PDA

View Full Version : Εντομοαπωθητικά



MG-KTiNoS
08/03/2016, 17:09
Μ έχουνε γ... τα κουνούπια δω χάμου.
Έχει κανένας καμιά ιδέα?
Βλέπω κάτι μασίνια ηλεκτρικά με κάτι λάμπες που κάνουν ηλεκτροπληξία
στα κουνούπια... :D

Ξέρει κανένας τίποτα????

Cpt. Haddock
08/03/2016, 17:11
Μλκα μου το ειδαμε κι αυτο...

Φαρμακοποιος να ρωτάει για εντομοαπωθητικα...

MG-KTiNoS
08/03/2016, 17:15
Μλκα μου το ειδαμε κι αυτο...

Φαρμακοποιος να ρωτάει για εντομοαπωθητικα...

Είπα κι εγώ...
Είναι δυνατό να πεις κάτι ουσιαστικό???

Για κάτι τέτοιο ρωτάω παίδες
https://www.skroutz.gr/s/4993855/Telco-IK609-13WB.html?from=adam_recent

Cpt. Haddock
08/03/2016, 17:16
Είπα κι εγώ...
Είναι δυνατό να πεις κάτι ουσιαστικό???

Σε δικο σου θρεντ; Αποκλειεται :lol:

MG-KTiNoS
08/03/2016, 17:17
:lol:

(καλά κανεις)
:lol:

Sapadak
08/03/2016, 17:18
Αυτά μόνο θα δουλέψουν ΑΝ το δωμάτιο είναι σκοτεινό.

bulmont
08/03/2016, 17:29
Μ έχουνε γ... τα κουνούπια δω χάμου.
Έχει κανένας καμιά ιδέα?.......




354537

virus
08/03/2016, 17:48
παρε ηλεκτρικη ρακετα απο αυτες που πουλανε στα φαναρια οι αλλοδαποι. εγγυημενο.

αλλιως κλεισε φως και σηκωσε ψηλα το ποδι σου....



τρικλοποδια στα κουνουπια :smokin:

el_hymador
08/03/2016, 18:14
Βγάζεις το αίμα σου κάθε βράδυ και το αποθηκεύεις σε μια γυάλα στο ψυγείο. Το πρωί το επαναμεταγγίζεις στο σώμα σου και όλα κομπλέ.


Θα βαρεθούν και θα φύγουν.

MG-KTiNoS
08/03/2016, 18:18
ΡΕ ΠΑΠΑΡΕΣ στο μαγαζί έγω γεμίσει κουνούπια...
Τη μπέφτουν και στους πελάτες (κι αυτό δε ν καλό) :rolleyes:
Πείτε καμία ιδέα...

AUFGEBRACHT
08/03/2016, 18:33
Πείτε καμία ιδέα...

354543

MG-KTiNoS
08/03/2016, 18:37
fxaristo poli re sis....
itan pragmatika xrisima ola ayta poy gr;apsate....

:lol:

:a56:

virus
08/03/2016, 18:39
βαλε σιτα στην πορτα αμα ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα.

LogOutGoRide
08/03/2016, 18:39
Μήπως κανένα φυτό. Υπάρχουν κάποια που λένε ότι βοηθάνε.
Γιατί δεν ψεκάζεις με (τέρμα γκάζι) τέζα;

Pan (dvs)
08/03/2016, 18:41
Οταν ρωτησα για σκυλοαπωθητικο μΕ ελεγες κουβεντες.

Εγω τωρα ειμαι με το κουνουπι.Ρε να στο πιουνε οοοοοολο.

AUFGEBRACHT
08/03/2016, 18:43
Υποτίθεται ότι ο βασιλικός (όχι ο συγγραφέας, ούτε ο αοιδός) και η λεβάντα είναι φυσικά εντομοαπωθητικά, οπότε αντί για το μαραφέτι που δεν πρόκειται να κάνει τίποτα, πάρε 2-3 γλαστρούλες για δοκιμή, αν δεν διώξουν τα κουνούπια, σίγουρα θα ομορφαίνουν τον χώρο (ενδέχεται βέβαια μετά να χρειαστεί να ανοίξεις thread πως περιποιούμαστε γλάστρες με βασιλικό και λεβάντα).

Hell_Rider
08/03/2016, 18:44
εδω εισαι.. πηγαινε σε ενα μαρκετ... απλα και ομορφα :)

354544

MG-KTiNoS
08/03/2016, 18:48
Οταν ρωτησα για σκυλοαπωθητικο μΕ ελεγες κουβεντες.

Εγω τωρα ειμαι με το κουνουπι.Ρε να στο πιουνε οοοοοολο.
θα μΕ κλάσουν μια μάντρα....
:lol:


εδω εισαι.. πηγαινε σε ενα μαρκετ... απλα και ομορφα :)

354544

Δεν τους κάνει τιποτα αυτό...
Το έχω βάλει!
:rolleyes:

bulmont
08/03/2016, 18:50
Δεν τους κάνει τιποτα αυτό...
Το έχω βάλει!
:rolleyes:



Που;;;;;;; το έχεις βάλει;;;;

MG-KTiNoS
08/03/2016, 18:54
Που;;;;;;; το έχεις βάλει;;;;

στη μπρίζα....
(αλλά λέω να πιάνω τα κουνούπια ένα ένα και να τους το βάζω στο γκώλο....)
:lol:

7Tolis
08/03/2016, 18:57
Αν είναι κουνούπια του Νείλου,(θα τα καταλάβεις απο τη κελεμπία που φοράνε) ίσως χρειαστεί άλλη είδους προσέγγιση πάντως.

Hell_Rider
08/03/2016, 19:00
τοτε εισαι εδω.... :bawl:

354545

spyrval
08/03/2016, 19:03
Μετά από δοκιμές με πολλά υγρά και ταμπλέτες για κουνούπια και βλέποντας ότι τα περισσότερα είναι άχρηστα, προτείνω το μόνο που κάνει δουλειά και το χρησιμοποιώ χρόνια: aroxol υγρό.
Ένα σαν το ηλεκτρικό που έβαλες είχα για τον κήπο κάποτε, μάζευε κουνούπια αλλά και ότι άλλο πετούμενο σε μικρό μέγεθος κυκλοφορούσε. Το τζζζζζζζννν του live καψίματος και το οπτικό αποτέλεσμα συγκρίνονταν με τα εφέ του Walking Dead. Τώρα μπορεί να έχουν εξελιχθεί βέβαια και να ψήνουν στον ατμό, δεν ξέρω...

taisteal
08/03/2016, 19:37
:smokin:
354563

SHOOTER045
08/03/2016, 19:39
Είπα κι εγώ...
Είναι δυνατό να πεις κάτι ουσιαστικό???

Για κάτι τέτοιο ρωτάω παίδες
https://www.skroutz.gr/s/4993855/Telco-IK609-13WB.html?from=adam_recent

Έχω παρόμοιο εδώ και χρόνια απο τα lidl.
Και το δουλεύω στο μπαλκόνι και δεν κοντεύει τίποτα

toyar
08/03/2016, 19:55
εμενα μου δουλευει καλα το γνωστο φιδακι
επισης καπου εχω ακουσει για καφε ελληνικο που τον βαζεις να καιγεται

SHOOTER045
08/03/2016, 19:57
εμενα μου δουλευει καλα το γνωστο φιδακι
επισης καπου εχω ακουσει για καφε ελληνικο που τον βαζεις να καιγεται

Ναι για αυλή η παραλία κτλπ
Σε αλουμινόχαρτο αλλά έχει πολύ μυρωδιά

yes-u
08/03/2016, 20:29
Μήπως θα βόλευε στο κατάστημά σου να βάλεις αεροκουρτίνα (http://www.aerokourtines.com/el/Home/);

nerofida
08/03/2016, 21:17
Καταρχήν θα ήταν καλό αν μπορούσες να εντοπίσεις από που μπορεί να έρχονται. Λιμνάζοντα νερά, φυτά (δέντρα, γλάστρες κλπ.), πότισμα τις απογευματικές ώρες, είναι όλα πιθανές αιτίες ανάπτυξης πληθυσμού κουνουπιών.
Αν έχεις κανά βάλτο δίπλα σου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, αλλά σε κάθε περίπτωση προσπαθείς πρώτα να μην μπουν μέσα στο χώρο. Για αυτά που μπαίνουν, ένα μηχάνημα σαν και αυτά που έβαλες με λάμπα φθορισμού κάνει δουλειά (μέρα-νύχτα), αρκεί η λάμπα να είναι σωστή και όχι κάτι μπλέ λεντάκια που έχουν αυτά που πουλάνε στα φανάρια...

Φιδάκια, σπρέι με προωθητικά αέρια και αρωματικά με εντομοκτόνα (τα λεγόμενα "φσιτ φσιτ") δεν θα τα συνιστούσα για φαρμακείο που μπαίνει κόσμος που έχει ήδη βαρέσει μπιέλα.

Επίσης, αν είναι τόσο έντονο το πρόβλημα, μπορείς να καλέσεις ένα συνεργείο απεντόμωσης.

Grafton 505
08/03/2016, 22:02
Ανεμιστήρας.

el_hymador
08/03/2016, 22:37
Αφού είσαι φαρμακοποιός άρχισε να παίρνεις αντισυλλητικά και άστα να σε τσιμπάνε. Σε λίγο καιρό κανένα θηλυκό κουνούπι δεν θα γεννάει, θα αντιμετωπίσουν σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα και αναπόφευκτα θα εξαφανιστούν.

dimmie_72
08/03/2016, 22:37
με τόσο φυτικό στο μαγαζί όλο το βασίλειο των εντόμων θα μαζέψεις στο τέλος... :cool:

skylaros
08/03/2016, 22:49
Ένα από τα μεγαλύτερα μου προβλήματα είναι τα κουνούπια, όπου πάω έχω μεγάλο πρόβλημα σε σημείο να μου χαλάνε τη διάθεση σε διακοπές, εξόδους κλπ και όλοι να με θέλουν δίπλα τους για να μη τους τσιμπάνε. Με τα χρόνια έχω καταλάβει πως όσα περισσότερα μέσα χρησιμοποιείς τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχεις. Δυστυχώς έχω μια ευαισθησία σε διάφορα πτητικά χημικά που με χτυπάει κατευθείαν στο λαιμό (με χειρότερο τα sprey μπογιάς που μου προκαλούν έντονη δύσπνοια)

Για κλειστό χώρο:

α) Βάζε "ταμπλέτα" έχω παρατηρήσει πως η bayer βγάζει αυτές που έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα αλλά μου μυρίζουν. Δουλειά μου κάνουν και οι pyrox και μυρίζουν λιγότερο. Υπάρχουν κάποιες φυτικές αλλά δε με καλύπτουν. Αν βαριέσαι να αλλάζει ταμπλέτες δοκίμασε με υγρό κάνει περίπου την ίδια δουλειά.

β) Μια φορά το μήνα κλείνω το χώρο μου και ρίχνω μέσα baygon spray με το κιλό και φυσικά φεύγω για πολλές ώρες.

γ) Κάνε μια καλή φασίνα στο χώρο με ξύδι αν την έχεις δει οικολογία ή και με χλώριο (ναι το στοιχείο του σατανά), πάρε ένα ψεκαστήρι και ρίξε πίσω από έπιπλα, κάτω από έπιπλα κλπ.

δ) Πάρε ξύδι και ρίξε σε παρακείμενα λιμνάζοντα νερά, μπόλικο! (εγώ ρίχνω στις γλάστρες στη βεράντα)

ε)Φυσικά να πάρεις λάμπα, βοηθάει πολύ αλλά νύχτα χωρίς φώτα άλλα, θα μειώσει τους πληθυσμούς όμως πάρα πολύ.

ζ) Το καλοκαίρι βοηθάει πολύ το a/c!

Μη βάλεις σιτρονέλα, εμένα και σε πολύ άλλο κόσμο προκαλεί πονοκεφάλους. O βασιλικός δε κάνει δουλειά. Ο ελληνικός καφές είναι για πέντε λεπτά εκτός αν έχεις καφεκοπτείο (αν το κάνεις που μη το κάνεις και ειδικά στο μαγαζί βάλε ένα καρβουνάκι από λιβανιστήρι από κάτω βοηθάει με τον καφέ) Γενικά αν μειώσεις τα είδη υπάρχοντα και αυτά που μπαίνουν μέσα τα ενοχλεί ο χώρος (ταμπλέτες, υγρά κλπ) τότε δε θα έχεις θέμα θα φεύγουν. Με το a/c απλά κρύβονται και στη φυλάνε μετά. Αν έχεις ανοιχτά παράθυρα κλπ φυσικά σήτα! Αν έχεις ανοιχτή πόρτα υποθέτω ένας φίλος που είπε για κουρτίνα αέρα θα βοηθάει.

Αν κάνεις κάτι άλλο και έχεις αποτέλεσμα παρακαλώ ενημέρωσε.

sugariasgeorge
08/03/2016, 23:04
τελικα νομιζω οτι το προβλημα με τα κουνουπια ειναι καθαρα επαγγελματικου ενδιαφεροντος...
ο φαρμακοποιος μας, κααανει 2-3 λεπτα για να βρει φλεβα ....
τα κουνουπια ενω δεν διαθετουν καμμια ιατρικη γνωση ---> μπαμ !!! με την πρωτη !!! ΦΛΕΒΑΑΑΑΑ!!!!!!:lol::lol:

sugariasgeorge
08/03/2016, 23:08
Ανεμιστήρας.
οχι .... προς θεου οχι !!!!
μετα θα ρωταει για εμπλαστρα!!!
:nono::nono::nono:
:lol::lol::lol:

teogtp
08/03/2016, 23:47
Έχω παρόμοιο εδώ και χρόνια απο τα lidl.
Και το δουλεύω στο μπαλκόνι και δεν κοντεύει τίποτα

Εσυ αν βγαλεις τα λουκανικα εξω θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα με τοσο σκορδο που εχουν....

teogtp
08/03/2016, 23:51
Νικο ρώτα σε συνεργείο απολυμανσεων αυτοι θα δωσουν λύση.
Μακρια απο τα ηλεκτρονικά ψεκαστιρια (αυτα που ψεκαζουν και αρώματα ),μου ερεθισαν το συκώτι.

congate7
09/03/2016, 00:16
Ψάξε για το φυτό ή τα φυτά που έχουν φωλιάσει και κόφ' το. Είναι το πρώτο βήμα.
Μετά μπορώ να σου πω ένα εντομοκτόνο(είναι ο Rossi των εντομοκτόνων για εμένα) που το βάζεις στο φσιτ φσιτ με ζάχαρη και άλλα που να έλκουν τα πετούμενα και ψεκάζεις τους τοίχους.
Μια άλλη λύση εξαιρετική για εξωτερικούς χώρους είναι να πάρεις ένα μπουκάλι νερού(μεγάλο) κάνεις τρύπες να χωράνε τα πετούμενα(εγώ τις κάνω με τσιγάρο) και γεμίζεις με κρασί, ζάχαρη κλπ. και λίγη μαγιά.
Μπαίνουν, εγκλωβίζονται και πνίγονται. Μακράν το πιο αποτελεσματικό, αλλά και το πιο αντιαισθητικό όταν αρχίζει και πιάνει "σταθμη"

kalgeorge
09/03/2016, 00:17
ΡΕ ΠΑΠΑΡΕΣ στο μαγαζί έγω γεμίσει κουνούπια...
Τη μπέφτουν και στους πελάτες (κι αυτό δε ν καλό) :rolleyes:
Πείτε καμία ιδέα...

σε έλος το εχεις το μαγαζι?

devil's animal
09/03/2016, 00:39
σε έλος το εχεις το μαγαζι?


εκει που εχει το μαγαζι, τα κουνουπια απο αυτους (φυλες, αρρωστιες, κλπ) που τσιμπανε θα εχουν γινει nosferatu και δεν θα τα πιανει τιποτα...:uplate:


οποιος πηγαινει στο φαρμακειο και τσιμπιεται θα αποκτα περισσοτερες αρρωστιες απο πριν...:bawl: