PDA

View Full Version : παρανομα αστυνομικα μπλοκα



peterTHErider
10/03/2016, 11:48
καλησπερα παιδες,
απο οσο γνωριζω τα αστυνομικα μπλοκα πρεπει να τηρουν καποιες προυποθεσεις ασφαλειας οταν γινονται και σταματουν αυτοκινητα.δεν μιλαω δηλαδη για εκτακτη περιπτωση ελεγχου οπου εγινε κατι και σε σταματουν ενω πχ κινουνται οι τροχαιοι απο πισω.
ετσι λοιπον ρωταω για εναν ελεγχο που μου εγινε και τα περιπολικα ηταν ολα πανω σε σταση λεωφορειου και με υποχρεωσαν να παρκαρω και εγω πανω στη σταση,ετσι θελω να μαθω αν ξερει κανεις την σχετικη νομοθεσια με τις προυποθεσεις των μπλοκων.
ευχαριστω!

υγ.σουτερ για πες...

virus
10/03/2016, 11:53
kai tι θα εκανες; υποδειξη για την θεση μπλοκου; :lol:

peterTHErider
10/03/2016, 12:13
kai tι θα εκανες; υποδειξη για την θεση μπλοκου; :lol:

αναφορα στον διοικητη τους.και πιθανον μηνυση.

omega
10/03/2016, 12:30
Πέτρο λίγο άσχετο αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για την συμπεριφορά.Ήταν ευγενικοί;

Σου έγινε ο όποιος έλεγχος και ζήτησες εξηγήσεις μετά; "Στράβωσες" με το σημείο από την αρχή και το έδειξες;

Προέκυψε κάτι κατά την διάρκεια του ελέγχου;

peterTHErider
10/03/2016, 12:37
Πέτρο λίγο άσχετο αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για την συμπεριφορά.Ήταν ευγενικοί;

Σου έγινε ο όποιος έλεγχος και ζήτησες εξηγήσεις μετά; "Στράβωσες" με το σημείο από την αρχή και το έδειξες;

Προέκυψε κάτι κατά την διάρκεια του ελέγχου;

οχι ολα οκ στο ελεγχο.απλα οταν τους ρωτησα εαν ειναι νομιμο που κανουν μπλοκο και ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ σταθμευμενοι δυσκολευοντας της επιβιβαση-αποβιβαση επιβατων απο το λεωφορειο μου απαντησαν πως κανουν μπλοκο οπου θεωρουν αυτοι σωστο.
και θυμηθηκα πως ειχα διαβασει καποτε πως εαν το μπλοκο δεν ειναι σωστο και δημιουργει κινδυνους(να σε παρασυρει αλλο οχημα πχ) εχεις δικαιωμα να μην σταματησεις.δεν ξερω κατα ποσο ισχυει και για αυτο ρωταω.

BLiTzER
10/03/2016, 12:38
Το "να σε παρασύρει άλλο όχημα" από το "ο κόσμος πρέπει να κάνει 4 βήματα παραπάνω για να επιβιβαστεί στο λεωφορείο" απέχει λίγο.

peterTHErider
10/03/2016, 12:40
το παρανομο ειναι παρανομο οπως και να εχει.αν παρασυρθει ο επιβατης που θα βγει σε λαθος σημειο του δρομου?
οι στασεις λεωφορειου υπαρχουν για τον απλο λογο ο επιβατης να ανεβαινει και να κατεβαινει απευθειας απο το πεζοδρομιο...αλλιως μπορουμε απλα να τις καταργησουμε...

BLiTzER
10/03/2016, 12:42
Δεν υπάρχουν παντού τέτοιες στάσεις και μια χαρά ανεβοκατεβαίνει ο κόσμος.

Υποθέτω ότι αν κινδυνεύει η δική σου ζωή με το να σταματήσεις εκεί που σου υποδεικνύεται, ναι, μπορείς να σταματήσεις παρακάτω, όπου είναι ασφαλές. Αλλά εσύ σταμάτησες κανονικά, οπότε νομίζω ότι άδικα το κυνηγάς εκ των υστέρων.

peterTHErider
10/03/2016, 12:46
ρωταω καταρχην να ξερω για την επομενη φορα,αλλα δεν χανω κατι να ξερω που μπορω να το φτασω...
αλλα θελω απο καποιον που ξερει την σχετικη νομοθεσια να με παραπεμψει και να την διαβασω...

Pan (dvs)
10/03/2016, 14:26
Προσφατα μου κανανε νοημα να σταματησω στην εξοδο της Ηγουμενιτσας πριν μπω στην Εγνατια.Το σημειο ητανε 30 μετρα απο φαναρια,κατω απο γεφυρα,πριν απο διασταυρωση και επρεπε να καβαλησω πεζοδρομιο .Δεν σταματησα αλλα τους εκανα νοημα οτι θα σταματησω πιο κατ.Πραγματι σταματησα 100 μετρα μετα,πηρα τα χαρτια μου και πηγα εκει που ητανε σταματημενοι.

Μου ειπανε φυσικα οτι κακως δεν σταματησα στο σημα τους,αλλα οταν ρωτησα ποιος θα πληρωνε τη νυφη αν γινοτανε ατυχημα στο εντελως ακαταλληλο μερος που διαλεξανε,βαλανε το κεφαλι κατω και χωρις να κοιταξουνε καν τα χαρτια μου,μου ευχηθηκαν καλο δρομο.

Δεν ξερω τι λεει ο νομος αλλα κρινοντας απο τις αντιδρασεις τους μαλλον κατι δεν ειχανε κανει σωστα.

Ohm
10/03/2016, 14:30
παίζει και οι ίδιοι να μη θέλανε να κάτσουνε εκεί, αλλά ο δίκας τους να επέμενε...

aetomenios
10/03/2016, 14:46
Το θέμα δεν ειναι ποιός εχει δίκιο,αλλά σε περίπτωση τροχαίου ατυχήματος θα αναλάβουν αυτοί τήν ευθύνη?
Ασφαλώς ΟΧΙ,ο οδηγός λέει η νομοθεσία εχει την πλήρη καί αποκλειστική ευθύνη.
Αν ομως τους πάς κόντρα επειδή σε πνίγει το δίκιο,τότε σίγουρα κάτι θα βρούν γιά να σε γράψουν.
Πιστεύω η μέση οδός και πάντα με χαμόγελο ειναι η λύση,ποτέ τα ακρα δεν ειναι αποτελεσματικά.

duke200
10/03/2016, 15:27
φυσικα και πρεπει το μπλοκο να εξυπηρετει τη δημοσια ασφάλεια. Πρωτα-πρώτα για τους ίδιους τους αστυνομικούς που κινδυνευουν να παρασυρθούν απο διερχόμενα οχηματα. Αστυνομικός κανονισμός ή καποια αντίστοιχη πράξη θα οριζει σίγουρα τα σχετικά με τα μπλόκα, τα οποια φυσικά δεν εφαρμόζονται παντα όπως και οι κανονισμοί και για πολλα αλλα πράγματα.

RaGe_Raptor
10/03/2016, 15:32
Πιστεύω σε όλους έχει τύχει μπλόκο σε σημείο άκυρο. Σε λωρίδα εισόδου σε εθνική οδό πχ. Θέλανε να τσιμπάνε τους κινούμενους επί αυτής κι εμπόδιζαν την ασφαλή είσοδο των εισερχομένων σε αυτή.

nickald
10/03/2016, 15:40
Τα μπλόκα στήνονται στο σημείο με τις μεγαλύτερες πιθανότητες για γράψιμο... όλα τα άλλα είναι για άλλες πολιτισμένες χώρες.

Αν είμασταν σοβαρό κράτος δεν θα σε σταματούσαν όπου να ναι και βέβαια αν σε σταματούσαν για παράβαση δεν θα γινόταν ανατολίτικο παζάρι για το πόσο θα σε γράψουν.

lonerider
10/03/2016, 15:44
ρωταω καταρχην να ξερω για την επομενη φορα,αλλα δεν χανω κατι να ξερω που μπορω να το φτασω...
αλλα θελω απο καποιον που ξερει την σχετικη νομοθεσια να με παραπεμψει και να την διαβασω...

Δεν νομίζω να υπάρχει νομοθεσία για το που πρέπει να γίνονται οι έλεγχοι από την τροχαια,σε ελέγχει όπου γουστάρει. ..χωρίς να είμαι απολυτος

Ohm
10/03/2016, 15:47
χωρίς να είμαι απολυτος

δηλαδή; :confused:

Sapadak
10/03/2016, 15:50
Εδω έχω πετύχει μπλόκο πάνω στην εγνατία, και ο μπάτσος να βγαίνει πάνω στη λωρίδα μου κάνοντας μου νόημα να σταματήσω.
Στα υπόψη ήταν νύχτα, και μου αναβόσβηνε ένα φακό (φακό να τον κάνει ο Θεός) πάνω σε κλειστό αυτοκινητόδρομο με όριο 130 χλμ/ώρα

sergiosm
10/03/2016, 16:03
καλησπερα παιδες,
απο οσο γνωριζω τα αστυνομικα μπλοκα πρεπει να τηρουν καποιες προυποθεσεις ασφαλειας οταν γινονται και σταματουν αυτοκινητα.δεν μιλαω δηλαδη για εκτακτη περιπτωση ελεγχου οπου εγινε κατι και σε σταματουν ενω πχ κινουνται οι τροχαιοι απο πισω.
ετσι λοιπον ρωταω για εναν ελεγχο που μου εγινε και τα περιπολικα ηταν ολα πανω σε σταση λεωφορειου και με υποχρεωσαν να παρκαρω και εγω πανω στη σταση,ετσι θελω να μαθω αν ξερει κανεις την σχετικη νομοθεσια με τις προυποθεσεις των μπλοκων.
ευχαριστω!

υγ.σουτερ για πες...

Αν τα αστυνομικά όργανα παραβαίνουν το νόμο, μπορείς -θεωρητικά- να κινηθείς:
α. δικαστικά (μήνυση / αγωγή) ή/και
β. με καταγγελία στη διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων.

Αυτό το δεύτερο βέβαια, όταν δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό, πολλές φορές (για να μην πω κατά κανόνα) ... κουκουλώνεται στα πλαίσια του γνωστού ρητού "κόρακος κοράκου μάτι δεν βγάζει"

sergiosm
10/03/2016, 16:04
Δεν νομίζω να υπάρχει νομοθεσία για το που πρέπει να γίνονται οι έλεγχοι από την τροχαια,σε ελέγχει όπου γουστάρει. ..χωρίς να είμαι απολυτος

Είναι δεδομένο ότι υπάρχει σχετική νομοθεσία. Απλά ... βαριέμαι τώρα να ψάξω.

lonerider
10/03/2016, 16:07
δηλαδή; :confused:

Που μπερδεύεσαι?

costaslio
10/03/2016, 16:11
Kόφτους και συ μια κλήση..............

WiSe
10/03/2016, 16:16
Εδω έχω πετύχει μπλόκο πάνω στην εγνατία, και ο μπάτσος να βγαίνει πάνω στη λωρίδα μου κάνοντας μου νόημα να σταματήσω.
Στα υπόψη ήταν νύχτα, και μου αναβόσβηνε ένα φακό (φακό να τον κάνει ο Θεός) πάνω σε κλειστό αυτοκινητόδρομο με όριο 130 χλμ/ώρα

Αττικη Οδο οταν ειχε πρωτογινει και τη στηνανε λιγο πριν την εξοδο αεροδρομιου, ενα βραδυ αργα πολυ κατεβαινα αεροπλανο με πανω απο 200 με το αμαξι και βγηκε σχεδον μπροστα μου..... ειμουν πιτσιρικας τοτε αλλα τα ακουσε για τα καλα τα καντηλια..... χαμος εγινε μου εγραψε δικαστηριο μονο δε μου πηρε τιποτα... και για καποιο παραξενο λογο ουτε το δικαστηριο ηρθε ποτε... εντελως τραχανας

Ohm
10/03/2016, 18:37
Αν τα αστυνομικά όργανα παραβαίνουν το νόμο, μπορείς -θεωρητικά- να κινηθείς:
α. δικαστικά (μήνυση / αγωγή) ή/και
β. με καταγγελία στη διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων.

Αυτό το δεύτερο βέβαια, όταν δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό, πολλές φορές (για να μην πω κατά κανόνα) ... κουκουλώνεται στα πλαίσια του γνωστού ρητού "κόρακος κοράκου μάτι δεν βγάζει"

και στο πρώτο, στη δίκη θα ρωτήσουν "χτύπησε κανείς; όχι; ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ Η ΥΠΟΘΕΣΗ"

"στο αρχείο" φυσικά είναι πιό ιντελεκτουέλ έκφραση για το "στα σκουπίδια"

lmb990
10/03/2016, 20:04
αμα στα επαιρνε ολα και σου ερχονταν και το δικαστηριο θα ηταν σωστος θες να μας πεις?? και θα το ελεγες οπου μπορουσες τι καλος αυτος που με εγραψε και με πηγε πηγε μεσα και εχω δικαστηριο την αλλη βδομαδα...

leftos
11/03/2016, 11:13
Σε τετοια θεματα θελει να εισαι λιγο κουλαδι βλακας και να πας να πεσεις σε κανα πεζο επανω επειδη σου εκαναν σημα.
Σιγουρα δεν τους γινεται και ιδιαιτερη μνεια για τα δικα τους παραπτωματα. Αλλα οσους εχω γνωρισει οταν ακουν ΕΔΕ δαγκωνονται γιατι ολα γραφονται και μπορει να τους γυρισει καποια στιγμη.

WiSe
11/03/2016, 11:47
αμα στα επαιρνε ολα και σου ερχονταν και το δικαστηριο θα ηταν σωστος θες να μας πεις?? και θα το ελεγες οπου μπορουσες τι καλος αυτος που με εγραψε και με πηγε πηγε μεσα και εχω δικαστηριο την αλλη βδομαδα...

Αμε! ή τα κανεις πλα ή αστο να παει! αμ πως?! με 200 πηγαινα και ειμουν το μοναδικο αμαξι στην Αττικη Οδο! Σωστος φονιας! :bawl: :bawl:

due
11/03/2016, 11:49
Τα μπλόκα στήνονται στο σημείο με τις μεγαλύτερες πιθανότητες για γράψιμο... όλα τα άλλα είναι για άλλες πολιτισμένες χώρες.
Όλα τα άλλα, ακόμα και οι κάμερες.

Στην Αγγλία πχ (όταν ήμανε το 2000-2004, τώρα μπορεί να έχει αλλάξει), υπήρχε διαγράμμιση μετά από κάμερες, όπου έδειχνε από που έως που σε φωτογράφιζε.
354723
Προφανώς γιατί ο στόχος ήταν να μειώσεις ταχύτητα πριν από επικίνδυνο σημείο. Όχι να σε γράψουν.

noodles
12/03/2016, 13:56
@peterbmwrider οτι και να κανεις δε θα βρεις ακρη. ετυχε χοντρο περιστατικο μπλοκου στον πατερα με χωριατες μπατσους κτλ στο οποιο ειχανε 100/100 λαθος, αλλα μετα απο ενστασεις, επιστολες κτλ δεν καταφερε τιποτα. το κουκουλωσανε τα παλικαρια και σημερα δεν γνωριζουν, δεν ξερουν.

οταν τα μπλοκα στην ελλαδα παψουν να ειναι καθαρα εισπρακτικο μεσο (δηλ ποτε), τοτε θα μπουνε στα σωστα σημεια...

nikos_abel
14/03/2016, 12:39
Όλα τα άλλα, ακόμα και οι κάμερες.

Στην Αγγλία πχ (όταν ήμανε το 2000-2004, τώρα μπορεί να έχει αλλάξει), υπήρχε διαγράμμιση μετά από κάμερες, όπου έδειχνε από που έως που σε φωτογράφιζε.
354723
Προφανώς γιατί ο στόχος ήταν να μειώσεις ταχύτητα πριν από επικίνδυνο σημείο. Όχι να σε γράψουν.

Αν το άλλο; Που για κάποια χλμ (εντάξει, μίλια :lol: ) έχουν κάμερες συνεχόμενα ανά καθορισμένες αποστάσεις, έτσι ώστε να υπολογιστεί ο μέσος όρος της ταχύτητας σου. Δηλαδή, δε σε περιμένουν όταν κοντά στην έξοδο πας με 68 αντί 65, ούτε να σε αρπάξουνε όταν κάνεις μια προσπέραση, αλλά σε ενημερώνουν να μην τρέχεις σαν το τρελό. Τς τς τς, βάρβαροι.