PDA

View Full Version : Made in Greece Side Stand Relocation Ktm 950/990



Makrojim
13/03/2016, 19:07
Θελω να σας παρουσιάσω το
Side Stand Relocation Kit για το KTM 950/990....εγω συγκεκριμένα εχω το Ktm 990 Adventure...

Κατασκευασμένο απο ατσάλι 8mm το οποιο εχει ´κοπεί´ σε CNC LASER απο εμενα Καθως και εχει σχεδιαστεί απο εμενα....

Η επομενη κατεργασία του ηταν να ανοιχθούν οι δυο οπές με φρεζοτρυπανο και αμέσως μετα να βάφει με ηλεκτροστατικη βαφή σε χρώμα μαύρο μεταλλικό.(επιλογές σε χρώμα πολλές ειχα σκεφτεί και το πορτοκαλί αλλα δεν ξερω αν θα ειναι ωραίο).

Στην περιπτωση που υπαρχει ενδιαφέρον για καποιον θα μπορέσω να φτιαξω και αλλα κομματια ...

Στην φωτογραφία παρακάτω δεν εχει βάφει ακομα το κομματι.

lmb990
13/03/2016, 19:19
Ωραια δουλεια! Διαβασε αυτο μηπως βρεις κατι για τα χιλιοστα.. οσο περισσοτερα χιλιοστα τοσο το καλυτερο??


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148345

Makrojim
13/03/2016, 19:39
Σε ευχαριςτώ...Η δουλεια δεν εχει τελειώσει ακομα θελει λείανση και ηλεκτροστατικη βαφή.... Όσον αφορά το πάχος ολα τα ξένα forum το εχουν με 8mm αλλα και παλι μπορω να το κανω με οτι πάχος καθως και οτι υλικό εχω ευχαρίστηση...απλος εκανα αυτο σαν μια απλής γρήγορη και εύκολη λύση...ειχα σκεφτεί και για αλουμινιό ειναι η αλήθεια ...

DrBig
13/03/2016, 19:44
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι τόσο χοντρό. Ίσα ίσα που το κάνει πιο επικίνδυνο. Θες κάτι αρκετά μαλακό που να στραβωσει αν "την φάει".

Makrojim
13/03/2016, 19:49
Εγω σκέφτομαι πως αν στραβώσει υπαρχει περιπτωση να τραυματίσει το καρτερ.... Μπορει να ειμαι και λαθος ...

lmb990
13/03/2016, 20:00
Βρειτε τα σας παρακαλω να δουμε με τι υλικο θα το φτιαξει ο ανθρωπος και σε ποιο παχος ειναι το σωστο... θελω να το αγορασω αλλα να ειναι οτι καλυτερο και να μην βλαψει την μηχανουλα μου.... τα επωνυμα twalcom κτλ τι παχος εχουν??

DrBig
13/03/2016, 20:09
Εγω σκέφτομαι πως αν στραβώσει υπαρχει περιπτωση να τραυματίσει το καρτερ.... Μπορει να ειμαι και λαθος ...

Αν δε στραβωσει όμως, θα κάνει χειρότερη ζημιά απ ότι αν δεν υπήρχε, γιατι θα έχει και μεγαλύτερο μοχλο....Νομίζω, πιστεύω κλπ....
Θεωρώ απαραίτητο μια σωστή λύση να πιάνει και σε άλλο σημείο, αλλιώς καλλίτερα κάτι που να έχει σχεδιασμένο κάποιο failure point.

Makrojim
14/03/2016, 00:57
Εγω το σχεδίασα ετσι ώστε αν πέσει η μηχανη να σπάσουν οι βίδες και οχι relocation...αν το relocation ειναι μικρού πάχους μπορει με τον καιρο και τις καταπονήσεις που θα δέχεται σιγα σιγα να στραβώσει και να τραυματίσει το καρτερ πράγμα που δεν θελουμε.. Ειμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε γνώμη ώστε να το βελτιώσω...

zopas
14/03/2016, 12:53
Να σου δωσω και εγω δημοσια συγχαρητηρια και τα ευσημα για την εμπνευση και το μερακι...μακαρι να βγει κατι καλο και να εξυπηρετησει κοσμο εδώ μεσα...και εις ανωτερα φιλε μου keep going ις καλες ιδεες και τα παιδια εδώ μεσα και όχι μονο θα σε ανταμειψουν ( δεν εννοω μονο χρηματα...)

AggelakasK
14/03/2016, 18:02
ωραιο φιλε μου ! για δωσε το τελικο προιον

Makrojim
14/03/2016, 18:24
Σε ευχαριστω ZOPAS ...βασιζομαι και σε εσας για να το κανω καλυτερο και πιο σωστο αν χρειαστεί ... και σκέφτομαι και αργοτερα να φτιάξω και προστατευτικες ποδιες και ολα τα σχετικά...

Aggelakasκ δεν ειναι ακόμα έτοιμο αυριο θα το στείλω για βαφη θα αγοράσω και τις κατάλληλες βίδες και θα ανεβάσω αμέσως να δείτε νέες φώτο.

carlosb
15/03/2016, 08:05
Kalimera kai signomi gia ta greeklish.

http://www.ktmforum.co.uk/adventure/88232-super-enduro-adventure-side-stand-relocater-4.html#post806929

Selida 4, o charlie me to opoio milisa prin mia evdomada, grafei gia tin ananeomeni pleon morfi tou relocator poy ehei ftiaxei h opia

kata tin gnomi mou einai h pio olokliromeni protasi paramenodas to stand stin idia thesi.

to sigkekrimeno tairiazei kai se ola ta plasia 2003-2012 horis patentes.

ade filaraki mpas kai to paroyme apo ellada.

Makrojim
15/03/2016, 09:54
kata tin gnomi mou einai h pio olokliromeni protasi paramenodas to stand stin idia thesi.

to sigkekrimeno tairiazei kai se ola ta plasia 2003-2012 horis patentes.

ade filaraki mpas kai to paroyme apo ellada.

Καλημερα carlosb και με το relocate το δικο μου το σταντ μένει στην εισαι ακριβως δεν αλλαζει καθολου ....απλος ακυρώνω τους δυο κοχλιες που έπιαναν πανω στο καρτερ... Για το πάχος πια η γνώμη σου;

carlosb
15/03/2016, 10:12
To xero pos kai to diko sou menei stin idia thesi apla afto pou sou edeixa exei kopsimataki, an prosexeis, gia na teriazei kai sta 2003-2004 modela

(alios tha thelei ligo troxisma to plaisio).

ta 8mm nomizo oti einai arketa. outos oi allos sto simio ton frezaton vidon prepei na menei giro sta 5-6mm metalou.

den mporo na grapso ellinika mehri to apogeyma elpizo na ginomai katanoitos.

lmb990
15/03/2016, 10:33
Και αυτος νομιζω 8χιλ το εχει κανει... περιπου τι τιμη βγαινει??

Makrojim
15/03/2016, 10:45
α τιμη δεν ξερω ακομα δεν το εχω σκεφτεί καν .. εγω βαση μιας γρήγορης μελέτης που του εκανα και επειδη οι δυο μπροστινοι κοχλιες που πιάνουν στο σταντ ειναι σκληρότητας 10.9 και οι δυο Πισω ειναι 8.8 βασίζομαι εκει πως αν παει κατι στραβά στην χειρότερη θα σπάσουν αυτοί οι δυο κοχλιες. Με χαρα μου να ακούσω τις γνώμες όλων σαν να κανω αλλαγές αν χρειαστεί ώστε να βγει κατι καλυτερο και ασφαλέστερο ...

omega
15/03/2016, 15:52
Kαλό θα είναι να σκεφτείς ΚΑΙ το οικονομικό κομμάτι από την στιγμή που το ποιοτικό δεν αμφισβητείται.
Θα θέλαμε να το δούμε φορεμένο όταν είναι έτοιμο.

typhoon
15/03/2016, 16:18
Ωραία η κίνηση σου. Για το θέμα του σπασιματος σκέφτηκα πατέντα αλά μανετες.δηλαδή ένα "εργοστασιακο"κοψιμο 1-2χιλ το οποίο θα λειτουργήσει ως οδηγός στη περίπτωση του σπασιματος. Να κόβεται δηλαδή συγκεκριμένα εκεί προτού μεταφερθούν δυνάμεις στο πλαίσιο κλπ. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Έπειτα όπως λένε κ οι προλαλησαντες το κόστος. Δε ξέρω αν είσαι επαγγελματίας του χώρου ή απλά βρήκες ευκαιρία κ είπες να ασχοληθείς. Αλλά έλεος ένα κομμάτι λαμαρίνα είναι. Φρεζατες ξεφρεζατες οι βίδες,ηλεκτροστατικες κλπ πίστεψε με μόνο εσύ θα το ξέρεις μιας κ είναι εξάρτημα που δεν φαίνεται. Φτιάξτο σωστό κ ΦΘΗΝΟ πάνω απ όλα. Ούτε κόστος εξέλιξης έχει ούτε καμιά επιστήμη. Πιθανότατα κ εσύ κ να είδες απο άλλον κ να είπες εύκολο είναι δε φτιάχνω κ γω ένα. Πουλα το φθηνά να το αγοράσουν ΟΛΟΙ ,μη πας να βαρεσεις στ αυτια τον Έλληνα. Ασχολήσου πολύ περισσότερο με τρόπους να το προωθήσεις διαδικτυακά κ να είσαι σίγουρος ότι όλοι οι Έλληνες αναβάτες άνα τα φόρα του κόσμου θα προωθήσουν από μόνοι τους το ελληνικό προϊόν, που κ ποιοτικο είναι κ ΦΘΗΝΟ!

Makrojim
16/03/2016, 05:21
To xero pos kai to diko sou menei stin idia thesi apla afto pou sou edeixa exei kopsimataki, an prosexeis, gia na teriazei kai sta 2003-2004 modela

(alios tha thelei ligo troxisma to plaisio).



Νομιζω πως ίσως να εφαρμόζει και στο δικο σου μοντελο αλλιως αν θες μπορούμε να βρεθούμε καποια στιγμη να το βάλουμε πανω να το κανω σαν δεύτερο κομματι η να κανω αλλαγές στο ιδιο ώστε να ταιριάζει σε ολα...

Makrojim
16/03/2016, 05:40
Ωραία η κίνηση σου. Για το θέμα του σπασιματος σκέφτηκα πατέντα αλά μανετες.δηλαδή ένα "εργοστασιακο"κοψιμο 1-2χιλ το οποίο θα λειτουργήσει ως οδηγός στη περίπτωση του σπασιματος. Να κόβεται δηλαδή συγκεκριμένα εκεί προτού μεταφερθούν δυνάμεις στο πλαίσιο κλπ. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.


Ναι καταλαβαίνω τι λες...εγω σαν αρχική σκέψη το έφτιαξα για οταν ειναι ακίνητο το μηχανάκι για να μην τρώει ολο το βάρος στο καρτερ ή ακόμη και σε περιπτωση ατυχήματος όλη την δύναμη θα την δεχτεί το πλακάκι 8Μμ ή ακομα και στην χειρότερη που αν γινει ατύχημα και ξεκολλήσουν τα σημεία στήριξης του θα πρεπει να ειναι τοσο μεγαλη η δύναμη που το τελευταίο πράγμα που θα σε μοιζει καποιον θα ειναι το μηχανάκι...

DrBig
16/03/2016, 06:26
Ναι καταλαβαίνω τι λες...εγω σαν αρχική σκέψη το έφτιαξα για οταν ειναι ακίνητο το μηχανάκι για να μην τρώει ολο το βάρος στο καρτερ ή ακόμη και σε περιπτωση ατυχήματος όλη την δύναμη θα την δεχτεί το πλακάκι 8Μμ ή ακομα και στην χειρότερη που αν γινει ατύχημα και ξεκολλήσουν τα σημεία στήριξης του θα πρεπει να ειναι τοσο μεγαλη η δύναμη που το τελευταίο πράγμα που θα σε μοιζει καποιον θα ειναι το μηχανάκι...

Σε ποια σημεία στηρίζεται το πλακάκι;

Makrojim
16/03/2016, 13:35
Σε ποια σημεία στηρίζεται το πλακάκι;

Το πλακάκι εφαρμόζει πανω στην πισω βίδα του μοτερ την μακριά ...και πανω στην βίδα του διπλού σταντ...

Makrojim
19/03/2016, 18:21
Ολα έτοιμα...τοποθετήθηκε σήμερα το relocate μετρήθηκαν και οι βίδες σωστά και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα.. παρακάτω θα βάλω κάποιες φωτογραφίες απο την τοποθέτηση. Να πω ότι στην μακριά βίδα του μοτέρ έβαλα γράσο χαλκού για καλύτερη εφαρμογή και σε ολα τα παξιμάδια μπήκε Logo σπειρωμάτων για ασφάλεια..το σετακι θα περιλαμβάνει την πλάκα βαμμένη με ηλεκτροστατική, παξιμάδια ασφαλείας καθως και τις κατάλληλες βίδες...

Makrojim
21/03/2016, 19:10
Μια ερωτηση για τα 950. μπορει καποιος κατοχος ή γνώστης να μου πει εαν εχουν διπλό σταντ ολα τα μοντελα 950?

TOMASKTM
21/03/2016, 22:11
Μια ερωτηση για τα 950. μπορει καποιος κατοχος ή γνώστης να μου πει εαν εχουν διπλό σταντ ολα τα μοντελα 950?

Τα adventure ναι.

Makrojim
22/03/2016, 08:37
Γιατι αυτα που δεν εχουν διπλό σταντ θελουν αλλη βίδα για να κουμπωσει πανω το relocate...

Makrojim
23/03/2016, 10:47
Μερικές φωτο μετα την βαφή του relocate 355418355417

Makrojim
23/03/2016, 11:19
Και σε λιγο θα ξεκινήσω και την ποδια για το 990...

bleach
26/03/2016, 17:45
Δώσε πόνο και βγάλε μια προσφορά για όλα μαζί! :D

DAYMAN
26/03/2016, 18:02
Τα adventure ναι.

και τα απλα ειχαν τουλαχιστον το δικο μου ειχε.

TOMASKTM
27/03/2016, 01:04
και τα απλα ειχαν τουλαχιστον το δικο μου ειχε.

Τι εννοείς απλά;

DAYMAN
27/03/2016, 11:50
Τι εννοείς απλά;

γραψε λαθος μπερδευτηκα με το S.

Makrojim
27/03/2016, 16:54
Δώσε πόνο και βγάλε μια προσφορά για όλα μαζί! :D

Δεν ξερω ποτε θα εχω έτοιμη την ποδια γιατι θελει πολυ δουλεια και αρκετός δοκιμές για να γινει καλη...
Ενταξει το relocate ειναι πολυ οικονομικό νομιζω τουλάχιστον όσοι το πήραν αυτο μ ειπαν ... Οχι πως και η ποδια δεν θα ειναι

Makrojim
26/04/2016, 19:09
Σχεδόν έτοιμο και το relocate για το 950 που είχε μια ιδιομορφία χωρις να υπάρχει λογος.. να ευχαριστήσω καποιους απο εδω μεσα με τα 950 που με βοήθησαν....357583

carlosb
06/12/2016, 20:06
Πριν λιγες μερες καταφερα/αξιωθηκα να τοποθετησω το relocate του Γιωργου που ειχα στα χερια μου εδω και καιρο.

Αψογη εφαρμογη! Αν και δεν εχω φωτο ειναι με το κοψιμο οπως και το απο πανω μιας και δεν θελαμε να τροχισουμε ,εστω και λιγακι, ενα αυτακι απο το πλαισιο.

πυξιδας990
07/12/2016, 10:03
και γω το εχω επανω...μια χαρα ειναι...

Spyrious
19/04/2017, 10:24
Το έχω εδώ και λίγους μήνες. Άψογο!
Ένα θέμα μόνο έχω, θέλω να χαμηλώσω τον λεβιέ ταχυτήτων αλλά βρίσκει στο πλαϊνό σταντ. Υπάρχει λύση;