PDA

View Full Version : Κλήση για δικαστήριο



Nik0s_Dk
15/03/2016, 18:54
Καλησπέρα παίδες και καλή Σαρακοστή.
Ήρθε σήμερα σε μια φίλη μου κλήση από εισαγγελέα για τακτική δικάσιμο στο πταισματοδικίο με την εξής κατηγορία. "στις τάδε του Μαρτιου του 15, στις οδους τάδε και τάδε δεν σταμάτησες σε σήμα ενστολου αστυνομικού για έλεγχο του οχήματος σου (μπλα μπλα μπλα)". Τα δεδομένα: 1) δεν οδηγουσε αυτή αλλά βρισκόταν στο αυτοκινητο, (μιλάμε για αυτοκίνητο αλλά πιστευω πως αντίστοιχα μπορει να γίνει και σε δίκυκλο), (αν θεωρηθεί το θέμα ατοπο ας μετακινηθεί ή ας διαγραφεί, απλά θεωρω πως κάποιοι απο δω μπορεί να ξέρουν τι γίνεται κλπ και γιαυτο ρωτάω), 2) δεν υπάρχει (πιθανότατα, θα το μάθει ο δικηγόρος αυτό) καταγραφή απο κάποιο μεσο (κάμερα ή άλλο υλικό) που να αποτυπώνει την όποια παράβαση παρά μόνο ο λόγος του αξιωματικού που βρισκόταν παρών εκεί εκείνη τη στιγμή (συν κάποιον μάρτυρα που επικαλούνται στο κατηγορητήριο που υποθετω πως είναι κάποιος αστυνομικός. Το δικαστήριο είναι σε 1 μήνα ακριβώς. Γνωρίζει κάποιος τι μέλλει γενέσθαι? Ποιο πολύ ρωτάω γιατί ο δικηγόρος που ρώτησε της τα φανέρωσε ΠΟΛΥ μαύρα, κυρίως από οικονομικής πλευράς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σόρυ ξανά αν είναι ψιλο-άκυρο σαν θέμα..

SHOOTER045
15/03/2016, 19:01
Σας κάνανε σήμα
Δεν σταματησατε,σας πήραν την πινακίδα
Και σας έστειλαν το ραβασάκι.
Τώρα ίσως παίξει πρόστιμο απο το δικαστήριο + δικαστικά έξοδα

Nik0s_Dk
15/03/2016, 19:11
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Δεύτερον να συμπληρώσω ΔΕΝ ήμουν εγώ οδηγός ούτε παρών στην σκηνή οπότε δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι και πως, απλά μεταφέρω.
Τρίτον, ρωτάω γιατί ειναι αμαρτία απο το θεό να πληρώσει οτιδηποτε τη στιγμή που δεν οδηγούσε η ίδια, υπάρχει τρόπος να "χρεωθεί" στον οδηγό ή επειδή είναι στο όνομά της το αυτοκίνητο ότι και να γίνει σε αυτήν θα χρεωθεί? Επίσης (σόρυ και για το πρήξιμο) εχουμε υπόψιν μας τι ποσά εκδικάζονται και πως πρέπει η ίδια να κινηθεί στο δικαστηριο?

motoexelixis
15/03/2016, 19:16
απο τη στιγμη που ειναι στο ονομα της, εννοειται οτι αυτη θα την φαει....

BLiTzER
15/03/2016, 19:20
Τρίτον, ρωτάω γιατί ειναι αμαρτία απο το θεό να πληρώσει οτιδηποτε τη στιγμή που δεν οδηγούσε η ίδια, υπάρχει τρόπος να "χρεωθεί" στον οδηγό ή επειδή είναι στο όνομά της το αυτοκίνητο ότι και να γίνει σε αυτήν θα χρεωθεί?

Εφόσον δε σταμάτησε, δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί ποιος οδηγούσε, οπότε κυνηγούν τον ιδιοκτήτη του οχήματος. Υποθέτω ότι ο - τότε - οδηγός μπορεί να αναλάβει την ευθύνη (και τα έξοδα). Αλλά θέλει; :p

sergiosm
15/03/2016, 19:24
απο τη στιγμη που ειναι στο ονομα της, εννοειται οτι αυτη θα την φαει....

Όχι.
Είναι ποινικό αδίκημα (έστω και πταίσμα) και τιμωρείται ο δράστης.
Αν εμφανιστεί ο οδηγός και πει τί έγινε θα αθωωθεί.
Βέβαια θα πρέπει να ξέρει ότι θα γυρίσει ο φάκελος για να ασκηθεί δίωξη στον ίδιο. Μέχρι τότε όμως μπορεί και να παραγραφεί ή να ψηφιστεί πάλι κάνας νόμος "σκούπα" και να τη γλιτώσει και αυτός.

Bladerunner
15/03/2016, 19:25
εχουμε υπόψιν μας τι ποσά εκδικάζονται και πως πρέπει η ίδια να κινηθεί στο δικαστηριο?

Συγγνώμη, αλλά θα πω το αυτονόητο. Ό,τι και να πούμε εμείς, μπορεί να είναι από έγκυρο ως μπαρούφα. Θα βασιστεί η φίλη σου σε συμβουλές από άσχετους με το αντικείμενο;
Κατανοώ ότι ένας δικηγόρος κοστίζει, αλλά ίσως της έρθει τελικά πιο φτηνά αν αποτανθεί σε κάποιον.

Ο Κ.Ο.Κ. (http://www.glavopoulos.gr/kok/kok046.php) πάντως προβλέπει αυτό:


(Όχι, δεν είμαι δικηγόρος)

Edit: Με πρόλαβε ο αμέσως προλαλήσας.

Nik0s_Dk
15/03/2016, 19:29
Συγγνώμη, αλλά θα πω το αυτονόητο. Ό,τι και να πούμε εμείς, μπορεί να είναι από έγκυρο ως μπαρούφα. Θα βασιστεί η φίλη σου σε συμβουλές από άσχετους με το αντικείμενο;
Κατανοώ ότι ένας δικηγόρος κοστίζει, αλλά ίσως της έρθει τελικά πιο φτηνά αν αποτανθεί σε κάποιον.

Ο Κ.Ο.Κ. (http://www.glavopoulos.gr/kok/kok046.php) πάντως προβλέπει αυτό:

(source ©: www.kok.gr)

(Όχι, δεν είμαι δικηγόρος)


Οχι παιδιά δε ζητάω συμβουλές να βασιστεί, είπα αν κάποιος γνωρίζει κατι παραπάνω είτε γιατί το έχει πάθει ο ιδιος είτε γιατί γνωρίζει (ίσως ναναι δικηγόρος!! ). Ας πούμε δεν ήξερα που να ψάξω στον ΚΟΚ και με βοηθησες πολύ με το ποστ σου Blade. :beer:

Επίσης αν αυτό που λέει Sergios είναι δυνατόν να γίνει γιατί να μην γίνει (δε νομίζω να ψηθεί ο άλλος να παρει την ευθύνη αλλά τελος παντων).

sergiosm
15/03/2016, 19:31
Συγγνώμη, αλλά θα πω το αυτονόητο. Ό,τι και να πούμε εμείς, μπορεί να είναι από έγκυρο ως μπαρούφα. Θα βασιστεί η φίλη σου σε συμβουλές από άσχετους με το αντικείμενο;
Κατανοώ ότι ένας δικηγόρος κοστίζει, αλλά ίσως της έρθει τελικά πιο φτηνά αν αποτανθεί σε κάποιον.

Ο Κ.Ο.Κ. (http://www.glavopoulos.gr/kok/kok046.php) πάντως προβλέπει αυτό:


(Όχι, δεν είμαι δικηγόρος)

Edit: Με πρόλαβε ο αμέσως προλαλήσας.


Αυτό είναι άλλο.

99% πάει για παράβαση του άρθρου 45 ΚΟΚ που λέει τα εξής

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

1. Οι οδηγοί οχημάτων και οι πεζοί υποχρεούνται να συμμορφώνονται στο σήμα στάσης το οποίο δίνουν τα αστυνομικά όργανα που φορούν στολή.

[...]

4. Αυτός, που παραβαίνει τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 3 του άρθρου αυτού, ως και αυτός που αρνείται να επιδείξει κάθε στοιχείο σχετικό με την κυκλοφορία του οχήματός του, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρις ενός (1) έτους ως και με αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού για χρονικό διάστημα ενός (1) μηνός, η οποία επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο. [...]

SHOOTER045
15/03/2016, 19:37
Με κάλυψαν οι απο πάνω

sergiosm
15/03/2016, 19:48
Ξέχασα να πω ότι η δικιά σου πρέπει να πει ότι δεν είδε τον τροχονόμο
Γιατί αν τον είδε και είπε στον οδηγό να φύγει, τότε θα καταδικαστεί για ηθική αυτουργία

motoexelixis
15/03/2016, 20:06
Όχι.
Είναι ποινικό αδίκημα (έστω και πταίσμα) και τιμωρείται ο δράστης.
Αν εμφανιστεί ο οδηγός και πει τί έγινε θα αθωωθεί.
Βέβαια θα πρέπει να ξέρει ότι θα γυρίσει ο φάκελος για να ασκηθεί δίωξη στον ίδιο. Μέχρι τότε όμως μπορεί και να παραγραφεί ή να ψηφιστεί πάλι κάνας νόμος "σκούπα" και να τη γλιτώσει και αυτός.

Αν ειναι τοσο "ιποτης" ο οδηγος ετσι ωστε να αναλαβει τις οποιες ευθυνες του παω πασο.

Επειδη ομως στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτοι που φταινε κανουν το παγωνι, και ειναι κανονας, ελπιζω αυτος να ειναι η εξαιρεση.

Αυτο που εχει να κανει λοιπον ειναι να τα βρει με τον υπαιτιο για το τι θα πυν και προς θεου να δηλωσει οτι ΔΕΝ ηταν μεσα στο αυτοκινητο εκεινη, και οχι οτι δε τους ειδε....

Οτι του το δανεισε δηλ, και οτι δε μπορει να γνωριζει τι εγινε απο εκει και περα, ετσι ωστε να μην εχει ευθυνη.

Αυτο που εγραψα ποιο πανω οτι προφανως αυτη θα μπλεξει απο τη στιγμη που ειναι στο ονομα της , ειναι σε περιπτωση που ο οδηγος αρνηθει τα παντα, καταληγουν στον ιδιοκτητη.

sergiosm
15/03/2016, 20:11
Αν ειναι τοσο "ιποτης" ο οδηγος ετσι ωστε να αναλαβει τις οποιες ευθυνες του παω πασο.

Επειδη ομως στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτοι που φταινε κανουν το παγωνι, και ειναι κανονας, ελπιζω αυτος να ειναι η εξαιρεση.

Αυτο που εχει να κανει λοιπον ειναι να τα βρει με τον υπαιτιο για το τι θα πυν και προς θεου να δηλωσει οτι ΔΕΝ ηταν μεσα στο αυτοκινητο εκεινη, και οχι οτι δε τους ειδε....

Οτι του το δανεισε δηλ, και οτι δε μπορει να γνωριζει τι εγινε απο εκει και περα, ετσι ωστε να μην εχει ευθυνη.

Συμφωνώ


Αυτο που εγραψα ποιο πανω οτι προφανως αυτη θα μπλεξει απο τη στιγμη που ειναι στο ονομα της , ειναι σε περιπτωση που ο οδηγος αρνηθει τα παντα, καταληγουν στον ιδιοκτητη.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι δεν θα μπορέσει να αποδείξει το αντίθετο, οπότε εκ του αποτελέσματος θα την πατήσει ο ιδιοκτήτης.
Έτσι σύμφωνοι.
Απλά δεν ήταν σαφές όπως το έγραψες πριν
:wave2:

MG-KTiNoS
15/03/2016, 20:31
Θες χασοδίκη.
ΑΝ πας έτσι θα σε γ....
:D

Pan (dvs)
15/03/2016, 20:53
Οχι παιδιά δε ζητάω συμβουλές να βασιστεί, είπα αν κάποιος γνωρίζει κατι παραπάνω είτε γιατί το έχει πάθει ο ιδιος είτε γιατί γνωρίζει (ίσως ναναι δικηγόρος!! ). Ας πούμε δεν ήξερα που να ψάξω στον ΚΟΚ και με βοηθησες πολύ με το ποστ σου Blade. :beer:

Επίσης αν αυτό που λέει Sergio είναι δυνατόν να γίνει γιατί να μην γίνει (δε νομίζω να ψηθεί ο άλλος να παρει την ευθύνη αλλά τελος παντων).

Αν δεν ψηθει ας πληρωσει την νυφη για να μαθει να προσεχει σε ποιον δινει το αυτοκινητο της.

Του καθενος η περιπτωση ειναι διαφορετικη.Φυσικα και χρειαζεται να παει σε καλο δικηγορο.

taisteal
15/03/2016, 20:55
Πες της να ετοιμασει ενα χιλιαρικακι κοντα.
Παθων και μαθων..

Εκτος αν ειναι τυχερη και τη βγαλει φθηνα,που δυσκολο

Nik0s_Dk
15/03/2016, 21:01
Αν δεν ψηθει ας πληρωσει την νυφη για να μαθει να προσεχει σε ποιον δινει το αυτοκινητο της.

Του καθενος η περιπτωση ειναι διαφορετικη.Φυσικα και χρειαζεται να παει σε καλο δικηγορο.

Το έδωσε στον επί 6 χρόνια τότε φίλο της που πλεον δεν είναι φίλος της... Πάμε παρακάτω.. Εχει απεθυνθεί σε δικηγόρο, τώρα καλός κακός αυτή ξέρει..

Taisteal αν της το πω αυτό θα αυτοκτονήσει επιτόπου.. Δουλειά με 285 μηνιαίως... Οτι κι αν σημαίνει αυτό..

taisteal
15/03/2016, 21:07
Taistel αν της το πω αυτό θα αυτοκτονήσει επιτόπου.. Δουλειά με 285 μηνιαίως... Οτι κι αν σημαίνει αυτό..


Με τετοιο μισθο,δεν χωριζεις :D

Εγω απλα το ανεφερα γιατι την εχω φαει ετσι στο δικαστηριο και ειχα και δικηγορο..

Nik0s_Dk
15/03/2016, 21:13
Με τετοιο μισθο,δεν χωριζεις :D


Θεούλης! Στελνω pm να ρωτήσω κατι αν δεν εχεις πρόβλημα.

taisteal
15/03/2016, 21:14
Θεούλης! Στελνω pm να ρωτήσω κατι αν δεν εχεις πρόβλημα.

Κανενα προβλημα :)

sergiosm
15/03/2016, 21:15
Το έδωσε στον επί 6 χρόνια τότε φίλο της που πλεον δεν είναι φίλος της..

A ok
Θα έρθει τρέχοντας ...

Να εύχεται, σε πρώτη φάση, να έχουμε ακόμα αποχή και μετά βλέπουμε ...

Nik0s_Dk
15/03/2016, 21:18
A ok
Θα έρθει τρέχοντας ...


Μπροστά του ο Μπολτ θα μοιάζει Καπετάνος.. :cry:

due
16/03/2016, 11:32
Πρόσφατα με το κουτί μου έκανε νόημα αστυνομικός που ρύθμιζε την κυκλοφορία, να σταματήσω για να ξεκινήσουν αυτοκίνητα από άλλη κατεύθυνση. Λόγω έκτακτης ανάγκης δεν σταμάτησα, άλλα πέρασα, χωρίς να θέσω σε κίνδυνο, ούτε τον αστυνομικό, ούτε να υπάρξει φόβος ατυχήματος. Κοιτώντας όμως από τον καθρέφτη, τον είδα να γράφει την πινακίδα μου.

Αφού ηρέμησα με τα τρεχάματα, πήρα τηλ στην Τροχαία, μου είπαν ποιος ήταν και πήγα και τον βρήκα. Ήταν ο διοικητής τροχαίας Καισαριανής που είχε βγει στο δρόμο γιατί είχαν μέτρα.
:cry:

Με τα πολλά του εξήγησα και γενικότερα που έδωσε την εικόνα πολύ λογικού και καλού αθρώπου, του ζήτησα συγνώμη και με άφησε να πάω στην ευχή του Θορ. Μου είπε ότι κάθε μη συμμόρφωση σε σήμα τροχονόμου θεωρείται στην ουσία απείθεια και τα λοιπά και τα λοιπά...

PortisHead
16/03/2016, 11:59
Αν δεν κανω λάθος δεν εχει ερωτηθει μεχρι στιγμης.

Γιατι δεν σταμάτησε στο σημα του τροχαίου ???

GFawkes
16/03/2016, 12:00
"ΙΔΕΑ"
Γιατι δεν δοκιμαζει να ζητησει αντιγραφο της κλησης-αν υπαρχει- και να πληρωσει το προστιμο πριν γινει η δικη;

ισως ετσι γλιτωσει κατι...

taisteal
16/03/2016, 12:01
Αν δεν κανω λάθος δεν εχει ερωτηθει μεχρι στιγμης.

Γιατι δεν σταμάτησε στο σημα του τροχαίου ???



Δεν ειναι λαικο δικαστηριο εδω νομιζω..
Ο ανθρωπος ρωτησε τι γινεται τωρα,καμμια σημασια δεν εχει γιατι δεν σταματησε.

PortisHead
16/03/2016, 12:06
Δεν ειναι λαικο δικαστηριο εδω νομιζω..
Ο ανθρωπος ρωτησε τι γινεται τωρα,καμμια σημασια δεν εχει γιατι δεν σταματησε.

Καλά, ουτε ο Συνήγορος του Πολίτη ειναι ,αλλα ρωτάμε διάφορα.
(Περισσοτερο το λεω για το αν θα μπορουσε να ευσταθήσει καποια δικαιολογια.)

Γιατι αλλο να πεις δεν σταματησα γιατι ετρεχα το παιδι μου στο νοσοκομειο και
αλλο γιατι ειχα 15 κιλα αλβανικη φουντα στο πορτ μπαγκαζ.

taisteal
16/03/2016, 12:07
Καλά, ουτε ο Συνήγορος του Πολίτη ειναι ,αλλα ρωτάμε διάφορα.
(Περισσοτερο το λεω για το αν θα μπορουσε να ευσταθήσει καποια δικαιολογια.)

Γιατι αλλο να πεις δεν σταματησα γιατι ετρεχα το παιδι μου στο νοσοκομειο και
αλλο γιατι ειχα 15 κιλα αλβανικη φουντα στο πορτ μπαγκαζ.

Απο τη στιγμη που δεν σταματησε,ο,τι και να πει στο δικαστηριο λιγο μετραει
Σημασια δεν εχει τι λες,αλλα τι μπορεις να αποδειξεις ;)

Nik0s_Dk
16/03/2016, 13:40
Gfawkes δεν υπάρχει κληση (ροζ χαρτάκι) αλλά κληση-κάλεσμα στο δικαστήριο όπου θα κοπεί κάποιο πρόστιμο. Portishead δεν ήμουν παρών στη σκηνή οπότε ότι και να πω θα'ναι άδικο(προφανώς έμαθα το λογο αλλά δεν έχει κ νοημα όπως λένε τα παιδιά). Due θα ήταν πολυ Καλή λύση ένα χρόνο και ένα μήνα πριν όταν και έγινε η παράβαση. Τώρα τι να ψάξει τι να βρει και τι να πει...

motoexelixis
16/03/2016, 16:52
οποτε καταληγουμε στο οτι ο υπαιτιος κανει το παγωνι;

amyroukai
16/03/2016, 17:03
Το έδωσε στον επί 6 χρόνια τότε φίλο της που πλεον δεν είναι φίλος της...


οποτε καταληγουμε στο οτι ο υπαιτιος κανει το παγωνι;

Εσύ τι λες εξέλιξη, να πάει ο πρώην και να τον φάει σαν τον Αποστόλη ή θα πει "δεν παναγα... η πρώην και καλά θα της κάνουν";
Ντάξει, υπάρχουν και άνθρωποι, αλλά δεν υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι, μι πιάνς;

Nik0s_Dk
16/03/2016, 17:08
οποτε καταληγουμε στο οτι ο υπαιτιος κανει το παγωνι;

Κοίτα να δεις, αρχικά κάτι τέτοιο φάνηκε, στην πορεία άλλαξε στο τέλος θα δείξει.. Είναι περίεργη η φάση γενικότερα.. Το ζήτημα ειναι τι θα αποφανθεί το δικαστήριο, αν αυτό που αποφανθεί είναι υποφερτό και τελευταία αν ο "υπαίτιος" αποφασίσει οτι θα βοηθήσει.. Εχει 1 μηνα ακόμα για το δικαστήριο..

motoexelixis
16/03/2016, 17:19
Εσύ τι λες εξέλιξη, να πάει ο πρώην και να τον φάει σαν τον Αποστόλη ή θα πει "δεν παναγα... η πρώην και καλά θα της κάνουν";
Ντάξει, υπάρχουν και άνθρωποι, αλλά δεν υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι, μι πιάνς;

Ρε αυτο που λες ειμαι απο τους πρωτους που το υποστηριξα, αλλα καμια φορα τυχαινει να φοραει και παντελονια κανενας μεσα μεσα, οποτε λες μη τυχον και....

leftos
16/03/2016, 17:24
Με την κληση παντως αν υπαρχει ειναι καλο να την βρει και να την πληρωση ολα αυτα μετρανε πολυ στα συν υπερ της.

motoexelixis
16/03/2016, 17:25
δεν εχει κληση λεμε...

SHOOTER045
16/03/2016, 19:00
Εσύ τελικά με ποιον είσαι?
Με αυτόν
Η με αυτήν???

motoexelixis
16/03/2016, 19:07
σε μενα απευθυνεσαι;

SHOOTER045
16/03/2016, 19:10
σε μενα απευθυνεσαι;

Όχι ρε
Στον μεσάζων και δημιουργό του νήματος

motoexelixis
16/03/2016, 19:12
α νταξ.....:D

edit......
για να κανω και λιγο χουμορ, ρε συ μηπως ειναι φιδια ολα αυτα περι φιλης και δε συμαζευεται και πρωην , και την εχεις κανει εσυ την ματσακονια;:D

Nik0s_Dk
16/03/2016, 21:18
:bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οχι δεν είμαι εγώ ο Ματσακονης !! Παρότι πολλές φορές το εχω σκεφτεί δεν το χω κάνει ακόμη!! Shooter εγώ με τη κοπέλα είμαι.. Βλέπεις είμαι ο "τρέχων"..

Αλλά έχετε χούμορ ! :beer: :beer:

SHOOTER045
16/03/2016, 21:23
:bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Shooter εγώ με τη κοπέλα είμαι.. Βλέπεις είμαι ο "τρέχων:

Το είχα καταλάβει :smokin:

Nik0s_Dk
16/03/2016, 21:31
Το είχα καταλάβει :smokin:

αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Αποκλείεται, από που προδόθηκα?? χαχαχαχαχα
:beer:

mikes
16/03/2016, 21:47
εγώ με τη κοπέλα είμαι.. Βλέπεις είμαι ο "τρέχων"..

τοτε φιλαρακι κανε ότι μπορεις για να βοηθήσεις, και βαλε κανα φραγκο στην ακρη να της πληρωσεις τη καμπανα, γιατι αν μπλέξετε τον πρωην στο σκηνικο μπορει να εχετε αλλα..
όπως πχ αμα ξανασυναντηθουν, πανω στη κουβεντα να θυμηθουν τα παλια, να αναπολησουν ποσο ομορφα περναγαν μαζι, να ξανασμιξουν, και να το χασεις το κοριτσι για μια κληση... προσεχε.. :lol: :lol: :lol: :p

SHOOTER045
16/03/2016, 21:49
αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Αποκλείεται, από που προδόθηκα?? χαχαχαχαχα
:beer:

Ρωτά τον motoexelixis.
Τι του είπα πριν κάνα δίωρο

alexzafeir
16/03/2016, 21:56
Ξερεις τι σκεφτομαι.....φαντασου να ειχες δωσει ΕΣΥ το αμαξι σου στην πρωην και να ειχες εσυ το δικαστηριο....ποια θα ηταν η αντιδραση της;

SHOOTER045
16/03/2016, 21:58
Ξερεις τι σκεφτομαι.....φαντασου να ειχες δωσει ΕΣΥ το αμαξι σου στην πρωην και να ειχες εσυ το δικαστηριο....ποια θα ηταν η αντιδραση της;

+οσα
Γκομενες και μηχανές
ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ

dimmie_72
16/03/2016, 22:00
αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Αποκλείεται, από που προδόθηκα?? χαχαχαχαχα
:beer:

απ το ότι σε "τρέχει". αλλιώς θα ήσουνα απλώς ο νυν. :lol:

Nik0s_Dk
16/03/2016, 22:13
τοτε φιλαρακι κανε ότι μπορεις για να βοηθήσεις, και βαλε κανα φραγκο στην ακρη να της πληρωσεις τη καμπανα, γιατι αν μπλέξετε τον πρωην στο σκηνικο μπορει να εχετε αλλα..
όπως πχ αμα ξανασυναντηθουν, πανω στη κουβεντα να θυμηθουν τα παλια, να αναπολησουν ποσο ομορφα περναγαν μαζι, να ξανασμιξουν, και να το χασεις το κοριτσι για μια κληση... προσεχε.. :lol: :lol: :lol: :p

χαχαχαχαχα χαλάλι ρε φίλε! Αν είναι για μια κλήση πραγματικά χαλάλι!! χαχαχαχαχα :beer:

Νταξ παιδιά δε με "τρέχει" ακριβώς, απλά έχει αγχωθεί αρκετά και ψάχνω κάτι να της πω να χαλαρώσει. Από τα 10 πουχετε γράψει εδώ πέρα τα 2 με επιφύλλαξη της έχω μεταφέρει.. πιο πολύ ρωτησα για να έχω και γω μια ιδέα και να μπορώ να της πω κάτι ίσα για να ηρεμεί.. Οπως και να χει ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!

motoexelixis
16/03/2016, 22:31
Το είχα καταλάβει :smokin:

κι εγω....

Nik0s_Dk
16/03/2016, 22:41
Ρωτά τον motoexelixis.
Τι του είπα πριν κάνα δίωρο


κι εγω....

Ελα motoexelixis φανέρωσέ τα όλα.. Τι σου πε!

DrEvil
16/03/2016, 23:29
+οσα
Γκομενες και μηχανές
ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ

Ναι, λες κι οι γκομενες θα σε ρωτησουν...


Φιλε Νικο,
μαλλον δεν εχει σωτηρια.
Καλο (οσο το δυνατον) χασοδικη, ταπεινοτητα στην απολογια και κομποδεμα για το οταν θα πλερωσετε.
Δυστυχως, οταν δινεις το οχημα σου σε καποιον, εισαι κι ο ιδιος υπευθυνος.

Μονο για ενα εχω τις αμφιβολιες μου, αλλα ουτε μετραει η αποψη μου στο συγκεκριμενο, ουτε και νοημα εχει.

Nik0s_Dk
16/03/2016, 23:31
Μονο για ενα εχω τις αμφιβολιες μου, αλλα ουτε μετραει η αποψη μου στο συγκεκριμενο, ουτε και νοημα εχει.

πες μη μασας, στη χειρότερη πμ!

Pew
18/03/2016, 12:02
Nα θεσω εγω το ερωτημα.

Εστω οτι ενας τροχαιος, γουσταρει να βοηθησει συναδελφο, που ΔΕΝ τα 'χει καλα με καποιον αλλο τυχαιο πολιτη.
Αποφασιζουν να του ξηγηθουν λοιπον ενα ραβασακι, οτι και καλα δεν σταματησε σε σημα τροχονομου, ταδε μερα, ταδε ωρα κτλ.

Του τη φορεσανε, σωστα;
Ναι; Οχι; Γιατι;

:wave2:

taisteal
18/03/2016, 12:03
Nα θεσω εγω το ερωτημα.

Εστω οτι ενας τροχαιος, γουσταρει να βοηθησει συναδελφο, που ΔΕΝ τα 'χει καλα με καποιον αλλο τυχαιο πολιτη.
Αποφασιζουν να του ξηγηθουν λοιπον ενα ραβασακι, οτι και καλα δεν σταματησε σε σημα τροχονομου, ταδε μερα, ταδε ωρα κτλ.

Του τη φορεσανε, σωστα;
Ναι; Οχι; Γιατι;

:wave2:

Ναι.
Γιατι μπορουν.

Sapadak
18/03/2016, 12:05
Nα θεσω εγω το ερωτημα.

Εστω οτι ενας τροχαιος, γουσταρει να βοηθησει συναδελφο, που ΔΕΝ τα 'χει καλα με καποιον αλλο τυχαιο πολιτη.
Αποφασιζουν να του ξηγηθουν λοιπον ενα ραβασακι, οτι και καλα δεν σταματησε σε σημα τροχονομου, ταδε μερα, ταδε ωρα κτλ.

Του τη φορεσανε, σωστα;
Ναι; Οχι; Γιατι;

:wave2:

Και είναι σίγουροι οτι δε θα μπορεί να αποδείξει οτι τάδε μέρα τάδε ώρα ο τυχαίος πολίτης ηταν στην εργασία του, στη γκόμενα, σε διακοπες σε, σε, σε

Pew
18/03/2016, 12:26
Ναι.
Γιατι μπορουν.
Και αυτο, ειναι σωστο;

Χωρις τεχνικα μεσα;
Ο φαρος, η σειρηνα, η καταδιωξη;

ggs
18/03/2016, 12:30
μετα απο ποσα χρονια μπορει να ερθει αυτο?

nickald
18/03/2016, 12:43
Και είναι σίγουροι οτι δε θα μπορεί να αποδείξει οτι τάδε μέρα τάδε ώρα ο τυχαίος πολίτης ηταν στην εργασία του, στη γκόμενα, σε διακοπες σε, σε, σε

Όταν στηνουν τέτοιες φασεις σιγουρευουν πρωτα το σημειο και την ημερομηνια.

Όχι ότι γινονται αυτά από στην ελλαδα..... απαπαπαπαα...... λεμε τωρα

Sapadak
18/03/2016, 12:59
Όταν στηνουν τέτοιες φασεις σιγουρευουν πρωτα το σημειο και την ημερομηνια.

Όχι ότι γινονται αυτά από στην ελλαδα..... απαπαπαπαα...... λεμε τωρα

Οταν στήνουν οι μέν, στήνουν και οι δε (αν χρειαστεί) ;)

SHOOTER045
18/03/2016, 14:04
Nα θεσω εγω το ερωτημα.

Εστω οτι ενας τροχαιος, γουσταρει να βοηθησει συναδελφο, που ΔΕΝ τα 'χει καλα με καποιον αλλο τυχαιο πολιτη.
Αποφασιζουν να του ξηγηθουν λοιπον ενα ραβασακι, οτι και καλα δεν σταματησε σε σημα τροχονομου, ταδε μερα, ταδε ωρα κτλ.

Του τη φορεσανε, σωστα;
Ναι; Οχι; Γιατι;

:wave2:

Παπακαλιάτης θρεντ αλερτ.
Η γκομενα πριν τον δικο μας και πριν απο αυτον που την κοπανησε,τα είχε με εναν άλλο ορφανό
Που η μάνα του για να τον μεγαλώσει σφουγγαριζε σκάλες και έκανε πεζοδρόμιο, εκεί γνώρισε εναν αστυνομικό που τον εψησε να πάρει εκδίκηση για τον γιο της,ο συγκεκριμένος δεν μπορούσε να της κανει κακό, γι αυτό το είπε σε εναν άλλο ο οποιος και ενω βρισκόταν με απόσπαση στον Έβρο έστειλε την μυνηση για να της κανει το χατίρι του συναδέλφου του ,που το έταξε στην μάνα του παιδιού που το παιδί την είχε γκομενα,πριν απο αυτον που φέρεται να οδηγούσε και πριν απο τον δικο μας
Δικο σας...........:D

Pew
18/03/2016, 14:18
Τι σχεση εχει αυτο που ποσταρα με αυτο που απαντησες;

Καταλαβαινεις οτι ο λογος του αστυνομικου υπερισχυει συμφωνα με οσα λεγονται;
Καταλαβαινεις οτι αν καποιος αποφασισει σε ενα μικρο χωριο να κοψει κλησεις, απλα θα στελνει τα ραβασακια στο σπιτι του καθενος;

Εσενα σε πετυχα χωρις κρανος χθες, εσενα σε πετυχα εκει να περνας με κοκκινο, εσενα σε ειδα σου εκανα νοημα και δε σταματησες.
Οσον αφορα την περιπτωση κρανους, ελαβα ειδοποιηση να την παραλαβω απο το τμημα. Στο χωριο που λες, επειδη ο ΜΠΑΤΣΑΡΑΙΟΣ με ειδε την προηγουμενη μερα.

Αν θες να απαντησεις, να απαντησεις λοιπον ολοκληρωμενα.

Ο μπατσαραιος που με εγραψε για την προηγουμενη μερα, θα μπορουσε να μου τη φορεσει για 1002 λογους. Σωστα;
Αν μου τη φοραγε επειδη δεν σταματησα σε μπλοκο ή οτιδηποτε αλλο;

Θα εβρισκα ποτε το δικιο μου;

Ειναι σωστο κατι τετοιο; Τη γαμωσειρηνα του και το φαρο τα 'χουν διακοσμητικα;

Bladerunner
18/03/2016, 14:22
Προσέξτε κάποιοι. Βαδίζετε σε τεντωμένο σκοινί.

SHOOTER045
18/03/2016, 14:37
Τι σχεση εχει αυτο που ποσταρα με αυτο που απαντησες;

Καταλαβαινεις οτι ο λογος του αστυνομικου υπερισχυει συμφωνα με οσα λεγονται;
Καταλαβαινεις οτι αν καποιος αποφασισει σε ενα μικρο χωριο να κοψει κλησεις, απλα θα στελνει τα ραβασακια στο σπιτι του καθενος;

Εσενα σε πετυχα χωρις κρανος χθες, εσενα σε πετυχα εκει να περνας με κοκκινο, εσενα σε ειδα σου εκανα νοημα και δε σταματησες.
Οσον αφορα την περιπτωση κρανους, ελαβα ειδοποιηση να την παραλαβω απο το τμημα. Στο χωριο που λες, επειδη ο ΜΠΑΤΣΑΡΑΙΟΣ με ειδε την προηγουμενη μερα.

Αν θες να απαντησεις, να απαντησεις λοιπον ολοκληρωμενα.

Ο μπατσαραιος που με εγραψε για την προηγουμενη μερα, θα μπορουσε να μου τη φορεσει για 1002 λογους. Σωστα;
Αν μου τη φοραγε επειδη δεν σταματησα σε μπλοκο ή οτιδηποτε αλλο;

Θα εβρισκα ποτε το δικιο μου;

Ειναι σωστο κατι τετοιο; Τη γαμωσειρηνα του και το φαρο τα 'χουν διακοσμητικα;

Κατ αρχήν εγώ το γυρισα στην πλάκα
Μην αρπαζεσαι.
Δεν το ειπα να σε θιξω :beer:
Επι του προκειμένου.
Σε άρνηση σε σήμα στάσης και αρα πλημμέλημα και αρα κλήση και αρα δικαστήριο.
Ο αστυνομικός που διενεργούσε τον έλεγχο η την ρύθμιση και ο οδηγός δεν συμμορφώθηκε ειναι ο ίδιος που συνέταξε και το πλημμέλημα (μυνηση)και είναι απο τις ελάχιστες τροχονομικες παραβάσεις που ο αστυνομικός παρίσταται ως μάρτυρας στο δικαστήριο
Οτι την μερα εκείνη ήμουν σε διατεταγμένη υπηρεσία μπλα μπλα μπλα.
Οσον αφορά την υπόθεση με το κράνος σε ενημερωνω πως ο αστυνομικός είναι σε υπηρεσία όλο το 24ωρο.
Όχι μονο όταν φοράει στολή.
Έτσι λοιπόν μπορεί καθ όλη την διάρκεια της μέρας αν δει κάτι στραβό-παρανομο κλπ να το αναφέρει και να επιληφθεί η υπηρεσία ανάλογα.
Αν εσενα η τον καθένα σε/σας βάλει στο μάτι κάποιος και είσαι σε αυτές τις φάσεις παραβάτης δεν μπορείς να κανείς τίποτα.
Αν όμως σε περίπτωση που σου σκάσει μυνηση η πρόστιμο και εσύ είσαι στο εξωτερικό, η στο σπίτι και κοιμάσαι παει για παράβαση καθήκοντος.
Ακόμα και έτσι και να σε βάλει κάποιος στο μάτι, υπαρχουν άλλοι (ανώτεροι κτλπ) που αυτά τα ελέγχουν
Αν δεις αστυνομικό με πολιτικά εκτός υπηρεσίας που τον γνωρίζεις και απέναντι του γίνεται ληστεία η κλοπή κτλπ.
Και αυτός φύγει απο την αλλη,και το αναφερεις σε ανωτερους του,αυτος παει σπίτι του.

Οκ τώρα?

Nik0s_Dk
18/03/2016, 14:55
Σορυ που παρεμβαίνω αλλά νομίζω ότι ο pew αναφέρεται στο γεγονός της απόδειξης. Και προσωπικά πιστεύω έχει ενα δίκιο. Δλδ πως είναι ο καθένας σίγουρος ότι έχει διαπράξει παράβαση? Πως είσαι σίγουρος ότι δεν έχει κάνει λάθος στον αριθμό της πινακίδας? Δεν είναι δύσκολο. Πως είσαι σίγουρος ότι κάνει σήμα σε σένα και όχι στον πίσω σου η στον μπροστινό σου? Ας πούμε επειδή με έχουν σταματήσει για έλεγχο αρκετές φορές πάντα με νόημα ρωτάω άν δείχνουν εμένα. Γενικά μια κλήση δε πρέπει να συνοδεύεται από ένα αποδεικτικό? Δλδ πάει ο λόγος του στον λόγο σου?

SHOOTER045
18/03/2016, 15:05
Ο αστυνομικός στο δικαστήριο θα αποδείξει οτι ήταν εκεί που έγινε η παράβαση.
Και συνήθως δεν είναι μόνος τού.
Αρα δυο ζευγάρια μάτια ,μπορεί και περισότερα.
Σχεδόν την ίδια στιγμή μπορεί να βρει οτι το τάδε όχημα με τον τάδε αριθμό είναι αυτό αυτή η μάρκα ,χρωμα,μοντέλο.
Αν έχεις αμφιβολίες.
Πες τα στο δικαστήριο όχι σε μένα

Nik0s_Dk
18/03/2016, 15:14
Καταρχήν ρητορικές είναι ερωτήσεις. Όχι για να "καβγά". Κουβέντα κάνουμε, απο ερώτηση Αρχική έχει εξελιχθεί σε κουβέντα με πολλές Απορίες αν θες.. το γράφω ως σκεπτικό δικό μου όχι να ρθω σε αντιπαράθεση. Αυτο ας πούμε που γράφεις ότι μπορεί να βρει που ήταν το όχημα. Πως? Δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτεπάγγελτα κάμερα ασφαλείας της περιοχής εκτός αν πρόκειται για κακουργηματικές πράξεις. (Διορθώστε αν κάνω λάθος). Τα ζευγάρια μάτια (συνήθως συναδέλφου) δεν θα διαψευσουν ποτέ συνάδελφο ακομα και αν δεν έχουν καν άποψη (το εχω ζήσει οπότε μιλάω εκ προσωπικης πείρας). Με την ίδια λογική παρουσιάζει και η άλλη πλευρά αλλο ζευγάρι μάτια.. το point μου είναι πως είτε υπάρχει τεράστιο νομικό κενό ή Είναι πολλά που δεν γνωρίζουμε.

Pew
18/03/2016, 15:16
Κατ αρχήν εγώ το γυρισα στην πλάκα

Σε άρνηση σε σήμα στάσης και αρα πλημμέλημα και αρα κλήση και αρα δικαστήριο.
Ο αστυνομικός που διενεργούσε τον έλεγχο η την ρύθμιση και ο οδηγός δεν συμμορφώθηκε ειναι ο ίδιος που συνέταξε και το πλημμέλημα (μυνηση)και είναι απο τις ελάχιστες τροχονομικες παραβάσεις που ο αστυνομικός παρίσταται ως μάρτυρας στο δικαστήριο




Ο αστυνομικός στο δικαστήριο θα αποδείξει οτι ήταν εκεί που έγινε η παράβαση.
Και συνήθως δεν είναι μόνος τού.



:hmm:

O λογος μου εναντιον σου με λιγα λογια.
Και οχι βεβαιωση παραβασης με τεχνικα μεσα, αλλα ρητως και γραπτως. Τοσο απλα.

Μου κανει νοημα ο τροχαιος να σταματησω, κοιταω καθρεπτη, πεζο που πεταχτηκε, λακουβα, οχημα στα αριστερα μου, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ μη σκοτωθω ... και τον προσπερναω.
Αναβει φαρο, σειρηνα w/e και με πλησιαζει απο πισω. Τοσο απλα.

Αυτα βεβαια σε μια ιδανικη χωρα.... εδω "γραφτα Βασιλη στο λογαριασμο, φευγω θα τα πουμε μετα...."

SHOOTER045
18/03/2016, 16:48
Καταρχήν ρητορικές είναι ερωτήσεις. Όχι για να "καβγά". Κουβέντα κάνουμε, απο ερώτηση Αρχική έχει εξελιχθεί σε κουβέντα με πολλές Απορίες αν θες.. το γράφω ως σκεπτικό δικό μου όχι να ρθω σε αντιπαράθεση. Αυτο ας πούμε που γράφεις ότι μπορεί να βρει που ήταν το όχημα. Πως? Δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτεπάγγελτα κάμερα ασφαλείας της περιοχής εκτός αν πρόκειται για κακουργηματικές πράξεις. (Διορθώστε αν κάνω λάθος). Τα ζευγάρια μάτια (συνήθως συναδέλφου) δεν θα διαψευσουν ποτέ συνάδελφο ακομα και αν δεν έχουν καν άποψη (το εχω ζήσει οπότε μιλάω εκ προσωπικης πείρας). Με την ίδια λογική παρουσιάζει και η άλλη πλευρά αλλο ζευγάρι μάτια.. το point μου είναι πως είτε υπάρχει τεράστιο νομικό κενό ή Είναι πολλά που δεν γνωρίζουμε.

Δεν είπα για το που.
Αλλά για το ποιο ηταν το όχημα και οτι συμπίπτει με αυτό πού πέρασε .
Αλλά οπως λες μένει να.αποδείξει η αλλη πλευρά οτι είναι αθώα.
Οτι δεν ηταν εκεί κτλπ

SHOOTER045
18/03/2016, 16:55
:hmm:

O λογος μου εναντιον σου με λιγα λογια.
Και οχι βεβαιωση παραβασης με τεχνικα μεσα, αλλα ρητως και γραπτως. Τοσο απλα.

Μου κανει νοημα ο τροχαιος να σταματησω, κοιταω καθρεπτη, πεζο που πεταχτηκε, λακουβα, οχημα στα αριστερα μου, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ μη σκοτωθω ... και τον προσπερναω.
Αναβει φαρο, σειρηνα w/e και με πλησιαζει απο πισω. Τοσο απλα.

Αυτα βεβαια σε μια ιδανικη χωρα.... εδω "γραφτα Βασιλη στο λογαριασμο, φευγω θα τα πουμε μετα...."

Αν ηταν με τεχνικα μέσα δεν θα μιλούσαμε τώρα.
Γιατί τα τεχνικά μέσα είναι τεκμήρια.
Δεν έχεις σκεφτεί κάτι οτι μπορεί να υπάρχει αδυναμία να απομακρυνθεί το περιπολικό και ιου ιου να σε πλησιάσει να σε σταματήσει κτλπ (όπως θα μου πεις εσύ δικαιολογίες, σου βρίσκω άλλες τόσες)
Στατική υπηρεσία, μετρα τάξης κλπ κλπ κλπ
Γιατί να μην γυρίσεις ο ίδιος να σου λυθεί και η απορία .
Εδώ έχουμε συνηθίσει να κάνουμε την μαλακιτσα να φευγουμε σιγά σιγά κοιτάζοντας οτι δεν μας ακολουθουν και δεν μας βλέπουν και μετα την κάνουμε με ελαφριά

Pew
18/03/2016, 17:43
Οταν στηνεις μπλοκο, εχεις σαν σκοπο να ΕΛΕΓΞΕΙΣ σταματωντας κοσμο.
Η οταν "περιμενεις κοσμο" (βλ. πιο κατω).


Στατική υπηρεσία, μετρα τάξης κλπ κλπ κλπ
Γιατί να μην γυρίσεις ο ίδιος να σου λυθεί και η απορία .

Εγω κουβαλαω λοιπον φουντα Καλαματιανη, θα σταματησω;
Οχι φυσικα. Με τις νομιμες πινακιδες μου;; Απαπαπαπα!!


Δεν έχεις σκεφτεί κάτι οτι μπορεί να υπάρχει αδυναμία να απομακρυνθεί το περιπολικό και ιου ιου να σε πλησιάσει να σε σταματήσει κτλπ
Παμε λοιπον, στο μπλοκο που στηθηκε.

Το οργανο της ταξης, μου εκανε νοημα, ΒΓΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ με το ενα χερι να δειχνει τα ματια μου και το αλλο το σημειο που θα πρεπει να σταματησω.
Δεν γινεται να μη τον δω... δε σταματανε με το χερι λες και παραγγελνουν σε ταβερνα, να ειμαστε δικαιοι.

Τον ειδα ομως και συνεχιζω το δρομο μου, επιταχυνοντας αφου επαναλαμβανω δεν θελω να ρισκαρω, αφου ξεχασα, οτι εχω και ενα πτωμα στο πορτμπαγκαζ.


Πες μου ενα λογο, αφου εστησες ενα μπλοκο, γιατι να μην κανεις καταδιωξη;
Πες μου αλλο ενα λογ, αφου εστησες ενα μπλοκο, γιατι να μη δωσεις σημα στην υπηρεσια, για να κυνηγησουν το ταδε αμαξι με τις ταδε πινακιδες που περασε απο το ταδε σημειο με ταδε κατευθυνση.


Δεν εχεις δυναμη προσωπικου;
Δεν εχεις οχηματα; (φρενα, λαστιχα, βενζινες;;)
Δεν εχεις την απαραιτητη οργανωση;;
Η πολη εχει απιστευτη κινηση επειδη γενικα ειμαστε κωλοχανειο;


NO PROBLEM!!

Αφησε τον να φυγει.... ή κυνηγησε τον. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.
Η δουλεια σου ειναι.

Δεν ειναι δουλεια να προσπαθεις να αποδειξεις στο δικαστηριο, το οτιδηποτε εναντια σε 1 ή 2 ή 3 ανακριτικους ... που ο λογος τους εχει την απολυτη ισχυ, γιατι ετσι.


Εξηγησε μου σε παρακαλω η πραξη βεβαιωσης παραβασης τι ειναι;
Πως βεβαιωνεται μια παραβαση και απο ποιον;
Καποιο αρθρο που μου διαφευγει;

Επισης εισαι της τροχαιας; Της ασφαλειας; Διωξης ναρκωτικων; Να ξερω με ποιες ερωτησεις μπορω να βασιζομαι πανω σου ή τι θα ψαξω.

SHOOTER045
18/03/2016, 17:55
Στατική υπηρεσία = τροχονομικη ρύθμιση ,χαλασμένος σηματοδότης κλπ
Αδυναμια εγκατάλειψης του σημείου
Τι δεν καταλαβαίνεις?
Αφού την γλιτωσες με το κιλο φούντα και το πτώμα ,δεν θα σε χαλάσει ενα πλημμέλημα

Bladerunner
18/03/2016, 18:00
Η αρχική απορία του δημιουργού του θέματος νομίζω καλύφθηκε. Δεν θα αναλύσουμε εδώ το πώς δουλεύει η εκτελεστική και δικαστική εξουσία. :a3: