια εβδομάδα πήρα ένα μεταχειρισμένο hornet
Επειδή ήθελε κάποια μικρά μαζεματα δεν πιεσα καθόλου τη μηχανη τις πρώτες ημέρες.
Άλλαξα λάστιχα (bt016 pro) και ζυγοσταθμιση, και ρουλεμάν τιμονιού (κωνικά) και βγηκα μια βόλτα όπου
παρατήρησα ότι από τα 160-170 και πάνω, το τιμόνι τρέμει ελαφρώς, προκαλώντας ανασφάλεια.
Ωστόσο έλειπε το ένα αντιβαρο. Βάζω αντίβαρα αλλά το τρέμουλο συνεχίζει.
Επόμενο βήμα να ελεγξω μήπως θέλουν πάτημα τα ρουλεμάν του τιμονιού και να χαμηλωσω
την προφορτιση πίσω (τώρα είναι στα 4/7). Εννοείται πιέσεις ελαστικών είναι οκ.
Καμία άλλη ιδέα ρε παιδιά τι μπορεί να φταίει?

Πριν αλλάξεις λάστιχα... Το μηχανάκι έτρεμε?
Από εκεί ξεκίνα.
ΑΝ μπορείς πες στο λαστιχά να βάλει το παλιό λάστιχο να δεις αν τρέμει και μ αυτό.
Και κυρίως μη λύσεις το μηχανάκι επειδή ο λαστιχάς λέει αρλούμπες.
(μπας κι έχεις καμιά βαλίτσα?)

Sotiris S.
08/03/2016, 08:32
Καταρχάς βαλίτσα δεν έχω.
Πριν την αλλαγή ελαστικών δεν ξέρω εάν έτρεμε επειδή όπως αναφέρω δεν πιεσα την μηχανή καθώς τα λάστιχα ήταν χάλια.
Το μπροστινό το ελυσα έτσι κ αλλιώς για να αλλαξω τα ρουλεμάν, και δεν υπήρχε κανένα σημάδι πτώσης. Στατικά όμως έχει πέσει σίγουρα καθώς έχει μια μικρή γρατζουνια το καπάκι του συμπλέκτη.
Αντίβαρα έβαλα ζευγάρι εννοείται.

sniper
08/03/2016, 10:36
160-170 είσαι οριακά στο μάξιμουμ της μηχανής σου, κάπου λιγο πριν τα 200 είναι η μέγιστη ταχύτητά σου.

Ο αέρας στο γυμνό μηχανάκι κάνει το τιμόνι να τρέμει.

AristidisZ
08/03/2016, 10:43
160-170 είσαι οριακά στο μάξιμουμ της μηχανής σου, κάπου λιγο πριν τα 200 είναι η μέγιστη ταχύτητά σου.

Ο αέρας στο γυμνό μηχανάκι κάνει το τιμόνι να τρέμει.

:nono:

Μέχρι και το απόλυτο κουλάδι γλάρος έχει πάει το Hornet 225 και δεν ένιωσε κάτι σε τρέμουλο στο τιμόνι...

Πάντως τα 160 δεν είναι επ ουδενί μάξιμουμ...

sniper
08/03/2016, 10:46
:nono:

Μέχρι και το απόλυτο κουλάδι γλάρος έχει πάει το Hornet 225 και δεν ένιωσε κάτι σε τρέμουλο στο τιμόνι...

Πάντως τα 160 δεν είναι επ ουδενί μάξιμουμ...


Σόρρυ Αριστείδη, αλλά ο τελευταίος που είπε ότι είδε 225 σε Hornet 600 τον θάψαμε σε ασβέστη...

AristidisZ
08/03/2016, 10:51
Σόρρυ Αριστείδη, αλλά ο τελευταίος που είπε ότι είδε 225 σε Hornet 600 τον θάψαμε σε ασβέστη...

Τόσα έγραψε πάντως (Αθηνών Λαμίας, περίπου στον Σείριο), δε ξέρω πόσα μπορεί να ήταν πραγματικά...

Sotiris S.
08/03/2016, 10:54
Το θέμα δεν είναι ή τελική της μηχανης.
Ρώτησα μπας και υπάρχει κάποιος που έχει τις τεχνικές γνώσεις να εξηγήσει το φαινομένου του τρέμουλο ή γνωρίζει τη λύση του προβλήματος. Και φυσικά τα 160 είναι πολύ κάτω από το όριο μιας μηχανής με 100 ίππους.

DoctoR_k6
08/03/2016, 11:05
Αν υποθεσουμε πως εχει ζυγοσταθμιστει σωστα κ δεν εχει θεμα με στουκα κλπ κλπ, υπαρχει η πιθανοτητα το μπροστα(η κ το πισω) ελαστικο να εχει θεμα.

Υ.Γ Οταν βαζετε λαστιχα πατε για ζυγοσταθμιση ξανα μετα απο 200χλμ :confused:
Ποτε μα ποτε δεν το εχω κανει κ δεν ειχα θεμα.

teogtp
08/03/2016, 11:07
Αν υποθεσουμε πως εχει ζυγοσταθμιστει σωστα κ δεν εχει θεμα με στουκα κλπ κλπ, υπαρχει η πιθανοτητα το μπροστα(η κ το πισω) ελαστικο να εχει θεμα.

Υ.Γ Οταν βαζετε λαστιχα πατε για ζυγοσταθμιση ξανα μετα απο 200χλμ :confused:
Ποτε μα ποτε δεν το εχω κανει κ δεν ειχα θεμα.

Μου εχει τυχει 2 φορες.

lonerider
08/03/2016, 11:08
Μήπως έγινε καμία μαλακια κατά την αλαγη ρουλεμάν τιμονιού? Εκεί εστιάζω. ..

Sotiris S.
08/03/2016, 11:11
Μήπως έγινε καμία μαλακια κατά την αλαγη ρουλεμάν τιμονιού? Εκεί εστιάζω. ..

Θα μπορουσε γιατι τα αλλαξα μονος μου και δεν εσφιξα το παξιμαδι με ροποκλειδο. Θελω να ελπιζω οτι απλα θελει ενα σφιξιμο και θα εξαφανιστει το τρεμουλο. Απο την αλλαγη εχω κανει 400χλμ.

sniper
08/03/2016, 11:11
Μήπως έγινε καμία μαλακια κατά την αλαγη ρουλεμάν τιμονιού? Εκεί εστιάζω. ..


Τα οποία κι αυτά θέλουν σφύξιμο μετά απο λίγο, μόλις πατήσουν καλά.

lonerider
08/03/2016, 11:15
Θα μπορουσε γιατι τα αλλαξα μονος μου και δεν εσφιξα το παξιμαδι με ροποκλειδο. Θελω να ελπιζω οτι απλα θελει ενα σφιξιμο και θα εξαφανιστει το τρεμουλο. Απο την αλλαγη εχω κανει 400χλμ.

Για ψαχτο , μάλλον εκεί κάτι παιζει, έσφιξε πολύ, έσφιξε λιγο,βρες ένα ροποκλειδο και παρτο από την αρχη. ...

nickald
08/03/2016, 11:23
Μια που εχω το ιδιο μηχανακι θα εστιαζα πρωτα στο να αποκλεισω τυχον περιπτωση εργοστασιακου προβλήματος στο λαστιχο (ναι συμβαινει και όχι τοσο σπανια πλεον).

Στη συνεχεια εφόσον εχει τα αντίβαρα της (ελπιζω κανονικα και όχι τα κινεζικα αλουμινενια που είναι για μοστρα) θα πηγαινα να ψαξω παλι τα ρουλεμάν που αλλαξες.

αεροδυναμικα το συγκεκριμενο δεν κουναει (για γυμνο σε τετοιες ταχύτητες)

MG-KTiNoS
08/03/2016, 16:00
Το θέμα δεν είναι ή τελική της μηχανης.
Ρώτησα μπας και υπάρχει κάποιος που έχει τις τεχνικές γνώσεις να εξηγήσει το φαινομένου του τρέμουλο ή γνωρίζει τη λύση του προβλήματος. Και φυσικά τα 160 είναι πολύ κάτω από το όριο μιας μηχανής με 100 ίππους.

άντε να στο ξαναπώ...
:D
Βάλε πάλι τα παλιά λάστιχα και τσέκαρε αν τρέμει.
90% είναι από εκεί

thunder ace
08/03/2016, 16:11
Καλησπερα.Οποτε ειχα καποιο τρεμουλο σε μοτο ,ΠΑΝΤΑ εφταιγαν τα λαστιχα.Και για να πω την αληθεια την μαυρη,μονο σε HONDA μου συνεβει(CBX 550-CBX 750)λΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΑΣΤΙΧΑ.

viper1
08/03/2016, 16:50
Τα αντιβαρα που άλλαξες έχουν το ίδιο βάρος με τα προηγούμενα?

Sotiris S.
08/03/2016, 17:01
Τα αντιβαρα ειναι ελαχιστα πιο βαρυα απο τα μαμα.
Λοιπον το προβλημα λυθηκε!
Εσφιξα τα ρουλεμαν του λαιμου. Πηραν σχεδον 1/4 της στροφης. Τα εσφιξα με ροποκλειδο στην προτεινομενη ροπη (2.7kg/m)
Eπισης εριξα την προφορτιση απο τα 4/7 στα 2/7.
Στην δοκιμη, μεχρι και 220+ σε ανοιχτες καμπες, και απολυτως κανενα κουνημα στο τιμονι!

viper1
08/03/2016, 17:04
Τα αντιβαρα ειναι ελαχιστα πιο βαρυα απο τα μαμα.
Λοιπον το προβλημα λυθηκε!
Εσφιξα τα ρουλεμαν του λαιμου. Πηραν σχεδον 1/4 της στροφης. Τα εσφιξα με ροποκλειδο στην προτεινομενη ροπη (2.7kg/m)
Eπισης εριξα την προφορτιση απο τα 4/7 στα 2/7.
Στην δοκιμη, μεχρι και 220+ σε ανοιχτες καμπες, και απολυτως κανενα κουνημα στο τιμονι!

Για φέρτε τον ασβεστη :lol:

AristidisZ
08/03/2016, 17:06
Για φέρτε τον ασβεστη :lol:

:bawl:
:beer:

sniper
08/03/2016, 17:10
...
Στην δοκιμη, μεχρι και 220+ σε ανοιχτες καμπες, και απολυτως κανενα κουνημα στο τιμονι!

Ωραία...!


Γιατί δεν το άνοιξες λίγο ακόμα να δεις αν 300ίζει; :confused:

Πρόσεχε, μη πατήσεις τον ασβέστη. :bawl:

viper1
08/03/2016, 17:21
Εμείς κάτι τέτοιους τους πνίγαμε στον ασβέστη :D

Sotiris S.
08/03/2016, 17:34
:a014:
Εστριβα τσιγαρο ταυτοχρονα και δεν μπορουσα να παω παραπανω!:bawl:

lonerider
08/03/2016, 17:47
Λέει ο άνθρωπος άλλαξε ρουλεμάν τιμονιού μόνος και έσφιξε χωρίς ροποκλειδο και του γράφετε με σιγουριά κοίταξε τα λάστιχα. .....ότι ναναι....

viper1
08/03/2016, 17:56
Λέει ο άνθρωπος άλλαξε ρουλεμάν τιμονιού μόνος και έσφιξε χωρίς ροποκλειδο και του γράφετε με σιγουριά κοίταξε τα λάστιχα. .....ότι ναναι....

Μιλάμε για πολύ ασβεστη όμως :bawl:

DrEvil
08/03/2016, 17:59
Τελικα, μαλλον λαστιχα ειναι.
Θα γλυστρανε στον ασβεστη!

thunder ace
08/03/2016, 17:59
Λέει ο άνθρωπος άλλαξε ρουλεμάν τιμονιού μόνος και έσφιξε χωρίς ροποκλειδο και του γράφετε με σιγουριά κοίταξε τα λάστιχα. .....ότι ναναι....Επειδη εχει honda,αν ειχε κατι αλλο θα ψαχναμε αλλου.

wolfi
08/03/2016, 18:07
Στα λάστιχα εβαλες αγερα κοπανιστο η άζωτο.

Sotiris S.
08/03/2016, 18:08
Παίζει ρολο? Αέρα βάζω..

DrEvil
08/03/2016, 18:17
Παίζει ρολο? Αέρα βάζω..

Αγαπητε,

το θεματακι σου το ελυσες ομορφα κι ωραια, με ενα ροποκλειδο.

Μην ανησυχεις, γιατι σε καθημερινες συνθηκες το αζωτο δεν εχει να προσφερει πολλα.
Τις παραμορφωσεις του ελαστικου που επιτρεπει ο αερας, τις θελουμε για μεγαλυτερη ανεση.
Αν τωρα σε ενδιαφερει να εισαι συνεχως στα ορια, μαλλον το αερας/αζωτο ειναι απο τα τελευταια που θα πρεπει να σε απασχολησουν.

lonerider
08/03/2016, 18:22
Τελικα, μαλλον λαστιχα ειναι.
Θα γλυστρανε στον ασβεστη!

Χαχα ναι....ο άλλος πιο πίσω λέει του έχει τύχει 5-6 φορές να παίζει το τιμόνι και ήταν από λάστιχο σε χοντα μόνο του έτυχε. ....:))))

Sotiris S.
08/03/2016, 19:12
Αγαπητε,

το θεματακι σου το ελυσες ομορφα κι ωραια, με ενα ροποκλειδο.

Μην ανησυχεις, γιατι σε καθημερινες συνθηκες το αζωτο δεν εχει να προσφερει πολλα.
Τις παραμορφωσεις του ελαστικου που επιτρεπει ο αερας, τις θελουμε για μεγαλυτερη ανεση.
Αν τωρα σε ενδιαφερει να εισαι συνεχως στα ορια, μαλλον το αερας/αζωτο ειναι απο τα τελευταια που θα πρεπει να σε απασχολησουν.

Οκ ευχαριστώ. Δεν είναι ότι είμαι συνέχεια στα όρια. Απλώς είναι λογικό να θέλω ή μηχανή να είναι άψογη όταν θελησω να το κάνω.

mikes
08/03/2016, 20:33
Στα λάστιχα εβαλες αγερα κοπανιστο η άζωτο.
θα με ενδιεφερε πραγματικα να μαθω τι διαφορα υπαρχει μεταξυ αυτων των δυο οσον αφορα σε καθημερινη μοτοσυκλετα η οποιοδήποτε άλλο οχημα καθημερινης χρησης.. :smokin:

wolfi
08/03/2016, 20:40
θα με ενδιεφερε πραγματικα να μαθω τι διαφορα υπαρχει μεταξυ αυτων των δυο οσον αφορα σε καθημερινη μοτοσυκλετα η οποιοδήποτε άλλο οχημα καθημερινης χρησης.. :smokin:

Και μένα γι'αυτο έκανα τήν ερωτηξη

mikes
08/03/2016, 21:00
Και μένα γι'αυτο έκανα τήν ερωτηξη
αντε να στο απαντησω...

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

η μονη διαφορα του αζωτου σε συνθηκες καθμερινης χρησης, είναι ότι δεν κανει τις μεταβολες πιεσης που κανει ο αερας ανα τον καιρο.. δλδ αν στο μηνα πανω ο αερας εχει πεσει 3-5psi το αζωτο θα εχει πεσει 1-2.. μονο αυτό!

τα υπολοιπα προτερήματα εναντι του αερα εχουν να κανουν μονο σε οριακη λειτουργια του ελαστικου σε συνθηκες αγωνα, κυριως σε πιστα..

η μεγαλυτερη μουφα που εχει ειπωθεί είναι ότι το αζωτο δεν μεταβαλει την πιεση του όταν το λαστιχο ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας.
πειραματα εχουν δειξει το αντιθετο! (ότι δλδ σηκωνει μεγαλυτερη πιεση από τον αερα) όπως επισης και ότι το λαστιχο δεν υπερθερμενεται με αζωτο,

καθως το ποση θερμοκρασια θα σηκωσει το λαστιχο εξαρτάται από τη τριβη και αρα από την ποιοτητα της ασφαλτου και το υλικο /κατασταση της γομας, και το ποση πιεση εχει κρυο, και όχι τι αεριο εχει μεσα!

leo1964
08/03/2016, 21:03
αντε να στο απαντησω...

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

η μονη διαφορα του αζωτου σε συνθηκες καθμερινης χρησης, είναι ότι δεν κανει τις μεταβολες πιεσης που κανει ο αερας ανα τον καιρο.. δλδ αν στο μηνα πανω ο αερας εχει πεσει 3-5psi το αζωτο θα εχει πεσει 1-2.. μονο αυτό!

τα υπολοιπα προτερήματα εναντι του αερα εχουν να κανουν μονο σε οριακη λειτουργια του ελαστικου σε συνθηκες αγωνα, κυριως σε πιστα..

η μεγαλυτερη μουφα που εχει ειπωθεί είναι ότι το αζωτο δεν μεταβαλει την πιεση του όταν το λαστιχο ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας.
πειραματα εχουν δειξει το αντιθετο! (ότι δλδ σηκωνει μεγαλυτερη πιεση από τον αερα) όπως επισης και ότι το λαστιχο δεν υπερθερμενεται με αζωτο,

καθως το ποση θερμοκρασια θα σηκωσει το λαστιχο εξαρτάται από τη τριβη και αρα από την ποιοτητα της ασφαλτου και το υλικο /κατασταση της γομας, και το ποση πιεση εχει κρυο, και όχι τι αεριο εχει μεσα!

Αέριο είναι,λογικό να μεταβάλλεται ο όγκος του με την αλλαγή των θερμοκρασιών

mikes
08/03/2016, 21:16
Αέριο είναι,λογικό να μεταβάλλεται ο όγκος του με την αλλαγή των θερμοκρασιώνμονο που στην περιπτωση μας ο ογκος δεν μπορει να μεταβληθεί καθως είναι καθορισμενος από το λαστιχο, και αρα αυτό που μεταβαλλεται είναι η πιεση του!

leo1964
08/03/2016, 21:21
μονο που στην περιπτωση μας ο ογκος δεν μπορει να μεταβληθεί καθως είναι καθορισμενος από το λαστιχο, και αρα αυτό που μεταβαλλεται είναι η πιεση του!

Σαν συνέπεια...συμφωνώ
Το κάθε αέριο που περιβάλλεται από κάποιο τοίχωμα όταν αυξήσουμε την θερμοκρασία του τότε αυξάνεται και η πίεσή του προς το τοίχωμα αυτό.(P*V=n*R*T).Στα συγκεκριμένα δύο αέρια η μεταβολή της πίεσης του αζώτου είναι κατά πολύ(πάρα πολύ) μικρότερη από αυτή του ατμοσφαιρικού αέρα(επειδή έχει μεγαλύτερα μόρια στη δομή του).

dxeavy
08/03/2016, 21:40
Στα συγκεκριμένα δύο αέρια η μεταβολή της πίεσης του αζώτου είναι κατά πολύ(πάρα πολύ) μικρότερη από αυτή του ατμοσφαιρικού αέρα(επειδή έχει μεγαλύτερα μόρια στη δομή του).

Μισό λεπτό γιατί χάθηκα παιδιά. Ο ατμοσφαιρικός αέρας είναι μίγμα αερίων, τα 2 μεγαλύτερα σε ποσοστά είναι το άζωτο και το οξυγόνο. Συγκεκριμένα 79% άζωτο και 21% οξυγόνο, άρα σε λάστιχα που έχουν μόνο άζωτο τι εννοούμε; Είναι 100% άζωτο ή είναι εμπλουτισμένο αέριο με περισσότερο άζωτο π.χ. 90% αλλά έχει και οξυγόνο. Η πυκνότητα ενός αερίου μεταβάλλετε υπό πίεση, όχι ο όγκος του.. απ΄ όσο ξέρω δηλαδή. Μπερδεύτηκα :confused:

mikes
08/03/2016, 22:38
Μισό λεπτό γιατί χάθηκα παιδιά. Ο ατμοσφαιρικός αέρας είναι μίγμα αερίων, τα 2 μεγαλύτερα σε ποσοστά είναι το άζωτο και το οξυγόνο. Συγκεκριμένα 79% άζωτο και 21% οξυγόνο, άρα σε λάστιχα που έχουν μόνο άζωτο τι εννοούμε; Είναι 100% άζωτο ή είναι εμπλουτισμένο αέριο με περισσότερο άζωτο π.χ. 90% αλλά έχει και οξυγόνο. Η πυκνότητα ενός αερίου μεταβάλλετε υπό πίεση, όχι ο όγκος του.. απ΄ όσο ξέρω δηλαδή. Μπερδεύτηκα :confused:
100% αζωτο (υποτειθεται) υπαρχουν μηχανήματα που διαχωριζουν το αζωτο από τον υπολοιπο αερα (υποτειθεται...)

dxeavy
08/03/2016, 22:41
100% αζωτο (υποτειθεται) υπαρχουν μηχανήματα που διαχωριζουν το αζωτο από τον υπολοιπο αερα (υποτειθεται...)

Όντως υπάρχουν, κομπρέσορες είναι που μπορείς να κάνεις μίξη αερίων - χρησιμοποιώ και εγώ στη δουλειά μου αλλά κάνω αέρα εμπλουτισμένο σε οξυγόνο, αφαιρώ άζωτο. Δεν ήξερα ότι βάζουν 100% άζωτο στα λάστιχα, χμ... ενδιαφέρον. Πρέπει να το μελετήσω πιο προσεχτικά το θέμα.

viper1
08/03/2016, 23:29
Στα ελαστικά τω αεροσκαφών βάζουν άζωτο για τις μεταβολές της θερμοκρασίας και της πίεσης. Η θερμοκρασία κυμαίνεται από 400+ βαθμούς Κελσίου έως και -45 στο μέγιστο ύψος πτήσης. Οπότε να γιατί χρειάζονται άζωτο. Όσο για εμάς τους κοινούς θνητούς το άζωτο άρχισε να μπαίνει σε αγώνες και ιδίως σε ντραγκστερ. Για όλους τους άλλους καμία απολύτως διαφορά

spyrakos35
09/03/2016, 04:18
Ωραία, πρόμπλεμ σολβντ....

Την επόμενη φορά σε βόλτα, κοίτα να μας πουλήσεις και να πας με τα γιαμάΠα πάλι...... ;)

:lol:

Sotiris S.
09/03/2016, 05:17
Ωραία, πρόμπλεμ σολβντ....

Την επόμενη φορά σε βόλτα, κοίτα να μας πουλήσεις και να πας με τα γιαμάΠα πάλι...... ;)

:lol:

Τώρα κατάλαβα ποιος λασκαρε τα ρουλεμάν μου!:lol:

sapila racing
09/03/2016, 09:41
αντε να στο απαντησω...

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

η μονη διαφορα του αζωτου σε συνθηκες καθμερινης χρησης, είναι ότι δεν κανει τις μεταβολες πιεσης που κανει ο αερας ανα τον καιρο.. δλδ αν στο μηνα πανω ο αερας εχει πεσει 3-5psi το αζωτο θα εχει πεσει 1-2.. μονο αυτό!

τα υπολοιπα προτερήματα εναντι του αερα εχουν να κανουν μονο σε οριακη λειτουργια του ελαστικου σε συνθηκες αγωνα, κυριως σε πιστα..

η μεγαλυτερη μουφα που εχει ειπωθεί είναι ότι το αζωτο δεν μεταβαλει την πιεση του όταν το λαστιχο ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας.
πειραματα εχουν δειξει το αντιθετο! (ότι δλδ σηκωνει μεγαλυτερη πιεση από τον αερα) όπως επισης και ότι το λαστιχο δεν υπερθερμενεται με αζωτο,

καθως το ποση θερμοκρασια θα σηκωσει το λαστιχο εξαρτάται από τη τριβη και αρα από την ποιοτητα της ασφαλτου και το υλικο /κατασταση της γομας, και το ποση πιεση εχει κρυο, και όχι τι αεριο εχει μεσα!

Kι όμως εκτός του οτι τα λαστιχα ξεφουσκώνουν λιγότερο με το περασμα του χρόνου, οι μεταβολές στην πίεση λόγω θερμοκρασίας είναι διαφορετικές και αρκετά μικρότερες οταν έχεις άζωτο αντί για αέρα.΄
Δεν το λέω απ το μυαλό μου, το εχω μετρήσει στα λάστιχά μου.

Αυτό οφείλεται κατα κύριο λόγο στην υγρασία που περιέχει ο αέρας. Η υγρασία σε χαμηλές θερμοκρασίες παραμένει σε υγρή μορφή (σταγονίδια) και καταλαμβάνει ελάχιστο όγκο. Οταν ανέβει η θερμοκρασία αρκετά ώστε τα σταγονίδια να εξατμιστούν, η πίεση ανεβάνει περίσσότερο απ ότι αν είχαμε βάλει καθαρό άζωτό.

Bladerunner
09/03/2016, 14:35
οι μεταβολές στην πίεση λόγω θερμοκρασίας είναι διαφορετικές και αρκετά μικρότερες οταν έχεις άζωτο αντί για αέρα.

Έτσι είναι.
Γι αυτό το λόγο, στους αγώνες βάζουν άζωτο σε όση πίεση απαιτεί ο κατασκευαστής των ελαστικών σε ζεστά λάστιχα.

mikes
09/03/2016, 21:48
Kι όμως εκτός του οτι τα λαστιχα ξεφουσκώνουν λιγότερο με το περασμα του χρόνου, οι μεταβολές στην πίεση λόγω θερμοκρασίας είναι διαφορετικές και αρκετά μικρότερες οταν έχεις άζωτο αντί για αέρα.΄
Δεν το λέω απ το μυαλό μου, το εχω μετρήσει στα λάστιχά μου.

Αυτό οφείλεται κατα κύριο λόγο στην υγρασία που περιέχει ο αέρας. Η υγρασία σε χαμηλές θερμοκρασίες παραμένει σε υγρή μορφή (σταγονίδια) και καταλαμβάνει ελάχιστο όγκο. Οταν ανέβει η θερμοκρασία αρκετά ώστε τα σταγονίδια να εξατμιστούν, η πίεση ανεβάνει περίσσότερο απ ότι αν είχαμε βάλει καθαρό άζωτό.
εγω σε βιντεο από αναλογο τεστ που ειχα παρακολουθησει καποτε, ιδιο αμαξι, με ιδια λάστιχα και ιδιες πιεσεις σε ταυτοχρονη δοκιμη σε πιστα, το αζωτο ειχε σηκωσει μεγαλυτερη πιεση από τον αερα... ιδια αποψη δεν εχω!

μηπως καποιος μοντ να διαχωρισει τις τελευταιες απαντησεις να νέο θρεν με τιτλο "περι αζωτου και αερα", λεω γω τωρα...