PDA

View Full Version : Αερας στα φρενα απο abs.



Ληστης
11/03/2016, 07:38
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να μπαινει αερας στο κυκλωμα απο το abs;

DrBig
11/03/2016, 07:45
Δεν νομίζω...αλλά αν έχουν παλιωσει τα υγρά μπορεί να δημιουργηθουν φυσαλίδες.

Panos76
11/03/2016, 09:05
Έχω την εντύπωση, μιλώντας για αμάξια, πως αν δεν κάνεις σωστή διαδικασία εξαέρωσης, μπορεί να περάσει αέρας στο κύκλωμα.

Προέκυψε κάποιο θέμα; Αν πχ στο αμάξι δεν γίνει σωστή διαδικασία το φρένο τερματίζει όταν το πατάς. Συμβαίνει κάτι αντίστοιχο;

leo1964
11/03/2016, 09:40
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να μπαινει αερας στο κυκλωμα απο το abs;

Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα ή ρωτάς απλά για να ξέρεις;

PortisHead
11/03/2016, 13:33
Έχω την εντύπωση, μιλώντας για αμάξια, πως αν δεν κάνεις σωστή διαδικασία εξαέρωσης, μπορεί να περάσει αέρας στο κύκλωμα.

Προέκυψε κάποιο θέμα; Αν πχ στο αμάξι δεν γίνει σωστή διαδικασία το φρένο τερματίζει όταν το πατάς. Συμβαίνει κάτι αντίστοιχο;

Ακριβως αυτο.
Πηγα να κανω περισυ στο bandit μονος μου εξαέρωση στο πίσω, κι εχασα εντελως το φρένο.
1 ωρα προσπαθουσε μηχανικός με το ειδικό εργαλειο κανοντας εξαερωση και στο μπροστα ταυτοχρονα για να βγαλουμε τον παγιδευμενο αερα.
Και τα γ@μημενο το service manual δεν αναφερει πουθενα τιποτα για αυτο τον κινδυνο οταν υπαρχει μοναδα ABS.
Αναφερει τα βηματα εξαέρωσης σα να μην υπήρχε μοναδα ABS.

amyroukai
11/03/2016, 13:55
Εμ πες το χρυσόστομε...

Αν έχεις ABS και δεν έχεις αργαλείο να σου ανοίξει τις βαλβίδες της μονάδας, @@ εξαέρωση κάνεις. Δυστυχώς, μόνο σε συνεργείο θα σου κάνουν σωστά την δουλειά.

TONYBANDIT
11/03/2016, 15:30
Μονο με το SDS το διαγνωστικο δηλ της suzuki ειναι υποθεση 5 λεπτων.Οταν επισκευασα τις δαγκανες το πηγα στην suzuki Συγγρου και Βουρβαχη καπνισα ενα τσιγαρο και ετοιμο.με χρεωσαν 15 ευρω που ειναι η ελαχιστη χρεωση εργατοωρας.Ολα αυτα βεβαια να εχεις κανει πολλη καλη εξαερωση στο κυκλωμα και αφηνεις τελευταιο το abs.Οσο το αν γραφει πουθενα για εξαερωση abs οντως ουτε το γνησιο manual ουτε το haynes γραφουν κατι.Για το οτι εχασες το πεταλ παντως δεν φταιει η εξαερωση καπου δεν σφραγιζει σωστα πιθανον εξαερωτηρας

peter86
11/03/2016, 20:08
+1000000 με τους 2 απο επάνω....
Πάντως ότι και να κάνεις με εξαέρωση είτε απλή είτε στην μονάδα abs, το πρόβλημα επανέρχεται....Θέλουν ριζική αλλαγή τα πάντα στα φρένα της suzuki για αυτά τα μοντέλα (bandit 650/1250 οπως και σε vstrom , gsr , haya) και μιλάμε για τρόμπα -δαγκάνες, σωληνάκια υψηλης. ίσως δισκοπλάκες να μην χρειαστεί άμεσα.

όταν είχα το bandit πραγματικά είχα κάνει τα πάντα..
Το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολύ εδώ μέσα.....

Ληστης
11/03/2016, 21:37
Αυτο ακριβως αναρωτιεμαι. Κανεις εξαερωση σφιγγει η μανετα και μετα απο λιγη χρηση ξαναμαλακωνει. Αρα απο καπου μπαινει αερας. Εχω αλλαξει μανετα -δαγκανες διαρροες δεν εχω, αρα οταν μπαινει καποιες φορες σε λειτουργεια το abs μηπως τραβαει αερα το κυκλωμα;

spyrakos35
12/03/2016, 10:26
Στα φρενα με αβς δεν κανεις απλη εξαερωση, καθε δυο χρονια αλλαζεις ολα τα υγρα ΚΑΙ της μοναδας αβς....

Αν θελει εργαλειο, ποιος, που, τι, γιατι, δεν το ξερω....

Αερα δεν παιρνει απαραιτητα απο καπου.... Σκεψου μονο ποσα επιπλεον σωληνακια εχουν τα μοτο με αβς.....

noodles
12/03/2016, 13:29
οτι εχουν γραψει οι απο πανω...
αν τα υγρα τα εχεις καιρο και το φρενο εχει σπογγοδη αισθηση δεν ειναι απαραιτητο να παιρνει η αερα η μοναδα του abs, η γενικα να παιρνει αερα απο καπου. απλα εχουν χασει τις ιδιοτητες τους τα υγρα. βαλε καινουρια υγρα με σωστη εξαερωση και δε θα εχεις προβλημα.

Ληστης
12/03/2016, 16:43
Παραπανω γραφω οτι εχω βαλει καινουργια μανετα brembo 19 rcs εχω επισκευασει δαγκανες με νεα τσιμουχακια και εχω αλλαξει τουλαχιστον 3 λιτρα υγρα φρενων στην προσπαθεια μου για εξαερωση. Εχω ακομη αγορασει και αντλια αναρροφησης υγρων φρενων που δουλευει με κομπρεσσερ.
Οποτε δε τιθετε θεμα παλιων υγρων η προβληματικων εξαρτηματων. Εχω καταληξει οτι η μοναδα ABS μου κανει προβλημα η οτι αερας εγκλωβιζετε σε καποιο σημειο που ειναι πολυ δυσκολο να βγει. Για αυτο ρωτω, μηπως καποιος εχει καποια εμπειρια γυρω απο αυτο.

toyar
12/03/2016, 16:50
ο αερας εγκλωβιζεται στη μοναδα οπως ειπες γιατι υπαρχουν ηλεκτρομαγνητικες βαλβιδες που σε ηρεμια ειναι κλειστες οποτε οσο εξαερωση και να κανεις εκει δε φτανεις
η αντιπροσωπεια συνδεει διαγνωστικο το οποιο σε διαδικασια εξαερωσης τις ανοιγει και γινεται η δουλεια ολοκληρωμενα
σε συστηματα με abs καλο ειναι να απευθυνομαστε κατευθειαν εκει γιατι περα της ελαττωματικης εξαερωσης εχουν χαλασει μοναδες abs απο παλια υγρα που παραμενουν μεσα

Ληστης
12/03/2016, 16:55
Εχω κανει ηδη εξαερωση με το διαγνωστικο και εχω κανονισει να ξανακανω. Ελπιζω αυτη τη φορα να δω αποτελεσμα.

DrEvil
12/03/2016, 17:15
Mallon sto banditforum.co.uk εχω διαβασει παρομοια περιστατικα και ειχαν ολα να κανουν με το οτι η μοναδα του αβς ειναι μπροστα απο την μπαταρια, αρα ψηλοτερα απο ολο το κυκλωμα (σχεδον) και ηθελε "ειδικο τροπο εξαερωσης".
Πως και τι δεν θυμαμαι, μα αν δεν το βρεις, πες να κοιταξω τα πολυ παλια bookmarks μου.

Ληστης
12/03/2016, 17:32
Ναι εχω διαβασει οτι κυκλοφορει εξω. Αρκετοι πιστευουν οτι για ολα τα κακα φταιει το ABS, με καποιο τροπο εκλωβιζει αερα. Κανα δυο ειδανε διαφορα κανοντας αντιστροφη πληρωση απο τις δαγκανες, και ισως αυτο βοηθαει. Το λεω γιατι καποια στιγμη που επαιζα με τις δαγκανες και εκανα τα εμβολα μεσα εξω, οταν εβαζα μεσα τα εμβολα εσπρωχνα το υγρο μεσα στο δοχειο και ειδα καποια στιγμη να σκαει φυσαλιδα. Εκανα εξαερωση στην τρομπα και απο τοτε εχω την καλυτερη μανετα. Αρα αυτος ο αερας καπου ηταν εγκλωβισμενος παρα τις εξαερωσεις. Μονο αυτο μενει, να κανω με καποιο τροπο αντιστροφη πληρωση μηπως βοηθησει να βγει ο αερας.
Το ABS δεν ειναι ψηλοτερα αλλα οι σωληνωσεις του απο τρομπα-ABS- δαγκανες κανει κατι πανω κατω περα δωθε :cry: