PDA

View Full Version : crypton r 105 μια γνωμη



kalimelas
09/03/2016, 16:45
Παιδια καλησπερα...
Μολις γραφτηκα και απ'αυτα τα λιγα που διαβασα μεσα στο φορουμ καποιοι ειναι αρκετα ψαγμενοι για να με διαφωτισουν λιγο...
Εχω το yamaha crypton 105,μοντελο του 00' το οποιο το αγορασα σε εξεφτελιστικη τιμη απο ενα φιλο που εφυγε για τα ξενα(οπως λενε καποιοι)...
Μιας και το προσεχω και εννοειται πως δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο απ'αυτο,θελω να μου προσφερετε τις γνωσεις σας...
Το μηχανακι οποιος το εφτιαξε του βγαζω το καπελο γιατι το εφτιαξε πολυ καλα και σωστα...Το εχουν κανει 130 κυβικα,δεν ξερω,νομιζω 54mm,πειραγμενες οι εισαγωγες λιγο και ενα 22mm καρμπυρατερ και δεν ξερω κι εγω τι αλλο...
Προκειται να του κανω ενα γενικο service(πιστονι καινουργιο, δισκους,φλαντζες,τσιμουχακια βαλβιδων,καρμπυρατερ κ.α)
Θελω να επισημανω πως ψαγμενος σ'αυτον τον τομεα δεν ειμαι(στα παπια εννοω),ειναι το πρωτο μου παπακι που εχω,μιας και ασχοληθηκα μονο με διχρονιλες motocross...Και το λεω αυτο γιατι ειδα καποιες παρεξηγησεις μεσα στο φορουμ και δεν παω να το παιξω πονηρος οτι ξερω απο παπια...
Επειδη ειπα πολλα,η ερωτησεις μου ειναι η εξης:
Τι πιστονι μου προτεινετε να βαλω,να βαλω μονο πιστονι η και κυλινδρο?...Η κεφαλη θα θελει πλανιαρισμα?..Και τι καρμπυρατερ θα ηταν σωστο να μπει...

Υ.Γ Δεν το θελω για κοντρες,το θελω για να παω στη δουλεια αλλα που και που θελω να ανοιγω και λιγο το γκαζακι να προχωραει καλα...
Ευχαριστω...Περιμενω γνωμες....:rolleyes:

toyar
09/03/2016, 16:59
καλως ηρθες φιλε και καλες βολτες:)
επειδη εισαι μαθημενος απο διχρονα να ξερεις οτι στα τετραχρονα δεν αλλαζουμε πιστονι για πλακα σαν συντηρηση οπως στα διχρονα
αν δεν καιει λαδι και εχει συμπιεση δεν εχεις κανενα λογο να ανοιξεις κυλινδρο
αν ανοιξεις ομως θα πας για σετ κυλινδροπιστονο μια και ειναι παμφθηνο
το ιδιο ισχυει και για τα τσιμουχακια και την κεφαλη γενικοτερα
εκτος αν το μηχανακι παρουσιαζει καποια προβληματα που δεν ανεφερες

leo1964
09/03/2016, 17:25
Παιδια καλησπερα...
Μολις γραφτηκα και απ'αυτα τα λιγα που διαβασα μεσα στο φορουμ καποιοι ειναι αρκετα ψαγμενοι για να με διαφωτισουν λιγο...
Εχω το yamaha crypton 105,μοντελο του 00' το οποιο το αγορασα σε εξεφτελιστικη τιμη απο ενα φιλο που εφυγε για τα ξενα(οπως λενε καποιοι)...
Μιας και το προσεχω και εννοειται πως δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο απ'αυτο,θελω να μου προσφερετε τις γνωσεις σας...
Το μηχανακι οποιος το εφτιαξε του βγαζω το καπελο γιατι το εφτιαξε πολυ καλα και σωστα...Το εχουν κανει 130 κυβικα,δεν ξερω,νομιζω 54mm,πειραγμενες οι εισαγωγες λιγο και ενα 22mm καρμπυρατερ και δεν ξερω κι εγω τι αλλο...
Προκειται να του κανω ενα γενικο service(πιστονι καινουργιο, δισκους,φλαντζες,τσιμουχακια βαλβιδων,καρμπυρατερ κ.α)
Θελω να επισημανω πως ψαγμενος σ'αυτον τον τομεα δεν ειμαι(στα παπια εννοω),ειναι το πρωτο μου παπακι που εχω,μιας και ασχοληθηκα μονο με διχρονιλες motocross...Και το λεω αυτο γιατι ειδα καποιες παρεξηγησεις μεσα στο φορουμ και δεν παω να το παιξω πονηρος οτι ξερω απο παπια...
Επειδη ειπα πολλα,η ερωτησεις μου ειναι η εξης:
Τι πιστονι μου προτεινετε να βαλω,να βαλω μονο πιστονι η και κυλινδρο?...Η κεφαλη θα θελει πλανιαρισμα?..Και τι καρμπυρατερ θα ηταν σωστο να μπει...

Υ.Γ Δεν το θελω για κοντρες,το θελω για να παω στη δουλεια αλλα που και που θελω να ανοιγω και λιγο το γκαζακι να προχωραει καλα...
Ευχαριστω...Περιμενω γνωμες....:rolleyes:

Αν δεν καίει λάδια ,του κάνεις τα γνωστά,φίλτρο,λάδια ,μπουζί και τίποτ'άλλο

kalimelas
09/03/2016, 20:16
Τσιμπαει ελαχιστα λαδακια,νομιζω απο θεμα φλαντζων,οποτε αναγκαστικα πρεπει να το ανοιξω να τις περασω καινουργιες και με την ευκαιρια να του φορεσω ενα πιστονι καινουργιο...(λεω εγω τωρα)...Δεν ξερω..Γι'αυτο ρωταω εδω για να μαθω..

toyar
09/03/2016, 20:19
αμα δουλευει δεν το πειραζουμε λεμεεεεε..............:cool:

leo1964
09/03/2016, 20:43
Τσιμπαει ελαχιστα λαδακια,νομιζω απο θεμα φλαντζων,οποτε αναγκαστικα πρεπει να το ανοιξω να τις περασω καινουργιες και με την ευκαιρια να του φορεσω ενα πιστονι καινουργιο...(λεω εγω τωρα)...Δεν ξερω..Γι'αυτο ρωταω εδω για να μαθω..

Θέλεις ν'ακούσεις αυτά που σου λέμε ή θέλεις να σου χαιδέψουμε τ'αυτιά;;;;Συνεργό στο λύσιμο του μοτέρ σου δεν θα βρεις,όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν κάνεις!!!
Και όταν λες ελάχιστα τι εννοείς;;;
Με φιλική διάθεση

kalimelas
09/03/2016, 21:21
Προβληματακια δεν εχει ρε παιδια...Οταν λεω οτι τσιμπαει λαδι θα τσιμπησει γυρω στα 300-350 γραμμ ολο το καλοκαιρι που πηγαινοερχομαι στη δουλεια..Περιπου 15 χιλ τη μερα...
Απο συμπιεσεις με την πειρα που εχω δεν εχει και ασχημες αλλα για 54mm κυλινδροπιστονο δεν θα λεγα οτι εχει και τελειες συμπιεσεις,αφου το κυλινδροπιστονο το φοραει επανω σχεδον 14 χρονια...
Γι'αυτο ειμαι σε διλλημα να το αλλαξω η οχι..Και αν το αλλαξω θα πρεπει να αλλαξω και κεφαλη?...

zannisvel
10/03/2016, 13:21
Καλησπερα και απο μενα.
Ειμαι και εγω της αποψης να μην το ανοιξεις και να το αφησεις οπως ειναι. Μην το αφηνεις να σου καψει τοσο λαδι. Να το κοιταζεις πιο συχνα και να συμπληρωνεις λιγο λιγο. Επισης να του αλλαζεις το λαδακι καθε 2000 χλμ.
Τωρα αν σε εχει πιασει κατι και θελεις να χαλασεις λεφτα, μπορεις να βελτιωσεις τα φρενα του, τις αναρτησεις του και να βαλεις και ενα καλο ζευγαρι ελαστικα. Οτι κυλινδρο-πιστονο και να του βαλεις αισθητη διαφορα δε θα δεις.
:beer:

zannisvel
10/03/2016, 13:23
Ασε που δε βαριεσαι τωρα να το ξανα-στρωνεις ειναι και 16 χρονων.

leo1964
10/03/2016, 15:24
Προβληματακια δεν εχει ρε παιδια...Οταν λεω οτι τσιμπαει λαδι θα τσιμπησει γυρω στα 300-350 γραμμ ολο το καλοκαιρι που πηγαινοερχομαι στη δουλεια..Περιπου 15 χιλ τη μερα...
Απο συμπιεσεις με την πειρα που εχω δεν εχει και ασχημες αλλα για 54mm κυλινδροπιστονο δεν θα λεγα οτι εχει και τελειες συμπιεσεις,αφου το κυλινδροπιστονο το φοραει επανω σχεδον 14 χρονια...
Γι'αυτο ειμαι σε διλλημα να το αλλαξω η οχι..Και αν το αλλαξω θα πρεπει να αλλαξω και κεφαλη?...

Μια χαρά είναι το μηχανάκι,βάλε κανένα θηλυκό πάνω και τράβα για καφέ

andreaspetr
10/03/2016, 22:32
αν δεν σου περισευει κανα 200αρι για καλα κυλινδροπιστονα,τιποτε τσιμουχακια βαλβιδων,εργατικα κλπ αστο οπως ειναι.
απλα να τσεκαρεις καθε βδομαδα τα λαδακια του να μην πεφτουν πολυ.

kalimelas
11/03/2016, 12:21
Κατι αλλο ρε παιδια,ξεχασα να το ρωτησω...Επειδη ειχα μια διαφωνια με φιλαρακι...Η ρυθμιση βαλβιδων στο crypton με φιλλερ εισαγωγης εξαγωγης βαση των δεδομενων της yamaha ειναι 10 εισαγωγη και 15 εξαγωγη...Οταν το μηχανακι ειναι 54mm η ρυθμιση αλλαζει,ετσι δεν ειναι?..Η παραμενει η ιδια?...

noodles
12/03/2016, 13:51
σε τρωει ο κ@λος να πεταεις 250 ευρω ετσι? 300 γραμμαρια ολο το καλοκαιρι δεν ειναι τιποτα (βαλτου χοντροτερο λαδακι στην τελικη). αν υπαρχει το στοκ καρμπυρατερ καθαρισε το και βαλτο πανω (μαζι με το στοκ φιλτρο). τσαμπα οι βενζινες που καιει το 22αρι.

omega
12/03/2016, 14:29
Γιώργο καλώς ήρθες.. :beer:

Αφού πάει μια χαρά μην τρώγεσαι.Τα αναλώσιμα στο service και τα ρέστα στην τσέπη για βόλτες με το κορίτσι και τα φιλαράκια.
Τα είπαν και παραπάνω..