PDA

View Full Version : Σφιγκτήρας μαραγκού.



Ζεύκας
09/03/2016, 18:03
Καλησπέρα, ασχολείται κανείς από εδώ με ξυλουργικές εργασίες;

Ψάχνομαι για κανά καλό σφιγκτήρα (για ερασιτεχνική χρήση) για ξύλα.
Είδα ότι έχουν βγει και σφιγκτήρες με σκανδάλη, είναι καλύτεροι αυτοί;

Προς το παρόν μου έχουν γυαλίσει κάτι fat max της stanley.

Καμιά άλλη πρόταση;

:beer:

devil's animal
09/03/2016, 18:08
ψαξε για νταβιδια...

Ζεύκας
09/03/2016, 18:22
το ίδιο πράγμα δεν είναι; στο γούγλη είναι ελάχιστα τα αποτελέσματα για τον όρο "νταβίδι"

pipe_smoker
09/03/2016, 18:24
Καλησπέρα, ασχολείται κανείς από εδώ με ξυλουργικές εργασίες;

Ψάχνομαι για κανά καλό σφιγκτήρα (για ερασιτεχνική χρήση) για ξύλα.
Είδα ότι έχουν βγει και σφιγκτήρες με σκανδάλη, είναι καλύτεροι αυτοί;

Προς το παρόν μου έχουν γυαλίσει κάτι fat max της stanley.

Καμιά άλλη πρόταση;

:beer:

Εγω έχω αυτούς (https://www.toolstore.gr/wolfcraft-3455100-sfiktires-enos-xerioy-mini-p-8572.html#.VuBNV9oaySM)

Για ελαφριές δουλειές μια χαρα ειναι, και βολεύει που τους πουλάνε σετακι.

Τώρα αν τους περάσεις για μεγγενη και τους γ@μησεις τα ματια, θα κλωτσήσουν.

Πάντως η σκανδάλη βολεύει.

devil's animal
09/03/2016, 18:33
το ίδιο πράγμα δεν είναι; στο γούγλη είναι ελάχιστα τα αποτελέσματα για τον όρο "νταβίδι"

ναι το ιδιο ειναι...απλα οι παλιοι τα λενε νταβιδια..σε περιπτωση που πηγαινες σε καποιο μαγαζι και δεν καταλαβαιναν τι ειδους σφιγκτηρα θες...

οι κλασσικοι ειναι αυτοι:
354623


κοιτας να ειναι τα παντα, εκτος της λαβης, απο μεταλλο για να αντεξουν...και αποφευγεις τα πλαστικα μερη...


για μενα οι πιο ποιοτικοι που δεν θα κανουν κιχ και δεν θα απεμπλεξουν ποτε ειναι αυτοι:
354624

Ζεύκας
09/03/2016, 19:07
για μενα οι πιο ποιοτικοι που δεν θα κανουν κιχ και δεν θα απεμπλεξουν ποτε ειναι αυτοι:
354624

καλη φάση αυτοί. μέχρι τώρα είχα κάτι μεταλλικούς μεν φτηνιάρικους δε και μου κλώτσαγαν.

για κάτι τέτοιο θα ψαχτώ.

daz
09/03/2016, 19:14
Μπάμπη θα σου πω μια μάρκα και δε θα σου πω δεύτερη γιατί αυτή την βρίσκεις πολύ εύκολα ελλάδα και είναι πολύ καλή χωρίς να είναι ακριβή.

Bessey!

Δεν είναι μόνο μαραγκών αλλά και σιδεράδων. Βολεύουν πολύ σαν τρίτο χέρι όταν θέλεις να κολλήσεις δυο μέταλλα και γενικά σε πολλές εργασίες συγκράτησης και σύσφιξης. Χωρίς να ψάξω την καλύτερη τιμή πάρε ένα λίνκ για να πάρεις μια ιδέα.

http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%89%CE%BD/%CF%83%CF%86%CE%B9%CE%B3%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%83-%CF%87%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7?Itemid=108

Η τιμη εξαρτάται απ' το μέγεθος και το μηχανισμό. Δεν ξέρω αν όλα τα μοντέλα είναι made in germany αλλά αυτοί που έβαλα στο λινκ είναι!
Υπάρχουν μέχρι και μοντέλα με καστάνια αλλά να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι και να μη δώσεις περιττά χρήματα γιατί μπορούν να γίνουν ιδιαίτερα ακριβοί.

Αυτά που έβαλε ο devil παραπάνω λέγονται c-clamps (δεν ξέρω πως τα λένε στα Ελλήνικος) και ανάλογα με την ποιότητα και το μέγεθος μπορούν να αντέξουν ασύγκριτα περισσότερη ροπή. Κάποια μοντέλα που είναι με βίδα αντί για μανέλα αντέχουν μέχρι και μερικούς τόνους (ανάλογα το μέγεθος) και όπως καταλαβαίνεις δεν είναι μόνο για συγκράτηση και ελαφρό πρεσάρισμα αλλά για πολύ πιο βαριές δουλειές που μάλλον δε σε ενδιαφέρουν.


Ντέβιλ νταβίδια ρε συ!??
Σε όσους τα έχω πει νταβίδια με κοιτούν λες και τους έβρισα. :lol:

:beer:

daz
09/03/2016, 19:20
καλη φάση αυτοί. μέχρι τώρα είχα κάτι μεταλλικούς μεν φτηνιάρικους δε και μου κλώτσαγαν.

για κάτι τέτοιο θα ψαχτώ.

Οι καλοί είναι ακριβοί!

Οι φθηνοί δεν αξίζουν ούτε πένα.

Βρες το μοντέλο και πάρε αυτό που χρειάζεσαι.

354627

354628

More..

https://www.google.gr/search?q=%CF%83%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%82+%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BA %CF%89%CE%BD&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwibuc-GhrTLAhWHPhQKHdwWAXsQsAQIIw&biw=1920&bih=881#tbm=isch&q=+bessey

Ζεύκας
09/03/2016, 19:22
Ο Σταύρος παίζει να έχει μεγαλώσει σε ξυλουργείο γι'αυτό :p

Απόστολε φαίνεται πολύ ποιοτική η bessey.
Αυτό που θέλω είναι πχ να σφίγγω μια τάβλα στο πάγκο εργασίας,
να τη κόψω με τη σέγα και να μη μου κουνηθεί η τάβλα καθόλου.

Να προτιμήσω αυτή ή ένα c-clamp είναι προτιμότερο;
Και ποιό c-clamp γτ βλέπω σετάκι των 3 με 4 ευρώ και δνε μου γεμίζουν το μάτι.

devil's animal
09/03/2016, 19:36
Ντέβιλ νταβίδια ρε συ!??
Σε όσους τα έχω πει νταβίδια με κοιτούν λες και τους έβρισα. :lol:

:beer:



οταν εχεις εναν πατερα που φτιαχνει απο σκαμνια, τραπεζια, κρεβατια μεχρι σκεπες ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΞΥΛΟ...και δεν επαγγελλεται μαραγκος αλλα ηλεκτρολογος εγκαταστασεων, εχεις δει και εχεις ακουσει τα παντα...:lol:


μιλαμε για τον ορισμο του πολυτεχνιτη και "πιανουν τα χερια του αυτουνου"...
:a23:

εργαλεια: απο σφυροκαλεμα και ζουμπαδες, μεχρι ηλεκτροκολλησεις και μπετονιερες ηλεκτρικες ή βενζινοκινητες (με μοτερ απο παπι)...
τουτεστιν, τα παντα ολα και σε καλες τιμες...
:beer::beer:

stefanos
09/03/2016, 19:38
Ο Σταύρος παίζει να έχει μεγαλώσει σε ξυλουργείο γι'αυτό :p

Απόστολε φαίνεται πολύ ποιοτική η bessey.
Αυτό που θέλω είναι πχ να σφίγγω μια τάβλα στο πάγκο εργασίας,
να τη κόψω με τη σέγα και να μη μου κουνηθεί η τάβλα καθόλου.

Να προτιμήσω αυτή ή ένα c-clamp είναι προτιμότερο;
Και ποιό c-clamp γτ βλέπω σετάκι των 3 με 4 ευρώ και δνε μου γεμίζουν το μάτι.

Ενα νταβίδι έχει πολύ μεγαλύτερο άνοιγμα και μεγαλύτερο "πάτημα" από ένα c-clamp και θα βοηθήσει και στη συναρμολόγηση και το κόλλημα είναι δε και ευκολότερο.
Τα c-clamps θα κάνουν σημάδι στο ξύλο για πλάκα και δεν έχουν το βάθος για να κρατήσουν μια πλατιά τάβλα στη μέση της πάνω στον πάγκο θα πιάνουν στην άκρη μόνο.

Ζεύκας
09/03/2016, 19:55
οταν εχεις εναν πατερα που φτιαχνει απο σκαμνια, τραπεζια, κρεβατια μεχρι σκεπες ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΞΥΛΟ...και δεν επαγγελλεται μαραγκος αλλα ηλεκτρολογος εγκαταστασεων, εχεις δει και εχεις ακουσει τα παντα...:lol:


μιλαμε για τον ορισμο του πολυτεχνιτη και "πιανουν τα χερια του αυτουνου"...
:a23:

εργαλεια: απο σφυροκαλεμα και ζουμπαδες, μεχρι ηλεκτροκολλησεις και μπετονιερες ηλεκτρικες ή βενζινοκινητες (με μοτερ απο παπι)...
τουτεστιν, τα παντα ολα και σε καλες τιμες...
:beer::beer:

ωραίος ο πατέρας. να τον χαίρεσαι :beer:

άμα κατέχει από παλιές ξύλινες μπαλκονόπορτες κάποια στιγμή ίσως να χρειαστώ μια συμβουλή.

devil's animal
09/03/2016, 20:01
ωραίος ο πατέρας. να τον χαίρεσαι :beer:

άμα κατέχει από παλιές ξύλινες μπαλκονόπορτες κάποια στιγμή ίσως να χρειαστώ μια συμβουλή.

thanks...
:beer::beer:

θα σου πει την γνωμη του, αλλα οπως ειπα, δεν ειναι του επαγγελματος...οποτε καποια μικρα μυστικα που μαθαινονται μονο απο εμπειρια, δεν τα ξερει...

thunder ace
09/03/2016, 20:02
ψαξε για νταβιδια...εισαι πολυ παλιος αν ξερεις τα νταβιδια.....................αν δε ,ταχεις δουλεψει(εγω)εισαι αρχαιος.

daz
09/03/2016, 20:05
Ο Σταύρος παίζει να έχει μεγαλώσει σε ξυλουργείο γι'αυτό :p

Απόστολε φαίνεται πολύ ποιοτική η bessey.
Αυτό που θέλω είναι πχ να σφίγγω μια τάβλα στο πάγκο εργασίας,
να τη κόψω με τη σέγα και να μη μου κουνηθεί η τάβλα καθόλου.

Να προτιμήσω αυτή ή ένα c-clamp είναι προτιμότερο;
Και ποιό c-clamp γτ βλέπω σετάκι των 3 με 4 ευρώ και δνε μου γεμίζουν το μάτι.

2 απλά bessey έχουν την μισή τιμή ενός καλού c-clamp ενώ αν πας σε c-clamp βαρέως τύπου ξεφεύγεις τελείως (και σου είναι και άχρηστοι). Τα σετ των 3ων με 3 ευρώ κάνε πως δε τα είδες.
Συνήθως ένα δεν είναι αρκετό αλλά είναι καλύτερο απ' το τίποτα. Δυο F-clamp (νταβίδι ντε!) με διαφορετικό μέγεθος είναι η πιο καλή λύση. Για εργασίες σε ξυλουργείο είναι τα ιδανικά εργαλεία, ειδικά αν έχεις κανά δύο. Το άνοιγμα που σου προσφέρουν για τέτοιες δουλειές μη το σνομπάρεις καθόλου.

Έχω ένα bessey με την κλασική κατσαβιδολαβή και το χρησιμοποιώ για ότι βάλει το μυαλό σου. Το δικό μου μάλιστα έχει την ξύλινη λεία λαβή αλλά παρόλα αυτά το σφίξιμο που μου προσφέρει είναι ικανοποιητικότατο.

Επειδή δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά (πόσο έχει το 100αρι 7 ευρώ?) πάρε ένα 100αρι ή 150αρι και αν δεις ότι σε καλύπτει πάρε και ένα δεύτερο (ίσως μεγαλύτερο). Ή για δεύτερο πάρε ένα βαρέως τύπου με μανελίτσα αντί για κατσαβιδολαβή. Όταν πάρεις το πρώτο θα ξέρεις τι χρειάζεσαι.

Από το να πάρεις ένα που να είναι ψιλοακριβό και να σφίγγει την τάβλα - σανίδα πολύ ώστε να μη κουνιέται, καλύτερα να πάρεις δύο. Εγώ απ αυτά που έχω κάνει, κρίνω ότι το σφίξιμο είναι υπέρ αρκετό και αν μοιράζεται και σε δύο σημεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις την σανίδα και σα βατήρα να κάνεις βουτιές το καλοκαίρι. Αλλά ο Σταύρος θα ξέρει καλύτερα τα του ξυλουργείου.

devil's animal
09/03/2016, 20:14
για να εχεις ομοιομορφη πιεση για συγκολληση π.χ. με κολλα 2 κομματιων, μπορεις ειτε σε c-clamp, ειτε σε F-clamp :p, να παρεμβαλλεις ενα τριτο ξυλο (σανιδα ή ελατακι)...
με αυτο τον τροπο σφιγγεις οσο γουσταρεις χωρις να τραυματιζεις την κατασκευη και κατανεμεις και καλυτερα την πιεση...

εννοειται οτι αν θελεις να πιασεις κατι που ειναι αρκετα μακρυ >1,8μετρο βλ. πλαϊνο κρεβατιου, χρησιμοποιεις 3 και 4 νταβιδια...

Ζεύκας
09/03/2016, 20:15
Ή για δεύτερο πάρε ένα βαρέως τύπου με μανελίτσα αντί για κατσαβιδολαβή

Εδώ σε έχασα. Βάλε φωτό τι εννοείς για να καταλάβω.

daz
09/03/2016, 20:25
Εδώ σε έχασα. Βάλε φωτό τι εννοείς για να καταλάβω.

Έβαλα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148420&p=2719631&viewfull=1#post2719631) ρε τρελέ! Και μάλιστα επίτηδες επέλεξα αυτές τις δύο διότι φαίνεται ότι στην πρώτη το σταθερό μέρος είναι πρεσαριστό ενώ στην δεύτερη με την μανελίτσα το σταθερό μέρος είναι φιξ.

Ζεύκας
09/03/2016, 20:27
354630

daz
09/03/2016, 20:32
Όπως είπα μη σνομπάρεις ποτέ το μέγεθος ενός σφιγκτήρα που προορίζεται για ξυλουργικές εργασίες..

354631

και μη περάσεις στο ντούκου αυτό που επεσήμανε ο Στέφανος. Και το βάθος που θα πιάσουν το ξύλο παίζει ρόλο.

daz
09/03/2016, 20:38
354630

354632

kachius
09/03/2016, 21:30
Δεν έχω να συνεισφέρω επί του θέματος, αλλά το "θα χρειαστείς τουλ.δύο" μου θύμισε μια φώτο από κατασκευή (μικρού) αεροπλάνου (με καμμιά 30 σε ένα μέτρο :D).
Δεν τη βρήκα, αλλά βρήκα την παρακάτω που έχει χρησιμοποιήσει όλων των ειδών (rofl)

354634

(δεν έχει C σε αυτή τη φώτο, αλλά το έκλεισα και δε ψάχνω πάλι...)

daz
09/03/2016, 21:42
Δεν έχω να συνεισφέρω επί του θέματος, αλλά το "θα χρειαστείς τουλ.δύο" μου θύμισε μια φώτο από κατασκευή (μικρού) αεροπλάνου (με καμμιά 30 σε ένα μέτρο :D).


Ε λογικό δεν είναι? Εδώ μιλάμε για απλές κατασκευές, αυτός που θέλει για φτιάξει μικρά αεροπλάνα προφανώς και ξέρει τι χρειάζεται.

Στο λινκ που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα φαινονται 1002 διαφορετικοί τύποι. Ε για κάποιο λόγο υπάρχουν όλοι αυτοί αλλά το θέμα είναι τι χρειαζόμαστε εμείς. Το χειρότερο για τον ερασιτέχνη είναι ότι δεν ξέρει τι χρειάζεται.


Edit. Kάνε επεξεργασία, πήγαινε στην διαχείρηση συννημένων και σβήσε τη φωτό που δεν χρειάζεσαι.

Ζεύκας
09/03/2016, 21:45
Δεν έχω να συνεισφέρω επί του θέματος, αλλά το "θα χρειαστείς τουλ.δύο" μου θύμισε μια φώτο από κατασκευή (μικρού) αεροπλάνου (με καμμιά 30 σε ένα μέτρο :D).
Δεν τη βρήκα, αλλά βρήκα την παρακάτω που έχει χρησιμοποιήσει όλων των ειδών (rofl)

:uplate:

virus
09/03/2016, 21:59
καλα λεει ο σταυρος νταβιδια ειναι το σωστο. ελληνικοτατη λεξη :beer:

ζευκα επειδη σε εχω δει κι αλλου να ρωτας για εργαλεια μαλλον ασχολεισε με διαφορα. παρε τα bessey που λεει ο νταζ ειναι αξιολογα και στιβαρα. απλα πρεπει να ψαχτεις τι μεγεθος θελεις για την δουλεια που θα κανεις. το τυπου F ειναι πραγματικο πασπαρτου.


εγω προσωπικα τα παιρνω παντα σε ζυγο αριθμο :D

macedonas
09/03/2016, 22:34
Επειδή και εγω έφαγα τα νι'ατα μου στα ξυλουργεία , ωταβίδια λέγαμε κάτι τεράστιους σφυκτίρες που δούλευαν πάνω σε σταθερή ράγα και έσφιγκαν όχι με σπύρωμα, αλλά με χτύπημα με σφυρί .....
ΟΙ σχετικού θα καταλάβουν !
Δεν μπορώ να βρω φωτό ...

virus
09/03/2016, 22:57
τι μου θυμισες τωρα. λες αυτα με την σφηνα μαλλον. πολυ παλια που να βρεθει φωτο.

daz
09/03/2016, 23:29
Ψάχτε λίγο ρε! Πως αλλιώς λέγονταν?

foogr01
09/03/2016, 23:37
:D
354636

daz
09/03/2016, 23:42
:eek:

Ρε προϊστορικοί άνθρωποι!!!!

Ποιος από σας ρε ανακάλυψε τον τροχό? Μολογάτε!

dimitris_speed
10/03/2016, 09:01
Καταρχάς να πω πως με χαροποίει ιδιαιτέρως το να βλέπω ανθρώπους να ασχολούνται με το ξύλο.
Όσον αφορά το ερώτημα σου τώρα πέραν από το ότι χρειάζεσαι τους σφιγκτήρες (η τα νταβίδια) για ερασιτεχνική χρήση ,δεν μας έχεις πει για το μέγεθος που τους χρειάζεσαι..Υπαρχουν κάμποσα είδη σφικτήρων με διαφορετικά πιασιματα,οι οποίοι προορίζονται για συγκεκριμένα μεγέθη(Κυρίως μεγάλα). Για να μην μακρηγορώ και κουράζω με τις λεπτομέρειες ,θα σου πρότεινα να βρεις προϊόντα αυτής της εταιρίας,(αν και εγώ τα χρησιμοποιώ για επαγγελματική χρήση..)


http://www.kalomoirisafoi.gr/component/k2/item/417-sfiktiras-maragon-me-siagona-piher.html

Happy constructing!

:wave2:

Ζεύκας
10/03/2016, 11:59
Ευχαριστώ.

Όπως προείπα, τουλ σε αυτό το αρχικό επίπεδο που είμαι, θέλω να βιδώνω το ξύλο στο πάγκο να το κόβω με τη σέγα.
Όποτε φαντάζομαι με ένα ζευγάρι από κοντούς σφιγκτήρες επώνυμης εταιρείας θα είμαι κομπλέ.

Υ.Γ. Δημήτρη εξαιρετικές οι δουλειές σου. Εύγε!

PortisHead
10/03/2016, 14:51
Παντως να κάνετε κάτι με τον τίτλο του thread.
Ειναι άδικο να στοχοποιουνται σεξουαλικά συγκεκριμένοι επαγγελματίες.
:lol:

Neodammerung
12/03/2016, 01:42
Τα νταβίδια δεν έχουν βόλτες και σφίγγουν/ξεσφίγγουν χτυπώντας τα με σφυρί.

354772
354773

Ζεύκας
12/03/2016, 09:46
μεσαιωνικά εργαλεία :uplate:

stam2
12/03/2016, 11:35
αν κατάλαβα καλά θες σφιγκτήρες μόνο για σταθεροποίηση πάνω σε πάγκο, οπότε τα c-clamps είναι μια χαρά για τη δουλειά που τα θες.

Αν τώρα εμβαθύνεις σε ξυλουργικές εργασίες όπως μοντάρισμα επίπλων, κόλλημα με φάλτσα και καβίλιες κλπ, πιθανώς να χρειαστείς τέσσερα του 1,5 μέτρου που θα δουλεύουν διπλά, επαυξάνοντας το συνολικό μήκος τους, ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις ιμάντες πρόσδεσης με καστάνια, η χρήση των οποίων βέβαια θέλει προσοχή για να μην πάρει κλίση αυτό που θα κολλάς...

S705
05/04/2016, 23:21
Αρκετά ενδιαφέρων και με λύσεις που δεν τις είχα δει ξανά
https://www.facebook.com/Trustmeiamamechanicalengineer/videos/695389567269316/

daz
06/04/2016, 02:22
H bessey είναι εξειδικευμένη σε τέτοιου είδους εργαλεία.
Ωραίο βίντεο! :beer: