PDA

View Full Version : honda astrea grand προβλημα



chepolate
11/03/2016, 18:22
Γεια σας παιδια το astrea grand μου κανει εναν ηχο που μοιαζει καπως με αυτον που κανουν οι βαλβιδες οταν θελουν ρυθμισμα...το θεμα εινα πως εχω ρυθμισει βαλβιδες πριν 5 μερες εχω αλλαξει μπιελα,ρουλεμαν μπιελας και ρουλεμαν σασμαν πριν10 μερες και εχω βαλει και ελατηρια στο πιστονι...αλλο θεμα ειναι οτι κανει τον θορυβο οποτε του ερθει και αλλες φορες ειναι πολυ μικρος και αλλες εντονοτερος...πηγα δηλαδη στο μαστορα και δεν ακουγοταν τιποτα εκεινη τη στιγμη...εχω παρατηρησει επισης χωρις να ειμαι σιγουρος οτι το κανει συνηθως μετα απο βολτα και που του ανεβασα πολλες στροφες...με αλλα λογια μπορει να κανω 30 χλμ και να μην ακουγεται τιποτα και την αλλη μερα να κανω 1 και να ακουγεται παλι..δεν ξερω τι να κανω εχω δωσει πολλα χρηματα αλλα με εχει προβληματιζει πολυ αυτο το ζητημα :sad::sad::sad:(το μηχανακι το πηρα παρα πολυ φθηνα απο εναν θειο μου) καμια ιδεα?? ευχαριστω προκαταβολικα...

teogtp
11/03/2016, 18:32
Πυρακια....

chepolate
11/03/2016, 18:39
Πυρακια....

ευχαριστω αν και δεν ξερω ακριβως τι ειναι :dizzy: μπορεις να μου πειςς???

teogtp
11/03/2016, 18:56
Έτσι οπως το περιγραφεις ακούγεται για προαναφλεξη του μίγματος.
Συνηθίζεται σε κακης ποιότητας βενζίνη η ακομα και σε υπερυψηλο βαθμο συμπιεσης του κινητήρα.
Λογικα σου εμφανίζεται σε ζορισμα του κινητήρα και οχι στο ρελαντί.

alex k8
12/03/2016, 09:52
αν κανει λιγο πιο χοντρο ηχο απο τις βαλβιδες και λιγο πιο ψηλο απο τη μπιελα (τι ειπα τωρα) σκαμπιλιζει το πιστονακι του στον κυλινδρο, μια ακουγεται μια δεν ακουγεται, μου κανει τα ιδια και εμενα,οταν το ανοιξα ειδα φθορα στο πιστονι και αντοιστηχη φθορα στο κυλινδρο
στο κανει τωρα που μπηκαν καινουργια ελατηρια κα ανεβηκε λιγο η συμπιεση του
επρεπε μαστορα μιας που το ανοιξες να κανεις ολοκληρωμενη δουλεια,θες πιστονι και κυλινδρο καινουργιο
αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος αστο ετσι δεν παθαινει τιποτα και οταν μαζεψεις λεφτα το κανεις το χειρουργιο
εμενα μου κανει ετσι εδω και κανα 4μηνο τωρα, κανω το λιγοτερο 60χλμ καθημερινα

daz
12/03/2016, 12:00
Αποκλείεται να είναι η καδένα?

noodles
12/03/2016, 13:17
πολλα μπορει να ειναι, καδενα, καμπανα, τεντωτηρας, πιστονι, μπιελα. θα σε στεναχωρησω, αλλα εισαι σιγουρος πως αλλαχθηκαν ολα αυτα που λες? δηλ, τι διαολο εκανε ο μηχανικος ο οποιος το εδεσε πριν 10 μερες και χτυπαει? ειναι δυνατον να ειναι τοσο ασχετος που δεν μπορει να δεσει σωστα ενα μοτερ παπιου?

εχεις καινουρια μπιελα και ελατηρια και το στροφαρεις στο οριο? δεν ειναι καλο αυτο ρε σι.

daz
12/03/2016, 13:27
εχεις καινουρια μπιελα και ελατηρια και το στροφαρεις στο οριο? δεν ειναι καλο αυτο ρε σι.

Παρόλα αυτά δεν έπρεπε να χτυπάει!

toyar
12/03/2016, 14:07
για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα και επειδη αλλοτε το κανει κι αλλοτε οχι αποκλειεται να ειναι καποιος συντονισμος ή κατι χαλαρο καπου περιφερειακα;
γιατι η μπιελα και η καμπανα αν αρχισουν δεν σταματανε
για πιο μεσα παντως εγω απο καδενα-τεντωτηρα θα ξεκιναγα

chepolate
12/03/2016, 15:18
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..ειδα μεγαλη ανταποκριση στο πρωτο μου κιολας μυνημα...λοιπον η καδενα δεν ειναι,, θυμαμαι τον ηχο της οταν βαραγε και δεν ειναι ακριβως ο ιδιος και επισης βαραγε συνεχεια εδω το παπι μου για μια ολοκληρη βολτα 60 χλμ μπορει να μην βαρεσει καθολου.τεντωτηρας επισης δεν νομιζω να ειναι μιας και ηταν μια χαρα οταν τον κοιταξε ο μαστορας οταν ανοιξαμε το παπι για τη μπιελα(ημουν μπροστα)...πυρακια τα αποκλειω επισης ακουσα οτι εχουν και αλλες συνεπειες..σε αυτο που εχω καταληξει λοιπον μιαςτο ακουσα και απο αλλου αλλα δεν μενει και κατι αλλο ειναι αυτο που λεει ο alex k8 οτι δηλαδη σκαμπιλιζει το πιστονι στον κυλινδρο νταξει εχει και 69 χιλ. χλμ το κυλινδροπιστονο..θα περιμενω να μαζεψω χρηματα να το φτιαξω...λεω ισως να το κανω 53mm τι ειναι καλυτερο ρεκτιφιε και πιστονι η να παρω και κυλινδρο καινουργειο??σας ευχαριστω ολους ξανα...:D

chepolate
12/03/2016, 15:18
αν κανει λιγο πιο χοντρο ηχο απο τις βαλβιδες και λιγο πιο ψηλο απο τη μπιελα (τι ειπα τωρα) σκαμπιλιζει το πιστονακι του στον κυλινδρο, μια ακουγεται μια δεν ακουγεται, μου κανει τα ιδια και εμενα,οταν το ανοιξα ειδα φθορα στο πιστονι και αντοιστηχη φθορα στο κυλινδρο
στο κανει τωρα που μπηκαν καινουργια ελατηρια κα ανεβηκε λιγο η συμπιεση του
επρεπε μαστορα μιας που το ανοιξες να κανεις ολοκληρωμενη δουλεια,θες πιστονι και κυλινδρο καινουργιο
αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος αστο ετσι δεν παθαινει τιποτα και οταν μαζεψεις λεφτα το κανεις το χειρουργιο
εμενα μου κανει ετσι εδω και κανα 4μηνο τωρα, κανω το λιγοτερο 60χλμ καθημερινα

μαλον αυτο ειναι ευυχαριστω :D
και κατι ακομα εκτος οτι σου το κανει οποτε θελει σου το κανει και εσενα αλλες φορες εντονοτερα και αλλες ισα ισα να ακυγεται???

alex k8
12/03/2016, 21:19
ετσι ακριβως.καμια φορα το κανει παραπανω στο ρελαντι οταν πεφτουν πολυ οι στροφες, μολις δωσω λιγο γκαζι ψιλοσταματαει μετα μπορει να μη κανει θορυβο σχεδον καθολου αλλα να ξερεις οτι ακουγεται σχεδον σε ολες τις στροφες του κινητηρα.
κοιταξες την καμπανα αν εχει σφιξει καλα?

duke200
13/03/2016, 08:37
ετσι οπως φαινεται σκαμπιλίζει. Λάδια καίει? λαδίλα βρωμάει την εξατμιση?

Αν οχι τοτε αστο όπως είναι μεχρι να διαλυθει το πιστονι, τοτε θα το λύσεις που θα το λύσεις.

Κρυο θα ακουγεται περισσότερο, όπως και με χαμηλές στροφές.

εγω θα κραταγα και μια πισινη για την μπιελα. Όταν αλλάξεις κυλινδροπίστονο τσέκαρε και τους τζογους της μπιέλας.

chepolate
13/03/2016, 14:54
ετσι οπως φαινεται σκαμπιλίζει. Λάδια καίει? λαδίλα βρωμάει την εξατμιση?

Αν οχι τοτε αστο όπως είναι μεχρι να διαλυθει το πιστονι, τοτε θα το λύσεις που θα το λύσεις.

Κρυο θα ακουγεται περισσότερο, όπως και με χαμηλές στροφές.

εγω θα κραταγα και μια πισινη για την μπιελα. Όταν αλλάξεις κυλινδροπίστονο τσέκαρε και τους τζογους της μπιέλας.

λοιπον το μηχανακι εκαιγε λαδια και επεσε και η συμπιεση του...μετα αρχισε να κανει αυτον τον ηχο και κοιταξα τα λαδια και ηταν πολυ χαμηλα...πηγα τη μπιελα στο μηχανουργειο και μου ειπε οτι θελει αλλαγμα ετσι αλλαξα και τη μπιελα και τα ρουλεμαν της...σιγουρα αλλαχτηκαν καθως πηρα και τη παλια μπιελα και ρουλεμαν και τις αποδειξεις ... ομως ο ηχος συνεχισε και γιαυτο ρυθμισα και βαλβιδες και συνεχισε να το κανει (καδενα η τεντοτηρας δεν ειναι)τωρα που αλλαξα και ελατηρια στο πιστονι εχω κανει 200 χλμ και δεν εχει καψει λαδι αλλα τον ηχο οποτε του ρθει τον κανει
αρα λογικα θα σκαμπιλιζει το πιστονι...καμια προταση για κυλινδροπιστονο 53μμ??

chepolate
13/03/2016, 15:16
ετσι ακριβως.καμια φορα το κανει παραπανω στο ρελαντι οταν πεφτουν πολυ οι στροφες, μολις δωσω λιγο γκαζι ψιλοσταματαει μετα μπορει να μη κανει θορυβο σχεδον καθολου αλλα να ξερεις οτι ακουγεται σχεδον σε ολες τις στροφες του κινητηρα.
κοιταξες την καμπανα αν εχει σφιξει καλα?

καλα εχει σφιξει το πιστονι θα ναι...