PDA

View Full Version : Μοτοσυκλέτες παραγωγής και αγωνιστικές



LogOutGoRide
13/03/2016, 20:42
ωραίος αγώνας,ευτυχώς για εμάς φέτος δείχνει καλά σημάδια ο Τομ.ο Τζοναθαν όμως πάντα έχει αυτό το κάτι παραπάνω,δεν του βγήκε σήμερα αλλά οκ.Μεγάλη διαφορά τα κάβα από τους υπόλοιπους.τόσο ξύλο παίξανε μεταξύ τους και το Ντουκ απλώς κατάφερε να είναι πίσω τους.

οι κανονισμοί πρέπει να είναι πιο αυστηροί κατά τη γνώμη μου.να αναγκαστούν οι κατασκευαστές να φτιάχνουν "καλύτερα" μηχανάκια και να μην ομολογκάρουν σε μικρούς αριθμούς για να αποτρέπονται φαινόμενα "ειδικών κατασκευών".τα κάβα (όπως και άλλα φαντάζομαι) έχουν ενισχύσεις κολλημένες στο πλαίσιο για να ανταπεξέρχονται στις αγωνιστικές απαιτήσεις.ναι οκ ο μέσος αναβάτης δεν το χρειάζεται κτλ-κτλ......αλλά νομίζω πως έτσι βελτιώνεται το είδος,η μοτοσυκλέτα γενικότερα γιατί αν λάμβαναν υπ'όψιν οι κατασκευαστές μόνο το τι χρειάζεται ο μέσος αναβάτης φανταστείτε με τι μηχανάκια θα ήμασταν τώρα.

Τώρα αν σου πω την δική μου, θα γίνει χαμός μάλλον.
Σχεδόν μαλώναμε με τον Γιώργο, όταν υποστήριξα και συνεχίζω να το κάνω, πως οι αγώνες WSBK πρέπει να είναι τελείως σε άλλη κατεύθυνση.
Όλα μα όλα τα μηχανάκια, θα πρέπει κατά την ταπεινή άποψη μου, να είναι όπως τα έβγαλε η μανούλα τους.
Από την βιτρίνα στην πίστα.
Να δούμε τι ψάρια πιάνει ο κάθε ένας.
Τέλος πάντων, οι βελτιώσεις να είναι ελάχιστες, ελαχιστότατες.
Ούτε πηρούνια, ούτε αμορτισέρ. Αν έχουν κάποια ηλεκτρονικά από την μάνα τους, καλά κάνουν και έχουν και τρέχουν.
Αν όχι, να βάλει η μάνα τους.
Τι; Έσπασε; Ας προσέχατε. Τώρα πάρτε άλλο και δέκα θέσεις πίσω.
Όλα όλα δύο τρία μοτέρ τον χρόνο.


Αν θέλετε, το συνεχίζουμε αλλού.

H.A.Balafoutre
13/03/2016, 21:52
Πλέον, οι διαφορές, έχουνε μειωθεί κι έχουνε πάει προς την κατέυθυνση που λες.

daz
14/03/2016, 05:56
Τώρα αν σου πω την δική μου, θα γίνει χαμός μάλλον.
Σχεδόν μαλώναμε με τον Γιώργο, όταν υποστήριξα και συνεχίζω να το κάνω, πως οι αγώνες WSBK πρέπει να είναι τελείως σε άλλη κατεύθυνση.
Όλα μα όλα τα μηχανάκια, θα πρέπει κατά την ταπεινή άποψη μου, να είναι όπως τα έβγαλε η μανούλα τους.
Από την βιτρίνα στην πίστα.
Να δούμε τι ψάρια πιάνει ο κάθε ένας.
Τέλος πάντων, οι βελτιώσεις να είναι ελάχιστες, ελαχιστότατες.
Ούτε πηρούνια, ούτε αμορτισέρ. Αν έχουν κάποια ηλεκτρονικά από την μάνα τους, καλά κάνουν και έχουν και τρέχουν.
Αν όχι, να βάλει η μάνα τους.
Τι; Έσπασε; Ας προσέχατε. Τώρα πάρτε άλλο και δέκα θέσεις πίσω.
Όλα όλα δύο τρία μοτέρ τον χρόνο.


Αν θέλετε, το συνεχίζουμε αλλού.

Πιστεύεις ότι το ντουκάτι δεν πουλάει όπως το ρ1 επειδή χαλάει ή επειδή είναι πανάκριβο?

Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό που λες αλλά κάτι τέτοιο θα σήμαινε τόσο την καταστροφή των αγώνων όσο και της αγοράς!
Ή θα είχαμε πανακριβα εργαλεία που θα χρειαζόσουν χορηγό για να τα ακουμπήσεις ή δε θα είχαμε sbk.

Οι αναρτήσεις που έχουν τα περισσότερα ιαπωνικά (και που μπορεί να αντέξει η αγορά), στον δεύτερο γύρο θα είχαν γίνει σουμιέδες!

Πόσοι μπορούν να αγοράζουν τα μηχανάκια που βγαίνουν στην αγορά για να ομολογκαριστεί το μοντέλο τους αγώνες?

LogOutGoRide
14/03/2016, 06:19
Ένας λόγος που το Ντουκάτι δεν πουλάει είναι ότι φτιάχνονται το 1/100 σε αριθμούς από ότι R1. Ίσως αν δεν χαλούσε, να πουλούσε περισσότερο, που λέει ο λόγος.
Όλη η εξέλιξη θα έπρεπε και θα μπορούσε να γίνεται, όπως και γίνεται, σε αγώνες πρωτοτύπων, όπως είναι το motogp.
Πάντως, το μηχανάκι μου δεν πρέπει να πήρε και πολύ πάνω στην τιμή, λόγω της συμμετοχής του στο πρωτάθλημα superstock.
Φέτος, έκοψαν τα superstock 600 και τα έβαλαν μαζί με τα supersport, ενώ οι κανονισμοί άλλαξαν προς τα "κάτω", για να έρθουν πιο κοντά στα stock και να μειωθεί το κόστος των ομάδων.
Ποιος μας λέει πως δεν θα γίνει το ίδιο και στα 1000αρια.
Άρα φίλε μου, όπως καταλαβαίνεις, το πράγμα ήδη ξεκίνησε να πηγαίνει στην κατεύθυνση που έλεγα.
Ξεκίνησε μάλιστα δήλ δειλά δειλά από το 14 αν θυμάμαι καλά, που το μηχανάκι που έβλεπες στους αγώνες δεν είχε ούτε της ίδιες ζάντες σε διαστάσεις!!!
Όσο για τους σουμιέδες των ιαπωνικών, απλά το αφήνω ασχολίαστο. Είναι υπερβολικός ο χαρακτηρισμός και για την ποιότητα και για την διάρκεια της απόδοσης. Εκτός και αν πιστεύεις πως το πιρούνι της αγωνιστικής Ντουκάτι είναι το ίδιο με αυτό που βλέπεις στην βιτρίνα, οπότε πάσο.
Μπορείς και επιβάλλεται από τότε κανονισμούς να υπάρχει διαθέσιμο για αγορά από τον οποιοδήποτε, αλλά ίδιο δεν είναι.
Πιστεύω πως το βάρος θα μπορούσε και θα έπρεπε να πέσει στις κατηγορίες superstock, που έτσι και αλλιώς υπήρχαν και έτρεχαν.

daz
14/03/2016, 07:48
Οι αναρτήσεις των ιαπωνικών είναι σουμπιέδες με όλη την έννοια της λέξης. Και δε μιλάω για να το πάρω εγω να μπω μέγαρα αλλά για να συμετάσχει στα sbk. Μέχρι να τελειώσει ο αγώνας θα έχει λιώσει σαν κερί. Εδώ το παίρνει ένας χεράς στις σέρες και μετά τον 3-4ο γύρο οι αναρτήσεις δεν αποδίδουν το ίδιο γιατί ζεστάθηκαν. Τι λέμε τώρα?

Είναι δυνατόν να βάλουν στα παραγωγής αναρτήσεις για να τρέχουν οι επαγγελματίες στα sbk? Όχι για να τρέχουν όπως τρέχουν τώρα, απλά για να μπορούν να συμμετάσχουν!

Και στην παραγωγή υπάρχει ο ντούκος που κάνει 20.000 και το r1 που έχει τα μισά. Πως θα τρέξουν αυτά τα δύο από βιτρίνα? Μήπως θα πρέπει να έχουν και τα δύο 20.000? Και όταν ούτε οι αναρτήσεις των ντουκάτι με τα 20.000 είναι αρκετές για να δούμε θέαμα στους αγώνες, τι άλλο να συζητήσουμε? Μήπως για τα φρένα?

Συμφωνώ πως αυτές οι μηχανές πρέπει να είναι όσο πιο κοντά στις παραγωγής, αλλά από την βιτρίνα στην πίστα δεν γίνεται. Όσο πιο πολύ πάει στην κατεύθυνση που λες τόσο το καλύτερο, αλλά μέχρι ένα σημείο. Μετά θα έχουμε πανάκριβες μηχανές που δεν θα μπορούμε να τις αγοράσουμε ούτε να τις αξιοποιήσουμε, οι εταιρίες δε θα έχουν πωλήσεις και στους αγώνες δε θα υπάρχει θέαμα. Οπότε μια απόσταση επιβάλλεται να υπάρχει και το απ' την βιτρίνα στην πίστα είναι τουλάχιστον ανέφικτο.

Τα μηχανάκια μας δεν παίρνουν τιμή επειδή κέρδισε κάποιος στα sbk αλλά για πες, γιατί νομίζεις ότι τα 750 καταργήθηκαν απ' τις βιτρίνες όταν στα sbk άρχισαν να τρέχουν 1000αρια?

daz
14/03/2016, 07:59
Ένας λόγος που το Ντουκάτι δεν πουλάει είναι ότι φτιάχνονται το 1/100 σε αριθμούς από ότι R1. Ίσως αν δεν χαλούσε, να πουλούσε περισσότερο, που λέει ο λόγος.


Ναι φτιάχνονται 1/100 και κάνουν ουρά αυτοί που περιμένουν να τα αγοράσουν.

Επειδή χαλάνε γίνεται αυτό ε?




Όσο για τους σουμιέδες των ιαπωνικών, απλά το αφήνω ασχολίαστο. Είναι υπερβολικός ο χαρακτηρισμός και για την ποιότητα και για την διάρκεια της απόδοσης.

Στην περίπτωση των gsxr, στον δεύτερο γύρο που ανέφερα συμπεριλαμβάνεται και αυτός της προθέρμανσης.

RaGe_Raptor
14/03/2016, 08:19
.......Στην περίπτωση των gsxr, στον δεύτερο γύρο που ανέφερα συμπεριλαμβάνεται και αυτός της προθέρμανσης...........

έλα ρε Νταζ υπερβολές...;)
354854

LogOutGoRide
14/03/2016, 08:21
Δεν διαφωνώ σε όλα αλλά τα superstock 600 και 1000 πως έτρεχαν;
Δεν είχαν θέαμα; Γιατί συγχωνεύτικαν οι κατηγορίες των 600;
Έπεσε το θέαμα;
Δεν θέλω να γίνει αντιπαράθεση η κουβέντα, ούτε υποστηρίζω ότι τα Ντουκάτι χαλάνε κλπ.
Νομίζω πως άλλο είναι το νόημα της συζήτησης που κάνω.
Και φυσικά δεν γίνεται να τρέχουν από βιτρίνα, αν και θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον. Οι αλλαγές όμως θα πρέπει να είναι, όπως έγραψα και πριν, ελαχιστότατες.
Πρωτάθλημα πρωτοτύπων έχουμε. To WSBK κατάντησε χειρότερο μερικές φορές. Όπως έγραψα, ούτε οι ζάντες σε διαστάσεις μέχρι πριν ένα δύο χρόνια.
Όχι;

LogOutGoRide
14/03/2016, 08:29
Και ακριβώς αυτό που λέω. Αν οι αναρτήσεις είναι χάλια, να τις βελτιώσουν στο επόμενο μοντέλο και να μην αλλάζουν μόνο χρώματα στα fairings.
Πόσο θα ανέβει η τιμή αν βάλουν τις αμέσως καλύτερες;
Δεν ξέρω, ρωτάω. Όχι εξωτικά πηρούνια και κουτάλια. Αυτά που μπορεί να αγοράσει κάποιος στην βιτρίνα, αλλά καλύτερο γενικό σύνολο μηχανής από τον ανταγωνισμό, γιατί πατώνει στο πρωτάθλημα.

sapila racing
14/03/2016, 11:02
Χμμμ

Τα έχετε μπερδέψει λίγο ε?
Και στα Superstock οι αναρτήσεις φυσικά αλλάζουν απο τις original. Απλά το ηρούνι δεν αλλάζει ολόκληρο αλλά μπαίνει άλλο cartridge το πίσω φυαικά αλλάζει όλο.

Ενα μηχανάκι απο την βιτρίνα για να είναι αξιόμαχο στα superstock θα είναι πανάκριβο.

Η Ducati έχει στην γκάμα της και μοτο που μπορούν να τρέξουν, είναι όμως λίγο πανάκριβες... Εχουν τοπ αναρτήσεις φρένα ακόμα και πλαίσιο διαφορετικό πολλές φορές.

@daz
το απλό R1 κάνει 20.000 πλέον, και το R1 M 25.000.

Στον αντίποδα Το Panigale ξεκινάει απο τα 24.200 το S με άλλες αναρτήσεις έχει 29.200 και το R που είναι το τούμπανο είναι πλέον στα 37.500.

LogOutGoRide
14/03/2016, 11:41
Χμμμ

Τα έχετε μπερδέψει λίγο ε?
Και στα Superstock οι αναρτήσεις φυσικά αλλάζουν απο τις original. Απλά το ηρούνι δεν αλλάζει ολόκληρο αλλά μπαίνει άλλο cartridge το πίσω φυαικά αλλάζει όλο.

Ενα μηχανάκι απο την βιτρίνα για να είναι αξιόμαχο στα superstock θα είναι πανάκριβο....

Αξιόμαχο σε σχέση με ποιο;

daz
14/03/2016, 16:55
έλα ρε Νταζ υπερβολές...;)
354854

Ωραίο γυρολόγιο! :beer:


Χμμμ


@daz
το απλό R1 κάνει 20.000 πλέον, και το R1 M 25.000.

Στον αντίποδα Το Panigale ξεκινάει απο τα 24.200 το S με άλλες αναρτήσεις έχει 29.200 και το R που είναι το τούμπανο είναι πλέον στα 37.500.

Εξακολουθεί η διαφορά τους όμως να είναι μεγάλη! :D

Στην παραγωγή μπορούμε να έχουμε μηχανές με πιο ενδοτικά πλαίσια και αναρτήσεις, πιο άνετες, λιγότερο "κοφτερές" πιο εύκολες για τους κουλούς, αλλά πολύ καλή βάση για βελτίωση και για να την φέρει ο καθένας στα μέτρα του. Στους αγώνες χρειαζόμαστε μηχανές ξυράφια για αυστραλοπιθήκους με μακριά χέρια και κοντά πόδια. Στις Σέρρες όλοι οι δημοσιογράφοι έκαναν πολύ καλύτερο χρόνο με το Μ έναντι του απλού και η διαφορά που χωρίζει αυτά τα δύο είναι μόλις 5000 ευρώ. Σίγουρα δεν οφειλόταν στην εντουράνς ζελατίνα!

Οδηγούμε μηχανές πολύ πιο γρήγορες απ' αυτές με τις οποίες έτρεχαν στους αγώνες που βλέπαμε όταν είμαστε παιδιά και αυτο το οφείλουμε στους αγώνες. (Ή έστω ΚΑΙ στους αγώνες).

Παρόλο που, ακόμα και στην μαζική παραγωγή, υπάρχουν εξωτικές μηχανές η κατεύθυνση της αγοράς πάντα θα εξαρτάται και από το κόστος. Και η μεγαλύτερη απόσβεση του κόστους εξέλιξης μιας νέας τεχνολογίας γίνεται μέσα στους αγώνες.

alex80
14/03/2016, 17:11
Αυτο που λετε ειλικρινα μου μοιαζει αδυνατο. Αν ετρεχαν απο τη βιτρινα δεν θα ειχαμε αγωνες οχι μονο λογω της πεσμενης ζητησης λογω ανεβασμενου κοστους απο πλευρας καταναλωτων αλλα και λογω οτι οι εταιριες θα επρεπε να βγαζουν καινουριο μηχανακι καθε χρονο, μια πρακτικη που εχει εγκαταλειφθει. Η καθε εταιρια στα χιλιαρια της εχει διαφορετικη προσεγγιση και για ο καταναλωτης κερδιζει απο εκει καθως υπαρχουν μηχανακια για ολα τα γουστα και ολα τα βαλαντια. Αυτη η διαφορετικοτητα ειναι ο λογος που υπαρχουν πολλες μαρκες και τα φορουμ που μπαινει ο κοσμος και μοιραζετε τις εμπειριες του. Αν κανεις πολυ σφιχτους κανονισμους παραδοσιακα σε ολες τις μορφες του motorpost εχει φανει οτι λιγοστευουν οι παιχτες.

SHOOTER045
14/03/2016, 17:16
Το θέμα αφορά μονο street η και χωματερα?

Bladerunner
14/03/2016, 18:11
Το θέμα αφορά μονο street η και χωματερα?

Από ότι καταλαβαίνω, αφορά τη μεταφορά τεχνογνωσίας από τους αγώνες στην παραγωγή, αλλά και τις απαραίτητες μετατροπές για να σταθεί αξιόμαχα ένα μηχανάκι παραγωγής στους αγώνες. Δεν νομίζω να περιορίζεται στα street.

Φυσικά μιλάμε για κατηγορίες Stocksport και το πολύ Supersport. Οτιδήποτε άλλο δεν έχει νόημα. Στα Superbike επιτρέπονται τόσες μετατροπές και βελτιώσεις στα μηχανάκια, που μικρή σχέση έχουν πλέον με αυτά της βιτρίνας. Καλά, για motogp δεν το κουβεντιάζουμε καν...

Όσον αφορά τις μαμά αναρτήσεις που αναφέρθηκε παραπάνω, να πω ότι καλύπτουν την πλειοψηφία των αναβατών και χρήσεων των μοτοσυκλετών. Δηλαδή βόλτες, ταξιδάκια και track-days. O μέσος χρήστης λοιπόν δεν έχει κανένα λόγο, ούτε και θα το κάνει, να επωμιστεί το όποιο πρόσθετο κόστος για καλύτερες αναρτήσεις.
Αυτό θα το πληρώσει ο αγωνιζόμενος, ή ο χομπίστας που τα έχει και πιστεύει ότι θα κατεβάσει χρόνο μόνο από την ανάρτηση.

Το CBRάκι μου, γυρνάει σε αξιοπρεπείς για ερασιτέχνες χρόνους με μαμά αναρτήσεις από το 2005. Όντως ζεσταίνονται και αρχίζουν να κλάνουν, αλλά μετά από πολύ πίεση και αρκετούς γύρους. Όταν κρυώσουν, ξανά επανέρχονται.
Από την άλλη μεριά, το R1 που είχα, όταν μπήκε η ohlins πίσω και άλλα ελατήρια μπροστά το μηχανάκι μεταμορφώθηκε. Και με βοήθησε όντως να πιέσω παραπάνω. Είναι τελικά θέμα επιλογών.

sapila racing
14/03/2016, 18:11
Αξιόμαχο σε σχέση με ποιο;
Σε σχέση με τα άλλα superstock. Γι αυτα μιλάμε εφ όσον αυτα ειναι σχεδόν παραγωγής με μετρημένες στα δάχτυλα μετατροπές.
Aν πχ είσια τρομερό τιμόνι και δεν έχεις ακόμ αομάδα, αλλά έχεις λεφτά, παίρνεις ενα Panigale R και είσαι κάπως κοντά στα υπόλοιπα όπως είναι.
Eχει και πηρούνι και αμορτισέρ και φρένα πολήυ τοπ και είναι και φτιαγμένο γι αυτή τη δουλειά.
Αν πάρεις ενα GSXR ούτε για track day καλά καλά δεν θα κάνει χωρίς βελτιώσεις, λόγω φρένων κυρίως αν είναι ακόμα όπως ήταν. Ελπίζω να τα φτιάξανε τώρα..

Καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω.





Εξακολουθεί η διαφορά τους όμως να είναι μεγάλη! :D

Στην παραγωγή μπορούμε να έχουμε μηχανές με πιο ενδοτικά πλαίσια και αναρτήσεις, πιο άνετες, λιγότερο "κοφτερές" πιο εύκολες για τους κουλούς, αλλά πολύ καλή βάση για βελτίωση και για να την φέρει ο καθένας στα μέτρα του. Στους αγώνες χρειαζόμαστε μηχανές ξυράφια για αυστραλοπιθήκους με μακριά χέρια και κοντά πόδια. Στις Σέρρες όλοι οι δημοσιογράφοι έκαναν πολύ καλύτερο χρόνο με το Μ έναντι του απλού και η διαφορά που χωρίζει αυτά τα δύο είναι μόλις 5000 ευρώ. Σίγουρα δεν οφειλόταν στην εντουράνς ζελατίνα!

Οδηγούμε μηχανές πολύ πιο γρήγορες απ' αυτές με τις οποίες έτρεχαν στους αγώνες που βλέπαμε όταν είμαστε παιδιά και αυτο το οφείλουμε στους αγώνες. (Ή έστω ΚΑΙ στους αγώνες).

Παρόλο που, ακόμα και στην μαζική παραγωγή, υπάρχουν εξωτικές μηχανές η κατεύθυνση της αγοράς πάντα θα εξαρτάται και από το κόστος. Και η μεγαλύτερη απόσβεση του κόστους εξέλιξης μιας νέας τεχνολογίας γίνεται μέσα στους αγώνες.

Φυσικά οι μοτο που καβαλάμε βελτιώνονται μεσα στους αγώνες.
Το κόστος είναι το θέμα, γιατί αν είναι πανακριβο θα το παρουν ελάχιστοι.
Παλιότερα τα 'απλά' Ducati ήταν πανακριβα σε σχέση με τα αντίστοιχα Japan.
Τωρα έχει το απλό R1 20.000 και το απλό Panigale 24000. H διαφορά είναι μικρή πλέον.

RaGe_Raptor
14/03/2016, 18:20
Ωραίο γυρολόγιο! :beer:
δεν πιστεύω να νομίζεις ότι είναι δικό μου?εγώ είμαι στο +10 ακόμη....
κατά δήλωση του αγωνιζόμενου το μόνο που έκανε ήταν να βάλει ελατήρια για τα κιλά του και άλλα λάδια αναρτήσεων.


Αν πάρεις ενα GSXR ούτε για track day καλά καλά δεν θα κάνει χωρίς βελτιώσεις, λόγω φρένων κυρίως αν είναι ακόμα όπως ήταν. Ελπίζω να τα φτιάξανε τώρα..

Καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω.

το πρόβλημα είναι σε ΟΛΕΣ τις ακτινικές αντλίες που φόρεσε ΚΑΘΕ GSXR από το '04 και μετά.βγήκε ανάκληση και τις αντικαταστήσανε όλες.δε μπορώ να έχω άποψη αν το πρόβλημα διορθώθηκε αφού εγώ άλλαξα όλο το σύστημα φρένων (monoblock δαγκάνες & master cylinder από CBR1000 του '11) πολύ πριν την ανάκληση

mario27
14/03/2016, 18:29
Τα superstock δεν και τοσο στοκ οσο νομιζουμε.Δεν ειναι παρτο , ντυστο με αυτοκολλητα απο χορηγους και τρεξτο. Πανε μεχρι ενα σημειο απο τους κανονισμους και αυτα εφοσον μπορει η ομαδα να τα ανεχτει. Οπως και πχ το πανιγκαλε του εργοστασιου στα superbikes δεν εχει απλως αναβαθμισεις. Ειναι τελειως αλλο μηχανακι με 6φηψια νουμερα πανω και απλως εχει ιδιο ονομα με αυτο του γνωστου μας. Ενα μηχανακι δρομου που επεσαν τοσα λεφτα που οι χρονοι του στην πιστα απεχουν μερικα δεκατα απο πρωτοτυπα εκατομμυριων. Just sayin....



φετινο chaz davies wsbks
354868

φετινο mercado stk
354869

https://www.arubaracing.it/2016/sbk-moto-piloti-stagione-2016.aspx
https://www.arubaracing.it/2016/stk-moto-piloti-stagione-2016.aspx

Bladerunner
14/03/2016, 18:35
Η superbike κατηγορία δεν έχει καμία σχέση με τη stocksport.

mario27
14/03/2016, 18:45
Η superbike κατηγορία δεν έχει καμία σχέση με τη stocksport.

εεε αυτο λεω, ονομα ιδιο , μηχανακι καμια σχεση! Μακαρι να ξεραμε τι φορουσε και λεφτα που δοθηκαν απο το εργοστασιο. Θα μας επεφτε το σαγονι!

7Tolis
14/03/2016, 19:25
Θα είχε ενδιαφέρον όμως να έτρεχαν βιτρίνα.Και στο κοινό θα είχε απήχηση βλέποντας πχ κάποιον που βλέπει το ninja να κερδίζει και ξέρει πως είναι μαμά,θα είχε θετικό κίνητρο να αγοράσει ένα μιας και πολύ απλά,κερδίζει.
Την εξέλιξη τα εργοστάσια τη κάνουν και απο τους οδηγούς εξέλιξης αλλά και μέσα απο τους αγώνες.

Το ίδιο συμβαίνει και τώρα αλλά είναι ψευδαίσθηση η φράση του στυλ ¨θα πάρω kawa γιατι κερδίζει¨.

Johny the Fox
14/03/2016, 19:56
εεε αυτο λεω, ονομα ιδιο , μηχανακι καμια σχεση! Μακαρι να ξεραμε τι φορουσε και λεφτα που δοθηκαν απο το εργοστασιο. Θα μας επεφτε το σαγονι!


http://www.asphaltandrubber.com/popular/ducati-1199-panigale-rs13-price/

daz
14/03/2016, 20:05
Το ίδιο συμβαίνει και τώρα αλλά είναι ψευδαίσθηση η φράση του στυλ ¨θα πάρω kawa γιατι κερδίζει¨.

Ο κόσμος ταυτίζεται με αυτό που βλέπει να τρέχει σε αγώνες τόλη. Πόσο μάλλον όταν κερδίζει ενώ στο γκαράζ του υπάρχει ένα με το ιδιο χρώμα και τον ίδιο κυβισμό!

MG-KTiNoS
14/03/2016, 20:37
Ένα μηχανάκι πίστας ουδεμία σχέση έχει μ ένα μηχανάκι που πρέπει να βγει στο δρόμο. (και το ανάποδο)
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις ένα μηχανάκι βιτρίνα που θα βγάζει αριθμό και να πας πίστα αν τρέξεις
Ο πιο απλός λόγος είναι ότι το μηχανάκι που βγάζει αριθμό είναι για ερασιτέχνες που κατά 90% είναι κάτω του μετρίου.
ΟΛΑ τ αλλα είναι να χουμε να λέμε.
:wave2:

mario27
14/03/2016, 20:48
http://www.asphaltandrubber.com/popular/ducati-1199-panigale-rs13-price/

Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι οδηγανε αυτο το πραγμα οι davies και gugliano. To λεει κιολας.
Και στο πρωταθλημα τρεχουν ακομα δυο ντουκατι . Εκεινο του fores που αντικατεστησε περυσι τον gugliano Και σηκωσε κουπες στο γερμανικο και ισπανικο ειναι πολυ κοντα στο εργοστασιακο του davies και gugliano. Εκεινο του menghi ισως να ειναι τετοιο και οτι μπορεσε και εβαλε καλυτερο η ομαδα απο το εργοστασιο. Aν και παλι δεν ειμαι σιγουρος . Το πρωταθλημα αυτο θελει πολλα λεφτα και ειναι για λιγους. Aυτα τα μηχανακια βγαινουν απο συγκεκριμενο τμημα απο το εργοστασιο , ειναι πολυ λιγα και βγαινουν μονο για τον κοσμο του wsbk.
του menghi
http://www.motomondiale.it/wp-content/themes/linepress28/timthumb.php?src=http://www.motomondiale.it/wp-content/uploads/2016/02/Fabio-Menghi-VFT-Racing.jpg&q=90&w=619&zc=1
http://photos.worldsbk.com/2016/02/08/_MG_4901.jpg
Ισως αυτο να το δινει στα στκ.
Δλδ βλεπεις το περσυνο της althea (στα sbks γιατι ειχε και αναβατες στα στκ) και σου ερχεται ταμπλας! :eek:

RaGe_Raptor
14/03/2016, 21:18
πριν μερικά χρόνια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=113825&page=3&p=1971456&viewfull=1#post1971456)

LogOutGoRide
14/03/2016, 23:58
Το θέμα δεν είναι να αναλύσουμε τις διαφορές ενός stock και ενός SBK.
Τις ξέρουμε οι περισσότεροι.
Αυτό που εγώ λέω, είναι να υπάρχουν οι αγώνες προτύπων, motoGP δηλαδή που ο κάθε ένας δοκιμάζει ότι μπορεί στα πλαίσια των κανονισμών και η κατηγορία WSBK που είναι τα μηχανάκια που έχουμε όλοι μας, με ελάχιστες μετατροπές.
Όλοι θα αναγκαστούν να βρουν λύσεις βελτιώνοντας τα προϊόντα τους και παράλληλα θα θέλουν να τα πουλήσουν. Οι αλλαγές μιας μηχανής superstock είναι λίγες και μετρημένες. Μπορεί να αρκεί γιατί το θέαμα είναι πλούσιο. Το κόστος μικρό και οι συμμετοχές μπορούν να είναι αυξημένες. Τα τελευταία είναι σχετικά βέβαια, γιατί οι παράγοντες είναι πολλοί.
Η κατεύθυνση των αγώνων πάντως, είναι προς τα εκεί.
Μην κολλάτε στην λέξη "βιτρίνα". Πάντως και το WSBK να "φτάνει" σε χρόνους το GP, είναι τραβηγμένο και δεν ξέρω αν έφερε κάτι καλό στην μορφή των αγώνων. Αντίθετα, το άθλημα είναι σε πτώση. Δείτε τι γίνεται όμως με το BSB, όπου κρέμονται σαν σταφύλια στις πίστες τα σαββατοκύριακα. Και εκεί φυσικά τα μηχανάκια είναι αλλού, αλλά έχουν γίνει βήματα από πέρσι, βγάζοντας τα ηλεκτρονικά.
Ξαναλέω, όσο λιγότερες βελτιώσεις γίνεται.

H.A.Balafoutre
15/03/2016, 00:03
Ήταν, είναι και παραμένουνε μηχανές παραγωγής κι όχι πρωτότυπα..... Και στο παλιό νημα και τώρα, τι προσπαθούμε ν'αποδείξουμε ή να εξηγήσουμε; Στους αγώνες συμμετέχουνε 7 διαφορετικοί κατασκευαστές.....και όλοι συμφωνούνε προφανώς με τους εκάστοτε κανόνες.....ή τους προσεγγίζουνε από διαφορετικές άκρες. Τι προσπαθουμε να εξηγήσουμε, επαναλαμβάνω.

ΝIKOLTSOS
15/03/2016, 01:14
Το θέμα αφορά μονο street η και χωματερα?


Από ότι καταλαβαίνω, αφορά τη μεταφορά τεχνογνωσίας από τους αγώνες στην παραγωγή, αλλά και τις απαραίτητες μετατροπές για να σταθεί αξιόμαχα ένα μηχανάκι παραγωγής στους αγώνες. Δεν νομίζω να περιορίζεται στα street.



KTM 640 ADVENTURE.
:evil:

MG-KTiNoS
15/03/2016, 08:07
Το θέμα δεν είναι να αναλύσουμε τις διαφορές ενός stock και ενός SBK.
Τις ξέρουμε οι περισσότεροι.
Αυτό που εγώ λέω, είναι να υπάρχουν οι αγώνες προτύπων, motoGP δηλαδή που ο κάθε ένας δοκιμάζει ότι μπορεί στα πλαίσια των κανονισμών και η κατηγορία WSBK που είναι τα μηχανάκια που έχουμε όλοι μας, με ελάχιστες μετατροπές.
Όλοι θα αναγκαστούν να βρουν λύσεις βελτιώνοντας τα προϊόντα τους και παράλληλα θα θέλουν να τα πουλήσουν. Οι αλλαγές μιας μηχανής superstock είναι λίγες και μετρημένες. Μπορεί να αρκεί γιατί το θέαμα είναι πλούσιο. Το κόστος μικρό και οι συμμετοχές μπορούν να είναι αυξημένες. Τα τελευταία είναι σχετικά βέβαια, γιατί οι παράγοντες είναι πολλοί.
Η κατεύθυνση των αγώνων πάντως, είναι προς τα εκεί.
Μην κολλάτε στην λέξη "βιτρίνα". Πάντως και το WSBK να "φτάνει" σε χρόνους το GP, είναι τραβηγμένο και δεν ξέρω αν έφερε κάτι καλό στην μορφή των αγώνων. Αντίθετα, το άθλημα είναι σε πτώση. Δείτε τι γίνεται όμως με το BSB, όπου κρέμονται σαν σταφύλια στις πίστες τα σαββατοκύριακα. Και εκεί φυσικά τα μηχανάκια είναι αλλού, αλλά έχουν γίνει βήματα από πέρσι, βγάζοντας τα ηλεκτρονικά.
Ξαναλέω, όσο λιγότερες βελτιώσεις γίνεται.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ένα μηχανάκι που φτιάχτηκε για να το αγοράσω εγώ εσύ και ο ΟΗΜ να τρέξει αγώνες.
:D

LogOutGoRide
15/03/2016, 08:45
Ερώτηση, γιατί δεν ξέρω.
Το πιρούνι μιας MX είναι "καλύτερο" από αυτό που έχουν τα περισσότερα SS; Εννοώ για μηχανές παραγωγής.

RaGe_Raptor
22/03/2016, 20:42
εξαιρετικά ενδιαφέρον το τμήμα που ο Ben μιλάει για την ακαμψία των πλαισίων της κάθε κατηγορίας



Back in my day, AMA Superbikes were very similar to World Superbikes. When that series came to Mazda Raceway, we could race our Yoshimura Suzukis. We just had to change tires and learn a few odds and ends.
Now, all guys ever ride is a couch. When they get on a works Superbike or a MotoGP bike, that’s a big handicap. Those bikes are like nothing they’ve ever raced, and anybody who is on one is trying to figure out how far they can go on the tires.

US riders have gotten used to flexy street bikes. Race bikes are different. A Superstock 1000 bike is twice as stiff as a street bike. World Superbike is twice as stiff as that, and MotoGP is another step.

An AMA Superbike used to feel 50 percent stiffer than a 1000cc Superstock bike because of the fork, swingarm, and other chassis modifications. It was a different motorcycle, like going from a dirtbike to a GSX-R1000. That plushness was just gone.

http://www.cycleworld.com/2016/03/22/so-you-want-to-be-world-champion-motorcycle-racer-part-1-chassis-adjustability-ben-spies/?src=SOC&dom=tw
355381

LogOutGoRide
22/03/2016, 21:19
Καμία σχέση λοιπόν με τα "γνωστά".

SHOOTER045
22/03/2016, 21:19
Ερώτηση, γιατί δεν ξέρω.
Το πιρούνι μιας MX είναι "καλύτερο" από αυτό που έχουν τα περισσότερα SS; Εννοώ για μηχανές παραγωγής.

Εδώ παλι είναι eyrope vs japan.
Οπου τα ευρωπαϊκά δίνουν επιλογές σε μπροστινά και που <σηκώνουν>ποιο πολλές και ποιο λεπτες ρυθμίσεις
Τα japan θέλουν ψάξιμο.
Πολλά ευρωπαϊκά δε είναι ready ro race.
Γνωρίζω περιπτώσεις που με μηχανακια εμπορίου και χωρίς κανένα έξτρα έχουν βγάλει isde(Σέρρες)

congate7
22/03/2016, 22:15
Πως στήνεται η μηχανή του Bradl (https://www.youtube.com/watch?v=JOwKyThAw2M)

Το καλό αρχίζει στο 1:30

MG-KTiNoS
22/03/2016, 22:46
Πως στήνεται η μηχανή του Bradl (https://www.youtube.com/watch?v=JOwKyThAw2M)

Το καλό αρχίζει στο 1:30

και μετά τη γκάνει πουτάνα στο τουμπίδι....
:lol:

congate7
22/03/2016, 22:50
και μετά τη γκάνει πουτάνα στο τουμπίδι....
:lol:

Μη φάμε μια τούμπα κατ' ευθείαν να κακολογίσετε :p

Τους γλυτώνει από το λύσιμο το παιδί :bawl:

lonerider
23/03/2016, 20:16
https://youtu.be/s6ZJps5ft08 δώρο γενεθλίων. ...

devil's animal
23/03/2016, 21:34
https://youtu.be/s6ZJps5ft08 δώρο γενεθλίων. ...

damn....
:eek::uplate:

lonerider
23/03/2016, 22:28
damn....
:eek::uplate:

Το είδες όλο? Το μπαούλο με τα εξτρα το είδες? Και μόνο το hrc rc213v που γράφει το μπαούλο είναι όλα τα λεφτά. .

7Tolis
24/03/2016, 04:48
https://youtu.be/s6ZJps5ft08 δώρο γενεθλίων. ...

Ωραίο χρώμα..μπουρναζί.

devil's animal
24/03/2016, 06:21
Το είδες όλο? Το μπαούλο με τα εξτρα το είδες? Και μόνο το hrc rc213v που γράφει το μπαούλο είναι όλα τα λεφτά. .

και μονο το αφρολεξ που εχει τα parts μεσα, ειναι ολα τα λεφτα...:a32:


Ωραίο χρώμα..μπουρναζί.

οκ, αμα στην δωσουν λοιπον, βαψ'την ροζ με μωβ βουλες για να θυμιζει κηφησια...

7Tolis
24/03/2016, 07:10
Άμα μου τη δώσουν τη πουλάω όπως είναι και παίρνω κάτι χρήσιμο.

devil's animal
24/03/2016, 07:24
Άμα μου τη δώσουν τη πουλάω όπως είναι και παίρνω κάτι χρήσιμο.


οκ, καμια ελπιδα λοιπον...
:whiteflag:


παρεπιπτοντως αν το κρατησεις χωρις καν να το τσουλησεις, σε 20 χρονια απο τωρα θα εχει διπλη τιμη...:wave2:

STOYBI
24/03/2016, 07:25
Εδώ παλι είναι eyrope vs japan.
Οπου τα ευρωπαϊκά δίνουν επιλογές σε μπροστινά και που <σηκώνουν>ποιο πολλές και ποιο λεπτες ρυθμίσεις
Τα japan θέλουν ψάξιμο.
Πολλά ευρωπαϊκά δε είναι ready ro race.
Γνωρίζω περιπτώσεις που με μηχανακια εμπορίου και χωρίς κανένα έξτρα έχουν βγάλει isde(Σέρρες)

Αφησε σημερινα enduro kai mx καθως απο τα εργοστασια βγαινουν ready to race στην κυριολεξια απο οποιαδηποτε χωρα και αν κατασκευαζονται ( για αυτο και η υψηλη τιμη τους απεναντι σε οτιδηποτε αλλο εργοστασιακο με 2 ροδες.......)

Αυτο σε συνδιασμο με εναν αναβατη που ξερει να ρυθμισει τις αναρτησεις τελεια μετα ...

Οτιδηποτε εξτρα σε αναρτησεις κλπ αφορουν μονο καμμια 100η οδηγους Παγκοσμιως....!!!

congate7
24/03/2016, 07:25
Άμα μου τη δώσουν τη πουλάω όπως είναι και την παίρνω σε repsol.


fixed :D

lonerider
24/03/2016, 11:18
Άμα μου τη δώσουν τη πουλάω όπως είναι και παίρνω κάτι χρήσιμο.

Μάλλον για αυτό δεν θα στην δώσουν:)