PDA

View Full Version : προβλημα θερμοκρασιας ψυγειου



tredos
09/11/2005, 09:15
Γεια σας!Νεος σε αυτο το φορουμ και νεος στα ktm.Λοιπον το θεμα ειναι οτι ανεβαινει η θερμοκρασια χανεται το παραφλου(εξαφανιζεται)διαροη απο ψυγειο δεν εχω αν και εχει δυο κτυπηματα πλαινα εκει που δενει με πλαστικα.ταπα αλλαξα(και κολαρο μεταξυ ψυγειων) αλλα καθε βδομαδα κανω συμπληρωμα 50ml περιπου, το καλοκαιρι προ ταπας εβαζα καθε μερα30ml.εβγαζα και ασπρο ντουμανι απο εξατμιση αλλα καπως σταματησε λαδια δεν χανω ομως.Το μοντελο ειναι lc4 640 2001 καμια ιδεα κανεις?Γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα και βλεπω να σπαει και η τσεπη(αν εχει ρηγμα κεφαλη οπως υποψιαζομαι):mad:

dez
09/11/2005, 14:08
Αν ειχε ρηγμα η κεφαλη (οσο μικρο κι αν ηταν), θα εβλεπες τα υγρα να τρεχουν, ελπιζω να μην ειναι αυτο το προβλημα σου :)

mtsop
10/11/2005, 02:53
Και 'γω φίλε μου για κεφαλή το βλέπω, εκτός αν χάνει από κάπου αλλού το ψυγείο (εκεί που είναι χτυπημένο;).

tredos
03/01/2006, 19:06
το λοιπον εγινε σερβις αλλαχτηκαν λαδια φιλτα ρυθμισμα βαλβίδων αλλά το ντουμάνι ακομα το ίδιο και χειρότερο. αλλαξα και εξάτμηση μπας και είχε καπνίσει αλλά τίποτα.Το λύσαμε το μοτέρ και είχαμε απολογισμό ελατήρια τσιμουχακια βαλβιδων τριψιμο βαλβιδων και πιστονιου(κατράμι μαύρο)και φλατσες(2 κεφαλης και κιλυνδρου) συνολο120ευρω ανταλλακτικα και εργασια λογω εγγυησης 0 αντε να δουμε τωρα τι θα γινει!ξερει κανεις ποσο στροσιμο θελει τωρα σε αυτη τη κατασταση;

BAD BOY
03/01/2006, 22:11
ΕΡΩΤΗΣΗ....
ΟΤΑΝ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΚΑΙ ΣΒΗΣΕΙΣ
ΤΟ ΜΟΤΕΡ ...ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η' ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ
ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΕΙ?????
(ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΤΟΥΜΑΝΙ)

steliosf78
03/01/2006, 23:24
DEN JERO AN ELISES TO PROBLIMA SOY AN PANTOS EIXAI KAPIA DIAROH TO NERO PROS TA MESA TO PROTO POY UA EBLEPES EINAI TA LADIA SOY NA EINAI ASPRA AYTO SIMENI NERO ME LADI
KAI FISIKA POLI KAPNO!!

xaris_sm
04/01/2006, 14:52
File mou akou

eiha akrivos to idio provlima kai o mihanikos mou eipe oti ehei ragismeni kefali kai benei paraflou sto falamo kausis

opote ithele evgaze kapnous kai eperne diskola brosta giati itan vregmeno to bouzi

mou alakse kefali kai diorthothike to provlima (vrika metahirismeni 450 euto kainourgia ehei 800+)

meta pu to epsaksa mou eipan oti epeze apla na ehei kaei kai flatza kefalis kai oti mporei tsampa na mou tin alaksan....pote den tha eimaste sigouroi giati den eimaste mihanikoi

opote i flatza i odos ehei ragisei i kefali...psahto oso mporeis perisotero

ego eho akoma tin palia mou kefali kai psahno tropo na vro na tin tsekaro na do an odos einai ragismeni

xaris_sm
04/01/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Αν ειχε ρηγμα η κεφαλη (οσο μικρο κι αν ηταν), θα εβλεπες τα υγρα να τρεχουν, ελπιζω να μην ειναι αυτο το προβλημα σου :)


auto pu les NOMIZO den pezei file mou....mporei i rogmi na einai toso mikri kai na anigei perisotero otan thermenete to metalo kai na trehoun ta nera sto thalamo kausis

ase pu mporei i rogmi na einai pros tin meria tou thalamou kausis..opote pos tha tin deis?
ego kai tora pu eho tin kefali sta heria den mporeis na katalaveis tipota...thelei idiko metrima


PISTEVO PANTA den ton kovo kiolas



:wave2:

xaris_sm
04/01/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tredos
το λοιπον εγινε σερβις αλλαχτηκαν λαδια φιλτα ρυθμισμα βαλβίδων αλλά το ντουμάνι ακομα το ίδιο και χειρότερο. αλλαξα και εξάτμηση μπας και είχε καπνίσει αλλά τίποτα.Το λύσαμε το μοτέρ και είχαμε απολογισμό ελατήρια τσιμουχακια βαλβιδων τριψιμο βαλβιδων και πιστονιου(κατράμι μαύρο)και φλατσες(2 κεφαλης και κιλυνδρου) συνολο120ευρω ανταλλακτικα και εργασια λογω εγγυησης 0 αντε να δουμε τωρα τι θα γινει!ξερει κανεις ποσο στροσιμο θελει τωρα σε αυτη τη κατασταση;

pistevo den hreiazete strosimo katholou

apo oso ksero to stronoume mono se alagi elatirion,alagi bielas kai fisika se alagi pistoniou i kilindrou

ta eho pathei shedon ola gia auto to ksero :rotflmao: :rotflmao:

xaris_sm
04/01/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από steliosf78
DEN JERO AN ELISES TO PROBLIMA SOY AN PANTOS EIXAI KAPIA DIAROH TO NERO PROS TA MESA TO PROTO POY UA EBLEPES EINAI TA LADIA SOY NA EINAI ASPRA AYTO SIMENI NERO ME LADI
KAI FISIKA POLI KAPNO!!

gia na siblironei tosa liga ml simenei oti i diaroei einai poli mikri opote pu na to katalaveis se 2 litra ladiou merika ml nerou???

tredos
04/01/2006, 20:00
ελατηρια αλλαξα οσο αφορα για το στροσιμο.Τα λαδια δεν ηταν λευκα τα εχουμε δει αρκετες φορες γιαυτο το λογο(αν ειχε παρει νερο μεσα οντως θα ηταν ασπρα).Οσο για τις απωλειες τα 50ml ηταν το συμπληρωμα σε νερο τα300-400ml ηταν λαδι.Και οι διακοπες που εκανε με την φλατσα στη τρομπα νερου που αλλαξα σταματησαν εντελως.Το βιντιλατερ δουλευει και οταν δεν λειτουργει ο κινητηρας αλλα οταν ειναι στο on το κλειδι(αν βγαλω το κλειδι δεν δουλευει.η ρογμη αν εχει αντε να την δεις οσο για τα εργατικα ηταν τσαμπα λογω εγγυησης(προφορικη δεν τον ειχα βαλει να υπογραψει και μου εκανε και τον δυσκολο τωρα γιατι ειχε ηδη δωσει αρκετα) Το στροσιμο θα το κανω προερετικα και πιο πολυ για τυχον ρυνισματα απο τα ελατηρια αφου κυλινδρος ειναι στρομενος και το πιστονι(δεν ηταν ταλεποριμενα και δεν τους εκανα τιποτα)

xaris_sm
05/01/2006, 00:00
Entometaksi kapnizei akoma i mihani sosta?

ti skopeveis na kaneis?

den pas kai se kanenan alon mihaniko,ksereis mia deuteri gnomi?
(tha mou peis tora oti ekei tha prepei na pliroseis)

pes to mihaniko sou...ti kanoume tora? den mporei na sto afisei etsi kai den trehei tipota

ade kolite kai kala kseberdemata



:wave2:

BAD BOY
05/01/2006, 17:51
ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΜΟΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ 950 ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ
ΧΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ
ΑΥΤΑ ΕΞΑΤΜΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΟ
ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ...ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο ΒΡΑΣΜΟΣ
.ΣΑΝ ΛΥΣΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ
ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ.ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
:beer:

xaris_sm
05/01/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΜΟΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ 950 ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ
ΧΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ
ΑΥΤΑ ΕΞΑΤΜΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΟ
ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ...ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο ΒΡΑΣΜΟΣ
.ΣΑΝ ΛΥΣΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ
ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ.ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
:beer:

poli sosto kai auto :beer:

ala epidi vgazei asprous kapnous apo tin eksatmisi sigoura to psihtiko igro benei sto thalamo kausis kai kegote kai malon apo kei einai kai i diarooi tou



:wave2:

tredos
12/01/2006, 18:49
το πηρα και ξεκιναω στρωσιματακι ετσι για να ειμαι σιγουρος αν και ο μαστορας μου ειπε πως δεν πολυχρειαζεται. το ασπρο ντουμανι σταματησε αλλα λογω του οτι ειχε καπνισει το τελικο της εξατμησης εχει λιγο μαυρο.Σε καμια βδομαδα που θα εχει κυκλοφορησει θα στηλω νεα.Το θεμα λοιπον ειναι πως το ολο προβλημα ηταν πως ειχε κτυπησει η τρομπα νερου, δεν ειχε καλη επαφη και ειχα εσωτερικα διαρροη με αποτελεσμα πιστονι καπως μαυρο οχι πολυ, ελατηρια για πεταμα και τσιμουχακια βαλβιδων άστα..:D

tredos
14/03/2006, 19:33
Μετα απο τον χαλια καιρο που έκανε γενικα αυτο το διαστημα καταφερα με τα χιλια ζορια να το στρωσω.Και φωναζαν καθε τοσο τα μικρα "παππου σηκωσε το λαμπαδα" και με μια απογοητευση ελεγα πως το στρωνω.
Το έχω παει λοιπον για ρυθμισμα βαλβιδων και αλλαγη λαδιων και αυριο θα το εχω ξανα στα χερια μου.Αν συμβει κατι απροοπτο(αν και ελπιζω οχι αλλα ποτε δεν ξερεις με τα ΚΤΜ) θα στηλω πληροφοριες

lc8ergr1
22/03/2006, 15:09
Ι JOIN THE CLUB


LC8 TOY 2004

TO ΓΕΜΙΖΩ ΦΟΥΛ όταν λέμε φουλ... πάνω από το Max


ΣΕ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ στάζει...


ΣΤΑ 25 ΧΛΜ ΣΤΟ ΠΑΡΚΙΝΓ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΣΤΑΝΤ... αφηνώ το βεντιλατερ να κανει την δουλειά του... σταματαει .. ΠΑΩ ΟΦΦ ΒΓΑΖΩ ΚΛΕΙΔΙ


ΕΝΩ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΤΑΖΕΙ ΣΧΕΔΟΝ σαν ρυακι δεξιά μέσα από το τελέιωμα της γωνιάς του πλαστικού ΔΕΞΙΟΥ ΤΑΝΚ

ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΠΟΤΕ ΤΙΣ 4 ΜΠΑΡΕΣ ΣΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΝΤΡΑΝ


την ΜΑΜΗΣΑ???

OldMan
22/03/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
την ΜΑΜΗΣΑ???

Τίποτε δεν μάμησες !!!

(Αγοράζετε μηχανάκια χωρίς να αγοράζετε τα "κουσούρια" τους...).

Γέμισε το ψυγείο σου κανονικά και κλείσε την τάπα βάζοντας ένα κομάτι νάυλον στο στόμιο του ψυγείου !!!

:wave2: :beer: :wave2:

dukeandthecity
22/03/2006, 15:24
Παπού εχει καιρο να γραψει ο sonic και έχεις τα κέφια σου ?

Εκεινη την εξαέρωση στο κυκλωμα ψύξης θα μας πεις απο που την κάνουμε στον LC4 ?:D :wave2: :D

OldMan
22/03/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Εκεινη την εξαέρωση στο κυκλωμα ψύξης θα μας πεις απο που την κάνουμε στον LC4 ?:D :wave2: :D

Den xriazete kardia mou !!!

Την κάνει μόνο του το LC4 σχεδόν σε κάθε φανάρι !!!

:mad: :D :mad:




Τα αυτοκόλλητα ρεεεε !!!

tredos
18/04/2006, 19:15
Ποια εξαερωση ρε θειο? πες και σε μας μωρε τα κατατρεγμενα.Κανε μια ενοιμερωση μπας και ανοιξουν τα στραβα μας και δουμε λιγο φως.

OldMan
18/04/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tredos
Ποια εξαερωση ρε θειο? πες και σε μας μωρε τα κατατρεγμενα.Κανε μια ενοιμερωση μπας και ανοιξουν τα στραβα μας και δουμε λιγο φως.


ΠολιτοΔούκα...!!!

Εσένα μιλάει ο άνθρωπος ...