PDA

View Full Version : Ελαστικά για ζάντες παλαιών διαστάσεων...



stam2
15/03/2016, 13:11
Έχω ένα gpx250 το οποίο θα επαναφέρω σιγά σιγά στη ζωή.

Φυσικά θα χρειαστώ και λάστιχα. Οι προδιαγραφές των ελαστικών του είναι 100/80-16 εμπρός, και 130/80-16 πισω.
Δυστυχώς οι 16" έχουν βγει από την ευρεία παραγωγή ελαστικών μοτοσυκλετών, και προσφέρονται ελάχιστοι τύποι σε αυτές τις διαστάσεις.

Ψάχνοντας βρήκα το bridgestone bt45 και το metzeler lasertech σε παρεμφερείς διαστάσεις. Διάβασα και για τα pirelli sport demon αλλά μάλλον δεν έρχονται στη χώρα μας. Επίσης σε αντίστοιχες διαστάσεις βρίσκει κανείς και λάστιχα από σκούτερ, όπως bridgestone sc1, dunlop scootsmart και dunlop tt900.

το μηχανάκι από τη μάνα του είναι πιο ελαφρύ από ένα μέσο σκούτερ, (145 κιλά γεμάτο το δίνει η kawa) και θα χάσει κι άλλο βάρος, διότι θα φύγουν τα δύο σιδερένια τελικά και θα μπει ένα αλουμινένιο, θα φύγουν μάσκες, γυάλινα φανάρια, ουρές κλπ. Άρα σε θέμα βάρους θα είναι αρκετά χαμηλά.
Από ιπποδύναμη η μαμά του το βγάζει ονομαστικά στα 35 άλογα. Εγώ λέω και 26-27 να δίνει τροχό μια χαρά είναι. Ίσως το σκαλίσω για κάτι λίγο παραπάνω. Θεωρητικά λοιπόν και τα σκουτερίσια λάστιχα ίσως να κάνουν, και ενδεχομένως να είναι πιο μαλακά και στριφτερά από τα "αρχαία" bt45 και lasertech. Όμως επειδή δεν θα το οδηγάω τουριστικά αλλά θα είναι για γκάζι φρένο και κανα πιστάκι που και που, ενδεχομένως τα σκουτερίσια να μην αντέξουν και να διαλυθούν. Από την άλλη τα "αρχαία" πιστεύω ότι θα είναι ακατάλληλα για μεγάλες κλίσεις, και ενδεχομένως να μην κρατάνε τόσο στα φρενα αλλά σίγουρα θα είναι πιο ανθεκτικά...

Αυτές είναι οι σκέψεις μου και οι προβληματισμοί μου, αν έχετε καμιά ιδέα ή άλλη γνώση θα ήθελα πολύ να την ακούσω...

sapila racing
15/03/2016, 14:04
Τα BT45 είναι πολύ καλά λάστιχα και παρ όλο που είναι παλιό σχέδιο, ανταποκρίνονται άψογα ακόμα και σε trackdays.
Το εμπρός είναι αρκετα μαλακό ώτσ να το εμπιστευτείς 100% και το πίσω είναι διπλής γόμμας ωστε να μην τρωγεται γρήγορα το κέντρο.
Τα εχω βάλει σε Yamaha SR500, BMW R75, Ducati Pantah και VFR400RR 1987 και ειναι άψογα.

Τα Metzeler Lasertec δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά το εμπρός είναι ολόιδιο με το παλιό ΜΕ33 Laser το οποίο ήταν καλό οταν ζεσταινόταν αλλά ζεσταινόταν δύσκολα ακόμα και σε βαριές μοτο, κι επίσης δεν έλιωνε ποτέ.
Σε ελαφριά μοτο δεν νομιζω να δουλέψει.

stam2
15/03/2016, 14:25
Είχα δει το βίντεο της rijeka και θυμάμαι ότι το έστριβες καλά το pantah. Αυτά φόραγες τότε? Άρα σου δίνουν αρκετή εμπιστοσύνη να τα πλαγιάσεις... (?)
έτσι όπως βλέπω τη χάραξη μου φαίνεται σαν να είναι ξύλινα, αλλά μάλλον είναι απλά ιδέα μου...

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα άξιζε μία δοκιμή με τα σκουτεράδικα πρώτα, τα οποία είναι σε μισή τιμή, να δω αν και κατά πόσο αντέχουν ή γίνονται φυτίλια, ή να πάω κατευθείαν στην δοκιμασμένη λύση...

sapila racing
15/03/2016, 14:38
Είχα δει το βίντεο της rijeka και θυμάμαι ότι το έστριβες καλά το pantah. Αυτά φόραγες τότε? Άρα σου δίνουν αρκετή εμπιστοσύνη να τα πλαγιάσεις... (?)
έτσι όπως βλέπω τη χάραξη μου φαίνεται σαν να είναι ξύλινα, αλλά μάλλον είναι απλά ιδέα μου...

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα άξιζε μία δοκιμή με τα σκουτεράδικα πρώτα, τα οποία είναι σε μισή τιμή, να δω αν και κατά πόσο αντέχουν ή γίνονται φυτίλια, ή να πάω κατευθείαν στην δοκιμασμένη λύση...

Nαι BT45 είχε το pantah που πήγαμε στην Rijeka και τετοια έχει τώρα και το δικό μου pantah. Το εχω παει και Μεγαρα και ηταν μια χαρα.
Δεν είναι καθόλου ξύλινα, ίσα ίσα που είναι μαλακά λάστιχα.

Τα scoterαδικα δεν τα ξερω, αλλά εφ όσον δεν μιλάμε για scooter εγώ δεν θα τα κοίταζα καν.

GFawkes
15/03/2016, 14:52
Και εγω κανενα παραπονο απο τα ΒΤ45...

μονο φθορα ειδα στην πιστα, κρατημα προοδευτικο και καλο ως το τελος...

354892