PDA

View Full Version : SUZUKI FREEWIND 650 Αλλαγή φλάτζας κεφαλής φλάτζας κορμού



george niu
08/03/2016, 20:02
Καλησπέρα και καλός σας βρήκα είμαι καινούργιος στην παρέα σας ονομάζομαι Γιώργος κατοικώ στο κιλκίς και είμαι κάτοχος ενός suzuki freewind 650.
Τη μηχανή την έχω βγάλει στην άκρη γιατί πρέπει να φτιάξω τα εξής
1ον χάνει λάδια απο τη φλάντζα του κορμού (κάτω απο τον κύλινδρο)
20ν μ εχουν χαλάσει τα πάσα στο ένα το μπουζί και φυσικά θα πρέπει να ανοίξω άλλα
3ον έχω κάποιο θέμα με το καρμπυρατέρ και θα πρέπει ν αλλάξω τσιμούχες

τη μηχανή θα την ανοίξω μόνος μου καθός μηχανικός στο επάγγελμα και φράγγα δεν υπάρχουν.
την κεφαλή θα τη στείλω έξω για να μου φτιάξουν τα πάσα καθός και το καρμπυρατέρ.

εκείνο που θέλω απο σας είναι μιάς και δεν ξαναέλυσα τη συγκεκριμένη μηχανή αν κάποιος ξέρει να μου πει αν πρέπει να προσέξω κάτι.
Επίσης προτάσεις για την αγορά ανταλλακτικών θα ήταν ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

toyar
08/03/2016, 20:24
εφοσον εισαι μηχανικος το μονο που χρειαζεσαι ειναι το manual για να καλυφθεις πληρως

catmaster
08/03/2016, 20:24
Απλό μοτέρ είναι , καθάρισε καλά τα σπειρώματα και να αλλάξεις μπουζόνια αν μπορείς , φαντάζομαι ελατήρια πιστονιού θα αλλάξεις , καλό είναι αν σε παίρνει να λύσεις την κεφαλή και να αλλάξεις και τσιμουχάκια βαλβίδων γιατί τσιμπάγανε λάδι μετά από κάποια χιλιόμετρα

Acacius
09/03/2016, 00:45
Καλώς ήρθες. Στο Freewind η διαρροή από τις φλάντζες (συνήθως την πάνω) είναι σύνηθες φαινόμενο. Ακόμα κι αν την αλλάξεις υπάρχει περίπτωση να επαναπροκύψει, είναι πάντως αισθητικό και όχι λειτουργικό θέμα οπότε μη σκας.

Καρμπυρατέρ, αν και μονοκύλινδρο, έχει δύο. Ανταλλακτικά, τα λίγα που έχω χρειαστεί τα πήρα από την αντιπροσωπεία σε λογικές τιμές, αλλιώς ιμιτασιόν από κατάστημα της γειτονιάς μου (π.χ. μανέτες) . Όταν χρειάστηκα 1-2 ακριβά πράγματα, βρήκα μεταχειρισμένα από Γερμανία στο eBay.

Αν χρειάζεσαι manual στείλε π.μ.

duke200
09/03/2016, 08:16
εγω το μονο που θα σου πω (εκτος απο το έχεις το manual) είναι να έχεις υπομονή. Αν κατι δεν ξεμοντάρεται, δεν χρησιμοποιούμε βία, αλλα μάλλον κάτι δεν κάνουμε εμεις καλά.

Επίσις ότι λύσεις να τα βαλεις σε κουτακια για να θυμασαι ποιες βίδες ελυσες.

Καθαρισμα όλων των μερών με βενζίνη, απομακρύνουμε όλες τις παλιες κόλες και καθε τι που μονταρουμε είναι πεντακάθαρο και στεγνό.

Αν υπάρχει θέμα διαρροης απο τις φλαντζες, μαζι με την φλάντζα, βάζουμε και ελάχιστη σιλικόνη θερμοκρασίας κόκκινη.