PDA

View Full Version : Αγορά 690SM 2007



Hyperion
13/03/2016, 07:40
Καλημέρα σας.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός 690SM. Το budget μου, μου επιτρέπει μοντέλα του 2007-2008 δηλαδή έως 3500€. Εμφανισιακά το λατρεύω. Για μηχανή σχεδόν 10 αιτίας μου φαίνονται πολλά λόγο πιθανών φθορών από το καιρό. Ακούω ότι το μοτέρ είναι άψογο χωρίς προβλήματα αλλά σίγουρα θα ήθελα να γλιτώσω extra έξοδα από τυχόν θεματάκια στα περιφερειακά-ηλεκτρονικά κτλ.. Είμαι κάτοχος xt660 και η χρήση της μηχανής προορίζεται για πόλη επαρχία και βολτούλες ( όχι ταξίδια ). Πιστεύετε ότι αξίζει σαν αγορά; Αν όχι τι προτείνεται;

Christos ktm R
13/03/2016, 08:17
το μηχανακι ειναι τουμπανο...δεν ξερω αν το εχεις οδηγησει.αν το οδηγησεις παντος θα το καταλαβεις.δεν εχω ακουσει για ζημιες,μονο κατι θεματακια με καδενα κ εκκεντροφορο αλλα ειχαν γινει ανακλησεις

Hyperion
13/03/2016, 08:28
το μηχανακι ειναι τουμπανο...δεν ξερω αν το εχεις οδηγησει.αν το οδηγησεις παντος θα το καταλαβεις.δεν εχω ακουσει για ζημιες,μονο κατι θεματακια με καδενα κ εκκεντροφορο αλλα ειχαν γινει ανακλησεις

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Να φανταστώ ότι αν είχε κάποιο κουσούρι με αυτά που λες θα το είχε βγάλει έως τα 30000klm; Είναι πολλά 30000 για τέτοιες μηχανές; Είμαι σίγουρος ότι είναι η μέρα με την νύχτα με το xt660.

duke200
13/03/2016, 08:29
αμα βρεις καλο με βιβλιο service + dealer ΝΕΤ (η ηλεκτρονική βαση δεδομένων της ΚΤΜ) με τα service όλα στην ώρα τους, παρτο.

αν είναι γνωστου σου που ξερεις οτι είναι "ψειρας" με το μηχανάκι, επίσης παρτο.

Αν τα service τα χει σε συνεργείο του κ@λου, ή είναι απο μαντρα, μην το παρεις.

Black Mamba
13/03/2016, 08:34
αμα βρεις καλο με βιβλιο service + dealer ΝΕΤ (η ηλεκτρονική βαση δεδομένων της ΚΤΜ) με τα service όλα στην ώρα τους, παρτο.

αν είναι γνωστου σου που ξερεις οτι είναι "ψειρας" με το μηχανάκι, επίσης παρτο.

Αν τα service τα χει σε συνεργείο του κ@λου, ή είναι απο μαντρα, μην το παρεις.

Αυτα ακριβως!

Κατοχος απο το 2010.
Το 7ο ΚΤΜ που ειχα και ειναι μια χαρα,
Αφου σου αρεσει και εμφανισιακα λογω μυτης, μην το συζητας....:D

Hyperion
13/03/2016, 08:55
Αυτα ακριβως!

Κατοχος απο το 2010.
Το 7ο ΚΤΜ που ειχα και ειναι μια χαρα,
Αφου σου αρεσει και εμφανισιακα λογω μυτης, μην το συζητας....:D

Καλά την μύτη την λατρεύω. :D . Το έχουμε κοιτάξει σε dealer και το μόνο που φάνηκε ήταν ανάκληση κοντέρ. Με τρομάζει η ιδέα αγοράς από επαρχεία (λίγο κάγκουρες παραπάνω από το νορμάλ) και ότι έχει λίγο περίεργο γρανάζι πίσω. Βέβαια είμαι και ψήρας με αυτά.

duke200
13/03/2016, 10:37
στο dealer με τον αριθμό πλασίου και τον αριθμό πιστοποιητικού παράδοσης πρεπει να φαινονται όλα τα service όχι μόνο η ανακλησεις.

Αν δεν φαινονται ολα τα service σημαινει οτι δεν έγιναν σε εξουσιοδοτημένο συνεργειο.

lmb990
13/03/2016, 12:20
Για μενα δεν λεει κατι το σερβις σε εξουσιοδοτημενο...

Αν τα εκανε δηλαδη στον χελιωτη δεν θα ειναι καλο το μηχανακι?? Ελεγξε το εξονυχιστικα και παρτο..

Hyperion
13/03/2016, 16:50
Για μενα δεν λεει κατι το σερβις σε εξουσιοδοτημενο...

Αν τα εκανε δηλαδη στον χελιωτη δεν θα ειναι καλο το μηχανακι?? Ελεγξε το εξονυχιστικα και παρτο..

Το εξονυχιστικά είναι λίγο δύσκολο γιατί η μηχανή είναι στην επαρχία και υπάρχει μόνο ένα εξουσιοδοτημένο. Θα το ελέγξω και αλλού όταν πάω να το δω από κοντά. Σίγουρος δεν θα είμαι ποτέ υποθέτω . :rolleyes:

panos_zip
13/03/2016, 17:18
Καλά την μύτη την λατρεύω. :D . Το έχουμε κοιτάξει σε dealer και το μόνο που φάνηκε ήταν ανάκληση κοντέρ. Με τρομάζει η ιδέα αγοράς από επαρχεία (λίγο κάγκουρες παραπάνω από το νορμάλ) και ότι έχει λίγο περίεργο γρανάζι πίσω. Βέβαια είμαι και ψήρας με αυτά.

Αντίθετα, το καλό με την επαρχεία είναι πως δεν έχει τα φανάρια ούτε την κίνηση αντίστοιχη των μεγάλων πόλεων. Άρα το βεντιλατερ δεν δουλεύει υπερωρίες, και γενικά το μηχανάκι, στο σύνολο, δουλεύει σε πιο νορμάλ συνθήκες.
Επίσης ο κάφτης είναι κάφτης άσχετα με το που μένει.

Hyperion
14/03/2016, 12:08
Αντίθετα, το καλό με την επαρχεία είναι πως δεν έχει τα φανάρια ούτε την κίνηση αντίστοιχη των μεγάλων πόλεων. Άρα το βεντιλατερ δεν δουλεύει υπερωρίες, και γενικά το μηχανάκι, στο σύνολο, δουλεύει σε πιο νορμάλ συνθήκες.
Επίσης ο κάφτης είναι κάφτης άσχετα με το που μένει.

Δεν έχεις άδικο. Αν κάποιος έχει κάνει βελτιώσεις στο κινητήρα είναι κάτι που μπορεί να το καταλάβει ένας τεχνικός; Από την δικιά μου πλευρά τι θα πρέπει να προσέξω;

panos_zip
14/03/2016, 12:19
Αν ρωτάς εμένα, πέρα από τα βασικά που κοιτάς σε όλα τα μηχανάκια (π.χ. αριθμους πλαισίου, χαρτιά, ρουλεμαν λαιμου, διαρροές κλπ κλπ) δυστυχώς δεν μπορπώ να σε βοηθήσω.
Δεν ειχα ποτέ το συγκεκριμένο μηχανάκι και δεν γνωρίζω τα κουμπιά του.
Σίγουρα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που μπορούν να σε βοηθήσουν.

duke200
14/03/2016, 14:44
Για μενα δεν λεει κατι το σερβις σε εξουσιοδοτημενο...

Αν τα εκανε δηλαδη στον χελιωτη δεν θα ειναι καλο το μηχανακι?? Ελεγξε το εξονυχιστικα και παρτο..

δεν ειπα οτι λεει κάτι. Απλα αμα του πανε οτι έχει ολα τα service στο εξουσιοδοτημένο και δεν φαίνονται στο dealer net (http://www.ktm.com/gr/service/safety-check/), δεν τα χουνε πει καλά...

Επισις μην βασιζεστε στον εξονυχιστικό έλεγχο, δεν βγαζει πουθενα εκτος απο τα πολύ οφθαλμοφανή (διαρροές, παράξενοι θόρυβοι, κλπ).

Δεν μπορεις να ξερεις τι μεταχειριση είχε ένα μηχανάκι μονο κοιταζοντας το απ΄εξω, ουτε μπορεις να λύσεις μοτερ για καταλάβεις τι φαση παίζει. Η σχολαστικότητα του αναβάτη και η ποιότητα του μηχανικού που το συντηρούσε, είναι ο καλύτερος δείκτης για το αν ενα μεταχειρισμένο μηχανακι είναι καλό ή όχι.